Efektivní řezání palivového dřeva

PříspěvekNapsal: 01.04.2012 18:25
od Grunt
V sobotu jsem vyrazil testovat kapesní řetězovou pilku do lesa. Potřeboval jsem si uřezat polénko na Švédskou svíci. Vykotlaná uřezaná borovice, zbylo už jen trošku u kořenu (tak akorát přesně na dobrou svíci). Už jen stačilo odříznout a měl bych ideální polénko (cca Ø200-300). Jenže to jsem se těžce přepočítal:
  • Kapesní řetězová pilka z Aukra (MFH, takže asi nějaký Číňan), ale jinak dobrá. Musím potvrdit, že pro jednoho člověka je to mnohem lepší než libovolné jiné řezné nářadí protože se využije síla obou ruk. Šraňk je výborný proti zasekávání a tak je docela pohodlně možné řezat i navlhlé dřevo ve kterém bobtnají piliny nebo když se dřevo jemně svírá (ono to ani jinak nejde, protože řezat spadené dřevo s touto pilkou jde seshora těžko) a víc řeže než se zahřívá. Jenže to je asi tak vše z výčtu. Řezat spadené poleno jsem se pokoušel tak hoďku a něco. Nebo pokoušel…záleží jak se to vezme. Zprvu to šlo velice dobře a vypadalo to že práce bude za chvíli hotová, jenže po pěti až deseti minutách už ruce odmítali pohyb, takže jsem více odpočíval a dumal nad tím jak budu pokračovat. Je to fakt příšerně namáhavé. Díky většímu rozchodu řetězu se řeže větší množství materiálu (pilin na zemi pomalu jako po motorovce) a pronikání do materiálu je opravdu, ale opravdu pomalé. Udělal jsem od oka jen pár milimetrů. Zkoušel jsem všechny možné pozice (abych namáhal pokaždé jinou skupinu svalů a využil je tak všechny), ale vzdal jsem to, zčásti krom toho že bych už asi neudělal ani jeden tah, také protože se začalo stmívat.
  • Další den jsem si přinesl klasickou ruční obloukovou pilu co už na chatě nějaké desetiletí na chatě rezne. Začal jsem řezat pro změnu svrchu (protože u té to zase zespodu u ležícího poraženého stromu jde dost těžko) s tím že se začnu přibližovat řezu z druhé strany, zmenším průřez materiálu a co půjde už přelomím vahou vlastního těla. Jenže to byla další těžká miskalkulace. Oceňuji menší tloušťku listu oproti řetězové kolegii v tom, že pronikání do materiálu jde o poznání snadněji/rychleji. Jenže i když by se měl strom vlastní vahou rozevírat, tak ani ne před ¼ průměru se mi s pilkou už nepodařilo ani hnout (částečně určitě také kvůli vyčerpání). Vřelý list byl pro mě znamením že se s tím víc morduju než řežu, takže jsem to vzdal. Z nasráni jsem měl sto chutí si přinést kalač z chaty, nějak to s ním upižlat (ten aspoň padá vlastní tíhou sám a je potřeba ho jen zvedat a udržovat směr dopadu) a rovinku si dořezat u chaty elektrikou a nebo si zajet pro motor.
  • Ještě mě čeká pořádná kaprovka když ji najdu, ale jelikož si pamatuju i jen blbé řezání do betonu při více osobách, si nadělám moc velké naděje na úspěch.
Svého hlavního problému jsem si samozřejmě plně vědom: Cvičen tak maximálně zvedáním prstů na počítačové klávesnici, jsem si dal předsevzetí že pokaždé když se na tu chatu dostanu si ručně zařežu i když nic neuřežu už jen z toho důvodu aby pokaždé mírně zlepšil kondičku. Ale i když jsem si vědom, že do uřezání určitého průměru je nutné investovat určité množství energie, stejně tak vím že toto množství lze zmenšovat vhodným nářadím či zlepšováním řezných podmínek a i např. u 750W elektrické vrtačky je volba vhodného nástroje a řezných podmínek rozdíl mezi vrtáním a procvičováním „Hand drillu“ (s tím, že ta to po pár minutách nevzdá, protože by už nemohla). Ocením proto tedy naprosto libovolnou radu či tip k tomu jak snáze uřezat palivové dřevo většího průřezu než malého. Přeci jen to ještě není tak dávno co naši předkové neznali motorovou pilu, ty nástroje nepoužívali jen na máchání a v zimě nezmrzli.

Pro úplnost: Motorovou pilou to neřežu jednak z toho důvodu, že jedna pokuta mi bohatě stačila a jednak abych dostal mé teorie o různých druzích spalování v nouzových podmínkách z teorie více do praxe (zatím to více či méně všechno visí na tom, že připravit si mechanicky materiál je víc mordování než z toho užitého užitku a zaseknutý jsem na tom, že si neuřežu potřebný polotovar) a zvýšil dobu svého (teoretického) přežití při mých teoriích z hodin aspoň na dny.

A ještě jedna zajímavost, které jsem si všiml až teď: Podle všeho nejsem jediný kdo s řezáním (i ruční řetězovou pilou) válčí, takže se víc přesouvám od názoru „Jsem sračka nad sračky“ k „asi to fakt nebude tak jednoduché jak to na první pohled vypadá“.

Re: Efektivní řezání palivového dřeva - prosba o tip

PříspěvekNapsal: 01.04.2012 18:51
od alibaba
Nikdy jsem si nemyslel ,ze to muze byt problem ,nejlepsi je jasne motorova pila pohanena nejakym benzinovym moturkem a pak je obloukova pila a musi byt mensi prumer dreva...

http://aukro.cz/listing.php/search?chan ... interval=7

PříspěvekNapsal: 01.04.2012 19:46
od Grunt
alibaba píše:Nikdy jsem si nemyslel ,ze to muze byt problem

Skutečně je.
alibaba píše: ,nejlepsi je jasne motorova pila pohanena nejakym benzinovym moturkem

Jak už jsem řekl, jedna pokuta bohatě stačila. V podstatě cokoliv co hlasitě vrčí, je v tom konkrétním lese zakázáno a dost se na tom bazíruje (sekat suchary na táboráky díky tomu, že jde o rekreační oblast už ne, ale i tak mám docela strach že dlouhodobější hlasité dloubání do dřeva by mohlo přilákat nechtěnou pozornost, které se chci vyhnout — vtíravé dotazy na to co to zase dělám fakt nemusím). Docela dobrá rozcvička na případnou PA dobu. Ruční pily jsou v klidu hlavně z toho důvodu, že prostě nejsou slyšet. Co se týče mě, já už v návalu bezmoci přemýšlel i nad parními stroji, ale když jsem vychladl, tak jsem se sám nad sebou jemně pousmál.

alibaba píše: a pak je obloukova pila

Ve dvou (či třech — jeden vždycky aktivně relaxuje :-)) to není až tak strašné. Jenže dva krom toho že jsou schopni vyvinout větší okamžitou sílu potřebnou k tomu aby se pila nezasekávala, můžou uchopit pilu a vytvářet tak tlak směrem dolů a prostě na ni víc tlačit. V jedné osobě to není možné. Nebo jsem nepřišel ještě na to jak uchopit pilu tak abych krom do stran na ni mohl tlačit i směrem dolů. To bych na ni musel položit něco těžkého. Ale krom polena se tahat ještě s něčím těžkým se mi fakt moc nechce. Horký list, že na něm prst nejde udržet je pro mě znamením, že něco není efektivní a jde zefektivnit a i kdyby se mi to při více lidech podařilo přeřezat furt bych nad tím asi dumal. Samozřejmě víc lidí je řešením, ale já jsem na to úplně sám a i sám být chci. Musím jen vyvinout metodu vhodnou pro jednu osobu.

alibaba píše: a musi byt mensi prumer dreva...

Tohle je trošku obtížnější. Samozřejmě průměr (a počet) je důležitá proměnná a svíci za menšího průměru provozovat jde. Jenže:
  • Dřevo je tepelný izolant (relativně). Čím větší průměr, tím větší izolace a tím je možné dosahovat uvnitř vyšších teplot, zvyšovat efektivitu spalování a dostávat z 1kg větší množství energie. A to jak okamžité energie lomené časem (výkon ve W), tak celkové v Joulech. Samozřejmě je možné nařezat si více takovýchto menších (a přiznávám, že první věc kterou jsem po mém nezdaru udělal je že jsem si jedno přesně takového průměru jako je na videu uřezal jen abych tomu blbému dřevu ukázal kdo je pánem), ale pokud si budu počítat obsah který prořežu (jedno velké poleno vs více malých ale s ekvivalentním obsahem), tak se u toho nadřu stejně a u většího průřezu dostanu víc energie vrácené. Obecně tedy platí, že čím větší průměr tím líp.
  • Další věc je že u většího průměru je možné uvnitř dosahovat větší teplotní bod ze kterého to bude padat a tím fungovat delší dobu bez obsluhy. To nijak větším počtem menších kusů nahradit nejde.

Samozřejmě když se celý problém podaří vyřešit bez většího průměru budu rád, ale zatím nevím jak.

PříspěvekNapsal: 01.04.2012 19:57
od dracekvo
Tu obloukovku. Měl si list v dobré kondici? On totiž, když má blbej šraňk, tak udělá to co ty píšeš. Ale samozřejmě, jestli to bylo mokré dřevo, tak to se za sebou zavře. Je třeba si vyhlédnout nějakou sušinu.

Imho. Tou řetězovou pilou si mi potvrdil přesně to, co si o ní myslím.

PříspěvekNapsal: 01.04.2012 20:11
od vmax2
Zalezi i na zubech,jedny jsou na mokre-syrove drevo a jine ne suche!!

PříspěvekNapsal: 01.04.2012 20:25
od Grunt
dracekvo píše:Tu obloukovku. Měl si list v dobré kondici? On totiž, když má blbej šraňk, tak udělá to co ty píšeš.

List plochý bez šraňku. Je to určené na kozlík, kdy se dřevo položí začne se řezat a samo se začne plénko rozevírat vlastní vahou, takže s třením boků listu není až takový problém. Ve dvou zdatnějších a vytrvalejších lidech s tím jde na kozlíku udělat klidně celý strom. Tak či tak, šraňk by sice asi částečně vyřešil zadrhávání, ale furt by nevyřešil přítlak a rychlost. Líbí se mi na ní právě rychlost se kterou jde řezat (čím víc konverguje rozvor zubů a tloušťka listu k nule, tím se řeže menší obsah a o to je to rychlejší a tím i méně namáhavější). Kondici zubů nejsem schopen posoudit. Pilník na nabroušení přibaluji do vaku, ale jinak zuby pily jsou bez deformací a otěru (ocel stále černá), takže si myslím že nebude moc chytré ji brousit. Na brousící pokusy si asi koupím jinou.

dracekvo píše:Ale samozřejmě, jestli to bylo mokré dřevo, tak to se za sebou zavře. Je třeba si vyhlédnout nějakou sušinu.

Ok přiznávám, že úplně vyschlé nebylo. Ale čerstvě shozené také ne (nějaký rok bych tipl). Horší je že prostě musím vycházet z toho co je. Shodit si něco a čekat pár roků než to proschne abych si to mohl nařezat a večer mohl udělat táborák prostě moc možnost není.

dracekvo píše:Imho. Tou řetězovou pilou si mi potvrdil přesně to, co si o ní myslím.

Kdybych ji musel recenzovat a nějak zhodnotit asi bych napsal úplně to samé co autor článku. Sama o sobě není špatná. Velká výhoda je určitě řešení přítlaku. Stačí se za ni pověsit a jen máchat rukama. Přítlak je tak nějak vyřešen sám. Velikost odebírané třísky je cca furt stejná i když už člověk nemůže a jen sem tam párkrát řízne (tohle u libovolné listové pily určitě neplatí). Těsně před tím jsem se potřeboval zbavit nějakých akátků a to je naprosto parádní. Stačí si sednout, natáhnout řetěz, zapřít se, párkrát si máchnout rukama a je vyřešeno. Díky velikosti a váze jednoznačný kandidát do baťůžku (nic nezabere, skoro nic neváží). Ale je vidět, že i autor uvažoval o možnosti použít ji na řezání klasického palivového dřeva místo motorové pily a že dopadl úplně stejně jako já. Prostě je to pořádná dřina a pokud nejsi Schwarzenegger tak počítej že jinak než kmitáním se fakt moc nezahřeješ. Ale co já vim, třeba k tomu oba přistupujeme špatně.

A ještě přidám ohledně pily jednu zajímavost: Že by to fakt chtělo jen ten grif? Zatím jsem s ní v pozici Okamury.

PříspěvekNapsal: 01.04.2012 20:42
od Grunt
vmax2 píše:Zalezi i na zubech,jedny jsou na mokre-syrove drevo a jine ne suche!!

Tak co se týče obrábění oceli, tak na to už jsou vymyšlené normy (vhodná geometrie břitu, tvorba a odvod třísky, chlazení a mazání, řezné parametry,atd.). Zahloubit jednu nebo několik děr není absolutně problém pro nikoho, zahloubit třeba padesát děr už je docela problém a bez znalostí a adekvátní výbavy by to asi pravděpodobně ani nešlo. Docela by mě zajímalo jak jsou na tom kolegové lesníci s řezáním jejich materiálu.

PříspěvekNapsal: 01.04.2012 21:09
od dracekvo
Tak ono když se podíváme do historie, čím se řezalo, tak se to vždy dělalo ve dvou. V jednom to prostě nejde.

Ohledně té řetězovky. Skladná sice je a na přeříznutí nějakého slabšího kusu dřeva stačí.
Jenže, stejně tak skladná je třeba vysouvací pilka fiskars, čehož sem zastánce. Tyhle pilky jsou určené na nějaké to nouzové řezání. Chtít s tím sdělat celý strom je blbost.
Vysouvací pilka se dá z druhé strany naostřit a tím dostaneme nouzový nůž, kdyby se hlavní někam zatoulal. Riziko zranění není téměř žádné, pokud člověk nemá obě ruce levé.
Naopak možnost zranění u řetězovky je dost velké a jakékoliv zranění v postapo době může mít fatální následky. Také je složena s mnoha dílů a klasická poučka je, že čím více dílů, tím větší šance je, že se to pokazí.

PříspěvekNapsal: 01.04.2012 21:27
od Grunt
dracekvo píše:Tak ono když se podíváme do historie, čím se řezalo, tak se to vždy dělalo ve dvou. V jednom to prostě nejde.

Dokud neuvidím fyzikální důkaz tak neuvěřím. Ve dvou se vždycky řezalo, protože ani jeden nebyl dostatečně líný na to aby vymyslel nějakou vhodnou řeznou metodu a podmínky.

dracekvo píše:Chtít s tím sdělat celý strom je blbost.

Můžu dodat, že ve dvou je to to nejefektivnější řešení (vzhledem k rozměrům a váze) co jsem kdy viděl. Blbé je jen, že jsem jeden. Co tedy blbost není?

PříspěvekNapsal: 01.04.2012 21:45
od hanpari
Pokud chceš palivové dříví a jsi na to jeden, pak co třeba použít klíny na kmen, tj. zatloukat postupně do kmene kovové klíny, které ho nakonec rozškubnou - a pak teprve řezat vzniklé půlky, popřípadě čtvrtky?

Z toho, co jsi psal, jsem pochopil, že největší problém je tloušťka (objem) dřeva. Touto metodou by se měl dostat na snadněji zpracovatelné kusy.

Je to jen návrh. Kdysi jsme tak dělili kmen.

PříspěvekNapsal: 01.04.2012 21:56
od Grunt
hanpari píše:Pokud chceš palivové dříví a jsi na to jeden, pak co třeba použít klíny na kmen.

Palivové dříví s interním spalováním, ne externím. :-) Viz. To klíny řešit nejde vůbec a i se sekerou nic moc.

PříspěvekNapsal: 01.04.2012 22:44
od dracekvo
Římskou / švédskou (každej tomu říká jinak) svící sem řešil tak, že sem špalek rozštípnul na 4 kusy vysekal sekerou prostředek a poté snovu svázal drátem.
Tak jak to chceš ty není vynaložené usilí adekvátní výsledku.
Dokonce sem to jednou i nařezával motorovkou od zhora a dalo to pěkně zabat. Takhle už nikdy více.

PříspěvekNapsal: 01.04.2012 22:51
od Grunt
dracekvo píše:Římskou / švédskou (každej tomu říká jinak) svící sem řešil tak, že sem špalek rozštípnul na 4 kusy vysekal sekerou prostředek a poté snovu svázal drátem.

To se pak radši ani neptej jak to chci navrtávat a zapalovat :-). Nicméně ty drobnosti už jsem vyřešil (STTčkama), bohužel řezání dřeva je mimo můj obor. To co popisuješ je samozřejmě jedna z variant vhodná především kvůli modularitě a na tu taky dojde, ale tak či tak furt potřebuju ten špalek a ten sám od sebe ze země nevyskočí.

PříspěvekNapsal: 02.04.2012 8:17
od Josef
Z technického hlediska je nejefektivnější řezání úzkou listovou pilou (myšlena minimální spotřeba energie na daný řez), proto se tak často používá k výrobě řeziva vícelistový katr nebo kmenová pásovka. List je úzký a tím pádem má v drážce malé tření. Má také malý rozvod (šraňk) a tak na piliny mění jen malou část materiálu. Řezací řetěz nebo cirkulárka jsou mnohem větší žrouti energie. Oba řežou příliš široký řez. Cirkulárka má velké plošné tření a řetěz zase o lištu. Ale to už se dostáváme spíš k motoricky hnaným pilám...
Pokud jde o mobilní řezání v lese, přichází do úvahy vlastně jen tři systémy.
1. Ruční pila (a spocená záda toho, kdo s ní bude řezat, ale ticho)
2. Motorová pila benzínová (která na tři kilometry dá všem vědět, že se v lese kácí)
3. Motorová pila elektrická (napájená buď dobře zatlumenou elektrocentrálou nebo přes měnič DC12V//AC230V~50Hz/2kW z akumulátoru toho dopravního prostředku, kterým se bude dřevo z lesa svážet).

