Transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

PříspěvekNapsal: 28.10.2012 15:48
od prvak
Verzia 1.0
Zdravim Vsetkych clenov a ludi co citaju toto forum.

Chcel by som s Vami prebrat, ktore veci by sa oplatilo nosit stale u seba a ako sa pripravit na tento druh kolapsu v prvotnych pociatkoch.

:idea: Dovod:
V piatok som zazil dopravny lokalny kolaps vyvolany zrazkou dvoch vlakov v Bratislave. Cestou z prace som isel, ako po ine dni na Hlavnu stanicu a mylne som si myslel, ze sa dostanem za 15 minut domov. Namiesto toho my cesta domov trvala 3,5 hodiny. Uvedomil som si vtedy ako som strasne podcenil beznu situaciu ist po praci domov.

Zakladne chyby:
1. Absolutna nevhodnost oblecenia. V praci musime chodit v obleku, takze som mal na sobe oblekove nohavice, koselu a topanky. Pre ten den bola aj vydana vystraha ze pride silny vietor a mozno zacne snezit.
2. Prazdnu penazenku. Mal som u seba tak maximalne 3 eura a bankomatovu kartu. Keby vypadol prud alebo bol system kariet nedostupny nebol by som si schopny kupit ziadne veci. Nemal som u seba ani jednu hodnotnu vec co by sa dala zalozit ani zmenit.
3. Ziadnu tasku ani batoh. Nemal som u seba okrem krabicky cigariet, 2 zapalovacov, prazdnej penazenky a kapesniku, mobilu co mal poslednu palicku baterie nic. Ziadnu vodu ani jedlo ani noz.
4. Ani po 40 minutach som sa nebol schopny rozhodnut ako sa dopravit domov. A nechaval som to na Zeleznice slovenskej republiky. Stym ze ono to nejak dopadne.

Zadanie:
Pre podobnu situaciu, ktora moze nastat minimalne 20 dni v mesiaci.
By som chcel s Vami prebrat ako zmenit tuto situaciu pre niekolko nasobne vacsie sance dopravit sa domov.
Vzialenost z prace domov je cca 20 km.
Co je horsie medzi pracou a domom sa nachadza Dunaj a 500 000 mesto Bratislava.
Predpokladam viacero moznosti kolapsov ako vojensky konflikt, energeticky problem, ekolkogickou havariou, chaos a podobnymi kolapsami

Rozbor:

a) Prva z dvoch vaznych prekazok je rieka Dunaj. Pre mna vydena ako veltok v Europe. Snazit sa prepravit svojpomocne cez takuto silnu rieku vidim ako velmi riskantne. A pre cloveka co sa snazi prezit ako velmi obtiazne s vysokym rizikom nesplnenia cielu dopravit sa domov. Pri zvazovani ak budem menit pracu musim si to dat ako hlavny bod pracovat na opacnej strane. Moje plavecke schomnosti nie su bohvie ake. Splavovanie v kanoe ci v kajaku mam zvladnute. Sice nie taku rieku ako Dunaj iba stare koryto a Vltavu. A pred Gabcikovom je uz taky prud stareho koryta ze ani pri 3 osobach sme neboli schopny plavat hore prudom a to nieje ani hlavy tok. Preto snazit sa sam prepravit sa cez takuto rieku zavrhujem a vidim ako Moznost s mensim percentom uspechu.

b) Druha vazna prekazka je 500 000 Mesto Bratislava. Pri predpokladu ze dane mesto sa stane nepriatelske alebo v chaosu je to dost vela osob co sa vas snazia okradnut ci zabit. Preto snazit sa prejst krizom cez take mesto vidim ako nerealne. A pripravujem si 2 mozne trasy ako ho obist. Su dve moznosti. Ist cez karpaty alebo cez polia. Prva sa mi vidi ako lepsia sice je tam prevysienie a kopcovy teren a prve prevysenie je fyzicky narocne ale dostanem sa do lesa, kde mam vasiu sancu prezit ako medzi panelakmi. Dany teren dost poznam. Druha moznost je ist po opacej strane cez polia. Vzdialenostne je to 20 km + 10 km obchadzka. Tuto trasu moc nepoznam a cestou sa nachadzaju aj stazene mociarne tereny. Jetu mensia pravdepodobnost niekoho stretnut ale trasa sa zvacsuje o 50%. Je tu mala moznost schovania sa. Do batohu co budem mat neustale zo sebou volim podrobnu mapu prostredia.

c) Doprava z prace domov. Idem od najlasich po najhorsie.
Vlastne vozidlo, momentalne nevlastnim, ak by neboly zaterasene vsetky cesty prechodne. Vlastnil som terenne takze aj cez polia alebo kopce. 45 minut.
Firemne auto ci kolega co ma zobere. Jedine ked nebudu zaterasene cesty. 45 minut.
Hromadna doprava. Ak budu chodit autobusy alebo vlaky. a nebudu zaterasene cesty. 1 hodina.
Bicykel ak sa mi ho podari ukradnut ci kupit. 3 hodiny cez mesto, 4 h cez kopce.
korcule a kolobezku vynechavam.
Peso cez mesto 6h.
Peso cez karpaty 9h.
Peso cez polia 10h.

d) Zbran: nakolko este nevlastnim zbrojak tak by som volil po skusenostiach prak + zelezne loziskove gulicky.

1) Nevhodnost oblecenia. Kedze v praci musim nosit oblek mienim si ho radsej umiestnit v praci v skrynke ako ho mat na sebe do prace. A nosit radsej vhodnejsie bolecenie prisposobene pre prezitie. A v praci sa prezliekat. Oblecenie na prezitie mam zvolene v maskaci digital dezert vhodne do miest, kamenneho terenu a pustneho terenu. Sice to tu bolo rozoberane ze budi pozornost, ale z opacneho hladiska, nikdy nesmiem podcenit ludi podla oblecenia nech vypadaju ako chcu. A preto radsej volim schopnost splyvat v prostredi aj ked v dave ludi skor svietim. . A co si brat este zo sebou budem volit sposob ze musim ratat ze noc stravim vonku.

2) Peniaze. Musim si stanovit sumu ktoru budem nosit neustale pri sebe pre moznost dopravit sa domov. Ci uz taxikom, kupou bicykla. Tak 1000Eur Plus pre pripad Kolapsu penazi vec maleho rozmeru s vysoku hodnotou ale neviem este aku.

4) Rozhodovanie sa. Na tuto vec som dost na seba nasrany ze som podcenil situaciu a neriesil som ju dostatocne vcas. Nemal som u seba ani radio ani internet ani mapu. Idem si nastudovat vsetky moznosti prepravy dromadnou dopravou, stanovistia taxikov. Predajne bicyklov ci kolobezok alebo korculi. Do batohu neustale zo sebou pridavam telefon s internetom a radiom ja tak ho musim mat zo sebou plus sluchatka pre radio a nahradnu bateriu na nabijanie el. veci s tuzkovimi baterkami mam camelion solarnu nabijacku na baterie. Plus zoznam trias dopravnych prostriedkov.

3) Veci so sebou.
Prva noz. Pevny lovecky sice ma vaciu vahu ale je nevyhnutny.V mojej zbierke sa nachadzaju noze vselijakych vyrobcov ale volim rucne robeny noz z ocely 440c od madara co som kupil v inchebe na vystave polovnictvo 50eur.
Multifunkcne naradie celkom mam dobre skusenosti s tesco co maju v trampskom regale pouzivam ho uz tak 7 rokov neustale dobra cena vykon a hlavne zivotnost. Vyuzivam velmi casto.
Termoska. Termosku volim pre udrzanie si tepla.A ako nadobu na vodu. Aj ked bude bez vody. S sirokym hrdlom pre pripad varenia si veci. Zohnanie si vody aj teplejv Bratislave nevidim az taky problem. Termoska ziatial bude sluzit ako obal na zvysne veci.
Prsiplast plus emengercy blanket tesco.
Svetlo. Neberem celovku nakolko je uplne neprirodzene pre cloveka chodit s celovkou pribalujem prirucne svetlo s rucnym dynamom a sloarom. Vyrobca Powerplus.
Co mi este chyba: energeticke jedlo; energeticky napoj v prasku; nit a ihla na sitie ran; dezinfekcia v ploskacke.

Sumar veci:

1. Batoh;
2. Lovecky pevny noz; 274g; Madar rucne robeny; 50 Eur
3. Multifunkcne naradie; 306g; Tesco;15 Eur
4. Mapa oblasti;g;;60Eur
5. Termoska s sirokym hrdlom;700g;Quechua; 30 Eur
6. Prsiplast plus hlinikova folia ;104g;Tesco; 3 Eur
7. suchy zips;g;HP;3 Eur
8. Svetlo s dynamom; 176g;Power plus;25 Eur
9. Peniaze v mensiom 1000 Eur; g; 1000 Eur
10. Externa bateria + solarna nabijacka v jednom;270g; Camelion; 30 Eur

celkovo: 1830g 1216 Eur

Vystane otazky:

Ako sa prepravit cez Dunaj bez utopenia sa?
Ako prejst cez Velko mesto bez zraneni?
Aku vec si zobrat zo sebou co by mala hodnotu v case ked peniaze nebudu mat hodnotu?
Co natrenovat pri ceste domov do prace?
Ake veci nosit neustale zo sebou zatial to vychadza na minimalne 2 kg veci?
Ktore chyby ste spravili a ako by sa im dalo predist?

Toto tema chcem este doplnat :)

Re: transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

PříspěvekNapsal: 28.10.2012 17:01
od dracekvo
Ta věc s vysokou hodnotou je jednoznačně nějaký šperk. Zlatý prten, řetízek a tak.

