Polní lopatka

PříspěvekNapsal: 22.01.2011 20:41
od Karlos
Uvažoval jsem o zakoupení polní lopatky měl jsem vyhlédnuto pár typů, nakonec jsem na 100kc koupil tu maďarskou, důvodem byla jednak cena a jednak že je jednodílná a nehrozí zlomení/porouchání skládacího mechanizmu. V dávných dobách jako puberťák jsem vlastnil skládací polní lopatku (civilní typ) made in východní blok a ten mechanizmus se neustále povoloval a lopatka skládala... od té doby mám vůči těm skládacím mechanizmům trochu nedůvěru.

Svého času se mi velice líbila německá polní lopatka s "krumpáčkem" (č. 5) a asi bych si ji i koupil nedostat se k té maďarské...

Východou všech vojenských polních lopatek je cena 150-400kc, u civilních jako je Glock, Fiskars je cena několikanásobná a pochybuji, že je i několikanásobná užitná hodnota...

Pochlubte se jaké lopatky vám říkají pane a jaké máte vy poznatky a zkušenosti stran lopatek?

1. Česká polní lopatka
2. Maďarská polní lopatka
3. Švýcarská polní lopatka
4. Německá BW polní lopatka
5. Německá BW polní lopatka starší typ
6. Glock polní lopatka (1400kc)

Re: Polní lopatka

PříspěvekNapsal: 23.01.2011 4:02
od alibaba
http://www.youtube.com/watch?v=VzpRh-ZE ... 3&index=28

Kdyz jsem to videl musel jsem se smat, zde je starsi video kdy Cinani vypracovali lopatku primo do vedy :lol: :lol:

PříspěvekNapsal: 23.01.2011 21:57
od Venet
tak ja osobne mam CSLA polnu lopatku, tj 1. ta je jedna z najlepsich, aj ked uvazujem o vlastnej konstrukcii. Proste chcel by som sklbit polnu lopatku a sekeru a machetu do jedneho. ;)
A este mi hovori pane tato:
Myslim ze polna lopatka CS prieskumakov. Je uplne paradna.

PříspěvekNapsal: 24.01.2011 7:45
od Karlos
Venet: ta matka se utahuje na zavit nebo je to pres nejaky čep a kulisu? resp. jak moc se s ni musi otocit aby se lopatka dala sklopit/zajistit? Docela se mi libi, vypada bytelne.

PříspěvekNapsal: 24.01.2011 9:16
od MRAK
Já mám tohle:

Rýč skládací "ARMY" Fiskars

a dobrý ...

PříspěvekNapsal: 24.01.2011 9:47
od Karlos
No u této me popravdě trochu odrazuje to plastové madlo. Když s lopatkou pořádně zabereš (zapáčíš) pruží to hodně? Já bych měl strach že to praskne v nejméně vhodnou dobu... přeci jen dřevěné topůrko v lese lehce nahradim...

Doplním obrázek:

PříspěvekNapsal: 24.01.2011 11:53
od B89
Admin: mám taky tu lopatku jak Venet, je se závitem, dá se z toho složit motyka a pěkně rozložit (ta kovová trubka jde ještě rozšroubovat na 1/2). Možná nevýhoda je že to čím se to dotahuje je z plastu, jinak váha kolem 1kg.

PříspěvekNapsal: 24.01.2011 13:25
od MRAK
admin píše:No u této me popravdě trochu odrazuje to plastové madlo. Když s lopatkou pořádně zabereš (zapáčíš) pruží to hodně? Já bych měl strach že to praskne v nejméně vhodnou dobu... přeci jen dřevěné topůrko v lese lehce nahradim...

Nevím, nezkoušel jsem , ani jsem se nikde nezahrabával.
Vozím jí v autě 8-)

Ale souhlasím s tím, že ten plast bude určitě horší, než pořádnej kus dřeva ....

PříspěvekNapsal: 24.01.2011 13:28
od MRAK
Do soudku jsem dal toto:

http://www.01.kamenicky.com/index.php?p ... ho-pouzdra

za 99,- peněz :mrgreen: .... je to maličké, ale na nouzovku to asi stačit bude

PříspěvekNapsal: 24.01.2011 21:01
od Venet
hmm, teraz to sice neviem pozriet, ale mne sa zda ze to cim sa dotahuje, ja mam kovove. A je to "bytelne" prevedena lopatka. Tie madla v tvare T resp. take tie uzatvorene ako ma napr. fiskars, trosku ochudobnuju lopatku v jej multifunkcnosti. Uz som si skusil zosekat nejake dreva s CSLA lopatkou a ide to. Aj ako zbran sa da pouzit. Ale neviem si predstavit zahanat sa s Fiskars lopatkou ;)

PříspěvekNapsal: 24.01.2011 21:16
od MRAK
fiskars jsem dostal kdysi k vanocum,
vozim ji v aute, i s jeji sestrou sekerou,
na snih a pisek je dobra, vic jsem od ni jeste nepotreboval :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 24.01.2011 21:18
od alibaba
http://www.youtube.com/watch?v=j7EdhnRe ... re=related

Company Cold steel presne napodobila lopatku co ma jenom naprousene hrany a zde ji predvateli jako zbran a za I svet. valky brousili lopatky do te mely v zakopech.....

PříspěvekNapsal: 24.01.2011 22:46
od Venet
No presne to je ono. Moja CSLA lopatka presne takto funguje. Akurat je to trosku makksi material, nie uplne makky ale na moj vkus by to chcelo viac HRC.

PříspěvekNapsal: 25.01.2011 0:59
od alibaba
Zase pokud je lopatka priliz mekka staci vzit horak a zakalit strany lopatky a trochu drzely ostri i kdyz pak musime lopatku natrit znova barvou ,nebot se opali tim ohnem .....

PříspěvekNapsal: 25.01.2011 1:25
od majsner
alibaba: A podle čeho soudíš, že se bude lopatka s měkkou čepelí vyrábět z oceli, která jde zakalit?

PříspěvekNapsal: 25.01.2011 2:39
od alibaba
Podle hrebiku ten je vyroben z daleko mizernejsi oceli nez lopatka a necha se to zakalit po povrchu ,neni to zadna slava, ale trochu to kaleni tam je ....

Ja jsem tak vyrabel spicky do sipu a tady kupoval hroty co si lidi stezovali ,ze jsou mekke a tak jasne hroty byly levne a tak ja je kupoval a takto je upravil a dobre to fungovalo ,jasne nektere druhy ocele se nedaji dobre zakalit, ale na lopatku to nevadi....

Moji inspiraci byly nacisti kdyz napochodovali do Nizozemi a vsechny bouchacky byly proti zakonu a odchod do koncentraku ,byla bida a tak lidi pytlacili s luky a spicky byly vysekavany z lopat a motyk a kaleny......

PříspěvekNapsal: 25.01.2011 18:05
od Max
Venet píše:No presne to je ono. Moja CSLA lopatka presne takto funguje. Akurat je to trosku makksi material, nie uplne makky ale na moj vkus by to chcelo viac HRC.

Já vlastním lopatku ČS průzkumníků a můžu potvrdit, že materiál je opravdu trochu měkčí (resp. plech možná moc slabý). Protože jsem jí koupil za pakatel, moc jsem jí nešetřil :D Při častějším kopání v kamenité hlíně se ohýbala špička, později se začal list na hraně trhat. Stejně tak se ohýbala hrana při osekávání větví (nejčastěji smrkové chvojí). Hrana se většinou ohla do rádiusu a pak byl problém cokoli useknout. Nic co by nezpravilo pár ran kamenem, ale otravuje to.
Nedávno jsem pořídil lopatku US Army (velice podobná německé na 4. fotce), která mi přišla masivnější. Ještě jsem neměl čas jí podrobit nějakému většímu zátěžovému testu, jakmile se k tomu dostanu, napíšu zkušenosti.

PříspěvekNapsal: 25.01.2011 21:20
od majsner
alibaba: Pravděpodobně tedy máš na mysli kyslíko-acetylenový hořák, jehož významnější úlohou, než zahřátí, je částečné nasycení povrchu oceli uhlíkem. Samotné ohřátí a schlazení nejen že kvůli nezaručenému obsahu uhlíku v aušusových ocelích samo o sobě nestačí, ale můžeš jím dosáhnout pravého opaku (vypálením i té trošky uhlíku, co tam je). A i tak to není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát z Tvého popisu a výsledek je nejistý. Leč možné to je, pročež beru zpět svou předcházející nejapnou poznámku. ;-)

Abych nebyl úplně OT, tak bych si dovolil poznamenat, že zvyšování tvrdosti není podle mě rozumná cesta k zabránění ohýbání lopatky. S ohledem na to, co se s takovou lopatkou obyčejně provádí, bych se bál prasknutí. Možno spekulovat o použití kvalitnějšího materiálu, který se dá zušlechtit (nebo použít rovnou vysokopevnostní materiál), ale podle mě nejjednodušší a nejefektivnější je prostě vybrat lopatku vyrobenou z co nejtlustšího plechu.