Pokud jde o ruční pilu, nosívám sebou do terénu dost často pilu "opaskovou". Je do docela obyčejný list 900mm dlouhý list do rámové pily se "švédským ozubením":
svedske-ozubeni.jpg
svedske-ozubeni.jpg (7.53 KiB) Zobrazeno 25684 krát

Ten jsem na obou koncích opatřil krátkými držadly z tenkostěnné trubky s kouskem přivařeného plíšku síly 2mm s navařenými matičkami, ke kterému je vlastní list na každé starně dvěma šroubky našroubován. Po celé délce je to vložené do úzkého koženého pouzdra. Obtočíte si to kolem pasu a držadla svážete kouskem provázku. Vznikne opasek, který se vejde pod kabát a vy máte volné ruce. Klidně můžete takto vyrazit na vandr. Ideální je, když s takovou pilou řežou dva pracovníci. Pak zvládne i půlmetrový kmen i když řez není úplně rovný. Může s ní řezat i jeden člověk - pokud si sežene dostatečně pružnou větev (nebo svazek několika tenších), nasadí je do držátek (z původních dvou šroubků na každé straně co drží list je zapotřebí vždy jeden vyšroubovat, aby se mohla držátka samovolně naklonit podle úhlu ohnuté větve). Tak získáte improvizovanou rámovku s půlkruhovým obloukem.

PříspěvekNapsal: 03.04.2012 20:52
od Sahib
Zdárec. Na tvém místě aku řetězova pila ...

PříspěvekNapsal: 25.04.2012 21:52
od Dáda
U obloukové pily bych pro řezání průměrů kulatiny do 15 cm zejména u čerstvého dřeva doporučil list typu "vlčí zub". Vyschlé trámy při stavbě srubu jsem zamlada řezal sám dvoumužnou pilou kaprovkou s dobrým šraňkem; nesmí ale foukat vítr - to není fór, ale zkušenost - šlo to pohodlně i vsedě.

PříspěvekNapsal: 26.04.2012 22:06
od Venet
Za mna jednoznačne japonska Silky - http://www.silkysaws.com/Silky_Saws/Cur ... 0-XL-teeth
tie pilky sú top.
Alebo ešte 50cm ARS saw (akurat ju neviem najst na nete)
A ked chceš môžeš vyskúšať (túto som neskúšal) aj 50cm Silky katanaboy http://www.silkysaws.com/Silky_Saws/Fol ... arge-teeth

PříspěvekNapsal: 15.07.2012 19:22
od Grunt
Tak přináším update:

Na Jožkovu radu jsem se podíval po novém listu pro rámovku. Pila trošku větší než ta co se mi válí na chatě (list do toho pasuje ten největší co tam měli) ale jinak na chlup stejná. List asi to „Švédské ozubení“, nádherně hladké boční třecí strany, zuby zakalené.

1.jpg
Pila
2.jpg
Zuby kalené

Oblastí se prohnala vychřice, stromy vyvrátila z kořenů a tak padlo rozhodnutí si novou mašinu ihned vyzkoušet. Strom: poměrně vzrostlý smrk/borovice/whatever. Původně jsem měl z toho trochu strach, protože pahýl z mých původních neúspěšných pokusů tam stojí dodnes.
IMG281.jpg
Les po vychru

Nebudu moc dlouho napínat. S novým listem to šlo jako po másle. U kořenu větší tloušťka než u původního pahýlu a přesto se mi v jedné osobě ne že podařilo nařezat ten, ale komplet celý strom na metry a ještě ho odnosit (kupodivu samotné nošení dalo zabrat mnohem víc než řezání).
Conclusion: potvrdil jsem si to co jsem si myslel už dávno — Nejsem sračka jaká jsem si myslel, že jsem ale celé je to jen a pouze o vhodném nástroji.
3.jpg
Pohled na již naděleného krasavce od kořenu
4.jpg
Porovnání s pilou — kolik může odhadem mít? 10 a více metrů?
5.jpg
U kořenu byl Ø vcelku slušný, pro mé experimenty naprosto dostačující
6.jpg
Outsourcovaný nosič

I naprosto mokrý strom se nijak nesvíral a řezání šlo od ruky samo. Nicméně se mi ještě malinko list zahříval třením (ale nesrovnatelně míň než při předchozích pokusech), proto jsem se rozhodl snížit tření pomocí vhodného maziva:
  • Vazelína — rozetřel jsem na obě strany listu a snažil se ubrouskem rozetřít do jemného filmu. Vazelína drží na listu poměrně dobře díky své hustotě, při řezání mokrého dřeva se rozředí se smůlou a klouže též vcelku dobře. Jedinou nevýhodou je, že se z listu otírá o řezané poleno a tak už v půlce na listu nic není, takže je potřeba průběžně mazat což vyžaduje trošku času. Pokud ale nenajdu nic lepšího, tak jednoznačný vítěz. List i po nepřetržitém řezání pár metrů má naprosto stejnou teplotu jako před řezáním, což značí že do tření nejde téměř nic, což je přesně to co potřebuju.
  • Dvoutaktní motorový olej — natřel na list, znovu vyleštil do jemného filmu. Drží vcelku dobře. Klouže to jako na ledě (líp jak vazelína), bohužel díky své hustotě stačí dvakrát říznou a je z listu otřený. Pokud nevymyslím nějaké dávkování (napadla mě miniaturní pípa na kraji madla obloukovky, kterou bych při řezání jen vždy mírně zmáčknul, nakapalo by mi to pár kapek na list a pohyb řezání by se už postaral o rozetření po celé délce listu) a nebo neseženu něco hustějšího, tak je nepoužitelný. Pokud by to šlo takhle průběžně dávkovat při řezání, asi bych přešel na olej, protože je ještě o něco málo lepší než vazelína a bylo by to i míň práce a mohl bych ho vyhlásit za vítěze. Takto ne.
  • Silikonový sprej — stačí nastříkat, počkat než zaschne a boky listu kloužou jako led. Díky tomu že je suchý se nestírá vůbec a jde takhle řezat i celý strom. Bohužel při řezání už to mírně (ale fakt jen naprosto mírně) drhne, list se malinko zahřívá a silikon se připéká na list a dělá takové jakési šmouhy, které nejde ani benzínem vyčistit. Bral bych ho jako poslední, ale furt lepší než nic.
7.jpg
Růžová hmota na vrchu polena je otřená vazelína

Pilu prohlašuji nejužitečnějším nástrojem roku. Řezání je efektivní, ba dokonce natolik, že při stavbě pergoly se ani nevyplatilo vytahovat elektřinu a vrčet s pilou elektrickou, ale na koleně se stačilo párkrát rozmáchnout a trám byl na dvě poloviny. Experiment prohlašuji za více než úspěšný (nicméně mě to nijak neodradí od hledání ještě efektivnějších metod).
8.jpg
Větve jako zbytek po řezání
9.jpg
Ze zbytků by bez problému šel postavit improvizovaný úkryt
10.jpg
Porovnání se starou pilou; fleky jsou připečený silikon

Nějaké poznatky a náměty k diskusi:
  • Původním cílem bylo nadělat co nejméně hluku a nepřitahovat pozornost. Je to určitě tišší než motorová pila nebo dloubání sekerou, nicméně musím dodat, že tiché jako tichý prd to také není. Olej trošičku pomůže snížit tření a tím i hlučnost, ale i tak to bylo dosti hlučné aby to přitáhlo pozornost kolemjdoucích sousedů. Takže tento úkol jsem ne až tak úplně splnil. Zvlášť v noci kdy utichnou ptáci si myslím, že v okruhu pár stovek metrů by horlivé řezání slyšet bylo.
  • Zmiňovaná ruční řetězovka není úplně na nic, ale totálně na hØvnØ. Vzal jsem si ji, že s ní odřežu aspoň ty větve z kmenu když už nic (s přizpůsobitelností terénu je na tom přece jen o něco líp než rámovka) jenže i při řezání větve jsem se s ní nadřel víc než při řezání kmenu s rámovkou a nakonec jsem ty větve stejně odřezal rámovkou (i s dostupností jaká k nim byla). Tohle mě fakt strašně moc mrzí. Ona by byla jinak fakt strašně užitečná (zatím se osvědčila jen při řezání kořenů při výkopu), výborně přenosná, využije obě ruce a dá se s ní regulovat výborně přítlak. Já jsem z toho celého na nic. Fakt jsem do ní vkládal spoustu nadějí. První věc je, že řetěz je opravdu příliš silný. Napadlo mě udělat si jednotlivé členy řetězu jako výpalky z laseru (stojí to pár korun), ručně si je přinýtovat a předělat madlo z té komerční. Mám možnost dokonce možnost použít jako výchozí materiál nějakou otěruvzdornou ocel, ušlechtilou ocel nebo třeba Dural. Co si o tom myslíte? Fakt to s ní ještě nechci vzdávat. Pro účely ULB.
  • Spíš takový tip, pro voly jako já co se rozhodnout to řezat v poledne v největší pařáky na pískové pláni: Bez basy piv se do lesa ani nepouštějte. Víc než list pily jsem se zahříval já a to do takové míry, že se ze mě málem stal nefalšovaný naturista. Možná to zní jako blbost, ale ještě budu muset vyřešit krom přehřívání listu i přehřívání sama sebe. Napadnul mě už rozprašovač s čistou vodou. Ale to jen tak pro zajímavost. :)
  • Čím menší plocha listu, tím lepší (pokud není dobře mazaná). Napadlo mě do listu udělat nějaké odlehčovací šlice. Proto mě překvapilo co jsem našel na Wikipedii. Konkrétně [1],[2],[3]. I tak jsou to pily krásné a rád bych si je někdy vyzkoušel. Pravděpodobně jsou Američani na ruční řezání větší odborníci než my Evropané. Jinak Wikipedie obsahuje o řezání spousty poznatků a i když jsem je ještě nečetl, chystám se na to. Člověk ani netušil kolik druhů pil existuje.
  • Rámovka pro jednoho člověka opravdu úplně není. Pilu je potřeba držet za madlo z boku. Docela dost v řezu skáče, protože pokud nepočítám přítlak gravitací tak není téměř žádný. Jednou z možností je chytnout druhou rukou nad a přítlak si vytvářet, ale není to moc pohodlné. Druhá možnost je zavěsit si na druhý konec nějaký kámen nebo něco, jenže pak by bylo potřeba i energie na jeho akceleraci a to jsem se ještě nerozhodl jestli je chtěné nebo ne. Dva lidi by ale bez problémů asi pořezali celý les.
  • S předchozím bodem souvisí tak trochu technika řezání. Je lepší dlouhá nebo krátká pila? Dle mého názoru čím delší, tím lepší, protože předávám silou ruky energii potřebnou pro rozjezd, brzdí mě jen vyštipovaný materiál a tření, ale to je malá síla reakční a tu rozjeté pile snadno dodám, ne? Při řezání krátkou pilou bych se docela hodně nakýval. Stejně tak jak je to s přítlakem? Přidat si nějaké těžítko na jeden konec nebo ne? Působilo by částečně i jako setrvačník. Zas dlouhá rámovka je poměrně neskladná a i trošku těžká (co si udělat rám z duralu?). Asi by to chtělo lepší mechanismus.
  • Ať tak či tak, nějakou pilu si určitě chci zkusit vyřezat (ať už řetězovou nebo některou ze zmiňovaných listových), nabrousit, vyleštit, popř. zakalit. Jaký tvar, velikost, úhel (jak zubu, tak ostří) je ideální? Každou radu či link uvítám
Pilu po řezání čistím vodou, pak benzínem do čista a ještě leštím olejem. Je to opravdu užitečný nástroj.

PříspěvekNapsal: 15.07.2012 21:04
od Hans
Drahá polovička si na chatu pořídila tuhle pilu.
Co jsem testoval, tak na takový to menší řezání silnějších větví a podobně super.
Samozřejmě se ale nevyrovná "dvoumužné" rámovce, to se po ní ani nechce...

Jinak co jsem zaslechl (ale nikdy neviděl v praxi), prý se dříve používala jako náhrada druhého "dřevorubce" u velkých ručních pil silná guma, která pomáhala s vratným pohybem.

PříspěvekNapsal: 16.07.2012 4:51
od Josef
Až budeš dělat zase pokusy, zkus na čištění od smůly, případně na mazání při řezání obyčejný petrolej. V našich končinách se to používalo (v dobách, kdy olej WD40 se neobjevoval ani v těch nejodvážnějších snech). Alespoň bude další srovnání...

Pila je samozřejmě obecně dobrá co nejdelší (řádově okolo 900mm, prostě tolik kolik je fyziologický rádius rukou), hlavně proto, že v koncových úvratích se list s trojůhelníkovými zuby (tj. list schopný řezat v obou směrech) podstatně hůře zbavuje pilin z mezizubních prostorů a mezi ním a řezaným dřevem je pak o něco větší tření.
Velká pila se také hodí na řezání krátkých polínek tím způsobem, že si ji postavíš nasvislo rámem mezi nohy, listem od těla, spodek rámu přišlápneš nohou k zemi, madlo sevřeš koleny (vršek pily končí někde nad "choulostivými partiemi"). A zatím co pila stojí, vlastním polínkem taháš po stojící pile nahoru a dolů. Hodí se to na naporcování větších větví a kulatiny (která je kratší než 1,2 metru a o průměru menším než 8cm) na krátké kousky do kamen, aniž by jsi potřeboval opírat dřevo o kozu nebo jinou oporu. S kratší verzí rámové pily (tj. s délkou cca 800mm) to už dost dobře nejde, protože je krátká a jsi trvale v nepříjemném hlubokém předklonu.

S tou náhradou "druhého dřevorubce" to docela spolehlivě funguje (ale nesmí se řez svírat, to pak guma neutáhne). V nouzi jsem to už použil, když mi při jízdě autem ležel po nedávných bouřlivých větrech přes cestu v lesním úseku cesty menší strom (prům. cca 15cm). Měl jsem sebou jen "opaskovou pilu" (tj. pouze holý švédský list s přišroubovanými madly bez rámu, se kterým musejí řezat dvá lidé), jenže byl jsem na to sám a šance, že se brzy dočkám dalšího řidiče, který by mi pomohl byla ráno ve 4:00 hod. na málo používané silničce hodně malá. Použil jsem dva za sebou svázané (nikoli jen zaháknuté) gumové "pavouky" co vozím na upevňování nákladu a nadstavil je ještě kusem silného provazu, abych to mohl přivázat za jiný strom, stojící o kus dál ve vhodném směru, abych s pilou dosáhl a mohl řezat tam, kde jsem potřeboval. Strom byl totiž šikmo přes cestu. Kdyby padl přez cestu kolmo, měl bych to snažší, přivázal bych gumu přímo k autu, k vlečnému oku a ucouvnul s ním tak, aby byla guma srávně napnutá. Určitě by stejnou službu vykonala kladka - takže jednou rukou (pravou) by se tahala pila a druhou (levou) rukou za provaz vedoucí přes kladku uvázanou ke kolíku či jinému stromu, co by pilu místo "druhého dřevorubce" vracel. Energeticky by to bylo asi lepší, protože když řežeš s pomocnou gumou, zapojuješ do práce jen jednu ruku. Ta musí jednak táhnout pilu v řezu k tělu a ještě v tu samou chvíli musí "naakumulovat" část energie do napnuté gumy, aby pak guma tuto část energie vydala zpět, když sama potáhne pilu od těla. S kladkou se práce rozloží rovnoměrně do obou rukou a zatížení ruky co drží pilu je pak poloviční a méně se unavíš. Problém je, že kladku jsem v autě neměl a ani ji standardně nevozím, zatím co "pavouky" ano. Ty konec konců vozí většina lidí.

PříspěvekNapsal: 16.07.2012 11:15
od Venet
Grunt, kukni na tie pilky co som dal odkaz vyssie ( alebo - http://www.orchardsedge.com/item/rs-716 ... all%2fsaws )
Tieto pilky nemaju srank. Su ostre jak britva a finta je v tom ze chrbat cepele je tensi ako cepel pri samotnych zuboch, preto sa s nimi dobre reze, rez je hladky ( preto sa pouzivaju v arboristike na orez stromov - aj ovocnych kedy potrebujes uplne hladky rez) a rezanie s nimi je tichsie ako s klasickou ramovou. A mas to len list s ruckou v puzdre - takze to je aj mensie. Skus sa popytat vo svojom okoli na arboristov ( ISA Cesko) , a ked nejakych najdes opytaj sa ich na stare listy z pilok ( listy sa daju brusit - ale na profi vyuzitie je to pakaren) preto sa vzdy kupi novy list a jeto.
Najcastejsie sa pouzivaju SILKY - Zubat 33cm, alebo Sugoi 36(42) cm.
Ja som akurat teraz svoje stare listy rozdal, tak ked pockas cca pol roka/rok (- zavisi od mnozstva roboty a co sa bude rezat - je rozdiel rezat 100 lip alebo 100 dubov) , poslem Ti Sugoi.

PříspěvekNapsal: 11.08.2012 12:44
od Grunt
Hans píše:Drahá polovička si na chatu pořídila tuhle pilu.
Co jsem testoval, tak na takový to menší řezání silnějších větví a podobně super.
Samozřejmě se ale nevyrovná "dvoumužné" rámovce, to se po ní ani nechce...

Když jsem byl v lese na houbách a ztratil jsem mobil, tak při jeho hledání našel téměř přesně takovouhle pilku. List byl zreznutý (ležela tam IMHO od Vánoc), tak jsem si zajel pro nový list a výsledek? Ani omylem. To je dobré tak maximálně na odřezání větve u nějakého ovocného stromu, ale jinak se s tím polena moc dobře neřežou. Pila se sice nesvírá, nezasekává, ale po chvíli máchání s ní tak bolí ruky, že prostě radši ne. A i při řezání větve stačí velkou rámovku jen nasadit, jednou máchnout a je větev pryč (s malou pilkou je potřeba to pižlat). Jediná výhoda je, že je fakt lehounká.
Josef píše:Až budeš dělat zase pokusy, zkus na čištění od smůly, případně na mazání při řezání obyčejný petrolej.

