Spojovací materiál

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.

Spojovací materiál

Příspěvekod Count » 28.06.2016 9:29

Začal jsem si vytvářet unifikované zásoby spojovacího materiálu. Jinými slovy, vybral jsem si několik kategorií, které hodlám mít stále k dispozici a které mohu jednoduše a přehledně doplňovat - pokaždé půjdu do obchodu se stejným seznamem. Začal jsem hřebíky a hmoždinkami, pak příjdou na řadu vruty a ostatní materiál jako podložky. A můžeme tu vést debatu, zda je to dost, málo a nebo jestli na to jít jinak.

Hřebíky
Délka Průměr
stavební 32 1,8 Povrchově neupravené pro spoje trámů a desek
stavební 50 2,5
stavební 80 3,1
stavební 100 4,0
stavební 140 5,0

kroucené 40 2,8 Stavební hřebík se závitem, pozink, pro pevný spoj s velkou odolností
kroucené 80 2,8

lepeňáky 16 2,5 Široká hlava, pozinková úprava, pro upevnění tenkých materiálů
lepeňáky 25 2,5
lepeňáky 40 2,8

kolářské 20 1,25 Malá hlavička pro lehčí konstrukce nebo lišty, kde nemá být hřebík vidět
kolářské 32 1,6

Hmoždinky - z podstaty konstrukce domu
hmoždinky UX 6x35
hmoždinky UX 8x50
hmoždinky UX 10x60
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Count
VIP

Re: Spojovací materiál

Příspěvekod RobertK » 28.06.2016 9:49

Doplnil bych to i nějakým lepidlem použité lepidlo Mamut glue od den braven http://www.mamutglue.cz/ po 3 letech (prošel leto a mráz) stále funkční.
Mám stále 2 tuby doma.
Robert
-----------------------------------------------------------
Očekávám to nejlepší ale připravuji se na nejhorší.
RobertK

Příspěvekod RAD2 » 28.06.2016 10:05

Debata zda málo či nikoliv se bude dost odvíjet od toho jak kdo moc bastlí . Mít já doma tohle tak neudělám zhola nic . Momentálně mám 4 velké napěchované MARSky + pár menších a jediné co dělám je řvu že mi chybí tohle a támhleto. Základem pro mě jsou vruty všech standardních velikostí zápustné a půlkulaté, povětšinou Philips + nějaké Torxy. šrouby M3-M8 ve všech standardních velikostech 6 hran a imbus + pár větších delších co jdou zkrátit vždycky. K tomu samozřejmě matice jak standard tak nevyklepávací tak kloboučkové , křídlatky taky přijdou vhod . Jednoznačně pak i lisovací do plechu ... dobré jsou i šrouby do plechu ale na ty zatím nemám kleště . Podložky od nejmenších po největších jak pantové tak velkoplošné . Trhací nýty . sada závitových tyčí. Naopak hřebíky prakticky nepoužívám i když sadičku v zásobě taky mám .
Osobně se snažím co jen jde směřovat do nerezu a vzhledem k cenám dnešního spojovacího materiálu i hodně recyklovat tzn jakýkoliv dosloužilý spotřebič rozebrat a zužitkovat minimálně spojovací materiál. Člověk tam často najde i dost unikátní až exotické spojovací prvky ...na ty mám jednu menší MARSku extra . kolikát mi to vytrhlo trn z paty když jsem někde potřeboval přidat šroub a žádný standartní se nevešel.
RAD2
VIP

Příspěvekod RobertK » 28.06.2016 10:17

Pro RAD2 ,
máš to jen tak naházené nebo nějak rozdělené. Dřív jsem dělil a třídil ale čím víc stárnu tak na to kašlu dávám to do beden a šuplíku. Jen to mám rozdělen zhruba podle velikosti.
Robert
RobertK

Příspěvekod dracekvo » 28.06.2016 10:21

No záleží z čeho se bastlí a jaké má člověk dostupné nářadí.
Kromě hřebíků, šroubů do dřeva, klasických šroubů mám i závitové tyče, elektrody, drát na svařování polypropylenu, lepidlo na PVC.
Protože poslední odobu jsem zjistil, že je pro mě daleko jednodužší a rychlejší si některé věci svařovat z plastu, než se pracně snažit něco vyrábět ze železa nebo dřeva. Čistá a rychlá práce bez potřeby následné povrchové úpravy.
Napříkad takový držák na míchadlo jsem měl svařený za hodinku. Kdybych to dělal z jiného materiálu trvalo by mi to o hodně déle.

Taky ty závitové tyče držim z důvodu, že když nemám šroub potřebné délky, tak si ho vyrobím pomocí kousku tyče, matičky a zakápnu to svářečkou.

Edit: a úplně bych zapoměl na nejty :)

IMG_20151224_135710.jpg
dracekvo
VIP

Příspěvekod Count » 28.06.2016 10:35

Každý používáme hromady materiálu, ale dnes je doba hojnosti. Mým cílem je vybrat nejčastěji používané, nebo rekněme co nejuniverzálnější do nepohody. Lepilo dojde, svařovací dráty taky. Pak mám ten základ, který mohu opakovaně použít. A až bude základ, můžu na něm stavět dál. Třeba torxy jsou fajn, ale bitů na mě mám tak dvě série. Ovšem křížový (Philips) šroubovák mám na každém rohu. A když budu potřebovat při výpadku elektřiny znepřístupnit okna do garáže, pak mi ty 140 hřebíky příjdou k ruce. Je to rychlé a kladivo, na rozdíl od vrtačky, bude fungovat.

RAD2: Ukaž MARSku. Nic jiného než tyčinka mě nenapadá. Ale do ní šrouby neuložím. :D
Count
VIP

Příspěvekod RobertK » 28.06.2016 11:24

Robert
RobertK

Příspěvekod RAD2 » 28.06.2016 12:31

Určitě znáš , je to náš českej výrobek : https://www.google.cz/search?q=sk%C5%99 ... gQ_AUIBigB

(Mám roztříděno , mít to ve 2 10L kbelících tak se radši střelím do hlavy než něco hledat.)

Co se toho plastu týče má svoje kouzlo a jednoduchost práce je jistě předností . Já ale všechno dělám spíš pro radost takže se klidně 14 dní řežu s nerezem než abych za 2hoďky uříznul kus plastu . A Kdyby se dal koupit titan dělám to z titanu a ve finále to stejně ještě nalakuju - kdyby náhodou. Sice je to pak všechno 3x dražší než na krámu ale mám to na míru a na pořád, ale co hlavně ...Jde o ten pocit "Tohle je má práce"
RAD2
VIP

Příspěvekod Strelec45 » 28.06.2016 19:52

Mimo tohohle ještě drátky do sešívačky, mám elektrickou, ale jsou i mechanické. K čemu? No třeba lepenka ke dřevu, připevnění slabé překližky apod. kraviny.
Dobrý jsou taky nastřelovací hřebíky. Jsou hooodně tvrdý, probiješ tím beton, zdivo i ocel.plech a vrtačka být u ruky nemusí. Ale kladivo jo. Neb kde tě všechno zradilo, pomůže ti kladivo. :lol:
Spojovací materiál může být brán i drát - měď, mosaz, ocel, ocel pozink, Al, různé průměry samo. A spojovat se dá i provazem, lany... ;)
Všeliké to kvaltování, toliko pro hovado vhodné jest.
Strelec45
VIP

Příspěvekod scavenger » 28.06.2016 20:44

Pro větší a zejména levný počet hřebíků, šroubů a dalšího "železného materiálu" můžeš navštívit sběrný dvůr.
Firmy tam často vozí přebytky ze skladů a staveb, které střílí za cenu šrotu. A odkud zpátky za pozornost máš také za pakatel.
Případně rovnou zkusit kontaktovat místní firmy, občas se i takhle zadaří na výkup celého skladu i za odvoz.
scavenger

Příspěvekod DeadMan » 29.06.2016 8:04

Poslední roky nakupuju spojovací a hutní materiál už jenom přímo v maloprodejně Ferony v OV u Plynáren.

http://www.ferona.cz/cze/index.php

Neskutečný výběr všeho možného a za nejlepší ceny.
You cannot kill me as I am already dead!
DeadMan

Příspěvekod Hdm » 29.06.2016 8:34

doma držím zásobu:
hřebíky na spojovani tramů 140x5 celou krabici
hřebíky na přitloukání prken 60x? celou krabici

vruty na připevnění prken 35x3,5 celou krabici

vázací drát v bužírce plotový několik kotoučků
el. stahovací pásky různé délky celá balení
možná sem patří i svorky s pružinou, jako třetí ruka nebo na připevnění plachty atp. je to výborné

Pak takové zbytky z různých prácí. Asi každý zná "koupím jich radši víc kdyby něco" a pak se to doma štosuje ;-)

kladiva a šroubováky/bity neřeším to beru jako samořejmost.

Velice se mě osvědčily ty krováky hřebíky na výrobu specializovaných šroubováků. když se rozebírá třeba elektronika jsou tam docela problémy se dostat nebo sehnat šroubovák "akorát". Stačí na to kladivo a pilník.

Hmoždinky sice nějaké mám, ale ne jako železnou zásobu. vždycky se dá na nouzovku natlouct do díry kousek klacíku, zamáznout chem. kotvou, lepidlem na obklady atp.
Hdm

Příspěvekod Ibex » 29.06.2016 13:05

místo hmoždinek se vždycky používal dřevěný špalíček, zasádrovaný ve zdi..
spíš by se hodily takové ty umělé stahovací pásky - má to universální použití a drží jak sviňa bez ohledu na počasí.
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Ibex
VIP

Příspěvekod glock69 » 29.06.2016 20:36

Drží jak sviňa dokud neprasknou. Zkušenost z plotu a bazénu.
glock69

Příspěvekod Ibex » 29.06.2016 20:51

prasknout může každá guma :mrgreen:
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Ibex
VIP

Příspěvekod cipis » 30.06.2016 9:56

Ty pásky je potřeba kupovat UV stabilní. Rychlá nápověda, jsou černé, ale není to pravidlo.
Ty obyčejné venku moc nevydrží.
cipis
Sponzor serveru

Příspěvekod Count » 30.06.2016 10:32

Stahovací pásky jsou taky dobrá volba. Ať uz plastové elektrikářské na jednorázové spoje (pro PA se samozřejmě dají otevřít páčením zubu v zámku), nebo kovové SK pásky. Ty jsem nedávno použil k nadstavení násady kartáče pro čištění jímky. Nekroutí se jako plastové a počet použití je velký.

http://www.avelmak.sk/index.php?lm=628

A chci mít v záloze obyčejný vázací drát. Když jsem viděl ceny za malé špulky v železářství, snesl jsem z půdy zbytky UTP kabelu (drát, ne lanko) a odizoloval jsem si pár desítek metrů.
Count
VIP

Příspěvekod dracekvo » 30.06.2016 13:05

No vázací drát vlastně taky používám. Ale lepší je nekupovat vázací drát, ale drát pro ohradníky. Je to vesměs to samé, ale levnější. klubko 800m stojí zhruba tisícovku.
Používám to hlavně na vázání prasat na grilu :D
dracekvo
VIP

Zpět na Nástroje, nářadí a náčiní