PříspěvekNapsal: 25.01.2011 21:36
od alibaba
Ja vzdy myslel autogen co jsme meli v praci co je kyslik -acetylen a tak dobre mi fungoval ......nemam na mysli lopatky nekde vyrobene v Cine ,kde se ti komunisti vse snazi osidit a usetrit na ukor kvality a clovek by neveril jak se necha takovy jednoduchy vyrobek zmrsit a polni lopatka je snad znama od doby rimske :lol: :lol:

PříspěvekNapsal: 21.07.2011 22:20
od golfík
Tudle jsem řešil "štychar",pro koho kdo to neví,tak je to úzká lopata na hloubení jam a o co víc je štychar, jako lopatky proti sobě vytahující vyhlouběnou hlínu.Byl velký problém tenhle nástroj sehnat,v dnešní modernizovaném světě strojů UNC.(nakonec díky bohu sehnal).A mezi tím mě napadlo,že bych si mohl z vojenských lopatek tenhle nástroj udělat,nevím kolik taková voj.lopatka stojí a na burze se dá možná sehnat za dobrou cenu.Pokud se vám zdá můj nápad za rozumný dejte k tomu klidně komentář uvítám jaký-koli nápad pro tento druh nářadí.Taky to používají občas(nebo používali)"erberáci"na hloubení sloupů.

PříspěvekNapsal: 21.07.2011 22:26
od goral
Uz sem se s polnima lopatkama neco nakopal a jeste neco nakopu. Zkusenosti?

CSLA vysadkarska - ohnul jsem rycek, zlomil kloub
CSLA bigo - zlomil jsem, ohnul jsem (na obranu toho dreva - bylo uz jetejsi)
US fasovana - zlomenej kloub
BW fasovana (= kopie US) - zlomenej kloub
Sovietska bigo - vydrzela hodne, ale taky se ohla
Fiskars - hodne slusny. Mel jsem pujceny, nepovedlo se mi ji rozbit
Glock - zatim vydrzel hodne, uvidime jestli ho zlomim nebo rozbiju :))

PříspěvekNapsal: 22.07.2011 21:54
od Venet
:shock: goral Ty si profesionálny bigoš???
Ja keď kopem jamy (teda vo svojej profesii.... teda niesom hrobar, sadim velke stromy.... okrem ineho), tak používam Fiskars rylolopatu tu spicatu. Celoocelovy neznicitelny ;)
Ale to lesa, predsa len trosku nepohodlna a tazka

PříspěvekNapsal: 23.07.2011 22:48
od goral
Bigos polni opravdu ne :)

Jsem priznivcem jednoduchych funkcnich veci, tak jsem premyslel nad nejakou funckni PA lopatkou. Zatim mi z toho vychazi snad jen nejaka homemade vyroba. Vojensky lopatky jsou z nejakyho pochybnyho plechu kterej se da ohnout jen zlym pohledem. Fiska i glock jsou fajn, ale jsou neopravitelny. Sice Glock me nikdy zadnym svym vyrobkem nenechal ve stychu a jejich plastum verim vic nez svy stary, ale nahoda je blbec (o fiskars sekere mi taky tvrdili ze nejde zlomit :lol: )

Nemate nekdo zkusenosi /tipy na vyrobu? V zasade asi nejaky ocelovy plech, naohybat a dat na dubovou rukojet?

PříspěvekNapsal: 24.07.2011 22:31
od Venet
A co chces na fiskars ryle opravovat??? :shock: sak to je celoocelovy.... (Ok rucka je plastova, ale vedel by som tam improvizovat a dorobit aj drevenu abo ocelovu) zvar je skutocne pevny, co vydrzal ten moj, tak inaksi ryl by nevydrzal. Material je huzevnaty dostatocne, nerylujem s nim zahradku, ked kopeme jamy pre stromy na 95% su tam vzdy kamene a na 90% so sebou nemam krompac takze zastava aj funkciu krompaca, a ostrie nieje nejak vystrbene alebo povykryvovane.
Ked nezabudnem hodim sem fotku ako vyzera ten moj.

PříspěvekNapsal: 25.07.2011 7:59
od goral
No co si pamatuju tak polni lopatka od fiskarsu ma kloub stejny jako ta US. A ten Jsem zlomil. Takze jakkoliv verim tomu, ze fiskars to udelal kvalitne, je to slaby misto...

PříspěvekNapsal: 25.07.2011 8:50
od Venet
ee, ja myslim ten velky ryl od fiskarsu - co som dal fotku... ta drobotina je o ničom. Ale ten velky ryl sa da zakratit - plastovu T rucku odsrobujes, ocelovu ruru zrezes na potrebnu dlzku a T rucku tam nasrobujes naspat. A mas zakrateny pevny ryl. Samozrejme ked to chces primarne ako ryl (lopatu) lebo tento je ergonomicky a ako eventualna zbran by bola trosku neohrabana. Ale myslim ze do PA doby je fiskars ryl najlepsia volba.

PříspěvekNapsal: 25.07.2011 9:52
od Ježura
Jsem našel svoji první polní lopatku ještě ze SSSR. Kloubí do sebe nejen lopatku ale i dláto,pilku, a sekerku. Sem tam se dá možná ještě někde sehnat. Říkalo se tomu pyrýsek
DSC_0085.JPG
Sovětský pracovní nástroj

PříspěvekNapsal: 25.07.2011 19:38
od Venet
a jeje, kus nostalgie. Aj ked trosku usmevny... Tebe to este funguje? alebo to nepouzivas, a mas to len ako zbierkovy predmet. Celkovo materialovo je tento vyrobok dost odflaknuty. (aspon tie ktore sa mne dostali do ruk) Ohliadnuc od toho ze pri sekani ten poistny kolik dostal vzdy na prdel a prvy odchadzal. Zvycajne ostala len lopatka, ktoru si majitelia navarili na rucku a bolo to pevne.

PříspěvekNapsal: 25.07.2011 20:23
od Ježura
Funguje na 100%... je teda fakt že ho moc nepoužívám. Až něco odejde tak tam nechám navařit na pevno tu lopatku... ta bude potom naprosto nezničitelná. :D

Ale na druhou stranu výmysl od soudruhů to nebyl až tak špatnej... :lol:

PříspěvekNapsal: 25.07.2011 20:53
od Venet
To si pis ze nebol.... jeden z najlepsich, len skoda toho materialu, mohli dat lepsi, a trosku vyvoja na tej poistke by tiez nezaskodilo - ta je najslabsi clanok vyrobku. Svojho casu som rozmyslal nad homemade tohto typu...

PříspěvekNapsal: 19.01.2012 19:43
od Rainier Wolfcastle
poradte mi dobrou skladaci lopatku

PříspěvekNapsal: 19.01.2012 20:31
od Carlito
Glock, nebo za pár korun skopčácká s tím krompáčovým hrotem. Všechny ostatní stály za h... včetně té od Gerbera.

PříspěvekNapsal: 19.01.2012 22:50
od Ježura
Pokud mě paměť neklame tak polní lopatky byly od Glocka známější dokonce dřív než pistole..sice trochu OT ale nedalo mi to.. :D

PříspěvekNapsal: 20.01.2012 10:15
od goral
jak jsem psal vyse, jestli skladaci, tak glock...

PříspěvekNapsal: 20.01.2012 18:33
od revas
... nemáte někdo zkušenost se značkou Junglee
http://www.mujnuz.cz/sport-a-outdoor/po ... ngle-tool/

PříspěvekNapsal: 20.01.2012 18:44
od Karlos
firma Junglee dodává tyto lopatky i firmě Walther, ktera ji prodává pod svým logem. To svědčí o její vysoké kvalitě.

