Sekera

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.

Re: Sekera

Příspěvekod Bill Masen » 31.08.2017 23:37

jen se přidávám do party "svět je plnej otvíráků" :hi
Bill Masen
VIP

Příspěvekod K4cer » 31.08.2017 23:40

O/t: byste mohli tomu votvírání založit nějakej fanclub, bo mi pomalu přestávaj dělat paštiky v normálním vobalu a všechny je nahrazujou ty alobalový trhací pro levoruký metrosexuály :tmi
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
K4cer
VIP

Příspěvekod Allforsurvival » 01.09.2017 13:01

Aspon jsem trosku ozivil debatu :D :rofl

Samozrejme mrknu :)

Dekuji za RADY! :rock

Ale jako nouzovka na něco se vždycky hodi :D Hlavne abych se s ni neprizabil drive, nez se něco po.... :D
Allforsurvival

Příspěvekod Serža » 01.09.2017 19:16

taky jsem nedávno řešil malou sekeru na čundry+do auta. nakonec jsem za shell body koupil tu nejmenší Fiskarsku a bohatě stačí...
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Serža

Příspěvekod viktor » 02.09.2017 18:08

no prave Fiskarska je na tohle nic moc :-) Fiskars je supr sekera, ale je tvrda a celkem krehka, od sekery do auta cekas vse mozne jen ne to ze se ti stipne az s ni budes busit ala kladivem nevim do ceho. Fiskarsky si setrim na drevo. V aute mam asi Hechtku, proste lacinou sekeru s platovym topůrkem hozenou u rezervy. Je mi jedno jestli zrezne, ma zuby a není zrovna nejostrejsi.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
viktor

Příspěvekod Serža » 02.09.2017 21:54

no, je fakt, že jí používám víc jako kladivo...ale jak píšu výše - byla "zadarmo" (za shell body za tankování služebního auta)...tak jsem si moc nevybíral (nic jinýho užitečnýho neměli)
Serža

Příspěvekod Vladimir » 04.09.2017 15:47

No neviem, ale ja akosi tým "novým" sekerám s "plastovými" rúčkami a podobne neviem prísť na chuť. Za mňa jedine osvedčená klasika, normálna sekera s drevenou násadou.
Vladimír
Vladimir

Příspěvekod venca_h » 04.09.2017 18:14

Také preferuji klasiku - dřevěné topůrko. Nicméně na trvalé vožení v autě má ten ošklivej plast jednu výhodu - nesesychá.
Letos mi během léta ulítlo kladivo a palice, v terénu to drobet nas...
venca_h

Příspěvekod bivoj » 06.09.2017 18:38

Vladimir píše:No neviem, ale ja akosi tým "novým" sekerám s "plastovými" rúčkami a podobne neviem prísť na chuť...

Dal bych ti sekat/štípat přes víkend dřevo fiskarskou. A poté za týden další víkendové sekání/štípání, ale mohl by sis vybrat mezi fiskarskou a "tradiční". Pokud nejsi masochista, tak bys na "osvědčenou klasiku" velmi rychle zapomněl.

Znám spoustu lidí, kteří přešli z klasik na fiskars, hlavně při opravdové práci se dřevem. Neznám nikoho, kdo by následně přešel z fiskars zpět ke klasice.

Poznámka - nejsem nijak spjat s firmou Fiskars. Ale stejně jak tvrdím, že Glock dělá v současnosti jedny z nejspolehlivějších a nejlepších pistolí, tak tvrdím, že Fiskars dělá v současné době jedny z nejlepších seker.
bivoj
VIP

Příspěvekod Hohepa » 06.09.2017 19:05

Nóóó vono to není tak úplně černobílý...
Je fakt že technologický pokrok je nezastavitelný i v technologii výroby seker..
ale stejně jako třeba v autech kde starého žigulíka si člověk v garáži opravil sám a moderní auto s několika desítkami mikroprocesorů kolikrát neopraví ani v servisu...

tak stejně je zlomená Fiskarka na vyhození.
Von stačí jeden nešikovný debil co se párkrát trefí do špalku topůrkem místo hlavicí :head
Klasiku si při trošce zručnosti rozpadlík opraví klackem a nožem a při velké zručnosti ani ten nůž nepotřebuje :angel

Jasně fiskars má nejlepší umístnění těžiště a dutá plastová rukojeť nejlépe pohlcuje vibrace z úderu...

ale rozpadlík už z principu svého životního postoje by si měl klasiku hýčkat a vážit si jí neb klasika je defakto nezničitelná a přežije několik generací. Sám si takto hýčkám jednu co vykoval můj praděd - kovář v 19. století. Kolikáté má topůrko netuším , naposled ho měnil můj otec když mi bylo 12 a ostří asi bude o pár milimetrů ubroušené ale má duši a svůj "příběh" . Pokud budu balit na exodus a víc jak jednu samo neunesu, tak zahazuji fiskárs :rock
Jestli potřebujete uplatnit svou schopnost přežít, pravděpodobně jste předtím něco zvorali.
Hohepa
VIP

Příspěvekod bivoj » 06.09.2017 20:02

On psal Vladimir, že jim "nevie prísť na chuť" - spíš jsem to pochopil, že zatím s žádnou ještě dlouhodobě nepracoval. Samozřejmě, že vše co píšeš je víceméně pravda, nicméně v tom příspěvku nahoře jsem nebral v úvahu nějaký hardcore scénář s nutností toho, aby sekyra přežila i přeražení topůrka. (BTW, ono to s tím přeražením u fiskarsky nebude tak horké - tu nejstarší mám už více jak 10 let a zažila si svoje - toporo v oblasti hlavy řádně omlácený a na pár místech trochu vyštíplý, neboť s ní prakticky každý týden sekal opravdu kdekdo /osadní sekyra/, a zatím drží a seká jako nová...)

