Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvekod DeadMan » 10.10.2016 13:14

Nedávno jsem byl v Hypernově a v regálu vše za 18,- Kč mě hned zaujaly dvě věci (odkapávač a hrníček) :mrgreen:

Neodolal jsem a musel jsem si udělat malou radost :oops:

A tak vznikl "kapesní" dřívkáč na kávu ;)

Je to skutečně jen tak na to kafe a to je potřeba ho ještě napřed pořádně rozjet, potom naložit do plna a než to vyhoří, tak se začne vařit voda na kávu (tak do cca 10 min. dle použitého paliva).

Jako rošt se výborně osvědčil kryt z větraku zdroje PC (120mm), bohužel přez něj nejde přikládat, ale není problém si kdykoli střihnout boční dvířka.

Ve srovnání s IKEA je to opravdu prcek (asi tak velký jako, větší hrnek s pokličkou).

Na IKEA dřívkáči se dá i normálně vařit, ale na tom malém by to byla spíše otrava (je to jen taková hračka).

Umím si ale živě představit, že v létě vezmu do denního baťužku hamaku a ten malý dřívkáč a vyrazím někam zevlit :D
Přílohy
IMG_20161008_143046.jpg
IMG_20161008_143515.jpg
IMG_20161008_150249.jpg
IMG_20161008_150950.jpg
IMG_20161008_155721.jpg
IMG_20161008_155852.jpg
You cannot kill me as I am already dead!
DeadMan

Příspěvekod dolmar » 10.10.2016 18:08

Pěkný :D Já používám na krátkých vycházkách vařič na tekutý líh z plechovek od piva v kombinaci s US pítkem, pokličkou a stojanem pod pítko. Jedna náplň liháče je tak akorát na jedno pítko horké vody. Dřívkáč na vaření mám taky, koupil jsem si 4Heat Stove a je parádní.
dolmar

Příspěvekod Count » 11.10.2016 6:37

Pokud ti někdo řekl, že to 3+1 je kafe, tak tě šeredně obelhal. :mrgreen:
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Count
VIP

Příspěvekod Chorche » 11.10.2016 7:32

ani neni nutný to zalejvat horkou vodou. Se studenou si to vystačí :)
Chorche
VIP

Příspěvekod DeadMan » 11.10.2016 19:22

Já vím, že je to sračka, ale mě to chutná (hlavně ty s příchutí karamel nebo vanilka) :mrgreen:

Ortodoxní kávaři teď právě zkolabovali, nicméně je to primárně myšleno jako příchuť do NRG-5 ;)
DeadMan

Příspěvekod DeadMan » 19.10.2016 6:27

Swedish torch + Hobo stove = Swedish stove ...... a nebo Hobo torch? :? :mrgreen:

Tak či tak, tímhle způsobem se dá i z malého dřívkáče o velikosti 0,5l hrnku vytáhnut opravdu slušný výkon.

Doba hoření na jedno naložení je 30min. + dalších 15min. ještě pořádně žhne.

Takhle se už na tom nechá ohřát/uvařit i konzerva fazolí atd.

Na tu velikost a množství spotřebovaného paliva je to paráda (pokud člověk nespěchá) :yes

https://www.youtube.com/watch?v=EdUjgHQyHuo
Přílohy
IMG_20161017_163759.jpg
IMG_20161017_164719.jpg
IMG_20161017_165949.jpg
IMG_20161017_170036.jpg
IMG_20161017_170951.jpg
IMG_20161017_171645.jpg
DeadMan

Příspěvekod Chorche » 02.12.2016 20:58

tajdle sem vobjevil čínskej skládací dřívkáč :) to neni marnej nápad http://www.newfrog.com/p/portable-light ... 13440.html
Chorche
VIP

Příspěvekod K4cer » 02.12.2016 21:23

Vařič zajímavej, hlavně tím že de složit do placata.

Ale ten talířek na lích asi nebude moc dobře fungovat; to uš bych tam rači strčil lihovej "vařič", např. http://www.newfrog.com/p/mini-ultra-lig ... 07985.html
Já podobnej (lihovej) vařič mám a funguje velmi dobře.
El sueño de la razón produce monstruos
K4cer
VIP

Příspěvekod Chorche » 02.12.2016 21:34

no je to primárně dřífkáč, ta pánvička na lích je nouzovka. Tak bych to viděl.
Chorche
VIP

Příspěvekod kregan » 03.12.2016 9:43

Ja postradam smysl drivkace. Neni lepsi si rozdelat normalni ohen a netahat dalsi kram navic?
kregan
VIP

Příspěvekod Chorche » 03.12.2016 10:43

na velkej voheň potřebuješ spoustu dřeva a věčina energie ti utíká kolem. Na dřívkáč ti stačí malý větvičky a prakticky nikdo si nevšimne že sis tam vohřejval oběd. Nemluvě vo tom, že z hlediska nenápadnosti, kouř z normálního vohně i smrad je vidět široko daleko. Z dřívkáče je to jako dyš prdne. :)
Chorche
VIP

Příspěvekod Chorche » 03.12.2016 10:46

jináč koukam na aliexpresu maj věčí výběr a levnějš ;-) https://www.aliexpress.com/wholesale?ca ... Wood+Stove
Chorche
VIP

Příspěvekod viktor » 01.01.2017 16:43

Jezisek mi najezil do sbirky varicu benzinak SOTO japonske vyroby. Tak az budu mit nejake zkusenosti z provozu dam vedet. na prvni pohled desne slozite. Jen nepochopim proc tam janci nedali zamek pumpy, desne z toho trci. Jinak startuje to fakt pekne to se musi nechat.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
viktor

Příspěvekod Chorche » 02.01.2017 14:04

černouši taky uměj dobrej dřífkáč :) http://www.zvraceny.cz/video/74718-vroba-kotl/
Chorche
VIP

Příspěvekod Chorche » 09.01.2017 16:11

Chorche píše:jináč koukam na aliexpresu maj věčí výběr a levnějš ;-) https://www.aliexpress.com/wholesale?ca ... Wood+Stove

Tak právě mi přišel z číny, objednanej na aliexpresu. Je to ta větší 16cm verze viz. https://www.aliexpress.com/item/Portabl ... 0.0.oRo930 . Na čundry to bude akorát :)

P1140015.JPG

P1140016.JPG

P1140017.JPG
Chorche
VIP

Příspěvekod H-mrtvolka » 20.01.2017 17:26

Na SOTO Muka jsem taky koukal, ale vypadá, že se na tom bude dost blbě vařit. Anebo dobře připalovat. Protože jde špatně ztlumit na minimum.
A taky tak velký výkon se dá využít jen v extrémních podmínkách. Na rychlý ohřev vody je to palivově neefektivní, protože hromada tepla uteče kolem.
H-mrtvolka

Příspěvekod Atraidis » 16.02.2017 9:28

Zdravím
Já jako vařič používám už 15 let plynovej MSR vařič a zatím funguje bez jediné poruchy. Máme doma tři VAR vařiče a taky fungují bez poruchy podobnou dobu, jen je třeba když hoří málo vyčistit trysku. (nejlépe se to dělá navlékačem jehel z galanterie cca za 3-5 kč. ) Fungují bezchybně a je s měna jednoduchá a rychlá manipulace. Vary mají tu výhodu že se dá k nim koupit redukce na velkou 2kg bombu a to pak člověk pokud jezdí autem velice ocení že může levně vařit. K varu doporučuji koupit závětří tím menší bomby vydrží víc.

Benzíňáky jsou dobrý jeden 50 let starej máme doma a stále v pohodě funkční. Palivo se sežene rychle a je levný. Benzíňáky vaří rychleji než plyn. Jako hlavní nevýhodu bych viděl těžší manipulaci a smrad.

Co rozhodně ale radím je při koupi benzínového vařiče je vyhnou se těm s pumpičkama, je to nejvíce se kazící část na vařiči.

Dávejte taky pozor některé tenkostěné nerezové hrnce je možné jak plynovým vařičem ale hlavně benzíňákem propálit. Kámarádovi se podařilo udělat do nerezového ešusu z číny díru.

Já osobně jsem pro plyn kvůli jednoduchosti manipulace, ale rozhodně je dobrý mít benzíňák jako zálohu.
Atraidis

Příspěvekod štaflík » 16.02.2017 10:13

Já jsem po expermentováním se vším možným skončil zase u starých osvědčených hliníkových ešusů od ALBu z Telnice. Tak nějak mají i tu atmosféru. V kombinaci s VARem2 (IMHO naprosto geniální varič) není co řešit.
Do ešáku se vejde VAR i s malou bombou, na ešák dát závětří, to celé do hadrového obalu a cvahnout na batoh či usárnu a není co řešit. Nic to neváží, univerzální, skladné. A když se ešák zavře a použije se závětří, tak je voda uvačená hned. Používání pokličky a závětří dělá hodně. Bez problému mi i ve dvou vydrží malá bomba na týdenní čundr. Spíš ještě zbyde. Velká bomba potom na 14 dní v kempu s rodinou jak nic.
štaflík
VIP

Příspěvekod K4cer » 16.02.2017 11:43

Na vaření je důležité, aby nádoba ve který se vaří měla čím vyšší tepelnou vodivost. Plamen vohřívá spodek nádoby v několika bodech, pokud je materiál kastrolu tepleně dobře vodivej, odvádí teplo z místa styku s plamenem do zbytku materiálu kastrolu a jídlo se vohřívá víceméně rovnoměrně. Pokud je ale kastrol ze špatně tepelně vodivého materiálu, plamenem dodané teplo se nestíhá šířit kastrolem a výsledkem je, že jednak je většina kastrolu chladnější než by mohla být (špatná efektivita ohřívání a plýtvání palivem) a druhak a hlavně, těch několik míst které ohřívá plamen se velmi rozžhaví a dochází k připalování jídla. Není to až tak markantní pokud vaříte jen vodu nebo řídkou polívku, ale čím hustější jídlo je, tím víc se to připaluje. Proto maj nerezový kuchyňský hrnce sendvičový dno, protože jinak by v nich všechno přihořelo právě zásluhou lokálního přehřívání matariálu.

Nejlepší tepelnou vodivost (z běžnejch materiálů) má měď, proto je taky měděný kotlík nejlepší, ale je relativně těžký.
Hliník je taky velmi dobře tepelně vodivej a je lehkej, je ovšem nezdravej *)
Smaltovanej plech je tak někde uprostřed, ale praktický využití má asi jen smaltovanej plecháček (od Sfinxu třeba), ešus by byl moc těžkej. Smalt je taky háklivej na vomlácení a pak prorezne.
Nerez má špatnou tepelnou vodivost (proto ty sendvičový dna) a navíc je těžkej. Vařil jsem v nerezovým kotlíku na ohni guláš a už v životě nechci nerezovej kotlík ani vidět.
Titán (nezaměnovat s tzv. titánovými hrnci) je pevnej, lehoučkej, a tepelně naprosto nevodivej. Vařit f tom cokoli kromě vody musí bejt tragický.
Pro úplnost, ještě litina: tepelná vodivost nic moc (asi jako smaltovaná ocel, spíš horší) ale kouzlo litiny je v její schopnosti teplo naakumulovat - na horkou litinovou pánef hodíte půlkilovej stejk a bude se smažit, protože teplo v litině udrží povrch pánve dostatečně horký. Téměř jakákoli jiná pánev vochladne natolik, že maso pustí šťávu a stejk neuděláte kdyby ste se postavili na hlavu. Tahle schopnost je ale přímo úměrná hmotnosti pánve a na nošení je tedy naprosto nevhodná.

*) S tou škodlivostí hliníku je to diskutabilní. Nějakej čas se tvrdilo jak je to hrozně nezdravý, po nějaký době pak že vono to asi nezdravý je, ale nikdo neumí doložit hmatatelnou souvislost. Moje babička vařila v alumíniovejch kastrolech celej život a umřela v devadesáti.
Hlavně je třeba vědět, že do čistýho hliníku se nesmí dávat kyselý, to s ním reaguje.

Kdybych z toho ešusu žral denně, tak to asi budu řešit.To že si na vandru uvařím v hliníku kafe, a párkrát do roka guláš, je naprosto nepodstatný si myslím. Z potůčku si naberu vodu se zbytky DDT, do toho vysypu konzervičku nacpanou E250 že by zabila koně a razící pozinkem protože je levnější než barva, do toho mi napadaj saze z benzínu, a ve finále si zapálím cígo a zapiju to umělám sladidlem - ale hlavně že hliník je stále nepřítomen vole. Já si myslím že stejně neumřu zdravej.
Hliník je taky levnej, takže mám pár ešusů i hrníčků náhradních; kdejaký háj-tech bych si v několika kusech dovolit nemohl. Když jsem si před pár lety přejel hrníček pásem, tak sem si řekl že jsem osel a prostě sem si vzal druhej.

---

Štaflík: jak nacpeš do (předpokládám třídílnýho) ešusu kartuši i vařič? Já měl co dělat nacpat tam samotnou 230g kartuši, a to sem ještě musel hrubě přihnout rukojeť. Do dvoudílnýho by to možná vešlo, ale vzdát se malýho ešusu nepadá v úvahu, ten nutně potřebuju.
Jinak na to skladování věcí v ešusu bacha, před pár lety jsem vyndal z báglu ešus, z ešusu čistou utěrku, a naložil si guláš - kterej jsem vzápětí vylil do listí, protože razil mejdlem z toho opranýho hadru - za pár měsíců ten ešus tak napáchl že to nebylo k jídlu. Od tý doby v něm nosím právě jen tu plynovou kartuši podloženou servítkem, aby nehrkala a nebrousila hliník.
El sueño de la razón produce monstruos
K4cer
VIP

Příspěvekod štaflík » 16.02.2017 13:44

Jo, jen do velkýho. Tam se vejde oboje. Když jedu jen s jedním, dám vše dovnitř. Jinak to dělím, pochopitelně.
štaflík
VIP

PředchozíDalší

Zpět na Palivo, zdroje energie, světlo a teplo