PříspěvekNapsal: 28.10.2012 17:21
od SharKhan
Nepleťte si cenu s hodnotou!

Súčasná vysoká cena výrobku (šperk) vždy nezaručuje jeho vysokú hodnotu v okamihu VP.

Zaujímavé video:

http://vimeo.com/51978261

:roll:

PříspěvekNapsal: 28.10.2012 17:45
od Karlos
Šperk je dobra volba, stejně tak mít u sebe hotovost min. 10x bezna cena taxikem prvak totiž řeší potřebu dopravit se z práce domů nic víc, nic méně a v prvních chvílích kolapsu bude spousta lidí/taxikářů kteří si situaci nebudou plně uvědomovat a za zlatej prsten ho těch pár kilometrů stále rádi odvezou... Třeba bude potreba hodně přeplatit ale co na tom, důležité bude dostat se domů.

Samozřejmě jak tato přechodná chvíle pomine tak pak uz nezbude než jít pěšky, "pujcit" si někde kolo, auto atd... Velké město pak radeji asi obejít a to i za cenu delší trasy ale to uz bude zaviset co konkretne se prihodi...

PříspěvekNapsal: 28.10.2012 18:11
od Fabulous
Za valky se v Cesku menilo - jeden zlaty prsten - jeden chleba. Hodnota veci je relativni.

PříspěvekNapsal: 28.10.2012 18:34
od Karlos
Jasny ale valka trvala nekolik let... Tady se bavime o prvnich 2-3 hodinach... da se predpokladat ze prvak jakozto rozpadlik pozna ze situace zacina byt hodne spatna a je potreba se okamzite presunout domu o něco dříve než průměrný ovčan... a to je právě ta chvíle kdy ten prsten již pro něho mít cenu nebude ale pro potenciálního taxikáře ještě stále ano.

Od věci by asi nebylo nechat si v praci nekde ve sklepe/skladu odlozene stare kolo. Tech 20km se da ujet do hodiny...

PříspěvekNapsal: 28.10.2012 19:04
od MacGyver
Kolo... slovy klasika: Jak prosté! Ale jak geniální! Řešil jsem podobnou záležitost. Vzdálenost kanclu od mého domova je necelých 30 Km. Sice mám pořád k dispozici auto, ale řešil jsem, jak se přes celé Brno dále dostat v případě, že nastane ultra rychlá krize. Auto může být bezcenné. Ve svých úvahách jsem dospěl k zjištění, že jako nejrychlejší, nejskladnější a nejednoduší je moderní koloběžka. Na Jaro si ji hodlám pořídit a mít ji neustále v kanclu po ruce. Je to geniální vychytávka. Navíc ji ve "velkém" městě využiju i k běžným vyřizovacím pochůzkám a nemusím řešit auto nebo MHD.

PříspěvekNapsal: 28.10.2012 19:32
od Karlos
Tak já jsem z práce doma za 7 minut chůze nebo 3 minuty běhu, lépe je snad na tom jen ten kdo pracuje přímo z domu ;)

MacGyver píše:Na Jaro si ji hodlám pořídit...

Echt rozpadlík by dodal: jen aby už nebylo pozdě. :twisted:

PříspěvekNapsal: 28.10.2012 20:13
od peteres
Pochopil jsem, že jsi kuřák, takže zapalovač nebo sirky máš u sebe pořád. Tohle by na takovém základním seznamu nemělo rozhodně chybět (pro nekuřáky).

Já u sebe pořád nosím v batůžku nebo kufříku:
zápalky ve vodotěsné tubě a zapalovač
nůž a multitool
termofolii
baterku
mobil
mapu okolí
nějaké peníze včetně mincí
krabičku kondomů
padákovou šňůru
seznam telefonních čísel do školy, školky a dalších míst kde se často zdržují děti, k sousedům

Ten Dunaj bych přešel po mostě i za cenu dlouhé zacházky, žádné svépomocné překonávání bych neriskoval. Dopravu domů bych řešil předem dohodou s manželkou nebo nějakým dobrým známým z místa bydliště. Tento člověk by měl vědět, kterou trasou přibližně půjdeš domů a měli byste mít domluveno několik míst, kde se můžete setkat nebo kde zanecháš ukrytou zprávu kudy jdeš. Tenhle člověk by pak pro tebe v případě náhlé krize dojel svým autem nebo na motorce.

PříspěvekNapsal: 28.10.2012 20:30
od Fabulous
Také jsem přemýšlel jak se např. dostat z Brna, kdyby něco kikslo. Asi bych došel k nejbližší cykloprodejně a pak šlapal a šlapal a šlapal...

V autě jako správný Rozpadlík mám vždy záchovnou tašku, ale přímo u sebe nosím pár nejnutnějších věcí. Vláčet plnou polní, tak z toho jsem asi už vyrostl :-)

PříspěvekNapsal: 28.10.2012 20:40
od Darth
Co tak malé Enduro 125ccm?
Pokud máš možnost se vodě vyhnout polníma cestama a možnost to někde zaparkovat.
Nevím jak je to na Slovensku,ale v ČR by řidičák na motorku neměl být od příštího roku na tuto kubaturu potřeba pokud máš na auto.Je to myslím nějaká úprava z unie. :?:
V kufru na motorce můžeš pořád vozit to co bys mohl potřebovat.

PříspěvekNapsal: 28.10.2012 20:52
od dracekvo
Do kufru jedině minibike :)
K těm řidičákům. To platí pouze pro motorky 125ccm s aut převodovkou. Takže skůtry. Ale i tak skůtr není špatná volba. Ta stopětadváca už jede slušně. Jen ty ceny :roll:

PříspěvekNapsal: 28.10.2012 21:05
od Steril
Pracuju v centru Phy a počítám s autem, v případě nutnosti doufám že s to SUV dokážu vzít chodnících nebo přes parky, nedovedu si představit že by byly ulice tak neprůjezdné, že bych se přes ně nedokázal s trochou kreativity a drzosti dostat, abych těch 20km domů nepřekonal.
Pro katastrofický scénáře by ale bylo ideální Quadski :) Bydlím blízko Vltavy, pocestě je do kanceláře ale mám pár plavebních komor, které bych potřeboval kvůli úspoře času objet po souši http://www.youtube.com/watch?v=giFfPtgO3V0 a nebylo by to asi špatný na překonání Dunaje. Je blbý, že je bude Quadski pravděpodobně kvalifikovaný jako vodní skůtr takže se s ním nebude dát po Vltavě legálně jezdit :(

PříspěvekNapsal: 28.10.2012 21:14
od Fabulous
Zrovna dnes jsem koukal na záběry z Havaje. Ve chvíli, kdy byl vyhlášen tsunami poplach, se zcela zablokovaly ulice a byly naprosto neprůjezdné. Ne ne, z centra to autem nepůjde :)

PříspěvekNapsal: 28.10.2012 21:54
od Steril
Nenenenene Fabiku tohle mi nepiš páč takhle se do kanceláře už nepřinutim ani 2x týdně :D
Každopádně z toho plyne ponaučení - nejlepší je práce z domova!

PříspěvekNapsal: 28.10.2012 21:57
od miculas
MacGyver píše:...Ve svých úvahách jsem dospěl k zjištění, že jako nejrychlejší, nejskladnější a nejednoduší je moderní koloběžka...

Na malou skladnou zapomeň - to není dopravní prostředek na překonání 30 km vzdálenosti. Pokud nemáš na kolobce natrénováno tak na velkou zapomeň taky, protože ji zahodíš po 10 km ať máš fyzičku jakou chceš a půjdeš pěšky. Navíc na kolobce ti překáží jakékoli zavazadlo, které máš na sobě pověšené a vzhledem k nízkému profilu musíš dávat bacha na nerovnosti. V případě dopravního prostředku na vlastní pohon jednoznačně kolo. Za rok najedu na kolobce cca 700 km, na kole 3-4000 km, takže vím o čem mluvím.

PříspěvekNapsal: 28.10.2012 23:09
od EBE
Tak riešil by som niečo podobné ako bola záplava na Morave v 1997..tam Vám koleso nepomôže ;) chce to niečo obojživelné. :D koňa

PříspěvekNapsal: 28.10.2012 23:22
od MacGyver
TO Miculas: Jasný je to o výběru konkrétního modelu. Malá skládací je na nic. Mám kolem sebe pár lidí, kteří jezdi na koloběžce i na těžko a podnikají expedice. Městská freestylová koloběžka je můj favorit. Budu pro ni mít i využití. Jezdit autem po Brně, když nepotřebuješ nic převážet je peklo.

PříspěvekNapsal: 28.10.2012 23:23
od Ježura
A co třeba benzínová motokoloběžka? Dokáže to docela hrnout a projedete kdekoliv :lol: Do auta se taky myslím v pohodě poskládá(tady nevím zatím jen sbírám info...ale moc se mi líbí). A jako nouzovka na to dostat se domů asi taky v pohodě.

PříspěvekNapsal: 28.10.2012 23:32
od Fabulous
Na dojetí dejme tomu 30 km by to asi stačilo. Ale musel bys jí po zakoupení celou rozebrat a předělat. Oni se k nám dováží většinou hrozné shity (protože jsou levné).

Mě osobně se líbí klasická skládačka. Na ní jsem strávil dětství a vím, že 20-30 km s ní dám kdykoliv. A nebudu odkázán na benzín, olej, atd.