U nějakého hard scénáře pak platí samozřejmě, že pro případ "rozpadu fiskarsky" je mít třeba k dispozici i klasiku. Ale v současnosti už bych s klasikou pár kubíků prostě zpracovávat nechtěl... ;-)
bivoj
VIP

Příspěvekod Serža » 06.09.2017 20:26

kdybych fakt v PA řešil zprovoznění zničený fiskarsky, tak z toho vydrbu ten plast a navařím tam trubku, kterou bych následně omotal nějakou kůží...
Serža

Příspěvekod K4cer » 07.09.2017 0:18

... za předpokladu, že ji máš čím navařit a že to bude držet.

Ale to je opravdu zoufalý řešení a velmi doporučuju si práci s trupkou místo násady vyzkoušet. Kolega má kalač na trubce (používanej více jako klín než jako sekyru) a já jsem zvědavej jak vopice, takže sem si to samozřejmě zkusil a zjistil jsem že naši předkové nebyli ůplně blbí, dyš ty násady z trubky nedělali.

Já mám jeden krumpáč s navařenou pětičtvrtkou místo násady, a je to výborná věc když je potřeba fakt hrubou sílu, otvírání kanálu třeba, ale kopat se s tím vážně nedá.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
K4cer
VIP

Příspěvekod proforma » 07.09.2017 7:00

Dotaz: chci napustit nove topurko lnenym olejem kvuli konzervaci. Je pro tento ucel rozdil mezi cistym lnenym olejem (at uz potravinarskym, nebo tim, co prodava napr. Hultafors) a fermezi? Jde mi hlavne o konzervacni ucinky a o to, aby to potom v ruce neklouzalo nebo naopak neprijemne nelepilo (nechytal se na to prach) apod. Lakovat to nakonec bezbarvym lakem asi nebudu, to uz se mi zda zbytecne, navic bych pak nemohla v pripade potreby opakovat olejovani, takze proto dotaz na "vysledny uzitny povrch" tech dvou variant.
Jaky je rozdil mezi optimistou, pesimistou a realistou?
Optimista veri, ze svet, ve kterem zijeme, je nejlepsi mozny.
Pesimista se boji, ze je tomu skutecne tak.
Realista se uci strilet.
proforma
VIP

Příspěvekod Strelec45 » 07.09.2017 7:05

Fermež lepí furt, tu nebrat. Možná ještě zvážit olej na dřevěný nábytek, ale zkušenost nemám. Jen nápad... :angel
Edit: aby to nevyznělo chybně na zahradní nábytek...
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Strelec45
VIP

Příspěvekod Baca » 07.09.2017 7:40

Lanovy olej, natriet nechat dne dva nasiaknut, zasa natriet nechat den, vylestit ( nie velmi, len dokladne otriet) a nechat tyzden dva zasychat. V pripade nutnej potreby sa da s tym pracovat po dvoch dnoch. Potom bude treba zasa napustiti olejom po chvili otriet a nechat zasychat. Neskor raz rocne natiret otriet zaschnut :-)
Prežiť !!!
Baca
VIP

Příspěvekod Venet » 07.09.2017 7:46

Nooo, neviem akú fermež si mal, ale fermež je v podstate ľanový olej s terpentýnom. Terpentýn spôsobuje to že to je redšie a lepšie vsakuje hlbšie do materiálu.
Proforma, kúp si klasik ľanový olej, a terpentýn. A namiešaj si podľa potreby, či to potrebuješ aby viac vsakovalo alebo aby to bolo hustejšie.
Bivoj, tak tú starú si stráž. Ja som videl už dve prasknuté násady na fiskarse. Holt pokrok a znižovanie ceny nezastavíš...
Cogito, ergo armatum sum.
Venet

Příspěvekod štaflík » 07.09.2017 8:24

Lněná fermež ale lepí fest. přidával jsem jí trošku do vápna, když jsem bílil chalupu. Ostatně proto se tam dává, aby to to vápno hned nesetřelo a neopršelo tak rychle...
štaflík
VIP

Příspěvekod Baca » 07.09.2017 8:35

Fermezou sa kedysi osetroval okrem ineho aj nabytok. DNes je problem v tom, ze zasycha niekolko tyzdnov :-) Dnes je pozadovane pol hodinu po natreti vytvrdene a pouzitelne :-)
Prežiť !!!
Baca
VIP

Příspěvekod bivoj » 07.09.2017 13:32

proforma píše:Dotaz: chci napustit nove topurko lnenym olejem kvuli konzervaci. Je pro tento ucel rozdil mezi cistym lnenym olejem (at uz potravinarskym, nebo tim, co prodava napr. Hultafors) a fermezi?...

JE tam rozdíl, fermež nebrat!!! Jen čistý lněný olej. Vše ostatní, jako například postup při napouštění, už jsem popsal o tři stánky vzad: http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=33&t=118&start=180#p103926.

Pozn - je to opravdu běh na dlouhou trať, ale takto poctivě napuštěné topůrko téměř nesesychá (páč ho částečně stáhne už ten olej) a pokud ho někdo nepřerazí, tak je na věky.
bivoj
VIP

PředchozíDalší

Zpět na Nástroje, nářadí a náčiní