Stránka 1 z 1

Pily na kov a dělení materiálů větších průřezů.

PříspěvekNapsal: 10.11.2018 17:55
od Rafael
Máte někdo praktickou zkušenost s tímto strojkem - Pila kotoučová PKM 60?
Screenshot_2018-11-10-13-42-32_20181110171225856.jpg

Jedná se mi hlavně o využití jako doplňku k soustruhu. K dělení železných i neželezných kovů větších průměrů. A jako bonus řezání běžných profilů bez prachu a jisker v dílně. Využití jen velmi občasné. Po pravdě napsáno hlavně mě láká její nízká cena - pozůstalost.
Nikdy jsem nic tak malého neviděl v provozu, tak mám k ní trochu nedůvěru.
Není lepší pila rámová nebo pásová? Ty trochu znám.
Taky mi není jasné jak se s ní vlastně řeže? Kotouč se uvádí do řezu klasicky za tu páku jako u klasické pokosovky nebo rozbrušovačky?
Screenshot_2018-11-10-13-42-39_20181110165708554.jpg

Max. rozměry 639x419mm, pilový kotouč ⌀ 250mm.

Re: Pily na kov a dělení materiálů větších průřezů.

PříspěvekNapsal: 11.11.2018 18:05
od vrbodol
Já tyhle flexy moc rád nemám,moc to jiskří .Nejradši mám klasickou rámovku s ní je ten řez pěkně čistej.Pasovku jsme měli v práci a moc mě to nenadchlo velký průměry hrozně prořezávala že se to muselo dost dotáčet na soustruhu. I když jestli je tahle za rozumnej peníz a na občasný využití doma,tak bych jí bral.

Re: Pily na kov a dělení materiálů větších průřezů.

PříspěvekNapsal: 11.11.2018 18:21
od bivoj
vrbodol píše:Já tyhle flexy moc rád nemám,moc to jiskří...

Tohle ale není flexa ale okružní pila na kov... A dle obrázku to vypadá, že i s možností použití řezného a chladícího média na kotouč...

Obdobné nové pily stojí od 40 000,- Kč výše...

Re: Pily na kov a dělení materiálů větších průřezů.

PříspěvekNapsal: 17.11.2018 21:46
od surikata
pokud je za hubičku a nechceš pásovou pilu tak ji ber. Jinak se hlásím

Re: Pily na kov a dělení materiálů větších průřezů.

PříspěvekNapsal: 17.11.2018 22:06
od Rafael
Víceméně s tím přišel synovec, já bych ji už moc nevyužil protože dílnu jsem přenechal bráchovi...
Nabídnutá cena byla 5tis.Kč, ale prodávající nic o tom nevědí a zatím nikdo ji nechce, tak uvažuji, pokud do toho půjdu o max. 3tis. Resp. brácha...
Ale neviděl jsem ji, jen ty fotky které jsem zveřejnil jsou reálné.
Může být rozrachtaná, kotouč kdo ví v jakém stavu atd...

Re: Pily na kov a dělení materiálů větších průřezů.

PříspěvekNapsal: 17.11.2018 23:05
od bivoj
TVL, tohle ber všema deseti... Jinak se hlásím do řady hned za surikatu... (Pilový kotouč je jen minoritní položka v takovémto soustrojí...)

Re: Pily na kov a dělení materiálů větších průřezů.

PříspěvekNapsal: 20.11.2018 8:43
od Josef
Dobrá mašinka. Těsně po revoluci jsme to měli v práci (než to celé vytunelovali) a nadělalo to spoustu práce. Tiše, klidně, elegantně. Má to raději plný materiál, tedy kulatiny, čtyřhrany, silné plocháče nebo silnostěnné trubky. Dobře řeže nekalenou ocel, mosaz, bronz, tvrdší hliník, silon, novodur, textit (= pertinax). Na měkkém hliníku se trochu lepí, ale při vhodném mazání to jde. Sklolaminát to nemá rádo - tupí se kotouč. U tenkostěnných profilů a trubek nesmíš moc tlačit, když je u tenké stěny v záběru jen pár zubů, má to snahu poskakovat a hrozí jejich vylomení. Kotoučů si sežeň do zásoby víc. Včas vyměňuj a dej včas nabrousit. Řeže sice i dost tupý, ale pak se snadno stane, že se kousek vylomí a musí se vyměnit celý (pak si z něj můžeš vybrousit třeba kudlu ;) , bude poměrně křehká, ale velmi řezivá). Nedá se to nikterak nahradit kotoučem na dřevo. Toto je jiným materiál a jiné ozubení (zuby tohoto kotouče nemají rozvod, tedy slangově "šraňk"). Tyhle kotouče jsou z rychlořezné oceli RADECO (tuším jakosti 19802). Vždy zapni chlazení olejovou emulzí nebo pokud chlazení nefunguje namaž v řezu kotouč olejem alespoň pomocí štětce - prodloužíš mu životnost a snížíš přidírání jeho boků. Občas promaž šnekovou převodovku. Při dobré údržbě tě to přežije a poslouží ještě dalším generacím. Přeji mnoho zdaru.

Re: Pily na kov a dělení materiálů větších průřezů.

PříspěvekNapsal: 20.11.2018 17:14
od Rafael
Josefe moc díky za hezkou recenzi.
*
Ještě bych se chtěl zeptat na ty pilové kotouče které jste používali.

Třeba to bude zajímat i někoho jiného...

Pochopil jsem dobře, že byly celé z Radeca?
Svého času jsem ten materiál velmi sháněl k vybrušování soustružnických nožů, hlavně tvarových na dřevo.
Ale k Radeco pilovému kotouči jsem se nikdy nedostal. Ale třeba to jen nikoho z mých "dodavatelů" nenapadlo. Už si přesně nevzpomínám. Jen mám tušení, že tam měli jen kotouče s SK plátky. Teda jen někde protože většinou se v menších dílnách používaly výhradně rámové pily. (Vítkovice Těžká mechanika).

Máš nějaké praktické srovnání těch kotoučů?
Já mám zkušeností jen v oblasti domácího soustružení, v řezání ne. V tom směru, že každý materiál, jak Radeco tak i SK umí něco jiného a většinou nejsou zaměnitelné.
Jo, a s tím měkkým hliníkem máš svatou pravdu. Na hůř obrobitelný materiál - lepení třísek těžko narazit.

Re: Pily na kov a dělení materiálů větších průřezů.

PříspěvekNapsal: 20.11.2018 20:52
od Josef
Já ty kotouče nekupoval, od toho byli jiní. Nicméně jsem ty zlámané sbíral, takže vím, že celý kotouč byl z jednoho druhu materiálu, ne jen nějaký kus válcovaného plechu, ale byl celoplošně broušený, aby měl zaručenou stejnou tloušťku. Velmi opatrně jsem ty zlámané kotouče řezal pomocí rozbrušovačky na obdélníčky, ze kterých jsem pak vybrušoval břity, které se upínaly pomocí šroubů do třídrážkové hlavice spodové frézky na dřevo. Protože jsem při rekonstrukci domu i při včelaření potřeboval vyrábět profilové lišty různých tvarů, právě z těchto polámaných kotoučů jsem si levně a rychle navyráběl spoustu břitů s různými rádiusy či osazením, tak jak bylo právě pro tu kterou lištu potřeba.

Dnes už asi nebudou kotouče od původního výrobce k dostání, ale rozměrově i materiálově podobný kotouč by šel najít nejspíš v této tabulce: https://www.fenoza.cz/Pilove-kotouce-na-kov/Pilove-kotouce-z-HSS/STARK-HSS-Co5/
Jsou i kotouče s SK plátky, ale mají hrubší zuby, proto budou při "ručním posuvu" více poskakovat a je větší pravděpodobnost, že se u toho vylomí. Na hliník by to asi šlo, ale na ocel bych se raději držel pravidla - co nejjemnější zuby, co nejvíce zubů současně v záběru a dobře mazat.