PříspěvekNapsal: 29.10.2012 0:18
od Milli
Dobrý večer Rozpade,
nebudu vyjmenovávat důvody proč, ale v létě je to dobré trekkingové kolo. V rámci pokusů jsem bez újmy na zdraví za dvanáct hodin (osm hodin jízda a čtyři hodiny přestávky) přejel z Prahy do Znojma tj. nějakých 200 km. V zimě, respektive je-li venku sníh, jsou to lyže - běžky. Na Šumavě i netrénovaný běžkař zvládne za osm hodin 50 kilometrů.
Co sebou. Chlapi, máte tam kde co, ale jediné co opravdu potřebujete prvních 24 hodin po průseru je voda. Energii máte uloženou v tělesném tuku a vzduch je okolo vás.
Nebudete nic kuchat, vařit, stanovat. Budete v pohybu tak dlouho, dokud se nedostanete do bezpečí domova. Není to o tom, co byste chtěli je to o strachu o rodinu i o sebe a očekávaném pocitu bezpečí v cíli.
Další věc, kterou bych chtěl mít u sebe, kdyby k něčemu došlo je dobrá baterka, protože nikdy nevíte, kdy se to stane a třetí věcí je zbraň. Záměrně neříkám střelnou, protože znám řadu lidí, kteří raději pracují s nožem.
Vše ostatní co jste citovali, zvyšuje komfort přesunu, ale nijak ho zásadně nezjednoduší. Negativem, je že každá zátěž vás zpomaluje a jsou to dost drsná čísla. Podívejte se na graf z FM 21-018 Foot marches.

Foot marches.JPG

Hezký večer

PříspěvekNapsal: 29.10.2012 13:53
od Josef
Za ty starší (co se ještě ve škole povinně učili místo angličtiny ruštinu) bych poprosil k těm zkratkám "KPH" a "MPH" na grafu český ekvivalent. Pro jistotu, abych se nedostal ve svém plánování na zcestí. Předem díky.

Mám stejnou vzdálenost z práce domů, male myslím, že těch 20 km, co Peteres potřebuje překonat, se dá zvládnout s minimem věcí. Zadruhé si nemyslím, že by s evropskou mentalitou nabral rozpad během několika hodin podobu gangů přepadávajících pocestné nebo nastalo obchodování ve zlatě. Samozřejmě nepodceňuji nebezpečí, že člověk po cestě narazí na magora, který z vývoje situace už nabyl přesvědčení, že může dle libosti porušovat zákon. Takže nějakou formu zbraně určitě sebou. Ale protože po nás hned všude nemusejí zůstávat mrtvoly, zařadil bych jako prvotní zbraň pepřák. Nůž beru především jako pracovní nástroj, ten za opasek určitě patří. Dále kaldu velký důraz na dobré oblečení. My vlastně nevíme, zda bude kolaps politický či přírodní. Takže i v létě je potřeba mít někde v zaměstnání schovanou kabelu s oblečením. (I takovým, co není zrovna módním trendem. Ono je někdy lepší vypadat jako otrhaný bezdomovec nebo místní právě vyběhnuvší vesnický starousedlík.) Pohodlné oblečení, ve kterém budu schopen těch 20km dojít bez podchlazení, i kdyby byla venkovní teplota okolo nuly a pršel "vodorovný" mrznoucí déšť hnaný s vichrem. Správně bylo podotknuto, že na tak dlouhou cestu by se hodila voda. Dvě originální PETky půllitrovky trvale uskladněné vedle kabele poslouží jako improvizovaná feldflaška (po vyčerpání se budou odhazovat jako stupně z rakety), pro případ, že by v zaměstnání na šatně už přestala téci voda. K tomu ještě dvoje "ledové kaštany", spíš na zlepšení nálady než na energii. A troška soli před tůrou (půl kávové lžičky spolknout - nebolí pak tolik nohy). Obvaz, pružné obinadlo a prášek proti bolesti. Dále malou baterku, kdyby se to odehrálo brzy zrána nebo jsem se někde po cestě zdržel a docházel domů za tmy. Pro sichr zapalovač, kousek hajzlpapíru (spíš ve funkci tamponu, utěrky či podpalovače), pár mincí, KPZka a metr provazu. Myslím že s tímhle, se dá během 5 hodin vzdálenost v pohodě zvládnout a cokoliv ostatního je už určitý nadstandard, který bych nepužil a jen vláčel sebou. Cestu mám po úsecích projitou několika trasami,a znám ji bez mapy z hlavy a orientuji se na ní i v noci (naostro však musím počítat, že v žádné z obcí nebude svítit světlo a tedy většina orientačních bodů se ponoří do tmy).

PříspěvekNapsal: 29.10.2012 14:09
od Fabulous
MPH - miles per hour
KPH - km per hour

PříspěvekNapsal: 29.10.2012 14:13
od dracekvo
neboli česky mílí za hodinu a kilometrů za hodinu :)

PříspěvekNapsal: 29.10.2012 14:33
od Josef
No já blbec.... hledal jsem v tom něco složitého :oops: Díky.

PříspěvekNapsal: 29.10.2012 17:25
od Nobody
Kolik hodin po kolapsu bych měl čekat s porušováním zákona, abych nebyl magor Josefe?

Tvé příspěvky pokládám za kvalitní, ale myslím, že čím dřív člověk v podobné situaci pochopí situaci, tím lépe pro něj. A není to znak magořiny. Takže osobně bych jako to nejzákladnější viděl jakoukoliv zbran.

PříspěvekNapsal: 29.10.2012 18:42
od Josef
Když už se ptáš, především si myslím, že to vůbec není o čase, ale o tom, jaký zákon chceš porušovat. Jsou zákony papírové tzv. "lidobuzerační" a pak zákony lidské a morální, respektované stovky let. Je přeci velký rozdíl pokud při kolapsu porušíš zákon tím, že nebudeš respektovat nějakého uniformovaného "organizátora", který jen mechanicky plní rozkazy podle skřehotavého hlasu vysílačky (aniž by měl větší povědomí o situaci), ty ho objedeš, odhodíš zábranu a projedeš někde zákazem vjezdu, jen proto, aby jsi se dostal ke své rodině nebo zda chladnokrevně odpráskneš prvního řidiče na parkovišti, jen proto, aby jsi získal jeho auto k útěku nebo po cestě ještě někoho okradeš. To obojí je porušení zákona, ale jak jistě cítíš, je to morálně hodně odlišné. Takže když mluvím o tom nebezpečném magorovi, před kterým je zapotřebí mít možnost se ubránit, pak mám namysli někoho, kdo si tě vybere jako oběť jen proto, aby získal něco, co ty máš, on ne a jemu se to zalíbilo. (Čistě mezi námi - uznej, že ti nebudu zde na fóru popisovat, kdy, kde a jakou nosím skrytou obranou zbraň, to je každého věc.) Toho magora v prvních hodinách můžeš potkat nebo nemusíš, můžeš i zvolit takovou cestu, že toto riziko hodně snížíš. Pokud však budeš chtít v zimě zdolat 20km jen v tričku, pak to, že zmrzneš, je takřka jistota. Proto kladu důraz na to oblečení...
Pokud hovoříš o tom, jak poznáme, že je to už tady? Obecně řečeno - těžko. Pokud to bude kolaps způsobený počasím nebo blackoutem, tak to si asi každý všimne. Horší by to bylo třeba při napadení státu (protože je otázka co by nám řekli/neřekli) v rádiu. Jiné druhy kolapsů by byly pozvolnější, takže u nich by asi nebylo nutné řešit náhlý úprk z práce ke svým rodinám v průběhu jediného dne.

PříspěvekNapsal: 29.10.2012 19:08
od urbanwarrior
Je dobře, že prvak otevřel tohle téma, ono je to aktuálnější, než by se mohlo zdát. Stačí drobná technická porucha, kalamita nebo nehoda a zavedené jistoty se nekonají. Nechci opakovat napsané, u zbraně bych volil pepřák nebo teleskop, voda by měla být určitě po ruce v práci nebo při přesunu opatřit. K těm penězům "stále při sobě" bych se klonil k variantě mít částku raději po drobných nebo malých bankovkách. Lepší je dát někomu malé všimné než se na prvním checkpointu vysypat ze všech peněz. Pro případ nenadálého přesunu bych navštívil nejbližšího konga a polobotky nahradil nějakou sportovnější obuví (kdyby už mě průšvih zastihl na cestě). V zavazadle, co nosívám při sobě, mám maličký skládací silonový batůžek (je to snad nějaký reklamní předmět, tmavá barva),složený je velký jako peněženka.Sice neunese 30kg, ale na to, hodit do něj pár nezbytností a mít volné ruce, ideální.
Koneckonců, drtivá většina pražáků pendluje za prací přes celou Prahu, problém s přesunem domů si připouští málokdo, stejně tak jako možnost komunikačního vakua při výpadku gsm.

PříspěvekNapsal: 29.10.2012 19:48
od Nobody
Problém je Josefe, že ty zákony lidské jsou hrozně individuální, což se zvlášt v krizi může projevit. Za magořinu bych tedy považoval např. střílení lidí ze srandy. Tohle je neadekvátní reakce, které se ale objevovat budou i u jinak zcela normálních lidí.

Pro mě zákon přestává platit v okamžiku, kdy není možná jeho vymahatelnost. Samozřejmě, že to neznamená, že hned půjdu někoho odstřelit, ale třeba s penězi bych si příliš hlavu nelámal, protože mi to v tu chvíli přijde zcela zbytečné. Stejně tak bych neváhal, kdybych viděl cyklistu a potřeboval kolo. Raději on, než já (zase, nevidím smysl v tom, někoho zabíjet, když nemusím, ale je mi jasné, že k tomu ve vyhrocené situaci dojít může)

A stejně tak bych počítal s tím, že mě zákon neochrání a musím tak zcela učinit sám a s plnou razancí, které jsem schopen. Na tom kole totiž mohu stejně tak dobře mohu sedět já. Takže za to nejdůležitější považuji zbran.

