Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvekod K4cer » 12.11.2017 12:08

Hohepa: sousedu udavači důrazně doporuč, ať si vylíže prdel.

ČSTZ - České sdružení pro technická zařízení vydalo k tomuto Odborné stanovisko.
V jedné bytové jednotce smějí být umístěny dvě jednoduché tlakové stanice, ke každé z nich pak dvě lahve do 15 kg.
Ve stanovisku není zmínka o velikosti domu - počet jednotek.
Takže bez omezení na počet bytů.
Fyzická osoba - uživatel bytu - je povinna si počínat tak, aby nedoško ke vzniku požáru. Není povinna provádět v bytě kontroly a revize dle Vyhl.č.85/1978 Sb., protože nepodniká.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
K4cer
VIP

Příspěvekod DeadMan » 21.12.2017 8:43

Když jsme byli s ženou kupovat nové plechy na pečení v prodejně domácích potřeb Orion (mimochodem česká firma), tak jsem tam uviděl něco, co jsem prostě musel mít :mrgreen:

https://www.oriondomacipotreby.cz/trojno%C5%BEka-111056

https://www.oriondomacipotreby.cz/kotl% ... -lt-111070

https://www.youtube.com/watch?v=_cvwa3coIeA

Už se nemůžu dočkat, až pod ním poprvé zatopím :beer
You cannot kill me as I am already dead!
DeadMan

Příspěvekod Hdm » 21.12.2017 8:53

Už jsem po tom taky koukal. Určitě dej vědět jak se na tom vaří, mám trochu obavy, že se to bude dost houpat na tom řetízku.
Hdm

Příspěvekod K4cer » 21.12.2017 19:15

Vaří se v tom velmi dobře (v rámci možností, sporák je sporák). Já teda trojnožku nemám, ale operativně ji umím vyrobit z dřeva v lese, a samozřejmě jsem na podobný i vařil.
Zavěšenej kotlík se vždy bude houpat (a je jedno na čem je zavěšenej), ale to ničemu nevadí, při míchání si ho přece přidržíš. A smaltovanej kotlík je na běžný guláš dobrá volba, protože není hovadsky těžkej a vaří se v něm docela dobře. Já mám na čundry dva hliníkový (větší na guáš a pod. a menší na čaj, tímto děkuju kolegovi rozpadlíkovi od kterýho jsem ten menší sehnal) ale nevím jesli se ještě daj koupit. Varuju před nerezovým kotlíkem, kterej je zhruba stejně těžkej jako smaltovanej, ale vaří se v něm (díky chujový tepelný vodivosti nerezu) naprosto příšerně - jsem v něm u kolegy na chatě vařil guláš a už nikdy v něm nic vařit nebudu, ani smůlu ne.
Úplně nejlepší kotlík je pocínovanej měděnej.

Počítám že video má bejt jen ilustrační, ale dávat do kotlíkovýho guláše kapustu (zelí) a chilli .. mno, proti gustu žádnej dišputát, ale na tohle se já dívat nebudu.

Edita: ještě k tomu věšení, já to mám tak že na trojnožku nebo hrazdičku nebo cokoli pověsím řetízek (uchycený šroubem a matkou) a na vobou kotlíkách mám na uchu napevno přidělanej háček (z asi pětky kulatinky) - tím si snadno i za provozu reguluju výšku kotlíku nad vohněm, v případě potřeby kotlík převěsím do vhodnýho voka řetězu.
K4cer
VIP

Příspěvekod Lyster » 09.03.2018 10:24

Dnes mi dorazil opět z ebay titanový vařič - dřívkáč zn. Tomshoo. Vyšel mě na 526 Kč. A na první pohled nevypadá vůbec špatně. Bál jsem se aby to nebyl nějaký fake titan, ale asi to titan opravdu bude. Po složení to celkem slušně drží tvar a asi to unese i nějaký těžší ešus s vodou či jídlem.. Sice nevím, kdy se dostanu k tomu jej vyzkoušet, ale první dojem je celkem OK. Jen to byl poprvé docela tetris to složit. ALe povedlo se, aniž by jsem někde něco ohnul, nebo urval. :)
Přílohy
Drivkac.jpg
Drivkac 2.jpg
Lyster
VIP