Jsem si vzpomel na par vyrobku fy Walther ktere jsem mel moznost videt (kolimator, puskohled, nuz) a jednalo se o levne cinske zbozi pouze potistene jejich logem... byl bych opatrny bo 1400 je dost penez. Nicmene pokud by to bylo z kvalitniho materialu tak to vypada dobre, zvlaste ta moznost preskladat lopatku na bodec je zajimava (vyuzitelna uz asi mene, i kdyz :) ) Skoda ze prodejce se ani nenamahal uvest nejake rozmery (krome delky cepele coz je v tomto pripade nejmene podstatny udaj), v tomhle nektere prodejce nechapu... :roll:

PříspěvekNapsal: 20.01.2012 18:45
od Rainier Wolfcastle
kurna skoda, ze ten glock je tak drahej...kdesi jsem videl origos US za 495

PříspěvekNapsal: 20.01.2012 19:12
od MacGyver
Máte někdo zkušenosti jak řeže pilka u toho GLOCKa? Tahle kombinace mě docela nadchla.

PříspěvekNapsal: 20.01.2012 21:00
od jaromir
každou zimu sem sní vyhrabával auto.
a spokojenost..

edit:
do auta dobrý ale na zádech bych ji tahat nechtěl.
a taky nechápu jak někdo muže dát za lopatku 1000,- a víc.. :roll:

PříspěvekNapsal: 21.01.2012 21:41
od PaF
Venet píše:To si pis ze nebol.... jeden z najlepsich, len skoda toho materialu, mohli dat lepsi, a trosku vyvoja na tej poistke by tiez nezaskodilo - ta je najslabsi clanok vyrobku. Svojho casu som rozmyslal nad homemade tohto typu...

Tak nevim... delal jsem s tim 2x, nejlip mi to slo s pilkou - jedina mi neservala kuzi z dlani. Sekera i lopatka se pri praci vrklaly a ty nepravidelne zaskuby fungovaly na dlane jako pinik. To ginglani znesnadnovalo praci, byl to pekny opruz :roll:

PříspěvekNapsal: 23.01.2012 21:22
od Venet
Prave preto som pisal o tom najslabsom clanku. Ta poistka bola uplne hrozna, a drncanie pri kazdom udere dost nepohodlne. Ale videl som ich prestavane - zvarackou. A to uz bolo v poho. Len skoda ze napevno.

PříspěvekNapsal: 31.01.2012 10:18
od Rainier Wolfcastle
ja potrebuju lopatku na neprilis narocne vyuziti...proto me zajimaji spis ty levne, do petistovky...pdominka je, aby byla skladaci, chcu ju vozit v batohu na ryby...urcite by mela byt pokud mozno celokovova at aspon neco vydrzi

PříspěvekNapsal: 01.02.2012 20:21
od Venet
Rainier, kukni treti prispevok na prvej strane. ;)
Ceskoslovenska, celokovova, rozsrobovatelna, bytelna, do pětistovky sa urcite vojdes.

PříspěvekNapsal: 01.02.2012 20:46
od Rainier Wolfcastle
nemas nejaky link na army-shop, kdy by ju meli? vypada super a snad by neco ydrzet mohla

PříspěvekNapsal: 01.02.2012 20:51
od Ježura
Mrkni sem... výběr myslím dostatečný

http://www.earmyshop.cz/vyhledavani.htm?q=lopatka

PříspěvekNapsal: 02.02.2012 8:00
od marish
No, tak většina je vyprodaná...

PříspěvekNapsal: 02.02.2012 13:57
od Ježura
Dobrá... tedy třebas zděs... http://www.e-armyshop.cz/lopatky.html

PříspěvekNapsal: 02.02.2012 14:42
od Rainier Wolfcastle

PříspěvekNapsal: 03.02.2012 21:48
od sudajev
Se skloupnou lopatkou nemám zkušenost, ale něco ve mě tomu nevěří. Přece jenom čím více funkčních částí, tím větší šance, že se něco pokazí.
Sám mám v garáži starou válečnou pevnou lopatku značenou rokem 1944, kterou jsem kdysi koupil za 50 Kč a ta zatím svou funkci vždy splnila a doufám, že ještě nějakou dobu plnit bude (popravdě ji využívám minimálně, nanejvýš ji dám do auta, když jedu v zimě na hory).

PříspěvekNapsal: 05.02.2012 1:05
od Venet
Rainier, ee to neni ona... tato mi pripada jak samodomo ale inspirovana originalom.
Tu co mam je poctivy material, original vojenska CSA nejaka prieskumacka, ocelova trubka na konci s bakelitovou(predpokladam) gulou,a v polke rozoberatelna opacnym zavitom spojena s medzi sebou ocelovym lankom a hlava sa da zavitom utiahnut bud ako lopatka alebo ako motyka. Na konci rucky je maly znak - sipka a napis "50cm"
Kukni tu je tam na obrazku v rozlozenom stave viewtopic.php?f=13&t=497
Mal som naprt fotak tak je to vsetko trosku rozmazane ale je tam viditelna

PříspěvekNapsal: 05.02.2012 2:02
od Fabulous
Sklopné lopatky mám staré vojenské, jednu i od Fiskarse. Na vykopání auta ze sněhu vždy stačily, ale až budu kupovat lopatku do extrémů, tak skočím do Bauhausu pro rýč s doživotní zárukou a zkrátím mu násadu na půlku. Ten rýč mám jeden doma a je fakt dobrý. Pracovali mi tady s ním Ukrajinci a ještě se jim ho nepodařilo za několik let zlomit, což je dobrá reference :D

PříspěvekNapsal: 05.02.2012 8:26
od Rainier Wolfcastle
to venet: neni mozne ze to je jinsi vyyvojove stadium? (tvoje nebo tato starsi...) ja jsem se potom dival a patral ale nikde jsem je nenasel se prodavat...dival jsem se na historii teto lopatky...byli ji vabaveni pruzkumaci, vysadkari a nektere motostrelecke jednotky...u pechoty byla nesklopna...co me docela zaujalo tak u vysadkaru a pruzkamu byly ve druzstve pouze 2kusy kvuli uspore hmotnosti...pokud bys mel tip kde koupit original tak sem s nim :-)

PříspěvekNapsal: 10.02.2012 13:57
od Venet
Pocuj, kuknem tuto u nas do jedneho zapadnuteho armysopu, mne sa zda ze ju tam mali (ale bol som tam rok dozadu) az ju budu mat tak Ti ju mozem kupit a jeto.

PříspěvekNapsal: 10.02.2012 14:24
od Rainier Wolfcastle
oka to by bylo super. zjisti kolik za ni chteji :-) diky

PříspěvekNapsal: 13.02.2012 21:26
od Mr.Sock
Radím sa k šťastným majiteľom ČSLA lopatky. Používal ju ešte môj otec a teraz ju používam ja. Na to, že sa u nás dá zohnať za cca 7 eur je to važne kvalitny a univerzalny nástroj. Da sa s tým okrem kopania v núdzi naštiepať drevo, osekať konáre či niečo nakrájať (ak ju samozrejme nabrúsite). Príjde mi zároveň dostatočne kompaktná. Nosím ju v pohode zvonka na batohu aj ked by sa dala strčiť aj doň. Zároveň je to velmi slušne použiteľné ako zbraň a ked ju beriem so sebou, tak vypúšťam z výbavy teleskop (ktorý mam kôli zlým skúsenostiam takmer vždy pri sebe) a občas aj mačetu. Vzhladom na kvalitu, ktorá sa ponúka za až smiešnu cenu mi príjde komické, ked vidím kadejaké tie "lego" zázraky tipu Mil-Tec za cenu aj dvakrát vyššiu

PříspěvekNapsal: 18.02.2012 13:20
od Rainier Wolfcastle
tak nakonec jsem dnes koupil v armadnim vyprodeji za stovku neskladaci csla lopatku a uz jsem si sni zkousel na zahrade delat zahrab :D

PříspěvekNapsal: 19.02.2012 18:46
od Kedr
Já mám už pár let BW skládací polní lopatku - taková klasika. Cena do 300-350 snad v jakémkoliv armyshopu a nemám si na co stěžovat. Na běžné a drobné práce v přírodě naprosto dostačující - okop bych s tím kopat nechtěl, ale to asi nikdo... Je to celokov + závit z nějakého tvrzeného plastu, takže je docela těžká - zkoušel jsem to tahat na webingu a je to dost nepraktické - špatně se to vyvažuje, tak to člověk musí tahat v zadní části, což kolikrát koliduje s batohem... Na boční straně to zbytečně táhne a nevyváží to ani plná čutora s nožem, ale zas na co to tahat na sobě - žejo, takže batoh je pohodlné řešení a tam už se to relativně lehce ztratí...

