Svycarske armadni noze

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.

Re: Svycarske armadni noze

Příspěvekod K4cer » 14.04.2017 10:03

A jaký sou výhody nylonu proti cellidoru?
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
K4cer
VIP

Příspěvekod des » 14.04.2017 11:48

je odolnejší (mechanicky, chemicky, tepelne) a lepšie sa drži
nemóže íst karta furt...
des

Příspěvekod RedneckBear » 14.04.2017 12:34

Hrant: Diky moc! :) Jeste jsem nylon nemel a chci ho testnout ... :)

Ohledne rozdilu nylon/cellidor jsem o tom cetl presne to, co pise Des ... plus, co se vzhledu tyce, je to subjektivni - jen lide pisou, ze se stira logo Victorinoxu (to pro mne neni extra dulezite) ...

PS: Jsou ty nylonove strenky vyplnene, nebo "prazdne" jako u celidoru? Nekde jsem cet, ze jsou pry vyplnene a je to prijemnejsi pri pevnem uchopeni ...
I carry a gun because a cop is too heavy
RedneckBear

Příspěvekod Laurel » 30.04.2017 19:21

To logo sa skutocne zosucha, mam huntsman s v tomto ecoline prevedeni nosim ho cca 2 roky denno denne pri sebe a logo je uz fuc.
Laurel

Příspěvekod hunter » 08.06.2017 17:21

Ahoj všichni
Delší dobu ( cca 4 měsíce ) nosím a používám nůž V rangergrip 79 tak zkusím malé shrnutí snad to nikomu vadit nebude a bude to pro někoho třeba užitečné. Před pár lety jsem měl V Forester s jednoručním otvíráním. Nůž byl super a vyhovoval mi až na nedostatek v podobě nemožnosti nůž zavřít jedou rukou bez toho aniž by nehrozilo přivření prstu mezi čepel a rukojeť jelikož se liner lock odjišťuje zatlačením doprava a ne opačně jak je tomu zvykem u většiny nožů. A tak jsem hledal náhradu.

Chtěl jsem ponechat všechny funkce které měl Foerster + možnost nůž otevřít i zavřít jednou rukou. Rozhodoval jsem se mezi modely V rangergrip 79 a W newranger 79. Moje volba nakonec padla na V.

Nůž díky tvaru střenek a pogumovaným prolisům skvěle padne do ruky ( alespoň té mojí ) a výborně se s ním pracuje. Nevýhoda je při silovějším řezání se rukojeť chová podobně jak na Wr scout a promačkává se. Nevím možná u modelů s drevěnýma střenkama je to lepší, ale zatím jsem ani jeden neměl v ruce.
Čepel: z výroby perfektně ostrá a vydržela továrně nabroušená asi měsíc za občasného obtažení na koženém opasku. Pak jsem ji přebrousil na samo domo smirkové sadě a přelíznul na koženém opasku s cifem. Vlastnosti stejné jako u všech V tedy dobrá brousitelnost a dlouho vydrží ostrá, stačí po větším používání obtáhnout na koženém pásku a není třeba používat kameny nebo smirky delší dobu. Mínus je mírně nesouměrný tovární výbrus u bříška před špičkou, ale to na funkci nože nemá vliv a nůž řeže skvěle a časem se to srovná. Škoda že ostří začíná až centimetr od rukojeti, ale to je kvůli zavírání čepele do rukojeti a nenabroušená hrana funguje jako doraz. Nemile mě překvapilo, že se čepel při zavírání a otevírání začala dost škrábat o ocelové linery (možná jen u mého kusu ). Jinak vše funguje tak jak má, vůle do stran není skoro žádná akorát při otevřeném stavu se pohybuje nahoru a dolů o max. 1 mm ( stejný problém byl i u Forestra, takže jsem si na to zvykl )
Pojistka čepele: klasika liner lock stejná tloušťka jako u Wa V 111 mm. trochu zvláštní odjišťování, ale velice pohodlné a bezpečné převzaté z W.
Otvírák na konzervy: stejný jako na V nemá nedostatky
Otevírák na láhve: převzatý z W nemá nedostatky
Pilka: tak za tu jsem hodně rád vždycky jsem chtěl mít pilku delší a celkově je robustnější něž na 111 V. Třeba ji opatrně zavírat aby se neztupila o ocelový liner.
Vývrtka: já ji nepoužívám, funguje akorát jako nosič na malý šroubováček, který tam nepasuje tak jak by měl, ale jde tam našroubovat, takže v pohodě.
Šídlo: standardní V.
Celkové shrnutí: běžné používání snese jako každý V/W. Má jisté nedostatky, které nemají na funkci vliv ( vyjma promačkávacích střenek, ale za ty musí člověk hodně zabrat ) a jsou více méně jen vzhledové.

Osobně bych uvítal vývrtku V, lepší uložení čepele a lepe řešené střenky.

Určitě jsem na něco zapomněl takže pokud bude někdo chtít nějaké další informace tak třeba sem do vlákna nebo do pm.
V - Victorinox
W - Wenger
Přílohy
100_8978.JPG
detail poškrábání čepele od lineru
100_8981.JPG
porovnání vývrtek a uložení malého šroubováku
100_8985.JPG
Smrt je otázkou místa a času, umírání je otázkou místa, času a způsobu.
hunter

Příspěvekod Serža » 08.06.2017 19:20

Wenger se ještě prodává?
https://cs.wikipedia.org/wiki/Wenger
od 2013 už by měl být jen Victorinox, ne?
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Serža

Příspěvekod hunter » 08.06.2017 20:06

Ahoj
U nás v mysliveckých potřebách měli tenkrát 3 kousky těch Wengrů s černýma střenkama vystavené ve výloze a já bral toho viktora nakonec. On Wenger už neexistuje, ale sem tam se něco objeví. Jinak dělám honce na honech a o vánocích jsme měli hon a jeden myslivec měl Wenger Blaze a prej nový koupený.

Tak trochu oprava: myslivec měl Wenger Blaze, ale ten ve stejné velikosti jak newranger ( nedošlo mi že jich je víc i některé menší modely)
Smrt je otázkou místa a času, umírání je otázkou místa, času a způsobu.
hunter

Příspěvekod tprcek » 14.06.2017 9:50

Ahoj, už delší dobu hledám klip na Victorinox Soldier. S nožem jsem spokojen, ale raději bych ho nosil na klipu v kapse, než na opasku, kde překáží jiným věcem. Máte někdo doporučení na nějaké rozumné klipy na Victorinoxe téhle velikosti? Na netu jsem našel za cenu kolem 500Kč a výše, což se mi k ceně nože zdá celkem dost.
tprcek

Příspěvekod franta1970 » 19.06.2017 15:25

Já jsem to vyřešil zakoupením pouzdra na zásobník do pistole. Tehdy cena cca 200,- a regulovatelnou velikost. Dřív jsem v něm nosil v. hunter 111mm. Teď tam je rangergrip 55 130mm.
franta1970

Příspěvekod RedneckBear » 07.04.2018 21:01

Zdravim, nevite nekdo prosim, kde sehnat "Victorinox Forester One Hand Plain Red" - tedy Forester s otviranim jednou rukou, ne-serrated cepeli a s celocervenymi strenkami?
RedneckBear

Příspěvekod bivoj » 07.04.2018 22:49

Pokud vím, tak takový Victorinox neexistuje (alespoň ne v sočasné fabrické nabídce). Jedině verze s červeno - černými střenkami (např. zde: https://www.kapesni-noze.cz/multifunkcni-noze/victorinox-forester-m-grip-111-mm-red-black-/).

Ale pokud po něm moc toužíš, kup si ten výše uvedený, pak k tomu ještě klasický forester s celočervenými střenkami a přehoď střenky. Ten druhej nůž pak můžeš střelit jakožto typ Victorinox Forester Dual Density. ;)
bivoj
VIP

Příspěvekod MPSMacek » 08.04.2018 11:07

Bych se zkusil zeptat, jestli by ho člověku neposkládali dle přání, kamarád tam něco řešil a prý jsou velmi ochotní...
https://victorinoxcz.cz/zaruka/
MPSMacek

Příspěvekod RedneckBear » 08.04.2018 17:45

Diky za dobre napady! :)
Prozatim jsem zkusil napsat Victorinoxu a uvidim, co z toho vyleze ...
RedneckBear

Příspěvekod opavak » 10.04.2018 13:23

Hodně užitečných informací a inspirace lze získat na stránkách http://WWW.KNIFE.CZ. Je tam přímo pár machrů co se přestavbami švýcaráků zabývají...včetně výroby nových originálních střenek na přání (Mydlinka)... moc pěkné kousky a fandové šv. nožů si tam přijdou na své. Osobně nejvíc preferuju Viktorinox GAK a Viktorinox Forester Red OH ... na klíčích a v KPZ mám takový ten nejmenší Vinox s nůžkama + čepelka, pilníček s mini šroubovákem, párátko, pinzetka ... na takovou tu běžnou amatérskou girurgii jak stvořený :lol:
Doufej v nejlepší, počítej s nejhorším !
opavak

Příspěvekod RedneckBear » 11.04.2018 11:04

Z Roslera mi napsali, ze mi nuz nemohou kvuli licenci Vic sestavit, tak jsem jeste poslal dotaz, jestli mohou upravovat zaslane. Tak uvidim. Mozna nakonec koupim OH Forester M a zkusim ho upravit sam.

opavak píše:Hodně užitečných informací a inspirace lze získat na stránkách http://WWW.KNIFE.CZ. Je tam přímo pár machrů co se přestavbami švýcaráků zabývají...včetně výroby nových originálních střenek na přání (Mydlinka)... moc pěkné kousky a fandové šv. nožů si tam přijdou na své. Osobně nejvíc preferuju Viktorinox GAK a Viktorinox Forester Red OH ... na klíčích a v KPZ mám takový ten nejmenší Vinox s nůžkama + čepelka, pilníček s mini šroubovákem, párátko, pinzetka ... na takovou tu běžnou amatérskou girurgii jak stvořený :lol:

Dobry tip, domlouval jsem se tam kdysi s nekym na barveni Farmera, ale nakonec jsem se radsi rozhodl setrit. :-D
RedneckBear

Předchozí

Zpět na Nástroje, nářadí a náčiní