Efektivní řezání palivového dřeva

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvekod Fabulous » 30.06.2019 15:33

Když jsme u toho “dlouhého zátahu”. Dvoutaktním motorům svědčí časté změny otáček a volnoběh, neboť se chladí vnitřně čerstvou směsí.
EU delenda est! - Ostatně soudím, že EU musí býti zničena.
Fabulous
Administrátor

Příspěvekod Rafael » 30.06.2019 16:31

A el. pily taky nemají rády dlouhodobý zátah. A vůbec, pokud nemají perfektně nabroušený řetěz jsou v případě větších klád celkem k ničemu.
*
Ty stojany znám, nápad dobrý, cena příznivá a určitě hodně lidem budou dobře a navěky sloužit.
*
Ale z mého úhlu pohledu a potřeb je to krám který by mi jen zabíral místo a využil bych ho jen minimálně a neproduktivně.
Třeba jen to, jak bych nějaké dlouhé a těžké klády na něj dostal?
Je to zkrátka vše o místních podmínkách a co kdo potřebuje.
*
P.S. Jinak Maric, vítej v klubu.
Vítej v klubu.jpg
Vítej v klubu.jpg (22.31 KiB) Zobrazeno 804 krát

Ne, u mě to nebyla cirkulárka, soustruh, hoblovka ani pyrotechnika, za což bych se možná ani tak moc nestyděl, ale blbá trávní sekačka!
(Vždy jsem měl strojky s výhozem trávy dozadu. Tzn., do míst kde se kruhová část protáhla dozadu a bylo k noži dost daleko. Ale i tak, pač jsem je přetěžoval jsem chodil vždy s klackem a ucpavájící se otvor jim případně prošťourával.
Jenže pak jsem si koupil mrchu která vyhazovala trávu bokem. V místě poblíž nože. A v nějakém amoku, dělal jsem víc věci najednou, jak mi došel ten klacek, tak jsem to čistil tlapkou. Naštěstí jen jedním drápkem...Už je to pár let, ale ta část prstu kurewsky chybí. S jemnějšími montážemi mám furt problém).
*
A pro pobavení hláška od kolegy na školení z bezpečnosti práce:
"Správný xxxxxxx má mít maximálně devět prstů!"
(Sešli jsme se na jednom pracovišti dva ze tři takto postižení a toho třetího neměl ten ftipálek moc rád).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Rafael

Příspěvekod golem » 30.06.2019 23:03

(Sešli jsme se na jednom pracovišti dva ze tři takto postižení a toho třetího neměl ten ftipálek moc rád).
Tak alespoň že ho násilně nezačlenil... :lol:
golem

Příspěvekod Maric » 01.07.2019 16:26

Rafael píše: Ne, u mě to nebyla cirkulárka, soustruh, hoblovka ani pyrotechnika, za což bych se možná ani tak moc nestyděl, ale blbá trávní sekačka!

Správce na střelnici, kterou občas navštěvuji, má také ukazovák kratší. Ale ten si ho (velmi stylově) ve svých profesionálně-armádních letech ustřelil. :lol:

A co se týká toho stojanu, tak jde rozložit, takže ve finále tolik místa nezabere. Začal jsem ho v kombinaci s motorovou pilou používat když jsem si uvědomil, že další snížení počtu prstů by v mám případě bylo už velice nežádoucí. Oproti cirkulárce je kombinace motorovka-stojan o dost rychlejší a bezpečnější. Řežu na něm metry (max dvoumetry), k tomu je stojan primárně určený.
Maric

Příspěvekod Rafael » 01.07.2019 22:00

Určitě je lepší si prst ustřelit zbraní nebo se pořezat na cirkulárce než jak debil strčit pazouru do trávní sekačky!
*
Ale jak si vzpomenu na dědu a následně otce, ještě teď mě z toho jímá hrůza.
Motor cca 7,5kW na vozíčku, (sloužil i k pohonu mlátičky, fukaru na seno apod.), konstrukce cirkulárky dřevěná, pásový řemen, rozepřeno mezi sebou dřevěným kůlem a samozřejmě žádný kryt nad ani pod kotoučem. O rozevírácím klínu ani nemluvě a přitom se hodně řezaly fošny a desky z klád. Řešilo se to tak, že se celé to "soustrojí" obešlo a za kotoučem se do řezu vbíjely dřevěné klínky.
Otec si pak stroj podobné konstrukce, tedy bez základních ochranných prvků vyrobil svépomocně i doma. Akorát rám byl z kovových profilů.
Měl jsem z těch "strojů" neskutečný strach. A co mě úplně dostalo bylo když na tom řezal betonové kanalizační roury rozbrušovacím kotoučem na kov.(Tehdy nebyly ty na keramiku sehnatelné).
A protože měly větší díru než průměr hřídele na kotouče na dřevo, tak na tu hřídel namotal tenký plech...
Hrozný zážitek když jsem při takových akcích musel pomáhat...
*
Anebo z doby nedávno minulé. Kolega zemědělec řezal po domácí porážce býka kosti na cirkulárce. Jenže použil a nějak si vyvložkoval kotoč na kov který mu někdo dal. Osobně bych si taky myslel, že kotouč na řezání kovů vydrží víc. Nevydržel a rozletěl se. Kryt na té cirkulárce neměl a zachránilo ho jen to, že ho nic netrefilo.
*
Ale i tak si myslím, že pokud je cirkulárka vybavena sklopným krytem kotouče který se nastaví na výšku řezu i sám přítlakem a změnou výšky řezaného materálu a v případě podélného řezání i rozevíracím klínem jedná se o bezpečný stroj s kterým může pracovat i starší dítě. Na rozdíl třeba od řetězovky...
Pozn. - (Bez toho klínu si těžko představit uchycení ochranného krytu).
*
Vzhledem k tomu, že velká cirkulárka je dost drahý stroj a její svépomocná výroba snadná, tak případní; zájemci by si měli stáhnout z netu:
Časopis Udělej, urob si sám č.65 - Bezpečná konstrukce kotoučové pily.
*
P.S. Na řezání hrubých klád na špalky jsem kolíbku na cirkulárce ještě nepoužil - přijde mi v tom případě efektivnější ta řetězovka, byť elektrická.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Rafael

Příspěvekod pterodaktyl » 02.07.2019 8:41

Rafael píše:Určitě je lepší si prst ustřelit zbraní nebo se pořezat na cirkulárce než jak debil strčit pazouru do trávní sekačky!

Zablokovaná( přivázaná k rukojeti) bezpečnostní hrazda-"spínač mrtvého muže"? Také jsem to praktikoval a vyléčilo mne, když jsem viděl kolegu, jak se mu vysmekl z rukou rotavátor Vari se zablokovaným spínačem a začal splašeně lítat po pozemku-

Rafael píše:Ale jak si vzpomenu na dědu a následně otce, ještě teď mě z toho jímá hrůza.
Motor cca 7,5kW na vozíčku, (sloužil i k pohonu mlátičky, fukaru na seno apod.), konstrukce cirkulárky dřevěná, pásový řemen.. ..

Dříve se i ve větších podnicích běžně pracovalo na strojích, z nichž by dnešní bezpečáci dostali nervový záchvat. Například zde: https://www.youtube.com/watch?v=bC0CbYS4gVY je vidět strojní dílna, poháněná transmisními převody od centrálního pohonu( vodní turbíny, parního stroje, stabilního spalovacího motoru). Nekryté řemenové převody byly častým zdrojem vážných (i smrtelných ) úrazů.
Paradoxně transmisní pohony (původem ze 20. let 20. stol.)dodnes zůstaly na strojích, v nichž se v jedné chemičce mísí výbušniny. motory jsou umístěny vně provozu, kde se tyto výbušniny mísí.
Důvod? Riziko možné iniciace výbuchu jiskřením elektroinstalace je zde vyšší , než riziko úrazu transmisí .
pterodaktyl

Příspěvekod Královák » 02.07.2019 13:12

Jen ještě k tomu forichtungu z předchozí stránky pod názvem pořízek - dá se to vyrobit z kusu starého trámu (nejlepší je železniční pražec - dřevěný) a k tomu nabít dřevěné trámky a máš to - takhle jsem to viděl před 25 lety na Modravě a od té doby používám.
Královák

Předchozí

Zpět na Nástroje, nářadí a náčiní