Příspěvekod Vladimir » 09.03.2018 14:46

Vyzerá to pekne a váha 223g super, nad niečím podobným premýšľam, tak až to otestuješ daj vedieť :-)
Vladimír
Vladimir

Příspěvekod Stenny » 10.03.2018 17:28

Lyster: ha, že by konečně zajímavý dřívkáč v poměru váha/výkon? Určitě dej vědět, až to otestuješ. Díky.
Stenny
VIP

Příspěvekod Fabulous » 12.03.2018 10:49

OT!!! Mažu vše :head
EU delenda est! - Ostatně soudím, že EU musí býti zničena.
Fabulous
Administrátor

Příspěvekod pv.lupus » 29.03.2018 20:24

Nevím, jestli jste to někdo zkoušeli. Výborné udělátko je Kelly Kettle (a řada synonym) - konev na vaření vody, původně hliníková, dnes častěji nerezová. Funguje trochu jako starý koupelnový kamna - zatopí se v misce pod konví a topí to jednak spodem, jednak kanálem ("plamencem"), který prochází konví až nahoru. Tímhle "komínkem" se taky přikládá. Spotřebu to má neuvěřitelně nízkou a jak se všechno teplo prohání vnitřkem té nádoby, tak to uvaří vodu velmi rychle. Na výstupu nad komínkem se pak dá ohřát nějakej rendlík. Jednoduchý, rychlý, blbotěsný :-)
pv.lupus

Příspěvekod Cep » 29.03.2018 21:16

Takže vymakaný samovar?
Cep

Příspěvekod bivoj » 29.03.2018 22:03

Tvl, kurňa, když jsem tady novej a mám ještě mlíko na bradě, tak především čtu, ne? Kelly Kettle tady má vlákno založený už před sedmi lety! http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=33&t=319 A bylo v něm řečeno zhruba vše, co se k tomu dá říct.

A pokud nevím, tak zde, kupodivu, existuje funkce hledat.
bivoj
VIP

Příspěvekod pv.lupus » 15.04.2018 11:49

Bivojovi vřelý dík za upozornění. Přistižen při tom, že jsem zbůhdarma zaplnil prostor pro asi 200 znaků redundantním sdělením - to už mi nezbývá ve zbytku svých bídných dnů bloudit šedým světem jako vyvrženec 8-)
pv.lupus

Příspěvekod DeadMan » 19.04.2018 16:11

Minulou sobotu již letošní druhá grilovačka ;)

Plotna z Kauflandu za kilo trochu nevydržela žár mého super dřívkáče a uprostřed se zvlnila, ale na funkci to nemá vliv a hlavně za ty prachy koupím příští rok zase novou.
Přílohy
IMG_20180414_124231_1.jpg
DeadMan

Příspěvekod K4cer » 19.04.2018 17:04

Takhle nerovnoměrný nahřívání nemůže bez následků vydržet žádná mřížka, byť by byla sebedražší. Ale jak říkáš, na funkci to vliv nemá a vůbec bych to neřešil. Pokud se ti to někde porozpojovalo, tak to prostě poboduj COčkem a bude fungovat dál.

Levný mřížky jsou zpravidla z pochromovaný oceli a časem (a žárem) se chrom sloupe. Na fci to taky vliv nemá, ale je to nehezký a kytičkovitější část populace s tím může mít problém že rezaví - můžeš se povohlídnout po nerezový, který se to nestane (ale ohne se taky). Nerezový kotlík stojí za hovno, ale u mřížky nerez nevadí, protože její tepelná vodivost není zásadní.

Dobrá je i litinová mřížka, ale je háklivá právě na rovnoměrný nahřívání (takže v tomhle případě nee, musela by být akorát na průměr díry toho "dřívkáče") a samozřejmě je těžká a taky se blbě shání.