Samozřejmě řeším skutečný průser, menší průsery jdou podle mého vyřešit snadno. Vždyt 20km není zase až takový problém, jsou to tři hodky ostré chůze.

PříspěvekNapsal: 29.10.2012 19:53
od cipis
No teda nevím, o tom kole. To už by tvoje morálka šla fakt už doprdele. Navíc je to i trochu nerozumné, riskovat střet kvůli nějakému blbému kolu. Že ho chceš prachsprostě ukrást, ale nikomu neublížit, tak to tomu majiteli nemusí být jasné. A bude se třeba bránit. Ty budeš riskovat život? Tohle mi přijde takové trochu divoké ...
V jiných threadech se řeší nerozum útočit na něco byť málo opevněného, kvůli jídlu a pití a ty budeš útočit kvůli kolu?

PříspěvekNapsal: 29.10.2012 20:05
od Nobody
Záleží na scénáři. Samozřejmě, že nebudu riskovat střet, když to nebude nezbytné. Pokud by se ale situace měla tak, že je nutné město co nejrychleji opustit, tak to pro mě nebude žádné blbé kolo. Smyslem je získat kolo, ne zabíjet, nebo jinak ubližovat. I když je jasné, že pokud by byla situace tak vyhrocená, tak to bez ublížení nepůjde, protože ani pro něj to nebude blbé kolo.

V případě těžkého průšvihu to divoké jistě bude a pro přežití budeme muset dělat mnohem horší věci, než někoho přepadnout a oloupit ho o kolo.

Nemusí se ti to líbit a můžeš se chovat jinak, ale musíš počítat s tím, že takhle se lidi zkrátka mnohdy chovat budou. Proto pokládám za primární zbran.

PříspěvekNapsal: 29.10.2012 20:16
od cipis
Neuvědomuješ si jednu věc - tím, že mu to kolo sebereš, byť to přežije, tak mu rozhodně ublížíš, protože mu sebereš jeho možnost něco rychle opustit. A jen díky tomu, že on byl v ten okamžik připravenější, tak ty budeš reagovat z pozice síly?
Jak to tu všude prolézám (viz. datum mojí registrace), tak jsem tu narazil na jeden dlouhý příspěvek, kde se právě ta morálka řešila, kde to dotyčný postavil tak, že právě díky takovým lidem, kteří tvrdí to, co ty (že někomu ukradneš i násilím kolo (atd.), když to budeš nutně (dle tvého subjektivního názoru) potřebovat), tak ta společnost jako taková půjde do háje. Psalo se tam něco o dávce antibiotik pro vlastního syna/dceru vs. syna/dceru přítele. Nemůžu to teď najít ...

Zkrátka by bylo určitě vhodnější si naplánovat takový transport tak, aby se nemuselo krást (že to nevyšetří policajti a nepotrestá tě žádný legální soudce ještě neznamená, že to stále není krádež), aby se nemuselo nikomu ubližovat atd. Ono bude rozumnější se třeba domluvit na odvozu nebo tak něco.
Nikdy nevíš, jestli ten druhý nemá úplně ten stejný problém, jak ty, že to bude potřebovat za každou cenu, takže se bude i bránit mnohem razantněji než když to kolo jen povede a třeba by ti ho i půjčil.

Nicméně určitě s tebou souhlasím s tou zbraní.

No a aby to nebylo až tak OT, tak asi několik bodů:

- mít v práci určitě nějaké oblečení navíc, ponožky, bundu, ...
- mít v práci nějakou zásobu jídla a pití, většinou nebývá problém i lednička v kuchyňce atd., spíš problém s nenažranými kolegy, co by případnou železnou zásobu zblajzli někdy před akutní potřebou
- mít v práci nějakou hotovost, lístky na socku, aktuální jízdní řády atd.

no a třeba v mém případě, byť to mám do práce 12 minut ostřejší chůzí, tak nafukovací člun, protože při každém povodňovém poplachu se u nás dávají pytle s pískem do dveří ...

Jinak si obecně myslím, že to kolo je celkem dobrý nápad, problém asi je vymyslet, co sebou všechno vláčet - železná zásoba všeho možného doma a v práci je naprd, když jsme zrovna na půli cesty, že? ....

PříspěvekNapsal: 29.10.2012 20:42
od Nobody
To, že mu snížím šanci na přežití a tím mu ublížím, si samozřejmě uvědomuji. Ale vždy ji raději snížím jemu, než sobě. Myslel jsem to tak, že použiji adekvátní násilí nutné k získání kola, pokud ho vydá dobrovolně, tak nemám žádný důvod mu ubližovat. Smyslem je mít kolo, ne rozbít někomu pusu.

A ano, klidně budu jednat z pozice síly, pokud to bude nutné. Zda kvůli tomu společnost půjde do kopru neřeším, to půjde stejně. Přežijí ti nejsilnější. Řešit budu primárně život svůj, život mých nejbližších a život lidí, které potřebuji mít po svém boku.

Záleží, o jaké situaci se bavíme. Pokud se bavíme o situaci, že na den nepůjde proud, tak samozřejmě nebudu přepadat cyklisty, abych byl o hodku dřív doma :). Pak je na místě domluvit se s někým na odvozu, mít náhradní ponožky atd. Osobně mi to ale přijde zbytečné nějak přehnaně řešit, vždyt jde o 20km.

Já řeším situaci, kdy bude zřejmé, že došlo nečekaně k velkému průseru a já se musím dostat co nejrychleji a nejbezopečněji domů.

PříspěvekNapsal: 29.10.2012 21:44
od Josef
Obranu asi nikdo nikomu primárně nikdo upírat nebude, ale pokud bude dotyčný často používat pro získání čehokoliv útok i v situaci, kdy existovalo i jiné řešení, pak přinejmenším z hlediska statisticky dost výrazně zvyšuje pravděpodobnost, že narazí na někoho silnějšího a "the end". Odvážných jsou plné hřbitovy. Já vyznávám taktiku "připosranosti vlka" - zvážit situaci a vyhnout se situacím, kdy možná ztráta v případě neúspěchu "lovu" převyšuje zisk v případě úspěchu. Což převedeno do praxe v situaci "Dostat se bezpečně domů" pro mne znamená kromě jiného vyhnout se jakémukoliv zbytečnému konfliktu a nebezpěčí, i kdyby to mělo znamenat časovou ztrátu, pokud by to ohrozilo mou "upotřebitelnosti" v dalších velmi důležitých dnech (zranění, zadržení aj.), protože tím bych svoji rodinu ohrozil více, než když ji nechám pár hodin bez "velení" (obecné instrukce mají). Podle mého chabého selského rozumu je vždy lepší přijít po pěti hodinách domů pěšky polní cestou od lesa, ale dojít, než se kvůli půlhodině pokusit někomu zcizit auto (a nechat se majitelem zastřelit) nebo s ním někde zůstat viset v koloně, případně být přepaden dalším stejně uvažujícím, který si je chtěl také jen "vypůjčit". Nicméně tohle nevyřešíme, každý má jinou strategii, takže asi obraťme list...

PříspěvekNapsal: 29.10.2012 22:28
od B89
Já bych si ještě do batohu přibalil nějakou ruční radiostanici VHF/UHF. Člověk by mohl získat přesnější a rychlejší informace v případě nějakého průseru kde a co se stalo, např. který most je průjezdný...
Na běžné sdělovací prostředky bych se moc nepoléhal. V případě že se systém "rozpadne" bude se stát snažit mezi obyvatelstvem udržet klid, a informace nemusí být zrovna pravdivé (jak se stalo např. u evakuace města Pripjať při Černobylské havárii).

PříspěvekNapsal: 29.10.2012 22:40
od Nobody
Josef: Já s tebou souhlasím, ale záleží na scénáři. Vždy nemusí stačit dorazit domů po 5 hodinách.

A já rozhodně neříkám, že je to ten nejsprávnější přístup, ten musí každý zvážit na základě odhadu situace a svých možností. Chtěl jsem tím říct, že podobní lidé existovat budou a nemusí se vůbec jednat o magory. Zkrátka nějak situaci (třeba i nesprávně) vyhodnotí a podle toho se zachovají. Proto základ vidím v zajištění bojeschopnosti. To bude imho ten největší problém v případě velkého průšvihu.

20 kilometrů v lehké krizi (výpadek proudu, dopravní kolaps) zvládne člověk ujít i jen tak, bez náhradního oblečení, nebo vody (v našich podmínkách, vyjma opravdových teplotních extrémů). Když by tedy selhlalo vše ostatní, jako obrátit se na přátele, zkusit alternativní prostředky atd.

PříspěvekNapsal: 30.10.2012 7:37
od Josef
2 Nobody: :yes

2 B89:
Pokud budeš chtít zjistit průjezdnost silnic, dozvíš se to s největší pravděpodobností od kamióňáků uvízlých v koloně. A na to ti nepomůže VHF/UHF stanice, protože kamióňáci, pokud ještě používají nějakou vysílačku a ne už pouze mobily, vysílají zásadně na CB pásmu, kanál č.10. Takže pokud by jsi chtěl být v obraze, musel by jsi si přibalit nějaké menší ruční síbíčko, (např. Elix K22) a kromě malé pendrekové anténky přidat do baťůžku ještě teleskopickou anténu nebo raději anténu Slim-Jim - to už budeš slyšet hodně velký okruh okolo sebe a navíc se s tím možná i na 5 až 15km úspěšně dovoláš až domů (pokud bude doma zapnutá stacionární protistanice). Existuje také síbíčko s vestavěným FM radiopřijímačem (Elix-Hygen 535), takže by jsi měl dík jednomu přístroji i přehled, co hlásí Radiožurnál ve zprávách (pokud bude ještě vůbec vysílat). Šance, že si na standardní UHF radiostanici poslechneš přímo policajty (s vyjímkou měšťáků) je takřka nulová, jejich stanice už mají vestavěný utajovač hovorů.

