Konstrukční zásady pro PA-dobu

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.

Konstrukční zásady pro PA-dobu

Příspěvekod Josef » 12.05.2013 20:29

Níže uvedený text je trochu poupravená soukromá zpráva původně určená pro Hanpariho, ale byl jsem adresátem požádán, abych jej dal "do placu", že by mohl svou myšlenkou zaujmout i ostatní:

...mikroprocesory, programovatelné moduly - to všechno je v dnešní době určitě zajímavá možnost, jak řešit některé aplikace unifikovaným způsobem, ale zdůrazňuji - v dnešní době! Tedy době, kdy v pozadí stojí dostatečná součásková základna.
Já jsem ještě ze staré školy a nás za mlada učili, že kladivo má být kladivem, motika motikou a že snažit se vymýšlet kladivo natolik univerzální, aby s nám šla bez námahy okopávat i řepa není dobré. Vzpomínám, že mi můj nadřízený v konstrukční kanceláři, když jsem vymýšlel něco nového, vždy kladl otázku: "Máš to udělané tak, aby nedošlo k řetězové poruše, když selže jedna součástka nebo se stane něco, co systém neočekává?" A v zápětí začal zkoumat můj návrh, zda jsou u posuvových šroubů nebo u hydrauliky všude pevné dorazy, na pohonech momentové spojky , střižné pojistky nebo alespoň klínový řemen, který by to zachránil a zabránil destrukci v případě, že by např. část automatického ovládání slehala a hnala součástky proti sobě. Kdyby, včas nevypnuly koncové spínače nebo se někam nečekaně dostal cizí předmět. Ten člověk mě naučil dívat se na věc nejen v okamžiku chodu, ale i v okamžiku možné destrukce, stejně tak i z pohledu opraváře.
V PA-době může být nestandardní situace na denním pořádku. Dnes to obyčejně neřešíme, prostě by se vyměnilo vše, co se pokazilo, za nové. Typickou ukázkou je obyčejná travní sekačka když najede na kámen. Nůž je uchycený natvrdo a tak během zlomku sekundy je spalovací motor zničený. Kdyby byl nůž uchycený přes třecí podložky, jednu dvě otočky by proklouznul a motor by tvrdou srážku vydržel bez zlomení klikovky.
V PA-době si luxus spotřebního světa a úplné výměny nebudeme moci dovolit. Nebudeme se smět spoléhat na všespásnou elektroniku. Čím méně jí bude a čím "jednoznačnější" bude její zapojení vylučující nestandardní "splašení se" chybou software, tím lépe. Zrovna dnes jsem se přesvědčil, že banální závada (špatný kontakt akumulátorové svorky) způsobila totální zničení elektronického solárního regulátoru. Koupit nový? Dnes žádný problém. Ale stát se to v PA-době, pak by to mělo velmi nepříjemné důsledky. Autonomní zdroj proudu by přestal fungovat a veškeré další návaznosti, které na takto získané energii člověk staví, by se sesypaly jako domeček z karet...
Složitější polovodiče si jen těžko vyrobíme na koleně. Ale releový regulátor dobíjení, prakticky stejný jako byl ve starších automobilech, ten by šikovný mechanik ještě vyrobit dokázal. Nesnažme se vymýšlet choulostivé a překombinované elektromechanické servomechanismy do obtížných podmínek, když nám pro ten samý účel - třeba na otevírání oken skleníku stejně dobře poslouží nenáročný a spolehlivý hydraulický mechanismus využívající zvětšení objemu zahřáté kapaliny k vytlačení pístnice.
Josef
Rozpadlík

