Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvekod PetrNovak72 » 14.03.2017 11:14

pevnej líh nechci, to sem zažil párkrát a neee.... :-)(resp. až nebude nic jinýho tak why not) :-)
PetrNovak72

Příspěvekod Kocour » 14.03.2017 16:16

Použití plynu v zimě: Původní plynové kartuše byly téměř výhradně plněné butanem, jelikož panovaly obavy z bezpečnosti plynů s vyšším tlakem. Postupně se začaly vyskytovat náplně s určitým procentem propanu, ovšem když porovnám původní, čistě butanové kartuše s dnešními, tak je znát rozdíl v tloušťce stěny, čili se zvýšila váha. Isobutan je někde uprostřed mezi normálním butanem a propanem, vaří asi od -12 st. C (isopropan, jak tu někde před tím bylo napsáno, neexistuje; podstata je v tom, že molekula normálního butanu má všechny uhlíky v jedné řadě, zatímco izobutan je rozvětvený do tvaru T, což se dá provést nejméně se 4 atomy uhlíku, a propan má jenom 3). Význam různých složení originálních náplní tkví mimo jiné i v přípustnosti pro různé druhy přepravy. S výjimkou velehor je nejextrémnější sehnatelná originální náplň směs propanu a isobutanu.

Pokud je v kartuši směs propanu, butanu případně isobutanu, dochází k tomu, že z počátku se líp odpařují složky s vyšší těkavostí, tím se zahušťuje poměr složek s nižší těkavostí, takže na konci už je tam prakticky samý butan a náplň se neodpařuje. Pokud nebude v kartuši 100% propan, tenhle jev při velmi nízkých teplotách způsobí, že se náplň nevyužije celá. Znovuplnění kartuší umožňuje použít směs bohatší propanem, než byla originální náplň (ovšem všeho s mírou zejména pozor na nadměrné plnění, musí se kontrolovat vážením). Běžný propan-butan z 2 a vícekilových lahví má podíl různý podle ročního období, takže letní má cca. 40-60% propanu, zatímco zimní cca. 60-80% propanu, tedy pro zimní použití je lepší i náplň kupovat v zimě.

Z výše uvedeného postupu odpařování plyne jeden důležitý závěr: Pokud kartuši využijeme jenom poněkud a pak ji vždycky doplníme na požadovanou hmotnost, bude se v ní zahušťovat butan! Je třeba napůl spotřebované kartuše raději využít při letním kempování a pod., dokud nejsou úplně prázdné.

Stejně, jako se u benzínového vařiče musí palivo předehřívat/zplynovat vlastním teplem hořáku, u plynu dochází vlivem odpařování k ochlazování náplně a pro trvalé hoření je teplo třeba odněkud přivádět. Dobře zkonstruované plynové vařiče mají tělo z tepelně vodivého materiálu a kromě extrémních podmínek to stačí, aby se docílila rovnováha. Použití spořiče tepla v zimě významně přispívá k ohřevu kartuše (nejjednodušší je okolo vařiče s nádobou volně obtočit kus silnějšího alobalu s vhodně umístěnými dírkami pro nasávání vzuchu).

Jinak, s benzínem vs. plynem je to tak, že plyn je pohodlnější na použití, zato choulostivější. Benzín se snadněji opatřuje a dopravci mají k jeho přepravě větší toleranci, než k plynu. Nicméně pokud člověk hlídá váhu zavazadel, vařiče na benzín jsou zpravidla těžší, než na plyn, zatímco u váhy náplně je to naopak (z důvodu výhřevnosti a taky nutnosti přepravovat plyn v tlakových kartuších), takže podle použitého modelu vařičů si lze spočítat, do jaké délky akce je výhodnější plyn a od jaké benzín/petrolej a pod. Pavlíček kdysi považoval za vhodný petrolej až od 15 dnů. Mám sice taky pár benzínových a petrolejových vařičů, ale v praxi jsem je využil málokdy, plyn je pohodlnější i v zimě.
Kocour
VIP

Příspěvekod Joezbrna » 14.03.2017 20:49

Kocour píše:Stejně, jako se u benzínového vařiče musí palivo předehřívat/zplynovat vlastním teplem hořáku, u plynu dochází vlivem odpařování k ochlazování náplně a pro trvalé hoření je teplo třeba odněkud přivádět. Dobře zkonstruované plynové vařiče mají tělo z tepelně vodivého materiálu a kromě extrémních podmínek to stačí, aby se docílila rovnováha. ...

Snad všechny běžné vařiče mají tělo z nějaké slitiny hliníku a některé díly z mosazi a oceli. Naštěstí je to úplně jedno, protože pro tlak uvnitř kartuše je nejpodstatnější tepelná vodivost materiálu kartuše, tělo vařiče se nemůže zahřívat neomezeně, bylo by to nekomfortní až nebezpečné pro obsluhu.

