Vladimír Šlechta: tvorba

PříspěvekNapsal: 28.09.2014 12:59
od Marglin
Vladimír Šlechta

Je s podivem, že jsem tady nenašel žádnou zmínku o tvorbě tohoto autora. Tak o něm něco napíši já. Bio hned přeskočím (najdete ho na na poslední stránce každé knihy, jestli bez toho nepřežijete) a vrhneme se na vlastní tvorbu.

Většina novel a povídek autora se odehrává ve dvou fiktivních světech. Cyklus Krvavé pohraničí se odehrává v fantasy světě kde lidští pionýři budují novou společnost na troskách civilizace tajemných pterů. Protože je to fantasy cyklus, nechybí zde magie ani elfové, ovšem ne jak je znáte.

Více nás bude zajímat postapokaliptický Oggerdův cyklus. Odehrává se na evropském kontinentu, k nepoznání změněném dvěma válkami o energii. V zoufalém boji o poslední zásoby fosilních paliv padla veškerá myslitelná tabu a bylo použito naprosto všechno. Civilizace jak ji známe přestala existovat. Pár století po kataklizmatu, putuje pustinami malá skupina složená z vyjednavače Pěnkavy, čaroděje (čti technologa) Harga a certifikovaného riddera Ogerda, šířící věhlas a slávu germánského císaře a jeho říše, přitom pátrá po odkazech minulosti které mají pomoci novému impériu pomoci přežít.

Nejprve bych se pozastavil u velice dobře propracované vize posapo evropy, kterou Šlechta ve svých knihách pečlivě buduje. Společnost která na troskách dávného euro-snu přežívá je kocipovaná logicky a funkčně. Máme tu zárodek nové civilizace prezentovaný rodícím se germánským císařstvím a malým přívěškem v podobě regentství Bohémie, jsou tu pustiny, malé komunity přežívající na hranici "civilizovaného" světa, jsou tu zdivočelé kmeny a pololidé nesoucí v genech odkaz dávno zapomenutých biologických zbraní a pochopitelně, artefakty ze Zlatého Věku vytvořené umírající civilizací v období mezi energetickými válkami. Autor je evidentě fanda na vědu a svoje znalosti umně komponuje do příběhu.

Další předností jsou (na scifi) propracovaná psychologie postav a výborně fungující mezilidské vztahy. Komunita a lidé okolo hlavních hrdinů, nejsou neživou dekorací, určenou k zabití, záchraně, či souloži, působí lidsky a věrohodně. Hlavní protagonisté včetně tajemného Oggerda, mají ke schopnostem hrdinů, tak, jak je známe z knih Kulhánka daleko. Paradoxně to dodává akčním pasážím (kterými autor rozhodně neškudlí) větší šmrnc. Bojové scény jsou velice organické a popsané s důrazem na syrovou realističnos.

Cyklus je výborně promyšlený, má logický počátek a nasměrováni. Jednotlivé knihy recenzovat nebudu, žádná není vyloženě slabá, to samé platí pro jeho "fantasy" cyklus, který také nese autorovu pečeť syrového realismu. Poněkud stranou v postapo cyklu stojí "Emma z umírajícího města" který je jakousi momentkou z doby rozpadu a nezahrnuje Oggerdovu družinu jejíž členové žili az v mnohem pozdější době.

Přeji příjemné počtení.

Re: Vladimír Šlechta: tvorba

PříspěvekNapsal: 29.09.2014 15:33
od Dagobert
"Emma" je prequel k Oggerdovskému cyklu. Spekuluje se, že je možný Oggerdův nebo Pěnkavkův předek. A je to rozpadlické čtení s krásným popisem pomalu se rozpadající a vymírajíci společnosti, kterou začínají válcovat vnější vlivy.
A souhlasím s popisem a rozpadlíkům doporučuju. Mám radši tenhle cyklus než Pohraničí, i když čtivé jsou oba a to tak že velmi.