Re: Konstrukční zásady pro PA-dobu

Příspěvekod drigon » 12.05.2013 22:39

Josefe, to co píšeš je úplná pravda. Při stavbě baráku jsem se tím řídil u topení. Mám topení na tuhá paliva a topenář chtěl mermomocí natahovat měděné trubičky a dávat oběhové čerpadlo. Na to jsem mu odpověděl, že při výpadku elektriky se čerpadlo zastaví a z kotle se vyvaří voda. A on mi řekl, že na kotel dá ventil, který při přehřátí do topení pustí studenou vodu z vodovodu. Já mu na to povídám: Tady žádný městský vodovod není a v darlingu je tak 30 litrů vody. A co potom? Odpověděl, že si mám pořídít agregát. Můj dotaz: A kdo ho bude startovat, když zrovna nebude nikdo doma? Na to čuměl jak prase do záchodové mísy a nakonec mi udělal samotížné topení s poctivými trubkami. Funguje to spolehlivě a ještě jsem ušetřil za čerpadlo (i za elektriku a za případné opravy čerpadla).
S tou sekačkou je to taky pravda. Vloni jsem jednu takhle odepsal. U silnice nabrala šutr a bylo vymalováno. Zboku v motoru díra jak po zlodějích a odjezd směr šroťák.
Do třetice příběh z práce. U jednoho stroje instalovali hydraulickou ohýbačku na polotovary. Ohnutý polotovar vyndavá ven rameno a pak tam dává nový kus. Jednoho dne se stalo, že rameno ohnutý kus nevyndalo ven a položilo tam nový. Byly tam tak dva najednou. Při následném zalisování dvou kusů se rozlomil rám stroje. Spravovali to skoro týden. Konstruktér totiž počítal s tím, že při ohýbání jednoho kusu dojede píst na doraz ve válci. Netlačí tak natvrdo do rámu, který je tak dimenzovám jen na sílu od ohýbání. Při zalisování dvou kusů tlačil píst natvrdo do rámu a v rohovém sváru rámu se otevřela docela slušná prasklina. Vyřešili to tak, že na stroj dali čidlo hlídající polotovar v ohýbačce. Na námitku kolegy, že se čidlo může rozbít odpověděli, že takový souběh událostí jim přijde nemožný (rozbité čidlo a současná porucha odebírání kusu ramenem). Uvidíme.
Tolik k tomu, co považuji za vhodné k tématu. S pozdravem M.
drigon
VIP

Příspěvekod felix5 » 16.05.2013 19:31

ty největší neštěstí se stávají vždy souběhem několika událostí o kterejch si někdo řekl že tohle se prostě stát nemůže . každopádně já to beru podobně. dneska se spousty spousty věcí dělají elektronický úplně zbytečně . příkladem za včechny je třeba meteostanice , váha a lékařské teploměry . všechny tyhle věci se dají pořídit za podobnou né li nižší cenu než digitální a nepotřebují ani natahovat ani baterie tak proč si lidi kupujou digitál ? protože to je nemoc dnešní doby .
felix5
VIP

Příspěvekod Hdm » 16.05.2013 19:55

souhlasím s tebou, že jsou některé věci zbytečně dělané elektronicky.
Ale zrovna ten lékařský teploměr na baterku co se dává na čelo musím bránit. Bez něj bylo vždy utrpení udržet při nemoci děti v klidu na rychloběžku nebo o to déle s klasickým rtuťovým. Teď se dají měřit kdykoliv i během spánku a neruší se a výsledek mám hned.
Na druhou stranu mě extrémně vytáčí rotopedy co musí mít baterii, aby ukazovaly nějaké údaje. :head
Člověk se nadře a místo , aby tam dali alternátor a něco elektriky si vyrobil sám tak vymejšlej blbosti. Přitom by stačila nějaká udržovací baterie(jako třeba v PC), aby si to pamatovalo nějaké statistické údaje a zbytek nechat na samotném uživateli. (Pokud takový rotoped existuje tak se omlouvám, ale co jsem viděl tak byl vždy na baterii)
Hdm

Příspěvekod felix5 » 16.05.2013 20:22

s tim naprosto souhlasim ale rotopedy mě vytáčej samy o sobě. vždy když mě někdo nutí abych s nim zašel do fitka říkám že budu radši kopat výkop . utahám se na tom stejně a nechám za sebou aspoň kus práce . a má z toho člověk aspoň nějakej pocit. každopádně ani ta udržovací baterie by nebyla třeba stačila by vhodně zvolená paměť (flash disc taky nemá baterii a pamatuje si)
felix5
VIP

Příspěvekod bivoj » 17.05.2013 6:00

Hdm píše:...Pokud takový rotoped existuje tak se omlouvám, ale co jsem viděl tak byl vždy na baterii...

Nevím jestli dnes, ale dříve ano. Viděl jsem rotoped (cca 10let starý), který si energii pro malý LCD panel vyráběl šlapáním.
bivoj
VIP

Příspěvekod odpadlik » 25.05.2013 16:36

Ještě k té situaci travní sekačka vs. kámen.
Stalo se mi to taky, ale u mojí sekačky to nezpůsobí zničení motoru, ale jen držáku nože (usekne to dva výstupky, které určují noži správnou polohu) a stačí vyměnit tento jediný díl. V servisu je mají spolu s filtry, olejem a svíčkami na poličce mezi nejprodávanějšími. Pokud to některé sekačky mají jinak, budu si na to dávat pozor, abych si nějakou takovou nekoupil.
odpadlik

Příspěvekod Josef » 25.06.2013 18:56

2 drigon:
...a to je přesně ta zcestná varianta dnešního myšlení: "Přidáme čidlo!" (Pak další a ještě jedno, kdy to první bude kontrolovat to druhé a to třetí zase to další.)
Přitom správná varianta je taková, aby odstraňova vlastní příčinu. Položme si otázku - co způsobilo poruchu? Dva plechy v lisu? Nikoliv, dva plechy za to nemohou, mohl by to být klidně jakýkoliv cizí předmět. I ten, který čidlo nerozpozná, třeba větší matice spadlá na dno formy. Rám neroztrhly plechy, rám roztrhla nadměrná, ničím neomezená, síla. Síla je tedy příčina poruchy a lisovací sílu je potřeba omezit na velikost, kterou bezpečně zvládne rám, ne kontrolovat počet plechů. Jinými slovy je potřeba přeseřídit přepouštěcí ventil hydraulického čerpadla lisu tak, aby hydraulický agregát dodával do systému pouze tak vysoký tlak, kdy pracovní píst dokáže lisovat jen jeden kus a k zalisování dvou kusů, ani neroztržení rámu už tlak v systému dostačovat nebude, lis se zastaví. Žádné další zařízení není potřeba přidávat, hydraulický agregát v 90 procentech případů omezovací přepouštěcí ventil u čerpadla od výrobce má. Případně lze redukovat přepouštěcím ventilem jen tlak pro lisovací zdvih směrem dolů (obdoba pojistného přetlakového ventilu), tlak pro návrat pístu může být ponechaný plný (tzv."ostrý"), aby se lis bezpečně vracel, i kdyby výlisek v rámu drhl. Prostě zařízení samo o sobě, bez doplňkových zabezpečovacích elektronických nadstaveb, musí být přiměřeně "destrukci-vzdorné".
Josef
Rozpadlík

Příspěvekod felix5 » 25.06.2013 19:01

nojo ale jak tohle znám tak to by nejdřív musel zjistit jakej tlak rám spolehlivě snese . a to bejvá často problém. výrobce to ani nezajímá ten je rád když se to za 2 roky rozpadne takže ano řešení to je optimální ale v praxi velmy špatně realizovatelné.
felix5
VIP

Příspěvekod drigon » 27.06.2013 13:54

Ten lis omezovací ventil na hydraulice nemá. Majitel požaduje, aby lis vždy lisoval plnou rychlostí. To aby se udělalo co nejvíce kusů za směnu. Snížením tlaku v hydraulice se sníží rychlost lisování a to dle majitele není možné. Tak tam dali čidlo. To musí být nastavené velmi přesně (kus je žhavý, při založení kusu čidlo bere "teplo" a po vyndání zase "zimu") Když se hne, tak čidlo bere furt "zimu" a po založení kusu stroj vypne - má za to, že k založení kusu nedošlo. Vzhledem k otřesům stroje je furt co štelovat. S pozdravem M.
drigon
VIP