Pro vaření v zimě jsou určeny modely "s hadičkou" a předehříváním paliva vedením kovovou trubičkou poblíž hořáku. Po zapálení a rozehřátí trubičky obrátíme kartuši vzhůru nohama. Takže nahoře zůstane plynný propan a vytlačuje nám do hadičky kapalný butan (což nás těší neb butan se vyznačuje vysokou výhřevností). Butan je zplynován v trubičce hořáku a i v mrazu hoří směs plynu se vzduchem, přesně jak to máme u plynových vařičů rádi.
http://www.e-kempovani.cz/outdoor/varic-pinguin-mantis/
Naposledy upravil Joezbrna dne 14.03.2017 20:55, celkově upraveno 1
Joezbrna

Příspěvekod viktor » 14.03.2017 20:54

kocour podal k plynakum vycerpavajici vyklad co dodat.
jina v TRANGII se hodne pletete :D je to perfektne udelane a bezva funguej. Esbit dela neco v malem, ale nema tak dobre zavetri a nefunguje tak jako TRANGIe. ta moje ma za sebou mimo jine 3 tydny na sevru (norsko, svedsko kde jsem v ni varil pro 4 clenu rodinu, nekolik tahu v HR asi dve dovoleny pro 3 lidi atd.., x vykendu a spol..
ale kazdy sveho stesti strujce :-§
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
viktor

Příspěvekod Lyster » 17.04.2017 14:13

Legendární ešusy z Telnice mají kopie po celém světě, přesto stále táhnou

http://usti.idnes.cz/vyroba-esusy-v-tel ... pravy_vac2
Lyster
VIP

Příspěvekod DeadMan » 26.09.2017 17:43

Letos, když jsme byli poprvé všichni pod stanem, tak jsem zjistil, že kopie setu od Trangie je max. pro dva dospělé a pokud se vaří ještě pro dvě děti, pak už je to poměrně nepohodlné, protože hrnce jsou plné až po okraj.

Bohužel dvoulitrový hrnec se na to dát nedá (možná by šel, ale už by to nefungovalo, jak má) a Hiker od Pinguinu je na to moc malý a nestabilní, proto jsem pořídil od Pinguinu ještě vařič Spider, který takový hrnec unese s přehledem a je to i záloha pro sklo-keramickou desku v domácnosti, kdyby nešel proud.

Funguje to výborně a 1,5l vody to přivede k varu do 8minut :yes
Přílohy
IMG_20170926_162109_1.jpg
You cannot kill me as I am already dead!
DeadMan

Příspěvekod K4cer » 26.09.2017 23:58

To jako že tenhle pavouček je domácí záloha vaření pro 4člennou rodinu? :shock:

Já jsem s tím sporákem na propanbutan asi fakt paranoidní.. :?
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
K4cer
VIP

Příspěvekod DeadMan » 27.09.2017 5:52

Tak z toho co jsem napsal je patrné, že těch vařičů je více (2x plynový a 1x na tekutý líh a dále je možnost zatopit v krbovkách a vařit na nich), takže ano považuji to za naprosto dostačující ;)

Tady šlo hlavně o to, že občas potřebuje člověk v kempu uvařit v dvoulitrovém hrnci, aby tam byla ještě rezerva a neteklo to přes okraj (například https://vitana.cz/produkty/polevky/rodinne-polevky ).

Navíc jak je patrné z fotky, tak ten "pavouček" je po rozložení cca stejně veliký jako velká plotýnka a o jeho výkon se taky nebojím.
DeadMan

Příspěvekod proforma » 27.09.2017 7:17

DeadMane, jdou na to pripojit jakekoli kartuse (Meva, Coleman, Campingaz, Lidl...), nebo jen ty pinguinacke?
Deus Omnipotens! Tohle snad neni mozne ani u nas v Bavorich!
Ma-li problem reseni, neni treba se znepokojovat. Nema-li reseni, starosti nepomohou.
proforma
VIP

Příspěvekod K4cer » 27.09.2017 7:59

No, nevím. Já mám tendenci dělat věci bombenfest (někdy asi až moc), a né podmíněně použitelný.

Podobnej vařič samozřejmě mám. Na čundry je to dobrá volba, a výkonu má opravdu hodně. Ale jako domácí záloha (zejména dyš standarndě vaříš na elektřině která je asi háklivější než plyn) se mi to zdá spíš nedostatečný. Máš jen jednu plotýnku, s diskutabilní stabilitou (to je potenciálně číhající průser); a ty prťavý kartuše nic nevydrží, to vás bude oprafdu bavit je furt měnit - nehledě na to, že vařit na nich je asi nejdražší vaření jaký jde sehnat.
Vařit se na tom samozřejmě dá, ale podle mě je to fakt nouzovka na jeden dva dny (jednak nepohodlný, jednak kolik máš těch kartuší, padesát?). Lihovej vařič je asi ještě horší a vařit v červenci na krbovkách.. no jak myslíš.

Já bych jako domácí zálohu viděl minimálně dvouplotýnku na 2kg flašku, nebo líp samostatnou dvouplotýnku na 10kg - komfort, výdrž (a v neposlední řadě i cena) je řádově někde jinde.
K4cer
VIP

Příspěvekod RobertK » 27.09.2017 8:03

Taky domam mám jako zálohu klasiku 2kg bombu a dvouplotinkáč s tím se už dá něco dělat.
Robert
-----------------------------------------------------------
Očekávám to nejlepší ale připravuji se na nejhorší.
RobertK

Příspěvekod DeadMan » 27.09.2017 8:34

Všechny kartuše, co jsou opatřeny závitem, tam bez problému pasují (závit je typizovaný).

Ty co jsou na bajonet (opět všechny stejné), lze řešit adaptérem http://www.pinguincz.cz/cs/zbozi/adaptor/p-4056

https://www.youtube.com/watch?v=wiNWfZkPJeU

Ještě k té dostatečnosti, tak mě ta 230 kartuše vydrží v pohodě týden, záleží na tom, co se vaří.

Navíc se dají pořídit i levnější, dokonce i u Pinguina http://www.pinguincz.cz/cs/zbozi/kartuse-220g/p-4060

V červenci můžu klidně vařit venku ;) viewtopic.php?f=45&t=261&p=133468&hilit=d%C5%99%C3%ADvk%C3%A1%C4%8D#p133468

Hele chlape moc to hrotíš :mrgreen:
DeadMan

Příspěvekod K4cer » 28.09.2017 8:53

Já to nehrotím, mě je to fuk.

Jestli sem se tě nějak dotkl, tak se vomlouvám a potvrzuji že to máš ůžasný :angel

Du zavézt sporák do sběru :mrgreen:
K4cer
VIP

Příspěvekod Rey » 10.10.2017 21:11

K4cer píše:To jako že tenhle pavouček je domácí záloha vaření pro 4člennou rodinu? :shock:

Já jsem s tím sporákem na propanbutan asi fakt paranoidní.. :?

Ale howno paranoidní, každej, kdo má doma plynovou vařící desku nebo sporák, by měl mít v šuplíku trysky na PB a
regulátor, hadici, nátrubky, spony, 10 kg PB lahev...prostě set na přestavbu a hlavně si to "nanečisto" vyzkoušet.
Myslet si, že mi stačí nějaká "turistická" srandička je poukázka na lekci nucené diety :mrgreen: ty minikartuše se rychle ochlazují odpařujícím se butanem a výkon hořáku dost klesá.Na uvaření kafe nebo pytlíkové "polévky" to stačí, ale na regulérní vaření nee. :chuckle
Rey

Příspěvekod DeadMan » 11.10.2017 6:04

Šestý příspěvek a hned takové moudro :roll:
DeadMan

Příspěvekod Hohepa » 11.10.2017 6:30

Jo a až mě soused bonzne, že si tahám do panelákového bytu 10kg bomby čehosi nebezpečného ......
tak si řeknu" blbče, poslouchej sebe a né cizí rady "
Jestli potřebujete uplatnit svou schopnost přežít, pravděpodobně jste předtím něco zvorali.
Hohepa
VIP

Příspěvekod viktor » 11.10.2017 9:35

naprosto souhlasim ze prestavba zcela normálního sporaku na provoz z 10 kg PB je nejlepší reseni a poskytuje dlouhodobou a hlavne plnokrevnou zalohu při vypadku zasobovani plynem..
na druhou stranu si myslim ze 5 lidi z 10seti nevi jak to udelat, a pravdepodobnost to predelat bez problemu a uniku je u bezne populace tak 10 %. Nebo je to jinak a jen jsem proste poslední dobou potkal moc blbcu.
takze bych to spise videl na 2 kg bombu, plus zalozni a dvoplontykac na PB,
mam tohle, https://www.youtube.com/watch?v=4elqZCrxNCQ
problém je ze varit na nem v mistnosti není to prave orechove, jinak supr
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
viktor

Příspěvekod krvfx » 11.10.2017 20:04

U našich se provozoval sporák na bombu, co pamatuju - jelikož u nás dřív nebyl plyn.
krvfx
VIP

Předchozí

Zpět na Palivo, zdroje energie, světlo a teplo