Zajímavá mapa

Zajímavé informace a odkazy odjinud...

Zajímavá mapa

Příspěvekod Grunt » 03.02.2018 9:23

Nevím jestli to úplně patří sem a ne spíš do sekce Off-Topicu, ale zkusím to takto, protože si myslím že téma alespoň minimálně patří do záběru tohoto portálu:

Před pár dny proběhla novinama (konkrétně na Nově) o to jak jakási aplikace pro fitness shromažďuje data o poloze, z těch par kreslí mapu a jaký je to bezpečností průser či co (konkrétně že vykresluje tvar amerických základen v Afghánistánu jestli se dobře pamatuju). Popravdě už si to moc dobře nepmatuju. Nicméně mapa mi přišla zajímavá, tak sem se dal do hledání a našel ji:
heatmap_evropa.jpg

Jde o Strava Heatmap 2017. Strava je aplikace pro mobilní platformy (konkrétně Android a iOS), kterou si můžete při provozování libovolného sportu nainstalovat a zapnout, ta pak trackuje pomocí GPS váš pohyb, data posílá nějaké firmě a pak máte možnost si trasy ukládat, sdílet, profilovat, bůhvícoještě. Popravdě jsem ani nevěděl že něco takového existuje. Nicméně firma jednou za rok ze všech dostupných tras (které uživatelé dobrovolně sdílejí) vygeneruje jednu obrovskou mapu s hustotou pohybu uživatelů a tu zveřejňuje.

A to mi přijde velmi zajímavé. Ať to upřesním: Kdysi jsem narazil na nějakou Zombie survival mapu (není to tahle, bohužel to byla nějaká jiná a už asi ani neexistuje), tedy zkrátka a dobře mapu která zobrazovala šanci na přežití v případě toho že začnou po zemi chodit zombíci a žrát lidi. Samotný koncept mi přišel směšný a ujetý, nicméně data k nezaplacení, protože logicky nejlepší místo na přežití je takové kde je co nejmenší hustota osídlení. A přesně to mapa vykreslovala. Bylo na ní možné sledovat populační centra a naopak populační díry (kterých je i v centrální Evropě kupodivu stále dost) a prostě jsem za mapou zakysnul na pár hodin. Strava heatmap je něco podobného, akorát realizováno na skutečných datech od uživatelů.

Ať to trošku analyzuju:
  • Mapa jen potvrzuje to co už jsem dávno věděl. Tedy že (týká se to Evropy) čím víc na západ a v čím vyspělejší zemi, o to menší jsou šance vyhnout se lidem a také menší šance se někde zašít. Jednak protože Evropa je šíleně nahuštěná, jednak z toho důvodu že zhuštěnější i infrastruktura a pohyb lidí na ní. Místa jako Británie, Nizozemsko, Belgie, sever Francie doslova na mapě svítí a naopak stačí opustit hranice EU a vydat se směrem na Balkán, Ukrajinu nebo kamkoliv do Ruska (až na nějaké hustě osídlené populační centra) a můžete najít místa s naprostou tmou široko daleko.
  • Pro mě je mapa zajímavá i z toho důvodu, že zobrazuje cesty které předpokládám využívají cykisti a přitom nejsou vůbec v žádných jiných mapách zaznamenané. Jezdím na mopedu a nedávno jsem našel velmi zajímavou neoficiální cestu, samozřejmě za několika zákazama vjezdu, nicméně velmi kvalitní a narozdíl od hlavní cesty o něco kratší a to tak, že na místě ke kterému se chci dostat nemám problém přijet třeba o dvě minuty později než když bych absolvoval stejnou trasu autem. Heatmapa mi jen potvrdila že cesta je široce užívaná, ale mimo to je vedle ní ještě několik velmi zajímavých cest, které jsem doteď neprozkoumal. Už vím kam mě zavedou kola příště. Třeba někdo to někomu pomůže při hledání alternativních tras jako mně. :rofl
  • Někde jsou vyloženě očividné nesmyly. Např. mapa velmi dobře kopíruje s hustotou pohybu hlavní silnice, nicméně to je mi trochu záhadou. Ne že bych viděl mnoho běžců a cyklistů na hlavní kamionové spojnici, ale očividně je asi široce užívaná. Opravu by mě zajímalo kterými blázny. Kdo potom provozuje vodní sporty po dálnici či zimní sporty uprostřed pole na Jižní Moravě, to by mě vyloženě zajímalo. Našel jsem však i jiné kuriozity, které mi vrtají hlavou a přitom to nejsou očividné nesmyly:
    heatmap_les.jpg