Příspěvekod DeadMan » 27.06.2013 21:10

typické prostě maximalizujeme zisky do roztrháni místo aby se vše dělalo pořádně a s rozumem ikdyž by to bylo na čistém zisku o 10% méně třeba .......
DeadMan

Příspěvekod tycka » 10.09.2013 22:13

Koupit nový? Dnes žádný problém. Ale stát se to v PA-době, pak by to mělo velmi nepříjemné důsledky. Autonomní zdroj proudu by přestal fungovat a veškeré další návaznosti, které na takto získané energii člověk staví, by se sesypaly jako domeček z karet...

Rozhodl jsem se Vám na toto odpovědět - nejednoduší regulátor = žádný regulátor - jde to skutečně tak v nouzi.
Jak - prostě se panely přímo připojeji k akumlátorům a v tomto případě dát k nim vhodnou pojistku (pojistka je klidně i jen slabý drátek v obalu, který nemůže zapálit a který proud z panelů vydrží).
V ideálním případě i přes ampérmetr - k bateriím je pak je skutečně nutné jen připojit voltmetr a sledovat nabití akumulátoru na konečné povolené napětí - pak panely prostě a jednoduše ručně odpojit - než se baterie zase trochu vybijí a nebo zapnout nějaký silnější spotřebič co má větší příkon než může jít z panelů a tím se zase akumulátory budou vybíjet.
Pokud je nečas a panely nevydábějí je nutné podle voltmetru včas akumulátory jako ochranu proti zničení včas odpojit - optimalizaci - tedy snižovaní na nezbytnou úroveň začít provádět raději již mnohem dřív - nebudeme tak bez proudu na nejdůležitější věci - vysílačka nám třeba prostě bez proudu fungovat nebude - svíčky, ale v zásobě mít zřejmě budeme.

Regulátor - tedy alespoň ty nejobyčejnější nedělají nic jiného než prostě jen včas odpínají panely a spotřebiče.
Mechanicko-elektricky to lze vyřešit obyčejným relé, které bude tak seštelováno, aby spínalo při určitém napětí baterií - plně nabité - tím odpojilo panely od baterií a jiné zase odpadlo, když bude baterie již prakticky vybitá a tím vypnulo i připojené spotřebiče.

Ten ampérmetr připojený na vedení k panelům je výhodný proto, že ke konci nabíjení bateií jsou již na plném napětí je vhodné proud kontrolovat a omezovat - dobíjení baterií je vhodné ko konci menším proudem. Na maximální proud z panelů by ty baterie měli být dimenzované - aby nedocházelo ke ztrátě výkonu když po několika dnech deště vysvitne slunce na plno a je tedy žádoucí využít pro nabíjení maximum energie z panelů.
Proud z panelů se dá omezit ručně několika způsoby - nejednoduší - prostě jich část něčím zakrýt, lépe - pohodlněji - prostě jednoduše již část panelů odpojit - pokud jsou ty panely připojeny paralerně - stačí je mít připojené přes spínače a jednoduše vypnutím několika spínačů část panelů tak vyřadit. Přes složitější za pomoci reostatu - tedy regulovatelného odporu pro velkou zátěž (velký ztrátorvý výkon v něm) zapojené so série k těm panelům a ampérmetru plynule zvětšováním jeho odporu omezovat dobíjecí proud. Toto již trochu lepší regulátory jsou PWM - ty umí pulsní modulací omezovat podobně dobíjecí proud při blížícím se plném nabití akumulátorů.
Též je možné podle aktuálního výkonu a protékajícího proudu z panelů dle toho ampérmetru prostě U*I vypoučítat aktuální výkon a prostě zapnout spotřebič, ktrý bude mít jen o něco menší příkon - ideálně ampérmetr měřící celkový proud z baterií zde bude nejlepší - rozdíl proud z panelů mínus proud do všech spotřebičů je proud tekoucí právě teď do baterií.