Na ryby, vyčištění země okolo ohniště, tvoření nějakých plošinek na nocování, nebo nějaké drobnější výkopy či lehčí práce na zahrádce je dostačující - prostě takový vergl na všechno...

PříspěvekNapsal: 20.02.2012 23:03
od jaromir
minulou středu jak byla ta kalamita sem zas vyhrabával auto pomocí ČSLA neskládací lopatky. a naprostá spokojenost.
aneb kdybych nekravil a sníh se mě nehrnul až na čelní sklo tak jsem nezapad :angel

PříspěvekNapsal: 21.02.2012 10:27
od marish
Pro tyto případy, klasická hliníkovka se seříznutou násadou. O poznání rychlejší i pohodlnější.
Jako polní mám starší origo německou skládačku, a přestože asi nesnese to co pevná násada, při mé frekvenci použití mne asi přežije...

PříspěvekNapsal: 28.02.2012 1:28
od SharKhan
Vlastním origo sovietsku (2. sv. vojna) v pôvodnom púzdre.
Nezmar, vydrží veľa :idea: :D

PříspěvekNapsal: 01.03.2012 9:17
od Ježura
Jsem při brouzdání narazil na tuto lopatku. Vypadá docela zajímavě..http://www.strelecky-portal.cz/zbrane-a ... jiste.html

PříspěvekNapsal: 01.03.2012 9:39
od Maximus
Než tu čínskou "superzbraň", tak bych 1000x raději koupil polní lopatku od Glocka, který je paradoxně i levnější. Pokud by to Číňani byli schopni dodávat do Evropy v přijatelné kvalitě za +- 300 kč, tak bych o tom uvažoval, ale za cenu 85 $ s poštovným + clo + poplatky poště za "celní peripetie" je to přespříliš předražené.

PříspěvekNapsal: 30.03.2012 21:39
od Kocour
Hm, dlouho jsem si myslel, že lopatka Glock je dobrá, materiálově asi jo, ale před dvěma roky jsme ve Slovinsku kopali v jeskyni a moc dobře nefungovala. Kopalo se na směny a lopatka byla ústřední kus materiálu. Potřebovali jsme pravidelně měnit nastavení mezi motykou a přímou lopatkou, do mechanismu se dostávalo bláto a ten se pak soustavně povoloval. Jako kdyby částečně pozbyl samosvornost.

V téhle souvislosti taky dost špatnou práci odvádějí skládací lopatky s "rýčovou" rukojetí, jako je např. americká vojenská. Sice se dá čepel upevnit jako motyka, ale zkuste si s tím potom kopat, když na konci je ta příčná válcová rukojeť...

PříspěvekNapsal: 20.05.2012 14:27
od Fabulous
"Polní" lopatka Gardena za 245 Kč z Bauhausu. Vznikla pouhým zkrácením rýče. Hned ji jdu naložit do auta ;)

obrázek 1-2.JPG

obrázek 2-3.JPG

PříspěvekNapsal: 21.05.2012 5:18
od Josef
Jo, přesně - polní lopatka do auta má tu srávnou délku rovnající se šířce kufru. Prostě s delším "dřevem" se lépe ryje než s nějakou skládačkou a proč je nemít, když to auto uveze... Jen bych to možná na pákových nůžkách trochu ostříhal, či úhlovou bruskou ořezal, na tvar špičatého rýčku. Ono to pak přeci jen o poznání lépe ryje do ztvrdlé hlíny někde na polní cestě. Zatím co široký rovný konec se víc hodí na přerytí kypřejšího záhonku. Sám vozím právě zmíněný rýček špičatý.

PříspěvekNapsal: 21.05.2012 8:39
od Fabulous
Já jsem zvolil plochý břit schválně. Lopatku v drtivé většině používám na sníh. Na hlínu spíš okrajově.

PříspěvekNapsal: 22.05.2012 4:53
od Josef
Áha, tak to pak jo, má-li to být univerzální, není jiné cesty.

Já používám dvojí vybavení. Na zimu širokou plastovou lopatu okovanou hliníkovou lištou (zhruba tohoto typu - http://www.partnermarket.cz/fotocache/bigadd/spokar-lopata-na-snih-50cm-smontovana-cerna-83126-0_10112623.jpg - samozřejmě se zkrácenou násadou), no a pak sebou vozím ještě kyblík od pracího prášku naplněný popelem, sněhové řetězy, kladkostroj na nějaké to vyprošťování, teplé pracovní rukavice, čelovku (bývá brzy tma) a teplou vlněnou deku pro nepředvídatelné události. Zatím co na léto to všechno vyndám z auta ven a zaměním za rýček, igelitovou plachtu a kanystr s vodou, jen tu čelovku tam nechám. To je zase taková má "letní" autovýbava (nad rámec výbavy povinné).

PříspěvekNapsal: 03.08.2012 16:22
od MacGyver
Dneska jsem si v jednom krámě pořídil za 240 Kč Maďarskou polní lopatku. Tady tuto: http://www.bestarmy.cz/vojensklopatkamaarsko-p-158.html

První test na zahrádce: Pár kořenů pampelišek zvládla vykopat hravě. Další krám do baráku - stejně ji mám jen kvůli Ivaně a jejímu semináři ;)

PříspěvekNapsal: 03.08.2012 17:01
od Karlos
Mám přesně tu samou (chtěl jsem malou ale ne skládací).
Budeme si je muset podepsat ať se po semináři nehádáme která je čí ;)

PříspěvekNapsal: 03.08.2012 18:47
od MacGyver
:yes když tak souboj na lopatky :twisted: sorry za OT

PříspěvekNapsal: 04.08.2012 14:02
od felix5
trochu sem nad lopatkou přemejšlel a říkám si. když už budu něco kopat tak to určitě nebude ve spěchu a budu mít relativně dost času . co takhle vyrobit si vlastní ? něco na způsob toho víše uvedenýho rýče, jen s tím že to bude zahlej kus plechu se 4 dírama pro 2 kotvy na potrubí. takové ty "U" závitové tyče které by se protáhly skrs plech a stáhnul by se s nima nějakej adekvátní kus klacku z nejbližšího stromu . výhodu by to mělo tu že by sme sebou tahaly plnohodnotnou lopatu a ještě by to zpevnilo záda na patřičném batohu .

PříspěvekNapsal: 11.08.2012 14:53
od muzzleloader
Tak napad s vlastni vyrobou je zajimavej,dal bych hlasovat co by od toho vetsina lidi pozadovala.Ja bych chtel pracovni nastroj,zbran a lehky pancir,coz jsou vlastne tri zakladni vlastnosti kazde bigo lopatky.Co jsem se s ni na vojne namakal.Vetsinou za trest,ale co,nakonec jsme se tomu i smali radi u pivka zavzpominame na to,jak jsme museli za trest,kvuli perfektne zamaskovanym praznym lahvacum v rohu kasaren,ktere nekdo prasknul,sekat strane fotbaloveho hriste a zpivat si do toho poklusovou pisen roty :-) Nebo kvuli tomu,ze mi velitel,trpici mirnou vadou reci,kdy vsechno aspon jednou zopakoval,rekl,ze mame nastoupit v deset,deset a ja privedl druzstvo na buzerak v 10:10h :-) museli sekat lopatkama brizy mezi ploty na odloucenem straznim miste :-D

PříspěvekNapsal: 11.08.2012 15:20
od Fabulous
Otazka je, zda ma smysl vymyslet uz vymyslene?

PříspěvekNapsal: 11.08.2012 15:25
od muzzleloader
Ma,protoze jak to tu ctu,tak nikdo neni s tou svou 100procentne spokojeny.

PříspěvekNapsal: 15.08.2012 22:54
od sigmark
polni lopatka CSLA je na nasi zahrade ustrednim nastrojem. jedna se mnou neustale cestuje v kufru vozu. diry na plotove koliky, osekat omitku, vykopat zaklady na altanek, presekat koreny, kdyz si nechci prasit sekerku? no problem. dneska zrovna sekala koreny a zbavovala kury kmen stromu. ta lopatka dava vsechno co jsem ji kdy nalozil na 110% bez jakychkoli uprav, stale s puvodni nasadou a to ji nijak nesetrim. pevna jako barak a na bagl se vzdycky vejde. i hazet se s ni da celkem slusne.

kruci to je jak reklamni slogan. ale takova uz je moje lopatka :-D

PříspěvekNapsal: 16.08.2012 6:17
od revas

PříspěvekNapsal: 16.08.2012 6:40
od revas
Tahle se mě moc líbí, mám ale obavu že bude kvality nevalné..... už jen název toho obchodu nebudí důvěru :? http://www.zlatydul.cz/obchod/ostatni-z ... -dyka.html

PříspěvekNapsal: 16.08.2012 7:51
od Fabulous
Revas - Cold steel jsem viděl na vlastní oči a vypadá robustně, i když je pomenší. No a ta "levná" je asi malinká a nevzbuzuje ve mě ani trošku důvěry.