PříspěvekNapsal: 30.10.2012 10:50
od dracekvo
No já si pořád myslím, že CB stanice by měla být základní výbavě každého rozpadlíka. Taková obyčejná ručka se nechá koupit za pár peněz. Magnetka na auto taky. Když jsem jezdil každej den prahu po D1 tak to byl skvělý pomocník i pro běžný den.

PříspěvekNapsal: 30.10.2012 10:51
od Darth
dracekvo píše: To platí pouze pro motorky 125ccm s aut převodovkou.

Máš pravdu předsedo :mrgreen: Na to jsem zapomněl. :idea:
Kdo se potřebuje dostat rychle přes město a má ktomu vztah tak na motorce.
I jen při normání zácpě nebo špičce se lehce dostanete dopředu.
Skůtry jsou fajn a pohodlné a taky to umí pěkně rozjet,ale jsou nízké a většinou i s malými koly,takže každý "pangejt" nebo větší díra je problém.I taková "padesátka" už váží k 100kg.Což je celkem dost aby to člověk musel třeba každou chvíli přes něco přehazovat.
Takže asi fakt nějaké to malé Enduro.
Do kufru za sebe můžete naházet to co bude potřeba.Jezdit se dá v čemkoliv.I "sériové" moto hadry jsou nepromokavé,dýchají a mívají i vyjímatelné tepelné vložky.Takže je celkem jedno jaké je počasí.
Chrániče a výztuhy v oblečení se mohou hodit i jako "lehké brnění" kdyby někdo vytáhl třeba násadu od lopaty nebo tak. :mrgreen:
Hlavně v tom nevypadáte divně nebo podezřele.Není problém si nechat ušít takové oblečení na míru a podle vlastního návrhu z všemožných materiálů(kevlar atd..)Záleží jen na finančních možnostech. :cash

PříspěvekNapsal: 30.10.2012 12:09
od SharKhan
Do mesta (nielen tam) celkom vhodný bike :

http://www.militarybikes.com/products.html

http://www.youtube.com/watch?v=8c3Ql4tsfr0

V zloženom stave vojde aj do kufra v aute.

Tuším, že by sa mal predávať aj v Česku, len si neviem spomenúť na adresu a stránku predajcu v CZ.

Už se to tu řešilo, ve vlákně nazvaném kupodivu "vhodny dopravni prostredek" viewtopic.php?f=15&t=131&hilit=kolo#p817

PříspěvekNapsal: 30.10.2012 12:22
od B89
Josef: aha já měl za to že že policie, záchranka a hasiči se dají na těch frekvencích chytit :oops:

PříspěvekNapsal: 30.10.2012 13:13
od Josef
Chytit jo, ale jejich komunikace bude ve většině případů pro přímý poslech nesrozumitelná (pro přirovnání - asi jako by jsi poslouchal datový přenos), je to zabezpečeno proto, že občas hlásívají i citlivá a zneužitelná data - jména, adresy, rodná čísla... Navíc si s nimi zpětně nepokecáš, zatím co kamióňáků se můžeš docela normálně zeptat na podrobnosti nebo dokonce sám dát do éteru výzvu, aby ti někdo řekl, zda je trasa od někud někam průjezdná. On se už někdo, kdo ji před chvílí zdárně projel, ozve. Mám to vyzkoušené i jako cestující v autobusu*, který se dostal do zácpy a s dobrými informacemi jsme mohli na nejbližším výjezdu použít náhrdaní trasu. To je velká výhoda vysílačky, protože s mobilem žádnou "všeobecnou výzvu" (na předem neznámého volaného) dát nemůžeš. Pokud se rozhodneš, dát do batohu rychlého přesunu" také vysílačku**, pak rozhodně takovou, která CB pásmo umí (pokud bude umět ještě nějaké další rozsahy a nebude kvůli tomu zbytečně těžká, tak jen dobře).

*) vysíláno z ruční radiostanice s nasazenou teleskopickou anténou, držené svisle uvnitř vozu, blízko u okna vozidla
**) pro rozpadlíka, který ještě nemá vůbec žádnou vysílačku, považuji síbíčko za zcela základní radiostanici, od které by měl začít. Za relativně málo peněz mu dává hodně možností - velkou variabilitu (různé externí antény, možnost měření výkonu i stavu a přizpůsobení antény, různé způsoby napájení), dostatek volných kanálů a velké množství protistanic, se kterými může v případě SHTF hovořit. Teprve v druhém kole nakupování může uvažovat o nějaké bojově-koordinační VHF/UHF ručce a úplně nakonec o radiostanici na krativlny (optimálně 3,7MHz SSB) ve funkci štábní, obecní či komunitní základnovky. Ale o tom píšu už ve vlákně "výběr vysílačky", takže to nebudu duplicitně opakovat ani tuto volbu zdůvodňovat.

PříspěvekNapsal: 05.11.2012 19:21
od marish
Narazil jsem na tohle vlákno až teď, a musím uznat, že jste dali dohromady už pěknou řádku nezbytností na cestu do/z práce ;)

Já se na to dívám takhle, jsou dva důvody, pro které dříve či později nepřestanete danou věc nosit. Buďto ji alespoň čas od času použijete, nebo k ní máte nějakej vztah.

Letos jsem zařadil do EDC malou led baterku, a překvapilo mne jak často se hodila, a to ještě nebylo období brzkého stmívání. Takže nehrozí, že bych ji vědomě odmítl nosit.

Největší úskalí nevidím v tom dát si dohromady věci co nosit, bez ohledu jestli v tom bude pár zbytečností nebo bude nějaká drobnost scházet, to se dá vždycky pořešit, ale v tom, mít to pak opravdu vše u sebe, když to bude třeba.

Čím více věcí máte, tím větší je pravděpodobnost že je nebudete mít v kritický okamžik u sebe. Můžete si do zaměstnání nosit celý batoh, ale budete ho mít u sebe když si o polední pauze skočíte o pár ulic dál na něco k obědu?

Jako základ tedy vidím navyknout si vždy nosit rozumně zvolené EDC, ke kterému pak lze přidávat věci dle uvážení.

PříspěvekNapsal: 05.11.2012 20:08
od bivoj
Jedna z věcí, na které nedám nikdy dopustit a kterou mám prakticky pořád u sebe (když to jde, např. v letadle moc ne...) je kvalitní zavírací nůž. Už léta nosím v kapse Böker Magnum na klipu. Použil jsem ho už mockrát, naštěstí nikdy nebylo potřeba v boji, vždy jen na běžné řešení různých situací - především, když bylo potřeba něco přeříznout. ;)

Kdybych si měl vybrat jedinou věc, co můžu mít u sebe, (a když vyřadím palné zbraně ;) ) byl by to tento (nebo jiný kvalitní) nůž.

PříspěvekNapsal: 05.11.2012 20:24
od vlk972
Hodně zajímavé vlákno.
Myslím, že úplně základní věci jsou zbraň, komunikace, voda, světlo. Neřeším oblečení, každý z nás se přece obléká podle aktuálního počasí a očekávat v půli léta náhlý příchod tuhých mrazů, během jednoho dopoledne, to je asi už opravdu moc.
Zbytek se liší podle místních podmínek. Já třeba pracuji 9-15 km od domova a po cestě nemám velké město. Prot předpokládám, že využití auta by nemělo být problém ve většině případů.
Samozřejmě a už jsem to zažil, může přijít náhlý zvrat počasí - vichřice, lámání stromů, jejich pády na cesty, náhlé hojné sněžení, které zneprůjezdní cesty. Pak je ale asi nejlepší počkat, až se situace uklidní.
V případě dopravního kolapsu z jiných důvodů vždy domů dojdu a potřebné (třeba vhodné boty) můžu vyzvednout z kufru auta, pokud už moje práce vyžaduje společenský oděv, který je asi pro takové příležitosti hodně oslabující.
V každém případě, to nejnutnější je potřeba mít po kapsách.
Navíc mívám po kapsách pár petard, pro odehnání zvěře, můj přesun by totiž vedl hlavně lesem a mimo cesty, aby byl co nejkratší a nejrychlejší.
Samozřejmě lidé z Prahy, Brna, Bratislavy a jiných velkých měst by čelili úplně jiným problémům a podle nich se musí připravit.
A ještě jedna věc, pokud prostředí dobře znám OK, když ne, neztratí se mapa a aspoň malá busola, nebo kompas.

PříspěvekNapsal: 05.11.2012 21:39
od sigmark
už od základky mi pár kamarádů říkalo pašerák. protože jsem pomalu i s košem měl na zádech batoh. je tolik NUTNÝCH věcí, bez kterých se člověk neobejde... a od doby co mám auto se kufr zásadně nevyužívá, protože je ve funkci BOBa - únikového zavazadla II. Tam je všechno pro samovyproštění, náhradní oděvy, obuv, startovací kabely, sekera, rýč, něco jídla tak na dva dny, a prostředky jak to připravit, nějaké nářadí - klíče. noži je samozřejmě vystlané i auto. lékárničku když viděli policajti, tak se jen zasmáli. je to totiž narvaný No 5 medical bag z vietnamu :-) a v něm sloučené 3 standardní lékárničky a doplňkovou de luxe výbavou

PříspěvekNapsal: 06.11.2012 8:15
od štaflík
Fabulous píše:Na dojetí dejme tomu 30 km by to asi stačilo. Ale musel bys jí po zakoupení celou rozebrat a předělat. Oni se k nám dováží většinou hrozné shity (protože jsou levné).