---

Jak jsi spokojenej se smaltovaným kotlíkem?
K4cer
VIP

Příspěvekod DeadMan » 19.04.2018 17:38

Ačkoli jsem byl na chatě o Velikonocích, tak nebylo počasí na nějaký pořádný oheň a vaření venku, takže kotlík na svou premiéru stále čeká, ale už se těším :beer
DeadMan

Příspěvekod Václaf » 19.04.2018 18:29

To DeadMan: ten tvůj ,,dřífkáč,, to je buben z pračky? Super :yes :beer
www.zprimskehopodzamci.cz
www.zednictvi.zprimskehopodzamci.cz
Václaf
VIP

Příspěvekod DeadMan » 19.04.2018 18:54

Nikoli, je to buben ze staré ždímačky ;) :mrgreen: :beer
DeadMan

Příspěvekod Rafael » 19.04.2018 19:10

Litina je pro ten účel nejvhodnější. Nevidím žádný důvod k použití nerezových ocelí k tomu účelu. Nebo dokonce ocelí běžných s nějakou pofidérní povrchovou úpravou.
Litina postupným zahřiváním nepraskne, jen by mohl nastat problém při prudkém zchlazení. Polití vodou při zdivočení ohniště nebo v případě nějakého lijáku.
Jinak je velmi stálá, nekroutí se, nerezne, vypadá pořád stejně, jen rošty z ní jsou poněkud těžší.
Ale dají se lehce sehnat ze starých pecků a topidel.
*
Proč se asi na rošty a tály používá litina a ne nějaké jiné slitiny???
Rafael

Příspěvekod Bill Masen » 19.04.2018 19:14

pv.lupus píše:...ve zbytku svých bídných dnů bloudit...

Nemusíš bloudit pokud použiješ funkci hledat. Bivojovy se nediv, máš první příspěvek hodinu po registraci, to sis ani nemohl přečíst pravidla. Tvůj druhý příspěvek měl být "sorry, polepším se"

Já mám ešus od pinguinu, takovej ten litrovej, co se do něj akorát vejde bomba a vařič. To je fajn, jenže na "dobrej hostinec" a pod. by to chtělo aspoň o decku víc. To dělá GSI, a je to Pinnacle soloist za strašlivejch 1200,-. Neexistuje něco jako ten soloist, aby to mělo 1,1 litru, průměr na kartuši a pokličku použitelnou jako pánvičku, nebo hrnek? Nenašel jsem to ani u ebay.
Bill Masen
VIP

Příspěvekod K4cer » 19.04.2018 19:44

Rafael: časem (ano, dlouhým) a opakovaným tepelným namáháním praskne (viděno na iks ypsilon roštech v čemkoli, petrama počínaje a kotlama konče). Jasně, litina je nejlepší tam kde by ti ocelovej rošt zmizel před vočima, ale má taky svý nevýhody. Pokud ji bude zahřívat tak jak onen drátěnej bazmek (velkej a oheň jen středem), tak nevěřím že nepraskne po pár použitích, když ne při prvním. Litina má síce výbornou tepelnou vodivost (a taky se na ni o něco málo líp griluje, ale u takovýhohle zahradního grilu je to zanedbatelný rozdíl) ale rozdíl teplot ve středu a na přečuhujícím okraji se mi zdá příliš velký a vzniklý pnutí bude tím pádem značný - jak dlouho to ta litina bude snášet nevím, ale rozhodně bych na to nesázel.
Krom toho, maj mu to z chaty ukrást?, po sítku za kilo neštěkne pes. A nakonec, funguje to téměř úplně stejně, tak naco to komplikovat?

---

Bivojovi šakalíí zavilé vylíí nabílý měsícvole, jaký í? :tmi
Já vím, o/t
Ale JÁ jsem negramotní, tpč!! :rofl
K4cer
VIP

PředchozíDalší

Zpět na Palivo, zdroje energie, světlo a teplo