Jo, díky. Trošku ještě mám, tak zkusím.
Josef píše:Pila je samozřejmě obecně dobrá co nejdelší (řádově okolo 900mm, prostě tolik kolik je fyziologický rádius rukou),

Tohle jen potvrzuji. Děda koupil do té menší nový list, tak jsem se hned vyrazil obě pilky srovnat na ten kořen co tam zbyl. Velká rámovka naprosto bez problémů, no jen tak o 250mm menší a už jsem měl problém to upižlat a ten konec jsem musel dodělat velkou rámovkou. Tu malinkou jsem zkoušel dnes a jen jsem se musel při pižlání pousmát. Až je budu všechny tři mít na jednou místě, tak je všechny porovnám, ale myslím si už teď že nic jiného než velkou dvoumužnou rámovku ani nemá cenu zkoušet.
Josef píše:Velká pila se také hodí na řezání krátkých polínek tím způsobem

Můj názor je, že čím větší zuby a čím víc, tím líp na úplně všechno. A to až do takové míry, že zuby jsou tak velké, že se nejsou na řezaném průměru schopné zakousnout - 1. Jen je fakt problém, že tahat se s takovou pikou není docela nic moc.
Hans píše:Jinak co jsem zaslechl (ale nikdy neviděl v praxi), prý se dříve používala jako náhrada druhého "dřevorubce" u velkých ručních pil silná guma, která pomáhala s vratným pohybem.

Zas vyžaduje víc energie na samotné natažení. IMHO moc žádná výhra.
Josef píše:Určitě by stejnou službu vykonala kladka - takže jednou rukou (pravou) by se tahala pila a druhou (levou) rukou za provaz vedoucí přes kladku uvázanou ke kolíku či jinému stromu, co by pilu místo "druhého dřevorubce" vracel.

Nemám slov. Proč tohle nenapadlo mě?

PříspěvekNapsal: 13.08.2012 20:46
od Hans
Grunt:
Byla to "téměř přesně takováhle pilka", nebo to byla opravdu Fiskarska?
Ono se to možná nezdá, ale na značce záleží.
Řezat velká polena je samozřejmě s takovým prckem trápení, ale na řezání do řekněme 8cm podle mě pohodlnější než velkou rámovkou...

PříspěvekNapsal: 15.08.2012 8:23
od Grunt
Hans píše:Grunt:
Byla to "téměř přesně takováhle pilka", nebo to byla opravdu Fiskarska?

Ne nebyla to Fiskars.
Hans píše:Ono se to možná nezdá, ale na značce záleží.

Jako v čem? Jakože ta Fiskarska má oproti obyčejné rámovce ještě navíc tryskové motory a nebo, že je tam na ní napsáno Fiskars a poleno se toho lekne a radši se napolovic přelomí strachy samo?
Hans píše:Řezat velká polena je samozřejmě s takovým prckem trápení, ale na řezání do řekněme 8cm podle mě pohodlnější než velkou rámovkou...

Jak se to vezme. U menších průměrů stačí s velkou rámovkou jednou, dvakrát potáhnout a je poleno vejpůl kdežto s menší rámovkou je potřeba to pižlat.

PříspěvekNapsal: 15.08.2012 8:38
od MacGyver
Grunt píše:
Hans píše:Ono se to možná nezdá, ale na značce záleží.

Jako v čem? Jakože ta Fiskarska má oproti obyčejné rámovce ještě navíc tryskové motory a nebo, že je tam na ní napsáno Fiskars a poleno se toho lekne a radši se napolovic přelomí strachy samo?

To je potom těžko radit, když je podle tebe pila, která vypadá podobně a je stejné velikosti každá stejná. Máš svůj názor a nechci ti ho bořit (ani si nemyslím, že by se mi to mohlo povést), ale ROZHODNĚ V TOM ROZDÍL JE A TO ZNAČNÝ.

PříspěvekNapsal: 15.08.2012 10:18
od Hdm
Grunt píše:...

[*]Čím menší plocha listu, tím lepší (pokud není dobře mazaná).
...

Tady to platí pouze do určité míry, protože pokud je list úzký pak špatně drží směr řezu a tím se taky víc nadřeš. Na katru mají ty listy hodně široké právě proto, aby dobře držely směr a my si mohli koupit rovná prkna.

K mazaní jsme v truhlárně používali úplně obyčejný svíčkový vosk, ale jak ho dáš moc celý to zalepí a pak mě budeš proklínat :-D

Aby jsem taky přihodil názor, nejlepší je IMHO zasunovací Fiskar pilka. Na polínka na oheň/stavbu přístřešku stačí v pohodě.

Ještě ke svírání té pily:
Kácení celých stromů se dříve ručně řešilo tak, že se sekyrou (někdy se používala i pila nebo kombinace) vysekal klín do jedné třetiny průměru kmenu, ve směru kam chtěli kmen položit, a zbytek se dořízl z druhé strany pilou a za ní se zatloukal klín co zabránil svírání a nakonec převrátil strom a donutil ho k pádu.
Koukněte i dnes na dřevorubce, taky vyříznou motorovkou klín a pak z druhé strany řežou pilou a za ní vtloukají klín(dnes většinou plastový, kdyby ho náhodou chytli řetězem).
Takže proti svírání určitě vtloukejte klín ( klidně i dřevěný, nebo kus seseknuté větvě ) hned za pilu jakmile se tam vejde.

PříspěvekNapsal: 17.08.2012 13:44
od Grunt
MacGyver píše:To je potom těžko radit, když je podle tebe pila, která vypadá podobně a je stejné velikosti každá stejná. Máš svůj názor a nechci ti ho bořit (ani si nemyslím, že by se mi to mohlo povést), ale ROZHODNĚ V TOM ROZDÍL JE A TO ZNAČNÝ.

Není to Fiskars, našel jsem jen tuhle obyčejnou rámovku (zas byla zadarmo):
IMG425.jpg
500mm dlouhá

Samozřejmě vím, že třeba nože Fiskars z výroby jsou trošičku o něčem jiném než kus plechu o kámen vybroušený (se sekyrkou bych polemizoval), ale zrovna u pilky si nemyslím, že na rámu až tak záleží. Listy se tam mění úplně stejné, dokonce i stejně stojí a tomu bych přikládal větší váhu než značce rámu (nehledě na to, že ničemu kupovanému nevěřím). Ale budiž. Nebudu předjímat. Stejně jsem měl v plánu vzít všechny rámovky co mám doma a otestovat je, takže když někdo vezme ještě Fiskarsku, klidně ji k testu můžeme přidat. Každý nechť si zkusí a vyhodnotí sám.
Josef píše:Až budeš dělat zase pokusy, zkus na čištění od smůly, případně na mazání při řezání obyčejný petrolej.

Zkusil jsem, ale co se mazání týče, tak to nemá žádný význam. Petrolej se ihned otře a jinak má je ještě řidší než M2T. Smůlu čistí. Kupodivu teď asi tak u tři měsíce starého listu řeším jiný problém:
IMG427.jpg
Korozi :-)

Hdm píše:Tady to platí pouze do určité míry, protože pokud je list úzký pak špatně drží směr řezu a tím se taky víc nadřeš.

Jo, to je jasné. Musí to být dobře napnuté. Prostě čím větší list, tím větší třecí plocha (pokud není dobře namazaná).
Hdm píše:K mazaní jsme v truhlárně používali úplně obyčejný svíčkový vosk, ale jak ho dáš moc celý to zalepí a pak mě budeš proklínat

Obyčejná svíčka, parafín nebo něco takového. Díky moc. Vyzkouším.
Hdm píše:Ještě ke svírání té pily:
Kácení celých stromů se dříve ručně řešilo tak, že se sekyrou (někdy se používala i pila nebo kombinace) vysekal klín do jedné třetiny průměru kmenu, ve směru kam chtěli kmen položit, a zbytek se dořízl z druhé strany pilou a za ní se zatloukal klín co zabránil svírání a nakonec převrátil strom a donutil ho k pádu.
Koukněte i dnes na dřevorubce, taky vyříznou motorovkou klín a pak z druhé strany řežou pilou a za ní vtloukají klín(dnes většinou plastový, kdyby ho náhodou chytli řetězem).
Takže proti svírání určitě vtloukejte klín ( klidně i dřevěný, nebo kus seseknuté větvě ) hned za pilu jakmile se tam vejde.

Ono pokud se řeže na kozlíku, tak je to řešené samo. Horší je to u spadených stromů. Ale když se dobře maže, není třeba to nějak moc řešit. Myslím si, že dobře mazaný list by zvládnul přeřezat stojatý strom i bez klínu. Ale samozřejmě dobrý klín se vždycky hodí. Jde o jednoduché a přitom elegantní řešení. Klín se samozřejmě řeže kvůli nasměrování pádu.

PříspěvekNapsal: 18.08.2012 22:36
od sigmark
Josef píše:Až budeš dělat zase pokusy, zkus na čištění od smůly, případně na mazání při řezání obyčejný petrolej. V našich končinách se to používalo (v dobách, kdy olej WD40 se neobjevoval ani v těch nejodvážnějších snech). Alespoň bude další srovnání...

nebo terpentyn, taky rozpousti pryskyrice

Josef píše: Kdyby padl přez cestu kolmo, měl bych to snažší, přivázal bych gumu přímo k autu, k vlečnému oku a ucouvnul s ním tak, aby byla guma srávně napnutá. Určitě by stejnou službu vykonala kladka - takže jednou rukou (pravou) by se tahala pila a druhou (levou) rukou za provaz vedoucí přes kladku uvázanou ke kolíku či jinému stromu, co by pilu místo "druhého dřevorubce" vracel. Energeticky by to bylo asi lepší, protože když řežeš s pomocnou gumou, zapojuješ do práce jen jednu ruku. Ta musí jednak táhnout pilu v řezu k tělu a ještě v tu samou chvíli musí "naakumulovat" část energie do napnuté gumy, aby pak guma tuto část energie vydala zpět, když sama potáhne pilu od těla. S kladkou se práce rozloží rovnoměrně do obou rukou a zatížení ruky co drží pilu je pak poloviční a méně se unavíš. Problém je, že kladku jsem v autě neměl a ani ji standardně nevozím, zatím co "pavouky" ano. Ty konec konců vozí většina lidí.

Josefe, kdyz jsi investoval takovou energii do opaskove pily, co ji trochu upgradovat?
Obrázek napriklad pouzit ty skladaci stanove tycky z hliniku? slozene 30, rozlozne 90 cm. a mas pekne vypnutou jednomuznou pilku co reze jako das. Pouzivali je i truhlari, velmi presny nastroj. a jako modifikace je to myslim lepsi nez gumicuk coby virtualni spolurezac.

PříspěvekNapsal: 03.09.2012 18:13
od Grunt
Já bych jen pro zajímavost dodal link na Matějův upgrade. Nevím kde to vzal, jestli udělal nebo někde sehnal ale sanice mi sletěla, když jsem to viděl.

PříspěvekNapsal: 04.09.2012 5:52
od Josef
Tu truhlářskou pilu samozřejmě v dílně mám a běžně používám, se všemi třemi druhy pilových listů, co k ní patří. Pokud bych jel do terénu něco budovat (srub, chatku, krmelec atd.), je to spolu s pořízem, sekerou pobíječkou a dlátem, (případně doplněno ještě... hoblíkem, půlkulatou rašplí a větším nebozezem ...bude-li se mi to chtít sebou tahat) základní nářadí, s jakým se dají udělat už i hodně složité a pěkné věci (samozřejmě podstatně pomaleji než strojně). Na obyčejný vandr, přesun či pouze několikadenní pobyt a jeho méně náročné potřeby mi to ale přijde už zbytečně luxusní nástroj. Pokud to jde, snažím se držet zásady, že nejfektivnější způsob řezání palivového dřeva je jeho pouhý sběr ve vhodném formátu. ;)

PříspěvekNapsal: 04.09.2013 20:00
od Strelec45
Grunt: pár postřehů k tomu, jak jsem pročítal toto vlákno:
1) na rámovou pilu se netlačí a žádný přítlak se nedává, páč se pak kroutí a neřeže rovně. A tu, co máš na fotce (modrou dlouhou) ta je jednomužná. Ono, můžou s ní žezat dva, ale jen protihráč nemá tak pohodlné madlo a má to jiný sklon, jestli se nepletu. Tu malou jednoruční - mno, mám delší tah mež je délka listu, mám ji, ale moc nepoužívám.
2) v prvním příspěvku píšeš, že se ti to svíralo. Ono se ti to bude občas svírat bude, kór když bude řez mezi dvěma opěrami. Pak onen zmiňovaný klínek je jediná věc, která ti to eliminuje. Pominu-li, že by se dal třeba ten kmen nadzvednout, aby se nevíral, nebo podepřel vedle řezu. Na stojato se ti to asi svíralo kvůli tomu, že pila neměla šraňk.
3) není třeba mazat list, protože pila MUSÍ mít šraňk, aby právě to tření po bocích pilového listu nebylo. To, že se pila zahřeje, je OK, protože řezáním - oddělováním masy se prostě vytváří teplo.
4) Na porážení stromu o větším průměru by byla lepší pila břichatka. ANO je jen dvoumužná, a má tak 150 až 200 cm.
5) řetězovou ruční jsem nikdy nepoužil, tak nemám tucha, proč ti to s ní nešlo, ale zase, moc bych na ni netlačil, zkus ji jen vést. Nebudeš tak brzo unavený a myslím, že to půjde i líp. :angel

PříspěvekNapsal: 04.09.2013 22:44
od sigmark
ad 5) motorovku, pokud není tupá jako hovado, stačí na dřevo položit a držet na místě, pokud tedy nejedeš na přesnost. přeřízne to sama. ve chvíli kdy řežeš na objem ti nic jiného ani nezbyde, nebo chcípneš vyčerpáním.

ad 2) podložit si dřevo na dvou koncích a řezat uprostřed je recept na lekci - proč se mi v pile vylamují zuby a práce je těžká. řež vždy tak, aby se dřevo mělo tendenci rozvírat kolem řezu, nikdy naopak. nadřeš se trojnásobně se stejným efektem

PříspěvekNapsal: 05.09.2013 5:37
od DeadMan
sigmark: řeč je o ruční řetězové pile nikoli motorové

problém může být taky v tom, že nejlépe řeže originál ruská a ty ostatní kopie jsou různé kvality

http://www.youtube.com/watch?v=pvDVDqi5jkM

PříspěvekNapsal: 05.09.2013 18:48
od Strelec45
I tak se chlapi hodně nadřeli. Akorát mě tedy překvapilo, že řezali tak, aby se jim to svíralo :roll: a přitom to šlo volně. Asi je ta pila hodně široká v řezných zubech a je uzší v řetězu. Nemůžu se zbavit dojmu, že bych to rámovou ( taky novou :mrgreen: ) uříznul dřív. Ale můžu se mýlit.
Taky je dobré rozvrhnout síly a nekmitat na začátku jak katr a na konci funět jak parní stroj. :head Asi to chtěli rychle předvíst.

PříspěvekNapsal: 05.09.2013 18:53
od Strelec45
sigmark :
ad 2) měl jsem na mysli vývraty, tam si nepodložíš, protože jsou jeden kmen přes druhý, případně zachycený strom o jiný, který stojí anebo soušky na stojato, jak je to na videu DeadMana.

PříspěvekNapsal: 05.09.2013 19:02
od sigmark
s tou řetězovkou je to komplikované, to jo. jednoručka sandvik se mi do takových míst osvědčila, dá se s ní v nouzi řezat i zubem nahoru, nemá rám, takže se dostane i do stísněných míst, a když se dobře udělá šraňk, tak řeže jako šlak

PříspěvekNapsal: 06.09.2013 5:38
od DeadMan
Tak ta řetězovka má výhodu v tom, že se dá strčit do kapsy a přesto s ní uřízneš poměrně silný strom, když na to příjde. Není to o tom, že by měla být lepší než rámovka nebo jiná plnohodnotná pila. Osobně pilu do lesa nenosím a dělám tak abych se nenadřel. To znamená, že sbírám vhodný "formát" dřeva a na přístřešek stačí větší nůž ;)

PříspěvekNapsal: 22.09.2013 20:15
od Grunt
Strelec45 píše:Grunt: pár postřehů k tomu, jak jsem pročítal toto vlákno:
3) není třeba mazat list, protože pila MUSÍ mít šraňk, aby právě to tření po bocích pilového listu nebylo. To, že se pila zahřeje, je OK, protože řezáním - oddělováním masy se prostě vytváří teplo.

Teplo se vytváří třením (především velké plochy boků listu). Čím víc tepla o to menší efektivita při řezání. Ideální pila podobně jako ideální plyn by se nezahřála ani o jeden stupeň, měla by 100% efektivitu řezání a podobně jako ideální plyn neexistuje. Nicméně se tomu dá hodně blížit. Pokud se strom nesvírá, ale rozevírá, pak tím že se list pily vyhladí na nejmenší možnou drsnost povrchu, uzavře mezi dva podobně vyhlazené ochranné plechy tak aby vykukovali jen zuby a ještě se mezi to stříkne olej, tedy tření kov-olej-kov. Pak už jen záleží na zubech samotných jak efektivně budou řezat a kolik tepla se vytvoří (znovu platí že čím víc tepla, tím tupější zuby jsou a o tom míň efektivně řežou). Blbá plia a pomalu jaderná fyzika je to :lol:

DeadMan píše:sigmark: řeč je o ruční řetězové pile nikoli motorové

problém může být taky v tom, že nejlépe řeže originál ruská a ty ostatní kopie jsou různé kvality

Též už jsem na to přišel. Čínskou (už rezavou) kopii vždycky dám někomu do rukou, když si z něho chci vystřelit. Pár minut sleduju jak se s tím trápí, až znavením padne, tak vezmu rámovku s novým listem, dvakrát se jemně rozmáchnu sem a tam a je hotovo. Pak vypadám jak Schwarzenegger.
Řetězová pila bude mít vždycky menší efektivitu řezání oproti rámovce už jen z toho důvodu, že to není jeden kus, ale série článků s přechody a nýty které mají o to větší tření. Další věc je že většinou je potřeba udělat ty články řetězu o něco silnější než tenký našponovaný plát rámovky, takže se zvyšuje objem řezu (víc materiálu v m³ = víc potřebné energie na jeho oddělení). Nicméně též věřím, že se dá i s řetězovkou hodně blížit efektivitě běžného plátu (když už nic, tak ty zuby se dají víc vyhladit a udělat tenčí kdyby se dělali fakt z kvalitního materiálu), akorát jsem na ni ještě nenarazil a zatím si ji ani nevyrobil. Své recenze zde klidně zanechávejte. Třeba řetězovka z duralu by mohla být hodně zajímavá.

PříspěvekNapsal: 23.09.2013 7:37
od Strelec45
Tak tady se bavíme o řezání dřeva v přírodě... ne o řezání kovu třeba v dílně. Ano tam mazat a třeba i chladit - emulzí, žejo. ;)

PříspěvekNapsal: 08.12.2013 12:56
od Stenly
Zdravím.
Před rokem jsem sháněl pilu na dřevo zároveň lehkou a ideálně co nejskladnější. Většinou mi doporučovali rámové pily, dají se rozebrat ale dost váží. Pevné pily, kterým se dá akorát sundat list jsem rovnou zavrhnul. Nakonec jsem měl štěstí a v jednom mých oblíbených obchůdků jsem narazil na skládací rámovou pilu která perfektně vyhovovala mým požadavkům.

Takhle vypadá sbalená:
http://imageshack.us/a/img22/1302/nxtq.jpg

V trubce/bočnicích se schovává všechno co je třeba:
http://imageshack.us/a/img191/5648/ivkx.jpg

Složená pila:
http://imageshack.us/a/img853/6618/2nw3.jpg

Pila je, s ohledem na fakt že je z hliníku, dostatečně stabilní a nekroutí se v ruce. Váží 260 gramů, délka pily slabých 42cm. V trubce, která je složená z obou bočnic a drží jí pohromadě ta samá tyčka co potom napíná list aby nevypadl, je dostatek místa na víc náhradních listů. Já zkusil čtyři a bez problémů. Pátý už je trošku " na krev " ale jde to.
Listy samotné se dají snadno sehnat v zahrádkářských potřebách .. a kdyby náhodou ne, všechno co musíte udělat je vzít delší list, zastřihnout kleštěmi na plech na požadovanou délku a konce zahnout aby držel v bočnicích. List který byl v balení pily má po stranách nýtky, což je taky možnost, i když pak už je potřeba vrtat.

PříspěvekNapsal: 08.12.2013 13:04
od Strelec45
Tak tomu říkám vychytávka. :yes Kolik to koštuje? Prodává se to i tady? Ď.

PříspěvekNapsal: 08.12.2013 13:14
od Stenly
Zítra ti můžu zjistit jak cenu tak počet kusů k dispozici, dneska bohužel ani ťuk. Dá se to koupit normálně v ČR .. ale je fakt že jsem to viděl jenom na jednom místě. Pošli mi zítra ráno PM abych si vzpoměl, já zjistím bližší info a dám to sem.

PříspěvekNapsal: 08.12.2013 14:16
od MrPorter

PříspěvekNapsal: 09.12.2013 9:37
od Stenly
295,- a k dispozici je poslední kousek skladem. Není problém objednat další ale až na jaro/léto.

PříspěvekNapsal: 02.02.2014 16:35
od Marty
Zdravím rozpade
sic je to můj první příspěvek, ale už se zde nějakou dobu toulám.
mně by spíše do PA zajímala pila která zvládne i pořádné klády něco takového http://www.youtube.com/watch?v=ekyJ8pMbTcE. 5 minuta je docela působivá :shock: Jenom nevím jestli to jde někde sehnat.
hezký den

PříspěvekNapsal: 25.02.2014 21:37
od Josef
Koupit v ČR - to asi těžko. Možná vyrobit - kdyby to někdo namaloval v Autocadu, tak by se to možná dalo nechat vypálit laserem z pružinového plechu.
Jak jste si možná už všimli, pokud jde o efektivní řezání, většinou se řešení pily stále motá okolo "švédského ozubení" (čtyři nebo pět trojúhelníkovitých zubů, které řežou po stranách drážky a přerušují vlákna dřeva, pak oboustranný "vyhazovák", který přerovná dno drážky, aby další zuby neskotačily po nerovnostech).

Každopádně pila do PA-doby musí být z materiálu, který má v celém průřezu stejné vlastnosti. Žádné povrchové kalení nebo nedej bože nitridace. To je dobré dnes (tvrdost, otěruvzdornost) kdy se dá opotřebený plátek snadno nahradit novým, ale v PA-době nesmí být pila extrémně tvrdá+křehká - musí jít brousit ručně (pilníkem), i když se ohne nebo v řezu sevře, nesmí se zlomit a i když už broušením listu z její šířky značně ubude, musí být stále stejně tvrdá, ne že se povrchově vytvrzená vrstva odbrousí a dál zbude bezcenné jádro měkké jako "bláto".

PříspěvekNapsal: 26.02.2014 0:29
od Kocour
Technická poznámka: takový tvar zubů se nazývá "hoblovací ozubení".

PříspěvekNapsal: 26.02.2014 9:43
od viktor
asi by nebylo od veci schvalne zkusit porovnat vzdalenosti na ktere je slyset cinnost v lese a to jeste za ruznych podminek, např. bezvetří, větrno, déšť ...
činnosti :
a) řezání motorovou pilou
b) řezání ruční pilou
c) doprovodná činnost při řezání ruční pilou , zatloukání klínů, udery sekerou atd..

viktor

PříspěvekNapsal: 26.02.2014 10:33
od Marty
v rámci zlepšení fyzičky jsem zkusil vyrazit dělat probírku pouze ze sekyrou a rámovou pilou.
les je vzdálen od domu cca 50 metru (vlastní les žádné šméčko). manželka údery sekyry a řezaní v domě vůbec neslyšela.
Sekera je hlasitější, ale je to docela přirozený zvuk kdy nikoho nenapadne že se nějaký zoufalec v době motorových pil pokouší udolat strom ručně.
Motorová pila jde slyšet řádově na kilometry.
Jinak když se pokouším pří kácení podřezat kmen tak mě nejvíc štve u rámové pily to že poměrně tenký plátek se ohýbá všemi směry a nedrží směr řezu je to hodně závislé na odporu dřeva.

PříspěvekNapsal: 27.02.2014 10:52
od Venet
kúpiť sa to dá, grube ich má v katalógu. (teda aspoň mal, jak je to teraz neviem, musel by som pohľadať) Ak ovládač nemčinu, skús západných susedov ;)

PříspěvekNapsal: 27.02.2014 23:37
od Hans
Rozumím správně, že hoblovací ozubení vypadá takto?
Obrázek

Ohledně vlastní výroby takové "pilečky":
Jsem ochoten pokusit se (nejsem zrovna profikreslič) vytvořit výkres pro laser, pokud mě tedy někdo zkušený trochu nakopne ohledně rozměrů a případných poměrů...

PříspěvekNapsal: 01.03.2014 15:03
od Grunt
Marty píše:5 minuta je docela působivá :shock:

Opravdu netuším co zaujalo tebe. Ale ta Dolly, sakra, to je ale baba. Od té bych fakt nechtěl dostat krumpáčem do hlavy. :)
Dal jsem si trochu té práce a zjistil, že Dolly Chapmanová klátí klády jednu za druhou dodnes: http://www.sharpcrosscut.com
Doporučuju mrknout do sekce s Linky. Např. technika podřezávání je hodně zajímavá (proč tohle nenapadalo mě, když jsem tak chytrý?), ale hliníkové vodítka, to je asi úplně nový level.
Marty píše:Jenom nevím jestli to jde někde sehnat.

Pokud to budeš chvilku sledovat, zjistíš, že nářadí si dělají sami. Takže bych začal tak jak doporučují oni. Prvně asi nějakou dobrou literaturou. Crosscut saw manual se dá sehnat na Amazonu (novější vydání tady), pokud si stejná držgrešle jako já, stačí se držet rady v komentářích:
get it free from those helpful friendly ( I mean that seriously) folks at the US Forest Service. It's also a good resource for history buffs.
, konkrétně zde (snad je to ono). Když budeš vědět co vlastně chceš, můžeš si to načmárat v Autocadu, nechat vypálit někde na laseru (řekl bych, že to oni nedělají jinak), pak budeš potřebovat trošku standardního zámečnického a truhlářského nářadí (ty nástroje na to dolaďování zubů u nás sehnat nebo vyrobit asi bude mnohem větší problém než pila samotná) a můžeš mít vlastní mechanickou děličku klád aniž by si na tom musel nechat půlku výplaty. Řekl bych, že dobrá literatura bude asi ještě o řád důležitější u tohoto problému než vlastní nářadí. Jinak díky moc. Video v podstatě potvrzuje to co už jsem si myslel a také odpovídá na fundamentální otázku, kterou jsem začínal jako nadpis tohoto vlákna samotného. Přeřezat vlastnoručně kládu je očividně docela věda.

Jo a ještě jedna otázka na závěr komentáře: Kde chceš u nás vzít takové klády o průměru o hlavu větší než je malinká Dolly Chapmanová ke cvičení?

PříspěvekNapsal: 03.03.2014 22:02
od Marty
Takové klády jaké je schopná přeřiznout ta Dolly tady snad ani nerostou.

Ale už jako prvňáček jsem chtĕl být dřevorubcem (tím jsem se nestal, ale zas mi rostou velké brambory :mrgreen: ) a tak mnĕ uchvátila ta kolkce ručních pil. Nĕco podobného jsem vidĕl na dovolené v Českém švýcarsku povĕšené v hospodĕ na zdi. Asi ještĕ po původním osazenstvu.

No prosťĕ bych si rád zkusil pokácet pořadný strom pořádnou ruční pilou. Motorovku mám a už jsem s ní aj pár kytek pokosil. Rekord je asi dvĕsťeletý buk který nám po zásahu blesku celý uschnul. Bylo to dosela o hubu svah jak sviňa uprostřed strouchnívĕlý a pouze 40 lišta.

PříspěvekNapsal: 31.03.2015 20:32
od Přihlášen
Ahoj, můžu se zeptat, kde byste nejpravděpodobněji sháněli nějaký benzín třeba do motorové pily, kdyby došlo ke kolapsu klasické distribuce? Nerad bych se spoléhal jenom třeba na drátové pilky atp., protože na větší stromy... (u vlastního dřeva neřeším problém légálnosti). Díky za odpovědi.

Pokud se to zde již řešilo, pardon, stačí odkaz.

PříspěvekNapsal: 01.04.2015 8:49
od Dáda
Pro eventuální dobu bez elektřiny a benzínu se chci vybavit dvoumužnou ruční pilou (břichatkou, kaprovkou). Česká firma Pilana je má v několika provedeních a v ceně od cca 700,- Kč.

PříspěvekNapsal: 01.04.2015 11:37
od sigmark
přihlášen: když to jezdí na benzín, bude to jezdit i na líh

PříspěvekNapsal: 01.04.2015 12:06
od Baca
Bude len nie velmi dlho :-) Nizsie pracovne teploty (hojnejsim mazanim sa da poriesit) problem budu vsetku gumove suciastky prichadzajuce s liehom do styku.

PříspěvekNapsal: 01.04.2015 18:42
od paja
až nebude benzín tak budou chybět náboje...

PříspěvekNapsal: 01.04.2015 22:47
od Desouza
až bude chybět benzín a náboje tak nebudou lidé ...

PříspěvekNapsal: 05.04.2015 3:45
od Venet
Sprav si zásoby z Aspenu alebo oekomixu. Sú to syntetické náhrady benzínu, a nepodliehajú degradácii - žiadna biozložka...

PříspěvekNapsal: 07.07.2015 12:52
od kregan

PříspěvekNapsal: 07.07.2015 14:16
od Baca
By ma zaujimalo, aky je tam princip :)

PříspěvekNapsal: 07.07.2015 14:43
od krvfx
Hlavně bych tam nechtěl strčit ruku...

PříspěvekNapsal: 07.07.2015 14:48
od mischanek
..to je obycejna stepkovacka / spalikovac - teda zas tak obycejny neni, je masivnejsi, s vykonejsim pohonem, urceny pro vetsi prumery dreva.. kukni napr. do bazose, je jich tam docela rozsahla nabidka, nebo i jen polotovary k jejich vyrobe..

PříspěvekNapsal: 08.08.2015 15:58
od DeadMan
Pokud někdo uvažuje o kompaktní skládací pilce, tak Husqvarnu mohu jen doporučit.

Práce s ní jde opravdu od ruky a člověk vydá při porcování polínek těchto rozměrů rozhodně méně energie, než se sekerou.

Ovšem největší výhodu této pily odhalíte až při použití v lese.

Sekeru či Kukri atd. při sekání slyšíte na hony daleko (rozléhá se po širokém okolí), ale řezání pilky jde slyšet sotva na pár metrů ;)

U mne našla využití jednoznačně u táboráku :yes

PříspěvekNapsal: 08.08.2015 16:33
od Baca
Ak by sa jednalo o rezanie palivoveho drreva k domu na celorocne vykurovanie, je podla mna najlepsi sposob vlastnit stiepacku na siahovicu (zhruba na meter dlzky) a kolisku na rezanie viacerych polien motorovou pilou (napr. Wolfkraft). Skuste dohladat, je toho kopa na trubke. Rychlejsia praca, menej namahy , menej spotrebovanej energie ci uz ruk, elektriny, benzinu :-)

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

PříspěvekNapsal: 02.10.2015 13:21
od Count
Chci pořídit jednu, dvě větší rámové pily a narazil jsem na toto: http://www.militarysklad.cz/pila-ramova-svedska-velka-18000230

Tuší někdo, co od toho mohu čekat a v jakém stavu to dorazí? Nemám s nákupem armádních věcí zkušenost, ale cena je lákavá, ale zase si říkám, zda do toho půjdou u nás koupené listy.

PříspěvekNapsal: 30.01.2016 9:25
od Ibex
chtěl pořídit na PA pilu do vlastního lesa - mám tam každý rok něco padlého - vedle je návětrná mýtina a něž mi vyrostou větrolamy, budu prdět pod zem..
Kdyby nebyla možnost benzínu do motorovky, tak něco bytelnějšího na větší průměry. Byla tu zmíněná břichatka a docela se mi líbí od Pilany. Otázka je, jestli nemá někdo osobní zkušenost, páč v okolí není k ohmatání...
http://www.pilanamarket.cz/rucni-naradi ... brichatka/

PříspěvekNapsal: 30.01.2016 9:39
od herman
Řezat z břichatkou se chce naučit, pak to jde snadno. Co pamatuji, tak pilany byly kvalitní.

PříspěvekNapsal: 30.01.2016 22:08
od Cep
Na táboře slouží jedna už pár deítek let, potřeba občas přibrousit. A parťáka, který s tím umí...

PříspěvekNapsal: 01.02.2016 16:29
od Baca
Bruchatky od Pilany su kratke. No jasne dlzka pily je relativna zalezitost, ale... Uz neviem kto mi to kde a kedy hovoril, ci kde som sa k tomu dostal - dvojmuzna pila ma byt taka dlha, aby bola trojnasobne dlha ako najvacsi priemer kmena ktory bude tou pilou rezany. Takze ak ma pila dlzku 150cm najvacsi priemer kmena by mal byt 50cm. Ci je to pravda netusim :-)

PříspěvekNapsal: 01.02.2016 17:51
od Ibex
Tak brichatku jsem mel moznost vyzkouset. Myslim ze se zrucnym partakem je to dobry nastroj.. Mel jsem 150cm dlouhou a suchy smrk prumer ca 30cm byl otazkou par minut bez velke namahy. Otazka je, jak to pujde v syrovem.

PříspěvekNapsal: 01.02.2016 19:42
od Baca
Urcite schopne :-) Ved storocia to bol pila na tazbu stojaceho dreva :-)

PříspěvekNapsal: 01.02.2016 19:50
od Ibex
Taky si rikam. Pamatuju, jak mi deda vypravel, ze s ni kacel na stavbu chalupy. Rez vedli ca v urovni prsou a zbytek trhali traktorem.

PříspěvekNapsal: 01.02.2016 20:16
od Venet

PříspěvekNapsal: 02.02.2016 7:53
od Baca
Hej nieco taketo :-D len u nas take priemery nenajdes ani v rimskej dobe :-D

PříspěvekNapsal: 06.02.2016 18:03
od Hohepa
IMHO to nejsou velká stromě , to jsou trpaslíci rytíře Viléma Brtníka z Brtníku :chuckle
z5 k věci Není jednodušší na palivové dříví kácet menší stromy ? :D

PříspěvekNapsal: 06.02.2016 18:26
od Baca
Na palivo je najlepsie zbierat spady a uhynute kusy. Velke krasne stromy je lepsie nechat na konstrukcne ucely a truhlarinu. Mimochodom pri tesarine truhlarine je dost odpadu, ktory s palit da. Tie obry boli tazene hlavne na truhlarinu - nabytky :-) Su to americke cedra a to je velmi fajne drevo :-)

PříspěvekNapsal: 06.02.2016 18:31
od Hohepa
No a já si myslel, že to jsou sekvoje :head

a pokud si dobře pamatuji , tak ve jménu průmyslové revoluce s tím dřívím topili i v lokomotivách :envy
stačí si vzpomenout na grotesku Frigo na mašině.

PříspěvekNapsal: 06.02.2016 18:33
od Baca
Mozu a nemusia byt :-) Americky ceder dokaze mat obvod pri zemi az 20 metrov. Je vsak pravda, ze tak obrovske stromy uz asi najdes len niekde v hlbokych kanadskych lesoch v pasme ktore ceder este znasa :-) Bohuzial na prelome storoci bola tazba tychto obrov napriek runesj tazkej praci obrovska. Vtedy tento priemysel bol ziskovejsi ako tazba zlata a ropy dohromady ( a to uz bol Rockefeller miliardarom ) :-)

PříspěvekNapsal: 08.02.2016 16:06
od Venet
ehm, Bača, je to silne ot, ale trošku Ťa poopravím... Americký céder čili borievka viržínska, dorastá do výšky cca 30m takže obvod pri zemi môže mať bajoko 4m. Predpokladám že si to mýliš s duglaskou alebo jedľou (obrovskou, alebo vznešenou) Aj smrek sitkanský je vyšší a mohutnejší ako borievka. Tí velikáni na tých fotkách boli okrem sekvojovcov (poznáš podľa borky ktorá je mäkká a hrubá - odolná voči ohňu, na čo boli sekvojovce prispôsobené) boli práve jedle alebo duglasky. majú podobnú borku...

PříspěvekNapsal: 08.02.2016 16:53
od Baca
Diky za opravu :-) Zasa viem o neico viac :-)

PříspěvekNapsal: 29.03.2016 17:20
od DeadMan
Svatá trojice v akci :D

PříspěvekNapsal: 17.04.2016 19:47
od majsner
Byla tu zmínka o skládacích pilkách Husqvarna a Fiskars, tak jen doplním jednu zajímavost: vlastním obě (Husqvarna 220 mm a Fiskars SW75, tj. 250 mm), takže jsem je mohl porovnat a podle profilu zubu, materiálu a země výroby (Husqvarny i Fiskarsky jsou z Koreje) jsem přesvědčený o tom, že přinejmenším pilové listy (ne-li celé pilky) sází jedna a tatáž korejská fabrika.

WP_20160414_20_27_31_Pro.jpg

Je to zajímavé v tom, že nikdo nemusí špekulovat, která lépe řeže: obě řežou úplně stejně. Husqvarny jsou výrazně levnější a mají fortelnější ručky, ale na rozdíl od Fiskarsek mají v zavřeném stavu obnaženou část zubů, o kterou se může v batohu lecos zachytit, rozpárat apod.

S Husqvarnou jsem řezal zatím max. 15 cm soušku, ale s tím, jak řeže, bych se rozhodně nebál s ní pokácet 20, v nouzi nejvyšší 25 cm kmen. Spolu se sekerou velikosti Fiskars X7 je to podle mě ideální pěšo-mobilní kombo s potenciálem se někde usadit (menší chajda, udírna na zpracování masa apod.).

PříspěvekNapsal: 18.04.2016 10:08
od zdoch
Na zahradě na přořezávání v okrasné a ovocné zahradě používám pouze ruční pilky, stromů na těch 1000m2, kde převládá trávník, zas tak moc není. A startovat motorovou pilu, se kterou udělám víc škody než užitku, navíc to řve a smdí, s lehkou ostrou pilkou to jde kolikrát lépe. Měl jsem Fiskars, vydržela snad 10 let, než jsem se šprajcl mezi větvema a zlomil plastovej držák. (opravil jsem výměnou za kousel násady od koštěte a dodnes vozím v autě v kufru s kempinkovou sekerkou).
Teď z jara sem u tchána potřeboval přoříznout pár jabloní tak sem v hobby marketu koupil pilu za 150,- a světe div se, řeže úplně stejně jako Fiskars, jen ten materiál nejspíš nevydrží to co "finská ocel odněkud asie". Na liště je napsáno tvrdost 50-54HRC na těch 54 budou kalený nejspíš jen zuby. Kolik má Fiskars, Husquarna a další nevím. Otázka, jestli to v tý číně/koreji nedělají všechno, protože lišta u tý mý čínský noname je na chlup stejná jako u starý Fiskars :(

PříspěvekNapsal: 17.07.2016 12:08
od DeadMan
Těžká dřina .... ne, naopak s tímhle je radost pracovat ;)

Ani větší průměry nedělají Husqvarně žádný problém a o ten zbytek se postará ženijní sekera.

PříspěvekNapsal: 20.07.2016 18:38
od Baca
Momentalna skusenost. Som uz druhy tyzden mimo civilizacie, teda takmer :-) A su to uz trityzdne, co som si kupil v lidli skladaciu ryobu za par susnou. GENIALNA PILA. Je to povodm japonska tesarska dvojbrita pila. Na jednej strane ozubenie na priecny rez, na druhej na pozdlzny. Priecne reze ako do masla. Pozdlzne je to uz horise' predsa len rez po vlakne je namahavejsi a pomalsi- obrovskou vyhodou je, ze zuby su otocene opacne, takze mensia unava a aj rez z ruky je ovela lahsi. Pila vazi odhadom max 300 gramov. Odporucam vyskusat !!! :-)

PříspěvekNapsal: 14.09.2016 7:34
od proforma
Krisim vlakno :-) Na chalupe nam pomalu dochazi nadelane drevo, bude treba porezat zasobu polen, ktera tam mame. Delat rucne se mi to nechce, cirkularku sice mame, ale nebezela asi 20 let :-), uvazuju proto o motorovce. Stejne je treba sem tam v lese porezat nejaky padly strom, tak by se hodila i tam. Uvazuju o benzinove motorovce. Mela by byt lehka, obratna, zadny delo pro 100kg chlapa :-) Z osvedcenych znacek ale znam jenom Husqarnu a Dolmar - mate nejaky tip? Nebo i prakticky tip napr. "tohle ma umelohmotny streva, nebrat, lepsi je soucastka X z kovu, ma to tenhle a tenhle typ..." Diky :-)

PříspěvekNapsal: 14.09.2016 7:55
od Hdm
Mám už druhou Dolmarku a vždycky bez problémů.
K požadavkům, benzinová bude vždycky těžší než elektrická. Kolem baráku na řezání bych doporučil spíše elektrickou, je lehčí a nemusíš se o ní tolik starat. Navíc udrzovat namíchaný benzin s olejem je oser, zvlášť když pak přijde někdo kdo to neví (čti je línej si přečíst nápis na kanystru) a vrzne to do ctyrtaktu sekacky :head

PříspěvekNapsal: 14.09.2016 8:34
od Strelec45
Mám malou Stihl-ku, je to sice taková hobby, ale pokud nebudeš dělat 10kubiku denně, měla by vydržet. Pokud ano, šel bych do farmářské řady. Cenový rozdíl je ale podstatný. Elektriku bych asi moc nebral. To je opravdu jen na pár větví. Mám samo i naši Narexku, ale není to ono. A ten kabel ... :roll:

PříspěvekNapsal: 14.09.2016 8:49
od proforma
@strelec45: Stihl mam taky v nekolikerem provedeni, zacalo to krovinakem a buhvi kde skonci :-), zatim naprosta spokojenost. ALe u tech pil jsem si nebyla jista, tam jsou prece jen znacky specializovane primo na to. Tak diky za doporuceni, rozsirim vyber :-)

PříspěvekNapsal: 14.09.2016 9:00
od Hdm
Elektrika je fajn, ze do ni das jen olej na retez a jedes. stejne je vetsina palivoveho dreva rezana na miste kde to spadlo z vozejku, takze se kabel natahne jen tam. V truhlarne jsme meli eketrickou (typ uz nevim) a ta jela cele ty roky porad a to se s ni kratily hromady a hromady fosen na sparovku. Ale pokud proforma chce i do lesa tak to je samozrejme jina.

PříspěvekNapsal: 14.09.2016 10:59
od Ibex
mám jak elektrickou (no name), tak i benzínovou husqvarnu
Víc dělám s benzínem, páč mi sejří za sebou tahat kabel - prostě mi to vadí, ale je to věc zvyku každého. Navíc mám vlastní les, takže jsem zvyklejší na benzín.
U toho však pozor - doporučuji, pokud nebude delší dobu v chodu, tak vylít, jak nespotřebovaný benzín, tak i olej mazání lišty. Do všeho dnes serou ty eko přísady a devastuje to těsnění, zanáší filtry atd...
Jinak značky jsou dnes vesměs všechny slušné, krom vyložených no-name. Brácha má už 15 let oleo-mac a taky stále maká výborně, soused stihlku, taky spokojenost, já husqvarnu, strejc taky.. Když se o ně člověk normálně stará, tak budou šlapat všechny dobře.

PříspěvekNapsal: 14.09.2016 13:33
od Venet
Proforma, keďže s tým aktívne robím tak:
Keď Husq/stihl tak jedine bazárovú. Začali ich kvôli eu nariadeniam "vylepšovať" kurvítkami. Alebo niekde v predajniach pozeraj po starších modeloch farmár/poloprofi, pri stihl so základným motorom ( tie nové sú tzv. dvojmix - strašná chujovina, pri husqvarne to je elektronický karburátor či jaká vylepšenina) (neviem presne jak sa to volá, mám len stihlky)
Dolmar - by mal vyrábať nejaký osvedčený - 20rokov vyrábaný model ale to sa treba popýtať priamo u predajcu.
Určite nebrať hobby pílu. Aj farmárka je tak trochu na konci. Pri Stihlke asi model MS 290 ten už by mohol plnohodnotne a dlhodobo viesť k spokojnosti. (alebo skús nájsť dolmarku s podobnými parametrami ako je 290ka) čím menej má fičúrin tým lepšie.
A čo sa týka benzínu v nádržke...
V Čechách sa dá kúpiť ASPEN alebo MOTOMIX - syntetická náhrada benzínu. Je drahší, ale zas toľko ho človek nespotrebuje. A nevylievam. Kľudne v píle môže ostať aj rok a nič sa jej nestane.
Na mazanie reťaze - jasné, ja používam eko olej, ale pri poslednej nádržke lejem čistý minerál určený na mazanie reťazí, ešte stále sa dá kúpiť. Kľudne by som používal ten, zas toľko toho oleja neminieš.

PříspěvekNapsal: 14.09.2016 14:50
od K4cer
Stihlku chceš tu co končí nulou (XX0, né XX1).

MS290ku mám a rozhodně bych ji nedoporučil. Né že by nebyla dobrá - schválně sem vybíral starší vosvěčený model před novějším - ale na domácí vŕkání je to asi jako orat zahrádku Stalincem. Je to téměř dospělá pila a klidně bych si ji vzal do těžby, ale na domácí řezání polen a občasný pokácení něčeho do 70 cm průměru je zbytečně výkonná a těžká.

Na popsaný účely bych šel nanejvejš do MS250, to už je taky farmářka, a je vo hodně přítulnější.

Ohledně provozních tekutin bych to zase moc neprožíval. Používám běžnej benzin, protože mám průběžně nějakou zásobu a musím ji rotovat; spíš kladu důraz na kvalitní volej, kupuju Stihláckej. Na zimu prostě dojedu nádržku a ukládám prázdnou.
Na mazání řetězu je to dost jedno, hlavně aby tam něco bylo. Já tam liju motorák 10W40, protože ho mám soudek (do auta).

Ještě bych zmínil že k pile je moc fajn mít jeden nebo dva náhradní řetězy, nestojej moc a rezervní vostrej řetěz se hodí, dyš s pilou chytíš hřebík nebo něco podobnýho.

PříspěvekNapsal: 14.09.2016 15:04
od proforma
Kacere, diky, presne takovyhle prakticky zkusenosti jsem potrebovala vedet :-)

Jinak co se tyce Stihl motoru, muj krovinak sezere vsechno. Ja do toho davam nejakej cca 20 let starej benzin (nalezovy stav v sudu po strejdovi, co uz okolo 20 let nezije), takze jeste olovena kvalita :-) Obcas do toho prikapnu trochu Stihl oleje (i kdyz vzhledem k tomu olovu by asi ani byt nemusel, je to spis pro muj dobry pocit). Pred zimou se bud vypotrebuje, nebo ne, to zalezi. Mam ho uz asi 7 let a krome vymeny struny jsem na nem nic opravovat nemusela. Tak jestli by pila od Stihlu byla podobny drzak, ja bych byla navysost spokojena :-)

PříspěvekNapsal: 14.09.2016 15:13
od Venet
Kačer, OK, tak tak nejak. Každopádne aby to malo výkon na 35cm lištu.
Teraz keď ich pozerám na nete tak tých 2,2kW na 35ku lištu Ti bude stačiť.
Proforma, koleduješ si o zadretie motora. Aj keď tam je olovo, treba miešať s olejom.

PříspěvekNapsal: 14.09.2016 16:42
od K4cer
To neděláš dobře s těma sirkama :shake

Volovo je v benzínu skrzevá sedla ventilů u 4taktu, s mazáním jako takovým nemá nic. Tydle malý dvoutakty sou docela háklivý na nedostatek (případně přebytek, ale to není smrtelně nebezpečný) voleje a rozhodně bych to nepodceňoval. Jaxem psal, beznín použiju libovolnej, v nejhorším to nepojede, ale volej kupuju kvalitní, neliju tam ani kdejaký levný M2T, a pečlivě měřím. Já to dělám tak že si zadělám 5L kanystřík a co do cca čtvrt roku neminu, tak naliju do automobilu (naftovýho :mrgreen: ), ten sežere všechno.
Stihl (a zřejmě i jiní) dělá takovou zvláštní flašku, litrovou s integrovanou odměrkou - převrácením flašky se naplní ta odměrka a pak ij vodšpuntuješ a vyleješ jen obsah odměrky. Dělaj se i malý jednorázový náplně na 5L, ale sou dražší a já mám rád zásobu doma, takže kupuju flašky.

Jinak Stihl není žádnej Béďa Woe Trávníček, Stihl dělá profi pily po desetiletí.
Dolmar je myslím převlečená Huska, ale v těch se moc nevorientuju - ale sou na ně velmi dobrý reference, i od profi pilčíků.
Husqa je samozřejmě Huska, poctivá pila srovnatelná se Stihlkou.
OleoMac je spíš hobby myslím, ale možná kecám, rozhodně to není značka jako štilka nebo huska.

35ka lišta je na domácí žvýkání na horní hranici, i malá pila udělá spoustu práce - asi nejlíp to vystihl Střelec45. Na to aby si člověk nadělal pár (desítek) metrů na zimu k domu, stačí i lepší hobby pila; farmářka Tě v takovýmdle režimu přežije. Velká pila je fajn dyš jde vo čas, to co jsme s malou huskou řezali dvě minuty, šlo s velkou štilkou za třetinu času, malá neměla výkon a nešlo na ni tlačit, do velký se dalo vopřít a šla jak do másla - ale tohle tě zajímá v práci, doma je to jedno.
Ještě k té liště, jde porazit strom o průměru dvaapůlnásobku lišty - tedy u 35cm lišty téměř 90cm. Jasně, chce to trochu know-how (ale to chce pila všeobecně) a bude to trvat dýl než s velkou pilou, ale jde to a jak často porážíte 90centimetrový buky? Naproti tomu řezání polen na zimu je práce na půl dně (i několik) a mávat s kilem navíc je sakra znát, a to nejsem žádná kytička.

PříspěvekNapsal: 14.09.2016 17:46
od Venet
Hobby pila je na vymačkanie peňazí zo zákazníka. Hobby neznamená že raz za rok celý deň režem. Ale že 10x do roka režem po pol hodine.
Na hobby zabudni, kór ak to chceš mať aj ako poistku do budúcna (poprípade PA doba)
Dolmar so starými motormi (rozumej starý typ) sú tiež držiaky.
Hlavne sa vystríhaj tých nových motorov

PříspěvekNapsal: 14.09.2016 17:49
od proforma
@Kacer: dik za vsechny pripominky! :-) Kaceni stoletych velikanu nehrozi, ty nam pokacel Kyrill :-( Ted uz jenom sousky po kurovci,par kousku rocne, obvykle tak do 40 cm prumer, vetsinou min. Zatracenej kurovec... A hlavne to delani domaciho dreva. Mela jsem v ruce nejakou Husqarnu, Makitu a nejaky noname, tusim Skill, prace s tim se mi zdala stejna - amater proste nerozezna jemne finesy :-) Takze mym hlediskem je zatim blbuvzdornost :-), ale diky vam vsem to rozsiruju :-)

PříspěvekNapsal: 14.09.2016 19:31
od viktor
zkusim nejak doplnit, do motorove pily se leje jak benzin ve smesi s olejem tj mix a to v pomeru 1 ku 40 az 50, tj jeden litr oleje na 40 az 50 litru benzinu. Pouzivam radeji 100 oktan benzin, natural 95 dela nekdy problemy a bioslozka zasere co muze. Sampozrejme motorove oleje pro motorove pily. Tak dale se do pily leje olej na ztratove mazani retezu. Je celkem jedno co do toho nalejete hlane aby to mazalo. Pouzivam M6A coz je nejlevnejsi motorovy olej.
Pila , krovinak, atd.. by mela mit jeste sroubky na serizeni karburatoru, oznacene L,H,T levnejsi je nemaji, jsou nahrazeny pevnejma tryskama, kdyz vam karbec zasere bioslozka jste v prd..
Bez motorovky si neprdnu, topim drevem.
Mel jsem kdysi v tezbe Husgvarnu a tak jsem ji zas chtel.. stacila by mala. Byl jsem ze mnoha stran varovan pred malejma Husgvarnama ze to je sit a problemove pila. Koupil jsem cinskeho bratra Husgvarny a to Partner. Stala par korun. Po cca 1 roce zacaly problemy vseho druhu. 2 x nove olejove cerpadlo atd.. Ted mam Dolmara asi 35. Stala asi o 1/3 vic a obrovsky rozdil hned po prvnim startu. Pak malinkateho jednorucniho Hechta ale toho pouzivam malo a zatim slape jak hodiny.
viktor

PříspěvekNapsal: 14.09.2016 20:35
od surikata
Osobně používám Sachs-Dolmar 114. Ale už nejsou díly, cívku jsem sehnal použítou v německu a nová byla až v USA. Ještě mám Husqvarnu 346 (farmářská) a podle servisáka se dají sehnat díly prakticky na jakýkoliv model Husqarny, na staré Dolmary už ne. Dobrou pilu ti prodáji i servisy, kde občas mají nějakou použitou z lesa po repasy.

PříspěvekNapsal: 14.09.2016 21:41
od Jenda
proforma píše:Obcas do toho prikapnu trochu Stihl oleje (i kdyz vzhledem k tomu olovu by asi ani byt nemusel, je to spis pro muj dobry pocit).

Tetraetylolovo je přísada antidetonační, nikoli mazací!

PříspěvekNapsal: 15.09.2016 7:10
od viktor
tetretyl olovo byla mazaci prisada benzinu... olovo melo mazat sedla ventilu, dvoutaktu to bylo jedno. Kdyz se zavedl nezolovnaty natural tak maji auta tvrdokovova sedla ventilu aby to dala. Olova bylo v benzinu pomerne dost, kdyz byl dobre serizenej motor byl vyfuk unvitr bilej od olova. Na bezolovnaty benziny se preslo z duvodu nutnych uspor ci snizeni do vzdelavacich systemu. Vyssi obsah olova ma mimo jine nepriznive ucinky na mladez a schopnost se ucit. Si fakt nedelam srandu. Jak je tak kolem videt asi se na natural prislo hodne pozde.
viktor
PS : nevim co tam proforma leje, ale pokud do pily leje prakticky cisty benzin tak si asi brzo pujde pro novou pilu.

PříspěvekNapsal: 16.09.2016 14:29
od Kocour
Abych to trochu upřesnil: původně se tatraetyl olova přidával k regulaci oktanového čísla, ovšem jeho vedlejší efekt je ochrana sedel ventilů. Takže když se začala hledat náhrada za olovnatý benzín (a to zase primárně kvůli katalyzátorům, které se olovem ničí), musely se udělat změny i v materiálu ventilů, protože jiné přísady takový vedlejší efekt nevykazovaly.

Pro zajímavost, jedná se o to, že na povrchu ventilu a sedla se mikroskopická vrstvička oceli vzájemně svaří a následně odtrhne a to se opakuje při každém cyklu.

PříspěvekNapsal: 16.09.2016 20:04
od PetrNovak72
podívej se čím dělaj lesáci - sice mají profi řady, ale i v těch poloprofi(farma) to bývá podobné..

slovy lidí co se tím fakt živí, posledních 10 let co jsem to sledoval
husqvarna je už jen předražená, spoustu věcí nahradili plastem atd...
takže všichni co znám kolem (a to dělaj fest jako práci).. jedou ve Stihlu..

tátovi jsem před těma 10 lety koupil farmářkou husqvarnu - takový to poloprofi, ročně nadělal 30-50 metrů.. nikdy žádnej problém..

ale on to chtěl protože je ze starý školy kdy byla husqvarna nejlepší značka na světě..

Stihlem neprohloupíš

PříspěvekNapsal: 16.09.2016 21:32
od Hohepa
Jen pro zajímavost doplním jestli si dobře pamatuji tak Stihl je praotec všech benzínových řetězových pil a jako první je začal vyrábět a prodávat (1929 Stihl typ A). To díky odstředivé spojce , která umožňuje, že při volnoběhu řetěz stojí.
Do té doby byly paradoxně použitelné jen elektrické pily . ;)

Všichni ostatní, včetně u nás zbožněné husqarny, to od něj okopírovali. Jen platil ( a i platí) za profi nástroj nejvyšší kvality a tedy i ceny. Proto se tu zřejmě v osmdesátých a devadesátých letech tak uchytila ona husqvarna.

Dnes jsem s malým koukal na dokument o dinosaurech a paleontologové na nalezišti(USA) opatrně vyřezávali vzorky ze sedimentu, něco jako břidlice, řetězovkou a ona to byla Stihl :D

PříspěvekNapsal: 16.09.2016 21:51
od Maximus
Osobně mám rád Dolmar (koupila ho relativně nedávno japonská Makita, aby si rozšířila portfolio o kvalitní el. a motorové pily a křovinořezy).
Co se týká dolmaráckých pil, tak nešidí konstrukci farmářských řad tak jako Stihl a hlavně Husqvarna. Berou konstrukci profipily a dají do ní o něco slabší motor. Jsou sice oproti stejně výkonné "konkurenci" o trochu těžší, ale je to dáno tím, že nešetří na materiálech. Sice je to asi dáno spíše než nějakým altruismem tím, že se jim nevyplatí vyvíjet zcela komplet "ořezanou" farm řadu pil, ale zákazník z toho jedině těží.

Máme doma od Dolmara křovinořez i pilu PS500 a jsem s ní maximálně spokojen i v tom našém lesíku :).

O volbě pily či podobného nářadí by měla rozhodovat i relativní blízkost servisu. Objevil jsem špičkový servis v městě ani ne 15 km od domu, takže Dolmar je pro mne značka s velmi dobrým poměrem výkon/cena a zároveň dostupným servisem. Pokud bych měl solidní Dolmar/Makita servis někde hodně daleko, tak bych se kouknul asi i na ten Stihl.

Sice s kvalitní pilou člověk servis moc často nepotřebuje, ale třeba i vlastní chybou člověk něco pokazí a stane se to samozřejmě v nejméně vhodnou dobu :oops:. Pak se dostupný a schopný servis opravdu hodí.

Obecně koupí Dolmaru nebo Stihlu se chyba neudělá.

PříspěvekNapsal: 16.09.2016 23:12
od Baca
DOplnim HOHEPU. Ano Stihl ako prva vyrabala motorove pily, ale boli to pily DVOJMUZNE :-) Prvym patentom a seriovo vyrabanou motorovou pilou ako ju dnes pozname (jednomuznou) bola taktiez nemecka firma SOLO. Bohuzial uz dnes nejestvujuca. Paradoxne bola aj poslednou znackou, vyrabajucou Mot pily pod vlastnou znackou a vo vlastnych zavodoch v nemecku. Az pred asi styrmi rokmi bola odkupena divizia morotorvych pil vsehochutovou megalo shit firmou ALKO. Solo dnes vyraba uz iba zahradne motorove stroje. Postreky, kosacky a podobne :-( Sam vlastnim jeden z poslednych modelov farma pil, SOLO 651C s KATALYZATOROM. Nastastie ten kat sa vypali za 50 motohodin a potom pila funguje ako ma :-) Dokoca sa jej zvysi vykon na uroven povodnej neekologickej SOLO 651 :-D

PříspěvekNapsal: 20.09.2016 9:00
od floky
K mieštaniu benzínu s olejom používam 1 litrovu flašku od oleja a 20ml striekačku. Flaška má mierku po 100ml a striekačka má mierku tiež.

Takže sa dá relatívne presne miešať benzín aj v malých objemoch a nemusí ho človek potom vylievať

PříspěvekNapsal: 27.09.2016 10:04
od Venet
Najnovšia info z GALABAU výstavy v Nemecku - firma SOLO vyrába motorové píly (áno je pod šit značkou ALKO, ale horná rada SOLO je poctivá výroba) Takže ak máte (pre istotu) v blízkosti alko servis, neváhal by som ísť do SOLO píly.
A znovu opakujem informáciu - píly Stihl s tzv. 2mix motorom NEBRAŤ!

PříspěvekNapsal: 27.09.2016 10:51
od Baca
Tak to je skvela sprava :-)

PříspěvekNapsal: 28.09.2016 6:44
od prowler
Ja som si pred stavbou domu kúpil Hitachi CS45. Známy má obchod so záhradnou technikou (od motyky po traktor), tak som si nechal poradiť a zatiaľ neľutujem. Na stavbe domu výrazne pomohla, pár (prevažne) ovocných stromov s ňou tiež už padlo a aj to palivové drevo zvláda. 45cm lišta bola fajn pri pílení dosiek, lát, hranolov na stavbe, kde je dostatok priestoru a dajú sa naraz skrátiť aj 2-3 vedľa seba uložené dosky naraz. Pri pílení v teréne by to ale chcelo občas kratšiu, obratnejšiu lištu. Doma ju pri spracovaní dreve na kúrenie využívam skôr ako doplnok k cirkulárke. Zas u kamoša počas víkendovej akcie v rámci prípravy na zimu sa 2 dni takmer nezastavila a drží. Servis viem riešiť cez predajcu, ale zatiaľ nebolo treba, stačí bežná údržba. Po 3 rokoch takého domáceho pílenia spokojnosť.

PříspěvekNapsal: 29.09.2016 19:54
od Strelec45

PříspěvekNapsal: 30.09.2016 7:18
od viktor
delal jsem v lese a mel jsem Husgwarnu, kdyz jsem si vzal Stihl desne me bolely ruce, prisla mi hrozne nehrabana a tezka do ruky, takove humpolacke naradi. i pro servis to bylo docela nestesti,
ted je to asi jedno, vsichni dlaj smejdy a i dobre kusy, pravda je ze se cena pily od te doby neskutecne snizila.
mam partnerku koupil jsem i neskutecne lacino v akci za cca 1700kc, uz bych ji nechtel, rok fungovala a pak zacaly problemy, proste sem tam neco odpadne, tak jsem si koupil dolmara a je to desnej rozdil, vse funguje jak ma, jenze stal 6 tis. tj 4 x tolik. s dolmarem naprosta spokojenost, pak jeste maleho jednorucnuho hechta, zatim vse okm, je celkem novej. cca 2 tis cena noveho, kdyz si vezmu ze moufield prodaval v akci neco dost silne podobneho za 6 tis zlevneno z 12 tis tak nevim :D :D
husqwarna byla spica ale ted nevim, male pry stoji dost za houby
viktor

PříspěvekNapsal: 26.09.2017 17:31
od DeadMan
Příprava na zimu se nesmí podceňovat ;)

Dalo by se to dát i do seker, ale už jsem tu něco dříve postoval, tak ať je to pohromadě.

Máme plynový kotel a tohle je jen ke krbovkám, co by zálohy, kdyby vypadl proud (což už se stalo a následně i osvědčilo) nebo Ukrajina nezaplatila za plyn a Rus by zavřel kohouty.

PříspěvekNapsal: 27.09.2017 7:29
od step
Pokud jde o opravdu efektivní řezání palivového dřeva pro vytápění na celou zimu, tak by se někomu kdo má traktor vyplatil i řezací a štípací automat. Jsou na to i specializované půjčovny. Po působení Kyrila a Emy v lese jsem potřeboval zpracovat přes 80 kubíků dříví na palivo, bohužel jsem o automatu nevěděl, tak vše ručně.
https://www.youtube.com/watch?v=XSkZeLUjVUA
a tady je opravdu efektivní cirkulárka, jen je problém ji ukrmit. Viděl jsem ji naživo v akci a jeden člověk toho měl za chvíli dost. :rofl
https://www.youtube.com/watch?v=_Gs0_U6wF6w

PříspěvekNapsal: 12.10.2017 13:17
od jerry.mysak
čtu tady to vlákno a nestačím se divit. Jako chlap z vesnice, kterej dělá dříví od 8let se nad některými příspěvky musím usmívat. Jestli mohu pár skromných rad.

-pila musí mát šrank (ruční). Jsou na to kleště, ale stačí v nouzi i kleště a jistá ruka
-při řezání je třeba, aby poleno bylo podložený POD řezem. Aby se nesvíralo. Je buřt, jestli máte ruční pilu nebo motorovku
-větve (do 8 cm) je lepší odsekávat, než řezat ruční pilou. S motorovkou je to nejlepší
-strom který zůstane viset zaháklej ve větvích je nejlepší hupcukem (traktorem, s dalšíma lidma) nejdřív podtrhnout aby ležel na zemi. Podřezávat je vošajstlich. Nechá se to , že motorovkou podřezáváte polena odspoda ( nesvírá se), ale třeba mít čisto pod nohama a dávat kurevsky bacha. Navíc jak se odřezávaj polena, ten strom se víc a víc napřimuje. Až stojí skoro kolmo. A pak nevíte kam spadne. Nejspíš na vás.
-polena (metrový) štípat syrový (pokud nemáte soušku), naříznout si motorovkou drážku pro klín a pak až trhat. Mít aspon 3 ocelové klíny a 2 dubové /jasanové , silné, na rozevření polena načatýho ocelovým klínem. Svlaky v polenu neřezat motorovkou ( většinou si škrtnete o ocelový klín), ale sekat sekerou
-polena-odzemky si nechat až vás manželka nasere. Je s nima moc práce, protože vlákna bejvaj zkroucený (hlavně bříza) a jak jste nasraní, máte víc síly :-)
-sukáče netrhat v metrových polenech (vršek sosny), ale nařezat na polínky a ty štípat sekerou
-na štípání polínek je třeba špalek vejšky tak po koule, s ROVNOU, nevysekanou horní plochou, sekera s dostatečnou vahou, nabroušená. Strát rozkročený, aby když sekera sjede vám neskončila v koleni.
-hodně sukatý polínka neštípat, ale rozříznout na cirkule
-pří štípání velkých průměrů polínek je dobrý, když sekera uvízne ve dřevě, při úderu sekeru otočit, aby byla mez špalkem a polínkem. Polínko má větší váhu než sekera a úder je silnější
-větve na polínka se sekají na hraně špalku, Když dáte větev na špalek, kterej je oprostřed vždycky aspon trochu vysekanej a seknete v prostřed, konce větví získají krásnou rotaci a přistanou vám v obličeji
-třísky na podpal se nejlíp dělají ze smrkovýho polínka. To se rozštípne na poloviny (větší na čtvrtiny) a z nich se nejdřív nasekají prkýnka (proužky) A ty se pak znova štípají na třísky. Já to držím za kraj prkýnka a v rychlým tempu na stojato štípu třísky. pokud to neumíte, chytněte si prkýnko za jednu stranu, druhou položte na špalek na plocho a sekejte pokud možno na tom konci co je na špalku.

to je tak asi vše naco jsem si ted vzpoměl

PříspěvekNapsal: 13.10.2017 15:05
od Venet
jerry, súhlasím takmer so všetkým. Len... japonské ručné pilky nemajú šrank. Sú v priereze kónické takže šrank nepotrebujú.
a
-větve na polínka se sekají na hraně špalku, Když dáte větev na špalek, kterej je oprostřed vždycky aspon trochu vysekanej a seknete v prostřed, konce větví získají krásnou rotaci a přistanou vám v obličeji

:lol: pamätám... ako malý som jednu schytal. Odvtedy viem že mám ísť na hranu

PříspěvekNapsal: 29.10.2017 13:49
od Hislin
K motorovým pilám. Prodávám nářadí a vedeme značku Dolmar. Co se týče závad, tak 99% jich je způsobeno obsluhou. V naprostý většině případů, jsou pily zadřený. A nebo pokud jiná závada, tak už má pila opravdu hodně naběháno. Za mě jedny z nejlepších pil. Ale jinak lidem říkáme, že je taková top trojka. A to stihl, Husqvarna a Dolmar. Dolmar spíš znají starší ročníky ještě, když to byl Sachs Dolmar a prodával se v Tuzexu. Bohužel český zastoupení celkem kašle na reklamu, tak to lidi dneska moc neznají. Ale pily špičkový.
Jinak já osobně radši řezu ručně. Není nad zdravou bolest svalů a hlavně na vandr si motorovku asi brát nebudete. Mám pilu Silky gomboy 300 a jinou už nikdy nechci. Kdo si s ní řízne, nechce jinou. Japonská kvalita, absolutně top. Momentálně má silky novinku. Skládací pila s metrovým listem. Považuji to za zázrak metalurgie a na PA bych si to uměl představit. Jenom ta cena :sad No ale posuďte sami...

https://youtu.be/LJ56bB13GM8

PříspěvekNapsal: 29.10.2017 15:26
od štaflík
O Dolmaru jsem se dočetl samé dobré věci, takže když jsem kupoval pilu, šel jsem do něj, PS 400. Starší model, ale prý držák. Po pár hodinách provozu pila nerada startovala. Reklamováno v Teplicích (kde jsme jí i koupil). Chvilku OK, pak zase. Takto asi 3x. Pak měsíc po záruce opět nestartovala, řekli že je v háji zapalování za 2500,- Docela jsem řval, že pila dělá (resp. nedělá) to samé, jako když jsem jí X-krát reklamoval, tak řekli, že teď je to něco jiného. Takže vyměněno, nakonec sleva.
Po čase servisována v Ústí na Bukově, kde alespoň uměli dobře nabrousit řetěz (v Teplicích ne). Abych to zkrátil, pila blbne dodnes. Teď už startuje, ale pro změnu chcípá zahřátá. Vyměním si svíčku a pak už nevím. Z dnešních bych šel už asi jen do Stihlu, nebo vyšších řad Husquarny. Jenže 450 od Husquarny už stojí ranec. Nebo předimenzovaného číňana Fuxtec 162. Řve to, antivibrace naprd, ale vše je z kovu, motor je předimenzovaný a pila drží jak židovská víra.
Nakonec jsem nejrychlejší v ruční kombinaci oblouková pila Bahco a Ka-Bar Cutlass Machette.

PříspěvekNapsal: 16.02.2018 12:18
od jerry.mysak
husqarny jsou dneska už ojebaný i v profi řadě. Kup si nějakou 10 let starou , bude za 1/4 ceny, koupíš jen píst a kroužek (válec většinou drží) za pár stovek a máš pilu jak hrom. Díly ale nakupuj na webu. Dával jsem pilu do Prolesu v Budějcích a řekli mi že prej oprava 11 000 !!! Tak jsem si ji spravil sám za asi 1200 a to jsem měnil i věci co byli celkem v pořádku. Pila i s opravou mě stála 6 000. Je to husqarna 365. Síly má dost.