PříspěvekNapsal: 16.08.2012 19:14
od sigmark
revas píše:Tahle se mě moc líbí, mám ale obavu že bude kvality nevalné..... už jen název toho obchodu nebudí důvěru :? http://www.zlatydul.cz/obchod/ostatni-z ... -dyka.html

armed je jeden z vetsich armacu v republice, toho bych se zrovna nebal. cold steel, pokud neni z divize magnum, neni spatna znacka

PříspěvekNapsal: 19.08.2012 11:34
od DeadMan
Kdysi když se u nás rušily kasárny železničního vojska tak jsem ji koupil za 50,- Kč a je to opravdu nezničitelný a poctivý kus armádního nářadí (zkoušel jsem se i zakopat v létě v lese a jde to ale nedělal jsem to v leže takže mi to šlo celkem rychle ovšem pod palbou si to neumím představit).

PříspěvekNapsal: 19.08.2012 11:44
od sigmark
tuhle jsem mel moznost ozkouset, ale ten hranol ve kterem je uchycena lopata k nasade musi byt hranaty, jak je to trochu pozvykane, rycek proste nedrzi. pokud ybste ji nekde objevili, tohle je slabina

PříspěvekNapsal: 19.08.2012 11:49
od DeadMan
Nevidím důvod proč by se tam mělo něco žvýkat mám ji asi 15 let a je naprosto OK je ale fakt že když jsem ji koupil tak byla absolutně nová nepoužitá ve vazelíně a mastném papíru.

PříspěvekNapsal: 19.08.2012 14:59
od sigmark
no ja mel tedy bud vadny kus, nebo ji nekdo pekne vyprasil, protoze ty hrany byl žvykle a plynule jsem prechazel z motyky do lopaty :-)

PříspěvekNapsal: 19.08.2012 16:22
od Centurion
Ono se to zvejkne kdyz clovek malo utahne tu matku.

PříspěvekNapsal: 19.08.2012 19:11
od sigmark
jo. post mortem ale uz tu lopatku jen tak neozivis. zlata CSLA pevna. neznicitelna kamaradka

PříspěvekNapsal: 19.08.2012 21:21
od Fabulous
Dávám to sem jako zajímavost, myslím, že to má spoustu chyb:

http://www.fkmdknives.com/fast/k/en/eur/products/v/80

PříspěvekNapsal: 17.09.2012 22:14
od Dáda
Cena 99,- Kč, kterou uvádí Mrak na str.1, mi připomněla rýček ve tvaru špičaté polní lopatky, který jsme zakoupili loni na Zahradě Čech v Litoměřicích. Když jsme s ním zaryli do země, tak se u násady ohnul. Tak jsem zakoupil rýč sakovák, který se používá na rytí melioračních struh (má železnou část dlouhou kolem 50 cm), pokažený rýček jsem na něj obkreslil a tvar vyříznul pilkou na železo. Výsledkem byl "dámský rýč", který nemá chybu.

PříspěvekNapsal: 18.09.2012 20:20
od sigmark
zrovna v sobotu jsem jednu takovou vadnou nevedomky prodal...a za dve hodiny reklamoval :-)

PříspěvekNapsal: 25.09.2012 13:16
od sigmark
budeme mit skladem original nemecke vojenske skladaci lopatky, kdyby ji nekdo chtel.

PříspěvekNapsal: 04.10.2012 23:07
od revas
Tohle mě rozesmálo - lopatka k teleskopickému obušku - nechce to někdo zkusit jestli to funguje? :lol:
http://www.obrana.cz/obrana.cz/shop/kat ... op-obusku/

PříspěvekNapsal: 05.10.2012 6:45
od sigmark
i sekerka existuje. zhruba stejne funkcni

PříspěvekNapsal: 05.10.2012 6:50
od Centurion
dokonce i páčidlo

PříspěvekNapsal: 30.10.2012 6:51
od Centurion
Předpokládam že budeš chtít nějakou skládací ale zároveň funkční lopatku do postapo světa. Z těch starších bych ti doporučil tu co tu prezentoval DeadMan a z těch novějších bych doporučil http://army-shop.cz/produkty/lopatky--- ... a/149.html ale dej si bacha, protože jak vidíš tak jen na těhle stránkách nabízí také 2 věrné kopie. Může se totiž klidně stát že s vírou v dobré úmysly obchodníka ti nekdo prodá činskou kopii která se ti rozpadne v ruce.

PříspěvekNapsal: 30.10.2012 10:10
od felix5
dá se ta co odkazuje Deadman ještě někde sehnat. v obchodech ji nějak nevedou

PříspěvekNapsal: 30.10.2012 10:14
od Fabulous
Udělej to jako já. Zkrať násadu u rýče a máš nejlepší lopatku na světě :D

PříspěvekNapsal: 30.10.2012 12:49
od sigmark
ty skládací "US" mám na krámě origo i kopie, jestli chcete, nafotim rozdily.

PříspěvekNapsal: 30.10.2012 14:57
od Centurion
Praalien tady je ta lopatka ale cena je drobet přetažená http://aukro.cz/polni-lopatka-skladaci- ... 88449.html

Sigmark ty fotky by se hodily. Já si ji chci koupit, ale nechci koupit duplikát za cenu originálu.

PříspěvekNapsal: 30.10.2012 18:56
od sigmark
Centurion: ten odkaz na aukro je na druhovalecnou lopatku, ten odkaz na armac je na vietnamovou co patri na alice system. nemci pouzivaji identicke. hlavni ukazatel kvality je tloustka materialu samotne lopatky. ty kopie jsou cca 1mm, origo bych tipoval neco pres 3mm. kopii tedy srolujes i o zmrzlou hroudu, originalem bych se nebal v nouzi i stromek pokacet...

PříspěvekNapsal: 30.10.2012 21:38
od me2dik
Sigmark: nafotis tie rozdiely prosim ta ? A inac ta skladacia co ju sme postol Centurion o prispevok vyssie, mate snou nejake skusenosti ?

PříspěvekNapsal: 30.10.2012 21:51
od sigmark
ta druhovalecna s drevenou nasadou neni spatna, koneckoncu byla vyrobena pro armadu. taky ji mame. dneska to fotit neslo, meli jsme fofr, ale zitra na to najdu chvilku, a nafotim vam detailne i tu starsi, i tu novejsi

PříspěvekNapsal: 30.10.2012 23:19
od Venet
Tu skladaciu co sem postol Centurion, mam doma. A, neviem co by som jej vycital...
Spolahliva, robustna, zavitom si nastavis ci chces poskladanu, motyku alebo lopatku, zavit drzi dobre, zelezo je v poho. Uz som sa snou nieco nakopal...
Edit: je o par gramov tazsia ako neskladacia CSLA s drevenou ruckou. Ale zas poskladana je fakt mala.

PříspěvekNapsal: 31.10.2012 11:50
od sigmark
slíbené fotografie lopatek : http://lopatky.bodie.eu/ poznáte, která je která? :-D

PříspěvekNapsal: 31.10.2012 18:49
od Centurion
Tak tohle jsem něčekal. :D To ty kopije dělaj z alobalu?

Dá se u tý orygošky poznat z čeho jsou ty nejty?

PříspěvekNapsal: 31.10.2012 19:05
od sigmark
Dá do jistý míry: )
Ale zkoušky kyselinou necekej

PříspěvekNapsal: 31.10.2012 19:54
od Centurion
myslim je to železo nebo hliník(dural)?

PříspěvekNapsal: 31.10.2012 20:14
od sigmark
železo. jestli železo nebo ocel nevim, ale hlinik ani jeho slitiny by ty pacivy sily neustal

PříspěvekNapsal: 31.10.2012 20:19
od Fabulous
Je to měkké železo vhodné k lisování. Hliník nepoužívají, je drahý.

PříspěvekNapsal: 01.11.2012 16:42
od Centurion
Nevíte jestli ta lopatka co používají Britové je stejná jako ta co používaj Němci a Amíci?

