Sekera

PříspěvekNapsal: 25.01.2011 14:47
od Maximus
http://www.raymears.com/Bushcraft_Produ ... orest-Axe/

Je tam spousta pěkných "reklamních věcí", ale co mě nadchlo, tak je ta sekera (respektive její cena :D ). Mám ji v plánu v budoucnosti koupit, protože je opravdu skvělá. Má to být originál GRÄNSFORS BRUKS Sweden, jen s logem Raye Mearse (což mi až tak nevadí :) ). U nás cena originálně signovanovaného modelu malé lesnické sekery (identická s touto) je minimálně 2310 kč, bez poštovného. Bylo by fajn, kdyby se našel někdo na společný nákup, mají nějaké množstevní slevy ;).

Na štípání dřeva na zimu mám Fiskars 1500 Pro a Fiskars 2400. Na takové to domácí sekání malou Fiskars 600. Jejich obrovskou výhodou je jejich téměř nezničitelné polyamidové skelnými vlákny vyztužené topůrko.To je lehké a sekera je otimálně těžká na "hlavu" a ergonomie ostří je dobře optimalizovaná na štípání. Ale abych jenom nepěl chválu, tak až na F2400 se "nesmí" použít jako kladivo či klín. Rovněž materiál sekery rozhodně není žádná špička a vzhledem ke konstrukci nejde dodatečně překovat a zakalit. Obecně ale Fiskarsky jako sekery určené převážně na štípání rozhodně doporučuji (pokud si dá člověk práci, tak přes menší netové obchody jdou kopit o dost výhodněji, než někde u "Bédy Trávníčka".

Jako opravdovou "survival sekeru" s univerzálním použitím beru klasické švédské značky Gränsfors Bruks AB (asi nejpečlivěji zpracovaná, ale taky si nejvíce připlatíte za "značku"), Wetterlings (u nás koupíte pod značkou Husqvarna) a Hultafors.

Vše jsou kvalitativně srovnatelné ručně kované sekery z toho nejlepšího materiálu (kvalita švédské oceli je legendární a jelikož mám pár kousků různých nástrojů doma - jejich "rodokmen" sahá až do doby první republiky, tak mohu potvrdit).

Jak budu mít cestu kolem, tak si chci koupit i tuto:
http://www.lignusfm.cz/husqvarna-sekera ... 70072.html
http://www.husqvarna-stanek.cz/index.ph ... slusenstvi (pro Pražany)

Re: Sekera

PříspěvekNapsal: 29.01.2011 20:42
od Venet
no ja mam tuto, a je to taka mala na survival/kempovanie - Este som ju sice neskusal lebo ju mam tyzden aj s cestou ale som z nej nadseny. Prisla krasne nabrusena no nadhera...

PříspěvekNapsal: 29.01.2011 20:54
od Karlos
Venet: ...z ceho je, vypada jako nerez? Klidne sem hod odkaz na eshop, je moc pekna.

PříspěvekNapsal: 29.01.2011 21:14
od Venet
hmm, myslim ze neni nerez, aspon to nikde nepisu -

http://www.grube-shop.de/de/Fachkatalog ... edertasche

PříspěvekNapsal: 30.01.2011 4:50
od alibaba
Sekera by nemela byti nerez aja jdu do vrtule, kdyz vidim jak ty mece rimskych vojaku a vsechny jsou nerez ....zatimco nerez ocel byla vymyslena az roku 1900 na kanony, nebot nerez ocel je pevnejsi.....

Sekera je delana kovana pomerne z mekke oceli a jako ostri se dava jen platek vysoce uhlikove oceli co se tam zakova a jako platek oceli se tam muze zakovat treba i damasska ocel a neda do kyseliny, tak vrstvy nejsou videt .....
Uhlikova ocel se dostave opetovnym povanim a nahrivanim a tak se do zeleza dostana uhlik ,ale to zabere cas a praci a tak tady se tomu snazili vyhnout pri vyrabeni nastroju a tak ocel plna uhliku se dava jen na ostri sekery .....

PříspěvekNapsal: 07.04.2011 16:26
od Karlos
Tuto home-made sekerecku mi jeste za totace udelal muj otec kdyz jsem byl jeste pionyr, od te doby me provazi na cestach...

PříspěvekNapsal: 08.04.2011 5:44
od Josef
Pěkná "pionýrská" sekérečka. Pokud se neztratí, určitě ji bude úspěšně používat nejedna generace... ;)

K té horní lesklé "nerezové"...
Nemyslím, že by to byla nerezová ocel. Nedržel jsem ji sice v ruce abych ji prozkoumal, ale myslím si, že je to spíš trik výrobce vycházející ze zásady že vzhled prodává. Výrobce normální ocel přeleští na smirkové brusce a lehce přelakuje bezbarvým lakem nebo jen přestříkne olejem WD40. Svou výhodu to určitě má - hladký nástroj lehce vniká do sekaného materiálu.

Já beru na tábory většinou sekeru "pobíječku" (tvar k vidění např. na http://www.cestadreva.cz/images/kovane-nastroje/pobijecka2.jpg), protože dost často potřebuji otesat nějakou rovnou plochu a tahle sekera, tím, že je nesymetrická, to zvládá docela dobře (pokácet strom nebo polínka na oheň samozřejmě umí taky).

Ještě doplním, že dlouhodobým kováním se sice ocel zpevní (změna struktury, zjemnění krystalů), ale rozhodně se v obyčejné kovářské výhni nenauhličí. (Ve výhni není dostatečně "redukční" prostředí. Naopak je nebezpečí, že se z materiálu různé legůry vypálí a materiál zdegraduje. Proto je zájem kovat při co nejmenším množství ohřevů a co nejrychleji - rychlé kování vytváří teplo, takže polotovar chládne pomaleji). Dříve se na ostří sekery kovářsky navařoval plátek uhlíkové oceli, která zbyla buď ze starého otupeného či zlomeného pilníku nebo ze sekáče (majzlu), prostě se zužitkoval odpad. Dnes by šel docela dobře použít třeba i rozseknutý a narovnaný kroužek z nějakého většího kuličkového ložiska, i to je hodně kvalitní a tvrdá ocel. Ale není potřeba zacházet tak daleko, protože dnešní nové sekery jsou nejčastěji z ušlechtilé oceli celé. Alespoň ty české a taky ruské, které tu mám. Ani se moc nedivím, protože rozdíl ceny mezi běžnou konstrukční ocelí a ocelí ušlechtilou je nanejvýš řádu desetikoruny na kile, zatím co kovářské navaření jiného matriálu by jako energeticky náročná technologická operace vyšlo podstatně dráž a ještě navíc nedávalo stoprocentní záruku. Výrobce celkem logicky šetří. V tomto případě je to pro zákazníka velké štěstí, protože sekera snese více překutí i broušení, než jí nějak výrazněji rozměrově ubude. Je však potřeba na to dávat pozor, protože právě kvůli ušlechtilému materiálu některé dnešní sekery nesnesou zakalení do vody - vznikají hluboké trhliny v ostří a musí se proto raději přednostně kalit do oleje. A teprve, kdyby z oleje nevyšla dostatečně tvrdá, zkusit to znova opatrně do vody. Obráceně to uděláte jen jednou a můžete sekeru zahodit. Zda je sekera celá z jakostního materiálu poznáte snadno. Když "líznete" bruskou ostří, vznikne mohutný a dlouhý snop bohatě rozvětvených jisker a když "líznete" sekeru vzadu u oka vznikne stejně mohutný snop. Pokud jsou jiskry u oka podstatně menší, pratší, přímé a málo rozvětvené, je jasné, že je sekera ze dvou druhů materiálu.

PříspěvekNapsal: 08.04.2011 6:28
od karel22
Výborně se mi osvědčila sekera BAHCO. Zakřivené jasanové topůrko sekery upevněné rýhovaným klínem z uhlíkatých vláken. Oko sekery je poněkud širší než u jiných seker. Štíhlé ostří sekery umožňuje snadné odvětvování.

PříspěvekNapsal: 13.12.2011 9:15
od Slick7
Já mám teda Fiskars X5, je to ta nejmenší a jsem s ní max. spokojenej, je lehká a výrobce dodává už přímo s kvalitním šitým pouzdrem! Ostrá čepel kovaná z kvalitní finské oceli je potažená vrstvou PTFE pro zvýšení účinnosti.
Sekeru doporučuji kombinovat s pilkou, ušetří vám důležitý čas a námahu, velmi často využívám tam, kde bych se se sekerou zbytečně mlátil. Opět doporučuji Fiskars, čepel z kalené oceli je dlouhá 160 mm a seženete ji už za 300,- váha 95gramů!! Fakt mám už dva roky, dělám s ní často, v sadě, nebo při kempování, atd a je pořád perfektně ostrá, velmi se mi líbí hlavně to, že se dá zasunout do rukojeti, čimž chráníte čepel a věci okolo ní, a je velmi skladná, máte ji klidně i v kapse u kalhot a řeže fakt skvěle, kdo koupí, neprohloupí. Letos jsem to nakoupil i jako vánoční dárek pro tchána, protože se mu to fakt moc líbí.

Obrázek

PříspěvekNapsal: 31.01.2012 10:33
od Rainier Wolfcastle
muzu se zeptat, proc se nemuzue fiskars pouzit na zatloukani? :-O

PříspěvekNapsal: 06.03.2012 10:05
od Rainier Wolfcastle
prave rozmyslim jakou sekeru koupim, fiskars nebo Hultafors? poradte...jeste jsem se chtel zeptat, cim sekery brousite? vsiml jsem si, ze fiskars na to dela takove udelatko...

PříspěvekNapsal: 06.03.2012 11:28
od Fabulous
Rainier Wolfcastle píše:muzu se zeptat, proc se nemuzue fiskars pouzit na zatloukani? :-O

Protože bys dříve nebo později rozbil topůrko a chtěl uplatňovat reklamaci. Výrobce se jen chrání proti potencionálním vychcánkům (tím samozřejmě nemyslím tebe).

PříspěvekNapsal: 06.03.2012 11:44
od Rainier Wolfcastle
tak topurko bych rozbil tim, ze bych byl levy jak savla a netrefil se...takze je to jen kvuli reklamaci? takze kdyz si fiskarsa koupim tak vklidu zatloukat muzu? tak ted si mi jeste vic zkomplikoval vyber :-(

PříspěvekNapsal: 06.03.2012 12:03
od Roman
Mám Fiskars X7, od výrobce je fantasticky ostrá. Koupil jsem si k ní i originál za dvě stovky brusič, zatím jsem ho nemusel použít, spíše doma na kuchyňské nože pro manželku.
Před vánoci jsem z dřevěných palet stavěl kompostér, se synem, a protože jsme měli jen jedno kladivo a jednu Fiskars, tak jsme ji příležitostně použili na zatlučení stovkových hřebíků. Bez problému, nic nepopraskalo, sekyra je stále jako nová.
Tahle sekyra je pro domácí použití fantastická, běžně ji nosím i na vandr do hor.
Co se týče velikosti, X5 jsem si netroufal koupit, přišla mi malá.

PříspěvekNapsal: 06.03.2012 12:12
od Rainier Wolfcastle
ve vyberu mam x10/11 a Hultafors v podobne velikosti. nemuzu se rozhodnout. Fiskars bych mohl mit prez firmu za cca 550,- Hultafors by stal kolem 900,-plus postovne. Osobne jsem sice nevyděl zničený fiskars pri beznych cinnostech (jen pri extremnich zkouskach zivotnosti a to co zvlada, klobouk dolu), ale stat se muze cokoliv a pri prasknuti topora je uz sekera k nicemu, zato u Hultaforse vymenim toporo. Urcite nejaky vliv ma i vzhled, kdy fiskars je takovy futuristicky a Hultafors spis "zalesacky" co je pro me dulezite, aby se sekera dala pouzivat k zatloukani. Ne na hrebiky, od toho mam kladivo, ale na stanove koliky bych ju urcite pouzival

PříspěvekNapsal: 06.03.2012 12:21
od Roman
Rainier Wolfcastle píše:.. co je pro me dulezite, aby se sekera dala pouzivat k zatloukani. Ne na hrebiky, od toho mam kladivo, ale na stanove koliky bych ju urcite pouzival

Právě na ty stanové kolíky ji také používám, perfektní řešení - už druhou sezónu. Že by praskla, tak to ani náznakem. Toho bych se nebál. Mimochodem, nic lepšího na zatloukání kolíků jsem nenašel. A používám ji i na vytahování některých kolíků, co jsem zatloukl tak hluboko, že nejdou vyndat. Stačí povystrčit kolík špičkou hrany kovové části sekyry, zatáhnout (podobně jako při vytažení hřebíků) a stanový kolík je venku.
K sekyře se chovám slušně, žádné sekání do hlíny apod. Od té doby, co ji mám, kudy chodím, tudy ji jenom chválím. Ta velikost X7 je pro mně ideální i na několikadenní vandry.

PříspěvekNapsal: 06.03.2012 12:22
od peteres
Doporučil bych pořídit si jak klasickou sekeru s dřevěným toporem tak i fiskarsku nebo podobnou. Fiskarska je sice nezničitelná, ale až ji zničím a nebude k sehnání další, tak přijde na řadu klasika a budu jen brousit a měnit topora.

PříspěvekNapsal: 06.03.2012 12:38
od Rainier Wolfcastle

PříspěvekNapsal: 06.03.2012 12:40
od Roman
V paneláku se mi vždycky dřevěné topůrko seschlo, takže sekyra klouzala při prudším pohybu - nejhorší to bylo vždy o vánocích, když jsem potřeboval přiseknout vánoční stromek do držáku.

PříspěvekNapsal: 06.03.2012 13:23
od Fabulous
Ono tim zatloukanim u Fiskarsu spis mysleli klinovani a hrube mlaceni, ktere ti roztemuje telo sekery a topurko tam potom praskne nebo se nejak uvolni. Nejake hrebiky a stanove koliky to musi snadno vydrzet.

PříspěvekNapsal: 06.03.2012 13:26
od Rainier Wolfcastle
oka, ale timto uz mam hlavu zamotanou uplne...jestli prirodni materialy a nebo umele...hmm to zas bude rozhodovani. Jake sekery preferujete vy?

PříspěvekNapsal: 06.03.2012 13:45
od Fabulous
Kup si oba typy :-) Plast je bezudrzbovy, drevo se da vymenit.

PříspěvekNapsal: 06.03.2012 13:59
od Rainier Wolfcastle
kdybych bydlel na baraku tak bych to neresil, vzal bych je obe dve, ale protoze bydlim v panelaku (zatim) tak mi to prijde uplne zbytecne :D

PříspěvekNapsal: 06.03.2012 14:07
od Fabulous
Tak plast. Aspon ti v panelaku neseschne.

PříspěvekNapsal: 06.03.2012 14:33
od Rainier Wolfcastle
me spis vrta hlavou jako ze ti toporo seschlo, ani u me stare no-name se mi to nestalo

PříspěvekNapsal: 06.03.2012 14:45
od Roman
Rainier Wolfcastle píše:me spis vrta hlavou jako ze ti toporo seschlo, ani u me stare no-name se mi to nestalo

To neřeš, sekyra byla RRR (reduce, reuse, recycle)

PříspěvekNapsal: 06.03.2012 18:30
od Rainier Wolfcastle
pokud nekdo schanite mensi tabornickou tak husqvarna ma ted v akci svou malou 37,5cm dlouhou sekyru za necelych 650,- coz je podle me docelaslusna cena

PříspěvekNapsal: 19.03.2012 10:58
od Rainier Wolfcastle
pokud by nekoho zajimalo, doslo mi vyjadreni z fiskarsu ohledne zatloukani:

"obecně se sekery Fiskars nesmějí používat jako klín a tlouci na ně palicí, nebo je používat jako palici k zarážení ocelových klínů. Patka sekery a vnitřní konstrukce čepele není na to uzpůsobena.
Pokud budete se sekerou zatloukat kempinkové stanové kolíky tak se jí samozřejmě nic nestane "

PříspěvekNapsal: 19.03.2012 12:04
od marish
Používat každou normální sekeru jako klín nebo palici ji zničí.

PříspěvekNapsal: 19.03.2012 14:35
od Josef
My jsme v trampském pravěku měli povoleno bušit do sekery (když sloužila místo klínu) jen dřevěnou palicí. Ta se vyrobila hned při kácení - vznikla uřezáním malé části kmene pilou, v délce cca 20...25 cm, průměr 12 až 18cm, vybraného tak, že z něj jako toporo trčel silný kus původní větve. Vcelku to při štípání fungovalo, i když palice časem vzala za své, rozštípla se a pak putovala do ohně. Ale nebyl problém udělat si jich víc.

PříspěvekNapsal: 19.03.2012 15:29
od MacGyver
Také malinko odbočím. Bušit kladivem o kladivo (sekerou o sekeru/kladivo) nejen, že ničí nástroje, ale je to také velmi nebezpečné. Na vlastní oči jsem viděl, jak úlomek z kladiva skončil hluboko v zápěstí (cca 2 cm) a způsobil masivní krvácení. Stalo se to v autodílně při vyrážení kulového čepu kladivem přes kladivo. Vše naštěstí vyřešila rychlá.

PříspěvekNapsal: 19.03.2012 17:34
od dracekvo
klín sme měli udělanej z velké sekery, ale vevnitř bylo cosi navařené a stejně se pomalinku rozplácla.
A s tím ulomkem, pokud to odnesla ruka, tak to je ještě dobré, a kdyby to dostal do oka, tak už asi nosí pásku. Ono i z majzlíku lítají kousky. Zlaté kango.

PříspěvekNapsal: 19.03.2012 20:29
od vmax2
MacGyver píše:Také malinko odbočím. Bušit kladivem o kladivo (sekerou o sekeru/kladivo) nejen, že ničí nástroje, ale je to také velmi nebezpečné. Na vlastní oči jsem viděl, jak úlomek z kladiva skončil hluboko v zápěstí (cca 2 cm) a způsobil masivní krvácení. Stalo se to v autodílně při vyrážení kulového čepu kladivem přes kladivo. Vše naštěstí vyřešila rychlá.

Taky stejna skusenost-strepina z kalače do ruky,krve jak z vola :D Asi to chce pouzivat dobre rukavice!!