PříspěvekNapsal: 16.02.2018 22:09
od Lyster
DeadMan píše:Příprava na zimu se nesmí podceňovat ;)

Máme stejný vkus :)

PříspěvekNapsal: 16.02.2018 22:52
od DeadMan
Gratuluji, výborná volba ;) :yes

PříspěvekNapsal: 19.02.2018 8:36
od Atraidis
Taky mám tuto kombinaci a zatím spokojenost :)

PříspěvekNapsal: 03.01.2019 13:02
od Ibex

PříspěvekNapsal: 03.01.2019 13:09
od Bill Masen
Tady to maj hoši pošéfovaný motorově. :rofl

PříspěvekNapsal: 03.01.2019 13:14
od dracekvo
To víš, někdo svoje končetiny má rád a někdo ne :)

PříspěvekNapsal: 03.01.2019 13:17
od Nuwara
Ibexi, podezřívám tě, že jsi ani tak neocenil technické provedení, jako spíš tu možnost dát to manželce jako dárek :-)

PříspěvekNapsal: 03.01.2019 21:43
od Ibex
i ty kujóne :-D

PříspěvekNapsal: 17.01.2019 21:20
od Stenny
Posledních pár let jsem řezal dřevo na zimu jakousi elektrickou motorovku Hecht (přesný model nevím, darované pile na zuby nekoukej), která se mi ale začala tak nějak rozlézat a proto si plánuju výhledově udělat radost novou motorovkou, tentokrát benzínovou, protože mám lesní pozemek a tahat za sebou kabel není nic šikovného. Vybírám zatím mezi Dolmarem a Stihlem, konkrétní model si budu asi napůl vybírat podle toho, co mi dobře sedne do ruky.
Dvě otázky:
- Stačí k provozu benzínové pily návod a to, co jsem se dočetl v tomhle vláknu? V ohledu benzínovky "nevím, co nevím," nemám srovnání její choulostivosti oproti elektrické. Doteď jsem dlouhodobě neprovozoval žádné benzínové zahradní nářadí a nechci se to učím tím, že zničím pilu :)
- V jakém ročním období se dají čekat slevy na pily, pokud se dá říct? Podzim?

PříspěvekNapsal: 17.01.2019 21:41
od colek
Nevím jak Dolmar,ale Stihl mívá slevy na pily na podzim.Na jaře mívá ve slevě zbytek.

PříspěvekNapsal: 18.01.2019 8:53
od jolky palky
Za mě určitě Stihl. Pohybuji se v lesním hospodářství a nikdo z profíků co rubou denně či amatérů, kteří dělají každý rok 6 vleček dřeva na topení Dolmar nemá.
Typ vyber dle předpokládaného průměru kmene který budeš řezat a taky hmotnosti.
Pokud nepoděláš poměr olej:benzín a občas vyčistíš filtr tak se nemá co posrat.
Toť má zkušenost.

PříspěvekNapsal: 18.01.2019 12:12
od dracekvo
Mám několik let (určitě víc jak 10) malou pilu partner. Nařezala několik desítek valníků dřeva za traktor a stále slouží. Ale je spíš na probírku. Není tak těžká, líp se s ní dělá, ale kácet velkej strom je o řadě kompromisů a trápení. Nedavno sem jí doplnil o velkou Stihl a je to nebe a dudy. Při kácení velkejch stromů naprostá lahoda. Ale ta hmotnost je znát, hlavně na záda.
Dále sem arzenál doplnil ještě o aku pilu makita a taky to není od věci. Hmotnost, neustálá připavenost k práci a ticho má něco do sebe. Vypadá to, že nahradí kompletně toho partnera. Jen ta cena.
Naštěsí už je aku systém, kdy jedny baterky můžete používat pro všechno možný. A samotné nářadí bez aku je celkem za akceptovatelný částky.

PříspěvekNapsal: 19.01.2019 19:49
od surikata
Před vánoci koupena Husqvarna 365 xp a paráda. Spotřeba a výkon paráda. Je to výkonná pila bez eko a jiných blbin pokud chcete pilu na X let tak tuhle. Mám i starou Sachs Dolmar 114 a ta je už uštvaná a starou Husqvarnu 235 a a nová to je věc.

PříspěvekNapsal: 21.01.2019 9:27
od Venet
Stenny, ak chceš pilu, ktorá má vydržať dlho, tak choď do starých modelov (v huske bez elektronických fičúrin, v štilke bez 2mix motor) takže pozeraj po starej husqvarne (modely nepoznám, ja mám všetko štilky) alebo dolmar - že robí nejaký model už 20rokov, tak ten. Skôr hľadaj poloprofi, určite sa vyhni hobby.
Alebo sa dajú zohnať dobré profi píly na nete - bazárové alebo repasy z nemecka.
Pokiaľ ju chceš mať na dlho- rozpadlícko-prepersky, tak sa určite vyhni novým modelom (ala 2mix motor v štilke) výkon je vyšší, trvanlivosť podstatne nižšia.

PříspěvekNapsal: 21.01.2019 10:23
od viktor
dela jsem v tezbe, pak rizikove kaceni a ted jsem na chalupe topim drevem, před cca 3 tydny me privezli jednu vyvazeci soupravu palivového drivi na pilu a sekeru se uz nemuzu ani podivat a bolime cele telo...a jsem strojar :-) tolik ke kvalifikaci :-)
ještě před par lety byla naprostou jednickou husq... hlavne ergonomii, proste byla vyvazena v ruce. stihl byla vedle toho neohrabane kopyto z které te bolely ruce.. tad uz to asi tak plne neplati..
lacine pily kterých je všude plno, vcetne modelu "znackovych" fy stoji celkem za houby, proste uz se to naučila delat i husq a stoji za houby, uplnym klenotem jsou pily za cca 2 tis ted třeba v tescu s obrovskou listou jen se nadres a stoji to za houby.. cinsky bratr husq jako je třeba partner ma zivotnost tak 2 roky finito, odejdou ložiska cerpadlo , proste vse... klika nevyvazena .proste když to fakm nas na velice obcane rezani tak jo ale jinak fakt ne..
tasd mam uz asi 4 roky dve pily..
dolmar 35 a malého jednorucniho hechta :-)
obecne nemá cenu velka lista, to je na houby, malou listu bohate staci, mensi brouseni a je to lehci do ruky, benzin jen 100 oktan a pomer 1/40 mas klid, idelalni je takovej ten dvou-kanistr primo pro pilu, asi 6 mixu pro motor a asi 2,5l po olej. Olej pouzivam co najdu a nebo koupim v akci motorak, prevodak, cokoliv mimo eko, eko muzes používat jen pokud s pilou porad delas, třeba v tezbe, ale pokud ji mas jen na obcasne pouziti tak se ekoojejum na retez vyhni, ztuhnou a odejde cerpadlo.
pokud pouzijes 100 oktan benzin nebudes mit problémy s tryskama a vůbec zivotnosti namíchaného mixu...a vůbec s motorem, oleje pro motorove pily se prodavaji s takovou tou odmerkou na 5l benzinu, tak jinalej vrchovatou na 5 l a bude to dobře. Retez se ostri většinou po jedne nadrzi benzinu. Jen ho lehce obtahnes pilnikem. pilu za listu upnes do sveraku a pokud ho nemas tak se pradavaji takove male svetky na listu co zarazis bud do parezu a nebo do spalku a pila v tom dobře drzi. Na pilnik se prodavaji ruzne pripravky co ti brou seni usnadni, proste se to nauc. Nosit retez na nabrouseni jen´v krajni nouzi a nebo pokud ti jede sejdrem a nebo je hodne pokopanej, proste pokud si trefil sutr atd..
Majel jednorucni hecht za cca 2500kc je supr. je dobře ovladatelny jen jednou rukou a to se nekdy fakt hodi, narezal neskutecne. asi po mesici zacal zlobit a dost me natrapil. Dely se zahadne věci.Nakonec to vyresila vymena palivove hadicky, byla spuchrela ( u nového ) a proste si občas nasala vzduch a pila nemela vykon.
Stipacky na drevo nejsou spatny za predpokladu ze a ) potrebujes rozstipad dlouha polena b ) mas stejne dlouhe spalky..
poradna sekera je rychlesi, asi naprostou jednickou ve fiskars...poradnou stipackpu fiskar vezmes i peknej spalek na jednu ranu. Ale pozor, fiskarsky jsou hodne tvrde a krehke. proste nepoužívat jako kladivo ci palici na kliny atd.. není zadne univerzalni naradi jako sekera za 100 kc u napr penny.
proste nejhorsi co mutete udelat si koupit hodne vekou pilu s hodne vellkou listou michat mix v petkach z 95 naturalu, mazat ekologickym olejen retez.. plandajici retez :-) taky perla, retez musí byt dotazen tak ze tahem za nej ho nemuztes cely vytahnout z drazky listy... rezu jen na plny plyn. vyuzivam operku ( takove to zubate na tele pily hned vedle listy atd...
viktor

PříspěvekNapsal: 21.01.2019 14:22
od Rafael
Stipacky na drevo nejsou spatny za predpokladu ze a ) potrebujes rozstipad dlouha polena b ) mas stejne dlouhe spalky..
poradna sekera je rychlesi,

No, to hodně záleží na místních podmínkách. Jaké máš dřevo, jaký kotel, pecky kachlák, fyzickou kondici a tak....
My máme vše malé takže potřebujeme drobnější polínka. Řešil jsem to kdysi odkory z pily které byly skoro zadarmo. A taky jsem kácel známým ovocné dřeviny s tím, že si nechám části kmenů použitelné k výrobě řeziva a na topení jsme používali jejích odkory. To vše se štípalo velmi dobře a jakoukoliv sekerou. Jenže ty zdroje časem došly.
Tak jsem začal zpracovávat odpadní kulatinu z lesa. Kvalitní nikdo levně neprodá, tak jen se nabízí ten sukovitý jinak nepoužitelný odpad.
(Jeden rok jsem za sezonu přerazil sedm topůrek a zlomil jednu čepel).
No a tak mi ta štípačka hodně chybí. Neskutečná dřina při štípání takového materiálu na polínka to je.
Z mého pohledu a podmínek není problém pila, ale to štípání.
Pro mé účely byla kdysi i ta úplně první el. řetězová narexka dostačující.
(Byla udělána, vypadala jako spíš flexa a všichni známí se ji smáli. Ale jak viděli co s nabroušeným řetězem a i s krátkou lištou dokáže, smích je přešel. Ale pravdou samozřejmě je, že se nejednalo o desítky kubíků kmenů a celodenní práci).
*
Jinak pokud to jde preferuji velkou cirkulárku. Samozřejmě s krytem a rozevíracím klínem za kotoučem.

PříspěvekNapsal: 21.01.2019 14:33
od Strelec45
JJ, tuhle Narexku ještě mám taky. Na 1000 W, toho zvládla fakt dost, ale spalovák je spalovák. :lol:

PříspěvekNapsal: 21.01.2019 15:10
od Rafael
Jo, to určitě jo, o tom nemá smysl debatovat. A z hlediska rozpadu už vůbec ne.
V mém příspěvku nešlo ani tak o pilu, ale spíš o štípání dřeva.
Ale z rozpadlického hlediska by možná mohly zajímavé akumulátorové pily. Daly by se nějakou dobu udržovat při životě fotovoltaikou apod.
Ale zkušenosti nemám. Jak s těmi akumulátory, tak se strojky jimi poháněnými. (Nemám ani aku-vrtačku).
*
Při údržbě velkého sadu, kam nevjel velký traktor, kdysi otec pod rukou sehnal sestavu Terra Gutbrod m.j. se žací lištou.
Neskutečná mrcha to byla. Než se trápit s ní vyrobil jsem si bubnovku s třífázovým motorem a raději jsem za sebou tahal desítky metrů kabelů.
Nějak jsem zanevřel na benzínové motorky tehdy. Jasně, že jsme jen možná tehdy narazili na nějakou mrchu kterou nikdo spravit nedokázal a časem se ty strojky staly spolehlivými, ale na řadu let mě to ovlivnilo a preferoval jsem el. stroje.
Třeba i v tom směru, že dodnes nemám benzinovou pilu. Jenže nemám les, krást dřevo nemám v úmyslu, potřebuji řezat jen ve stodole, dvorku nebo v sadu a kabelů mám dost...

PříspěvekNapsal: 21.01.2019 16:09
od dracekvo
Se štípačkou i sekerou mám zkušenosti.
Sekera je možná rychlejší, ale pokud to člověk nedělá každý den (já kancelářská krysa), tak je potom dva dni nepoužitelnej. Kdežto se štipačkou je to sice pomalejší, ale za to je to jen takový oddych.
Smozřejmě pokud se jedná o pár polen, tak to vemu sekerou, ale štípat celé odpoledne s ní rozhodně nebudu.

A moje podomácku dělaná stojatá štípačka má tu výhodu, že na ní můžu lisovat i ovoce :)

PříspěvekNapsal: 21.01.2019 17:40
od Rafael
Dobře jsi udělal.
Já byl blbý a stavil kdysi jen velký jednoúčelový lis na ovoce.
A jak by se mi na něm štípání špalků se suky teď hodilo..
Mám jen krávu zabírající místo a k ničemu jinému než lisování ovoce nepoužitelnou.
Vlastně s jednou výjimkou, párkrát jsem v něm v baňoku "mačkal" zelí při jeho nakládání...

PříspěvekNapsal: 22.01.2019 11:24
od floky
Je nezmysel sekať sukovité drevo...Človek sa pri tom zničí....Narežem si ho motorovou pílou pozdlž vlákien...Vznikaju pri tom dlhé hobliny ktoré su napr. vhodné na podpal...Stačí vačšinou rezať pár cm, a potom sa aj extra sukovité kusy dajú sekať pohodlne...

PříspěvekNapsal: 30.04.2019 11:08
od jerry.mysak
už jsem to možná psal. Já si sukatý špalky nechával když mě manželka nasrala. To pak má člověk ukrutnou sílu a vhodně ji vyventiluje.
Ted mám štípačku a z maželky je exmanželka.

PříspěvekNapsal: 02.05.2019 18:05
od Rafael
Budu se muset konečně dokopat k instalaci štípacího kužele na cirkulárku.
Několik se mi jich doma válí už pěknou řadu let.
A zima se blíží...
detail-3_20190502183406922.jpg
detail-3_20190502183406922.jpg (43.44 KiB) Zobrazeno 2218 krát

Snad tady časem nebudu dávat něco podobného :D
485298m_20190502190154329.jpg
485298m_20190502190154329.jpg (21.01 KiB) Zobrazeno 2218 krát

PříspěvekNapsal: 03.05.2019 6:34
od dracekvo
Měl jsem vyrobenou štípačku tohoto typu. Už několik let stojí v koutě. Ta práce na tom nebyl žádnej zázrak.
Raději jsme si s otcem udělali sloupovou štípačku s pístem.

PříspěvekNapsal: 03.05.2019 16:13
od Rafael
Chápu, rozumím, že štípací kužel je jen alternativa, taková opičárna.
Ale nechce se mi stavět, kupovat už vůbec ne, jednoúčelový stroj který využiju jen občas a bude většinou jen zabírat místo.
*
Tak bych se chtěl zeptat v čem vidíš problém v tom kuželi.
(Mě napadlo jen, že když se zasekne a dám zpětný chod, tak se odšroubuje. A převrtávat hřídel kvůli nějaké závlačce na cirkulárce se bojím. Přece jen ji dost zatěžuji...).

PříspěvekNapsal: 03.05.2019 21:56
od Patrol
Já používám hydraulickou štípačku na velký špalky a motor, kde mám na hřídeli navařenej vřetenovej kužel, na štípání menších polen. Vřeteno je na menší špalky rychlejší, mám to celý na takovým stolku, takže si k tomu sednu pohodlně na židli, čímž mám k zemi blíž a nemusím se tolik ohejbat. Když získáš cvik, tak je vřeteno fofr, ale nehodí se na sukovitý, nebo měký dřevo, protože občas dojde namísto rozštípnutí k zavrtání se. Na motoru pak musím zapnout zpětnej chod a majznout do toho zavrtanýho polínka palicí.
Zkrátka pokud dáš vřeteno na cirkulárku, bude to vysoko a potřebuješ, aby ti někdo podával polínka, jinak tě bude bolet hřbet. Sukovitý nech stranou pro sekeru, nebo hydrauliku.

PříspěvekNapsal: 04.05.2019 16:39
od Rafael
To je právě to, že mě bolí hřbet který mám v Rozpadu a nevydržím stát. Tak sekám dřevo v sedě. A to jde u měkkých sukovitých špalků hodně blbě...
Snažím se sice řezat klády přes suky, ale někdy to nejde...

PříspěvekNapsal: 05.05.2019 22:55
od Patrol
Pořiď si hydrauliku, u tý se nenadřeš ani se sukovitým dřevem. Špalky beru rovnou z korby valníku, takže se při tom neohejbám. 16 tunka už rozštípne skoro cokoliv. ;)

PříspěvekNapsal: 07.05.2019 16:22
od Rafael
Všichni vlastníci lesa v okolí štípačky mají. Ale já bych takový jednoúčelový stroj plně nevyužil. Preferuji jejich "klestí, zbytky po těžbě anebo ořezy z vlastního velkého sadu.
Pro mě ideální velikost a pro ně je to odpad nezajímavý, který by spálili v lese. Přistaví vlečku pro odvoz, pomůžou s nakládáním a i s občerstvovací láhvi nebo demižonkem.
Nemáme žádný velký dřevokotel a spotřebu relativně malou.
*
A tohle je samozřejmě ftípek:
retezova_pilka_20190506183701686.jpg

Ale stejně by mě zajímalo jestli by něco podobného mohlo fungovat?
(I když to žádné efektivní řezání nepřipomíná ani náhodou).
Na nic podobného jsem sice nikde nenarazil, ale pravdou je, že po předcích na hospodářství jsem zdědil hodně, na dnešní dobu bizárních strojů a strojků na ruční nebo zvířecí pohon.

PříspěvekNapsal: 07.05.2019 17:15
od golem
Fungovat by to, myslím, svým způsobem mohlo. Ale efektivita by vyloudila slzu i v oku Chucka Norrise, navzdory všeobecně zažité představě že nikdy neplakal... :D

PříspěvekNapsal: 09.05.2019 9:23
od krvfx
Ruskou kapesní řetězovou pilu znáte?

PříspěvekNapsal: 09.05.2019 13:43
od bivoj
Ta ruská je naprd, aniž bych chtěl dělat reklamu nejmenovanému eshopu a mořské potvoře, tak asi bych raději zvolil Nordic Pocket Saw...
Nordic-Pocket-Saw.jpg

PříspěvekNapsal: 09.05.2019 23:16
od Patrol
Vrať se nohama na zem. Tyhle fičury jsou na uříznutí překážející větve, ale kdyby jsi s tím měl nadělat metr dřeva, tak to zahodíš u třetího polínka. Jednoúčelový stroje jsou funkční stroje. :idea: Většina univerzálních věcí není dobrá skoro na nic. Když pilu na ruční řezání polen, tak rozhodně rámovku. Vřeteno je super na nízkém motoru s možností reverzního chodu.(Někdy ti ten svůj vyfotím.) Neznám nikoho, kdo by to vřeteno skutečně používal na cirkulárce. Cirkulárka je na řezání a maká skvěle. Na štípání je sekera,kalač,klíny, nebo štípačka. Víc už to pitvat nebudu, za tím si stojím.

PříspěvekNapsal: 09.05.2019 23:20
od Serža
jako nouzovku tahám strunovku
oproti té "řetězové" váží asi tak 1/4 (spíš ještě míň)
ale jak s ní řežu třetí větev, tak už mě to neskutečně sere = to se už vyplatí sekyrka

PříspěvekNapsal: 09.05.2019 23:39
od bivoj
Patrol píše:Vrať se nohama na zem. Tyhle fičury jsou na uříznutí překážející větve, ale kdyby jsi s tím měl nadělat metr dřeva, tak to zahodíš u třetího polínka...

TWL, nikdo tady netvrdí, že ty ruční řetězový či jiný NOUZOVÝ pily jsou na dělání dřeva na zimu... Jen je to volba, kdy v minimálním objemu je možná velmi účinná funkcionalita. A ano, ono je to určeno právě na takové to "uříznutí překážející větve" atp.

Já osobně spíše preferuji (a vlastním) "nouzové" pily typu Boreal 21 (skládací rámovka - na tu nedám dopustit!) nebo Silky (Gomboy 240) - pro fakt nouzové řezání. Ale ty prostě do kapsy nedáš.

PříspěvekNapsal: 30.06.2019 15:06
od Rafael
Taková nouzovka o efektivnosti se mluvit nedá, ale dost mi pomohla.
Potřeboval jsem nařezat dřevo, ale cirkulárku jsem půjčil a zůstala mi jen řetězovka a hromada větví z ořezu a čištění sadu. U klád není problém, ale u větví a tenších kmínků ano.
Jak na to sám a pokud možno bezpečně?
Vyřešil jsem to paletou. Řetěz se nedostal do země a nohou jsem si v mezerách klacky přidržoval. A pěkně vsedě na malém stolečku.
V případě hrubších špalků jsem jedno prkno z palety vytrhnul.
Ještě je dobré si tu paletu na jedné straně podložit aby byla zešikma.
Nouzovka.jpg
Nouzovka.jpg (5.96 KiB) Zobrazeno 893 krát

Možná by to bylo použitelné pro PA dobu. Aku řetězovka se solárem. Jen nic nevím o trvanlivosti těch akumulátorů.

PříspěvekNapsal: 30.06.2019 15:17
od Maric
Na efektivní řezání palivového dřeva motorovkou je skvělý stojan, který jeho výrobce nazývá "Pořízek". Pošetří čas, záda a i pilu, která při dobrém naskládání jede na dlouhý zátah. Dá se sice vyrobit doma, ale já nevládnu svářečkou, a nemám skladem železné profily. Navíc cena je docela rozumná.

POřízek-kopie-2.jpg

PříspěvekNapsal: 30.06.2019 15:25
od Maric
Rafael píše:Snad tady časem nebudu dávat něco podobného :D

Heh, já jsem díky cirkulárce už pár let o dva prsty kratší. :roll:

PříspěvekNapsal: 30.06.2019 15:33
od Fabulous
Když jsme u toho “dlouhého zátahu”. Dvoutaktním motorům svědčí časté změny otáček a volnoběh, neboť se chladí vnitřně čerstvou směsí.

PříspěvekNapsal: 30.06.2019 16:31
od Rafael
A el. pily taky nemají rády dlouhodobý zátah. A vůbec, pokud nemají perfektně nabroušený řetěz jsou v případě větších klád celkem k ničemu.
*
Ty stojany znám, nápad dobrý, cena příznivá a určitě hodně lidem budou dobře a navěky sloužit.
*
Ale z mého úhlu pohledu a potřeb je to krám který by mi jen zabíral místo a využil bych ho jen minimálně a neproduktivně.
Třeba jen to, jak bych nějaké dlouhé a těžké klády na něj dostal?
Je to zkrátka vše o místních podmínkách a co kdo potřebuje.
*
P.S. Jinak Maric, vítej v klubu.
Vítej v klubu.jpg
Vítej v klubu.jpg (22.31 KiB) Zobrazeno 1604 krát

Ne, u mě to nebyla cirkulárka, soustruh, hoblovka ani pyrotechnika, za což bych se možná ani tak moc nestyděl, ale blbá trávní sekačka!
(Vždy jsem měl strojky s výhozem trávy dozadu. Tzn., do míst kde se kruhová část protáhla dozadu a bylo k noži dost daleko. Ale i tak, pač jsem je přetěžoval jsem chodil vždy s klackem a ucpavájící se otvor jim případně prošťourával.
Jenže pak jsem si koupil mrchu která vyhazovala trávu bokem. V místě poblíž nože. A v nějakém amoku, dělal jsem víc věci najednou, jak mi došel ten klacek, tak jsem to čistil tlapkou. Naštěstí jen jedním drápkem...Už je to pár let, ale ta část prstu kurewsky chybí. S jemnějšími montážemi mám furt problém).
*
A pro pobavení hláška od kolegy na školení z bezpečnosti práce:
"Správný xxxxxxx má mít maximálně devět prstů!"
(Sešli jsme se na jednom pracovišti dva ze tři takto postižení a toho třetího neměl ten ftipálek moc rád).

PříspěvekNapsal: 30.06.2019 23:03
od golem
(Sešli jsme se na jednom pracovišti dva ze tři takto postižení a toho třetího neměl ten ftipálek moc rád).
Tak alespoň že ho násilně nezačlenil... :lol:

PříspěvekNapsal: 01.07.2019 16:26
od Maric
Rafael píše: Ne, u mě to nebyla cirkulárka, soustruh, hoblovka ani pyrotechnika, za což bych se možná ani tak moc nestyděl, ale blbá trávní sekačka!

Správce na střelnici, kterou občas navštěvuji, má také ukazovák kratší. Ale ten si ho (velmi stylově) ve svých profesionálně-armádních letech ustřelil. :lol:

A co se týká toho stojanu, tak jde rozložit, takže ve finále tolik místa nezabere. Začal jsem ho v kombinaci s motorovou pilou používat když jsem si uvědomil, že další snížení počtu prstů by v mám případě bylo už velice nežádoucí. Oproti cirkulárce je kombinace motorovka-stojan o dost rychlejší a bezpečnější. Řežu na něm metry (max dvoumetry), k tomu je stojan primárně určený.

PříspěvekNapsal: 01.07.2019 22:00
od Rafael
Určitě je lepší si prst ustřelit zbraní nebo se pořezat na cirkulárce než jak debil strčit pazouru do trávní sekačky!
*
Ale jak si vzpomenu na dědu a následně otce, ještě teď mě z toho jímá hrůza.
Motor cca 7,5kW na vozíčku, (sloužil i k pohonu mlátičky, fukaru na seno apod.), konstrukce cirkulárky dřevěná, pásový řemen, rozepřeno mezi sebou dřevěným kůlem a samozřejmě žádný kryt nad ani pod kotoučem. O rozevírácím klínu ani nemluvě a přitom se hodně řezaly fošny a desky z klád. Řešilo se to tak, že se celé to "soustrojí" obešlo a za kotoučem se do řezu vbíjely dřevěné klínky.
Otec si pak stroj podobné konstrukce, tedy bez základních ochranných prvků vyrobil svépomocně i doma. Akorát rám byl z kovových profilů.
Měl jsem z těch "strojů" neskutečný strach. A co mě úplně dostalo bylo když na tom řezal betonové kanalizační roury rozbrušovacím kotoučem na kov.(Tehdy nebyly ty na keramiku sehnatelné).
A protože měly větší díru než průměr hřídele na kotouče na dřevo, tak na tu hřídel namotal tenký plech...
Hrozný zážitek když jsem při takových akcích musel pomáhat...
*
Anebo z doby nedávno minulé. Kolega zemědělec řezal po domácí porážce býka kosti na cirkulárce. Jenže použil a nějak si vyvložkoval kotoč na kov který mu někdo dal. Osobně bych si taky myslel, že kotouč na řezání kovů vydrží víc. Nevydržel a rozletěl se. Kryt na té cirkulárce neměl a zachránilo ho jen to, že ho nic netrefilo.
*
Ale i tak si myslím, že pokud je cirkulárka vybavena sklopným krytem kotouče který se nastaví na výšku řezu i sám přítlakem a změnou výšky řezaného materálu a v případě podélného řezání i rozevíracím klínem jedná se o bezpečný stroj s kterým může pracovat i starší dítě. Na rozdíl třeba od řetězovky...
Pozn. - (Bez toho klínu si těžko představit uchycení ochranného krytu).
*
Vzhledem k tomu, že velká cirkulárka je dost drahý stroj a její svépomocná výroba snadná, tak případní; zájemci by si měli stáhnout z netu:
Časopis Udělej, urob si sám č.65 - Bezpečná konstrukce kotoučové pily.
*
P.S. Na řezání hrubých klád na špalky jsem kolíbku na cirkulárce ještě nepoužil - přijde mi v tom případě efektivnější ta řetězovka, byť elektrická.

PříspěvekNapsal: 02.07.2019 8:41
od pterodaktyl
Rafael píše:Určitě je lepší si prst ustřelit zbraní nebo se pořezat na cirkulárce než jak debil strčit pazouru do trávní sekačky!

Zablokovaná( přivázaná k rukojeti) bezpečnostní hrazda-"spínač mrtvého muže"? Také jsem to praktikoval a vyléčilo mne, když jsem viděl kolegu, jak se mu vysmekl z rukou rotavátor Vari se zablokovaným spínačem a začal splašeně lítat po pozemku-

Rafael píše:Ale jak si vzpomenu na dědu a následně otce, ještě teď mě z toho jímá hrůza.
Motor cca 7,5kW na vozíčku, (sloužil i k pohonu mlátičky, fukaru na seno apod.), konstrukce cirkulárky dřevěná, pásový řemen.. ..

Dříve se i ve větších podnicích běžně pracovalo na strojích, z nichž by dnešní bezpečáci dostali nervový záchvat. Například zde: https://www.youtube.com/watch?v=bC0CbYS4gVY je vidět strojní dílna, poháněná transmisními převody od centrálního pohonu( vodní turbíny, parního stroje, stabilního spalovacího motoru). Nekryté řemenové převody byly častým zdrojem vážných (i smrtelných ) úrazů.
Paradoxně transmisní pohony (původem ze 20. let 20. stol.)dodnes zůstaly na strojích, v nichž se v jedné chemičce mísí výbušniny. motory jsou umístěny vně provozu, kde se tyto výbušniny mísí.
Důvod? Riziko možné iniciace výbuchu jiskřením elektroinstalace je zde vyšší , než riziko úrazu transmisí .

PříspěvekNapsal: 02.07.2019 13:12
od Královák
Jen ještě k tomu forichtungu z předchozí stránky pod názvem pořízek - dá se to vyrobit z kusu starého trámu (nejlepší je železniční pražec - dřevěný) a k tomu nabít dřevěné trámky a máš to - takhle jsem to viděl před 25 lety na Modravě a od té doby používám.

PříspěvekNapsal: 02.08.2019 16:21
od Stenny
Možná je to úplně pitomý dotaz, ale je možné (a rozumně proveditelné) elektrickou řetězovou pilu pohánět elektrocentrálou? Narazil jsem na to, pokud si dobře pamatuju, v Ruka noci podaná. V téhle oblasti se moc neorientuju, ale tipnul bych si, že ten prudký nájezd pily bude pro centrálu problém.

PříspěvekNapsal: 02.08.2019 16:26
od Venet
určite áno. Teda pokiaľ je centrála dosť silná aby utiahla pílu. Ale tie píly nemajú zas tak silný nábeh...

PříspěvekNapsal: 02.08.2019 17:12
od bivoj
Stenny píše:...ten prudký nájezd pily bude pro centrálu problém...

Všechny moderní elektrické řetězové pily co jsem viděl mají rozběhovou elektroniku. Takže nějaký "nájezd" se moc nekoná. (Na druhou stranu, už jsem viděl Narexku, kde ta elektronika chcípla a majitel prostě připojil motor přes spínač natvrdo - ale to je extrém domácího kutilství.)

No a pak samozřejmě záleží na poměru příkonu pily a výkonu elektrocentrály. I pokud se člověk moc neorientuje, musí mu být jasné, že třeba kombinace 2kW pila a 1kW centrála asi nebude fungovat, naopak 2kW pila a 5kW centrála bude bez problémů... U případů, kdy bude výkon centrály jen mírně nad příkonem stroje záleží už na spoustě věcí - jak má daný stroj řešen rozběh a jak má centrála "tvrdý" jistič (neplést s trvalou proudovou zatížitelností - záleží zde na typu jističe, pro motory se používají právě motorové jističe, které dokáží pobrat zvýšený rozběhový proud elektromotoru) atd...

PříspěvekNapsal: 03.08.2019 19:47
od Josef
Mám ještě starou řetězovou pilu značky Peugeot, která má motor 2,2kW spínaný napřímo. Elektrocentrála 3500A Briggs Stratton s tím nemá zásadnější problém, pokud pilu napojím přes 20m prodlužovačku, která zapínací ráz celkem slušně absorbuje. Pokud je ale pila připojena jen přes dvoumetrový kabel, AVR regulátor elektrocentrály už hodně zakolísá a někdy to vyhodí i jistič (ale to běžně nedělám, protože se vždy snažím mít elektrocentrálu daleko, aby byla mimo prach, odletující piliny a nemusel jsem poslouchat její hluk). Jak by reagovaly na pilu s tvrdým startem jiné elektrocentrály si netroufám odhadovat, asi to bude typ od typu různé. Pokud ale bude mít pila soft-start řízený elektronicky, měla by to zvládnout každá elektrocentrála, pokud bude alespoň o jednu třetinu výkonnější než pila.

PříspěvekNapsal: 03.08.2019 21:58
od Rafael
Josef píše:....pilu napojím přes 20m prodlužovačku, která zapínací ráz celkem slušně absorbuje. Pokud je ale pila připojena jen přes dvoumetrový kabel....

Chtěl bych se zeptat Josefa a poprosit o vysvětlení čím je to způsobeno protože já si to sám vysvětlit neumím.
*
Možná OT, ale nedá mi to.
Vím, že jsem asi šílenec a možná i potenciální sebevrah, ale stále žiju a nikdy se mi v souvislost s s tím nic nestalo. Kdysi bubnová sekačka s 3f 2,2kW motorem. Kabely celkem tenké cca 150m. Dvoutakt Terra s lištovkou byla hrozná mrcha na startování teplého motoru, nutné bylo před dalším pokosem odhrabovat trávu, kamínky a kameny v liště způsobovaly časté opravy a výměny zubů a taky jejich broušení zabralo dost času. Tak proto ten přechod tehdy kdysi k té bubnovce. (Vhodné benzinové motorky jsem neměl k dispozici).
A má taková nechuť k dvoutaktům trvá u mě i dodnes.
Proto furt po rozsáhlém sadu pořád tahám kabely s el. řetězovkou. Různé. Dvoužilové, třižilové a na počátku toho spletence čtyřžilový 3f kabel na jehož konci je klasická 220V zásuvka. (Jištěno jen 25A jističem v rozvodné skříňce). a pak jakékoliv prodlužovačky napojené podle potřeby...
*
A nikdy jsem nijak nezaznamenal nějaký pokles výkonu, síly, té řetězovky v závislosti na délce těch mnohdy i velmi malých průřezů těch kabelů.

PříspěvekNapsal: 04.08.2019 21:22
od Josef
Ohmický odpor dlouhé prodlužovačky jsou řádově jednotky ohmů. Současně je tu nezanedbatelná indukčnost. Trvalý výkon to sníží o tom není sporu. Jenže u třífázového rozvodu 3x 380V (400V) jsou při stejném výkonu podstatně menší proudy než při tomtéž výkonu, pokud je celý získáván jen z jednofázového rozvodu 230V. Takže u třífázu se ztráta prodlužovačkou projevuje na výkonu výrazně méně. Navíc u motorů to není na první pohled patrné, protože motor se většinou nevyužívá na plný výkon trvale (a krátkodobé zatížení motor překoná částečně setrvačností). Ale třeba u trafosvářečky (kde se žádná mechanická setrvačnost nekoná) je použití dlouhé prodlužovačky už velmi cítit. Když jsem svářečku vynesl z dílny, kde byla připojena jen krátkou šňůrou, na externí pracoviště do zahrady, pak pro zhotovení stejného svaru jsem vždy musel na svařovacím transformátoru nejméně o 20% přidat, abych vyrovnal ztrátu prodlužovačky a měl stejný svařovací proud jako předtím. Řetězová pila s komutátorovým motorem je jednofázová na 230V. Její rozběhový proud je značný a právě v ten okamžik se výrazně uplatní ohmický odpor prodlužovačky a omezí kritický nárůst proudu, který by jinak vyrazil jistič elektrocentrály. Jakmile se už pila rozběhne, proud až trojnásobně klesne a s ním 3x klesne i napěťová ztráta na prodlužovačce. Proto při běžném řezání se vliv prodlužovačky negativně neprojeví (jedině kdyby někdo pilu v řezu natvrdo "zakousl").

PříspěvekNapsal: 04.08.2019 21:46
od Rafael
Děkuji za psaní, reakci a vysvětlení. A taky za to, že si tu mou kabeláž nezkritizoval.