Mě osobně se líbí klasická skládačka. Na ní jsem strávil dětství a vím, že 20-30 km s ní dám kdykoliv. A nebudu odkázán na benzín, olej, atd.

Sorry za OT - ale vidět Fabika jak skáče z Hummera na skládačku a s koleny zabořenými do brady mizí za horizont u Kývalky... to bys nemusel být ani ozbrojen, protože ten, kdo by se smíchy nesložil, tak by se aspoň pos*al :lol: :lol: :yes

Jinak ty vojenský skládačky má za výlohou sigmark, tam už si to představit umím. Ale já furt vidím tu starou skládačku, nejlíp červenou... :D

PříspěvekNapsal: 06.11.2012 8:43
od sigmark
jó, skládačková moderna v military stylu, to vyjde na dost penězhttp://www.militarysklad.cz/horske-kolo-paratrooper-skladaci-zelene-99190. my máme za výlohou švýcarský vojenský kolo z roku 1945, jako skládačka nepoužitelný (nebo jenom jednou :-) )

PříspěvekNapsal: 06.11.2012 8:55
od štaflík
Hmm, měl jsem pocit, žes tam měl toho Paratroopera. Pocity...
Ale v nabídce to máte:
http://www.militaryrange.com/kola/horsk ... aratrooper

PříspěvekNapsal: 06.11.2012 9:40
od sigmark
jo máme, ale je to brutální paleta, na skládačku

PříspěvekNapsal: 06.11.2012 11:53
od Fabulous
Koupil jsem si pro tyto ucely novou skladacku za cca 3500 kc. Ma vse, co potrebuji. Kola a sedlo :)

PříspěvekNapsal: 06.11.2012 12:14
od štaflík
Foto v akci by nebylo? ;) ;)

PříspěvekNapsal: 06.11.2012 12:18
od Fabulous
No to radsi ne :o

PříspěvekNapsal: 06.11.2012 21:52
od gabcik
Poznámka k dopravnému prostriedku: treba odolať pokušeniu kúpiť si špičkový armádny skladací bicykel atď.
Ako napísal Josef: je lepšie mať možnosť odhadzovať nepotrebný materiál "ako nosné stupne rakety".

Jednou z možností je zaobstarať si starý, odpudivý, ale funkčný bicykel za pár šupov, a zamknúť ho silným kódovým zámkom do verejného cyklostojanu. Aby tam bol pre zlodeja nevýhodný pomer práca/zisk. Takýchto "približovadiel" môžete mať aj niekoľko, na rôznych častiach mesta, alebo dokonca v rôznych mestách, kde sa pravidelne vyskytujete. Keďže "kľúč" ku kódovému zámku je je informácia, môžeme ho podľa potreby poslať rodine alebo kamarátom v núdzi.

Keď už pre niekoho pracujeme ako zamestnanci, máme možnosť využiť pracovisko ako jedno z našich "bezpečných miest". Už tu viacerí spomínali uloženie šiat alebo vody. Na pracovisku však môžeme mať uložené aj zálohy dát (v zašifrovanom tvare), nabíjačku na akumulátory, hygienické potreby atď., prípadne celú evakuačnú batožinu. Pravda, nie je to také romantické ako zakopávanie sudov v lese...

Základným problémom však je energetická efektivita dochádzania do vzdialeného zamestnania. Možno očakávať, že cena ropy bude prudko stúpať, takže dochádzka do vzdialenej práce nás bude stále viac okrádať o zmenšujúce sa zdroje. Súčasťou prípravy na časy nedostatku by teda malo byť aj prehodnocovanie takýchto nestabilít v našom živote. Finančná výhodnosť môže klamať a klame: fyzika neklame nikdy.

PříspěvekNapsal: 07.11.2012 9:44
od Karlos
Diskuze o morálce oddělena do vlákna Morální stránka chování v PA době. Karlos.

vlk972 píše:Jinak dopravní kolaps na začátku průšvihu. Já osobně bych se snažil vyhnout městu a možná i silnicím. Je totiž téměř jisté, že na začátku budou silové složky státu ještě funkční a budou mít třeba rozkazy do určitých oblastí nikoho nevpusti. Pak by odkláněli dopravu, zácpy by se ještě stupňovaly. Dost možná by vám dodělávající státní aparát nakonec znemožnil dostat se k vašim blízkým úplně. vit.V takových situacích lidi začnou být nervózní, značně stoupne riziko dopravních nehod, nebo že někomu jen rupnou nervy a začně kolem sebe střílet, následky si umíte představit.
Já to mám v tomhle směru celkem v pohodě, pěšky tak hodinu a půl, pokud se vyhnu běžným komunikacím (obejdu město, nepůjdu po silnici).
Ale pro ty, co to mají dál, nebo musí přes velké město, se mi moc líbí nápad se starými nezajímavými koly, někde poschovávanými. Právě kolo umožňuje celkem rychlý přesun a nepotřebuje zrovna ideální asfalt, takže i ve velkém městě se dá určitě dorazit k cíli mimo hlavní trasy, i když to bude delší a pomalejší, myslím, že rozhodně bezpečnější.

Re: Morální stránka chování v PA době

PříspěvekNapsal: 07.11.2012 10:07
od dracekvo
Bohužel staré kolo je ze železa a nespoléhal bych na jeho nezajímavost. Určité lidi bude zajímat hodně.

Re: Morální stránka chování v PA době

PříspěvekNapsal: 07.11.2012 10:16
od vlk972
To asi ano. Ale zas pokud má někdo možnost mít ho v práci, proč ne. Během jeho předpokládaného využití by určitě mnohem větší zájem lovců cyklistů budila horská a treková kola.
Pokud ho někdo chce zkusit nechat zamčené na ulici, tak bych zkusil hledat místa, kde na něj bude "koukat" kamera městského kamerového systému. Jasně, že ho kamera před krádeží neochrání, ale snad trochu sníží její riziko. I když bohužel nenchavců je všude spousta teď, jako tomu bude možná i v PA době.

PříspěvekNapsal: 07.11.2012 10:23
od vlk972
Nevím, jestli si nechávat v práci nějaké větší zásoby. To bude asi hodně individuální. U mně tuhle funkci zastává kufr auta, moje povolání mně zavádí každý den jinam, takže nikde nic nechávat nemůžu.
Na druhou stranu, proč nemít v kanceláři, nebo ve skříňce v šatně nějakou, aspoň malou zásobičku, mimo toho, co nosím u sebe, pokud mám zaměstnání v továrně, na úřadě, prostě na stejném místě.
No a právě třeba v továrnách bývají prostory pro uložení kol a motorek, které zaměstnavatel hlídá a prostory většinou uzamyká. To tam pak nemusím nutně mít starou ukrajinu, ale třeba už něco o trochu lepšího.

PříspěvekNapsal: 07.11.2012 10:29
od sigmark
BOB v práci, BOB v autě, BOB doma. když se něco posere, člověk musí být připraven.

PříspěvekNapsal: 07.11.2012 10:35
od vlk972
Tak tak a zbraň neustále u sebe.
Někdy to je celkem na obtíž. Třeba předevčírem jsem byl u soudu jako svědek. No a justiční stráž jsem svým arzenálem celkem udivil. A sebe teda dost nas........., měl jsem to nechat doma, připbylo papírování a zas jsem někde v evidenci. Ale jsem připravenej.

PříspěvekNapsal: 07.11.2012 11:02
od sigmark
to me jednou vytahli znami do hospody s diskotekou, a kdyz jsem lovil veci z kapes uz 10 minut, tak to vyhazovac vzdal :-) porad mu to hvizdalo na kouscich dratu, matickach, kouscich alobalu, a jeden nuz jsem stejne pronesl

PříspěvekNapsal: 07.11.2012 20:31
od Rase
Já takhle dostal zavírací nůž na Eiffelovku :mrgreen: Až ve frontě sem zjistil že ho mám a nechtěl sem ho nechávat někde ve křoví, tak sem si ho nechal v batohu. Ostraze sem řekl že mám okovanou špici na botách a bez problému mě pustili. Když to zkusila kamarádka za mnou, tak už ji šacovali. Minule sem pobavil ostrahu tím, že když se mě znuděně ptali co mám v batohu, znuděně sem jim řekl že jenom bombu. Zasmáli se, očuchali mi pití a pustili mě dál. Zkrátka když se člověk nebojí, tak se dá zvládnou hodně divných věcí.
Co se přesunu týče, tak doufám že by případný kolaps nebyl moc rychlý, jelikož to mám domů z práce zhruba 300 kilometrů a než bych tu trasu došel pěšky, mohlo by se stát moc nepříjemných věcí - a asi bych se i ztratil. V případě pozvolnějšího průseru by se člověk snad nějak stihnul dopravit domů - v což musím doufat, jinak sem v pytlíku :idea:

PříspěvekNapsal: 08.11.2012 1:00
od Kocour
Ach jo, to puzení k offtopikům je nepřekonatelné...
Asi v roce 90 jsem byl v Římě a šel jsem se taky podívat do chrámu Sv. Petra. Tehdy to šlo celkem normálně.