PříspěvekNapsal: 01.11.2012 18:29
od sigmark
Mela by být stejná jako emerická, má dokonce i alice klipy. Jestli jako britská nevím, ale tohle bude asi stejný. Ta lopatka je fajn. Fotky by ti měly pomoct odfiltrovat kopie...

PříspěvekNapsal: 01.11.2012 18:55
od miculas
Já mám tuto a je v pohodě. Teda ne že bych s ní nějak makal ale děcka si ji pochvalují. ;)

PříspěvekNapsal: 01.11.2012 20:04
od sigmark
jo, to je nemlich to samy jako nemec, potazmo amik. vypada to jako standardizovany nato vybaveni

PříspěvekNapsal: 01.11.2012 23:42
od Kocour
Vážení, nevíte, jak se s tím má správně kopat jako motykou? Protože když jsem to zkoušel, pokud držíte lopatku za postranici té "rýčové" rukojeti, úder je asymetrický a lopatka se v ruce vyvrací, když ji uchopíte až těsně pod listem v té rovné části, je krátká na pořádný úhoz. S listem utaženým v pravém úhlu se dá tak akorát shrabovat (což ovšem se dá i s ešusem).

PříspěvekNapsal: 01.11.2012 23:53
od sigmark
a co zkusit obouruc - chytit kazdou rukou na odpovidajici strane madla a poradne s tim jebnout do zeme?

PříspěvekNapsal: 02.11.2012 8:36
od MacGyver
Mód motyka je primárně určen k hrabání v sypkých nebo snadno poddajných materiálech! V tvrdém terénu si motykou moc neškrtneš a při urputném nasazení ji velmi snadno zničíš. Na tvrdé materiály je rýč. Pokud nejsem úplně levej a podívám se na ergonomii nástroje, tak mi to musí být okamžitě jasné.

Ani mě nenapadlo, že by nad tím mohl někdo přemýšlet nějak jinak. Předpokládám ale, že Američani ke každé polní lopatce dodávají zevrubný návod velikosti encyklopedie Britannica, který by měl obsahovat veškeré možné a nemožné způsoby použití ;)

PříspěvekNapsal: 02.11.2012 8:40
od sigmark
rozhodne tam navod bude. stejne jako maj na zachodech "Tato mísa neslouží k umývání ovoce", to kdyby se někdo chtěl soudit za dyzentérii :-)

PříspěvekNapsal: 19.07.2013 22:04
od Heike
Lopatka co slouží jako sekera, a mačeta, a co tohle: Lopatka minomet :) http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=24&t=4277

PříspěvekNapsal: 13.08.2013 18:06
od jameson363
Mam trojdilnou skladaci lopatku americkeho typu od roku 2000, mozna dokonce 99 a stale funguje a to jsme ji nikda moc nesetrili. Tusim, ze mam francouzskou. Jinak americka je pouze cerna, zelene je vsechno ruzne evropske zeme, i kdyz mnohe armyshopy pisi origo US. Z mojich zkusenosti neni problem s tim pokacet mensi stromek.

Chapu, ze clovek nema na vsechno, ale tak nak mam pocit, ze zeme je vetsinou celkem tvrda, tak nechapu, ze si pri cene kolem 400kc za original nekdo muze koupit kopii.

PříspěvekNapsal: 13.08.2013 19:25
od Rainier Wolfcastle
no ja jsem jeste nemuse resit problem, ze by se mi nekam nevlezla csla lopatka za kilo z vyprodeje a s mechanickou pevnosti jsem problem nikdy nemel. pokud bych pripadne zlmil tak toporo neni nikdy problem dodelat :)

PříspěvekNapsal: 13.08.2013 22:12
od sigmark
čemu říkáš kopie, Jamesone?
třeba verzi pro BW?
rozhodně je dostupnější než origo US trifold, kvalitativně výborná

PříspěvekNapsal: 14.08.2013 1:12
od Kocour
Rainier: No, taky mám ten pocit (viz co jsem psal výše). Americká trojdílná lopatka mi připadá nějak do rozpadlé doby nějaká překombinovaná. A to ještě jsem neřešil, jak se bude trojúhelníková rukojeť chovat, když s ní budu chtít někoho natáhnout :?

PříspěvekNapsal: 14.08.2013 22:16
od čičmundík
ČSLA polní lopatka za kilo - bejvávalo. Poslední dobou jsem v armáčích neviděl žádnou a když jsem se ptal prodávajících, tak všichni do jednoho řekli že prostě nejsou a pokud by byly, tak rozhodně ne za kilo :? Což je dost velká škoda, minimálně jednu bych doma uvítal

PříspěvekNapsal: 15.08.2013 5:45
od Rainier Wolfcastle
ja kupoval loni v lednu za tuto cenu vtakovem tom pojizdnem vyprodeji co poraa tusim excalibur

PříspěvekNapsal: 15.08.2013 16:33
od sigmark
to je jednoduchý, všechno vykoupil němec, co nevykoupil němec vykoupi excalibur. pár let je uleží, a až vzroste poptávka tak je zase pustí za trojnásobek současné ceny. viděl jsem jich v německu u dodavatele pomalu vagón

PříspěvekNapsal: 15.08.2013 16:42
od Rainier Wolfcastle
tak je to tu bohuzel se vsim...takze muzu byt rad, ze jsem koupil za takovy peniz

PříspěvekNapsal: 21.08.2013 17:18
od biskup

PříspěvekNapsal: 30.08.2013 10:25
od Reiser
Ja jsem pro klasiku (ted shanim CSLA v dobrem stavu za rozumnou cenu do auta). Jednoducha konstrukce, snadno opravitelna..uvazoval jsem i o te od coldsteel (Cold Steel Special Forces) ale za ty penize a s rizikem, ze mi nekdo vykrade auto spis ne..

Co se tyce nouzoveho pouziti jako zbrane tady jsem narazil na priklady nekterych aplikaci:
1. dil: http://www.youtube.com/watch?v=qUMQ3Ful3z8
2. dil: http://www.youtube.com/watch?v=f_gFtZkmIQM
3. dil: http://www.youtube.com/watch?v=7UhjcYR5_DA
4. dil: http://www.youtube.com/watch?v=_-scqd4ZprA
5. dil: http://www.youtube.com/watch?v=Tsc52a2FUOk

PříspěvekNapsal: 10.09.2013 16:09
od jameson363
sigmark píše:čemu říkáš kopie, Jamesone?
třeba verzi pro BW?
rozhodně je dostupnější než origo US trifold, kvalitativně výborná

Mil-Tec a podobny sh*ty. Samozrejme jine armady jsem nemyslel, jak jsem psal, sam mam nejspis francouzskou, nikoliv US a spokojenost.

PříspěvekNapsal: 22.11.2013 17:25
od ARNY
Narazil jsem při sledování seriálu Priprava na soudny den (na Ulozto.cz) na celkem zajímavou věc. Jmenuje se to Crovel a našel jsem dokonce odkaz http://www.gearupcenter.com/products/ne ... me-ii.html. Umí to fakt hodně a docela mě to zaujalo. Ale nejsem si jistý jestli to za ty peníze stojí? Je to mutlifunkční lopatka, kladivo, sekyra, zbraň atd...v jednom. Dokonce se to tváří, že je to z kvalitních materiálů....Co myslíte? Nebo nesetkal jste se někdo s tím?

PříspěvekNapsal: 23.11.2013 19:13
od Hohepa
No někde tu koluje i video její čínské armádní verze ta slouží i jako hák na šplhání :D

PříspěvekNapsal: 23.11.2013 19:43
od Heike
To video jsem nedokoukal, na můj vkus dlouhé, ale je to asi nejuniverzálnější nástroj co lidstvo vymyslelo, a dle toho videa, bych čekal že se na konci pomocí lopatky připojí i na internet...

PříspěvekNapsal: 14.09.2014 16:16
od Rainier Wolfcastle
má někdo dlouhodobější zkušenosti s používáním Fiskarovske skladaci lopatky? Mám možnost nákupů za velice dobrou cenu. Co jsem to tu pročítal, tak nějaké delší zkušenosti jsem nezaznamenal...

PříspěvekNapsal: 14.09.2014 20:40
od hharo
Hohepa píše:No někde tu koluje i video její čínské armádní verze ta slouží i jako hák na šplhání :D

https://www.youtube.com/watch?v=b60OZhrTB6o
Video má 18 minut ale kam jsem překlikl, to zázrak. :lol:

PříspěvekNapsal: 15.09.2014 8:52
od Ambroz
preco... ? V pohode sa to da zvladnut. Len musis mat tych lopatiek dost :-) ak pri kazdej cinnosti pouzil novu, tak to dal lavou zadnou... ale mozno sa mylim. Mozno ma CLDR rozpocet nahovado alebo vojakov vybavuje iba tou lopatkov.... otvorene by som sa posral, ak by na mna slo tisic cinanov z lopatkami..pri dostatocnej vzdialenosti a dostatocnej kadencii a dostatku nabojov ale asi od smiechu :-)lenze bu ma asi predsa len dostali, lebo by som uvaril ....

PříspěvekNapsal: 25.05.2015 15:09
od porubak
Jsem majitelem te cold steel polní lopatky a musím uznat, že mi vyhovuje. Jen při vykopávání kořene starého stromu jsem ji používal i jako "sekyrku" na kořeny a to jsem neměl dělat. Praskla mi rukojeť, ale jinak ani známka poškození na železe.

Jen teď babo raď, kde kupit novou? Nechci kupovat vyloženě "novou" lopatku z armáče jen kvůli rukojeti.

PříspěvekNapsal: 25.05.2015 16:57
od Baca
Ambroz !!! Snad vies, ze chemicko bilogocike zbrane su ZAKAZANE. A to aj v pripade nadstandardnej presily :-D

Ale aby som nebol docista OT. Pouzival som CSLA polnu skladaciu lopatku. Rucka bola z takeho podivneho bieleho tvrdeho plastu, stredom viedlo ocelove lanko a po zlozeni za spevnila zatocenim rucky. Kym som tiez nezacal lopatkou aj sekat pri chabom predvadzani ucinnosti lopatky ako zbrane. Rucka praskla a lopatka sa porucala do vecnych pekial. Inak system skladania DOBRY, samotna lopatka masivna, pevna dalo sa s nou robit v podstate cokolvek. Bohuzial socialisticke plasty nevydrzali skusku vekom :-)

PříspěvekNapsal: 25.05.2015 17:03
od sigmark
nejlepší co jsem měl je ČSLA pevná. neskutečný držák

PříspěvekNapsal: 25.05.2015 17:28
od Baca
ANO !! Ale len ta neskladacia s drevenou ruckou :-) Skladacky sa skratka lamali :-( Skoda, system dobry, material na hovno :-(

PříspěvekNapsal: 25.05.2015 18:57
od herman
Feldlopatkou prostě musíš vykopat díru, zatlouct hřebík, přeseknout větev, useknout nepříteli hlavu, otevřít pivo... prostě plno věcí, které vyřešily armády již v době Rakousko - Uherska.
Takže já osobně ty ty různé moderny nemusím. (prostě proč mít na lopatce pilku a mordovat se s přepilováním větve, když ji mohu přeseknout?)

PříspěvekNapsal: 25.05.2015 18:59
od Starken
Jen pro info, tak ta ČSLA skládací lopatka je ve skutečnosti z Polské lidové republiky, nejspíš nějaký podobný bártr jako s OT-64, pokud jsem vypozoroval tak jediná odlišnost je v originál plátěném pouzdře, kdy Poláci to zavíraly popruhem a žebříčkem a ČSLA koženým jazykem na trn.

PříspěvekNapsal: 23.06.2015 21:09
od Wilderness
Znáte? Máte? Sráč? Samozřejmě že ne na zemljanku.. nic nevim
lopatka_spicak_mala_.jpeg

PříspěvekNapsal: 23.06.2015 21:25
od sigmark
sráč. to je celkem odvoditelné už z prvního pohledu na list a mechanismus

PříspěvekNapsal: 23.06.2015 22:38
od krvfx
Je to dobré tak pro hrabání písku na pláži, přesně za tím účelem jsem si ji koupil.

PříspěvekNapsal: 03.07.2015 7:20
od Count
Naši před 89 vyhráli na plese v tombole polní lopatku. Občas jsem ji brával na čundr, ale potom ležela dlouho nepoužitá. Nedávno jsem na ni znovu narazil. Obrousil rez, zapiloval hrany a babička mi ušila slušivý obal.:-) Vozím ji teď v autě, v zimě bude 100% lepší, než plastová odhrabávačka, co jsem měl dřív. Ale pro moji zvědavost, co je to vlastně za model / vzor?

PříspěvekNapsal: 03.07.2015 7:37
od herman
Asi žádný, prodávalo se to normálně v domácích potřebách a podobných obchodech. Sám jsem jednu vlastnil.

PříspěvekNapsal: 03.07.2015 8:57
od K4cer
Polní lopatka je výborná věc, ale na odhazování prašanu (případně ještě ve větru) teda nic moc.

Já v zimě vozím velkou hliníkovou lopatu; zkrácená verze vejde i do osobáčku. Ale vozím i klasickej rýč, kdyby bylo potřeba vodkopat něco soudržnějšího.

PříspěvekNapsal: 10.09.2015 20:25
od Onuck
revas píše:Tohle mě rozesmálo - lopatka k teleskopickému obušku - nechce to někdo zkusit jestli to funguje? :lol:
http://www.obrana.cz/obrana.cz/shop/kat ... op-obusku/

Tak já mám celou soupravu... velká spokojenost... krom obušku lze přidělat na multifunkční násadu...

PříspěvekNapsal: 10.09.2015 20:26
od Onuck
Tu jsem měl taky, ale zlámala se v kloubu :-(

Count píše:Naši před 89 vyhráli na plese v tombole polní lopatku. Občas jsem ji brával na čundr, ale potom ležela dlouho nepoužitá. Nedávno jsem na ni znovu narazil. Obrousil rez, zapiloval hrany a babička mi ušila slušivý obal.:-) Vozím ji teď v autě, v zimě bude 100% lepší, než plastová odhrabávačka, co jsem měl dřív. Ale pro moji zvědavost, co je to vlastně za model / vzor?

PříspěvekNapsal: 11.09.2015 8:30
od paja
Po tom páčidlu do auta pokukuju delší dobu, ale na stránkách píšou že je jenom pro složky nebo příslušníky tak ho zatím nemám. Je z tím nějaký problém při objednávaní, nebo je to tam napsáno pro klid duše?

PříspěvekNapsal: 11.09.2015 10:40
od sigmark
Zajdi si do armyshopu ktery ma ESP v sortimentu

PříspěvekNapsal: 12.09.2015 2:13
od Onuck
Jenom píšou :-)
Standartně lze koupit... viz. www.branse.cz

paja píše:Po tom páčidlu do auta pokukuju delší dobu, ale na stránkách píšou že je jenom pro složky nebo příslušníky tak ho zatím nemám. Je z tím nějaký problém při objednávaní, nebo je to tam napsáno pro klid duše?

PříspěvekNapsal: 19.02.2016 0:33
od majsner
Karlos píše:No u této me popravdě trochu odrazuje to plastové madlo. Když s lopatkou pořádně zabereš (zapáčíš) pruží to hodně? Já bych měl strach že to praskne v nejméně vhodnou dobu... přeci jen dřevěné topůrko v lese lehce nahradim...

Je to už pár let, ale přece si neodpustím reakci (ta citace se týká skládací lopatky Fiskars).

Co Tě vede ke strachu z prasknutí? Silon vyztužený skelným vlákny (PA6-GF30), který používá Fiskars u seker, lopat etc. (a pochopitelně i u této lopatky) má pevnost v tahu přes 200 MPa. Nejpevnější dřevo, habr, má 153 MPa (jasan 142, bříza 134, buk 130...), pokud je suché. Pokud je mokré, tak ještě méně. Uvedená lopatka je schválená pro použití v NATO a US. Zavedenou jí má US Navy (přeprodává jí tam Gerber ve verzi se zubatou hranou), ale předpokládám, že se jí budou nahrazovat starší hliníkové verze (US, BW....) ve všech armádách, protože odolnost má přinejmenším stejnou a netrpí kurvením dosedacích ploch při skládání s nedostatečným povolením, jako její starší hliníkové verze.

Co se týče nahrazení násady v lese, tak v tom se podle mě příliš neliší od pevných lopatek. Způsobů opravy je dost (podle toho, co se zkurví), v nejhorším případě se odstrojí násada a střední část tak, že zůstane jenom čepel a k ní na krev dotažené hliníkové jádro (u kterého si nedovedu představit, že se zlomí, je to tlustostěnný jekl z EN AW 7075, což je slitina hliníku s vyšší pevností, než má většina konstrukčních ocelí) a na to se pomocí paracordu, drátu, hřebíků etc. přidělá libovolný klacek.

