Černobyl (2019)

PříspěvekNapsal: 09.05.2019 20:00
od Matěj
Zkouknul jsem první epizodu a celkem se mi to líbilo, dokonce to vypadá i autentické (podle toho, co si pamatuju z dokumentů, které jsem viděl). Snad budou i následující díly na stejné úrovni...

https://www.csfd.cz/film/683975-cernobyl/prehled/

Re: Černobyl (2019)

PříspěvekNapsal: 17.05.2019 19:55
od Radek07
Dobrá hláška z 1. dílu:

Použili jsme dozimetr z trezoru který je do 1000 rentgenů.

A kolik naměřil.

Nic, když ho spustili tak shořel :lol:

wiki:

Akutní otrava ozářením[editovat | editovat zdroj]
Biologický ekvivalent Röntgena: 1000 – 5000 Rem.
100% úmrtnost po 7 dnech.
Příznaky: Expozice takovéto úrovně vede ke spontánním symptomům po 5 až 30 minutách. Po silné vyčerpanosti a okamžité nevolnosti způsobené přímou aktivací chemických receptorů v mozku po ozáření nastává perioda několika dní relativní pohody, nazývaná latentní fáze. Poté buněčná smrt v gastrické a střevní tkáni, způsobující masivní průjem, střevní krvácení a ztrátu vody, vede k vodo-elektrolytické imbalanci. Smrt nastane s deliriem a kómatem způsobeným selháním oběhu. Úmrtí je prakticky nevyhnutelné; jedinou léčbou je podávání léků utišujících bolest.

PříspěvekNapsal: 17.05.2019 20:07
od Nicotinick
Za mně po 1. a 2. díle, fakt výborně zpracováno a natočeno. :yes Až jde celkem hrůza z té zpupnosti a arogance sovětských aparátčíků, kdy nebýt urputnosti a odvahy Legasova a někoho jako Chomjukové (to je snad několik postav dohromady) , tak byla půlka Evropy zřejmě neobyvatelná.

PříspěvekNapsal: 23.05.2019 8:40
od tigmar
Je to fakt hodně dobrý. První film, po kterym mi opravdu běhá mráz po zádech.
Včera ho dokonce kladně ohodnotila i Drábová

PříspěvekNapsal: 01.06.2019 12:24
od golem
Z jiného soudku: dokument Varování, který odvysílala ČT v roce 1987
https://www.facebook.com/archivct24/videos/2140723189378295/

PříspěvekNapsal: 03.06.2019 10:55
od Rase
Seriál je dokonalý a neskutečně působivý - reálnou atmosféru popisují i pamětníci. Osobně sem nedávno psal o fotografovi jménem Igor Kostin (1936-2015) který pořídil první snímky zničeného reaktoru v Černobylu. Byl na místě již 11 hodin po výbuchu a na začátky své práce vzpomínal slovy: "Obyčejně je ve vrtulníku takový hluk, že neslyšíte vlastního slova. Byli jsme asi padesát metrů nad tou šílenou dírou a najednou bylo naprosté ticho. Úplně mystická atmosféra. Poprosil jsem piloty, aby se otočili s vrtulníkem k elektrárně bokem, aby se mi lépe fotilo. Vůbec nechápu, co mě to tenkrát napadlo, ale otevřel jsem si ještě malé okénko. A najednou se první foťák zasekl. Vzal jsem další. Nefungoval. Třetí totéž." Když se pak vrátil do Kyjeva a spěchal snímky vyvolat, čekal jej šok, drtivá většina z nich byla černá. Naštěstí se pět nebo šest záběrů podařilo zachránit. Asi 50x prolétal okolí 4. reaktoru a poté dokonce i 2x k reaktoru sestoupil. Vydal se na střechu jednoho z reaktorů, aby fotil vojáky při práci, ale i proto, aby se mohly dát práce přesněji naplánovat. Tehdy se vystavil polovině smrtelné dávky radiace, která se rovná 250 rentgenům. Byť lidé kolem něj umírali bezprostředně po vystavení radiaci či nedlouho poté na rakovinu, Kostinovi bylo jen pár dní zle. Onemocněl sice leukémií, ale tu díky úspěšné transplantaci kostní dřeně překonal. Posléze vytvořil fotografický cyklus mapující následky obří tragédie. Za svoji práci získal prestižní ocenění World Press Photo a vydal dvě knihy. Zemřel až v roce 2015, ve věku 78 let na následky autonehody. Prakticky se neví o tom, že v roce 1957 uniklo přinejmenším stejné množství radionuklidů jako v Černobylu. Tehdy ve vojenském zařízení Majak na výrobu plutonia v Čeljabinské oblasti vybuchla nádrž s radioaktivními odpady. Tuto nehodu se ale podařilo ututlat a lidé se o ní dozvěděli až na konci 80. let, do té doby to bylo tajné.