Nejnovější a skutečně dobré regulátory, které dokáží využít s panelu maximum než bez regulátoru nebo toho obyčejného i toho PWM - jsou MPPT měniče - u těch si zase nedokážu představit, že by šli zkonstruhovat bez elektroniky - aby neměli sami tedy větší spotřebu než dokáží dostat víc panelů oproti tomu regulátoru se 2 relé jak jsem zde popisoval.
A na regulátor do auta je vhodné zapomenout - tam prostě se regulací BUZENÍ alternátoru reguluje dobíjecí proud - u panelů žádné budící vinutí prostě není - funguje to na odlišném principu prostě.

Podrobně popsáno třeba zde:
http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=16&t=1001
Naposledy upravil tycka dne 11.09.2013 15:50, celkově upraveno 1
tycka

Příspěvekod tycka » 10.09.2013 22:40

meteostanice

Důvod je velmi jednoduchý - uživatelský kofort při zachování rozumné tedy prodejní ceny.

Já mám jen na balkóně čidlo digitálního teploměru - místo klasického teploměru - z důvodu zateplení a i výměny oken je jediné místo na balkóně a tam bych běžný teploměr již nepřečetl spolehlivě - musím k němu jít - tedy bych musel i v zimě na zledovatělý balkón, abych si přečetl hodnotu na něm. Takto to mám přímo v pokoji spolu s teplotou v místnosti - digitálními hodinami navíc s možností indikace maximální a minimální teploty s možností nulování - a mě jak v zimě v noci mrzlo docela zajímá.

Prostě komfort jako u togho lékařského teploměru - všechny hodnoty jsou v domě - nikdo nemusí obcházet třeba čidlo větru, které musí být umístěno na vhodném místě a vše uloženo navíc s pamětí a v grafech - mechnicky v podobě pera, záznomové pásky a hodinového stroje již velmi výrobně náročné a tedy i drahé.

A profesionální meterologové mají stále vedle těchto čidel trvale v provozu i jako zálohu ty analogové teploměry a další čidla.

U váhy se někumu lídbí výpočet BMI indexu a uschování hodnot pro více členů rodiny navíc pro každého zvlášť - i když zde souhlasím, že je to trochu víc na hranici než ona meteostanice.
tycka

Příspěvekod GOD » 19.12.2014 18:54

zaujimavy link na stavbu a typy bars čoho
http://www.dansworkshop.com/
GOD
VIP

Příspěvekod Josef » 27.05.2015 18:35

O víkendu jsem byl u kamaráda, co sbírá různé staré zemědělské mašiny (spíš už jen torza). Některé z nich (řezačka píce, čerpadlo, fukar..) byly přizpůsobené na strojní pohon od stabiláku či elektromotoru plochým řemenem, ale současně i pohon ruční - klikou. Byly to stroje, vyžadující docela velkou hnací sílu. Vzpomněl jsem si, že naši předkové určitě důsledně dbali na ergonomii i malou únavu obsluhy a napadlo mě změřit poloměr jednotlivých ručních klik. Všechny se pohybovaly se svými poloměry v rozmezí mezi 260 až 275mm, rukojeť měli na čepu otáčivě, širokou od 180 až 250mm. Kliky byly většinou součástí řemenice pro řemen, s průměry od 500 do 650mm s šířkou 80 (což je pro řemen š=60mm) a jedním postranním čelem. Kliky byly vetknuté do jednoho z několika srpovitě zakřivených ramen, které nesly věnec řemenice).
Napadlo mě opačné použití takové řemenice - umístit ji volně otočně na čep (zakotvený třeba ve zdi), otáčet pomocí kliky řemenicí a od ní řemenem něco pohánět, když by nešel proud (určitě rukama lze utáhnout dřevosoustruh, ventilátor výhně, brusku atd...). Třeba vám ty zjištěné rozměry nějak pomohou, kdybyste konstruovali nějaké vlastní "klikotočové" zařízení - ruční generátor, mlýnek na obilí, vrátek aj.

Klika v rameni setrvačníku řezačky píce:
polomer-rucni-kliky.jpg

Jehlancovitý otvor pro kliku (klika při strojním pohonu odšroubována) na zesíleném rameni řemenice:
polomer-rucni-kliky-2.jpg
polomer-rucni-kliky-2.jpg (21.63 KiB) Zobrazeno 8966 krát

(náhodně nalezené obrázky Googlem)
Josef
Rozpadlík

Příspěvekod Joezbrna » 27.05.2015 20:04

Krom mechanické kuchyňské váhy, barometru a dalších drobností ochraňuji ruční mlýnek na kafe. Nemít čerstvě mletý kafe kvůli nějakýmu blbýmu blackoutu, to by mne $ralo.
Joezbrna

Příspěvekod bacil » 27.05.2015 22:02

Jo, mrkněte na díl seriálu Lucky Luke - Café olé, jak jim došlo kafe a celé město bylo jak po útoku nervovým plynem. Všechny tam popisované příznaky kávového absťáku se zaklládají na realitě!
Společnost již vykazuje všechny prvky fašismu včetné hledání názorových odpůrců a jejich eliminace.
bacil

Příspěvekod Hohepa » 28.05.2015 10:01

Osobně se domnívám, že dnes by pro manuální pohon bylo vhodnější zařízení typu rotoped.
Svaly na nohou jsou mnohem mohutnější a mají větší výdrž.
I ta největší kancelářská krysa je denně trénuje chůzí,
ruce tak max myší nebo mastrubací :lol:
Samozřejmě a teoreticky pro případ kdy se ten manuální pohon bude teprve vyrábět.
Předělávat něco co už na ruční pohon funguje je zbytečné .

P.S.: Co jsem před dvěma lety dostal k narozkám ruční mlýnek na kávu , tak jsme mletou nekoupili.
Jen zrnkovou .
Vydrží podstatně déle a ta vůně už při mletí natož při vaření :rock
Jestli potřebujete uplatnit svou schopnost přežít, pravděpodobně jste předtím něco zvorali.
Hohepa
VIP

Příspěvekod GOD » 02.06.2015 13:56

ako vyriešiť odpojenie výmenníku v prípade prehriatia?

Zdroj tepla: neregulovaný, ale stabilný, primárne určený na plnenie inej úlohy, napr. motor, kachle, prípadne na čierno natreté trupky na streche (aj ked u nich prehriatie asi nehrozí).

Požiadvka: zohriatie vody od cca 20 do 100 L na rozumnú teplotu - cca 80 stupnov Celsia? Na osprchovanie, tj. užitkova.

Zdroj dodáva teplo a môže to byť i niekolko sto stupnov celzia, kým je voda o konečnom objeme zohrievana tak je to jasné. Ale čo keď už teplota vody dosiahla svoj horný limit? Ako odpojiť výmenník tak aby nedošlo k deštrukcii výmenných častí?

Je to rámcová otázka. Pretože zdroj tepla môže byť motor v aute a zohrievaná "bandaska vody" alebo kachle na drevo a zohrievaný bojler vody. Asi je aj dôležité kde je výmenník. Mohol by byť pripevnený na výfuku, alebo v komíne, alebo bližšie zdroju tepla.

v prípade že sa zastaví obeh chladiacej - výmennej kvapaliny ako nepoškodiť výmenník?
Ideálne bez elektroniky.
GOD
VIP

Příspěvekod sigmark » 02.06.2015 14:07

Bimetalova klapka ( jako se pouziva u kotlu na otevirani dvirek - otevre komin zavre klapku do vymeniku a naopak)
sigmark
VIP

Další

Zpět na Nástroje, nářadí a náčiní