Re: Vladimír Šlechta: tvorba

PříspěvekNapsal: 01.10.2014 21:33
od Seldred
Jen pro doplnění seznam děl a trocha té biografie http://cs.wikipedia.org/wiki/Vladim%C3%ADr_%C5%A0lechta
Momentálně můj nejoblíbenější český autor, mám hodnou ženu a tak mi jeho knížky pravidelně kupuje :D
Než Oggerdovský cyklus mám raději Krvavé pohraničí. Šlechta je typický povídkový autor, většina jeho knih jsou delší povídky svázané do nějakého celku, v tom se podobá třeba Sapkowskému Zaklínači.
Nejvíc se mi líbí jak v jeho dílech není žádná postava černobílá, hlavní klaďasové jsou sice rytíři na bílých koních, ale záporáci nejsou zlé postavy, které páchají zlo pro radost, ale prostě pro nějaký další vyšší cíl. A proto když se poté setkají nekončí to vždy bojem, ale docela často i diplomacíí. :yes

Re: Vladimír Šlechta: tvorba

PříspěvekNapsal: 01.10.2014 21:56
od Marglin
Dagobert:
Také mám raději "Ogerdovské" věci, ale pohraničí je také zatraceně čtivá záležitost. Je to trochu jako srovnávat Šampaňské s Chablis - obé výborné pití z hroznů, každé má trochu jiné kvality. Šampaňskému dávaj ty bublinky přece jenom takovou jiskřičku, ale když zase řízneš Chablis trochou Sprite... 8-)

Vždycky mi Šlechty přišlo trochu líto. Je to taková Popelka české scifi. Každý dneska honí Kulhánka a Žambocha, přitom šlechtova tvorba je minimálně(!) na jejich úrovni. (Osobně si myslím, že je ještě výš - o dost).

Re: Vladimír Šlechta: tvorba

PříspěvekNapsal: 09.10.2014 21:07
od bivoj
Tak tady musím, bohužel, dát symbolický palec dolů. Pořídil jsem si první knihu "Oggerdova cyklu", Projekt Berserkr a musím nepokrytě říct, že jsem byl celkem zklamán. A to jak dějem, tak ale hlavně vypravěčskými schopnostmi autora. Spousta věcí v příběhu byla poměrně dost zmatená a silně nelogická a postavy se občas chovají naprosto iracionálně, a to i na postapo žánr.

Nevím, jak jsou na tom další autorova díla tohoto cyklu - jestli to není obdobné jako u Kulhánka (že se nakonec vypsal od začátečnické Cesty Krve do celkem slušného vypravěče) - či jestli úroveň zůstává stejná. Mám totiž strach si další knihu od Šlechty pořídit a to není dobrá vizitka... :(

Re: Vladimír Šlechta: tvorba

PříspěvekNapsal: 09.10.2014 21:48
od Seldred
Projekt barsekr se mi taky zrovna moc nezamlouval (a v podstatě tak není Oggen po kterém je cyklus pojmenován), stejně jako Emma z umírajícího města. Doporučuji zkusit jiné jeho dílo, třeba z druhého cyklu krvavé pohraničí, např. výbornou povídku Válečná lest nebo pokud jsi fanoušek počítačových her tak Dóm (opět oggenovský cyklus).
A nebo ti jako autor nikdy nesedne a číst ho prostě nebudeš, třeba pro mě je jedním ze tří nejlepších českých autorů sci-fi a fantasy.

Re: Vladimír Šlechta: tvorba

PříspěvekNapsal: 23.10.2014 16:29
od Marglin
Bivoj:
To mě mrzí. Doporučil jsem Šlechtu hodně lidem a zatím byl každý spokojen. Pokud si dobře vzpomínám, Projekt Bersekr byl románovou prvotinou autora (do té doby psal povídky, za které vyhrál několik ocenění, včetně Mloka, Ikarose a Akademie Sience Fiction) Berserka jsem četl asi před deseti lety, takže si na něj už moc nevzpomínám, ale z toho co jsi napsal, to vypadá, že ti Šlechtův styl vyloženě nesedl, jestli dáš Šlechtovi ještě šanci, zkus si na netu vyškrábnout některé jeho povídky. To tě nic stát nebude. Dóm je definitivně jedna z jeho lepších věcí, nebo třeba Conquista. Že se některé charaktery nechovají racionálně, to bych jako zápor nebral - jako v životě...