PříspěvekNapsal: 19.03.2012 22:36
od B89
Máte někdo zkušenost s výrobou topora? Na kalači a kladivu se polámalo, tak otec aby nemusel kupovat nové, tak tam navařil trubky Ty prý už s bráchou nezlomíme... no aj to se nám povedlo :lol:
No a protože z toho pěkně bolí zápěstí, tak tam chcu dát dřevo. Jako materiál bych zvolil akátové dřevo, doma je ho dost,dílna je taky... jen by se hodilo nějaké know-how :)

* tak sem našel nějaké čtení o sekeře: http://uloz.to/xR7aUh7/cteni-o-sekere-pdf

PříspěvekNapsal: 20.03.2012 12:43
od Rainier Wolfcastle
no...nemam v planu ji pouzivat jako klin...ony se uz delsi dobu ke me dostavaly famy, na co se fiskars muze a nemuze pouzvat atd...proto jsem si nechal zaslat vyhadreni

PříspěvekNapsal: 21.03.2012 6:38
od Josef
U kalače se mi osvědčilo namazat toporo v 12 cm dlouhém úseku od "železa" k volnému konci Duvilaxem a závit vedle závitu ve dvou vrstvách omotat silným provazem. Tato bandáž brání rozštípnutí a dokáže ztlumit náraz, pokud se minete a toporo dostane přímý zásah.

PříspěvekNapsal: 21.03.2012 12:21
od B89
Já sem viděl na ochranu topora kousek od "železa" takové kovové rozšíření, které ho částečně obepínalo ale omotávka provazem bude asi lepší.
Díky za tip ;)

PříspěvekNapsal: 21.03.2012 12:40
od MacGyver
Josef :yes ostatně jako vždy :D

PříspěvekNapsal: 09.04.2012 21:01
od joseff
U sekání dřeva se rozlišuje, zda chci pokácet strom a rozsekat slabé větve, nebo štípat polena.
Pro první případ se dá použít většina běžných českých seker.

Rozhodně jednodušší to je, když je hlava sekery větší a čepel není rovná, ale
jak já povídám má mírný úsměv a delší topůrko.
Lepší topůrko je ergonomicky zokončeno (taková menší boule dolu).
Ale pozor i to mohou udělat špatně, takže před koupí provést kontrolu.
- najít dlouhou rovnou čáru třeba lištu, nebo spáry mezi linem nebo něco jiného

Na tuto čáru položit sekeru tak, že se obě špičky a spodní část ergonomického zakončení
perfektně dotýkají této čáry. - dobrá sekera

Pokud položíte sekeru na čáru a první špička a zakončení se budou dotýkat čáry, ale
druhá špička se nebude dotýkat, tak Vás z této sekery bude brnět ruka. - ale itak se s ní dá kvalitně sekat

Pro druhý případ (rozštípat uříznutý kmen na polínka) se používá tzv. kalač.
Většina má vzhled spíše většího kladiva s mírně ostrou, nebo spíše tupou špičkou a širokým tělem.
Tato sekera se často používá, funguje, ale není to, to pravé ořechové.

Správná sekera na rozštípání polen se musí hodně rozšiřovat, aby se dřevo samo skoro bez námahy rozštíplo.

Takže do PA doby bych rozhodně doporučil univerzální sekeru s dlouhým topůrkem a hlavou, na kterou, když
se podívám zepředu vypadá jako kárový znak v kartách.
- spodek je úzký a hodně ostrý, strany jsou hladké, asi v polovině se extrémně rozšiřuje a dál nahoru se zase zužuje
Tento typ sekery většinou nepochází ze sériové linky nějaké fabriky.

S takovou to sekerou se pokácí strom, rozsekají slebé větve a rozštípou silné špalky.

Bohužel jsem teď na internetu nenašel fotku, snad je popis dostačující.

PříspěvekNapsal: 10.04.2012 7:52
od Karlos
Jeseff vítej mezi námi. S tím topůrkem jsi to myslel takhle?
sekery2.jpg
sekery2.jpg (16.25 KiB) Zobrazeno 8033 krát

PříspěvekNapsal: 10.04.2012 10:02
od joseff
Přesně tak jsem to myslel.
Ta prostřední tomu odpovídá.
Sice kvalitně sekají všechny, ale jednou jsem tu prostřední seknutím do kamene poničil.
Zase jsem to nabrousil a sekala perfektně, ale hned jsem si všimnul, že když seknu, tak to
občas decentně zabrní.
Když jsem ji přiložil na čáru, tak již nedosedala. Jako experiment jsem ji přebrousil do odpovídajícího
tvaru a hned se s tím sekalo lépe.
- tent trik mi poradil jeden dřevorubec

Jinak ta nejnižší sekyrka je dobrá na sekání chrastí, ikdyž je mimo čáru. :D

PříspěvekNapsal: 10.04.2012 13:47
od joseff
Pokud by si jí nějaký zručný kovář chtěl vyrobit, tak jsem se pokusil o náčrt.

PříspěvekNapsal: 18.04.2012 16:41
od Rainier Wolfcastle
tak jsem si nakonec koupil fiskars x10 za hodne zajimavou cenu...ma sekeru ted pred sebou, koukam do topora a vono je dute...su zvedav kolik toho vydrzi :-O

PříspěvekNapsal: 18.04.2012 16:54
od marish
Myslím že dost...
Jinak jsem dostal X7, a při první bedýnce třísek se dvakrát říznul, je ostrá jako nůž.
Ze suchých suků braných kolmo se na ostří udělaly malý zoubky, po přejetí brouskem jsou pryč, to je asi to nač si někteří stěžují, že je špatná kvalita oceli. Ale je to spíš tím poměrem ostrost x odolnost ostří.

PříspěvekNapsal: 18.04.2012 17:04
od Rainier Wolfcastle
no ja jsem prave myslel, ze duta je jen ta oranzova cast a zbytek plny, tak jsem si dovnitr posvitil...no ta moje mi nejak extreme ostra neprijde...

PříspěvekNapsal: 19.04.2012 7:04
od marish
To je otázka na co je kdo zvyklý. Sekerka ze železářství za 120,- je ostrá jako hřbet nože. O fiskarsku sem se říznul, jestli holila to sem fakt nezkoušel. Ale je fakt že 15ka a 11ka byly asi ostré o něco méně...

PříspěvekNapsal: 19.04.2012 7:10
od Fabulous
No také jsem se o Fiskars nepěkně říznul, když mi padala z ruky a pokoušel jsem se jí chytnout. Měl jsem i mačetu Fiskars a po roční práci bez ostření byla pořád OK. Fiskars je docela kvalitka.

PříspěvekNapsal: 19.04.2012 7:16
od Rainier Wolfcastle
tak za ty penize(650,-) to za otestovani stoji...ja od nich nikdy nc nemel tak jsem zvedav...hned o vikendu ju vyzkousim na rybach:-)

PříspěvekNapsal: 20.04.2012 14:10
od colek
Fiskarsku mohu jen doporučit,ostří dobré,dva týdny nazad mi vjela pod koleno a krásný,čistý řez.Dobře se to šilo. :twisted:

PříspěvekNapsal: 20.04.2012 14:42
od MacGyver
:yes sečná rána je vždy lepší než tržná. Toš pěkně srůstej chlape ;)

PříspěvekNapsal: 20.04.2012 15:20
od MRAK
colek píše:Fiskarsku mohu jen doporučit,ostří dobré,dva týdny nazad mi vjela pod koleno a krásný,čistý řez.Dobře se to šilo. :twisted:

Ty seš zvíře :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 20.04.2012 18:37
od Rainier Wolfcastle
zaznamenali jste uz nekdy nekdo, ze by uchyceni klinu a topora u fiskarsu povolilo?

PříspěvekNapsal: 21.04.2012 6:49
od marish
colek píše:Fiskarsku mohu jen doporučit,ostří dobré,dva týdny nazad mi vjela pod koleno a krásný,čistý řez.Dobře se to šilo. :twisted:

Ahoj, jen malé odbočení, šil jsi si to sám? :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 21.04.2012 8:17
od colek
Ahoj nešil,neboť mě to potkalo na chalupě a tam si šití nevozím,protože co by se mi tam asi stalo,že? :oops: A aspoň mi udělal ranhojič revizi,měl jsem tam odseklý kousek kosti,tak to musel vyndat.

PříspěvekNapsal: 05.07.2012 17:21
od felix5
na chatě sme léta používaly sekery nálezového tipu z hnoje který kovaly za krále klacka jde o podstivej kousek materiálu kterej ani za cca 30let v hnoji neutrpěl závažnější újmu . topůrko z baumaxu nebo homemade a bylo to - absolutní spokojenost . před rokem sme dostaly sekery firskars . od obou druhů máme jak velké tak malé a z vlastní zkušenosti můžu říct že ty prehystorický sou o něco lepší.

mluvim ale o štípání hotovejch špalků . jde o to že firskarsky mají o něco menší ochotu se do dřeva zaseknout i přez to že sou solidně ostré .
co se materiálu týče bude v tom asi poměrně zásadní rozdíl protože do tý firskarsky bych si netroufnul v případě potřeby praštit palicí .

hlavní nevýhodou firskarek je systém uchycení topůrka . pokud uvážíme RA dobu . na firskarsku si nový topůrko nevyrobíte zatimco na klasickou sekerku s "očkem " to zvládnete s trochou trpělivosti i rybičkou .

PříspěvekNapsal: 05.07.2012 17:57
od Centurion
presne... taky mam redeji klasicke sekery s ockem jsou 10x levnejsi a 10x lepsi mel sem fiskarsku ktera se rozpadla a uz ji nikdo neda dohromady ted se da maximalne pouzit jen jako stipaci klin

PříspěvekNapsal: 07.07.2012 8:44
od marish
Tak jestli fiskarska stojí cca 1000 - 1500 kč, 10x levnější sekyrka stojí 100 -150 kč, takové se dají sehnat v železářství, a mají obvykle zcela nevhodnou ergonomii, a o kvalitě materiálu si také nedělám iluze.
Pokud se týká "protifiskarsových" argumentů, jeden je o tradici, druhý o upevnění topora. Ani jeden nerozporuji. Ale používám spoustu věcí které nejsou tradiční, a viděl jsem dosud málo rozpadlých fiskarsek.

PříspěvekNapsal: 08.07.2012 21:36
od felix5
nejde o tradičnost . dokonce si troufnu říct že retro mi nic neříká a že sem tipickej představitel doby plastové . jen uvádim své zkušenosti a po přehodnocení můžu s klidem říct že ty staré sou lepší. pokud bych tedy scháněl něco pro RA dobu spíš než železářství bych se poptal nějakejch chalupářů. kdyby sme to na chtě všechno osadily tak máme asi 20 seker a veřim že to ostatní chalupáři maj podobně .takže sehnat nějakej kousek by neměl bejt problém.

PříspěvekNapsal: 09.07.2012 11:56
od MacGyver
Borci, pokud se bavíme o PA, tak v takové situaci bude pro přežití potřeba opravdu velké množství dřeva. Zkušenosti se sháněním dřeva na táborák jsou dobré, ale kdo si vlastnoručně každým rokem nevyrobí alespoň 20 metrů palivového dříví, nemůže objektivně srovnávat. Vzhledem k tomu, jaká je to dřina, je kvalitní nářadí alfou a omegou efektivity práce.

Fiskársky jsou super - jak malé sekery, tak velké na štípání metrových polen. V rodině se dost intenzivně zabýváme lesním hospodářstvím. Když jsme dávali brigádníkům/zaměstnancům štípací kalače s dřevěným toporem - nasazovali jsme zlomené kusy jak na běžícím pásu (a to znám rozdíl mezi kvalitním a nekvalitním toporem. Kvalitní dřevěné toporo v obchodě většinou nenajdete, a když náhodou ano, tak stojí majlant). V momentě, kdy tito lidé dostali "drahé fiskáskársky" bylo po problému. Nepamatuji si, že by se některá zničila a to naštípou 3 - 8 m palivového dříví denně.

Můj závěr - dokud jsou moderní nástroje, které šetří práci i peníze, budu je používat. Až nebudou, vrátím se ke kořenům. Nemám problém ani s jedním přístupem.

Kupte si Fiskársku a kvalitní klasickou sekeru (ta je většinou dražší než Fiskárska) a budete mít po dilema. ;)

Takových debat je spousty např. plastová vs. kovová pistole atd. :) ;)

PříspěvekNapsal: 09.07.2012 12:46
od Hugo
Zdravím, máte někdo zkušenost se sekerami ze společnosti Zbirovia?

PříspěvekNapsal: 09.07.2012 12:59
od Rainier Wolfcastle
koukam ted na tu jejich odvetvovaci a za ty penize nevypada spatne...ale nevim jak si stoji materialove a zpracovanim

PříspěvekNapsal: 09.07.2012 13:15
od Hugo
Můj soused, který je starým praktikem si jejich sekery nemůže vynachválit...

PříspěvekNapsal: 09.07.2012 22:31
od joseff
Kolega Rainier Wolfcastle se mne ptal na volbu sekery, abych to za nějaký čas nemusel někomu psát znovu,
tak to sem kopíruji.
ahoj, prolitaval jsem vlakno o sekerach, planuju ted koupit nejakou vetsi, jsem rozhodnut po znacku hultafors...psal jsi, ze idealni by mela vypadat jako karova karta...ktera toto podle tebe splnuje?
http://www.brtrade.cz/sortiment/sekery/hultafors/

Má odpověď
Rozhodně mne neberte za odborníka.
Každá nabroušená sekera dobře seká.
Výběr je podle použití.
Zda má být:
do ruksaku na vandr
na sekání chrastí
na pokácení stromu
na štípání polen
na odsekávání kůry a větví ze stromu

Pokud chcete kácet stromy a štípat polena, tak toto současně nedokáže kvalitně ani jedna.
Všechny sekery z odkazu pokácí strom, o tom nepochybuji.
Nejvhodnější na kácení jsou ty první 3 nahoře, protože ostří má jak já povídám úsměv.

Problém bude se štípáním polen, na to není vhodná ani jedna.
Ano, polena se snimi dají úspěšně štípat, ale bude to vyžadovat větší námahu.

Prodlém je v bočních stěnách. Jsou naproslo rovné a do tvaru ostrého V.
Sekyrka po zaseknutí zajede hluboko, poleno se neštípne a nepůjde vyndat.
Potom budete zvedat do vzduchu sekeru zabodnutou v polenu a bušit do špalku
nebo kamene, dokud se to nerozštípne. A tady se právě dost často ničí topůrko.

Proto je nabízen i štípací klín, který tam můžete natlouci třeba sekyrkou.

Štípací sekera by měla být ostrá a směrem nahoru se co nejvíce rozšiřovat.
- né tupá jako kladivo
Nebo lépe místo tvaru V by po obou stranách měl být tvar D.
Sekyr se vyrábí hodně druhů, sériová výroba je levná a tomu odpovídá tvar sekery.
Speciální tvar = více úkonů = (vyšší cena + méně výrobků za hodinu) = menší zisk

Zajímavé video jsem našel zde:
http://www.youtube.com/watch?v=EeLwJd86HxM

Nás zajímá sekera, né odborný postup dělníků.

PříspěvekNapsal: 09.07.2012 22:48
od Kocour
joseff píše:Proto je nabízen i štípací klín, který tam můžete natlouci třeba sekyrkou.

Tady bych si dovolil protestovat. Na zatloukání klínů slouží kalač. Sekera se tlučením hřbetem do kovu ničí.

PříspěvekNapsal: 26.08.2012 0:52
od Fabulous

PříspěvekNapsal: 26.08.2012 8:53
od Saruman
Fabulous píše:Tak tohle je moc pěkná věc!

http://bushgear.blogspot.cz/2012/08/zip ... .html#more

Tato věcička vypadá na první pohled zajímavě, z praktického hlediska však nebude zřejmě příliš použitelná.
- Pilka má malé zuby a tím pádem i malý "šrank", navíc ji limituje její poměrně krátká délka. Takový klacík, co tam na fotce řežou přeseknete určitě rychleji ostrou Fiskarou.
- Sekyrka má v místech zapouzdření sekací části do topůrka takový tvar, že při sekání špalků - viz foto, bude jistě spodní část topůrka v kontaktu s horní částí sekaného kusu. Toto bude mít pravděpodoně dost negativní vliv na její životnost.....

PříspěvekNapsal: 26.08.2012 9:15
od Fabulous
Jasne, nerikam,ze je to dokonale, ale napad dobry. Mozna zkusit neco podobneho na jinou sekeru?

PříspěvekNapsal: 26.08.2012 10:40
od Saruman
Jasně, jak říkáš, nápad je to dobrý. Mi se osvědčila při táboření velká vysouvací pilka a kvalitní štípací sekyra. Mohu zde přidat zkušenost, jelikož si připravuji dřevo na zimu sám.
- Na štípání je blbé to, že u dřevěných topůrek vždy značně namáháš klouby na rukou. Již pár let používám plastová topůrka a ta perfektně tlumí vibrace. Při stejné námaze jsem schopen udělat více práce a šetřím zdraví. Ke kaláči třeba koupíš náhradní plastové toporo za překvapivě příznivou cenu. Je lehoučké, nikdy Ti nespadne a je pevnější než dřevěné.

PříspěvekNapsal: 26.08.2012 18:48
od Hdm
Presně, plastové toporo je na ruce mnohem příjemější, můžu potvrdit.
Navíc s platovým jdu do rány vždy naplno, protože se nemusím ve skrytu duše bát, že železnou část švihem "zahodím" až někde k sousedům jako u dřevěné co sekery zůstala 2 dny na slunci a spoj se uvolnil.
Ještě doplním, že dřevěné se hned za kovem otlouká jak jde sekera do špalku a časem musíš toporo vyměnit ikdyž neupadlo. U plastové (fiskar) se mě nikdy nestalo, že by jsem měl toporo otlučené, protože když se špatně trefím odskočí zpátky a nevyštípne se jako dřevo.

PříspěvekNapsal: 02.09.2012 8:26
od Pampalíny
Já to vyřešil Fiskarsem - vysoká životnost, malá údržba, takřka nulová šance na zničení. Mám kalač, kladivo, malinkou a střední sekeru + chci ještě jednu větší a možná jednu menší.
Staré nasazovací sekerky jsem uložil pro případ nouze, ale Fiskars si myslím vydrží navěky i při častém používání.

Pro pobyt v lese se tolik toho nehodí, ale pro domácnost je to výborné...

PříspěvekNapsal: 02.09.2012 22:00
od sigmark
máme velkou fiskarsku a je opravdu uzasna.
kliny nicmene zatloukame dvoukilovou palici. zrovna dneska jsem zlomil topurko :-), jeste ted me brni ruce

PříspěvekNapsal: 04.09.2012 9:49
od Hdm
palici taky fiskar a ruce nebrní.
Mám ještě jednu obří s násadou od krumpáče, ale to je už naprosto ultimátní věc. Jak se říká "kde nepomůže síla pomůže hrubá síla" 8-)

PříspěvekNapsal: 04.09.2012 18:56
od sigmark
no takovou s krumpacem jsme meli nez jsem ji zkratil. brutus kladivo.

PříspěvekNapsal: 22.09.2012 22:26
od dzigit
Ja som si kupil len tak do zasoby tieto sekerky
povodne som chcel Fiskars ale nakoniec cena sa mi zdal az prilis na to ze ich berem len pre pripad ze pride horsia doba a inac ich moc nevyuzijem

http://www.stavbaeu.sk/zahradna-technika/extol/sekery-pily/extol-premium-sekera-kalac-sklolaminatova-nasada-3000g-8871228
http://www.stavbaeu.sk/zahradna-technika/extol/sekery-pily/extol-premium-sekera-sklolaminatova-nasada-800g-8871221
http://www.stavbaeu.sk/zahradna-technika/extol/sekery-pily/extol-premium-sekera-sklolaminatova-nasada-1250g-8871226

ale dnes uz by som radsej zobral tieto len neviem preco som na nenarazil ked som si objednaval :((
http://www.stavbaeu.sk/extol/extol-premium-sekera-stiepacia-nylonova-nasada-1300g-8871112
http://www.stavbaeu.sk/extol/extol-premium-sekera-nylonova-nasada-1800g-8871103

tak mozno ze nikomu pomozu a v kazdom pripade aspon rozsirujem ponuku :))

Inac super forum citam to tu uz aspom 2 tyzdne dakujem za info a vsetko dobre

PříspěvekNapsal: 27.09.2012 14:45
od JimmyJazz
Neco na uklidneni: http://www.youtube.com/watch?v=IPgESIYOVGI - sekera ukazana ve videu stoji bez postovneho 180USD. A dle jejich webu nestihaji vyrabet. A to tak moc, ze zastavili prijem novych objednavek. Delaji rovnez velmi pekne noze.

PříspěvekNapsal: 27.09.2012 16:29
od Fabulous
Srdce mi pookralo, kdyz jsem to video shledl...

PříspěvekNapsal: 27.09.2012 16:30
od MacGyver
JJ - něčím takovým bych se rád bavil na důchodek jen tak pro radost, když se toho dožiju a půjde to ;)

PříspěvekNapsal: 27.09.2012 17:35
od sigmark
pekny :-)

PříspěvekNapsal: 27.09.2012 17:46
od Karlos
Přesně něco takového si představuji pod pojmem poctivé remeslo... moc pěkný dík.

PříspěvekNapsal: 27.09.2012 20:36
od EBE
krásna robota s dušou ;)

PříspěvekNapsal: 27.09.2012 20:44
od bivoj
Uff, nádhera a krása. Poctivá práce. :yes

PříspěvekNapsal: 02.10.2012 11:12
od štaflík
Tak jsem po delší době vzal ven vyvětrat obyčejnou malou Fiskarsku X7 za pár stovek a byl zase překvapen, jak je "hlodavá". Tvrdé, suché dřevo, tak 25-30 cm žvejkala jako nic. Taktéž mě potěšila Sissina, se kterou jsem zkoušet batoning a ta kudla dřevo přímo žere. Sekání menších větví, dělání třísek, polínek, doslova čistá radost.Myslím že ve vesničce Fiskari dělají za pár korun moc šikovné věci.

PříspěvekNapsal: 25.11.2012 18:46
od Axel
ahojte potřeboval bych poradit s touto sekerou :

http://www.armyeshop.cz/detail-sekery-p ... zbaleno=32

Myslíte, že za tu cenu něco vydrží nebo se po chvíli rozbije ? Připadá mi nějak moc levná.

PříspěvekNapsal: 25.11.2012 18:58
od sigmark
asi bych to nebral clovece...kup si starou zenijni sekerku ačr/bw, nebo to us repro na stejne strance. mam ji a seka. a drzi :-)

PříspěvekNapsal: 31.01.2013 18:46
od Kanaďan
Sekerek pár doma mám. Asi 13 :-). Se sekerami pracuji a bavím se od 6 let, snad i déle. Považuji sekeru za jednu z "královen" vesnického a survival/bushcraft nářadí na vesnici. Další 2 jsou nůž a kosa (ta není bushcraft, ale na dědině je užitečná velmi).
Výběr kvalitní a dobré sekery je stejně obtížný, jako výběr kvalitního a pro danou činnost vhodného nože.
Pro přípracu dřeva na zimu, štípaní je podle mě nejvhodnější obyčejný kalač za 6 stovek. Já mám kalač od Zbirovie s obyčejným, nepoplastovaným topůrkem. kalač má 3,5 kg a dřevo s ním štípu buď obouruč ( metrovice) nebo jednoruč (gnotky do peca) Oproti klasické sekeře je práce s kalačem asi 5-7x snazší, v porovnání se štípací sekerou s klíny podél ostří je práce lehčí asi 2-3x.
na kácení stromů mám 2 velké topory. váží asi cca 1600g, toporo má cca 80 cm, jedna je typově staročeská sekera a druhá má široké ostří a je to typově asi brlíndká, slr má opravdu široké ostří. mám doma 4 sekery wetterlings (jednu s logem Jonsered, jednu Husqvarna a 2 s logem Wetterlings), jednu širočinu po dědovi a pak menší sekery různě nalezené po lesích a ve sklepě. Nemám ani jednu sekeru s plastovou násadou. tatovi jsem koupil fiskarsku 1200 a slouží mu dobře. bratranec si před 4 lety koupil fiskarsku 1500 a za týden jí zlomil toporo. v obchodě mu řekli, že nepoužíval sekeru tak, jak měl. přitom s ní jen štípal dřevo. dřevěné toporo si udělám sám. ve sklepě mám asi půl kubíku štípaných jasanových polen a pár topor jsem už udělal. mám poříz i hoblíky. v případě zlomení plastového topora máte jen pěstní klín. Plast vydrží opravdu hodně, ale nevydrží vše. Dřevo se může zlomit, ale toporo si vyrobím za hodinu nové. Proto je podle mě do postapo doby lepší sekera s dřeveným toporem. Te´d si chci koupit další sekeru, tentokrát od Zbirovie, typově to bude harzska.

PříspěvekNapsal: 04.02.2013 22:56
od Starken
Osobně doporučuji již zmíněnou ženijní sekyrku vz.49 (ve Čtení o sekeře je uvedena jako Sekera pro všeobecné použití ČSN 22 5119), dá se sehnat za cca 150-200,- (třeba tady i když dražší http://armatex.cz/sekera.php , popřípadě v kamenných prodejnách excalibourarmy). Její odolnost je veliká a to ze dvou důvodů: topůrko je nakonci (v železe a cca 6cm mimo) chráněno ocelovým plechem a je bezklínková - topůrko drží šroubem. Jedinou nevýhodu spatřuji v kratším topůrku.

Jedna z mála seker, která bez oprav odolavala na táborech našim skautíkům. Všechny ostatní sekery odcházely většinou kvůli zlomení či vylitnutí topůrka (fiskars jsme nezkoušeli, tehdá jediní dva majitelé nenašli odvahu vydat je všanc). Dokonce i celoocelová ("Сделано в СССР"), skončila na dva kusy (pokud si vzpomínám dovažely se dva druhy, jedna byla (zřejmě odlitek) z jednoho kusu a druhá byla víceméně jako klasická, ale topůrko bylo z trubky z nasazenou gumou - tato se nám rozpadla).

A na závěr OT: pokud opravdu chcete řešit kvalitu PA sekyr, najděte si nějaký skautský oddíl (městský - u vesnického hrozí možnost, že narazíte na přirozeně šikovné skauty), které povede rozumně nebojácný vedoucí, který se nebojí řešení úrazů a své adepty na PA sekyry jim půjčte na tábor. Zkušení táborníci mi dají za pravdu, že při výrobě dříví pro taborovou kuchyň je možno zažít a vidět nevídané..... :head

PříspěvekNapsal: 23.02.2013 21:25
od psychomag
SPAX 16 od Ontario Knife,orig US Army..

Má své nevýhody(např.nejde použít jako kladivo,..) ale jinak převažují jen +++

:D

PříspěvekNapsal: 24.02.2013 11:16
od muzzleloader
JimmyJazz píše:Neco na uklidneni: http://www.youtube.com/watch?v=IPgESIYOVGI - sekera ukazana ve videu stoji bez postovneho 180USD. A dle jejich webu nestihaji vyrabet. A to tak moc, ze zastavili prijem novych objednavek. Delaji rovnez velmi pekne noze.

Proc je to video soukrome?Nejde prehrat :-(

Re: Sekery

PříspěvekNapsal: 27.02.2013 8:40
od P. K. R.
Tedy: máme doma jak klasické (jednu velkou na štípání a menší na třísky, občas se hodí i ta zmíněná "tesařská". Kdyby se nasadily všechny, tak jich je hafo. děda byl truhlář), tak i "fiskarsky" (střední a myslím tu největší štípací)....
Jde asi o zvyk/vkus (přiznám se, jsem trochu "retro" ;) ), ale mě osobně padne do ruky lépe klasická, jak na větší polena, tak i na třísky/menší kousky na zatápění (samozřejmě velikost dle potřeby). Ta "moderní" mi přijde "moc lehká", sice je trochu pádnější na hlavu sekyry, ale tím pádem i trochu rychlejší švihem, což se může vymstít, sjet a poranit (to se stalo mě). Někdy se nezasekne dobře. Ale fakt, že když v dřevě není suk nebo jiná nerovnost, tak to s velkou fiskarskou jde většinou na první pokus. Jde samozřejmě o šikovnost :D. Ale klasika, když má nepoškozený topůrko (nedoporučuje se sekat s prasklým!) a je dobře nabroušená, tak má myslím stále něco do sebe...
Jak zde bylo podotknuto, tak pokud se to umí, tak dřev. topůrko jde lehce vyměnit. Problém je ale i ten, že ne vždy do sekyry dnes koupené toporo sedne, tudíž je ho třeba většinou poupravit, většinou jsou ty tvary i hodně "netradiční" (pokud by měl někdo tip na nějaký dobrý zdroj kvalitních ?). Pak je důležitý dobrý zaklínkování. Pokud se to neumí, je lepší za někým znalým zajít. Nahrazovat např. klínky hřebíky apod. není ono. Pokud se sekyra viklá nebo spadává, pak já mám takový fígl, že ji ponořím na několik hodin do vody. Dřevo nabobtná a opět vše drží jak má. Nevím, jak by toto fungovalo v zimě, nezkoušel jsem. Pak samozřejmě kov důkladně vysušit a nakonzervovat.
Důležitý jsou i klíny. Bez nich velká polena nejdou. Máme dva klasický kovaný - spolu s přiměřeně velkou kovovou palicí je to mnohdy rychlejší než se sekyrou. Je tu ale problém v tom, že klín se nahoře rozklepává a vznikají ostré otřepy - čas od času je třeba obrousit flexou. Někdy se stane, že klín/sekyra uvízne ve špalku a nejde vyndat. Snadná pomoc, pokud máme menší klín, nebo postačí i zašpičatělé polínko - klín/sekyra by se měl uvolnit. Je zbytečný a někdy i nebezpečný sekyrou s velkým polenem sekat opačně (krom toho, že je to mnohdy těžké a náhodou špalek může odletět).
Důležitý je samozřejmě i kvalitní štípací špalek, co nejširší a z tvrdého dřeva. Ideální je více velikostí pro různé úkony - na štípání nižší, na třísky apod. vyšší (nemusíte se k tomu ohýbat).

ps 1. Možná to jsou zbytečné poznámky, ale třeba někomu mohou přijít zajímavé :D
ps 2. Jinak na zatápění úspěšně používáme tu sušenou kůru z citrusů, jak se tu někde psalo. Trochu v kamnech prská. Problém je, že když se nějakou dobu netopí, tak zpět trochu navlhne. Ale je to dobrý zlepšovák - uspoří se tím "smolnička". Nosí mi jí už více lidí...
ps 3. Tady jsem jinak našel nějaké zásady, které se v péči o tyto nástroje mohou hodit: http://cs.wikipedia.org/wiki/Sekera

PříspěvekNapsal: 27.02.2013 9:23
od sigmark
vicemene jsi ty zaklady pekne shrnul :yes
fiskarska ma prave tu vyhodu v posunuti teziste dopredu, takze pri stejne hmotnosti ma vyssi dopadovou energii nez klasicka. diky vybrusu jaky se na vetsich fiskarsech dela taky pekne zajizdi do dreva.

drevo si zpracovavame sami, takze mame klinu mnohem vic, a pouzivame na ne stare doslouzile sekery. mas pravdu ze mnohdy je to efektivnejsi nez to narezavat motorovkou nebo prosekavat sekerou, obzvlast na delsich spalcich.

PříspěvekNapsal: 10.03.2013 21:54
od felix5
JimmyJazz píše:Neco na uklidneni: http://www.youtube.com/watch?v=IPgESIYOVGI - sekera ukazana ve videu stoji bez postovneho 180USD. A dle jejich webu nestihaji vyrabet. A to tak moc, ze zastavili prijem novych objednavek. Delaji rovnez velmi pekne noze.

můžu poprosit o přístup ? taky bych se rád podíval ;)

PříspěvekNapsal: 10.03.2013 22:35
od goofix
https://www.youtube.com/watch?v=paCyA9ypEOE na to puvodni se nedostane nikdo, nemel prava na muziku

PříspěvekNapsal: 11.03.2013 21:24
od felix5
díky, vypadá to krásně a je v tom hezkej kus tradice a tvrdý práce .
já asi přecijen nejsem takovej fanšmejkr abych nezůstal u tý sekerky vyhrabaný z hnoje na chatě a topůrka za 49 z obi . když si s tim člověk pohraje , výsledek taky není k zahození.

PříspěvekNapsal: 25.04.2013 18:05
od Rase
Dobrý den Pánové, chtěl jsem požádat o radu, typ, při výběr sekyry. Delší čas se rozmýšlím zda koupit nějaký sekací nůž, nebo sekeru - rozhodl sem se nakonec hledat spíš sekeru. Hlavní je aby byla poměrně krátká, do 40cm, aby se mi vlezla do batohu. Jsem poněkud "retrorozpadlík" a chtěl bych tedy aby topůrko bylo dřevěné. Břit pak raději rozšiřující se, pracuju s nimi raději (úzký břit se hodí akorát k zabíjení lidí, což momentálně nepotřebuji... že :D). Cenou bych se rád vlezl do tisíce peněz, nejlépe i s poštovným (pokud by se jednalo o něco hodně prima, tak bych přidal). Koukal sem na nějaké švédské sekery, ty jsou pěkné, ale nevím pořádně jaké značky hledat. Neorientuju se v tom.
Prošel jsem si diskuzi zde, Venet sem dával moc dobrý odkaz na německé sekery, ale já bych raději, aby ta má šla koupit v Čechách. Děkuju za případné rady

PříspěvekNapsal: 25.04.2013 18:44
od goral
http://www.brtrade.cz/product/fril-trek ... ekera-165/

podle me vyherce tve souteze ;)

EDIT: mirne presahuje tvoji cenu a velikost (o 4cm a sto korun), ale nebudes litovat.

PříspěvekNapsal: 25.04.2013 19:28
od Rase
Je vidět že nám to myslí podobně. Díky za typ, to je přesně to co jsem měl na mysli (pěkné a funkční).
Já právě už i koukal na tuhle Hultaforsku (zdá se že je ta značka hodně dobrá, když sem o ni taky zakopnul):
http://www.chrisman.cz/produkty/sekery-hultafors
To že je dražší by ani tak nevadilo, jen mi přijde že je až moc krátká (23.5 cm), jestli je to ještě funkční délka.
Líbí se mi ale že je malá (nepotřebuju štípat polena), rád pracuju se sekerkou, držíce ji hned u břitu (pro jemnou práci) - řezbářská deformace :D

PříspěvekNapsal: 25.04.2013 19:30
od big bang
Rase jednoznačne Husqvarna :geek: :lol:

Obrázek

PříspěvekNapsal: 25.04.2013 21:18
od Rase
Šmejdil sem šmejdil, až sem vyšmejdil pěknou recenzi. Na fotce je pěkně vidět malá Husqvarna, jak z různých úhlů, tak i její pěkné pouzdro. Opravdu se zdá že to nebude špatná sekerka:
http://smf.pspace.cz/index.php?topic=1383.15
je ale možné že by stála jenom 800 penízů + poštovné?
http://www.algrad.cz/algrad-cz/eshop/1- ... -Husqvarna
Jen doufám že je to ta samá co myslel big bang a ne nějaký výplach z čínské pece (přeci jen u internetu člověk netuší)

PříspěvekNapsal: 25.04.2013 21:50
od big bang
Rase Husqvarna berie sekery od dvoch Švédskych výrobcov, jeden je Wetterlings a druhého si nepamätám :geek: takže si pozisťuj :lol:

PříspěvekNapsal: 26.04.2013 5:58
od Maximus
Ta druhá švédská značka je Hultafors a ani jedna z nich určitě není žádný "čínský výplach". Rozhodně si nějakou sekeru Husqarnu hodlám pořídit, ačkoli co se týká motorových pil, tak mám raději Dolmar ;).

PříspěvekNapsal: 26.04.2013 6:30
od Rase
Tak se zdá že existují dva typy oné krátké sekery Husqvarna, jeden levnější (nemá vyboulení u čepele a má jen malé kožené pouzdro), tenhle typ stojí většinou kolem 600,- Druhý typ stojí zhruba 1500,- je mnohem hezčí a zdá se že i propracovanější. Už sem psal prodejci, tak uvidíme. Radši bych si za pěknou sekerku připlatil, než být zklamaný

Re: ?

PříspěvekNapsal: 29.04.2013 14:34
od P. K. R.
dotaz: je normální, že u Fiskars X7 se udělaly na ostří místy malé zoubky ??? sekáme s ní pouze přiměřeně malé kousky na zatopení a třísky k podpalu... nevím, že by snad nějaký "fake" ??? jináč seká moc pěkně.

PříspěvekNapsal: 29.04.2013 14:38
od sigmark
zkus to ostří přetáhnout zlehka brouskem. na naší se nám to stalo taky, protože byla vytažená moc dojedovata a vyštipovala mikrozuby.

PříspěvekNapsal: 29.04.2013 14:46
od bivoj
Občas se to u Fiskarsek opravdu stává - vím o jedné, kde se taky vyštipovalo moc vytažené ostří. Stačí však přejet brouskem (s citem) jak říká sigmark a je to OK.

PříspěvekNapsal: 29.04.2013 19:40
od P. K. R.
Díky pánové za rady,
zkusím, co to udělá, snad se to trochu pokoriguje...

PříspěvekNapsal: 29.04.2013 20:35
od felix5
s citem ? pokud sekerku stačí přejet s citem brouskem tak dle mého nestojí za záchranu protože není kvalitní. Správná sekerka je zakalená jako pra*e takže si s citem člověk moc neškrtne. když nějakou renovuju tak to běžně dělám tak že hrubou nerovnost a úhel výbrusu beru na klasický stolní brusce (tam je potřeba hoodně citu a trpělivosti aby se materiál nevyhřál). pak jde na řadu velkej pilník a hezky celou vahou aby bylo vůbec vidět že na to někdo pilníkem šáhnul . pak to dolaďuju jehlovym pilníčkem až mám tvar ostrí jakej potřebuju a následuje leštění 400 - 600 a 800 šmirglem - jemnější nemá význam protože tak tvrdej materiál nevezme pokud na tom nechceš strávit půl života .stejně jako nemá význam dělat jí ostrou aby holila pokud nechceš znovu vybrušovat vylámané ostří. sekerka pro tvé účely nemusí bejt ostrá jako nůž ale jakoby "špičatá" což vyplývá i z úhlu ostří jaké má sekerka mít. Ona totiž dřevo v podstatě nekrájí ale trhá. Ostří se dostane do styku se dřevem jen na chvilku v moment záseku zbytek už dělá tvar sekery díky kterému je ostří vždy něco nad trhlinou ve dřevě a přesekává jen případné odchlíplé zbytky dřeva . Každopádně se připrav že na tom necháš hezkejch pár hodin práce . Nabrousit poctivě sekerku totiž neni žádná sranda diky právě zmiňované tvrdosti materiálu.

PříspěvekNapsal: 29.04.2013 21:41
od sigmark
s citem znamená nebrat to 80 hrubostí. fiskarsky jsou vytažené hodně do tenka a grot se ohýbá nebo vyštipuje. když to vezmeš "s citem", strhneš grot a je vymalováno. klidně bude holit a nebudeš muset řešit vylámané ostří, protože to se odvíjí a) od výbrusu, b) od míry vyleštění ostří.
teoreticky má smysl vzít to i 3000 zrnitostí, i když prakticky moc rozdíl na tomhle typu nástroje nepoznáš.

PříspěvekNapsal: 29.04.2013 21:44
od bivoj
2 praalien - to vyštípávání na fiskarskách je vskutku pouze mikroskopické (někdo si toho ani nemusí všimnout, pokud si to ostří fakt detailně neprohlédne), takže v tomto případě opravdu stačí vzít dobrý brousek a to ostří přehladit. Nic víc.

PříspěvekNapsal: 11.05.2013 10:41
od Rase
Tak Husqvarna už je doma a mám z ní radost. Jen jsem si ji trochu víc zidealizoval, a tak mě překvapila její velikost a detaily (čekal sem že bude kratší, ostří širší a ostřejší). Teď jdu tedy dobrousit ostří, lehce vyhladit topůrko a napustit ho voskem (nebo fermeží, ještě uvidím). Je to ale moc pěkná sekerka, povedená. Prodejce (Lignus) byl pěkně vstřícný a na požádání mi poslali několik fotek sekerky - což sem ani nečekal. :yes

PříspěvekNapsal: 11.05.2013 11:22
od big bang
Rase máš tu čo som dal sem obrázok alebo ten druhý typ? :geek:

PříspěvekNapsal: 11.05.2013 13:29
od Rase
Udělal sem fotku, pro lepší představu. Je to ten lepší typ, tak sem si připlatil, i s poštovným mě vyšla na třináct stovek + malý dárek. Tady už je lehce doupravená (dobroušené ostří a i lehce kolem loga, napuštěná fermeží a převoskovaná), teď je příjemnější v ruce. Vizuelně je ale úplně stejná jako od prodejce.

PříspěvekNapsal: 25.01.2014 18:38
od štaflík
Máte někdo zkušenosti se sekarama Bahco? Potřebuju si pořídit výbavu na chalupu a jsem docela vykrvenej...

PříspěvekNapsal: 25.01.2014 18:42
od alive
Bahco si klidne porid, jsou v poho. Pouzivam a spokojenost.

PříspěvekNapsal: 25.01.2014 19:33
od štaflík
Díky pane za názor.

PříspěvekNapsal: 25.01.2014 19:35
od alive
Nemas zac. Mam ji asi tri roky, velkou. A seka toho fakt dost...Kazdej rok na zimu:-)

PříspěvekNapsal: 25.01.2014 22:24
od RAD
http://aukro.cz/sekera-i3910215372.html
http://aukro.cz/2x-sekyra-sekera-sekyrk ... 98182.html
http://aukro.cz/staricka-sekera-zacena- ... 24505.html
http://aukro.cz/velika-znacena-sekera-i3907726016.html

Kašli na sponzoring nadnárodních konglomerátů . Kup za kilo sekerku za pade z železářství vezmeš topůrko . Dřevěnej klínek vyrobíš a kulatej koupíš za dvacku v tom samym železářství. Za večer strávenej s kartáčem pilníkem a dlátem máš naprosto parádní sekerku . Lepší než trávit večer u bedny kde stejně nic nedávaj.

PříspěvekNapsal: 25.01.2014 23:38
od Maximus
Mám několik "tábornických" seker Bahco a kvalita k poměru cena mi příjde jako velmi dobrá. U staré sekery nejasného původu není žádná záruka kvality materiálu, či jestli si neprošla nějakým požárem či táborákem, který její původní kvalitu neposlal někam na úroveň noname seker z P.R.C.. Bavit se pak nějakým kalením z nejistým výsledkem, tak na to bych se mohl opravdu v dnešní situaci vykašlat. Navíc třeba cenově dobře vychází sekery od Husqarny, což je brandovaný Wetterlings, který patří mezi top výrobce kvalitních seker,

PříspěvekNapsal: 26.01.2014 1:52
od realcop
Nedávno jsem koupil Fiskars X7. Máte někdo Fiskarse. NĚJAKÉ POZNATKY CO DO KVALITY A UČELNOSTI???

PříspěvekNapsal: 26.01.2014 9:14
od Etranger
Před 20 lety kdy zde byl Fiskars horkou novinkou jsem koupil sekyru vypadající jako současný model X 15.Vydržela neskutečné věci včetně destrukčních zkoušek jako páčení apod.Mám ji dodnes a pořád bezvadně slouží.

PříspěvekNapsal: 26.01.2014 9:43
od RAD
RE Maximus :
To je přesně ta dnešní nemoc . Člověk na všechno potřebuje jistotu a 10 alibistickejch papírů . Co kdyby náhodou někdo sekeru hodil do ohně ... To se běžně dělá , stejně tak se prohledávají vyhořelé domy zda tam nezbyla nějaká ohořelá sekera a následně se jí za kilo pokouším udat na Aukru abych hrozně zbohatl na hlouposti ostatních . Proboha lidi , vy pořád chcete nějaký jistoty jako by v životě bylo něco jistý .

PříspěvekNapsal: 26.01.2014 17:37
od des
bojovat proti nadnárodným konglomerátom tým, že nebudeš kupovat výrobky so známou kvalitou, ale sa spolahneš napr na pochybnú skorodovanú sekeru z neznámeho materiálu, neznámou históriou, poškodenú koróziou v lepšom prípade len povrchovou... ja ti nevim, no. :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 26.01.2014 17:43
od Fabulous
No řešíme ptákoviny, ale také si raději koupím novou. Už jen proto, že mám rád hezké nové věci :)

PříspěvekNapsal: 26.01.2014 19:06
od štaflík
No asi tak:
roky jsem sekal s různými starými, běžnými sekerami. I když se daly ke kováři, byly brzo tupé. Nemluvě o věčném padání z topůrek. Na zahradě máme Fiskarsky a rozdíl je světelné roky ve prospěch Fiskars. Nárůst produktivity neskutečný. Nemám tolik času, abych mohl strávit večer tím, že budu dávat do kupy starou sekeru (mám jich na zahradě dost). Radši si koupím Fiskars, Hultafors apod. Event. je-li dobré (a zdá se, že ano), tak to Bahco.

PříspěvekNapsal: 26.01.2014 20:56
od RAD
No neznám vás osobně ale chápu že pro někoho je skutečně lepší si to koupit už hotové a pak to posílat na "opravu" ke kováři nebo brousícím romům.

PříspěvekNapsal: 26.01.2014 21:25
od štaflík
Nejde o to, jak se známe, ale prostě žádná z předchozích seker, co jsem měl, nezvládla s tak malým vynaložením námahy a s takovou efektivitou poštípat tolik dřeva. Pět let bez údržby a pořád sekají mnohem lépe, než předchozí sekery po návratu od kováře. Bolí mě záda, nemám moc času a prostě nevidím racionální pozitivum v tom, dělat věci pomalu a pracně.

PříspěvekNapsal: 27.01.2014 9:47
od RAD
Tak to máme přesně opačný zkušenosti .Fiskarsky už 3 roky ležej v koutě , nedělá se mi s nima dobře. Ale je fakt že ročně zdělám tak 5 stromů takže žádnej velkej lesnickej průmysl.

PříspěvekNapsal: 27.01.2014 10:00
od štaflík
Já taky nic moc nedělám. V průměru 8 kubíků listnáčů ročně. A je fakt, že hlavně dlouhý Fiskarsky jsou ze začátku hodně divný, takový nebezpečný, nejistotu vzbuzující. Lehounký topor, relativně malá těžká hlava s jedovatým ostřím, zpočátku máš pocit, že si to poletí kam chce, nejraději do tvý holeně. Ale jak si zvykneš, je to velmi funkční.

PříspěvekNapsal: 27.01.2014 10:24
od RAD
O to ani nejde . Spíš z nich mám pocit jako by neštípaly. Prostě se do dřeva nechtějí zakousnout. Zatimco veškeré moje old sekery se do dřeva zakousnou a skončí alespoň v části špalku fiskarsky "Jako" by se odrážely.

PříspěvekNapsal: 27.01.2014 10:35
od Hdm
Jjj to se mě zdálo taky, když jsem přešel na fiskars. Je to tím teflonem co jsou pokryté, prostě to po tom klouže. Když se teflon odře pak je to jako normální sekera. Popravdě mě ten teflon spíše vadil, protože jsem zvyklý sekyru zaseknout, nadzvednout a otočit i se špalkem ve vzduchu a křápnout s tím obráceně. Jako obrovskou výhodu fiskarek vidím menší dlouhodobou únavu rukou. Taky se mě nestalo, že by "zabrněly" ruce, když se špatně trefím.

PříspěvekNapsal: 27.01.2014 10:36
od MacGyver
A jsi si jistý, že se jedná o originál Fiskars? Jiné sekery s plastovým toporem totiž tímto neduhem trpí a se Fiskarsem se nemůžou rovnat. Proti gustu žádný dišputát. Ať každý používá co je mu libo.

PříspěvekNapsal: 27.01.2014 10:38
od štaflík
MacGyver +1. Fiskarskám se dá vyčíst leccos, ale že by nelezly do dřeva? Mě naopak přijdou velmi kousavé. Tedy alespoń oproti tomu, co jsem měl v packách dříve (nějaké prastaré, nějaké baumaxy, v nejlepším případě Zbirovie...).

PříspěvekNapsal: 27.01.2014 10:42
od Etranger
Origo Fiskars do rukou netepe.I no name kopie s plastovým toporem jsou v tomhle mnohem lepší než dřevo.

PříspěvekNapsal: 27.01.2014 10:49
od MacGyver
Teflon na Fiskarse jede do dřeva jako nůž do másla, což považuji za podstatnější výhodu, než, že jde sekera snadněji z uskříplého špalku vyndat. Půlmetrový špalek bez suku štípu na jednu ránu a musím dávat bacha, abych nerozštípl i špalek pod ním. Špalky se sukem běžně sekám druhou ránou s tím že, je ve vzduchu otáčím o 180 stupňů. Pokud sekeru nechám spadnou na špalek vlastní vahou, drží v něm bez problému odložená.

Několik jiných seker s plastovým či laminátovým toporem jsem vrátil s tím že nesekají. Což je u sekery nemilé.

PříspěvekNapsal: 27.01.2014 10:53
od kregan
Já sem staromilec a novodobý hračky přijímám jen hodně pomalu. Na Fiskarsku ale nedám dopustit. Hlavně kvůli hmotnosti, protože jí většinou tahám na báglu. Ostří drží taky hezky.
I když u psaní bakalářky sem se probíral různejma kronikama a o dřevorubcích jsou občas zmínky, že celej tejden káceli, v neděli jen lehce "obtáhli" ostří sekery, párkrát s nim přejeli po řemenu a oholili se do kostela. To by Fiskarska asi nedala. Taky bylo běžný, že se sekera dědila až přes čtyři generace a když na někoho vyšlo koupit novou, vybíral několik dní, navštěvoval ostatní dřevorubce a porovnával.

PříspěvekNapsal: 27.01.2014 11:06
od Hdm
Macu, pokud máš tu dlouhou fiskarku s těžkou hlavou tak jo, samozřejmě to dáš na jednu ránu. Ale ne všichni štípají smrkové kuláčky :-P Zkus si s tím štípnout javorový zkurvenec nebo kuláč jasanu a budeš mluvit jinak. Tam je to jak říká RAD, sekera se zakousne, ale dřevo ji sevře tak silně, že po teflonu zase vyjede ven. Praktická zkušenost.

PříspěvekNapsal: 27.01.2014 11:19
od MacGyver
Kurňa chlapi jsem z lesácké rodiny. Jsem zvyklý i při své subtilní postavě a kancelářské práci dělat s pilou deset hodin denně, či štípat bukové, dubové či jiné listnaté metrové špalky celý den, šest dní v týdnu celý rok. Maximusova latifundie by mohla o našem posledním řádění vyprávět. Prošlo mi rukama desítek seker a teoretizování (nechci se nikoho dotknout) zahrádkářů a trempíku je pro mě úsměvné. Něco jako diskuse o tom který tank je "hezčí". :roll:

Na štípaní metrových špalkú mám největší Fiskarksu. Tuším že je značena X25 nebo X27. Z hlavy teď nevím. Na dvoře štípu s X17 a X11 mám jako tábornickou sekeru. Nemám absolutně nic proti klasickým sekerám. Několik kovaných jsem si přivezl z Německa (viď Karlos jak se ti líbilo zvonění materiálu). Jedná se o špičkové výrobky. Je to pro mě ale spíše šperk, který si zaslouží úctu k řemeslníkovi a péči. Sehnat u nás kvalitní kovanou sekeru je problém. Sehnat u nás kvalitní toporo je desetkrát větší problém. Na hrubou každodenní práci v lese zatím v poměru cena/výkon/užitná hodnota/komfort/trvanlivost nikdo nic srovnatelného s Fiskasem nevyrobil.

PříspěvekNapsal: 27.01.2014 11:47
od Hdm
Kurňa, šak já s tebou souhlasím, jen říkám, že NOVÁ fiskarka když zaseknu a ve vzduchu otáčím o 180 tak mi často ze sekyry špalek sklouzne. Fiskarka s odrbaným teflonem to nedělá.

OT: Nevím proč volíš osobní útoky typu "...zahrádkářů a trempíku je pro mě úsměvné...". Vždyť netušíš kdo jsou ostatní. Protože se to dostalo do této roviny končím.

PříspěvekNapsal: 27.01.2014 11:59
od MacGyver
Hdm píše:Macu, ...ale ne všichni štípají smrkové kuláčky :-P Zkus si s tím štípnout javorový zkurvenec nebo kuláč jasanu a budeš mluvit jinak. Tam je to jak říká RAD, sekera se zakousne, ale dřevo ji sevře tak silně, že po teflonu zase vyjede ven. Praktická zkušenost.

Podívej, psal jsem že se nechci nikoho dotknout. Asi se to tedy někoho dotklo. Proč? Nevím? Naopak jsem na osobní hodnotící příspěvek viz citace. nereagoval osobně. Kurňa jsem napsal proto, že když se podívám na začátek tohoto vlákna, tak se motá stále dokola a osobně sem přispívám minimálně po třetí pořád zkonca dokola to samé. Nic osobního v tom na tebe nebylo, takže se hoď do klidu ;) Projdi si celé vlákno a snad marnost této "diskuse" pochopíš.

PříspěvekNapsal: 27.01.2014 12:34
od Karlos
MacGyver píše: (viď Karlos jak se ti líbilo zvonění materiálu)

Potvrzuji, ale podle mě to nebyla sekera ale ladička ve tvaru sekery... tak krásné C jsem dlouho neslyšel :shock:

PříspěvekNapsal: 28.01.2014 0:52
od Hohepa
IMHO malá technická
dovolím si připomenout, že i "sekera" je pojmenování nástrojů, které se svým určením liší.
Na špalky je určená výše zmiňovaná X25, také ji výrobce označuje jako štípací.
Kdo má z řady nazvanou univerzální např ona X10 a štípe s ní špalky, je z mého pohledu tak trochu masochista.
Plochá-placatá hlava - dřevorubecká, je primárně určená na odvětvování poražených stromů.
( historicky i na jejich kácení ).
To, že nedrží po zaseknutí ve dřevě, to je její veliké plus. Zkuste si představit jak zvedáte celý strom a třeba když ještě stojí :lol:
Široká těžká hlava - kalač je na štípání špalků. Je nesmysl tahat ho do lesa a osekávat s ním větve, že?
Tak prosím, neposuzujte kvalitu, když něco nepoužíváte k původnímu účelu. To že to jde, neříká nic o kvalitě nástroje pro jeho rodilé použití.

Po pradědovy mám nabalzamovanou a pečlivě uloženou tesařskou jednostranou širočinu - také "sekeru". Na větve je z půlky k ničemu ( jen jedna strana kmene, druhá je proti srsti) a špalek s ní také nedám. Je snad proto nanic ?

P.S.:Zrovna tak si schovávám strojní vrtačku s klikou, i když jsem ji ještě nepoužil. Zatím mám na vrtání elektriku.

P.P.S. Jo to s tím holením sekerou jsem taky četl . Seton, Dva divoši nebo Ralf zálesák ?Je to dávno. Hezká latina. :lol:
I břitvu lazebník obtahoval na řemenu X krát za den. Takovou sekeru, co to zvládne jednou za týden tu bych tuze chtěl.
Apropo proč se holit tak neohrabaným pazmektem jako je sekera, když má každý lesák-zálesák přece nůž ?

PříspěvekNapsal: 28.01.2014 9:03
od kregan
Aha, to se omlouvám za mystifikaci. V dobách, kdy sem psal bakalářku a prokousával se stohy kronik sem po večerech prokrastinoval u oddechový četby. Už je to dávno a tak mi to začíná splývat. Teď už je mi jasný, proč se mi tuhle informaci nedaří zpětně dohledat :D

PříspěvekNapsal: 28.01.2014 14:39
od Reno
Mac + Hdm: Už se perou? :twisted:

Jinak si rovněž dovolím utrousit něco z mých osobních zkušeností k tématu: Jako silově nejvíce disponovaný příslušník rodinného klanu jsem na našich venkovských latifundiích (zde evidentně oblíbený výraz :) ) tak nějak předurčen k fyzicky náročnější práci, což zahrnuje i štípání dřeva (primární velké špalky). Sekery jsem zkusil různé a musím uznat, že Fiskars patří z mého úhlu pohledu k tomu nejlepšímu. Jsou opravdu ostré, odolné a to plastové toporo se dobře drží, oproti dřevu výrazně tlumí rázy do rukou a také vydrží mnohem víc, než sebelepší dřevo. Ovšem jak zmínil Honepa, člověk by měl věci, tedy i sekery, používat zejména k tomu, k čemu byly primárně určeny. Jakákoliv improvizace či univerzální řešení vždy znamená v určitých směrech pokles výkonu. A tak navzdory tomu, že štípací sekery Fiskars jsou opravdu výborné a ti ze zbylých příslušníků našeho rodinného klanu, kteří se štípání dřeva rovněž věnují, pracují bez výjimky s nimi, já osobně používám starý těžký "no-name" kalač s dřevěným toporem. Proč? Protože i u opravdu zkur****** špalků, kde si naši "Fiskarkáři" musí vypomáhat klíny, mně vždy stačí jediný mocný sek... 8-) Na štípání velkých špalků je prostě kalač nepřekonatelný. Fiskars, jak jsem tak koukal, kalače vyrábí také, s těmi ale nemám žádnou zkušenost. Ovšem až třeba zlomím násadu u toho starého, tak... :P

Jinak to holení sekerou, tedy nástrojem s pro tyto účely příliš tupým úhlem ostří, bych chtěl mimo dobrodružnou literaturu vidět i v praxi... :lol: Ačkoli v těch východnějších zemích, kde zítra znamená již včera, by to MOŽNÁ... :twisted:

PříspěvekNapsal: 28.01.2014 15:14
od mischanek
hih, tak na naší latifundičce taky vladné fiskars a nejen mezi sekerami - jinak při tom srovnání je pak asi i vhodné posuzovat její hmotnost a délku topůrka.. tchán k nám chodí pomáhat se dřevem moc rád, od doby co zkusil fiskarsku, páč mu to jde skoro samo.. a když náhodu uvízne, skvělá věc pak je jejich spirálový klín :punch
jo a na jedné jejich univezálce jsem si při hodně podceněné zkoušce ostrosti málem rozpůlil palec :oops:

PříspěvekNapsal: 28.01.2014 16:00
od MacGyver
Já měl za to, že všichni srovnáváme srovnatelné, ale možná jsem se zmýlil. Bavit se o elementárních rozdílech v konstrukci štípacích seker, odvětvovacích či jiných speciálních mě ani ve snu nenapadlo. Logicky jsem předpokládal, že každý pracuje s nářadím, tím způsobem ke kterému bylo vyrobeno. Pokud si někdo vezme na štípání sekeru určenou ke kácení, nebo odvětvování, tak už se nedivím, že je nespokojen. V tomto případě totiž nepomůže ani ...za dva zlatý a topůrko ta Tolar.

PříspěvekNapsal: 28.01.2014 16:16
od Venet
Mischanek, až ma myklo - som myslel že mám preludy. Až teraz som si všimol, že tvoj medveď žmurká.
A k sekeriam, ja mám kaľač aj malú tábornícku(viď prvá strana vlákna) - Ochsenkopf (spokojnosť veliká, kaľač normálka, ale ta malá sekera je priam božská), a veľkú 1500g bahco... ( na to moje domácí žvejkání stačí). Veľa toho nenakáľam, skôr príležitostne, hlavne keď ideme k svokrovcom ( svokor má noname a tupú jak poleno). K fiskars sekeriam, mám schizofrenický vzťah. Lákujú ma, oceľ aj tvar ostria sympatické, ale nepáčia sa mi (Som skôr tradicionalista) a nemám dôveru k rúčke. Holt asi ju budem musieť kúpiť a vyskúšať 8-)

PříspěvekNapsal: 28.01.2014 20:11
od Maximus
Mimo několik štípacích seker máme i Fiskars kalač a práce s nimi je o poznání méně namáhavá a o poznání více efektivní než s "klasikou". Jsou to ale primárně štípací sekery a na odvětvování jsou určitě lepší jiné sekery.

PříspěvekNapsal: 28.01.2014 22:11
od bacil
Já v tom mám teď teda takovej guláš!

Mohli byste někdo prosím dát aspoň nějaké záchytné body (třeba i linky, nejlépe s obrázkama), jak která sekera vypadá, na co je a není?

PříspěvekNapsal: 29.01.2014 0:19
od Reno
Ona to není až taková věda... Obecně platí, že s čím větší masou dřeva (délka / průměr špalků, průměr kmene...) chceš pracovat, tím těžší a delší nástroj potřebuješ. Sekery určené ke štípání dřeva mají tupější klínovitý profil, který napomáhá rozevření špalku při seku a tím jeho celkovému prasknutí. Ke štípání dřeva se mimo štípací sekery používá i kalač, který by se s trochou nadsázky nechal nazvat štípací palicí. :) Kalač obvykle bývá cca 2x těžší, než štípací sekera stejné délky. Rovněž profil klínu je u kalače ještě tupější, než u štípacích seker, přičemž jeho začátek mívá dutý výbrus. Jak už jsem zmínil v předchozím příspěvku, zbylí "štípači" v rámci rodinného klanu bez výjimky nejraději pracují s velkou štípací sekerou Fiskars, můj nejoblíbenější 5 kg kalač, se kterým pracuji v režimu "na co udeří, to zničí", už jim připadá moc těžký a neohrabaný. Sekery určené ke kácení stromů mají ostrý klínovitý profil, aby při seku pronikaly co nejhlouběji do dřeva. Fiskars ovšem v dnešní době motorových pil už podobné velké dřevorubecké sekery ani nevyrábí. Existují i tzv. univerzální sekery, které jsou něco mezi. Každopádně všechno má svoje :idea: Např. kalač je díky své hmotnosti skvělým pádným nástrojem pro štípání velkých špalků ve vertikálním směru a díky dutému výbrusu i dobře použitelný pro odvětvení ležících stromů. Ovšem kácet vzrostlý strom bych s ním opravdu nechtěl, ne že by to vůbec nešlo, ale "prokousat" se s takovým klínem skrz celý kmen, to musí být opravdové galeje... :lol: Tenká dřevorubecká sekera se zase při štípání velkých špalků zasekne hluboko do dřeva, aniž by špalek výrazněji rozevřela, takže v něm zpravidla zůstane sevřená. Každopádně pokácet nějakou soušku a nasekat + naštípat z ní dřevo na oheň, to člověk v pohodě zvládne i s nějakou univerzální 40 cm sekerkou. Ovšem štípat s něčím takovým zásobu dřeva na zimu... :roll:

PříspěvekNapsal: 29.01.2014 0:48
od Hohepa
Jen doplním , dřevorubecká má ostří navíc "dlouhé" aby odseknutá "hoblina" byla plošně větší a ostří bývá do oblouku
Obrázek
Obrázek
Někdy bývá oboustranná když se jedno ostří ztupí otočí se a maká se dál
Obrázek

štípací má ostří "krátké" mírně prohnuté až rovné, aby při průniku do dřevomasy byla co nejmíň bržděna a dřevo co nejvíc rozevřela.
Obrázek

Kalač ten vypadá jak když někdo naostřil zadní nos u kladiva a nasadil ho na topurko o 90°pootočeně.
Obrázek

Univerzály jsou někde mezi

PříspěvekNapsal: 29.01.2014 2:43
od bacil
Díky za rozšíření obzorů, už se v tom snad začínám orientovat.

PříspěvekNapsal: 29.01.2014 8:03
od kregan
Když koukám na ten obrázek závodního dřevorubce, proč nepoužije taky Fiskars. Má sekeru na míru/podle pravidel soutěže nebo je to náhoda a ostatní soutěžej s Fiskars?

PříspěvekNapsal: 29.01.2014 8:37
od alive
Fiskarska je na stipani, na drevorubecke prace se pouziva podtinaci sekyra, nema tak velkej uhel a ma kulaty ostri, prave, aby dobre zajela do dreva i proti letum.

PříspěvekNapsal: 29.01.2014 10:23
od Reno
kregan píše:Když koukám na ten obrázek závodního dřevorubce, proč nepoužije taky Fiskars. Má sekeru na míru/podle pravidel soutěže nebo je to náhoda a ostatní soutěžej s Fiskars?

Jak jsem už psal - Fiskars aktuálně velké sekery vyrábí pouze ve štípacím provedení, protože pro kácení stromů se dnes standardně používají motorové pily, případně těžká strojní technika. A Fiskars neFiskars - s velkou štípací sekerou, nebo malou univerzální sekerkou, by na dřevorubecké soutěži opravdu nikdo nezazářil ... :lol:

Jinak i to štípání špalků dnes lze pohodlně realizovat pomocí hydraulické štípačky, ale k jejímu pohonu člověk potřebuje v závislosti na její konstrukci buď elektřinu, nebo traktor s hydraulikou. Zručný "štípač" s velkou štípací sekerou nebo kalačem však v praxi bývá výrazně rychlejší, než hydraulická štípačka a elektřinu ani traktor k tomu nepotřebuje.

Co se týče zpracování dřeva na oheň při pobytu v přírodě, tak větší objem práce než štípání představuje pokácení a "naporcování" kmene na délku (navíc polínka z tenčích kmenů se ani štípat nemusí). Nosit s sebou pro tyto účely štípací sekeru by tedy bylo nesmyslné, tato oblast je doménou menších dřevorubeckých nebo univezálních seker.

PříspěvekNapsal: 29.01.2014 21:04
od štaflík
Vyplatí se podle vás docela brutus příplatek (40%+) za štípací Fiskars X25 vs. X17? X17 mám na zahradě a přijde mi dost schopná, pěkných pár kubíků jsem s ní už pomlátil. Na druhou stranu kdyby ta X25 byla nějaká Wunderwaffe ana špalky, tak by ten cenový skok snad za to i stál... :?

PříspěvekNapsal: 29.01.2014 21:17
od MacGyver
x25 je na metrový polena a štípání z čela na zemi, nebo půmetrový polena průměru 30 cm a víc na špalku. x17 je na štípání na špalku polen do cca 30cm. Záleží co chceš štípat.

PříspěvekNapsal: 29.01.2014 21:24
od štaflík
Znáš to, co ti dovezou... S X17 jsem zatím zlikvidoval vše, i když někdy v brutálních sucích a rozsochách listnáčů to byl boj. Ale rovný špalky s ní likviduji i slušný macky. Rozhodně vííííc než 30cm :) Nebo vzít štípačku od Bahco s klínem (přijde mi trochu divná: malá hlavice, taková valaška) a doplnit to spíš menší univerzálkou od Fiskars. S tím Bahcem se přímo smí řezat do klínu, což se s Fiskou nesmí. A ještě bych měl oranžové rukavičky :lol:
Podivné Bahco:
http://gola-sada-tona.cz/sekery/104780- ... 88556.html

PříspěvekNapsal: 29.01.2014 21:36
od alive
Staflik: to uz je neco mezi sekerou a kalacem, na poradny spalky tim rozhodne nic nezkazis...

PříspěvekNapsal: 29.01.2014 21:44
od MacGyver
Tak jasně že x17 poštípeš i větší kusy, ale už se rozhodně nebude jednat o příjemnou práci. S větším nástrojem by mohla být příjemnější. Pokud kalač nepotřebuješ okamžitě. Počkal bych na akci. Dají se pak koupic kolem patnáctistovek. Vypadá to, že čas sledovat net máš, takže v tom nevidím problém ;)

PříspěvekNapsal: 30.01.2014 18:44
od Reno
štaflík píše:Vyplatí se podle vás docela brutus příplatek (40%+) za štípací Fiskars X25 vs. X17? X17 mám na zahradě a přijde mi dost schopná, pěkných pár kubíků jsem s ní už pomlátil. Na druhou stranu kdyby ta X25 byla nějaká Wunderwaffe ana špalky, tak by ten cenový skok snad za to i stál... :?

Úvodem jedna docela povedená FOTKA, kde jsou všechny štípací sekery Fiskars pěkně seřazené vedle sebe. :) Ta tvoje X17 je štípací sekera střední velikosti, máme jí taky a opravdu toho zvládne docela hodně. Zároveň je pořád ještě použitelná pro nějaké menší štípání a práci jednoruč. Pokud jí chceš doplnit něčím, co s přehledem zvládne víc, volil bych místo další štípací sekery spíše kalač. Se značkou Bahco nemám žádné osobní zkušenosti, takže nevím, jak je na tom s kvalitou. Ten set kalač + klín + rukavice vypadá zajímavě a za sympatickou cenu, akorát to usazení železa na toporo mi připadá takové zvláštní. Ale třeba je to naprosto OK. Ovšem pro mě kalač, co nemá alespoň 4,5 kg, není dostatečně pádný kalač... :twisted:

PříspěvekNapsal: 30.01.2014 20:35
od Frank
X17 je taková jedenapůl ručka, mám k ní doma ještě X27 a myslím že se dopňují. Začínal jsem X17 a zvládne opravdu hodně, ale u větších kusů se zbytečně nadřeš.

PříspěvekNapsal: 09.04.2014 13:58
od Patrixon
Taky jsem se nedávno rozhodoval mezi X17 a X25, nakonec vyhrál těžší kalibr - X25. Posekal jsem s ní stoletý ořešák zcela bez problémů, takže doporučuji. Určitě si ale dokoupím i nějakou menší, na malé špalíky a větve pro sekání jednoruč, asi X11. Ta X25 má skoro 2,5 kila a to je pro mě na jednoruč trochu moc.

PříspěvekNapsal: 11.04.2014 19:17
od JirkaK
Potřeboval jsem novou sekeru střední velikosti. Po přečtení všech příspěvků jsem dnes koupil Fiskars X15 za 770 Kč. Hned jsem ji vyzkoušel a práce s ní je paráda. Jinak na menší špalky a třísky mám malou neznačkovou sekyrku.

PříspěvekNapsal: 13.04.2014 15:55
od MacGyver
X15 ale není štípací sekra. I když s ní samozřejmě lze štípat, tak je určená k sekání stromů a větví.

PříspěvekNapsal: 14.04.2014 16:47
od JirkaK
Chtěl jsem takovou univerzální sekeru střední velikosti a X15 mi byla doporučena.

PříspěvekNapsal: 14.04.2014 16:48
od MacGyver
Jasný, chápu, tvůj příspěvek jsem pochopil, že jsi chtěl sekeru hlavně na štípání.

PříspěvekNapsal: 22.04.2014 20:42
od GOD
zdar ked je reč na štiepaciu sekeru, dnes som našiel toto:
http://www.geek.com/news/physics-exploi ... e-1591725/

PříspěvekNapsal: 22.04.2014 22:27
od Baca
Cele video som neviel nejaky sukovity klat. Do krasne stieatelnej brezy nepotrebujem sekerovity patvar za ohromne prachy. Uznavam, ze v dobrom dreve to stiepa velmi dobre, ale to iste urobi dobra, spravne naostrena sekera :-)

PříspěvekNapsal: 23.04.2014 0:47
od Hohepa
Ano, další gíkovina, která pomůže tak portmonce autora.
Stačí trochu větší suk a je to na pikaču
kalač je kalač
jediné za test je ta pneumatika kolem ,
ale na druhou stranu, kolik polínek má ten průměr tak akorát ?

PříspěvekNapsal: 23.04.2014 9:48
od RAD
Tyhle videa mě baví. Všechna totiž mají jedno společné . Údajný hi-tech nástroj na zpracování dřeva který však ve videu zpracovává to nejrovnoletější ,nesukovité, měkké a dobře proschlé dřevo které se dalo sehnat . A obsluha nástroje která jej používá s razancí jako by se s ním místo špalku pokoušela usmrtit vraha svých dětí . Pneumatika vypadá jako dobrej zlepšováček ale zase to je o tom že člověk štípe rovnoleté dřevo. Jak tam bude suk nebo něco co to bude držet pohromadě sekera se zasekne a člověk nebude moci celej špalek zvednout ve vzduchu otočit a bouchnout s tím obráceně nebo na tom štípat větší špalky než je průměr ráfku pneumatiky.

PříspěvekNapsal: 23.04.2014 10:00
od MRAK
osobně bych řekl, že ten vrtkavej pohyb tý pseudosekery by mi asi dost dorasoval ruce, kdybych toho měl štípat víc .....

nehledě samozřejmě k ostatním nevýhodám, zmíněným předřečníky ....

když si představím pohyb sekery shora dolů, klasickej kontraúder topůrka do dlaní ale ktomu ještě ta částečná rotace ......
no nevim nevim jak dlouho bych s tímhle zařízením dokázal pracovat ....

myslím že už se smrkem by to bylo za trest .... a to nemluvím o buku, dubu ....

za mě taky :ne

PříspěvekNapsal: 23.04.2014 13:20
od floky
Namiesto pneu je vyhodnejšie použit "gumicuk" a retaz....gumicuk ako pružné médium ktoré drží tvar, retaz ako nastavovací element...

PříspěvekNapsal: 23.04.2014 14:53
od RAD

PříspěvekNapsal: 23.04.2014 18:47
od GOD
k sukovitemu drevu: možno je to mojou nešikovnosťou ale na sukovitom dreve som dolámal za 3 roky cca 5 porisok jak na kalačkach tak klasických sekerách. Pravda je že boli bukové - obyč.
Nakálaných mám za tie 3 roky asi 10 bežných metrov prevažne sukového dreva (hrab, dub občas buk) - na scénu doma nastupujem ked je už to normálne a bezsukové nakálané.
Používam aj kliny.
S tohoto mojho drobného výkonu som sa dostal k záveru: nekálať za každú cenu. zbytočne to zaberie čas a ničí nástroje. Niekedy je to vyhodnejšie vymenit s človekom čo má krbovú vložku a vmestí sa mu tam aj väčší kúsok.
Bežne sa mi stáva že s jedným odrezkom zaberiem 30 min. Ked je vlhké ani to neskúšam.

henten zázrak určite neni na sukovy materiál. čo je pre mna na nom zaujímave je to štiepanie po obvode - v smere na letokruhov. http://www.youtube.com/watch?v=gLs1YI68Z6k
Ja kalam vždy kolmo na letokruh alebo v smere najväčšej alebo najvýhodnejšej praskliny. To poleno na videu by rozseknut kolmo na suk mohol byt problém aj s dobrou kálačkou.

dakujem za typ na tú gumičku - občas riešim lietajúce drevo.
193 eur je za tu sekeru vcelku dost - momentálne nemám tolko na jednoúčelovú sekeru. Ale ako technickú zaujímavosť by som to nezavrhoval.

ps. - čo ste takí podráždený hned?
nech sa darí

PříspěvekNapsal: 23.04.2014 19:30
od floky
Ešte jeden tip, ak je v dreve priliš velký suk, zvyknem drevo narezať motorovou pilou, niekedy narežem len suk, niekedy ak je to problematickejšie a poleno je celé tvorené sukom (odbočky hlavných konárov a pod) tak to poleno narežem do polovice motorovou pilou...podla velkosti po 90/60° ... potom to vačšinou bez zbytočnej námahy praskne. Ešte jedno upozornenie, ak si narežiete poleno, je vyhodnejšie sekať z druhej strany, tj z tej nenarezanej, pretože ak budete sekať do drážky, drevo svojou pružnostou bude pohlcovať energiu.
Takže sekať z opačnej strany, prípadne do narezanej drážky použit klin.

PříspěvekNapsal: 23.04.2014 21:11
od MRAK
GOD píše:ps. - čo ste takí podráždený hned?
nech sa darí

to že se mi to nelíbí, ještě eznamená, že mě to dráždí ;)

:beer

PříspěvekNapsal: 23.04.2014 21:43
od Baca
Na rovnolete bezsukove klaty sa mi na kalanie osvecila uplne ina "sekera" ako klasicka stiepacka ci kalacka. Ono, to v podstate ani nie je pravoverna sekera :-D Je to vojenske polne kladivo (na jednej strane kladivo na druhej ostrie) Tazke okolo 8kg na dlhom porisku. Staci spustat zo 40 - 50cm na klat a ked je dost hruba kora, netreba ani gumicuk ci pneumatiku. Takto sa mi podarilo narubat doslova triesky na podpal zo suchej divej ceresne. Kora drzala vsetko krasne pokope takze stacilo iba vytahovat a prikladat ci zakladat (ohen) :-)

PříspěvekNapsal: 29.05.2014 16:55
od Ten druhý
Před pár měsíci jsem si koupil sekeru od Husqvarny, ručně kovanou, dělá jim to Hultafors a snad ještě stále i Wetterling, takže kvalita neoddiskutovatelná, jen s tím logem Husqvarna na toporu je to o polovinu levnější. Koupil jsem si univerzální lesnickou, cca 900,-
Trávil jsem měsíc v Norsku, únor, všude zima a led, takže sekeru jsem používal jak na prosekávání ledu kvůli rybám, tak na práci se dřevem kvůli ohni (šetření benzínu ve vařiči) a obstála na výbornou. Po návratu stačilo jen přebrousit, přestříknout WDčkem a je zase jako nová.
Jediný problém byla kožená ochrana ostří, která ve vlhkém prostředí spolehlivě drží vodu a zaprase nevyschne ani v tom šíleným mrazu, takže na sekeře rez, ale poté, co si má blbá hlava tohle uvědomila, stačilo malé ošetření a poté už žádný zásah nebyl potřeba.
Za tisícikačku hodně dobrá investice. Původně jsem si chtěl koupit malou krátkou od té samé firmy, ale váhový rozdíl zase tak hrozný není a delší toporo jsem si nakonec pochvaloval. :clap

PříspěvekNapsal: 06.03.2015 19:56
od Baca
Tak som si dnes urobil radost :-) Hultafors HUGY 10 1200g :-D A za super cenu :-D

STP80004.JPG

PříspěvekNapsal: 07.03.2015 7:14
od Rainier Wolfcastle
gratuluji. o teto jsem take uvazoval, nakonec jsem ale zkoncil u Husqvarny. Ta vaha je celkova nebo jen hlavy?

PříspěvekNapsal: 07.03.2015 7:23
od Baca
Este som ju celu nezvazil podla popisu je to vaha hlavy :-) Este sa chystam na tesarsku sekerecku. Inak musim povedat ze za 39e je to spickova kupa :-D

PříspěvekNapsal: 07.03.2015 7:32
od Rainier Wolfcastle
tak ji pri nejake chvili zvaz, docela me to zajima (ty popisy nekdy hapruji). Ja koupil tu husqvarnu, pac jsem ju sehnal v akci za 800,-. Měla by to byt Hugy 20, Hultafors teď vyrábí pro Husqvarnu,
O te tesařské jsem také uvažoval leč jsem ji zatím nikde neměl možnsot osahat

PříspěvekNapsal: 07.03.2015 12:35
od Baca
Tak som ti ju zvazil aj s poriskom vazi 1641g. Takze to vyzera ze samotna hlava ma tych 1200g :-)

Mal som v rukach vsetky tri tesarske ktore ponukaju v obchode kde som bol. Solidne, tak isto stihle tela ako hugy. Najviac mi rezala tesarska zo serie klasik. Vsetky boli brusene zvlastne, kde prava strana britu bola kratsia ako prava, cize akoby k jednostranne brusenemu britu.

Inak super cena :-) Kde si kupoval ?

EDIT : Tak so ju zacal lestit. Po vyrobe su na cepeli pekne ryhy :-) Chcem ju vylestit aby neviazla pri zaseku v dreve. Ide to pekne ztuha po hodine smirglovania 260kou su este ryhy vidiet. Sekerecku som omyl vodou a nechal vysusit a hned chyta lisku :-/ no nerez to asi nebude :-D Zajtra pokracujem v lesteni az kym sa nedostanem na kotuc z pastou a zrkadlovy lesk :-)

EDIT 2 : nedalo mi a pokracoval som v lesteni, zatial som skoncil na 1500ke smirgli. Moja nemotorost zapricinila, ze som na porisko vylial zelene moridlo, takze uz tunim aj to :twisted: Zajtra dam fotecky ako to dopadlo :-)

PříspěvekNapsal: 07.03.2015 18:50
od Rainier Wolfcastle
Kupoval jsem ji tady http://www.garteko.cz/univerzalni-lesni ... husqvarna/
Koukám, že ji už podražili, chtějí za ní "už" 818 kč :D Jsem s ní spokojen. Podle všeho, je celkově menší než ta tvá. Chci si k ní ještě koupit tu malou švýcarskou. Jinak tu Husqvarnu má i tuším Maximus.
Jak pojedu zas do Brna, musím si zajet prohlídnout tu tesařskou. Líbí se mi a uvažuji o ní.

PříspěvekNapsal: 07.03.2015 19:20
od Baca
UZ mi je to jasne preco je taka lacna :-) To je dotovana sekerecka :-D

PříspěvekNapsal: 07.03.2015 19:37
od Rainier Wolfcastle
Tak jestli je nebo není dotována nevím, ale co jsem četl, tak veškeré sekery z této řady by měl pro Husqvarnu vyrábět Hultafors

PříspěvekNapsal: 07.03.2015 20:33
od Baca
A huska ich predava za nakupku, kedze je to vlastne reklamny predmet :-)

PříspěvekNapsal: 07.03.2015 20:39
od Rainier Wolfcastle
tim lip pro spotrebitele. vyborny pomer cena/uzitna hodnota :-)

PříspěvekNapsal: 07.03.2015 20:43
od Baca
Pod to sa podpisem. S tou mojou som este nic nerubal a uz som hemoglobinom pokrstil cepel aj porisko :-D

PříspěvekNapsal: 08.03.2015 7:58
od Rainier Wolfcastle
Mě se jen svezla po prstu a šlo to až na kost ;-)

PříspěvekNapsal: 08.03.2015 10:37
od Baca
Veru, ostra sekera nie je hracka :-)

No, tu su fotecky z tuzingu :-)

STP80007.JPG

STP80006.JPG

STP80005.JPG

STP80002.JPG

Este ni eje dolestena, ale pre predstavu by mohlo stacit :-)

PříspěvekNapsal: 09.03.2015 19:47
od Venet
Bača, no fotiť sekeru na posteli rovno na perine, asi by ma manželka zabila.
Ale inak, moooc pekná skerečka ;-)

PříspěvekNapsal: 09.03.2015 20:37
od Baca
Vidis vidis :-) Ale za to si mozes SAM :-D Nemal si si zenu na krk vesat :-D a mohol si sekerecky na posteli fotit :-D

No, vlastne sa mi na anej podarilo ako tak zamenit kontrast. Zo svetleho poriska som urobil tmave a z tmavej hlavy svetlu :-)

PříspěvekNapsal: 10.03.2015 8:13
od sigmark
Bača: to umí i manželky. topůrko si opálí a hlavu odbarví

PříspěvekNapsal: 10.03.2015 8:30
od Hdm
U Bači se mají sekery jako v bavlnce :-D

BTW čím jsi násadu ošetřil?

PříspěvekNapsal: 10.03.2015 13:35
od Baca
Povodne od vyroby je nasada osetrena lanovym olejom (aspon podla popisu) Len je dost drsna a toho oleja tam akosi vela nenaniesli. Takze ked som na nu vylial to zelene moridlo, po zaschnuti som celu nasadu oskrabal ostrim planzetoveho noza. Zelene moridlo bolo dost vpite do spar a do makkych casti dreva. Potom som pouzil moridlo svetly mahagon, nechal zaschnut vylestil kychynskymi papierovymi utierkami a naniesol HART OLL. Takzvany tvrdy olej :-) Velmi fajn vecicka len draha ako zlato :-( Nechal vpit a prischnut a zasa prelestil papierakmi kuchynskymi :-) Thats alles :-D

sigmark KTORE TOPURKO ??????????? :o :?

PříspěvekNapsal: 10.03.2015 13:40
od sigmark
jakože tělo, žádné speciální topůrko :-)

PříspěvekNapsal: 10.03.2015 13:45
od Baca
Musis konkretizovat !!! Po slove OPALIT som sa orosil :-P

PříspěvekNapsal: 10.03.2015 14:03
od Rainier Wolfcastle
Já jsem jen svou Husqvarnu obrousil jemným šmirklem (hlavně kvůli těm otřesným piktogramům na jedné straně topora) a pak natřel Ikeackým olejem.

PříspěvekNapsal: 10.03.2015 15:10
od bivoj
Pánové, používat na topůrka cokoliv jiného jak lněný olej je naprosto zbytečné! Všechny ty různé oleje ze supermarketů jsou jen děsně předražený sračky. Klasický kvalitní lněný olej stojí pár desítek korun za litr a ten litr vám vystačí na dvacet takových topůrek. Jen je třeba při napouštění dodržovat správnou technologii - tzn. po osmirkování (vyhlazení) topůrka provést napouštění (potíráním) v několika vrstvách vždy s odstupem 24 - 48 hodin, a stále to opakovat do té doby, dokud je dřevo ochotno přijímat další vrstvy oleje. (V případě nutnosti občas pod olejem přeleštit smirkem 600) Po nanesení patřičného množství vrstev (dle typu a savosti dřeva 8 - 16 vrstev) nechat hezky v teple (a nejlépe na slunci) vytvrdnout cca měsíc. Poté jen vyleštit flanelovým hadrem a hotovo.

Takto ošetřené dřevo má výbornou odolnost proti vodě/vlhkosti a na omak příjemný sametový povrch, který se dobře drží a neklouže. Jako údržbu stačí pak jednou ročně přejet hadrem s lněným olejem a otřít. Takovéto topůrko (pokud ho nezlomíte) vás přežije.

PříspěvekNapsal: 10.03.2015 19:51
od Baca
bivoj HART OLL nie je supermarketova sracka :-) Je to v podstate zmes lanoveho oleja a tvrdych voskov. Pouzival som to na fajky ako podklad pod CARNAUBSKY vosk. Ma tu vlastnost, ze v kratkom case vie vytvrdnut na kost a pod carnaubou vytvara vdaka svojej tekutosti na zaciatku vynikajuce kotvenie carnauby :-) A teda carnauba na fajke sa zacne odierat a lupat o roky neskor, ako ked je priamo nanesena a rozlestena do VYSOKEHO lesku :-)

PříspěvekNapsal: 10.03.2015 20:08
od bivoj
Tak ono fajfka je něco jiného jak topůrko, že... ;) U fajfky je lesklý a tvrdý povrch žádoucí - proto ten karnaubský vosk. U topůrka je zase primární odolnost proti vlhkosti a potu - proto je nejlepší provést to několikanásobné napouštění olejem.

Samozřejmě i u topůrka se poté dá finální povrch udělat "voskovaný", ale není to nezbytné. Voskovaný povrch se používá tam, kde jde, mimo jiné, i o vzhled. Když renovuji např. dřevěné pažby, tak je napouštím lněným nebo tungovým olejem a jako finální vrstvu (po dokonalém vyschnutí a polymerizaci oleje) pak používám klasickou a osvědčenou směs 1 díl karnaubského vosku + 2 díly včelího vosku + 6 dílů terpentýnu. Dosáhne se tak po vyleštění krásného a trvanlivého polomatného povrchu. U toho topůrka je klidně možné ten karnaubský vosk úplně vypustit a udělat finiš jen rozehřátým včelím voskem + rozleštění. Ale jak říkám, je to zbytečné. Všechny moje topůrka mám jen olejované a i ty nejstarší pořád vypadají jak nové.

PříspěvekNapsal: 10.03.2015 20:12
od Baca
Na to moje toporo bude stacit ten hart oll :-) Vceli vosk kym naozaj vytvrdne lepi a spini sa :-) Rozlesteny ci nie. A nechce sa mi cakat kym vytvrdne lanovy olej :-)

PříspěvekNapsal: 10.03.2015 21:54
od bivoj
No, to čekání je kámen úrazu nejen u tebe. ;) Ani většina jiných lidí nemá na práci s lněným olejem trpělivost, odbudou to dvěmi třemi vrstvami a pak se diví, že to nemá ten efekt, jak předpokládali. Udělat dobře napouštění lněným olejem je opravdu záležitost nejméně dvou měsíců (prvních cca 20 - 30 dnů napouštění vrstev s intervalem 48 hodin mezi vrstvami a další 4 - 5 týdnů "zráni"). Je to prostě piplačka závislá na čase, nedá se to urychlit. A v dnešní uspěchané době, kdy každý chce mít vše "teď hned a nejlépe včera", není moc lidí, co to akceptují. Nicméně jak už jsem řekl, nejen topůrka, ale i pažby zbraní dělám tímto postupem a vím, že to dřevo budou moci využívat i (nejen) moji prapravnuci. ;)

PříspěvekNapsal: 10.03.2015 21:58
od sigmark
to je jak se šelakem. když to člověk očůrá, tak se mu to oloupe. když se to udělá pořádně, tak je to prostě bomba

PříspěvekNapsal: 11.03.2015 6:15
od Baca
SIgmark svata pravda :-)

Bivoj - u mna je to troska iny problem, vacsinu casu nie som doma, takze natieranie ob dva dni by sa mi predrazilo na benzine :-) vracat sa domov z druhej strany slovenska :-)

PříspěvekNapsal: 12.03.2015 22:02
od Venet
Neviem či tu to videjko je, ale niečo na pekný večer...
https://www.youtube.com/watch?v=w9b_FmV6ZSw

PříspěvekNapsal: 22.03.2015 20:05
od Frank
Baca: To máš ta malý wagen, že se do něj ani topůrko nevejde? ;)

PříspěvekNapsal: 22.03.2015 20:09
od Baca
O wagen nejde len ten olej pri schnuti dost smrdi a kedze je dasli problem v tom, ze si nemozem dovolit zaolejovat veci ktore prevazam vo wagene tak ........

No a aby som nezakladal dalsi post. Pre sekerecku som usil v ramci mojich moznosti a zrucnosti aj fusacik na ostrie. Uz by mal byt ako tak suchy tak zalozim a nafotim maybe zajtra :-)

PříspěvekNapsal: 23.03.2015 9:51
od Baca
Fusak.jpg

Fusak2.jpg

Tak a je uz chranena :-)

PříspěvekNapsal: 23.06.2015 22:00
od Count
Držel jsem včera svoji Fiskarsku a říkal si, že když zlomím toporo, opravit to půjde těžko. Kamarádovi ji v rámci záruky vyměnili, ale co v PA. A protože mi chybí velká sekera na štípání, do jaké bych měl v tomto čase investovat? Omrknul jsem lehce místní domo-železo, do 300Kč bych se vlezl, ale nepůsobily na mne dobrým dojmem. Limit bych měl tak 1.000Kč.

PříspěvekNapsal: 24.06.2015 5:27
od Václaf
Našel jsem na rekonstrukci v Lochenicích starou sekeru (na fotce vlevo nahoře) a po domluvě s domácím mi ji nechal. Už je obroušená a s novým topůrkem. Seká naprosto luxusně velké špalky

PříspěvekNapsal: 23.08.2015 23:10
od groula
fiskars-zlom.jpg
Tak a je po ni. Zazili sme toho spoustu. Sekala, tlutloukla, jako klin slouzila a to vsechno cca 15 let.
dneska na vandru na brdech to byla jeji posledni stace.

Zejtra si musim koupit novou...,

PříspěvekNapsal: 23.08.2015 23:17
od Baca
Joop, takto to chodi. Neopravovat, zahodit, kupit novu.

PříspěvekNapsal: 23.08.2015 23:29
od Hohepa
Nevyhazovat ,
oloupat ten plast co je navíc,
pořád může sloužit jako klín na štípání dlouhých polen .
Tedy astli pořád chceš vyhazovat, tak se hlásím jako koš a platím poštovné :angel

PříspěvekNapsal: 24.08.2015 7:40
od paja
a ta doživotní záruka na zlomené topůrko se rozbila?

PříspěvekNapsal: 24.08.2015 7:52
od kregan
Baca píše:Joop, takto to chodi. Neopravovat, zahodit, kupit novu.

A na novej záručák reklamovat tuhle :angel

PříspěvekNapsal: 24.08.2015 7:58
od Omega
paja píše:a ta doživotní záruka na zlomené topůrko se rozbila?

Dnes se na to dává 10 let včetně topůrka a to ještě píší jako o prodloužené záruce od autorizovaného prodejce :)
No a hlavně doživotní není i tak na pořád, je to životnost nástroje podle výrobce, což může být třeba těch 10 let. Ono to jen v reklamě dobře zní to doživotní ;)

PříspěvekNapsal: 24.08.2015 17:49
od groula
Tohle je starej model a to mi tu zaruku nikdo nesezere :D
ale zazila toho fakt dost. Vozim ji furt v aute. Mockrat byla i u more. A skutecne sem ji nesetril....
puvodne sem premejslel ze budu pouzivat starou, kovanou, ale pak sem si vzpomnel na tu prudu se sesychanim topora a vypadavani hlavy a koupil za 655 penez novou x7.
Jestli vydrzi to co tahle, tak budu spokojenej....

PříspěvekNapsal: 24.08.2015 17:52
od Baca
Ked toporo na sekere DOKLADNE naolejujes lanovym olejom (aj 8 naterov) NIKDY ti nezoschne :-) Len to chce cas na vysusenie toho oleja :-)

PříspěvekNapsal: 24.08.2015 18:13
od groula
Tak to bych moh zkusit. Sekeru uz man tak tu stoletou, kovanou muzu mazat klidne tech deset let :-) co ma zaruku fiskars a pak bych moh porovnat jak se s kterou dela.
to není blbej napad....

PříspěvekNapsal: 24.08.2015 18:28
od Baca
:-D :-D :-D No jo, nasi staricci blbi nebyli, kdzy to delali staleti :-D

Najdi si dobre toporo, alebo si ho nechaj urobit z JASENA, pekne ho vyhlad (napr. cidlinou) a natieraj usus, natri usus atd atd atd :-D Potrva to asi mesiac dva, kym sa ti ho podari dobre napustit a ak s tym nejebnes rovno klat toporom tak ti vydrzi naveky :-)

PříspěvekNapsal: 05.09.2015 19:37
od Abdulexe
Zdravím, prosím o info k těmto sekerám... ta s tmavším topůrkem je čsla ? předem díky

PříspěvekNapsal: 05.09.2015 20:44
od sigmark
Obe vypadají jako csla

PříspěvekNapsal: 05.09.2015 21:26
od Baca
ANo vyzeraju obe ako CSLA. Zalezi asi na roku v ktorom boli vyrobene. U takychto veci sa velmi na 100% normu nehladelo :-)

PříspěvekNapsal: 06.09.2015 11:10
od Abdulexe
Díky za info!

PříspěvekNapsal: 28.01.2016 17:26
od Waupe
Sekerka 2.jpg
Sekerka.jpg
Karlos píše:Tuto home-made sekerecku mi jeste za totace udelal muj otec kdyz jsem byl jeste pionyr, od te doby me provazi na cestach...

Krásná historie. Našel jsem doma ve stodole také starou sekerku (fotky původního stavu již nemám) bez topůrka, tak jsem se ji rozhodl repasovat. Vyrobil jsem ji nové topůrko, celou vybrousil, načernil a udělal ji nové kožené pouzdro. Tuto sobotu ji beru na test do Novohradských hor.

PříspěvekNapsal: 21.03.2016 0:03
od Hohepa

PříspěvekNapsal: 21.03.2016 9:06
od Cep
Aby sekera holila, tak tom jsem zatím jen četl u Setona :shock:

PříspěvekNapsal: 21.03.2016 12:41
od Baca
Moja holi :-) Len kym sa k takemu ostriu dostanem trva to vecne veky :-)

PříspěvekNapsal: 09.05.2016 12:56
od majsner
Nechci Vám, pánové, brát iluze, ale holí i obyčejná fiskára v podstatě ihned po koupi. Musí se jenom sedřít ten povlak v místě ostří (stačí s tím říznout do dřeva, nebo jemně přejet brouskem).

PříspěvekNapsal: 31.08.2017 17:54
od Allforsurvival
Zdravim, tak jsem premyslel jakou koupim sekeru. Samozrejme jak je u me zvykem, potreboval jsem Hi-tech bombu, ale spise se mi povedlo, zbrklosti a pouze koukanim na obrazek koupit Cinskou Hi-tech blbost :D :head

Ma nekdo s timto kouskem zkusenost??

PříspěvekNapsal: 31.08.2017 18:09
od štaflík
Chlape, zkus to prodat nějakým puberťákům, či cosplayistům, přidej si pár stovek a kup si Hultaforsku nebo aspoň Fiskarsku. Poslouží ti lépe. Tohle je tak na porcování řádně prohnilých zombies...

PříspěvekNapsal: 31.08.2017 19:01
od Allforsurvival
štaflík píše:Chlape, zkus to prodat nějakým puberťákům, či cosplayistům, přidej si pár stovek a kup si Hultaforsku nebo aspoň Fiskarsku. Poslouží ti lépe. Tohle je tak na porcování řádně prohnilých zombies...

:D vim, ale me se libila moznost vyuzit i jako klic, k povolovani :rofl
Ale jinak uz na pohled a v ruce je videt ze to je bohuzel USA Design s cinskou kvalitou :D

PříspěvekNapsal: 31.08.2017 19:03
od štaflík
Kdyby měla aspoň vývrtku na víno, tak možná... :D

PříspěvekNapsal: 31.08.2017 19:12
od Baca
Pivo tym otvoris, ak nie si motoricky debil :-D

PříspěvekNapsal: 31.08.2017 19:18
od Hohepa
Baca píše:Pivo tym otvoris, ak nie si motoricky debil :-D

na to nepotřebuješ tuto "sekeru" svět je složen z otvíráků piva

PříspěvekNapsal: 31.08.2017 19:27
od štaflík
Celý svět je jedn otvírák. Pivo si otevřu čímkoliv. Ale víno je horší oříšek.

PříspěvekNapsal: 31.08.2017 19:33
od Václaf
Já si pivo otevřu prakticky čímkolif co je po ruce :hand :rofl

edit: Štaflík byl rychlejší :beer

PříspěvekNapsal: 31.08.2017 21:05
od Baca
No hej jasne, ale vy nie ste MOTORICKI DEBILI :-D A kolko takych poznam, co sa napriklad dokazu porezat plastovym (nepolamanym) vesiakom na kosele :-D

PříspěvekNapsal: 31.08.2017 21:41
od K4cer
štaflík píše:... a kup si Hultaforsku nebo aspoň Fiskarsku...

.. nebo Wetterlings, té taky velmi dobrá sekera.

Ale doporučuju si nejdřív vyzkoušet vobě, vyzkoušet myslím zkusit s ní tak hodinu sekat, né potěžkat v opchodě. Hultafordska je klasická sekera (velmi dobrá a kvalitní) a taky se tak chová. Fiskarska je funkční a je výborná, pokud si na ni zvykneš, protože se chová úplně jinak.

PříspěvekNapsal: 31.08.2017 23:37
od Bill Masen
jen se přidávám do party "svět je plnej otvíráků" :hi

PříspěvekNapsal: 31.08.2017 23:40
od K4cer
O/t: byste mohli tomu votvírání založit nějakej fanclub, bo mi pomalu přestávaj dělat paštiky v normálním vobalu a všechny je nahrazujou ty alobalový trhací pro levoruký metrosexuály :tmi

PříspěvekNapsal: 01.09.2017 13:01
od Allforsurvival
Aspon jsem trosku ozivil debatu :D :rofl

Samozrejme mrknu :)

Dekuji za RADY! :rock

Ale jako nouzovka na něco se vždycky hodi :D Hlavne abych se s ni neprizabil drive, nez se něco po.... :D

PříspěvekNapsal: 01.09.2017 19:16
od Serža
taky jsem nedávno řešil malou sekeru na čundry+do auta. nakonec jsem za shell body koupil tu nejmenší Fiskarsku a bohatě stačí...

PříspěvekNapsal: 02.09.2017 18:08
od viktor
no prave Fiskarska je na tohle nic moc :-) Fiskars je supr sekera, ale je tvrda a celkem krehka, od sekery do auta cekas vse mozne jen ne to ze se ti stipne az s ni budes busit ala kladivem nevim do ceho. Fiskarsky si setrim na drevo. V aute mam asi Hechtku, proste lacinou sekeru s platovym topůrkem hozenou u rezervy. Je mi jedno jestli zrezne, ma zuby a není zrovna nejostrejsi.
viktor

PříspěvekNapsal: 02.09.2017 21:54
od Serža
no, je fakt, že jí používám víc jako kladivo...ale jak píšu výše - byla "zadarmo" (za shell body za tankování služebního auta)...tak jsem si moc nevybíral (nic jinýho užitečnýho neměli)

PříspěvekNapsal: 04.09.2017 15:47
od Vladimir
No neviem, ale ja akosi tým "novým" sekerám s "plastovými" rúčkami a podobne neviem prísť na chuť. Za mňa jedine osvedčená klasika, normálna sekera s drevenou násadou.

PříspěvekNapsal: 04.09.2017 18:14
od venca_h
Také preferuji klasiku - dřevěné topůrko. Nicméně na trvalé vožení v autě má ten ošklivej plast jednu výhodu - nesesychá.
Letos mi během léta ulítlo kladivo a palice, v terénu to drobet nas...

PříspěvekNapsal: 06.09.2017 18:38
od bivoj
Vladimir píše:No neviem, ale ja akosi tým "novým" sekerám s "plastovými" rúčkami a podobne neviem prísť na chuť...

Dal bych ti sekat/štípat přes víkend dřevo fiskarskou. A poté za týden další víkendové sekání/štípání, ale mohl by sis vybrat mezi fiskarskou a "tradiční". Pokud nejsi masochista, tak bys na "osvědčenou klasiku" velmi rychle zapomněl.

Znám spoustu lidí, kteří přešli z klasik na fiskars, hlavně při opravdové práci se dřevem. Neznám nikoho, kdo by následně přešel z fiskars zpět ke klasice.

Poznámka - nejsem nijak spjat s firmou Fiskars. Ale stejně jak tvrdím, že Glock dělá v současnosti jedny z nejspolehlivějších a nejlepších pistolí, tak tvrdím, že Fiskars dělá v současné době jedny z nejlepších seker.

PříspěvekNapsal: 06.09.2017 19:05
od Hohepa
Nóóó vono to není tak úplně černobílý...
Je fakt že technologický pokrok je nezastavitelný i v technologii výroby seker..
ale stejně jako třeba v autech kde starého žigulíka si člověk v garáži opravil sám a moderní auto s několika desítkami mikroprocesorů kolikrát neopraví ani v servisu...

tak stejně je zlomená Fiskarka na vyhození.
Von stačí jeden nešikovný debil co se párkrát trefí do špalku topůrkem místo hlavicí :head
Klasiku si při trošce zručnosti rozpadlík opraví klackem a nožem a při velké zručnosti ani ten nůž nepotřebuje :angel

Jasně fiskars má nejlepší umístnění těžiště a dutá plastová rukojeť nejlépe pohlcuje vibrace z úderu...

ale rozpadlík už z principu svého životního postoje by si měl klasiku hýčkat a vážit si jí neb klasika je defakto nezničitelná a přežije několik generací. Sám si takto hýčkám jednu co vykoval můj praděd - kovář v 19. století. Kolikáté má topůrko netuším , naposled ho měnil můj otec když mi bylo 12 a ostří asi bude o pár milimetrů ubroušené ale má duši a svůj "příběh" . Pokud budu balit na exodus a víc jak jednu samo neunesu, tak zahazuji fiskárs :rock

PříspěvekNapsal: 06.09.2017 20:02
od bivoj
On psal Vladimir, že jim "nevie prísť na chuť" - spíš jsem to pochopil, že zatím s žádnou ještě dlouhodobě nepracoval. Samozřejmě, že vše co píšeš je víceméně pravda, nicméně v tom příspěvku nahoře jsem nebral v úvahu nějaký hardcore scénář s nutností toho, aby sekyra přežila i přeražení topůrka. (BTW, ono to s tím přeražením u fiskarsky nebude tak horké - tu nejstarší mám už více jak 10 let a zažila si svoje - toporo v oblasti hlavy řádně omlácený a na pár místech trochu vyštíplý, neboť s ní prakticky každý týden sekal opravdu kdekdo /osadní sekyra/, a zatím drží a seká jako nová...)

U nějakého hard scénáře pak platí samozřejmě, že pro případ "rozpadu fiskarsky" je mít třeba k dispozici i klasiku. Ale v současnosti už bych s klasikou pár kubíků prostě zpracovávat nechtěl... ;-)

PříspěvekNapsal: 06.09.2017 20:26
od Serža
kdybych fakt v PA řešil zprovoznění zničený fiskarsky, tak z toho vydrbu ten plast a navařím tam trubku, kterou bych následně omotal nějakou kůží...

PříspěvekNapsal: 07.09.2017 0:18
od K4cer
... za předpokladu, že ji máš čím navařit a že to bude držet.

Ale to je opravdu zoufalý řešení a velmi doporučuju si práci s trupkou místo násady vyzkoušet. Kolega má kalač na trubce (používanej více jako klín než jako sekyru) a já jsem zvědavej jak vopice, takže sem si to samozřejmě zkusil a zjistil jsem že naši předkové nebyli ůplně blbí, dyš ty násady z trubky nedělali.

Já mám jeden krumpáč s navařenou pětičtvrtkou místo násady, a je to výborná věc když je potřeba fakt hrubou sílu, otvírání kanálu třeba, ale kopat se s tím vážně nedá.

PříspěvekNapsal: 07.09.2017 7:00
od proforma
Dotaz: chci napustit nove topurko lnenym olejem kvuli konzervaci. Je pro tento ucel rozdil mezi cistym lnenym olejem (at uz potravinarskym, nebo tim, co prodava napr. Hultafors) a fermezi? Jde mi hlavne o konzervacni ucinky a o to, aby to potom v ruce neklouzalo nebo naopak neprijemne nelepilo (nechytal se na to prach) apod. Lakovat to nakonec bezbarvym lakem asi nebudu, to uz se mi zda zbytecne, navic bych pak nemohla v pripade potreby opakovat olejovani, takze proto dotaz na "vysledny uzitny povrch" tech dvou variant.

PříspěvekNapsal: 07.09.2017 7:05
od Strelec45
Fermež lepí furt, tu nebrat. Možná ještě zvážit olej na dřevěný nábytek, ale zkušenost nemám. Jen nápad... :angel
Edit: aby to nevyznělo chybně na zahradní nábytek...

PříspěvekNapsal: 07.09.2017 7:40
od Baca
Lanovy olej, natriet nechat dne dva nasiaknut, zasa natriet nechat den, vylestit ( nie velmi, len dokladne otriet) a nechat tyzden dva zasychat. V pripade nutnej potreby sa da s tym pracovat po dvoch dnoch. Potom bude treba zasa napustiti olejom po chvili otriet a nechat zasychat. Neskor raz rocne natiret otriet zaschnut :-)

PříspěvekNapsal: 07.09.2017 7:46
od Venet
Nooo, neviem akú fermež si mal, ale fermež je v podstate ľanový olej s terpentýnom. Terpentýn spôsobuje to že to je redšie a lepšie vsakuje hlbšie do materiálu.
Proforma, kúp si klasik ľanový olej, a terpentýn. A namiešaj si podľa potreby, či to potrebuješ aby viac vsakovalo alebo aby to bolo hustejšie.
Bivoj, tak tú starú si stráž. Ja som videl už dve prasknuté násady na fiskarse. Holt pokrok a znižovanie ceny nezastavíš...

PříspěvekNapsal: 07.09.2017 8:24
od štaflík
Lněná fermež ale lepí fest. přidával jsem jí trošku do vápna, když jsem bílil chalupu. Ostatně proto se tam dává, aby to to vápno hned nesetřelo a neopršelo tak rychle...

PříspěvekNapsal: 07.09.2017 8:35
od Baca
Fermezou sa kedysi osetroval okrem ineho aj nabytok. DNes je problem v tom, ze zasycha niekolko tyzdnov :-) Dnes je pozadovane pol hodinu po natreti vytvrdene a pouzitelne :-)

PříspěvekNapsal: 07.09.2017 13:32
od bivoj
proforma píše:Dotaz: chci napustit nove topurko lnenym olejem kvuli konzervaci. Je pro tento ucel rozdil mezi cistym lnenym olejem (at uz potravinarskym, nebo tim, co prodava napr. Hultafors) a fermezi?...

JE tam rozdíl, fermež nebrat!!! Jen čistý lněný olej. Vše ostatní, jako například postup při napouštění, už jsem popsal o tři stánky vzad: http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=33&t=118&start=180#p103926.

Pozn - je to opravdu běh na dlouhou trať, ale takto poctivě napuštěné topůrko téměř nesesychá (páč ho částečně stáhne už ten olej) a pokud ho někdo nepřerazí, tak je na věky.

PříspěvekNapsal: 01.10.2017 14:28
od DeadMan
Pokud někdo sdílí chatu s rodiči, kteří tam jezdí s různými lidmi nebo s bratrem, který tam rovněž jezdí s různými a nechce si své kvalitní nářadí někam neustále schovávat, protože pak není po ruce a práce ho apriori nebaví, potom doporučuji nářadí z Penny, které používám už několik let (funguje výborně).

Výhody jsou, že je to levné (doslova pár korun) a pokud se zlomí topor, tak se dá jednoduše vyměnit = až tak nezamrzí, když to nějaký neumětel zničí (zatím se nestalo).

Není to jako u Fiskars, ale topor je zde plný a zasazený v očku.

Větší štípací sekera má 2kg a menší 1kg (samotný kov).

Jsem si potřeboval o prodlouženém víkendu trochu odpočinout a tak jsem si zajel naštípat něco dřeva na zimu ;)

PříspěvekNapsal: 01.10.2017 14:30
od proforma
No, tak to ta zima bude velice kratka :-D

PříspěvekNapsal: 01.10.2017 14:40
od DeadMan
:lol: tak to není samozřejmě všechno, tohle jsem nasekal za jeden den (jsem kancelářská krysa, tak musím z volna ;) )

Na pár víkendů to bude stačit ......

PříspěvekNapsal: 02.10.2017 18:57
od Jason
Nepouzivate nekdo dlouhodobe sekeru Hultafors? Mel jsem ji ted na chvilku v ruce ve Svedsku a muzu rict ze me hodne okouzlila. Ale spise by me zajimal nekdo kdo ji ma delsi dobu...

PříspěvekNapsal: 02.10.2017 20:10
od Baca
Ja ju mam. Mam 1,2 kilovu. Co potrebujes vediet ? :-)

PříspěvekNapsal: 02.10.2017 21:18
od Jason
Ja pouzivam vsechny fiskarsky (mala na cesty a do auta, jedna velka a velka stipaci). Drevo si delam na stipacce ale misto jedny velky bych si ji rad poridil. Zajimalo by me jestli je vazne tak dobra (co jsem se dival tak cenove jsou tak 2x az 3x drazsi jako fiskarsky). Spoustal idi rika ze, pokud se o ne staras jako beloch, tak jsou to sekery na celej zivot..

PříspěvekNapsal: 02.10.2017 22:02
od K4cer
Jason: mám malou Hultafordsku (asiTreking, 500g/370mm), už asi 8 let.

Původně sem ji docela dost nosil na čundry, teď už sekyru netahám, jen výjimečně.

Krom toho mám ještě štípací Husku, ale myslím že to je taky Hultafordska, převlečená.

PříspěvekNapsal: 02.10.2017 22:14
od Baca
Do SZ ti poslam link na Hultaforsky za zhruba rovanku cenu ako tie oranzove PET sekerecky :-)

ANo Hultafors, Granfors a ostatne KOVANE severske sekery su nafurt. Musis sa o ne starat, brusit, udrziavat mastne, pretoze je to poctove uhlikate zelezo. Ta moja je na sekenie stinanie. Nabrusenu ju mam na "horsie"holenie, dalo by sa ovela lepsie, ale som lenivy :-) Trvalo mi ju vylestit (aj tak nie dokonale, ako by mala byt). Toporo je z jasena, ak ho naschval nerozdrbes vydrzi dlhsie ako clovek ktory ho pouziva. Jediny typ fiskarksy s kotoru sa mi dobre pracovalo je stredna kalacka, taka menisa podla mna tabornicka kalacka. Inak s tymi co s tvaria ako bezna sekera je rubat ocistec. S tou mojou 1.2kg som okrem stinania stromov aj vyrabal napr. tlk k froe, upravoval poriska do motyky hrabli ryla z lieskovych hrubych prutov a kmenov, stiepal borovicu a smrek na tenke dosky ( asi 70cm dlhe, hrubka 2cm). DObru spravne nabruseny a vylestenu sekeru pouzijes okram stinania a rubania aj na jemnejsiu pracu - stredne hrube opracovanie dreva. Lepsia by na to sice bola tesarska sekera, ale tu este nemam. :-)

PříspěvekNapsal: 03.10.2017 5:52
od proforma
Baco, muzes mi pls tak poslat link na ty levnejsi Hultaforsky? Videla jsem je na vystave, mela v ruce a dost me okouzlily, ale i s vystavni slevou se mi za malou sekeru davat tisicovku nechtelo. Vim o firemni prodejne v Praze. Porad to hodne zvazuju, byt to levnejsi, uz nevaham :-)

PříspěvekNapsal: 03.10.2017 7:04
od Jason
Super diky za link. Mrknu na to a pripadne objednam.. Maji je tady i u nas ale cenove vazne nesmysl...

Ale diky moc za recenzi, presne jsi mi potvrdil co jsem si o ni myslel.. Myslim ze jeste dneska objednam :D

PříspěvekNapsal: 03.10.2017 15:57
od Venet
A správne ste poznamenali, že Husqvarna sekery sú prezlečené hultaforsky. Ručne kované, len tam vyrazia iné logo. A hultaforsky ( ateda aj husqy) sú fakt vynikajúce. Nafurt... A Bača, tú tesársku si kúp! Odporúčam. Je parádna.

PříspěvekNapsal: 03.10.2017 21:08
od Baca
AJ Stihl mal kedysi podobne sekerecky sice s Logom Stihl, ale boli to Gransbergy :-) Takmer raz tak drahe ako Hulty :-) Je vsak nutne povedat, ze Gransbergy su fakt o nieco lepsie vypracovane ako Hultaforsy. ANi nie tak kvalitou zeleza, ci kovania. Len su lepsie dokoncene. Finis je dotiahnutejsi :-)

PříspěvekNapsal: 14.10.2017 21:15
od Cep
Máme doma (panelák) 2 malé tábornické sekyrky, které žena přinesla do manželství. Teďka tak akorát pro kluky.
Jsouu starší a léty se trochu začala sesychat topůrka,chtěly by upevnit. Zároveň to není tak hrozné (a hlavně se mi nechce) aby bylo potřeba je měnit (nehledě k tomu, že by se musely tporůrka vyrobit na míru).
Neměl byste někdo návod, jak a čím je upevnit?

PříspěvekNapsal: 14.10.2017 21:27
od K4cer
V lepším železářství zakoupíš toty kovový klínky na upevňování topůrek, a namlátíš je víš kam.
Levný, funkční, ověřený.

PříspěvekNapsal: 14.10.2017 22:24
od K4cer
Edit: je lepší koupit menší a dát dva příčně, než jeden větší podélně.

PříspěvekNapsal: 15.10.2017 14:59
od Cep
Nenamlátím. Topůrka jsou malá a přes stávající klíny se další nevleze..

PříspěvekNapsal: 15.10.2017 17:10
od Baca
Stare kliny opatrne odvrtat, toporo jemne vyrazit, odporucam naolejovat trebars lanovym olejom ( oskrabat stary lak a spinu a naolejovat cele, pekne vyhladit) a znova narazit s novymi klinkami :-) Popri tom aj hlavy okartacovat, smirglom dolestit, nabrusit (spravne) a sekerecky ako nove :-) Inak do starych toporov by som radsej dal kliny drevene a zafixoval slusnym lepidlom :-) (tazke v tomto pripade pozor a nenaolejovat povodne diery po klinoch :-)

PříspěvekNapsal: 15.10.2017 19:24
od turista
V poslední době prodávají kulaté klínky s dírou, dělají je ve více velikostech. vřele doporučuju. Dají se koupit od 10 Kč.

PříspěvekNapsal: 15.10.2017 20:18
od Cep
Tak po té co jsem v poslední době vyndával 2 zlomená topůrka (léty prožraná červotočem), tak do odvrtávání klínů bych asi nešel...
Ale s lněným olejem obecně počítám.
Není řešení zalít nějakým epoxidem?

PříspěvekNapsal: 15.10.2017 20:41
od Baca
Mozes tie topora pomaly vyrazit aj s klinmi, len to bude dlhsie trvat. Musis ich vyrazat cez nejake drevo, nie priamo kladivom. Epoxy nie je dobry napad. Epoxy je krehke a pri pouzivani sekery sa rozdroli. Ja na lepenie aj kovovych klinov pouzivam DUVILAX ale nie ten na drevo, ale ten na penetraciu do betonu :-) zostane trosicka plasticke a nerozbije sa.

PříspěvekNapsal: 15.10.2017 21:19
od K4cer
Pokud je tam jen jeden klín a mezi ním a okem sekyry je ještě nějaký dřevo, tak malej klín by tam vejít měl. Nouzově bych si pomohl i jakýmkoli zašpičatělým želízkem, vobroušenej šroub třeba.
Taky je můžeš pod hlavou sekyry uříznout, zbytek ze sekyry vymlátit, a zkrácený starý topůrka opět přistrouhat, většinou to jde, akorát teda bude kratší.

Pokud to už fakt nejde, je nejjednodušší řešení koupit nová topůrka a přistrouhat je - topůrka různých velikostí sou k dostání v lepších domácách potřebách/železářství, a ten zbytek přizpůsobíš nožem a rašplí (já sem línej tak to dělám na brusce nebo šmirglkotoučem flexou). To sou ty topůrka nějak zvlášť hodnotný, nebo výrazně atypický?

Kdyby ses do toho voprafdu pustil, tak přistrouhaný konec topůrka podélně nařízneš pilou asi 1cm, nasadíš hlavu sekyry, do nařízlý drážky zarazíš klín z tvrdýho dřeva, uřízneš, a křížem přes něj pak jeden nebo lépe dva kovový - takže v podélné rovině sekyry je dřevěnej klín, a kolmo na tuhle rovinu je jeden nebo dva vocelový. Jo a topůrko musí bejt nasazeno tak, že oba konce ostří sekyry a předek konce topůrka jsou v jedný přímce (tedy když ji přiložíš ostřím na prkno, svisle jako bys chtě do něj zaříznout, topůrko nebude rovnoběžně s prknem (jak by bylo u kladiva například), ale bude se druhým kncem prkna dotýkat (zhruba jako číslice 7), snad jsem to popsal srozumitelně. Jesli to uděláš nakolmo, bude se s ní blbě pracovat a budou tě z ní bolet ruce.

PříspěvekNapsal: 16.10.2017 13:56
od Cep
Večer vyfotím a postnu na ukázku.
To jak na topůrko se mi bude hodit, mám ještě dvě sekery aktuálně bez topůrek.
Jedna bude v pohodě, ta je klasická. Druhá je problém, ta je tesařská, snad ručně dělaná a původní topůrko bylo opačně orientované, aby se s tím dalo dělat.
A viděl bych to tak, že prvně vyzkouším ten Duvilax :-)

PříspěvekNapsal: 16.10.2017 16:39
od Baca
Na teasrskej je to tak spravne :-) Toporo odklonene od cepele ku chrbtu a podla pravorukosti aj z osy na jednu stranu :-) Pozor nie kazda tesarska to am takto :-) Zalezi na ktoru tesarsku pracu je urcena :-)

PříspěvekNapsal: 16.10.2017 20:44
od Cep
Je to tak.
Přiznám bez mučení, že nemám správnou tělesnou konstituci, abych byl schopen s ní celý den (co den - půl hodiny) smysluplně mávat.
Malá sekyrka - pořádné místo na další klín nevidím, topůrko prťavé, zkusím Duvilax
Větší sekyrka - tady by klíny si šly. Moc nechápu, jak tam dostali 2 klíny z tvrdého dřeva křížem.
Tesařská - teď už je bez topůrka. Takové normálně neseženu a ještě větší problém je, že má i nesouměrný otvor pto topůrko. To na fotkách není vidět.

PříspěvekNapsal: 16.10.2017 23:45
od Baca
Ajeje :-D ta prva drobnucka bude troska problem. Duvilax som myslel na zafixovanie dreveneho klinu v topore, nie toporo v hlave sekery (asi som sa zle vyjadril). Ak sa povodne toporo kyve, je vychlechtane, nepomoze v tomto pripade nic ine len NOVE toporo. Je to typicka nekovana ale lisovana sekercka nevalnej kvality. Preto je oko na hlave sekery takehoto tvaru.
Druha sekera tam to bude klasicke, toporo vyrazit a dat tiez nove. Dva kliny cez seba sa osadzali za pomoci tesarskeho dlata. Najprv sa dlatom nasekla prva "diera"a zatlkol sa klin. CO vycnievalo sa bud capovkou odrezalo, alebo usmiklo dlatom. Nasekol sa druhy otvor krizoma a zatlkol sa druhy klin a zasa zbytok usmikol dlatom. Do tesarskej ti odporucim navstevu stolara, ktory ti vyrobi toporo na mieru a aj ti ho osadi, tak ako to ma spravne byt. Ak nie si skuseny rezbar/stolar nevyrobis si ho spravne.

PříspěvekNapsal: 17.10.2017 7:54
od K4cer
Myslím že to zbytečně komplikujete. Původně jsme se bavili vo tom, že chceš sekyry zfunkčnit, né kompletně zrestaurovat.

Do tý druhý ti luxusně vejdou vocelový klínky, napříč přes ty dřevěný. I z tý malý fotky je vidět mezeru před topůrkem, kde se to kejvá, takže ho potřebuješ roztáhnout podélně.
U tý první malý, ten podélnej klínek je kovovej? Pokud ne, udělal bych to samý jako u druhý, pokud ano tak ještě furt ti vejdou nějaký vedle něj.
S tesařskou neporadím, s tím nemám žádný zkušenosti.

PříspěvekNapsal: 17.10.2017 12:30
od Cep
Ad první mrňavá - ty klíny jsou 3 a ocelové. Výměna ... no asi jo. (S kvalitou obecně souhlasím, aktuálně je ale relativně ostrá a přes svoji velikost překvapivě účinná - jak jsem říkal: pro šestiletého kluka)
Ad větší - na zkoušku tam vrznu ty klíny napříč.
Ad tesařská - no, sice mám pána, co mi ze dřeva občas něco udělá, ale je to machr přes práci se dřevem pro varhany. Nevím jestli by se chtěl trápit s topůrkem, ten otvor v sekyře je fakt spešl...
Zatím nechám být a uvidím, stejně ji moc nepotřebuji...

PříspěvekNapsal: 17.10.2017 16:49
od Strelec45
U tý nejmenší by se dala udělat taky jedna prasečinka. Rozříznout podílně trubku odpovídající zakřivení hlavy sekery, zbrousit do břitu (a taky zakulatit, aby neměla otřepy), aby tam šla líp a nahulákat to mezi toporo a hlavu. Až dál nepůjde zbytek uříznout. ;) U největší prasečina ... nacpat do té mezery třeba vrut. :mrgreen: :roll:
Samozřejmě, než uděláš nový toporo. :chuckle

PříspěvekNapsal: 17.10.2017 20:41
od Cep
Každopádně na to budu potřebovat Duvilax na penetraci, že jo? ;-)

PříspěvekNapsal: 27.12.2017 13:41
od MichalMlady
Při kempování nedám dopustit na tuhle: Sek, sek, bim, bác. Je lehká, tak mi moc nezatěžuje bágl a dřevo se seká jedna radost :D

Spam. Ban. Fab

PříspěvekNapsal: 06.01.2019 10:48
od Yenix
peteres píše:Doporučil bych pořídit si jak klasickou sekeru s dřevěným toporem tak i fiskarsku nebo podobnou. Fiskarska je sice nezničitelná, ale až ji zničím a nebude k sehnání další, tak přijde na řadu klasika a budu jen brousit a měnit topora.

S tou nezničitelností bych si tak jistej nebyl. Stačí půjčit tchánovi a pojednom sekání (dřeva s hřebíkama) je samej zub.

Btw., zkoušel jste někdo fiskarsku brousit? Je to takovej divnej materiál, nevím moc, jak se k tomu postavit.

PříspěvekNapsal: 06.01.2019 11:54
od Bill Masen
Fiskarsku mám tak pětadvacet let. Tu klasickou šestisetgramovou, ještě s neoranžovým topůrkem. Tenkrát stála co gram, to koruna. Brousím jí na karborundu jako nůž a pak holí.Ten divnej materiál se jmenuje uhlíková ocel. :rock

PříspěvekNapsal: 06.01.2019 14:29
od Hohepa
Asi má na mysli tu šedou ochranou lakovou vrstvu co se tváří jako teflon. Mám od Fiskars brousek na nože a sekery, ten si s ní bez problémů poradil. Ale je jen na takové to obtažení , zuby na něm nevybrousíš.

PříspěvekNapsal: 08.01.2019 7:10
od Piston
Fiskarsku brousím normálně hrubým brusným kamenem jen tak z ruky, upnu si ji ke stolu a jde to jedna báseň. To udělátko od Fiskarsku je jen na jemné obražení, dle mě zbytečný krám.

PříspěvekNapsal: 08.01.2019 9:04
od Bill Masen
Zub se strhne pilníkem a pak na karborundum, stejně jako nůž. Žádná věda.
Mimochodem, nemáte někdo volný takový to silonový pouzdro?

PříspěvekNapsal: 08.01.2019 9:12
od štaflík
Potvrzuji, že brousek od Fiskarsu stojí za vyliž. Neporadí si se sebemenším zubem. Pilník+hrubý kámen funguje asi 1000x lépe.

PříspěvekNapsal: 08.01.2019 9:15
od kregan
štaflík píše:Pilník+hrubý kámen funguje asi 1000x lépe.

Takhle to na Fiskarsku k plné spokojenosti taky používám :yes

PříspěvekNapsal: 13.02.2019 8:21
od Haluziak
Tak došel čas na nákup dalšího vybavení. Poradíte spíš Fiskars X7 nebo X10? Je to na vandr = posekat dříví na oheň, udělat kolíky na přístřešek a sem tam u známých v lese složit nějakou subtilnější soušku. Plus k ní asi tu největší zasouvací pilu taky od Fiskars (tuším SW75).

PříspěvekNapsal: 13.02.2019 8:59
od DeadMan
Pokud bude občas potřeba něco pokácet, tak určitě X10, ale nosit bych jí nechtěl (mám ji doma i s velkou pilkou pro zahradní bushcraft).

Brácha nosí X5, ale na kácení to není, spíše odvětvování a štípání malých špalíků, případně jiné drobné práce (v batohu o ní ani neví).

X7 v bude kompromis, ovšem osobní zkušenost nemám.

PříspěvekNapsal: 13.02.2019 9:12
od kregan
Pokud to budeš nosit na zádech tak X7 IMHO ideál. Dlouho jsem ji tak používal, než jsem přešel na tuto
https://www.amazon.com/Schrade-SCAXE2-S ... B00BDKZCB8
Nechal jsem si ale obě.

PříspěvekNapsal: 13.02.2019 10:33
od Haluziak
Kregane a dá se ta x7 když tak použít i obojruč? Mám možnost ji dostat za nákupku tak jiné vybavení moc neřeším, ale klidně se rozepiš na klady a zápory. Akorát škoda, že tam nemají i fiskars skládací lopatku :D

PříspěvekNapsal: 13.02.2019 11:17
od kregan
Na obouruč to moc neni. Supr je na odvětvení a nasekání dřeva na oheň. Strom se s ní sice pokácet dá, ale je to nouzovka. Hezky drží ostří, trochu náchylnější k zubům, což spraví jemný pilník a brousek. Při sekání je nižší hmotnost spíš na škodu, trochu to kompenzuje delší topůrko. Na nošení je naopak dobrá. Jen ji prodávaj v nepraktickém pouzdru. Lepší je si vyrobit vlastní. Vydrží i hrubší zacházení i když našim dětem na táboře už se jí jednou podařilo zlomit. Povrchovka časem odchází, ale na funkci to nemá vliv. Jen potom ve vlhku rezne. Poměr cena/výkon je fajn.

PříspěvekNapsal: 17.02.2019 19:33
od mr-tomas
Mám starou X7, ale do auta mi přišla malá, koupil jsem novou X10 a ta pro změnu vůbec neseká, ta je tak divně nabroušená, že jen štípe.