    Pohyb v jednom lese na Záhoriu, který dobře znám kopíruje lesní cesty (ty bloky lesa které se kácejí, nevím jak se to jmenuje) až na pár nevysvětlitelných vzorů kde uživatelé křižují les mimo cesty křížem krážem. Co to může být? Nějaký orientační běh? Nebo houbaři? Tak či tak vím naprosto přesně do které části lesa se zašít pokud nebudu chtít potkat lidi a kam rozhodně ne.
Jestli najdete ještě nějaké zajímavosti na Heatmapě nebo znáte jinou zajímavou mapu s hustotou osídlení (konkrétně by mě zajímala ta survival mapa kterou jsem kdysi našel), rozhodně se o ni nezapomeňte podělit.
Uživatelský avatar
Grunt
 
Příspěvky: 262
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Zajímavá mapa

Příspěvekod DanBlack » 03.02.2018 11:09

Strava může zaznamenávat trasu i když jedeš autem, proto ty silnice a dálnice.

Mě zaujalo, kolik lidí používá fitness náramky při plavání - viz Nechranice...
Nechranice_strava.jpg
Nechranice_strava.jpg (30.65 KiB) Zobrazeno 2204 krát


Záhadou jsou trasy přes areál Unipetrolu, mám teorii, že appku používá někdo z bezpečnostní služby. (svalovci, však to znáte :mrgreen: )
Unipetrol_strava1.jpg


Lodě krouží okolo pevnosti Boyard...
Boyard_strava2.jpg


Zajímavé jsou i trasy v Antarktidě.
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
DanBlack
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 487
Registrován: 02.02.2012 23:19
Bydliště: Severní Čechy

Re: Zajímavá mapa

Příspěvekod Kapo » 03.02.2018 11:13

No hej. Záhorie je raj hubárov. Tak že určite hubár. Inak u nás sú popri hlavnej ceste bežkárske trate. Potom koňáci jazdia polem nepolem.... paraglajdisi.

A nechcem ti brať ilúzie. Ale je to mapa znudených ludí s ajfónmy. Aby si sa nečudoval, že aj inde žijú ludia :mrgreen:
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
Kapo
 
Příspěvky: 829
Registrován: 10.04.2012 11:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Zajímavá mapa

Příspěvekod bivoj » 03.02.2018 11:24

V případě najakého mírnějšího globálního PA s ne úplně vyhlazujícím účinkem (supervulkán či střední meteorit), je toto krásná mapa kde by byl v prvotních okamžicích největší výskyt civilizačních "zombíků"...
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
 
Příspěvky: 1886
Registrován: 03.09.2012 18:54
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Zajímavá mapa

Příspěvekod Grunt » 03.02.2018 12:15

DanBlack píše:Strava může zaznamenávat trasu i když jedeš autem, proto ty silnice a dálnice.

To dává smysl. Proč jsou ovšem někde cyklistické trasy a přitom vedou přes hlavní tranzitní trasy (napojují se bez nějakého přechodu) mi moc jasné není. To opravdu cyklisti či běžci chodí riskovat dnes a denně mezi přetížené kamiony? A ještě si to zaznamenávají a sdílejí s celým světem?
DanBlack píše:Mě zaujalo, kolik lidí používá fitness náramky při plavání - viz Nechranice...

Na to už jsem přišel. Týká se to i zimních sportů a je to téměř u každého většího rybníku či přehrady a vysvětlení je jednoduché: bruslaři ;)
prygl_zima.jpg

Viz třeba Brněnskou přehrad a zimní sporty.

DanBlack píše:Záhadou jsou trasy přes areál Unipetrolu, mám teorii, že appku používá někdo z bezpečnostní služby. (svalovci, však to znáte :mrgreen: )

To já už našel i větší kuriozity. Třeba kolečka na přistávací ploše vojenského letiště (tohle konkrétně Kuchyni):
kuchyna.jpg

A nebo třeba regulérní běžecké a cyklistické trasy přes železnici v místech kde byl železniční přejezd naposledy tak před třiceti či čtyřiceti lety:
kuty_stanica.jpg


Kapo píše:No hej. Záhorie je raj hubárov. Tak že určite hubár.

Výborně. Jakožto také houbař aspoň vím, kterým místům se vyhýbat.

Kapo píše:Inak u nás sú popri hlavnej ceste bežkárske trate.

Můžu se zeptat kde?

Kapo píše:A nechcem ti brať ilúzie. Ale je to mapa znudených ludí s ajfónmy. Aby si sa nečudoval, že aj inde žijú ludia :mrgreen:

To určitě ano, ale opravdu si myslím že koreluje s nějakou mapou populační hustoty obyvatelstva. Resp. žádnou lepší jsem ještě nenašel.
Uživatelský avatar
Grunt
 
Příspěvky: 262
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Zajímavá mapa

Příspěvekod Baca » 03.02.2018 12:34

".. koreluje s nějakou mapou populační hustoty obyvatelstva .. " neuplny vyrok. Ma byt - Koreluje s mapou hustoty movitejsieho obyvatelstva :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Baca
VIP
 
Příspěvky: 1510
Registrován: 19.03.2014 19:42

Re: Zajímavá mapa

Příspěvekod štaflík » 03.02.2018 12:45

Je to zajímavé, ale koreluje to výrazně s lehce IT či moderněji a kompetetivněji zaměřenými lidmi. Na druhou stranu se dá očekávat, že jejich zastoupení v populaci je poměrně stabilní, takže to rozumnou vypovídající hodnotu i obecně.
Uživatelský avatar
štaflík
VIP
 
Příspěvky: 4040
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Zajímavá mapa

Příspěvekod Grunt » 03.02.2018 12:51

Baca píše:Koreluje s mapou hustoty movitejsieho obyvatelstva :-)

Či spíš technologicky vyspělejšího. Pohled do Asie to jen potvrzuje. Ok, existuje tedy něco lepšího? Nějaká mapa která by zobrazovala skutečnou hustotu obyvatelstva či nějakou pravděpodobnost střetu s ní či něco takového?
Uživatelský avatar
Grunt
 
Příspěvky: 262
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Zajímavá mapa

Příspěvekod Patrol » 04.02.2018 0:03

Europe_atlas_light_pollution_small.png

No a co světelný smog? To řekne dost, ne ? Více třeba tady:
http://www.asu.cas.cz/cz/verejnost-a-media/svetelne-znecisteni
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Patrol
 
Příspěvky: 422
Registrován: 24.08.2015 13:38

Re: Zajímavá mapa

Příspěvekod Jenda » 04.02.2018 4:55

Grunt píše:naopak stačí opustit hranice EU a vydat se směrem na Balkán, Ukrajinu nebo kamkoliv do Ruska (až na nějaké hustě osídlené populační centra) a můžete najít místa s naprostou tmou široko daleko


Antiteze: na východě méně lidí používá při venkovních sportovních aktivitách smartphone, používají nějakou ruskou obdobu dané aplikace nebo se aktivitám typu „bezcílný běh dokola“ méně věnují (protože mají dost práce s jinými věcmi).

Grunt píše:Pro mě je mapa zajímavá i z toho důvodu, že zobrazuje cesty které předpokládám využívají cykisti


Já jezdím na kole především dopravně a přijde mi, že se trasám ostatních cyklistů dost vyhýbám. Ale u vás na venkově to může být jiné. Btw. v OpenStreetMap ta cesta nebyla? Velmi dobré výsledky nad OSM pak dává http://brouter.de/ na profil fastbike.

Patrol: Díky za podrobnější a aktuálnější mapu (oproti staré verzi znečištění směrem na východ zdá se stouplo). Škoda že v Manětíně jsem byl v červnu, když bylo zrovna hodně Měsíce a ještě k tomu nebyla astronomická noc, a tmavší oblohu široko daleko neseženu (leda tak způsobit blackout :mrgreen: )
Jenda
 
Příspěvky: 269
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB

Re: Zajímavá mapa

Příspěvekod Grunt » 04.02.2018 14:38

Patrol píše:No a co světelný smog? To řekne dost, ne ? Více třeba tady:

To že se někde nesvítí ještě automaticky neznamená že tam nejsou lidi. Nicméně jsem si našel oficiální mapu populační hustoty a víceméně to koreluje i s tím světelným smogem i s heatmapou.

Heh, kdybych byl škodolibá svině či teroristická organizace, hned bych věděl kde zaútočit nějakou biologickou zbraní (či jinou ZHN) a přitom bych paralyzoval tak polovinu obyvatelstva EU a hlavní činitelské organizace:
indus_valley.jpg

Tam od Kolína k moři vede nějaké údolí řeky Indus nebo co? Naopak někde od Běloruska a Ukrajiny je možné najít trasy, kde kdyby člověk měl štěstí tak po 100km pochodu nemusí natrefit na žádnou známku civilizace. Ostatně i dle Wikipedie je Evropská část Ruska až na samém spodu před Islandem, radši se ani neptám jak je na tom Asie.

Jenda píše:Antiteze: na východě méně lidí používá při venkovních sportovních aktivitách smartphone, používají nějakou ruskou obdobu dané aplikace nebo se aktivitám typu „bezcílný běh dokola“ méně věnují (protože mají dost práce s jinými věcmi).

Je to možné. Ale i tak když se podíváš na Bělorusko, Ukrajinu nebo Rusko tak až na pár nějakých obydlených center jsou to veskrze obrovské lány prostoru, sem tam nějaká ta dřevěnica. Já si myslím že to koreluje velmi dobře. Proč by tam lidi taky pobíhali bezcílně po obrovském lese? To je tak akorát někde se ztratit. V Evropě se obávám že až na pár míst je to téměř neproveditelné. Po pár km pochodu všemi směry je nějaká civilizace.

Jenda píše:Btw. v OpenStreetMap ta cesta nebyla? Velmi dobré výsledky nad OSM pak dává http://brouter.de/ na profil fastbike.

V tomhle má mapa opravdového využívání výhodu nad plánovačem. Zobrazí ti cestu i když v mapě nemusí být vůbec zakreslená. Velmi by mě zajímala podobná mapa vytíženosti komunikací i pro jiné druhy dopravy (nákladní/osobní).
Uživatelský avatar
Grunt
 
Příspěvky: 262
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Zajímavá mapa

Příspěvekod bacil » 04.02.2018 17:48

Operátoři nějak poskytují data pohybu mobilů, toho se využívá při navigacích, je vidět kde jsou kolony.

Tohleto nějak získat na mapě
Společnost již vykazuje všechny prvky fašismu včetné hledání názorových odpůrců a jejich eliminace.
bacil
 
Příspěvky: 979
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Zajímavá mapa

Příspěvekod Grunt » 04.02.2018 18:36

To neposkytují operátoři ale uživatelé, ne?
Uživatelský avatar
Grunt
 
Příspěvky: 262
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Zajímavá mapa

Příspěvekod bacil » 04.02.2018 23:15

Ne, ty dopravní informace jsou data od operátorů. V podstatě stačí, aby si google koupil pár akcií operátorů a může získávat tyto data legálně a dokonce i neanonymně. Proč si myslíte, že vás kdejaká firma láká do klubu na slevy. Prostě dolování dat - Big Data. Tomu má zabránit právě ta proklínaná směrnice GDPR.
Společnost již vykazuje všechny prvky fašismu včetné hledání názorových odpůrců a jejich eliminace.
bacil
 
Příspěvky: 979
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Zajímavá mapa

Příspěvekod kregan » 27.03.2018 11:10

Mapa průběhu aktuálních konfliktů.
https://liveuamap.com
Uživatelský avatar
kregan
VIP
 
Příspěvky: 1931
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Zajímavá mapa

Příspěvekod Joe Azbest » 28.03.2018 13:50

Letecká mapa Československa z padesátých let. Taky zajímavé https://kontaminace.cenia.cz/
Joe Azbest
 
Příspěvky: 274
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Zajímavá mapa

Příspěvekod JenDAG » 29.03.2018 15:47

JenDAG
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 566
Registrován: 05.02.2015 23:24
Bydliště: Galactic Sector ZZ9 Plural Z Alpha

Re: Zajímavá mapa

Příspěvekod Jenda » 30.03.2018 2:39

Jestli se to tu má zvrhnout v seznamy online map… https://brmlab.cz/user/jenda/gis
Jenda
 
Příspěvky: 269
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB

Re: Zajímavá mapa

Příspěvekod Serža » 30.03.2018 12:44

když mapy online, tak Národní Geoportál asi všichni znají....
https://geoportal.gov.cz/web/guest/home
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Serža
 
Příspěvky: 2353
Registrován: 21.04.2016 15:12

Re: Zajímavá mapa

Příspěvekod pedro! » 30.03.2018 13:06

Tak se pochlubím svým drobným příspěvkem k mapování - http://poloha.net
pedro!
 
Příspěvky: 6
Registrován: 10.03.2018 11:37
Bydliště: Praha


Zpět na Zajímavosti a užitečné odkazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník