3D tiskárny

Zajímavé informace a odkazy odjinud...

Re: 3D tiskárny

Příspěvekod malajizva » 23.11.2017 14:23

ty jsou super, potřeboval bych je vyrobit, nechce někdo pár kousků udělat? :)
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
malajizva
Sponzor serveru

Příspěvekod dracekvo » 03.05.2018 9:06

Možná s křížkem po funuse, ale došla mi z tiskárna za necelejch 10 tis. Až si to osahám a trošku se s tím naučím, tak klidně pár hodin vytisknu. Lepší tisknout něco smysluplného na prvnotní testy, než blbosti, které pak vyházím :)

Jen si asi budete muset najít projekt. Netuším jestli je volně dostupný.
dracekvo
VIP

Příspěvekod Hdm » 03.05.2018 10:22

Na https://www.thingiverse.com bez problémů dostupné. Mimochodem silně doporučuji tyto stránky, je tam kde co.
Jen nevím jestli to je na prvotiny vhodné, ty mezery jsou dost slabé/tenké tak aby to nedělalo neplechu než to odladíš ;-) Pro první tisky bych šel do něčeho jednoduššího, třeba píšťalka od Průši :mrgreen:
Hdm

Příspěvekod TomSmith » 03.05.2018 13:32

Dobrá stránka.
Hned jsem si našel vhodný oddíl ... tagged with 'shooting': https://www.thingiverse.com/tag:shooting/page:1 ;)
TomSmith

Příspěvekod Hdm » 13.07.2018 12:44

Dnes jsem si udělal radost a vytiskl krytku na Sawyera. Pořád mi tak nějak vadilo, že se na to dostane prach a bordel v kapse batohu.
IMG_20180713_133155.zmenena-velikost.jpg

IMG_20180713_133135.zmenena-velikost.jpg

https://www.thingiverse.com/thing:2382991
Hdm

Příspěvekod dracekvo » 15.11.2018 18:42

Tak moje tiskárna chytá prach. Nemám na ní čas :D
Vytisknul jsem si jen držák filamentu a tu zkušební lodičku benchy.

Momentálně se začíná zlevňovat technologie tisku SLA. Což je vlastně tisk pomocí osvětlování tekutého filamentu (resin) UV světlem.
Tiskárny oproti klasickým dosahují velice jemného a detailního tisku.

Nedavno jí představil i průša.
dracekvo
VIP

Příspěvekod malajizva » 15.11.2018 18:50

u mě se práší od trysky :) :
https://youtu.be/oTMs3fGK_6Y
Přílohy
feeder2.jpg.png
malajizva
Sponzor serveru

Příspěvekod Hdm » 15.11.2018 19:32

Pěkné to máš :yes

U mě jede tak na půl plynu, protože tisknu svoje věci co si nakreslím. Netisknu moc věci z netu "do poličky" ;-)
Moje poslední úspěšnější věc:
IMG_20181103_094159.jpg

https://www.thingiverse.com/thing:3192925
Hdm

Příspěvekod bacil » 15.11.2018 20:50

Jestli chceš dobrou Průšovu tiskárnu, tak si kup rebel 2z. Oba vychází z opensource rebelů, jen ten 2z má finty těch komerčních. Kdyby za Průšou nebylo jisté pozadí, tak by se s tou hroznou konstrukcí neuchytil.

Jestli levnou, tak v číně nejlevnější ender. Bude na tom lépe než Průša.

Existuje diplomka kde srovnávají Průšu s tím rebelem. Průšu nebrat.
Společnost již vykazuje všechny prvky fašismu včetné hledání názorových odpůrců a jejich eliminace.
bacil

Příspěvekod Rafael » 15.11.2018 22:32

Možná by se to dalo zařadit tady ať nezakládám nové vlákno.
*
Přijde mi to možná trochu OT, ale snad budu trochu pochopen.
Z důvodu blížicích se Vánoc řeším nákup dárků pro děti - synovkyně a neteřence z jedné rodiny.
V minulosti to byl velký drak, vzduchový revolver, dron, něco jako Mladý chemik, sada na leptání skla, velká sada bezpečné pyrotechniky a letos už mě nic tak nějak kreativního nenapadá...
3D tiskárnu, vlastně ani nevím proč, nějak ještě zavrhuji...
*
Napadl mě vyřezávací ploter.
Co si o tom myslíte?
Nemáte, prosím s něčím takovým zkušenosti nebo nějaká doporučení?
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Rafael

Příspěvekod bacil » 16.11.2018 2:41

Spíš laserová gravírka. Ale zas děcka a oči...
Společnost již vykazuje všechny prvky fašismu včetné hledání názorových odpůrců a jejich eliminace.
bacil

Příspěvekod dracekvo » 16.11.2018 6:44

Zkušenosti nemám, ale napadá mě otázka co s tím? Budeš mít k něčemu takovému vůbec využití?
Mají děcka nějaké zájmy u čeho by vyřezávací plotter nebo gravírku použili?
Jedna z levných tiskáren je třeba Anet A6. Jsou tam potřeba nějaké úpravy , ale hodně se nechá dohledat i v ČJ. A řada lidí s tím spokojeně tiskne.
dracekvo
VIP

Příspěvekod malajizva » 16.11.2018 7:56

Hezký přístroj na mačkání papíru ;) :yes
Dělá se adaptér, na 3d tiskárnu přídáš laser, fix nebo něco podobného - dá se s tím hezky blbnout, já zatím odškrtávám věci ze seznamu "co potřebuji vytisknout" a je to fakt skvělý, když si něco vymyslím, nakreslím a za 2 dny to je vytištěné :D To mě baví. teď dělám novou galvanizaci na kule, s kombinovanou převodovkou:
Přílohy
gear2.jpg
malajizva
Sponzor serveru

Příspěvekod Hdm » 16.11.2018 8:46

bacil píše:Jestli chceš dobrou Průšovu tiskárnu, tak si kup rebel 2z. Oba vychází z opensource rebelů, jen ten 2z má finty těch komerčních. Kdyby za Průšou nebylo jisté pozadí, tak by se s tou hroznou konstrukcí neuchytil.

Jestli levnou, tak v číně nejlevnější ender. Bude na tom lépe než Průša.

Existuje diplomka kde srovnávají Průšu s tím rebelem. Průšu nebrat.

Mám Průšu, o vánocích to bude rok. Vše funguje, nic jsem nemusel ladit, opravovat nebo vyměňovat. Servis nepotřebuje skoro žádný. Jediné co občas udělám je Z kalibrace. Tiskárnu pustím a tisknu. Spolyká všechen filament co jí dám, není vybíravá. Jinou jsem nikdy neměl, tak nemám srovnání, ale výkřik "Průšu nebrat." je myslím přehnaný (no flame pls).

Mám MK2S, jediný upgrade jsem udělal koupí pružinového plechu, protože mě velice vadilo "odsekávat" výtisky z bedu a drbat tím s celou tiskárnou. Sice nemá magnetický bed, ale to jsem obešel podlepením bedu zespoda pár magnety. Plech drží krásně a magnetické pole "rozrazí" natolik, že to tiskovou hlavu neovlivňuje. Jen bylo samozřejmě třeba doladit zdvih první vrstvy k plechu.

Konstrukce vychází z opensource historie, kde se jelo minimalisticky na funkční tiskárnu. V době kdy komerční 3D tiskárny stály balík, byla tu tato opensource "za hubičku" a taky tiskla,jak kvalitně už je jiná věc, důležité je, že se položil základ pro další rozvoj.

Zřejmě se dá sehnat srovnatelná levněji, ale k.rva Průša je Čech, 3D tisk tu dostal do povědomí lidí (alespoň já to tak vnímám) a dál to rozvíjí, veškerou podporu dělá i česky. To raději zaplatím jemu než to cpát číňanovi.
Hdm

Příspěvekod dracekvo » 16.11.2018 8:59

Průša je drahej, ale je zase dobrý, že to fakt člověk jen poskládá a ono to ve většině případů rovnou tiskne a pak do toho nemusí šahat.

Já si koupil čínu za 8 tis. Což je 1/2 ceny mk2. Tiskárnu sem zas tak nepotřeboval, abych byl ochotnej do ní investovat přes deset tisíc. Takže výběr byl buď čína, nebo nic. Vzal sem Tevo Tornado. Tisknutelná plocha 30x30x40.
Bude to chtít několik úprav. Vše je na thinkverse. Vyztužit rám (výtisk + závitovka za pár korun), potom bed není absolutně rovnej, takže na něj hodit zrcadlo (pár korun u sklenáře a přizvednou koncák osy Z) a největší investice bude dodělat druhou osu Z. Ale pořád s cenou budu pod 10 tis.
Takže bude vypadat potom nějak takto
https://www.thingiverse.com/thing:2668969

Možná jí v budoucnu ještě obložím plexisklem kvůli lepšímu držení teploty.

Chtěl sem původně Creality C-10s, ta má druhou osu Z už z výroby, jenže má zase blbej bed, kterej se neskutečně dlouho nahřívá.

V čem kreslíte? Já se pomalinku učím s Fusion 360. Nějak sem nic lepšího zdarma nenašel. A google sketchup mi nějak nesednul.
dracekvo
VIP

Příspěvekod Hdm » 16.11.2018 9:09

Jak napsal výborně malajizva
když si něco vymyslím, nakreslím a za 2 dny to je vytištěné
tak to je u mě to stejné. Nebaví mě drbat se s tiskárnou, chci uvést svoje nápady do reality.

Kreslím v Tinkercadu, na většinu věcí mi stačí, je to rychlé, snadné na úkor omezených možností. Když potřebuju lepší funkce využívám FreeCad. Jedu linux a toto mi tam jde a vyhovuje mi to.
Hdm

Příspěvekod malajizva » 16.11.2018 9:29

já používám sktetchup + 3D Builder a tisknu v Ultimaker Cura...
malajizva
Sponzor serveru

Příspěvekod bacil » 16.11.2018 10:18

Zkus si průšu převézt autem na sedadle. To u zahradníka nehrozí, že bys ho musel znovu nastavit. Nastavoval jsem to jednou, jednou za pár měsíců to zkontroluji, samozřejmě zbytečně. Autem už jela mockrát. A taky je to Čech. Navíc používá i české motory. Mechanické části na rozdíl od průši rozumí. Jen prostě nemá za sebou lóži, tak mu nikdo nedělá zadarmo jméno.

Docela dobrý cad je od RS components. Zadarmo, česky.
bacil

Příspěvekod Hdm » 16.11.2018 12:15

Však ve při nejsme, jen jsem popsal vlastní zkušenost.
Je pravda, že MK2S má konstrukci slabší, jednu dobu jsem zvažoval, že z ní udělám MK2S X, ale pak jsem se na to vykašlal a udělal rovnou podložku (beton :-D ) viz obrázek. Myslel jsem, že MK3 to už má vyřešeno s hliníkovými profily v základně.
Autem ji nevozím, neměl jsem nikdy důvod, mám to jako koníčka, tisknu když mám co a náladu. Zábavné je, že jsem ji získal neočekávaně a vezl ji dokonce vlakem z Prahy domů už sestavenou. Doma jsem dal autokalibraci a tiskla.
Zajímala by mě ta lóže, o tom nic nevím, kdyby jsi nechtěl tady klidně do SZ.

IMG_20181103_180955.jpg
Hdm

Příspěvekod Rafael » 16.11.2018 15:07

Ani ploter ani tiskárna. Na takové věci už nemám, to je už nad mé chápaní :mrgreen:
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Rafael

PředchozíDalší

Zpět na Zajímavosti a užitečné odkazy