61752463_358383311481571_2310731248932225024_n.jpg
61752463_358383311481571_2310731248932225024_n.jpg (48.31 KiB) Zobrazeno 2588 krát

61054897_358140708172498_7765732897633337344_n.jpg

61091287_358154351504467_6058118578656247808_o.jpg

PříspěvekNapsal: 04.06.2019 16:32
od golem
Zprávy z blázince:
Proč v Černobylu nehrají černoši? stěžuje si scenáristka.
Lidé na sociálních sítích po každé epizodě probírají, jak moc seriál odráží skutečnost, nicméně 1. června se debata díky komentáři anglické scenáristky dostala na jinou úroveň. Karla Marie Sweetová na Twitteru napsala: "Chápu, že všechny postavy mohly být ve skutečnosti běloši, ale také by měly mít ukrajinský přízvuk. Jenže herci mají přízvuk ze všech koutů Británie. Takže když si tu nehrajeme na přesnost, tak proč tu jsou jen běloši?"
Jiní Sweetové připomněli, že seriál je historicky přesný a měla by si doplnit vzdělání. Za příklad vstřícnosti tvůrců jí dávají smyšlenou postavu jaderné fyzičky Ulany Chomjukové v podání Emily Watsonové, která má ukázat, že sovětské vědkyně zastávaly v tehdejší době vysoké posty.
Zdroj: https://magazin.aktualne.cz/proc-v-cernobylu-nehraji-cernosi-stezuje-si-scenaristka-lide/r~daa50e0c869e11e9ae850cc47ab5f122/?fbclid=IwAR1vwEC5mYsZVcP60UEsPh8QgZ_yth52wyfbeGDLz6nHdvXc3jvebzq94uw

PříspěvekNapsal: 04.06.2019 20:05
od Matěj
Golem: To patří do absurdit ne sem. :) Paní je prostě jen blbá...

Dnes viděn poslední díl a celou sérii tedy můžu za sebe zhodnotit jako velice dobrou.
Samozřejmě pár nesrovnalostí tam bylo, ale je to jen seriál, 100% to být nemůže, leda že by to zachránili černoši svým hereckým uměním.

Před pár lety, když jsem byl v Kyjevě, jsem si neodpustil "výlet" do zóny a seriál mi vzpomínky oživil.

Jedno foto elektrárny z vlastní zahrádky, ostatní (blíž) jsou znehodnoceny mým mobilním fotografickým uměním, kvantem turistů nebo mým xichtem, nemožno tedy publikovat. :D

PříspěvekNapsal: 09.06.2019 23:00
od golem
Seriál HBO se v Rusku setkal s nejednoznačným přijetím. Řada médií má vůči filmu výhrady, ministr kultury Vladimir Medinskij ale snímek vcelku pochválil. „Mysleli jsme, že to bude horší,“ řekl agentuře Interfax. Tvůrci prokázali „úctu k prostým lidem, k jejich hrdinství a obětavosti“, řekl ministr. Jeden z přeživších likvidátorů havárie Lev Bočarov ale redakci serveru RG řekl, že „pravdy je ve filmu málo“.
Zdroj: https://www.novinky.cz/kultura/507026-rusko-financuje-film-o-cernobylu-naznacuje-ze-cia-chtela-elektrarnu-znicit.html?fbclid=IwAR3-RrXR9AlQ-t9l7ZIlBGWL03WT16pRH5KNJ6iHLhjrqi_c0EJf1u44ofQ

PříspěvekNapsal: 18.06.2019 21:22
od Rase
Rusové si prý dokončují vlastní verzi seriálu, která bude nabízet jiný pohled. Agenti KGB mají nahánět agenta CIA, který za výbuchem rektoru stojí... :lol:
Za všechno myslím mluví, že jej produkuje televize NTV, patřící pod energetický koncern Gazprom. Částečně má být seriál financovaný z rozpočtu ministerstva kultury, které by mělo poskytnout 30 milionů rublů (cca 10,5 mil Kč). Celá výše rozpočtu se ale na veřejnost nedostala.

Možná by měli být rádi, že o Černobylu bylo natočeno to by bylo natočeno a jak je pozitivně vnímáno diváky i kritiky, všude po světě.

https://magazin.aktualne.cz/televize/ce ... -internetu
https://www.irozhlas.cz/kultura/televiz ... 070946_jgr

PříspěvekNapsal: 19.06.2019 10:32
od krvfx
Já doufám, že tu ruskou konspirační kovbojku u nás bude možné alespoň stáhnout s titulky:)

PříspěvekNapsal: 19.06.2019 19:03
od Rase
to já taky :D

PříspěvekNapsal: 19.06.2019 20:15
od Rafael
Taky se na to těším a jsem zvědav co z toho vyleze.

Páč už mi ty americké a západoevropské sračky lezou krkem.
Vnímám je už jen jako reklamu na černochy, multikulti , útokům na Rusko a tak.
Podobně jako naše nová TV tvorba - blondýny apod. šéfují kriminalistům, běhají před zásahovkami s pistolemi, likvidují samy nebezpečné zločince...
*
(Ale ten Černobyl na HBO jsem neviděl, takže se omlouvám za OT. Raději čtu...).

PříspěvekNapsal: 19.06.2019 21:06
od Zapadlo
Černobyl není zrovna typicky protiruské dílko. Sovětský režim je tu vyobrazen dle mého názoru s klady i zápory. Na jedné straně "plníme pětiltku i kdyby to mělo vyletět do luftu", na druhou stranu nesmírná (a nesmírně drahá) mobilizace lidí a prostředků k vyřešení havárie. Je to vybalancované celkem rozumně, mě to vzhledem k současné politické situaci mile překvapilo.