Re: Vladimír Šlechta: tvorba

PříspěvekNapsal: 09.12.2014 18:07
od ilicz
Já jsem si něco od pana Šlechty přečetl na popud z tohoto vlákna a nemůžu říct, že bych litoval.

Čekal jsem sice o trošku "akčnější" survival, ale tak jak to bylo se mi to taky líbilo. Za mě :yes

Re: Vladimír Šlechta: tvorba

PříspěvekNapsal: 04.05.2015 12:55
od Dagobert
http://www.casopisxb1.cz/aktuality/rok-havrana-ukazka/

Nová knížka od Šlechty mimo jeho obvyklé cykly. Podle ukázky postapo jako vyšité. :)

Re: Vladimír Šlechta: tvorba

PříspěvekNapsal: 05.05.2015 9:13
od Cep
Dík za info. Podle wiki to je další "cyklus":
Boží kopírka (Ikarie, 2001, č. 7),
Katedrála (antologie 2101: Česká odysea, 2002),
Cesta přes Orilien (antologie 10x Anděl posledního soudu, 2003),
Krev anděla (antologie Imperium Bohemorum, 2007).

Re: Vladimír Šlechta: tvorba

PříspěvekNapsal: 12.06.2015 16:24
od Seldred
Rok Havrana je nový samostatný román odehrávající se přibližně 20 let po etnické válce na území naší krásné země. Je to postapo střihlé fantasy a spoustou narážek na současnou kulturu. Docela děsivě tam autor popisuje dobu kdy se naše země stane odkladištěm pro přistěhovalce z EU z nařízení Evropského parlamentu. To že knihu napsal před tím než se uprchlíci začali vůbec řešit dodává knize docela mrazivou atmosféru toho že se to právě děje. I když má kniha pár faktických chyb a nepřesností je dobře napsaná a podaná docela cynickým obrazem doby, kdy se na lidský život zas tolik nehledí, protože každý už několik masakrů přežil/způsobil.

Re: Vladimír Šlechta: tvorba

PříspěvekNapsal: 10.09.2019 9:38
od dracekvo
Já už od něj přečet asi 4 povídky.

Ale nějak se nemůžu dopátrat jak to vlastně číst popořadě, aby ty příběhy navazovali.

Re: Vladimír Šlechta: tvorba

PříspěvekNapsal: 12.09.2019 5:25
od dolmar
Taky jsem v tom tápal. Je si toho vědom i sám Šlechta - snad proto se v posledních knihách které od něj mám naštěstí nachází dovětek kde je to vysvětleno. Nejsem si teda jist jestli se to týká všech jeho sérií, ale minimálně Oggerdovského cyklu ano. Když pošleš názvy těch povídek, můžu se Ti podívat jestli bych to dokázal správně zařadit.

Re: Vladimír Šlechta: tvorba

PříspěvekNapsal: 12.09.2019 7:01
od dracekvo
No přečet sem Střepy z apokalypsy, Projekt berserkr, Ostří ozvěny, Kyborgovo jméno.

Rád bych začal číst od začátku, nevím jestli jsem něco nepřeskočil.

Re: Vladimír Šlechta: tvorba

PříspěvekNapsal: 12.09.2019 7:34
od pracintl
Slechta-Oggerd_00-Emma_z_umirajiciho_mesta
Slechta-Oggerd_01-Strepy_z_apokalypsy
Slechta-Oggerd_02-Ja_Gowery
Slechta-Oggerd_03-Lovci_prizraku
Slechta-Oggerd_04-Ostri_ozveny
Slechta-Oggerd_05-Kyborgovo_jmeno
Slechta-Oggerd_06-Projekt_Berserkr
Slechta-Oggerd_07-Keltska_brana
Slechta-Oggerd_08-Tajna_historie_Bornnu
Slechta-Oggerd_09-Kletba

Re: Vladimír Šlechta: tvorba

PříspěvekNapsal: 12.09.2019 18:11
od dolmar
:yes

Re: Vladimír Šlechta: tvorba

PříspěvekNapsal: 17.10.2019 7:33
od dracekvo
Díky