Loni jsem tam byl znova a jaké bylo moje překvapení, že přes celé náměstí postavili zátarasy a cosi na konci s davy lidí kutili. Postavil jsem se tam a dost dlouho čekal, než jsem se probojoval k cedulce s přeškrtnutým švýcarákem. Tam mi došlo, že mám v batůžku Opinel s vývrtkou. Vidím, že se batůžky posílají nějakým rentgenem, tak jsem opatrně vyndal tu kudlu a strčil do kapsy. Když jsem se přiblížil víc, tak vidím, že lidi prolézají detekčním rámem. Přendal jsem kudlu zpátky do batůžku (že se když tak budu vymlouvat, že jsem o ní nevěděl) a pomalu se smiřoval s tím, že jsem tam hodinu stál zbytečně. Nicméně jsem měl v batůžku ještě cosi zajímavějšího: svazek 10 tužkových baterií připojených na automobilní zásuvku a v ní zapíchnutou nabíječku navigace s krouceným kabelem. Na rentgenu to vypadalo na rozdíl od kudly dost hrozivě, a přes to mě policajti nechali projít.

Nejsem si jistý, jestli to celé není nějaká politická korektnost - kouknou na lidi a odhadnou, jestli něco chtějí provést, ale aby to nebyla diskriminace, tak jakoby otravují všechny.

(nakonec mě přeci jenom chytili, protože jsem si fotil ten jejich rentgen - byl opravdu úžasný, předměty v zavazadlech byly jako živé, tak dokonalý jsem ještě neviděl :) )

PříspěvekNapsal: 09.11.2012 18:35
od prvak
Zdravi vsetkych zucastnenych.

Dik za rozbor temy ako sa dostat bezpecne domov pri rychlej SHTF situacii.

Takze doplnam co som zmenil.

Do prace chodim uz v normalnom obleceni pre mna teda schopnom existovat, maskace kanady ...
- Kazdy pondelok sa rano oblecem do saka a pridem tak do prace a zoberem si zo sebou normalnejsie na prezlecenie po praci. Oblek nechavam v praci a v piatok ho berem domov vyprat.

Do rupsaku pre notebook som pribalil termosku a do nej nacpal tolko veci co sa tam len voslo: multitool od tesca, ponco, externa bateria lion 2400mAh, par sackov caju, celovku a malu prirucnu led, male prenosne radio, zapalovac par Euro cele to vazi do 2 Kg. este planujem nit a ihlu na sitie ran original lekarsku. A este zbran teda pribalujem gumycku a par loziskovych guliciek. Predpoklad cesty domov od 4h az po 12h mozo aj viac :)

Uz mi len zostava par krat potrenovat dostat sa tych 20km v simulovanom SHTF prostredi. Dufam ze coskoro...
Veci v termoske zatial kompletizujem a uvidim v teste situacii ci nemam nieco zbytocne. Dam potom foto.
Test povazujem za dolezity. Nakolko bezpecne sa mozem citit zatial iba doma ked nastane nejaka SHTF situacia a preto musim ocakavat ze nenastane v case ked budem doma ale ked budem niekde inde teda statisticky najskor v praci. Aj pri pomalsiom rozpade moze nastat. Nakolko predpokladam ze tak ci tak budem musiet chodit do prace.

Pripomina mi to trochu moje dospievanie, ked som sa cele vikendy tulal po mociaroch s nozikom a flaskou vodky :) . Spaval pod sirakom. Zakopaval sa v lesoch a lovil vevericky.

PříspěvekNapsal: 09.11.2012 20:27
od Steril
prvak píše:A este zbran teda pribalujem gumycku a par loziskovych guliciek.

Ve chvíli kdy opravdu hodně lidí nosí pistoli bych v průšvihu na prak opravdu nespoléhal, velmi často nebudeš mít čas ani na tasení pistole natož natahování praku. Ono už nosit pistoli v condition 3 už je imo docela gamble.

PříspěvekNapsal: 10.11.2012 20:38
od marish
prvak píše:... este planujem nit a ihlu na sitie ran original lekarsku...

Nebyla by praktičtější náplast a desinfekce? I když se pořežeš fakt hodně, dojdeš dom a tam to zalátáš :lol:
Zato jsem tam neviděl nůž, pevný nebo větší zavírák.

PříspěvekNapsal: 11.11.2012 13:38
od prvak
marish: pevny noz mam neustale pri sebe na opasku a v multitool je taky hrackarsky

PříspěvekNapsal: 12.11.2012 14:51
od Venet
Mas tam caj, zapalovac, ale v com si ohrejes vodu? V termoske na ohni urcite nie. Pohladaj aspon nerezovy hrncek priemeru takeho aby sa tam dala zasunut termoska

PříspěvekNapsal: 13.11.2012 10:31
od vlk972
Pokud je to výbava,která má umožnit přesun z práce domů na 20 km vzdálenost a mám jí mít pořád u sebe, přijde mi dost zbytečné tahat hrnek a po cestě si vařit čaj.
Neviděl jsem zásobu vody, aspoň půl litru vody by to chtělo, nejlíp prostě v plastové polní lahvi, ta se pohodlně dá nosit v kapse maskáčů, necinká (má i svoje nevýhody samozřejmě). Dál aspoň malý kompas, nebo busolu.
Ke zbrani, gumička a kule z ložisek, mám rozumět tak, že gumu omotáš kolem prstů? To není k ničemu, jak se píše výš. A když už nemůžeš mít pistoli, tak aspoň kompletní prak a ne v té termosce, kterou bych asi taky vynechal.
Píšeš, že do práce chodíš v maskáčích, všechny potřebné věci se vejdou do kapes, kde jsou snadno po ruce, na opasek bych k noži ještě přidal nějaké pouzdro na tvůj prak a kuličky.
Jak správně píšeš, je potřeba pěší přesun nacvičit. Vyzkoušet víc tras, za světla, po tmě a mít oči otevřené - orientační body, možné úkryty, kritická místa (třeba podchody ve městě) a podobně. Tohle dělám několikrát do roka.

PříspěvekNapsal: 13.11.2012 14:32
od Venet
Vlk, to bola reakcia na tie čajové sáčky ;)
Skôr ako termosku, by som ja osobne bral plastovú fľašu (vojenskú, alebo nalgenu) a k tomu nerezove pitko ( do ktorého sa zasunie vojenská fľaša alebo nalgenka). A samozrejme, nemať to napchané všetko v termoske alebo fľaši, ale na sebe.

PříspěvekNapsal: 14.11.2012 10:36
od vlk972
Venet, jak je vidět, celkem se shodujeme :-)
Jinak je dobré tomuto cíli i nějak přizpůsobit oblečení. Naštěstí nemusím chodit v obleku, ale nemůžu si dovolit ani maskáče a kanady, které jinak rád a hodně využívám.
Takže jsem nutnost mít věci připravené a pořád po ruce řešil tak, že ty opravdu nezbytné jsou po kapsách kalhot, nebo v pouzdrech na opasku. Další vybavení mám ve vestě, takové té lehké, co používají rybáři. Dá se koupit v neutrální civilní barvě, včetně černé, nebo dokonce siované provedení (bohatě stačí levná šitka ze stánku, vy). Má to plno dobře uzaviratelných kapes, na zádech je i kapsa, kam se vejdou třeba mapy a jiné. Dokonce i ta polní lahev se dá v této vestě nosit a není to poznat. Takže tuhle vestu sice občas musím svléct, ale ne mockrát, takže mám únikové vybavení pořád u sebe a může být i trochu utříděné.

PříspěvekNapsal: 14.11.2012 11:02
od MacGyver
Kluci myslím, že to zbytečně komplikujete. Původní myšlenka tohoto vlákna je

:idea: Dovod:
V piatok som zazil dopravny lokalny kolaps vyvolany zrazkou dvoch vlakov v Bratislave. Cestou z prace som isel, ako po ine dni na Hlavnu stanicu a mylne som si myslel, ze sa dostanem za 15 minut domov. Namiesto toho my cesta domov trvala 3,5 hodiny. Uvedomil som si vtedy ako som strasne podcenil beznu situaciu ist po praci domov.

Takže když to zjednodušíme: Na přesun, který bude trvat maximálně 3,5 hodiny pěšky nepotřebujete žádné ultimátní vybavení. Stačí vhodné obyčejné oblečení a obuv (Předpokládám, že člověk, který navštěvuje tento web má elemetární znalosti jak a proč se oblékat. V kvádru nebo na podpatkách to půjde hůře, ale není to až tak limitní. Maskáče a kanady - no proti gustu... Běžné sportovnější oblečení udělá daleko větší službu -nejdete do války), v kapse čelovka (nebo jiný zdroj světla) a zavírací nůž, který při přesunu s největší pravděpodobností nevyužijete.

Daleko důležitější je vědět kudy jít a orientovat se v jakýchkoliv podmínkách (noc, den, mlha, špatné počasí...)

Pokud nastane nutnost rychlého přesunu za blízkými či do zajištěného zázemí, tak všechny blbosti navíc vám budou jen zavazet a zbytečně tížit. Potřebujete překonat malou vzdálenost v co nejkratším čase. Nebudete jíst ani pít, nejdete na výlet. Důležité je také se ve správný čas dobře rozhodnout něco materiálního zahodit, nebo opustit. Jediný co vás bude zajímat je cíl, vzdálenost a podle toho zvolíte tempo (strategii).

I když se na obloze objeví zčistajasna polární záře a všechno na elekriku bude mimo provoz, tak po vás nikdo nebude v první minutě střílet. Tedy až na pár přemotivovaných jedinců :roll: s čímž se dá statisticky smířit.

