Co dobrého nám zatím přinesla EU?

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.

Re: Co dobrého nám zatím přinesla EU?

Příspěvekod krvfx » 08.08.2018 6:26

A těch 27 Eur hradila pojišťovna?
krvfx
VIP

Příspěvekod dr78 » 09.08.2018 9:40

Vědět to tak si na ten lístek napíšu 2 ks a ne 1
Tak pozor, nevím jak v jiných zemích EU, ale v CZ je, kromě číslovky počtu balení na receptu, ještě pro sychr slovně počet balení v latině! Kolega mi vyprávěl příběh, jak přišla bába do lékárny, dala recept kde z 1 bylo předěláno na 2, ale latinský popis už přepsán nebyl ;-). Bába koukala jak jójo, že ji lékárnice dala jen jedno balení, ale nehla ani brvou, schrábla ho a odešla pryč.
dr78
Sponzor serveru

Příspěvekod surikata » 09.08.2018 20:37

Zatím nevím posílali jsme to v pondělí
surikata

Příspěvekod Jenyk » 10.08.2018 11:05

euaqa píše:
proforma píše:Tak AB bere na dotacích v ČR řádově 2 miliardy za rok, to není z hlediska státního rozpočtu tak moc.

Každý produktivní člověk mu platí za rok 667 kreditů. Sorry jako, věděl bych lépe, co s nimi udělat, než je cpát tomu zloději do chřtánu.
Jenyk

Příspěvekod dracekvo » 04.09.2018 9:15

Ještě to zatím není schválené, ale snad to projde.

http://www.solarninovinky.cz/?zpravy/20 ... -akumulaci

Některé státy už měli takové nutkání a snad i náš ČEZ něco takového nadhodil, že samovýrobce elektřiny by bylo vhodné pořádně skásnout, protože těmhle korporacím se nelíbí, když někdo nepřispívá do jejich kasičky.
Ono je to víceméně asi jedno. Protože cena elektřiny jako takové klesá, ale zvětšuje se podíl stálých plateb. Takže oni si to vyberou jinak.
U nás není to správné podnebí se úplně odstřihnout od sítě.
dracekvo
VIP

Příspěvekod Rafael » 05.09.2018 12:22

Asi bude zrušeno střídání letního a zimního času. Změnu si přálo přes 80 % hlasujících evropanů.
Ten by z toho měl radost - 1. září 2009 zemřel pekař Stanislav Pecka ze Sobětuch na Chrudimsku kterého veřejnost znala jako nejaktivnějšího odpůrce letního času v Česku.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Rafael

Příspěvekod Fabulous » 05.09.2018 12:26

Moje babička nikdy hodiny nepřeřizovala. A žádnou EU k tomu nepotřebovala.
EU delenda est! - Ostatně soudím, že EU musí býti zničena.
Fabulous
Administrátor

Příspěvekod voron » 05.09.2018 13:07

Nieco mi na to nesedi...
"Změnu si přálo přes 80 % hlasujících evropanů"... Mozem sa spytat, kto z vas v tomto hlasoval? Kde informovali o tomto hlasovani, ako to prebiehalo, koho sa pytali? Mna teda nie a to mi zatial prijde, ze byvam v Europe... Alebo bola obrovska kampan a ja som ju prespal?

V zasade ma nerozculuje tato otazka, ale prijde mi to podobne ako "agentura focus zistila, ze 30% slovenskych volicov by volilo uzernicku stranu..."
Aby este do budúcna vobec povazovali za potrebne tie volby naoko organizovat, alebo si do buducna uz len precitame, co sme zvolili...
voron

Příspěvekod Rafael » 05.09.2018 13:32

voron:
Bylo to např. tady: https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/20 ... anguage=CS
Ale už není, jen ten dotazník tam lze ještě stáhnout.
*
Fabulous:
Mimo jiné se mi ve směnném provozu párkrát za život stalo, že jsem na nedělní ranní směnu přišel o hodinu dřív. Nebo později. Což bylo horší...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Rafael

Příspěvekod Nicotinick » 05.09.2018 14:16

Těch Evropanů hlasovalo asi 5 milionů , tedy asi 10 % celkového počtu. Tedy ti, kteří se asi domnívali, že je to ten největší problém EU, který je třeba okamžitě vyřešit. 4 miliony, z toho 3 miliony z "SRN + NDR" byly pro. Tož asi tak.

K méně důležitým problémům EU, jako je nezvládnutá migrace, Marakešská dohoda, Dublin IV, sankce vůči Rusku, GDPR, směrnice o zbraních, nové sochy Marxovi, energetická politika, biosračky do paliv, povinné emise a výbavy osobních aut, rozšíření EU o Gruzii, doživotní placení prebend Palestinských mučedníkům, výpalné Erdoganovi .......... tam není nutná nějaká anketa. Tam je to jasné, všichni jsou pro.
"Ten chlap mohl být naživu, kdyby měl ještě pár dnů, aby se něco naučil."
Sgt. Elias Grodin
Nicotinick
VIP

Příspěvekod mukl » 05.09.2018 14:39

...a mně je to jedno 8-) . Hodina sem, hodina tam... Slovy jednoho z diskutujících na novinkách cz, říkám stejně jako on: "Já mám hodinky ze Sovětského Svazu a ty ukazujou vždy už zítřek.... :F "
mukl

Příspěvekod Rafael » 05.09.2018 14:42

Nicotnik:
Ale ano, já vím!
Jenže na druhé straně je velice těžké najít něco co je pro mě, nebo mým podobným, na EU sympatické a v čem je mi osobně užitečná. A pokud se něco najde, tak jsou to jen nějaké prkotiny a nepodstatné věci.
Proto jsem taky založil to vlákno.
Ale nějak se to nevyvedlo a možná by mu bylo líp v Koši protože pozitiv je v něm minimálně.
Rafael

Příspěvekod Bill Masen » 05.09.2018 15:45

A co si čekal, krevety?
Bill Masen
VIP

Příspěvekod Rafael » 05.09.2018 16:12

Krevety přímo ne a ani létající pečené holuby..., ale jisté naděje jsem od toho Spolku čekal.
Jinak v létech 1998-2004 jsem mladý nebyl. Jen v tom směru hodně hloupý a naivní protože se mi projekt EU líbil.
Rafael

Příspěvekod Nicotinick » 05.09.2018 20:49

Ale pozor zase, původní myšlenka základního principu EU , tedy volného pohybu osob, zboží, služeb a kapitálu, je naprosto úžasná a skvělá.
"Ten chlap mohl být naživu, kdyby měl ještě pár dnů, aby se něco naučil."
Sgt. Elias Grodin
Nicotinick
VIP

Příspěvekod Bill Masen » 05.09.2018 21:57

Jenže dnes úředníci vymejšlej hromadu píčovin, aby zdůvodnili svoji existenci.
Bill Masen
VIP

Příspěvekod mukl » 05.09.2018 22:24

Ano, ano...Myšlenka základního principu je opravdu zdánlivě velmi dobrá a v zásadě s ní lze souhlasit. Ale pozor! To "Čertovo kopýtko" je tam tak už nějak od počátku....Cokoliv se děje v "Nerozborné jednotě", zavání dřív nebo později průšvihem. Někdo řekl, že deficit demokracie má EU zakódovánu už ve svém "DNA". Zdá se mi to pravdivé... :(
mukl

Příspěvekod senil » 11.09.2018 8:02

Pouze zákazy a buzerace EU přinesla. Profitujeme akorát tak z volného obchodu - ten potřebujeme. Ale ten by jsme mohli mít i bez EU, jako napríklad Švýčarsko, Norsko atd... Jinak EU jenom škodí - zákazy, regulace, buzerace, cla na tovary ze zemí mimo EU zónu. EU je k ničomu, bylo by dobré, kdyby sa rozpadla a změnila jenom na zónu volného obchodu.
senil

Příspěvekod čimango » 11.09.2018 9:54

Je to zde OT, ale jak už tu několikrát zaznělo: i státy které nejsou v EU, pokud chtějí fungovat v schengenu a/nebo mít přístup na volný trh EU, musí akceptovat většinu EU legislativy (viz. třeba odpor proti zbraňové směrnici ve Švýcarsku, vyjednávání ohledně brexitu apod.).

Vláken o zbytečnosti EU je tu vícero, tohle jo o těch nemnoha dobrých stránkách EU.
čimango

Příspěvekod Kocour » 15.09.2018 3:07

Vážení, je nutné si uvědomit pár základních souvislostí:

1. Co EU je a co není. EU je obrovský EKONOMICKÝ spolek. Celní unie, volný pohyb všeho možného. To je z hospodářského hlediska chvályhodné. Celé to vzniklo na principu, že když spolu budou dosavadní nepřátelé intenzivně obchodovat, otupí to jejich nepřátelství. Zároveň EU není stát, i když se za něj občas vydává. Dobře je to vidět na současných prekérních záležitostech s migrací. Představitelé EU řeší hlavně kolik to bude stát, kde se na to vezmou peníze a jak se to zorganizuje (rozdělí). Jako nějaký podnik. Že by měla EU bránit svoje hranice, to je snad ani nenapadlo, protože se to vymyká poslání ekonomického spolku. Donedávna to dokonce bylo tak, že EU byla ochotna přijmout téměř kterýkoli další stát, pokud splnil pár banálních kritérií. Tohle by žádný opravdový stát neudělal, protože by se vždy zajímal, zdali je nějaká historická, národní, geografická a podobná souvislost přistupujícího území s jeho stávajícím (například USA už desítky let blokují žádosti Portorika o přistoupení, přestože v Portoriku samotném takový návrh pravidelně vyhrává referenda).

2. Odkud se berou všechna ta byrokratická opatření. Je to jednoduché, až do nedávna si je vyžadovaly hlavně profesní organizace výrobců. Jde o to, že když se vytvoří jednotná norma pro certifikaci určitých produktů, ušetří se za certifikaci v každé členské zemi. Stačí pouze 1x. Takže když se vytvářely emisní normy pro lokomotivy, prosadili si výrobci zahradních sekaček, aby se to týkalo i jich. To nebylo tak, že by nějaký euroúředník nebo europoslanec něco aktivně nařídil. To výrobci nechali udělat přílepek, aby se rychleji dočkali "své" normy. To samé jsou ty příslovečné zakřivené banány (ačkoli zakřivenost banánů je sama o sobě "urban legend", jde o celkovou jakost včetně požadovaného vzhledu dané odrůdy). Jedná se o to, že když se stanoví předpisy na jakost zemědělských produktů, snadněji se s nimi obchoduje jako s komoditou. Všichni mají jistotu, že když koupí loď banánů určitého zatřídění, budou mít požadované vlastnosti plus mínus tolik a tolik procent. Trh s banány je velmi rozsáhlý a musí fungovat jako na drátkách, protože se jedná o zboží s nízkou trvanlivostí. Zajímavé je, že se lidé pozastavují nad tvarem banánů a vůbec jim nepřijde divné, pokud se u vína pro zatřídění hodnotí, zda má odrůdově odpovídající vůni, chuť a barvu.

3. Odkud se bere struktura orgánů EU a jejich způsob činnosti. Z národních států. EU byla od začátku společenství států. Komisaře jmenují státy a nikoli nějaké EU politické směry. Pokud ovšem někdo tvrdí, že nejsou nikým voleni, tak to je sice pravda, ale stejně tak nejsou voleni ani naši ministři (souběh funkce poslance a ministra je náhodný, snad s výjimkou UK). Nicméně nominace komisaře je politický proces závislý na výsledcích voleb v dané zemi. Pročpak tam máme Věru Jourovou? No protože se na tom dohodla tehdy vládnoucí koalice vzešlá z výsledků voleb. Naopak, národní státy si vždy střežily, aby do chodu EU mohly mluvit jako státy a nebyly konfrontovány s jakousi celoevropskou politikou, která je nad nimi. Svého času se začalo mluvit o takzvaném "demokratickém deficitu", protože si někteří přáli, aby struktura EU připomínala víc zastupitelskou demokracii. Výsledek byl, že státy si podržely nominaci komisařů, radu ministrů a dalši mocenské páky. Kdyby byla EU nad státy, sešli by se po volbách EU poslanci, vytvořili by koalici s nadpoloviční většinou a nanominovali by si ze svých frakcí komisaře, aniž by do toho mohly státy mluvit (stejně jako si vítězné strany z českých parlamentních voleb nanominují ministry a krajští hejtmani do toho nemají co mluvit, leda jako členové daných stran). Nadvláda národních států má samozřejmě tu nevýhodu, že když se domluví Francie s Německem, ostatní utřou. Ovšem pokud někdo prosazuje prioritu národních států nad EU, tak je nepoctivé, pokud by to samé upíral Německu nebo Francii. Mimochodem, státům náramně vyhovuje, když můžou některé svoje pravomoci (v reálu nazírané spíš jako obtížné břemeno) předat do Bruselu. Potíž je v tom, že řadu takových pravomocí EU řádně nepřevzala, protože je to stále především ekonomický spolek. Nynější migrační krize je typický příklad. Státy se rády zbavily povinnosti ochrany hranic, ale EU z celé hraniční problematiky dosud nejvíc zajímalo vybírání cel a jiné obchodní záležitosti.

4. Pohled "velkých" dějin. Je nepochybné, že spolu Francouzi a Němci neválčili už přes 70 let. To bylo předtím normální a zavlékalo to je i jejich spojence do rozsáhlých, mnohdy celoevropských konfliktů. Od rozpadu říše Karla Velikého je to asi nejdelší období bez válek v Evropě. Ostatní země jsou v EU cosi jako garanti a arbitři tohoto uspořádání (Francie je menší a navíc i ekonomicky slabší než Německo). Dlouhou dobu šly Německu a Francii na ruku, protože si všichni uvědomovali, že je to lepší, než nový celoevropský konflikt. Francouzi a Němci ostatní fakticky vzato vydírají hrozbou vzájemné války (ačkoli to nebylo nikdy vyřčeno přímo, rozpad EU by k tomu pravděpodobně vedl) a docilují ústupků ve věcech, které si vymysleli sami a zbytek EU nemusí až tak zajímat. V poslední době se v EU rozmohl nešvar, že prostředky uzpůsobenými pro ekonomickou činnost (jako je technická a obchodní normalizace) prosazují nátlakové skupiny i ryze politická témata, která nemají s ekonomikou nic společného. Tím vlastně zničily jinak dobrou věc a bylo by na čase, aby se prosadila opozice, která by vrátila ambice EU na ryze ekonomické, které se osvědčily. S tím taky souvisí nutnost nově přehodnotit, které tradiční pravomoci států visí momentálně v "území nikoho" a rozhodnout, zda je má EU konečně převzít, nebo se mají vrátit státům se všemi důsledky. Myslím, že pro vlády, které si zvykly před volbami akorát rozhazovat peníze potenciálním voličům, ale nejsou schopné udržovat místní infrastrukturu bez dotací z EU (ty by měly jít především na projekty s mezinárodním přesahem), to bude kyselé sousto.

odbočka: nynější zrušení střídání letního a zimího času je typický příklad činnosti nátlakových skupin. Ankety se účastnili hlavně odpůrci současného uspořádání a většině lidí je to natolik jedno, že se do toho nemíchají. Takže poté, co se změna času v jednotný dopředu předvídatelný okamžik dostala do nastavení převážné části spořební elektroniky, počítačových programů, grafikonů a podobně (trvalo to desítky let, než se přestaly používat staré nekompatibilní systémy, které buď letní čas vůbec nerozlišovaly, nebo ke změně vyžadovaly ruční zásah), nátlakem naprosté menšiny (4,6 miliónu respondentů není ani 1% občanů EU) tohle všechno zrušíme?

odbočka II: Clauda Junckera jsem považoval za dost velkého tragéda. Jeho původní činnost spočívala v tom, že jako ministr financí a premiér udělal z Lucemburska daňový ráj na úkor ostatních zemí EU (daňové ráje vždycky parazitují na tom, že nasadí tak nízké zdanění, že by z něj nešlo financovat chod státu, nebýt nadměrné koncentrace firem, které se tam stěhují). Nicméně teď nedávno se sebral a jel vyjednávat ohledně ochranářských opatření s Donaldem Trumpem. Trump je obchodník zakládající si na tom, že jedná až dryáčnicky a má s tím výsledky. Juncker vytasil nějaká čísla (kdoví, jak je vyfabrikoval), podle kterých sice USA mají špatnou obchodní bilanci co se týká zboží, ovšem EU zase prodělává na službách. Oba pánové si pěkně zasmlouvali a americký prezident mohl mít alespoň na chvíli pocit, že když zavolá Evropu, nezvedne mu to na druhé straně 28 lidí (dlouhodobá stížnost amerických prezidentů vůči EU) a já jsem pochopil proč tam toho Junckera máme... (protože EU je bytostně ekonomický projekt)
Kocour
VIP

PředchozíDalší

Zpět na Teorie rozpadu / úpadku společností