Krach dolaru / Krach EU

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.

Re: Krach dolaru / Krach EU

Příspěvekod Lyster » 18.06.2019 6:10

Itálie zvažuje zavedení paralelní měny. Komise by ji tvrdě potrestala
https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranic ... anicni_fih
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
 
Příspěvky: 2768
Registrován: 22.03.2014 23:01
Bydliště: Litoměřicko

Re: Krach dolaru / Krach EU

Příspěvekod eotto » 20.06.2019 7:45

Myslíte, že až to rupne a ono to rupne. Se stane:
1) spousta lidí bez práce, firmy bez zakázek, akcie -80%, dojde k pročištění špinavých a neefektních procesů obdoba 2008?
nebo
2) bod jedna + hyperinflace jako 2008 Zimbabwe?
nebo
3) bod1 + bod2 + ozbrojené konflikty
nebo
4) jiný scénář?
eotto
 
Příspěvky: 40
Registrován: 05.01.2017 12:35
Bydliště: Západní čechy

Re: Krach dolaru / Krach EU

Příspěvekod Maric » 20.06.2019 10:04

K bodu 1: Ono to v tom roce 2008 neproběhlo tak, jak to mělo proběhnout, protože státy do bank nasypaly obrovské peníze. Zabránilo se tak velkému prů*eru, ale zadělalo se na mnohem horší. Stačí se podívat na vývoj dluhu libovolného státu od roku 2008 do současnosti. Itálie už nezvládá platit ani úroky, Řecko je na tom podobně už velice dlouho, Následovat bude Španělsko a Portugalsko. Sesype se to jako domeček z karet. ECB a např. Deustche Bank budou mít sice miliardy EUR ve státních dluhopisech, ale už teď musí být všem jasné, že nemají ani cenu papíru, na kterém jsou natištěny. Takže bych tuto dobu nazval jako balancování na hraně útesu.

K bodu 2: Hyperinflace (Eura) nastane jedině v případě, že se politici rozhodnou potopit loď zvanou EU tak nějak společně, a nedovolí variantu "zachraň se kdo můžeš".

Jako nejpravděpodobnější vidím variantu, že s přechodem ekonomiky do recese přijde kolaps realitního a hypotečního trhu, banky začnou táhnout ke dnu Euro, tím pádem se začnou pokládat státní kasy jižních států + Francie. Podniky a státy budou bojovat o život snižováním platů a propouštěním. (Všimněte si, že na jihu se procento nezaměstnaných nekleslo na úroveň roku 2008, i když světová ekonomika šlape na plné obrátky. To jen umocňuje potenciál velkých problémů.) S nezaměstnaností raketově poroste kriminalita, protože zásoby potravin jsou nízké, a banky se budou snažit z lidí vytřískat každou korunu dluhu a vyženou je z domů na ulici, a stát nebude mít z čeho vyplácet sociální příspěvky (výběr daní bude ve velkých problémech). Pak záleží jen na státu, jak efektivně bude pracovat se svými složkami a službami, aby nevypukl totální chaos. A myslím, že v tomto stát trochu připravuje svou ochranu v tom, že podporuje ozbrojenou veřejnost, která se (jak doufám) nezmění v rabující a vraždící tlupu, ale bude mimo jiné napomáhat k udržení veřejného pořádku, a držet zločinnost na uzdě.
Maric
 
Příspěvky: 121
Registrován: 16.10.2018 22:26

Předchozí

Zpět na Teorie rozpadu / úpadku společností

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: J-e-n-n-y a 2 návštevníků