Doporučuju všem co zatím teoretizují si to hlavně vyzkoušet v praxi.

PříspěvekNapsal: 14.11.2012 11:48
od dracekvo
Já bych ani to oblečení, či obuv nepokládal za důležité. Pokud má u sebe člověk vždy více jak 1000Kč a vyskytuje se v něčem větším, než vesnice, tak se nechá pohodlná obuv a teplejší bunda vždy koupit. Na 3,5 hod chůze bych si koupil ještě petku s vodou. Víc netřeba.

PříspěvekNapsal: 14.11.2012 12:59
od B89
Macgyver: pěkně napsáno,pod to bych se podepsal :yes

dracekvo: podle mě by člověk s tím měl v zimě tak nějak počítat a být patřičně vybavený předem, než to kupovat na poslední chvíli, kdy už to třeba ani nebude možné ;)

PříspěvekNapsal: 14.11.2012 13:38
od dracekvo
Je jasné, že člověk v zimě chodí rozumně oblečený. Ale nikdo nechodí nabalený tak, aby v tom samém oblečení mohl jít v zimním počasí 3 hodiny někde přes kopce a nekopce.
Je samozřejmě možné si ještě rezervní svetr nechat v práci, nebo v autě. Ale člověk co příde na nádraží a zjistí, že vlaky nejedou má jedinou možnost si to nosit v batohu a to se moc lidem chtít nebude.
Navíc nepočítám s kolapsem kdy se normální lidi zminuty na minutu změní na rabující blázny s čírem na hlavě. Tak věřím, že cokoli koupit nebude problém.

PříspěvekNapsal: 14.11.2012 13:51
od bivoj
dracekvo píše:...Ale nikdo nechodí nabalený tak, aby v tom samém oblečení mohl jít v zimním počasí 3 hodiny někde přes kopce a nekopce...

Při tvrdém tříhodinovém pochodu nebude potřeba nějaké extra "nabalování", tedy pokud se extrémě rychle nezmění počasí. (Pokles teploty o mnoho stupňů, náhlý ledový vítr ap.) Při rychlé chůzi se člověk zahřeje natolik, že mu naopak stačí méně ošacení, než ve stejné zimě pokud jen někde lelkuje.

PříspěvekNapsal: 14.11.2012 13:59
od urbanwarrior
Přesně jak píše MacG -podstatně jste se odklonili od zadání. Náhradní věci na přesun netřeba vláčet stále s sebou, stačí ponechat v práci - předpokládám, že v případě výpadku dopravy bude snazší se vrátit tam, převléci se, zmátořit a vyrazit po svých. V eventu,že se stane nějaká větší rošáda, kdy nebude praktické se vracet do práce, musí vyhodnotit, dá-li se třeba sportovnější obutí koupit třeba u čongů, to samé svetr,větrovka a pod. Rozpadlík musí být schopen hodnotit situaci a improvizovat. Já bych preventivně ruksak taky nenosil. Pouze mám pár drobností, které můžu potřebovat i civilně.

PříspěvekNapsal: 14.11.2012 14:54
od xmenm05
Co se týká nákupu, tak opatrně - dát si 15 km v čerstvě pořízených botách ... pokud není zima / hodně mokro, tak raději ve společenských, než v nových. Nebo si do práce pořídit jedny prošlápnuté ...
Udělal jsem si v práci malou tašku (kalhoty, svetr, nůž, mapa, ...), není to BOB, je to prostě Get Home Bag ... budete překvapeni, jak málo stačí ...

PříspěvekNapsal: 14.11.2012 15:09
od urbanwarrior
To je pravda, vždy je potřeba vážit co a jak. Já bych si dal radši 15km v nových teniskách od čongů než ve vyšláplých polobotkách. Stalo se mi na vojně, že mi ujel busík od nádraží k posádce a já šlapal nějakých osm kiláků potmě v terénu (na výběr bylo ještě dvanáct po silnici...) v takových těch slušivých barexkách. Chodidla jsem měl jako po baštonádě, byl jsem úplně vyřízenej a za tenisky bych dal všechno co mám. Pak jsem něco podobného absolvoval ještě jednou, pro změnu na sněhu - pro botky to byla konečná a pro mně poučení, že nikdy více. Ale tenkrát nebylo na vybranou.

PříspěvekNapsal: 15.11.2012 14:52
od štaflík
Chlapi (a dámy) - hlavně si kurva nezapomeňte klíče! :lol:

PříspěvekNapsal: 15.11.2012 18:59
od sigmark
xmen: hlavne do tasticky hodne naboju :-)

PříspěvekNapsal: 15.11.2012 21:28
od xmenm05
:) není to trezor ... Tak jsem ještě dobalil mapu (vytisknul jsem si turistické ze seznamu - jednu celkovou a pak 4 podrobné) a teď holt hlídat a měnit vodu, aby byla vždy čerstvá ... No a ještě boty.

PříspěvekNapsal: 15.11.2012 22:49
od sigmark
neni nad to kdyz je noseni poradnych bot v popisu prace:-) nemusim premejslet nad nahradnima

PříspěvekNapsal: 16.11.2012 13:58
od Venet
Sigmark, jj. ;)
dracekvo píše:Ale nikdo nechodí nabalený tak, aby v tom samém oblečení mohl jít v zimním počasí 3 hodiny někde přes kopce a nekopce

Mám tú výhodu, že ja som. V podstate tak chodím stále. Viacmenej to mám v náplni práce. Kapsáče, a keď nie tak malá kapsička na opasku, oblečenie čierne/oliv.zelené + športová bunda nepremokavá v nenápadných farbách - Nie vojenské ani poľovnícke... človek by mal čo najmenej vytŕčať obidvomi smermi ( ani nagelovaný frikulín v ružovom tričku a bielych nohaviciach, ani maskáčoví airsofťák)
A keď teraz vyberiem všetko čo mám vo vreckách:
Hlavne TDKN - telefón, doklady+peniaze, kľúče, nôž
na kľúčoch ešte visí malý nožík a led svetlo
zapaľovač
rýchloobväz (medzi dokladmi)
3m repky 3ky, 2 zatváracie špendlíky
ceruzka
4cípa šatka - taká čo nosili babky
balíček papierových vreckoviek

A keď niekam idem tak cez rameno plátená kapsa (veľkosť na A4 zošit) kde mám 0,5litrovú fľašu, zápisník ...

PříspěvekNapsal: 13.05.2013 23:19
od drigon
Z práce to mám cca 17 kilomatrů. Vzhledem k tomu, že celkem pravidelně chodím na delší procházky a tůry (o víkendu klidně i 30km.), tak to pro mne nebude problém. Když bude zima, tak si pod oblečení dám čisté modráky a ve skříňce v práci mám PET flašku a zlaté oplatky (po měsíci měním). Malou LED baterku s sebou nosím vždy. Igelitová pláštěnka je taky ve skříňce v práci. Cokoliv dalšího považuji vzhledem k okolnostem za celkem zbytečné. Na cestu autem do práce mám v autě ještě teplákovku, 3 vlečná lana (jedno s háky pro propojení), páčidlo (když jsem jezdil s náklaďákem, tak jsme s kolegou otvírali montajznou zaseklé dveře u nabouraného osobáku - tak jsem si do auta dal páčidlo). Pak běžné nářadí z výbavy a křížový klíč na povolování kol plus kladivo a kleště. Tolik, co jsem si vzpoměl. S pozdravem M.

PříspěvekNapsal: 04.07.2015 19:57
od Count
Bydlím cca 30Km od práce. Ale protože mohu být ve městě na několika místech, nemám BoB v kanceláři (kancelářích), ale v autě, které mám vždy několik desítek, max. stovek metrů od sebe. V případě výpadku čehokoli budou cesty z velkoměsta plné, to je bez debat. Pro mě je důležité náhradní oblečení a boty, nouzové jídlo + voda (tu mám stále u sebe, alespoň 0,5l). Do business batohu se toho vejde dost, takže vybrakuji auto, případně se s ním posunu co to půjde a jdu po svých.

Co ale považuji za dobré, zmapovat si, kdo z vašich přátel, známých či kolegů bydlí po cestě k vašemu domovu. Při letošní zimě, když přišla nenadálá ledovka, jsem zakempoval na celou noc u kolegy cca 10km od práce. Dál to vozem nešlo.

Ještě k těm tekutinám. Cca 10 let zpět jsem uvízl ve vlaku na cestě domů mezi městy. Cesta na 45 minut se protáhla na 6 hodin. Opustit vlak a prodírat se poli a závějemi nikdo nechtěl. Naštěstí to byl motorák, takže bylo i teplo. Ale když jsem vyndal z batohu termosku s teplým čajem, cítil jsem se o 1000% lépe, než všichni okolo.

A taky mě štve, že firma pomalu přechází od sodbarů na barely k sodobarům s filtry. Jak nepoteče voda, tak si přes ten filtr můžu pustit leda tak vzduch z tlakové lahve na bublinky. :(

PříspěvekNapsal: 05.07.2015 0:27
od K4cer
To mě přivádí na myšlenku doložit do auta rezervní fusekle.

Re: Transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

PříspěvekNapsal: 09.07.2015 18:06
od Venet
kačer, a ty ich tam ešte nemáš? :shock:
pri tej všetkej výbave...

Re: Transportny kolaps - veci a skusenosti pri sebe

PříspěvekNapsal: 09.07.2015 22:55
od K4cer
No práve, pri tej všetkej výbave mám dojem, že mi tam už tie fusakle nevojdú :lol: