Efektivní řezání palivového dřeva

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.

Re: Efektivní řezání palivového dřeva

Příspěvekod Venet » 08.02.2016 16:06

ehm, Bača, je to silne ot, ale trošku Ťa poopravím... Americký céder čili borievka viržínska, dorastá do výšky cca 30m takže obvod pri zemi môže mať bajoko 4m. Predpokladám že si to mýliš s duglaskou alebo jedľou (obrovskou, alebo vznešenou) Aj smrek sitkanský je vyšší a mohutnejší ako borievka. Tí velikáni na tých fotkách boli okrem sekvojovcov (poznáš podľa borky ktorá je mäkká a hrubá - odolná voči ohňu, na čo boli sekvojovce prispôsobené) boli práve jedle alebo duglasky. majú podobnú borku...
Cogito, ergo armatum sum.
Venet

Příspěvekod Baca » 08.02.2016 16:53

Diky za opravu :-) Zasa viem o neico viac :-)
Prežiť !!!
Baca
VIP

Příspěvekod DeadMan » 29.03.2016 17:20

Svatá trojice v akci :D
Přílohy
IMG_20160325_085519_1.jpg
IMG_20160325_085702_1.jpg
IMG_20160325_085746_1.jpg
You cannot kill me as I am already dead!
DeadMan

Příspěvekod majsner » 17.04.2016 19:47

Byla tu zmínka o skládacích pilkách Husqvarna a Fiskars, tak jen doplním jednu zajímavost: vlastním obě (Husqvarna 220 mm a Fiskars SW75, tj. 250 mm), takže jsem je mohl porovnat a podle profilu zubu, materiálu a země výroby (Husqvarny i Fiskarsky jsou z Koreje) jsem přesvědčený o tom, že přinejmenším pilové listy (ne-li celé pilky) sází jedna a tatáž korejská fabrika.

WP_20160414_20_27_31_Pro.jpg

Je to zajímavé v tom, že nikdo nemusí špekulovat, která lépe řeže: obě řežou úplně stejně. Husqvarny jsou výrazně levnější a mají fortelnější ručky, ale na rozdíl od Fiskarsek mají v zavřeném stavu obnaženou část zubů, o kterou se může v batohu lecos zachytit, rozpárat apod.

S Husqvarnou jsem řezal zatím max. 15 cm soušku, ale s tím, jak řeže, bych se rozhodně nebál s ní pokácet 20, v nouzi nejvyšší 25 cm kmen. Spolu se sekerou velikosti Fiskars X7 je to podle mě ideální pěšo-mobilní kombo s potenciálem se někde usadit (menší chajda, udírna na zpracování masa apod.).
majsner

Příspěvekod zdoch » 18.04.2016 10:08

Na zahradě na přořezávání v okrasné a ovocné zahradě používám pouze ruční pilky, stromů na těch 1000m2, kde převládá trávník, zas tak moc není. A startovat motorovou pilu, se kterou udělám víc škody než užitku, navíc to řve a smdí, s lehkou ostrou pilkou to jde kolikrát lépe. Měl jsem Fiskars, vydržela snad 10 let, než jsem se šprajcl mezi větvema a zlomil plastovej držák. (opravil jsem výměnou za kousel násady od koštěte a dodnes vozím v autě v kufru s kempinkovou sekerkou).
Teď z jara sem u tchána potřeboval přoříznout pár jabloní tak sem v hobby marketu koupil pilu za 150,- a světe div se, řeže úplně stejně jako Fiskars, jen ten materiál nejspíš nevydrží to co "finská ocel odněkud asie". Na liště je napsáno tvrdost 50-54HRC na těch 54 budou kalený nejspíš jen zuby. Kolik má Fiskars, Husquarna a další nevím. Otázka, jestli to v tý číně/koreji nedělají všechno, protože lišta u tý mý čínský noname je na chlup stejná jako u starý Fiskars :(
Buď opatrný v tom, co trénuješ, můžeš se stát opravdu dobrým, ve špatné věci!
Tony Blauer
zdoch

Příspěvekod DeadMan » 17.07.2016 12:08

Těžká dřina .... ne, naopak s tímhle je radost pracovat ;)

Ani větší průměry nedělají Husqvarně žádný problém a o ten zbytek se postará ženijní sekera.
Přílohy
Dřevo 1.jpg
Dřevo 2.jpg
Dřevo 3.jpg
Dřevo 4.jpg
You cannot kill me as I am already dead!
DeadMan

Příspěvekod Baca » 20.07.2016 18:38

Momentalna skusenost. Som uz druhy tyzden mimo civilizacie, teda takmer :-) A su to uz trityzdne, co som si kupil v lidli skladaciu ryobu za par susnou. GENIALNA PILA. Je to povodm japonska tesarska dvojbrita pila. Na jednej strane ozubenie na priecny rez, na druhej na pozdlzny. Priecne reze ako do masla. Pozdlzne je to uz horise' predsa len rez po vlakne je namahavejsi a pomalsi- obrovskou vyhodou je, ze zuby su otocene opacne, takze mensia unava a aj rez z ruky je ovela lahsi. Pila vazi odhadom max 300 gramov. Odporucam vyskusat !!! :-)
Prežiť !!!
Baca
VIP

Příspěvekod proforma » 14.09.2016 7:34

Krisim vlakno :-) Na chalupe nam pomalu dochazi nadelane drevo, bude treba porezat zasobu polen, ktera tam mame. Delat rucne se mi to nechce, cirkularku sice mame, ale nebezela asi 20 let :-), uvazuju proto o motorovce. Stejne je treba sem tam v lese porezat nejaky padly strom, tak by se hodila i tam. Uvazuju o benzinove motorovce. Mela by byt lehka, obratna, zadny delo pro 100kg chlapa :-) Z osvedcenych znacek ale znam jenom Husqarnu a Dolmar - mate nejaky tip? Nebo i prakticky tip napr. "tohle ma umelohmotny streva, nebrat, lepsi je soucastka X z kovu, ma to tenhle a tenhle typ..." Diky :-)
Nikdy neříkejte, že něco nejde. Dříve či později se totiž vždycky najde nějaký blbec, který to neví, a udělá to.
proforma
VIP

Příspěvekod Hdm » 14.09.2016 7:55

Mám už druhou Dolmarku a vždycky bez problémů.
K požadavkům, benzinová bude vždycky těžší než elektrická. Kolem baráku na řezání bych doporučil spíše elektrickou, je lehčí a nemusíš se o ní tolik starat. Navíc udrzovat namíchaný benzin s olejem je oser, zvlášť když pak přijde někdo kdo to neví (čti je línej si přečíst nápis na kanystru) a vrzne to do ctyrtaktu sekacky :head
Hdm

Příspěvekod Strelec45 » 14.09.2016 8:34

Mám malou Stihl-ku, je to sice taková hobby, ale pokud nebudeš dělat 10kubiku denně, měla by vydržet. Pokud ano, šel bych do farmářské řady. Cenový rozdíl je ale podstatný. Elektriku bych asi moc nebral. To je opravdu jen na pár větví. Mám samo i naši Narexku, ale není to ono. A ten kabel ... :roll:
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Strelec45
VIP

Příspěvekod proforma » 14.09.2016 8:49

@strelec45: Stihl mam taky v nekolikerem provedeni, zacalo to krovinakem a buhvi kde skonci :-), zatim naprosta spokojenost. ALe u tech pil jsem si nebyla jista, tam jsou prece jen znacky specializovane primo na to. Tak diky za doporuceni, rozsirim vyber :-)
Nikdy neříkejte, že něco nejde. Dříve či později se totiž vždycky najde nějaký blbec, který to neví, a udělá to.
proforma
VIP

Příspěvekod Hdm » 14.09.2016 9:00

Elektrika je fajn, ze do ni das jen olej na retez a jedes. stejne je vetsina palivoveho dreva rezana na miste kde to spadlo z vozejku, takze se kabel natahne jen tam. V truhlarne jsme meli eketrickou (typ uz nevim) a ta jela cele ty roky porad a to se s ni kratily hromady a hromady fosen na sparovku. Ale pokud proforma chce i do lesa tak to je samozrejme jina.
Hdm

Příspěvekod Ibex » 14.09.2016 10:59

mám jak elektrickou (no name), tak i benzínovou husqvarnu
Víc dělám s benzínem, páč mi sejří za sebou tahat kabel - prostě mi to vadí, ale je to věc zvyku každého. Navíc mám vlastní les, takže jsem zvyklejší na benzín.
U toho však pozor - doporučuji, pokud nebude delší dobu v chodu, tak vylít, jak nespotřebovaný benzín, tak i olej mazání lišty. Do všeho dnes serou ty eko přísady a devastuje to těsnění, zanáší filtry atd...
Jinak značky jsou dnes vesměs všechny slušné, krom vyložených no-name. Brácha má už 15 let oleo-mac a taky stále maká výborně, soused stihlku, taky spokojenost, já husqvarnu, strejc taky.. Když se o ně člověk normálně stará, tak budou šlapat všechny dobře.
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Ibex
VIP

Příspěvekod Venet » 14.09.2016 13:33

Proforma, keďže s tým aktívne robím tak:
Keď Husq/stihl tak jedine bazárovú. Začali ich kvôli eu nariadeniam "vylepšovať" kurvítkami. Alebo niekde v predajniach pozeraj po starších modeloch farmár/poloprofi, pri stihl so základným motorom ( tie nové sú tzv. dvojmix - strašná chujovina, pri husqvarne to je elektronický karburátor či jaká vylepšenina) (neviem presne jak sa to volá, mám len stihlky)
Dolmar - by mal vyrábať nejaký osvedčený - 20rokov vyrábaný model ale to sa treba popýtať priamo u predajcu.
Určite nebrať hobby pílu. Aj farmárka je tak trochu na konci. Pri Stihlke asi model MS 290 ten už by mohol plnohodnotne a dlhodobo viesť k spokojnosti. (alebo skús nájsť dolmarku s podobnými parametrami ako je 290ka) čím menej má fičúrin tým lepšie.
A čo sa týka benzínu v nádržke...
V Čechách sa dá kúpiť ASPEN alebo MOTOMIX - syntetická náhrada benzínu. Je drahší, ale zas toľko ho človek nespotrebuje. A nevylievam. Kľudne v píle môže ostať aj rok a nič sa jej nestane.
Na mazanie reťaze - jasné, ja používam eko olej, ale pri poslednej nádržke lejem čistý minerál určený na mazanie reťazí, ešte stále sa dá kúpiť. Kľudne by som používal ten, zas toľko toho oleja neminieš.
Venet

Příspěvekod K4cer » 14.09.2016 14:50

Stihlku chceš tu co končí nulou (XX0, né XX1).

MS290ku mám a rozhodně bych ji nedoporučil. Né že by nebyla dobrá - schválně sem vybíral starší vosvěčený model před novějším - ale na domácí vŕkání je to asi jako orat zahrádku Stalincem. Je to téměř dospělá pila a klidně bych si ji vzal do těžby, ale na domácí řezání polen a občasný pokácení něčeho do 70 cm průměru je zbytečně výkonná a těžká.

Na popsaný účely bych šel nanejvejš do MS250, to už je taky farmářka, a je vo hodně přítulnější.

Ohledně provozních tekutin bych to zase moc neprožíval. Používám běžnej benzin, protože mám průběžně nějakou zásobu a musím ji rotovat; spíš kladu důraz na kvalitní volej, kupuju Stihláckej. Na zimu prostě dojedu nádržku a ukládám prázdnou.
Na mazání řetězu je to dost jedno, hlavně aby tam něco bylo. Já tam liju motorák 10W40, protože ho mám soudek (do auta).

Ještě bych zmínil že k pile je moc fajn mít jeden nebo dva náhradní řetězy, nestojej moc a rezervní vostrej řetěz se hodí, dyš s pilou chytíš hřebík nebo něco podobnýho.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
K4cer
VIP

Příspěvekod proforma » 14.09.2016 15:04

Kacere, diky, presne takovyhle prakticky zkusenosti jsem potrebovala vedet :-)

Jinak co se tyce Stihl motoru, muj krovinak sezere vsechno. Ja do toho davam nejakej cca 20 let starej benzin (nalezovy stav v sudu po strejdovi, co uz okolo 20 let nezije), takze jeste olovena kvalita :-) Obcas do toho prikapnu trochu Stihl oleje (i kdyz vzhledem k tomu olovu by asi ani byt nemusel, je to spis pro muj dobry pocit). Pred zimou se bud vypotrebuje, nebo ne, to zalezi. Mam ho uz asi 7 let a krome vymeny struny jsem na nem nic opravovat nemusela. Tak jestli by pila od Stihlu byla podobny drzak, ja bych byla navysost spokojena :-)
proforma
VIP

Příspěvekod Venet » 14.09.2016 15:13

Kačer, OK, tak tak nejak. Každopádne aby to malo výkon na 35cm lištu.
Teraz keď ich pozerám na nete tak tých 2,2kW na 35ku lištu Ti bude stačiť.
Proforma, koleduješ si o zadretie motora. Aj keď tam je olovo, treba miešať s olejom.
Venet

Příspěvekod K4cer » 14.09.2016 16:42

To neděláš dobře s těma sirkama :shake

Volovo je v benzínu skrzevá sedla ventilů u 4taktu, s mazáním jako takovým nemá nic. Tydle malý dvoutakty sou docela háklivý na nedostatek (případně přebytek, ale to není smrtelně nebezpečný) voleje a rozhodně bych to nepodceňoval. Jaxem psal, beznín použiju libovolnej, v nejhorším to nepojede, ale volej kupuju kvalitní, neliju tam ani kdejaký levný M2T, a pečlivě měřím. Já to dělám tak že si zadělám 5L kanystřík a co do cca čtvrt roku neminu, tak naliju do automobilu (naftovýho :mrgreen: ), ten sežere všechno.
Stihl (a zřejmě i jiní) dělá takovou zvláštní flašku, litrovou s integrovanou odměrkou - převrácením flašky se naplní ta odměrka a pak ij vodšpuntuješ a vyleješ jen obsah odměrky. Dělaj se i malý jednorázový náplně na 5L, ale sou dražší a já mám rád zásobu doma, takže kupuju flašky.

Jinak Stihl není žádnej Béďa Woe Trávníček, Stihl dělá profi pily po desetiletí.
Dolmar je myslím převlečená Huska, ale v těch se moc nevorientuju - ale sou na ně velmi dobrý reference, i od profi pilčíků.
Husqa je samozřejmě Huska, poctivá pila srovnatelná se Stihlkou.
OleoMac je spíš hobby myslím, ale možná kecám, rozhodně to není značka jako štilka nebo huska.

35ka lišta je na domácí žvýkání na horní hranici, i malá pila udělá spoustu práce - asi nejlíp to vystihl Střelec45. Na to aby si člověk nadělal pár (desítek) metrů na zimu k domu, stačí i lepší hobby pila; farmářka Tě v takovýmdle režimu přežije. Velká pila je fajn dyš jde vo čas, to co jsme s malou huskou řezali dvě minuty, šlo s velkou štilkou za třetinu času, malá neměla výkon a nešlo na ni tlačit, do velký se dalo vopřít a šla jak do másla - ale tohle tě zajímá v práci, doma je to jedno.
Ještě k té liště, jde porazit strom o průměru dvaapůlnásobku lišty - tedy u 35cm lišty téměř 90cm. Jasně, chce to trochu know-how (ale to chce pila všeobecně) a bude to trvat dýl než s velkou pilou, ale jde to a jak často porážíte 90centimetrový buky? Naproti tomu řezání polen na zimu je práce na půl dně (i několik) a mávat s kilem navíc je sakra znát, a to nejsem žádná kytička.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
K4cer
VIP

Příspěvekod Venet » 14.09.2016 17:46

Hobby pila je na vymačkanie peňazí zo zákazníka. Hobby neznamená že raz za rok celý deň režem. Ale že 10x do roka režem po pol hodine.
Na hobby zabudni, kór ak to chceš mať aj ako poistku do budúcna (poprípade PA doba)
Dolmar so starými motormi (rozumej starý typ) sú tiež držiaky.
Hlavne sa vystríhaj tých nových motorov
Venet

Příspěvekod proforma » 14.09.2016 17:49

@Kacer: dik za vsechny pripominky! :-) Kaceni stoletych velikanu nehrozi, ty nam pokacel Kyrill :-( Ted uz jenom sousky po kurovci,par kousku rocne, obvykle tak do 40 cm prumer, vetsinou min. Zatracenej kurovec... A hlavne to delani domaciho dreva. Mela jsem v ruce nejakou Husqarnu, Makitu a nejaky noname, tusim Skill, prace s tim se mi zdala stejna - amater proste nerozezna jemne finesy :-) Takze mym hlediskem je zatim blbuvzdornost :-), ale diky vam vsem to rozsiruju :-)
proforma
VIP

PředchozíDalší

Zpět na Nástroje, nářadí a náčiní