Svycarske armadni noze

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.

Re: Svycarske armadni noze

Příspěvekod K4cer » 14.04.2017 10:03

A jaký sou výhody nylonu proti cellidoru?
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
K4cer
VIP

Příspěvekod des » 14.04.2017 11:48

je odolnejší (mechanicky, chemicky, tepelne) a lepšie sa drži
nemóže íst karta furt...
des

Příspěvekod RedneckBear » 14.04.2017 12:34

Hrant: Diky moc! :) Jeste jsem nylon nemel a chci ho testnout ... :)

Ohledne rozdilu nylon/cellidor jsem o tom cetl presne to, co pise Des ... plus, co se vzhledu tyce, je to subjektivni - jen lide pisou, ze se stira logo Victorinoxu (to pro mne neni extra dulezite) ...

PS: Jsou ty nylonove strenky vyplnene, nebo "prazdne" jako u celidoru? Nekde jsem cet, ze jsou pry vyplnene a je to prijemnejsi pri pevnem uchopeni ...
I carry a gun because a cop is too heavy
RedneckBear

Příspěvekod Laurel » 30.04.2017 19:21

To logo sa skutocne zosucha, mam huntsman s v tomto ecoline prevedeni nosim ho cca 2 roky denno denne pri sebe a logo je uz fuc.
Laurel

Příspěvekod hunter » 08.06.2017 17:21

Ahoj všichni
Delší dobu ( cca 4 měsíce ) nosím a používám nůž V rangergrip 79 tak zkusím malé shrnutí snad to nikomu vadit nebude a bude to pro někoho třeba užitečné. Před pár lety jsem měl V Forester s jednoručním otvíráním. Nůž byl super a vyhovoval mi až na nedostatek v podobě nemožnosti nůž zavřít jedou rukou bez toho aniž by nehrozilo přivření prstu mezi čepel a rukojeť jelikož se liner lock odjišťuje zatlačením doprava a ne opačně jak je tomu zvykem u většiny nožů. A tak jsem hledal náhradu.

Chtěl jsem ponechat všechny funkce které měl Foerster + možnost nůž otevřít i zavřít jednou rukou. Rozhodoval jsem se mezi modely V rangergrip 79 a W newranger 79. Moje volba nakonec padla na V.

Nůž díky tvaru střenek a pogumovaným prolisům skvěle padne do ruky ( alespoň té mojí ) a výborně se s ním pracuje. Nevýhoda je při silovějším řezání se rukojeť chová podobně jak na Wr scout a promačkává se. Nevím možná u modelů s drevěnýma střenkama je to lepší, ale zatím jsem ani jeden neměl v ruce.
Čepel: z výroby perfektně ostrá a vydržela továrně nabroušená asi měsíc za občasného obtažení na koženém opasku. Pak jsem ji přebrousil na samo domo smirkové sadě a přelíznul na koženém opasku s cifem. Vlastnosti stejné jako u všech V tedy dobrá brousitelnost a dlouho vydrží ostrá, stačí po větším používání obtáhnout na koženém pásku a není třeba používat kameny nebo smirky delší dobu. Mínus je mírně nesouměrný tovární výbrus u bříška před špičkou, ale to na funkci nože nemá vliv a nůž řeže skvěle a časem se to srovná. Škoda že ostří začíná až centimetr od rukojeti, ale to je kvůli zavírání čepele do rukojeti a nenabroušená hrana funguje jako doraz. Nemile mě překvapilo, že se čepel při zavírání a otevírání začala dost škrábat o ocelové linery (možná jen u mého kusu ). Jinak vše funguje tak jak má, vůle do stran není skoro žádná akorát při otevřeném stavu se pohybuje nahoru a dolů o max. 1 mm ( stejný problém byl i u Forestra, takže jsem si na to zvykl )
Pojistka čepele: klasika liner lock stejná tloušťka jako u Wa V 111 mm. trochu zvláštní odjišťování, ale velice pohodlné a bezpečné převzaté z W.
Otvírák na konzervy: stejný jako na V nemá nedostatky
Otevírák na láhve: převzatý z W nemá nedostatky
Pilka: tak za tu jsem hodně rád vždycky jsem chtěl mít pilku delší a celkově je robustnější něž na 111 V. Třeba ji opatrně zavírat aby se neztupila o ocelový liner.
Vývrtka: já ji nepoužívám, funguje akorát jako nosič na malý šroubováček, který tam nepasuje tak jak by měl, ale jde tam našroubovat, takže v pohodě.
Šídlo: standardní V.
Celkové shrnutí: běžné používání snese jako každý V/W. Má jisté nedostatky, které nemají na funkci vliv ( vyjma promačkávacích střenek, ale za ty musí člověk hodně zabrat ) a jsou více méně jen vzhledové.

Osobně bych uvítal vývrtku V, lepší uložení čepele a lepe řešené střenky.

Určitě jsem na něco zapomněl takže pokud bude někdo chtít nějaké další informace tak třeba sem do vlákna nebo do pm.
V - Victorinox
W - Wenger
Přílohy
100_8978.JPG
detail poškrábání čepele od lineru
100_8981.JPG
porovnání vývrtek a uložení malého šroubováku
100_8985.JPG
Smrt je otázkou místa a času, umírání je otázkou místa, času a způsobu.
hunter

Příspěvekod Serža » 08.06.2017 19:20

Wenger se ještě prodává?
https://cs.wikipedia.org/wiki/Wenger
od 2013 už by měl být jen Victorinox, ne?
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Serža

Příspěvekod hunter » 08.06.2017 20:06

Ahoj
U nás v mysliveckých potřebách měli tenkrát 3 kousky těch Wengrů s černýma střenkama vystavené ve výloze a já bral toho viktora nakonec. On Wenger už neexistuje, ale sem tam se něco objeví. Jinak dělám honce na honech a o vánocích jsme měli hon a jeden myslivec měl Wenger Blaze a prej nový koupený.

Tak trochu oprava: myslivec měl Wenger Blaze, ale ten ve stejné velikosti jak newranger ( nedošlo mi že jich je víc i některé menší modely)
Smrt je otázkou místa a času, umírání je otázkou místa, času a způsobu.
hunter

Příspěvekod tprcek » 14.06.2017 9:50

Ahoj, už delší dobu hledám klip na Victorinox Soldier. S nožem jsem spokojen, ale raději bych ho nosil na klipu v kapse, než na opasku, kde překáží jiným věcem. Máte někdo doporučení na nějaké rozumné klipy na Victorinoxe téhle velikosti? Na netu jsem našel za cenu kolem 500Kč a výše, což se mi k ceně nože zdá celkem dost.
tprcek

Příspěvekod franta1970 » 19.06.2017 15:25

Já jsem to vyřešil zakoupením pouzdra na zásobník do pistole. Tehdy cena cca 200,- a regulovatelnou velikost. Dřív jsem v něm nosil v. hunter 111mm. Teď tam je rangergrip 55 130mm.
franta1970

Příspěvekod RedneckBear » 07.04.2018 21:01

Zdravim, nevite nekdo prosim, kde sehnat "Victorinox Forester One Hand Plain Red" - tedy Forester s otviranim jednou rukou, ne-serrated cepeli a s celocervenymi strenkami?
RedneckBear

Příspěvekod bivoj » 07.04.2018 22:49

Pokud vím, tak takový Victorinox neexistuje (alespoň ne v sočasné fabrické nabídce). Jedině verze s červeno - černými střenkami (např. zde: https://www.kapesni-noze.cz/multifunkcni-noze/victorinox-forester-m-grip-111-mm-red-black-/).

Ale pokud po něm moc toužíš, kup si ten výše uvedený, pak k tomu ještě klasický forester s celočervenými střenkami a přehoď střenky. Ten druhej nůž pak můžeš střelit jakožto typ Victorinox Forester Dual Density. ;)
bivoj
VIP

Příspěvekod MPSMacek » 08.04.2018 11:07

Bych se zkusil zeptat, jestli by ho člověku neposkládali dle přání, kamarád tam něco řešil a prý jsou velmi ochotní...
https://victorinoxcz.cz/zaruka/
MPSMacek

Příspěvekod RedneckBear » 08.04.2018 17:45

Diky za dobre napady! :)
Prozatim jsem zkusil napsat Victorinoxu a uvidim, co z toho vyleze ...
RedneckBear

Příspěvekod opavak » 10.04.2018 13:23

Hodně užitečných informací a inspirace lze získat na stránkách http://WWW.KNIFE.CZ. Je tam přímo pár machrů co se přestavbami švýcaráků zabývají...včetně výroby nových originálních střenek na přání (Mydlinka)... moc pěkné kousky a fandové šv. nožů si tam přijdou na své. Osobně nejvíc preferuju Viktorinox GAK a Viktorinox Forester Red OH ... na klíčích a v KPZ mám takový ten nejmenší Vinox s nůžkama + čepelka, pilníček s mini šroubovákem, párátko, pinzetka ... na takovou tu běžnou amatérskou girurgii jak stvořený :lol:
Doufej v nejlepší, počítej s nejhorším !
opavak

Příspěvekod RedneckBear » 11.04.2018 11:04

Z Roslera mi napsali, ze mi nuz nemohou kvuli licenci Vic sestavit, tak jsem jeste poslal dotaz, jestli mohou upravovat zaslane. Tak uvidim. Mozna nakonec koupim OH Forester M a zkusim ho upravit sam.

opavak píše:Hodně užitečných informací a inspirace lze získat na stránkách http://WWW.KNIFE.CZ. Je tam přímo pár machrů co se přestavbami švýcaráků zabývají...včetně výroby nových originálních střenek na přání (Mydlinka)... moc pěkné kousky a fandové šv. nožů si tam přijdou na své. Osobně nejvíc preferuju Viktorinox GAK a Viktorinox Forester Red OH ... na klíčích a v KPZ mám takový ten nejmenší Vinox s nůžkama + čepelka, pilníček s mini šroubovákem, párátko, pinzetka ... na takovou tu běžnou amatérskou girurgii jak stvořený :lol:

Dobry tip, domlouval jsem se tam kdysi s nekym na barveni Farmera, ale nakonec jsem se radsi rozhodl setrit. :-D
RedneckBear

Příspěvekod RedneckBear » 03.07.2018 22:49

Sorry, ze tady jeste prudim, ale chtel jsem se zeptat - taky se vam, majitelum Vic Farmera, tak plni bordelem? Je jedno, jak dobre ho vycistim a jak vubec/malo/hodne ho naolejuju a jak se po cisteni krasne vsechno hybe, ale behem par dni noseni (bez ohledu na konkretni kalhody) se pri zavirani uz nezaklapava, ale v nejlepsim pripade pomalu sjizdi do strenek. A nuz zacne kratce na to desne drhnout. Pritom jsem nosil treba Huntsmana 3/4 roku bez cisteni a pak dalsi 1/2 rok po cisteni a takovy problem jsem nemel.
:geek:
RedneckBear

Příspěvekod Strelec45 » 04.07.2018 6:29

Nelepí se ti prach na ten olej? Nech to suchý...
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Strelec45
VIP

Příspěvekod RedneckBear » 04.07.2018 10:34

Strelec45 píše:Nelepí se ti prach na ten olej? Nech to suchý...

To jsem zkousel, ale nuz (ostatni ne) pak dost drhnul. Ale zkusim to jeste jednou, nekolikrat za den. Jestli to nepomuze, tak si asi koupim jiny, pac je divny, ze drhne jen ten nuz.
RedneckBear

Příspěvekod RedneckBear » 04.07.2018 13:29

Strelec45 píše:Nelepí se ti prach na ten olej? Nech to suchý...

Tak jsem to 3x proplachnul a vymachal ve vane a uschnout, ted jsem se v tom asi pul hodiny patlal s paratkem, sroubovackem, kapesnikem a technickym lihem ... a uvidim, jak se to bude chovat ted. :D
RedneckBear

Příspěvekod Venet » 04.07.2018 13:34

Redneck, ak by Ti drhol, skús si kúpiť jemný suchý grafitový prášok na mazanie. (Alebo nastrúhaj grafitovú tuhu z verzatilky) a fúkni ho tam. (Na (lezecké) karabíny - hlavne trojzámkové, je to to najlepšie). Bordel sa na to nelepí, a maže to nádherne
Cogito, ergo armatum sum.
Venet

PředchozíDalší

Zpět na Nástroje, nářadí a náčiní