Mám lopatku Fiskars a BW. Ani jednu nešetřím, obě jsou použitelné a hodně odolné, ale Fiskars mi přijde v několika ohledech lepší:
  • je o chlup lehčí (Fiskars 1,02 kg bez / 1,1 kg s pouzdrem; BW 1,13 kg bez / 1,34 kg s pouzdrem) a lépe vyvážená na střed (má čepel z 2 mm plechu, BW z 2,5 mm)
  • má příjemnější a kompaktnější, byť nasákavé nylonové pouzdro (BW má v originále takovou PVC hrůzu, ale na zastrčení neočištění zablácené lopatky a zavěšení na batoh je asi praktičtější)
  • čepel je více prohnutá ("lopatózní"), takže se s ní lépe přehazuje sypký materiál
  • pro přestavení z rýče na krumpáč a zpět stačí povolit výrazně méně, než u BW (což je příjemné, neb tyto dvě polohy se při kopání přestavují každou chvíli)
  • plast v zimě nestudí, neklouže a plastový dotahovací mechanismus lépe drží utažený (plast pruží, kdežto hliník teče a nevrací se)
BW je asi lepší na sekání (má nabroušené hrany a zubaté ostří), ale nezkoušel jsem to, neb jsem zastánce používání věcí k tomu, k čemu jsou určeny. No a samozřejmě za cenu Fiskars (900 - 1000 CZK) se dají sehnat tři použité vyřazené BW, pokud člověk pohledá (nové BW za litr jsou o ničem a napodobeniny alá MFH nebrat).

PříspěvekNapsal: 19.02.2016 23:17
od majsner
Ještě jsem zapomněl zmínit důležitý bod :!: Jelikož lopatka Fiskars vychází koncepcí a rozměry z působní US lopatky, dají se zaměnit pouzdra a řada komponent, byť ne vždy oboustranně. Fiskars má masivnější jádro spojovací části (větší jekl se silnější stěnou), takže tato část je unikátní, ale madlo, čepel a pochopitelně i šrouby se dají vzájemně měnit (čepel jen z BW na Fiskars, opačně ne). Takže kdyby si někdo chtěl udělat hybrid (třeba střed a madlo s příjemnějšími materiály a spolehlivějším utahovacím mechanismem z Fiskars a robustnější nabroušenou BW čepel), fantazii se meze nekladou. :twisted:

Pěkné srovnání původní hliníkové US (ve videu alias "Ames"), Fiskars (alias "Gerber") a Cold Steel.

Vyřazenou Fiskars (Gerber) lopatku použitou v US Army mají třeba zde, ale za cenu nové, takže :moon.

PříspěvekNapsal: 24.02.2016 21:27
od MFG
Tak zhruba pul roku se snazim sehnat rozumnou polni lopatku do aut, v rozumnem stavu, za rozumne penize ;)

Dat za totalne odrbanou CSLA 400CZK se mi fakt nechce (vadi spise stav), takze jsem po dobrych zkusenostech ze zahrady, poridil za stejnou cenu dve zakrsle Fiskars. Kvalita skoro stejna jako fullsize, co mam asi deset let a sekal jsem s nim i kamen (bez uhony) Na batoh to neni, ale jinak myslim super nastroj :yes

PříspěvekNapsal: 24.02.2016 21:31
od Rainier Wolfcastle
potvrzuji. mám také ten malý rýč od fiskarsu do auta (260kč) a nepřekonatelný poměr cena výkon

PříspěvekNapsal: 24.02.2016 23:38
od majsner
Malý rýček Fiskars mám také a parkrát jsem s ním kopal.Za ty prachy to není špatné, rozhodně to kope lépe, než polní lopatka a je to prakticky nezničitelné. Ale ta délka (přesně do kufru) je naprosto pitomá. Na kopání ve stoje (jako s normálním rýčem) je to moc krátké, člověk je ohnutý a po chvíli mě z toho bolí záda. Na kopání na kolenou / v sedě(jako s polní lopatkou) je to zase moc dlouhé. Malá díra, odhrabání sněhu apod. s tím bude určitě rychlejší, než s polní lopatkou, ale na delší hrabání snad radši tu polní lopatku. A nepoužitelnost pro pěší přenos už tu je zmíněna. Ani ne hmotností (váží to cca jako polní lopatka US/BW), jako délkou. Do batohu to nedám a na batohu to bude budit pozornost.

Rozumnost nebo nerozumnost ceny je v případě lopatek dosti subjektivní a v každém případě značně pokroucená vyprodáváním starých střepů. Nová moderní skládací lopatka (hliníková US/BW, plastová Fiskars...) v maloobchodě chca nechca stojí okolo litru (a za podobný peníz se to dodává armádám), lopatky neskládací se moc nevyrábí (moc armád to nepoužívá a ty, které ano, mají plné sklady starých) a když ano (Coldsteel apod.), tak stojí 6 kil a více. Starých střepů holt ubývá a jelikož poptávka neklesá, tak musí stoupat cena. Kdo chtěl, mohl si jich nakoupit vagón do rezervy. Dneska bědovat nad tím, že jsou drahé, už je ale zbytečné. Prostě je třeba se smířit se stavem a vybírat z toho, co je.

Šetřílkům bych doporučoval použitou BW lopatku. Za málo peněz udělá hodně muziky, vydrží neskutečné věci a šikovný kutil na ní dovede (v současné, nikoliv PA době) spravit téměř cokoliv.

PříspěvekNapsal: 25.02.2016 7:24
od DeadMan
Já jsem svoji skládací ČSLA koupil po revoluci přímo od zásobovače za 50,- Kč a to byla úplně nová, ještě zabalená v mastném papíru ;)

Měl tam téhdy i známé svítilny s třemi barevnými sklíčky atd.

Re: Polní lopatk

PříspěvekNapsal: 25.02.2016 11:15
od MFG
@majsner
Ono ja to military zase tolik neprozivam, spise hledam kvalitu, coz Fiskars splnuje...je to o tom co clovek potrebuje, na batohu sebou lopatku urcite nosit nebudu, nepotreboval jsem ji za poslednich 20 let ani jednou (krome lavinovky tedy, ale to je jine tema)

Diky za zkusenost s (ne)vyhovujici delkou, to je slovo do pranice, budu muset otestovat v sobotu ;)

@DeadMan
Pamatuji si, jak mi prislo naprosto strelene, davat za ty kramy z armady byt i jen 50CZK - dobre mi tak, dneska to samozrejme vidim jinak :lol:

PříspěvekNapsal: 25.02.2016 12:37
od majsner
MFG: Tak já samozřejmě lopatku na běžné výlety též nenosím. Kdo by se s tím vláčel (ještě to se mnou není tak špatné, abych si buřta nařezával polní lopatkou :twisted: )... Ale na tomto fóru se obecně neřeší doba minulá ani současná, nýbrž budoucí a v té už považuji malou skladnou lopatku za velmi důležitou věc. Potřeba cokoliv s rozumnou rychlostí a námahou vyhrabat nebo zahrabat (!) mi přijde (přinejmenším v prvních fázích rozpadu) skoro stejně důležitá, jako možnost ohřát jídlo nebo uvařit vodu. A samozřejmě i v současné době je potřeba občas něco zahrabat (ideálně do nezámrzné hloubky) a skladnost a nenápadnost se při tom hodí.

PříspěvekNapsal: 25.02.2016 19:25
od vrbodol
Jako dlouholetej detektorář kterej pracuje s lopatkou tak jednou tejdně a to fest si dovolim napsat pár postřehů.Skládací československá lopatka je nehorázný bláto jako nouzovka jde ale na větši kopání to není.Klasická dřevěná je nezmar neohnutelná nezlomitelná při páčení prostě pohoda,pak jsem ještě chodil dost s Madarem ten je taky z dobrýho matroše ale uchycení topůrka se časem vyviklá a pak to skřípe kůži nicméně je o chlup menší než ta naše a na celodení akce jsem ji měl radši..Kluci maj dost ty různý Fiskary a v pohodě,ale na mě to je moc velký.Takže za mě pokud klasiku tak obyčejnou bigošskou ČSSR.Jo a největší šmejd co jsem viděl je skládačka z hobbymarketů snad to má bejt replika USA lopatky, to se kámošovi rozpadlo po pár dírách.

PříspěvekNapsal: 01.03.2016 0:22
od Pongo.pygmaeus
Mám ve stodole nějakou starou ruskou výsadkářskou. Prej s tím rus hází jako indoš s tomahawkem. Mno, trochu ji vlétě zrepasuju do auta a dám fotky (když si vzpomenu)