PříspěvekNapsal: 20.06.2019 7:48
od viktor
hm, k jaderne energetice mam celkem kupodivu blizko, alespoň v rodine :-)
jo seriál je to peknej, jenze to proszte je seriál ne dokument
když pominu věci kterých si normalni divak moc nevsimne jako třeba nezapojene vrapove hadice do masek u "potapecu" atd... tak v serialu najdete radu zajímavých věci které se tak trochu nesouhasi s realitou a domnivam se mají svuj vyznam..
napr. - evakuace probeha drive nez dostali zpravu ze zahranici, v serialu to bylo obracene...
- vojenske hlidky tam kde nebyly, protože to tam svitilo ( usti tunelu pro vykopy pod reaktorem
- místo jednoho vedce co tam sel v podstate proti vuli stranických organu ( vlády ) tam rovnou vláda posla tym vedcu
- umrti na velke ozareni není sice níc moc ale tak strasne není
atd... atd ...
když si vezmu ze v soucasnosti se bude rozhodovat kdo postavi další bloky JE v CR a jake se dostava podpory a medializaci serialu a způsob komentovani cele udalosti kolem cernobylu, vecetne reakce ctenaru třeba na rozpadu tak si nemyslim , vzhledem k sume co další JE budou stat událost ciste nehodna :-)
jen tak pro srovnani https://www.youtube.com/watch?v=IK89XhKAp90
takze ne vse je cernobile ani cernobyl ...
viktor

PříspěvekNapsal: 20.06.2019 9:05
od Rase
porovnání reálných záběrů a těch ze seriálu, docela nářez, že se jim to podařilo tak vystihnout.
https://www.youtube.com/watch?v=P9GQtvUKtHA

Rafael:
pak je docela těžké, jakkoliv hodnotit seriál, když si jej zahodil před jakýmkoliv zhlédnutím. Ono to je jenom 5 dílů co utečou docela rychle. Jak už psal Zapadlo, černoši tam nejsou (byť v reálu tam jeden černý voják ruské národnosti byl) a jde o dost vyvážené dílo.

PříspěvekNapsal: 20.06.2019 19:27
od Fabulous
OT smazané

PříspěvekNapsal: 20.06.2019 19:33
od JOBU
viktor píše:- umrti na velke ozareni není sice níc moc ale tak strasne není

No zrovna toto by som netvrdil... vy :puke a vyserieš si pomaly aj vlastné črevá,resp. to,čo z nich zostalo.

PříspěvekNapsal: 24.06.2019 14:25
od TomSmith
viktor píše:napr. - evakuace probeha drive nez dostali zpravu ze zahranici, v serialu to bylo obracene...

Kdyby to bylo v seriálu pouze obráceně, ale oni z toho udělali dost dramatickou scénu na lživém základě.

V seriálu se bolševik dramaticky rozhadl k evakuaci až poté co "slyšel" že někde v německu vysílají v rozhlase aby si děti nehrály venku ... takže byl dramatický motiv ... tisíce km odsud nesmí děti ven a my nechceme evakuovat město v dohledu.

PříspěvekNapsal: 24.06.2019 14:42
od viktor
další perla :-) ...jak to bylo s " potapeci"
http://www.msn.com/cs-cz/zpravy/newspan ... spartanntp
viktor

PříspěvekNapsal: 24.06.2019 20:58
od Rase
však to v závěrečných titulcích zmiňují i sami tvůrci...
to zas někdo objevil ameriku :idea:

PříspěvekNapsal: 25.06.2019 0:46
od golem
Seriál jsem neviděl, takže se zeptám: je tím míněno že scénář vědomě zkresloval realitu, ale v závěrečných titulcích, které většina diváků sleduje ještě pozorněji než hraný děj, to přiznali, takže je to OK?

PříspěvekNapsal: 25.06.2019 6:40
od MrPorter
Uvědomujete si, že to není dokument? Prostě normální filmařská licence, aby se na to dalo dívat a v omezeném čase to atraktivní formou vysvětlit co největší skupině diváků. Na konci jednoho dílu jdou do temného podzemí plného vody, je to natočené v hororovém stylu, aby to bylo napínavý. Zhasnou jim baterky, cliffhanger, titulky. Na začátku třetího dílu zase vylezou, dostanou vodku a poděkování. Za mě dobrý.

PříspěvekNapsal: 25.06.2019 9:20
od viktor
problém je "generacni" proste starsi generace co zazila "socik" získala něco jako "ockovani" ci proste zvyseny cit na manipulaci. serial cernobyl obsasuje radu lehce "pribarvenych" udalosti a scen. Vysledny obraz je slaby a v pozadi, ale odvede svoji praci v ziskanem obrazu zde tareba na rusko jako zemi direkticni zemi neprilis odborných alkoholiku kde vse se da získat za par rublu a vodku popřípadě s par vojaky atd.. nasledny ziskany obraz se promitne do například do volby jakou technologii použijeme v naší energetice :-)
takove male "podprahove" manipulace se dopousteji všichni :-) nemci, amici, rusove, japonci ....proste všichni..
mam tady třeba knizku jak desne trpeli nemci za pražského povstani.... chteli pro nas jen dobro a my zli cesi je desnym zpusobem vrazdili v praze cca 100 000 atd..
nemyslim si admine ze tohle je OT protože by se proste o tom mělo vedet..:-)
viktor

PříspěvekNapsal: 25.06.2019 12:35
od Rase
Pokud si dobře vzpomínám, tak v seriálu není řečeno, že by ti tři muži co povolili kohouty, opravdu zemřeli. Jdou sice na sebevražednou misi a jsou to dobrovolníci (to sedí) ale po návratu to končí - neukazují je pak umírat v nemocnici, jako hasiče a obsluhu reaktoru. V titulkách na závěru popisují osud hlavních postav - kdo umřel, kdo přežil a podobně. Jde o běžnou praxi (mě třeba zajímá jak kdo dopadl).
MrPorter to napsal trefně.

fakt se doporučuju na ten seriál podívat - je to jen pět dílů, což myslím každý zvládne a můžete si udělat jasnější obraz o celém díle. Vycházet jen z nějakých článků je to nejhorší co můžete udělat, jelikož řeší jen vyseklé detaily bez souvislosti.

PříspěvekNapsal: 25.06.2019 17:04
od viktor
nerikam ze se na to nemá nikdo koukat ani ze to je cele blbe. Me se to fakt lilbilo a je to to dobře udelany. Cela rada věci je tam udelana naprosto perfektne. Jen rikam ze to není dokument, coz sami tvurci také resi a také ze obsahuje jistou davku upravenych informaci ale mohlo to byt daleko horsi.
ok ? viktor

jaderna energetika je to nej co mame. není lepšího zdroje elektricke energie nez je proste jadro. Jakakoliv nova technologie prinasi objeti a JE není zadnou výjimkou. Jestli si myslite ze stavba vodnich nadrzi a těžba uhli byla je bez nehod tak ani omylem. jen je proste JE narocnejsi na vzdelanost personalu vseobecne a na technickou vyspelost obecne. tak nejak prosakuje ze to u u nas z vyssich kruhu ze pravym důvodem toho proc třeba nemci odesli od JE je nedostatek vzdělaného personalu a to ne konkretne ted v součastnosti ale v blízkých letech.
To co vidim jako problém je to že nechavame draze zaplacene informece jak s JE zachazet a prosze je poustime k vode... uplne zbytecne a pomalu zas prechazime na louce.....

PříspěvekNapsal: 25.06.2019 17:58
od voron
To RASE:
Ale mne sa na 99% zda, ze v 5 tej epizode v tom "outre" bolo spomenute, ze aj ked sa verilo, ze vsetci traja potapaci zomreli, v skutocnosti dvaja ziju do dnes?
Musim to pozriet, je pravda, ze som okolo toho videl aj ine dokumenty a mozno si to pletiem.

PříspěvekNapsal: 26.06.2019 0:58
od bivoj
Tvl, to ste všichni ti kverulanti vážně jebnutí? Nebo mozkově dysfukční?

Tento seriál NENÍ dokumentární film!!!

Je to populariizační filmové dílo na motivy černobylské katastrofy. Dokážete toto akceptovat a přestat nesmyslně srovnávat "a takhle to bylo ve skutečnosti jinak..." atp? Kurva už...

SAMOZŘEJMĚ, ŽE TO VE SKUTEČNOSTI BYLO V HODNĚ VĚCECH +- JINAK, ale některým jejich nedostačující hemisféry nedostačují evidentně ani k tomu, že v tomto případě hledí na (dobře proveden) seriál na motivy Černobylské katastrofy. A nikoliv na DOKUMENTÁRNÍ FILM.

Howgh.

PříspěvekNapsal: 26.06.2019 6:16
od viktor
nejsme Bivoji, pravdu vysilaji v televizi... to tak proste je, jako obcasny potapec vim ze se proste potapim s kyslikovou bombou a musim davat pozor aby mi nedosel kyslik. vim to protože to tak davaj v televizi, ze to je ve skutecnosti jinak je uplne jedno :-)
seriál cernobyl nese svoji jistou podprahovou informaci stejne jako třeba seriál major zeman :-) jen je proste z druhé strany. Na zemana se koukam stejne rad jako na cernobyl a nevim co ještě ale vim ze to tak proste je..
za dob sociku to bylo jasny, MY a ONI, ted se zmenilo jen to ze MY jako CR se pridala k ONI ale jinak se moc nezmenilo, protože tam se prece nic nezmenilo.....nebo jo ? ted nevim ale davaj to v televizi každý den ...:-)
viktor

PříspěvekNapsal: 01.07.2019 11:41
od __sXe__
Tak ono nejde o to, či to v seriály je pravda či nie je. Samozrejme že niektoré veci sú tam inak spracované, viac dramatické a podobne. Čo sa týka Černobylu, je to moja obľúbená téma už pár rokov - nevenujem sa jej síce aktívne, ale mám toho prečítaného a videného veľa.

Celé je to však o tom, že seriál Černobyl začalo pozerať veľmi veľa nevzdelaných / nevedomých ľudí, ktorí o Černobyle vedeli maximálne zo základnej školy a ďalšiu zmienku o ňom získali až pri sledovaní černobylu - lebo sledovať súčasné seriály je v móde. A to je ten problém, že väčšina týchto ľudí vidí seriál ako DOKUMENT - myslí si, že to čo je v tom seriály, sa stalo aj v skutočnosti. Čiže keby v tom seriály povedali, že na následky výbuchu zomrelo 1500 ľudí v elektrárni, tak by tomu sledovatelia seriálu uverili. Veď väčšina ľudí si myslí, že reaktor je tá vec z ktorej vychádza para a že buchlo práve to.

A o tom to celé je - seriál je fakt super, pekne spracované, dramatické, smutné. Len sa dostalo to veľmi širokého publika, ktorý o tom vedia prd. Veď v súčasnosti chodia do Černobyľu ľudia, ktorí ani nemajú tušenie, že aj v dnešnej dobe je dotýkanie sa rôznych vecí v zakázanej zóne nebezpečné. Však oni by ani nemali problém olizovať palivové tyče, keby im ich niekto z diaľky ukáže. Tým som chcel povedať, že teraz ktorýkoľvek dement si myslí, že vie o Černobyle všetko, pretože videl tento seriál...

PS - teším sa aj na ten Ruský - je mi jedno kto seriál vydá - čokoľvek o černobyle je zaujímavé a rád si to pozriem / zahrám / prečítam.

PříspěvekNapsal: 01.07.2019 11:51
od Rase
Vzpomínky sovětského vojáka černé pleti, který pomáhal likvidovat následky katastrofy v Černobylu roku 1986.

Igor Anatolijevič Chirjak o rok dříve nastoupil vojenskou službu a při záchranných pracích pomáhal pokládat pontonový most, aby mohli být obyvatelé Pripjati evakuováni. Jeho jednotka, vybavená jen plynovými maskami, operovala ve vzdálenosti čtyř kilometrů od elektrárny. V rozhovoru pro BBC vzpomíná:

Vypadalo to, že začala opravdová válka. Přijel generál a přečetl rozkaz: nepřítel použil jaderné zbraně, použijte prostředky ochrany před chemickým napadením! Později začaly kolovat pověsti o havárii na jaderné elektrárně. Velitel roty to zaslechl a zakázal podobné řeči. Na sovětských jaderných elektrárnách se přece nikdy nestane havárie! Jsou to provokace! Za svítání ale přišla k vojákům stařenka, která o havárii hovořila na plná ústa. Všichni jsme chápali, že je to nebezpečné, ale asi všem nedošlo, jak moc. Další den dostal každý voják dozimetr. Zpočátku jsem každý rok ležel měsíc v nemocnici, teď je to lepší.

Igor Chirjak dnes žije v ruském městě Čerepovec ve Vologdské oblasti a stále vlastní medaili i děkovný dopis od státu. Stává se mu prý, že narazí "na lidi, kteří si myslí, že zabírám jejich území a beru jim jejich práci, že sem vůbec nepatřím a mám se vrátit do své země, vypadnout odtud". "Vždy to považuji za směšné. Kam mám odejít, když jsem se tady narodil a tady žiju?" řekl. Podle Chirjaka se v Rusku usadil už jeho pradědeček, o kterém ale neví, odkud pocházel a jak se do Ruska dostal. Zajímavé je, že se pravidelně účastní historické rekonstrukci bitvy u Borodina, kde zpodobňuje roli Mameluka Rustama, osobního strážce císaře Napoleona.

https://echo24.cz/a/SgCC3/ze-cernobyl-n ... y-rasismus

Screenshot (31).png

PříspěvekNapsal: 22.07.2019 17:06
od jameson363
Za me luxusni pocin, chystam se to cely zhlidnout podruhe :D

PříspěvekNapsal: 30.07.2019 18:33
od Rase
už vyšel trailer na ten ruský Černobyl... jo, fakt tam naspali toho agenta CIA :)
https://www.idnes.cz/kultura/film-telev ... lmvideo_ts

PříspěvekNapsal: 30.07.2019 19:42
od voron
A to v ziadnom pripade nemoze byt pravda? Ved co by asi tak zapad mal proti cernobylu... radaru duga v tesnej blizkosti... Nieee, urcite ziadna sabotaz neprichadza do uvahy. A za dvojicky mozu teroristi... :lol:
Myslim, ze pravdu sa asi nikdy nedozvieme. Mozno to bolo tak ako v serialy HBO, mozno inak... Ale neposmieval by som sa inemu uhlu pohladu na vec...

PříspěvekNapsal: 30.07.2019 20:16
od acmik
voron píše:A to v ziadnom pripade nemoze byt pravda? Ved co by asi tak zapad mal proti cernobylu... radaru duga v tesnej blizkosti... Nieee, urcite ziadna sabotaz neprichadza do uvahy. A za dvojicky mozu teroristi... :lol:
Myslim, ze pravdu sa asi nikdy nedozvieme. Mozno to bolo tak ako v serialy HBO, mozno inak... Ale neposmieval by som sa inemu uhlu pohladu na vec...

Hele, události v Černobylu jsou dnes zdokumentované jako málo co jiného a odborná komunita se na jejich hodnocení v hlavních rysech zcela shoduje. To není ani v kategorii spekulace.
Takže břemeno důkazu tohoto tvrzení je na tobě, jinak jde o argumentační faul a to se ve slušné společnosti nedělá.
Čekám na ty argumenty a otvírám si na to čtení :beer.

PříspěvekNapsal: 31.07.2019 10:02
od voron
:)
Tak dobre teda:
Po prvé- udalosti v černobyle sú veľmi dobre zdokumentované, teda, udalosti PO VÝBUCHU. A je to v zásade preto, že sa to nedalo utajiť- čiže sa vie aké dávky unikli a čo bolo poškodené- v tom s tebou úplne súhlasím.

Udalosti pred výbuchom sú viac menej len "verzie", pretože to už utajené bolo. Oficiálne stanovisko bolo vo forme súdu-v seriály od HBO je v zásade tiež ďalšia verzia, dyatlov vydal svoju verziu knižne (ktorá sa tiež líši od tej verzie v seriály) a tak ďalej. Ako som napísal v predošlom príspevku, presné udalosti sa už asi nedozvieme- hovoríme o veci, ktorá bola utajená pred vyše 30 rokmi a dodnes nebola asi oficiálne odtajnená.

A že prídu s verziou že to bola sabotáž? Viem to nejako vyvrátiť? Na jednej strane- táto katastrofa zlikvidovala radar Duga, ktorý mal svoj strategický význam v studenej vojne, zamestnala armádu Sovietskeho zväzu, dislokovala techniku, bojové jednotky...atp atp. Zas tak nelogicky to neznie, nie?

Čiže môj názor- pozrel som si HBO spracovanie, páčilo sa mi, ak sa bude dať, pozriem si aj to ruské spracovanie- o tom poviem svoj názor keď to uvidím (ale už podľa traileru ma to moc nezaujalo) ale nejdem sa vysmievať z toho, že je to verzia z iného uhlu pohľadu. To je práve na demokracii to pekné. Môžem si pozrieť oba názory a sám sa môžem rozhodovať, čomu budem veriť. Kým nám to nezakážu, však? Každopádne ani jeden serial neni dokument a ani sa na to nehrá. Skutočné informácie treba hľadať inde.
Ale aby som túto moju reakciu uzavrel ešte- nie som prívrženec verzie, že to bola sabotáž. Len ma možno trochu podpichla tá forma, že "fakt tam nacpali toho agenta..."

PříspěvekNapsal: 31.07.2019 13:51
od bivoj
voron píše:...Udalosti pred výbuchom sú viac menej len "verzie", pretože to už utajené bolo...

A to si myslíš, že ty stovky špičkových jaderných vědců z celého světa jsou idioti? Že nedokázali po všech těch letech poměrně spolehlivě, na základě znalostí konstrukce reaktoru, určit, co výbuchu předcházelo a co bylo jeho příčinou?

Já sice nejsem jaderný fyzik, ale mám odborné zkušenosti z jiného, dost specializovaného, spektra. A když přijde nějaký "všudybyl" a začne mi tvrdit, že toto a toto musí být tak a tak, a já přitom na základě svých mnohaletých zkušeností a hlavně znalostí vím, že prostě jen mele strašný hovna, tak mi prostě nejde do hlavy, proč lidi vymýšlí nějaký šílený konspirační teorie, když zrovna Černobyl je jednou z nejlépe zdokumentovaných, popsaných a vysvětlených jaderných havárií a jak už tady řekl předřečník acmik, události v Černobylu jsou dnes zdokumentované jako málo co jiného a odborná komunita se na jejich hodnocení v hlavních rysech zcela shoduje.

Pokud si ale opravdu myslíš, že jsi chytřejší jak nejvýznamější jaderní fyzici naší doby, tak potom můžeš tvrdit, že Udalosti pred výbuchom sú viac menej len "verzie"

PříspěvekNapsal: 31.07.2019 14:15
od Rase
spíš bych věřil tomu, že agentem CIA byl inženýr, který blbě navrh ruské jaderné reaktory :lol:

PříspěvekNapsal: 31.07.2019 14:26
od voron
A skutočne ste čítali, čo píšem -predtým, než tu začnete útočiť? Viem, že udalosť výbuchu je dostatočne zdokumentovaná. Ale v tom, čo sa dialo predtým sa jednotlivé verzie nezhodujú. či to je jedno?
Ok, potom som nič nepovedal. Pardon, že som povedal, že nejdem odsudzovať iný názor predtým, ako ho vypočujem.

PříspěvekNapsal: 31.07.2019 14:42
od bivoj
Budeš se možná divit, ale i o tom "co se stalo předtím" se naprostá většina jaderných fyziků bez vyjímky shoduje - tedy o tom, co bylo skutečnou fyzikální příčinou výbuchu reaktoru.

Nějaký plky o různých '"verzích" co a jak se dělo před výbuchem - ty verze variují spíše v otázkách politických nebo sociálních. Ale řada skutečných kroků, které vedly k havárii, je velmi dobře známa a různé "verze" spíše jen běhají kolem toho, kdo za co jak moc mohl, kdo jak dal/nedal rozkaz, atp. (každý se chtěl vyvinit). Ale to co se stalo a proč se to stalo je naprosto pečlivě zdokumentováno. A nehraje roli, jestli čudlík A zmáčkl operátor B či C.

Takže sorry jako, ale příčiny výbuchu i to, jak a proč k němu došlo, jsou popsány celkem dost pečlivě a teoriím o různých "verzích" věří spíše lidé, kteří se o danou problematiku příliš nezajímají.

PříspěvekNapsal: 04.08.2019 5:25
od viktor
ale RASE tak to není, reaktor v Cernobylu nebyl blbe navrhnut. Nakonec jich asi 17 bezi spokojene dodnes. Obsluha ho poslala do kytek. Ne konstrukter. To mas jako třeba se sekerou Fiskars. Asi se shodneme v tom ze to je perfektni nastroj na stipani dreva. Také je vseobecne znamo ze se s ni nesmí mlatit do zeleza, napr zatloukat zelezne kliny. Jinak proste praskne. Takze praskla sekera Fiskars jde na vrub konstruktéra a nebo uzivatele ? :D
Na námitku ze v serialu Cernobyl jsou věci co se nestaly ci byly prezentovany jinak je halasna omluva ( i tady na foru ) ze se nejedna o dokumentarni film. OK beru. Tak proc se vam nelibi agent CIA v ruske verzi ? Také se nejedna o dokument ale jen o pribeh na téma Cernobyl. Kde je rozdil ? :D
viktor

PříspěvekNapsal: 04.08.2019 9:23
od sroub
viktor píše:.... Tak proc se vam nelibi agent CIA v ruske verzi ? Také se nejedna o dokument ale jen o pribeh na téma Cernobyl. Kde je rozdil ? :D ....

Rozdíl mezi Za výbuch Černobylu může chyba obsluhy a Za výbuch Černobylu může agent CIA je asi takovej jako mezi V Černobylu vybuchnul atomový reaktor, a v Černobylu vybuchla sekačka na trávu :roll:

PříspěvekNapsal: 04.08.2019 10:55
od Hohepa
Možnost třetí. Agent za to nemůže , souslednost děje vedoucí k výbuchu neovlivní, ale v ději se objevuje.
Třeba získává tajné vládní informace, nebo se snaží zlanařit k emigraci někoho z vědeckých pracovníků. :lol:

PříspěvekNapsal: 04.08.2019 16:06
od hrd
Když může HBO mluvit o megatunových jaderných explozích, ukazovat popálení radiací po pár minutách atd., tak bych v Ruské verzi asi vydržel i agenta CIA - pokud to ostatní bude povedené. Jak už tu několikrát zaznělo, nejde ani v jednom případě o dokument (osobně mě mrzí, že tím jinak kvalitní filmy někdo zbytečně mrví, ale nežijeme v dokonalém světě).
Jakkoliv jsou různí agenti dodnes populární na obou stranách, nemyslím, že v případě Černobylu byli potřeba, vysvětlení příčin této havárie se obejde docela dobře bez nich (ale třeba plynovod na Sibiři nejspíš CIA sovětům opravdu odpálila).

PříspěvekNapsal: 04.08.2019 22:04
od viktor
si tedy myslim ze kvalita je jen jedna, proste neco je ci není kvalitni,
stejne to je se lzi, bud je něco pravdive a nebo není, ¨
bud se bavime o dokumentu a nebo o filmu s nejakym motivem
Cernobyl je seriál kde sami tvurci rikaji ze se nejedna o dokument ale o pribeh motivovany skutečnou udalosti,
tak proc by si nemohli rusove natocit svoji verzi ?
videl jsem x amerických filmu zcela vymyslenejch akcnaku, kde byli rusove vždy tezce negativni a hrdinni americane zachranovali svet. Vsichni to berou jako ok, a celkem samozrejme. Tak proc by to nemohlo byt taky obracene OK ? .-)
viktor

PříspěvekNapsal: 05.08.2019 8:53
od krvfx
Ten reaktor měl konstrukční chybu, která způsobila, že za určitých podmínek vedla aktivace STOP tlačítka k neřízené reakci. Tento konstrukční nedostatek byl následně u všech reaktorů tohoto typu odstraněn. Byla to už druhá nehoda způsobená za přispění této konstrukční chyby, první nedopadla až tak blbě a navíc byly informace o ní utajeny. To jsou fakta, nebo výmysl imperialistických štváčů?

PříspěvekNapsal: 05.08.2019 13:21
od Matěj
Já se fakt divím, že zde není taky zcela vážně míněné téma řešící autenticitu třeba ve chlívku Walking dead. :lol:

PříspěvekNapsal: 05.08.2019 13:31
od viktor
ne :-) konstrukcni chyby jsou bezne u všech vyrobku a to dokonce i po velkem testovani a zkouškách..napr. svolavacky u aut, moto atd...třeba GS 1200 BMW :-) atd... a takova letadla :-)
u kapitalistických stvacu se také objevila u jadernych zarizeni cela rada konstrukcnich chyb a nehod. Rada dost tezkych pruseru byla v angliii a v usa se podarilo roztavit značnou část aktivni zony atd... jenze to je asi v poho...
prusery byly a budou a to ve všech oborech a oblastech... a také zarizenich.. to co me vadi je pomerne jednostranne hazeni spiny, ale to bych ještě stravil, nakonec je to hra. to co me sere vice je to ze opoustime nej technologii chvilku po te co jsme se naucili za cenu objeti, napr cernobyl, jak s ni zachazet.
je to porad dokola. V soc. bloku honily odpurce rezimu pod ruznejma nazvama a tajna policie mela co delat.
V USA byl zas vybor pro neamerickou cinnost a kadrovani hruzne podoby... hon na carodejny jako krava...
všichni mají maslo na hlave, všichni...
dnes se skoro nic nedela, velke stavby a technologicke stavby velkého rozsahu nejsou nebo minimalne. Vetsinu stacil postavit u nas bolsevik. Napr prehrady, jadro atd. Dnes si malo lidi dokaze představit jake to je uvadet něco takového do provozu. To není stiskni tlacitko a ono to pojede. To je sevrena prdel a bezesne noci. A take vyhazovy z práce, kymacejici se reditelske posty, zraneni a také mrtvi...
viktor

PříspěvekNapsal: 05.08.2019 16:43
od JOBU
krvfx píše:Ten reaktor měl konstrukční chybu, která způsobila, že za určitých podmínek vedla aktivace STOP tlačítka k neřízené reakci. Tento konstrukční nedostatek byl následně u všech reaktorů tohoto typu odstraněn. Byla to už druhá nehoda způsobená za přispění této konstrukční chyby, první nedopadla až tak blbě a navíc byly informace o ní utajeny. To jsou fakta, nebo výmysl imperialistických štváčů?

Ani nie tak chyba konštrukčná chyba reaktora,ale chyba jeho ovládania...Výroba reaktora,pre predstavu : https://www.youtube.com/watch?v=3Xz1ZBrRRos

PříspěvekNapsal: 06.08.2019 8:14
od krvfx
Chyba byla, pokud to správně chápu, v tom, že spodky tyčí byly z grafitu. V seriálu bylo krásně ukázáno, jak to fungovalo. Vůbec k tomu výbuchu nemuselo dojít, kdyby v tom soudruzi neměli trochu paranoiy a bordelu.

Na západě nehody byly také a ne, není to v poho. Viděli jste film Čínský syndrom? Údajně natočeno krátce před nehodou Three Mile Island.

Jinak místo RBMK reaktorů bych používal raději VVER, jako u nás. Pak nevidím problém.

No a co se následků všech nehod včetně Fukušimy týče - je to vše zdémonizované dementními novináři, ve výsledku se nakonec v podstatě nic nestalo a i ten Černobyl vyráběl elektřinu ještě dlouho potom.

PříspěvekNapsal: 06.08.2019 8:37
od Trace
Co se fukušimy týče - hlavní problém byl v tom, že postavili elektrárnu těsně u oceánu a z nějaké statistiky si spočítali, že za dobu životnosti elektrárny _nemůže_ přijít tak veliká vlna, aby ji spláchla a zatopila a vyzkratovala klíčové systémy (systémy chlazení reaktorů).

A co se nestalo - příroda nerespektovala, že si někdo něco spočítal a ta vlna fakt přišla.

PříspěvekNapsal: 06.08.2019 15:15
od viktor
VVER to se ti snadno rekne ale hure udela. To co běželo v Cernobylu a ještě ruzne beha je grafitovy reaktor, proste stavba z grafitovych kostek. To hodne zjednoduseno postavi banda zedniku. VVER je poctiva tlakova nerezocelova nádoba proste poradnej výkovek. To nebyla prdel udelat. To umel málokdo na svete a obavam se ze uz to taky neumíme.
Fukusima stala u more protože potrebovali vodu ke chlazeni. S tou vlnou měli proste smulu.
viktor

PříspěvekNapsal: 07.08.2019 8:29
od krvfx
V celkové ceně bloku se cena za kvalitní reaktor ztratí a z dlouhodobého hlediska to nehraje roli. Vyrobit to legrace není, ale jde to.

PříspěvekNapsal: 11.08.2019 10:21
od Paul
krvfx píše:No a co se následků všech nehod včetně Fukušimy týče - je to vše zdémonizované dementními novináři, ve výsledku se nakonec v podstatě nic nestalo a i ten Černobyl vyráběl elektřinu ještě dlouho potom.

Tohle je zase dementní snaha relativizovat následky katastrof a je to hodně přitažený za vlasy. Takový kraviny se snadno píšou, protože si v Černobylu nebo ve Fukušimě neseděl, když to bouchlo.

PříspěvekNapsal: 11.08.2019 13:12
od Hohepa
Netřeba používat tak konfrontační a hanlivý tón.
Tady není fejsbúk.

Navíc má principiálně pravdu. Ono z pohledu historie celého lidstva se zas tak moc nestalo.
Hirošima byla v důsledcích mnohem mnohem horší a navíc to nebyla nehoda ale úmysl.
70 000 – 80 000 lidí, z nichž 20 000 byli vojáci a 20 000 korejští dělníci, neboli 30% populace Hirošimy, bylo zabito okamžitě, dalších 70 000 podlehlo svým zraněním. Přes 90 % doktorů a 93 % zdravotních sestřiček v Hirošimě bylo zabito, nebo zraněno – většina žila v centrální oblasti, která utrpěla největší škody.

Ale vopravdovej průser z pohledu celého lidstva byla třeba Španělská chřipka. :devil

PříspěvekNapsal: 11.08.2019 15:14
od JOBU
" Přes 90 % doktorů a 93 % zdravotních sestřiček" perfektne sformulované, aby to bavilo na city.... pretože tých 90% doktorov mohlo byť v prepočte napr. 1000, ale mohli byť aj len desiati... :D

PříspěvekNapsal: 11.08.2019 20:09
od Hohepa
ale o to vůbec nešlo
je to jen "drobnost" při poměřování důsledků těch dvou událostí

PříspěvekNapsal: 11.08.2019 20:26
od JOBU
V pohode,len mi to nedalo..

PříspěvekNapsal: 12.08.2019 9:38
od krvfx
Paul: Kolik mrtvých bylo ve Fukušimě v souvislosti s jadernou nehodou? 0. V Černobylu zemřelo na okamžité následky 31 lidí. Odhady WHO uvádí zhruba 4000 - 9000 předčasných umrtí během 20 let. Individuálně jsou to samozřejmě tragédie, ale v globálním pohledu zemře DENNĚ víc lidí hlady.