Re: Pily na kov a dělení materiálů větších průřezů.

PříspěvekNapsal: 21.11.2018 18:29
od Rafael
Ještě jednou dík.
(A ten materiál ti zpětně, i po létech závidím).

Re: Pily na kov a dělení materiálů větších průřezů.

PříspěvekNapsal: 27.11.2018 11:31
od jerry.mysak
vrbodol
ještě jsem neviděl rámovku, která by nepodřezávala. Naopak pásovky dokáží řezat i plátky silný 0,3 mm

když jsem před 20 lety dělal pro rakušáky, měli jsme tam něco podobnýho (asi za 1/4 mega) se stolem na 5 m kdy vidiovej kotouč vyjížděl odspodu a shora byl materiál drženej hydraulikou na který byl špalek duralu do kterýho pila dobíhala.

Naopak ve Feroně jsem viděl podobnou pilu jako máš ty, jen měla vysoký otáčky a řezali s tím profily.

Re: Pily na kov a dělení materiálů větších průřezů.

PříspěvekNapsal: 27.11.2018 20:14
od vrbodol
My měli na dílně starou rámovku ještě pamatovala komunisty a řezala krásně a vedle byla pásovka Baner? přesně si to nepamatuju červená a jako značka dinosaurus s těma chladícíma štítama na hřbetě a ta řezala hrozně.Když jsem si na tom řezal kulatinu na závaží na činky,tak to bylo tak podřezaný že mi to kluci museli rovnat na soustruhu.

Re: Pily na kov a dělení materiálů větších průřezů.

PříspěvekNapsal: 02.12.2018 21:19
od Hohepa
Vše je o kvalitě zpracování vlastní pily.
Z principu fyziky je přesnější pila rámová neb její list je podstatně tužší než u pásové, kde se "list" musí obtáčet kolem kladek . Z jedné brigády (kdysi dávno) mám uschovaný plát z rámové švýcarské pily , který má tloušťku 3 mm a je dle výrobce ze samokalitelného HSS. Je tak tuhý, že jsem z něj chtěl vyrábět mačetu nebo nůž (nejsou lidi).
Pila řezala i legované oceli s dostatečnou konstrukční přesností, že se řez už dále neupravoval.....

Přesnost. tedy i podřezávání, je tedy dané vůlemi v posunech celé konstrukce.
Pokud je u rámové precizní a přesné tak pásovka se může jít zahrabat.
Pokud je fušérsky vyrobená , tak tam nepomůže žádná technologie nebo fligna a mizerně bude řezat i laser….

Re: Pily na kov a dělení materiálů větších průřezů.

PříspěvekNapsal: 11.01.2019 12:23
od jerry.mysak
hohepa
u rámovky stačí vylomenej zub a pila začne podřezávat. Kdežto u pásovky je vylomenej/uhlej zub jeden z několika stovek. Než zase přijde na řadu, ostatní zuby řežou dobře. Rámovka používá ten zub při každým kmitu.
Navíc u pásovky si nastavíš vodítka dle šíře materiálu, takže pás nemá kam utíkat. U rámovky to není možný.
Navíc udělat přesný vedení rámovky není žádná prdel.

Ale máš pravdu o kvalitě listu. Z jednoho jsem si před 30 lety udělal svačinák a od tý doby jsem ho nebrousil.

Re: Pily na kov a dělení materiálů větších průřezů.

PříspěvekNapsal: 11.01.2019 20:49
od Zorge
Na podobném inštrumentu jsem se něco nařezal slabostěnných jeklů pod úhly na všelijaké rámy a naprostá spokojenost. Akorát mě při první výměně kotouče překvapil levý závit, takže jsem to dotáhl na krev krát dva, zničil matky a byl za idiota. Jinak všude na nářezárnách co jsem byl, tak používali pásové, že je to rychlejší. Jinak to radeko jsme fasovaly v kouskach asi o rozměrech tatranky a dělali si škrabáky na otloukani kuliček po sváření a prý to někde objednávali za ,,pár peněz,,.