Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.

Re: Nádoby na vaření, ešusy, vařiče

Příspěvekod K4cer » 09.09.2018 7:31

Jesli myslíš Staub (nikoli Straub), tak z těma zkušenosti máme.
Mám vod nich klasický pánve na smažení (tydle) 24 a 28cm a sou opravdu vynikající - k hrncům (jiná značka) sem přikoupil i tři teflonový pánve (s úmyslem dělat na nich hlavně vajíčka) a vodkdy jsem zaběhl ty litinový, tak žádný jiný nepoužívám. Smaží se na nich výborně a stejk nebo hemendex z týdle a z teflonový vůbec nejde srovnávat. Sou ofšem docela těžký (24ka má dvě kila a 28čka dvěapůl), takže na nošení na čundr to zrovna není. Na čundru smažím (zřídka) v hliníkovým deklu od kotlíku.

Stran minipánví nemohu sloužit, žádnou nemám páč myslím že je to pitomost, tedy alespoň já žádný rozumný využití nevidím. Na vosmi centimetrech usmažíš co, 50g stejk? Nebo jedno vajíčko? Já na 24ce dělám třeba chlebík ve vajíčku (a je to tak akorát na 4 půlkrajíčky), na 28čce třeba hemendex (opět tak akorát pro mě, 4 vajíčka a 20 deka šunky). Ta tak mrňavý jde vařit spíš pro panenky si myslím.

Na domácí použití je litinová pánef asi nejlepší co může být, ale na nošení na vejlety je šíleně těžká (jasně, vodnýst se dá, ale vem si kolik nábojů bys měl v tý samý váze (pro Billa hmnotnosti));jo a taky je křehká. Kdybych já měl řešit pánev na čundry, tak bych šel cestou hliníkový bez teflonu, nejlíp soustruženou s masivním dnem - hliník má vynikající teplelnou vodivost a smaží se na něm dobře; nevýhoda je že se při nerovnoměrným ohřívání se časem kroutí, ale žít se s tím dá. Zásadní výhody sou váha, uspokojivý funkční vlastnosti, a taky příznivá cena - dyš ji v lese ztratíš nebo zničíš, tak to tak nebolí.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
K4cer
VIP

Příspěvekod viktor » 09.09.2018 8:14

tahat sebou na vandr panev je celkem uplne zbytecne. Proste ji nepotrebujes. Ale kdyz uz si nemuzes pomoci tak zeleznou proste normalni plechovou ta je nej. Jednak se na to dobře dela, potom je lehka a ma dlouhe drzadlo.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
viktor

Příspěvekod K4cer » 09.09.2018 8:49

Nepotřebuješ, proto ji nemám. Ale možná má někdo jinej styl přípravy jídel v polních podmínkách a upřednostní pánev před například kotlíkem, tak ať si ji má, téní nic proti ničemu.

Vocelová plechová pánev ale není moc dobrá, jednu mám a kdysi jsem se na ni pokoušel něco dělat, a šlo to docela blbě; ten hliník je znatelně lepší a váhově to bude asi to samý. Úplně špatnej je nerezovej plech (v.t. moje zkušenosti s nerezovým kotlíkem) a ještě horší bude asi titán (nezaměňovat s titánem potaženým hliníkem), ale to vím jen teoreticky, já si předražený fancy píčoviny nekupuju.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
K4cer
VIP

Příspěvekod viktor » 09.09.2018 9:31

depa, klasicka ocelova ci zelezna plechova panev je supr. Jen proste chvilku trva nez se zaběhne. Musí byt vevnitř hneda az skoro cerna a nesmí se myt. Když uz tak max vodou nikdy ne saponátem a pak zas lehce namazat olejem ci sadlem. Proste se po smazeni jen vyleje zbytek a utre papirem… pak funguje lepe nez teflon atd..
profici leta pouzivaji zelezne panve a kdyz prislo nejake nazireni tak se nerez taha jen pro pripad kontroly, jinak se jede leckde stale jen na zeleze..
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
viktor

Příspěvekod bacil » 09.09.2018 22:14

Co říkáte na skládací silikonové nádobí? Konvice, hrnce, pánvičky, jenom se to splácne a zabere to málo místa.
Společnost již vykazuje všechny prvky fašismu včetné hledání názorových odpůrců a jejich eliminace.
bacil

Příspěvekod Foxy » 10.09.2018 20:59

Silikon? Sice to dlouho trvá, než ho zapálíš. ale pak hoří velmi ochotně, vydává bílý kouř (bílé saze), plamen má vysokou teplotu, a když se dobře rozhoří, jde dost špatně hasit. Mechanicky taky nic moc, když se někde mechanicky naruší, trhlina se v něm snadno a nezadržitelně šíří.
Když je zle, je to vlastně fajn, protože by mohlo být i hůře.
Když už je tak zle, že horší už to být nemůže, je to vlastně fajn, protože pak už může být jen lépe.
Foxy
VIP

Příspěvekod Hohepa » 11.09.2018 11:11

mám cca 4 roky od sea to summit jídelní misky - Bowl . Na jídlo v pohodě. Praktické a skladné. Měl jsem strach že se budou samy skládat ale kupodivu to drží tvar, na rozdíl od noname cca 8 litrového kbelíku stejného provedení. Ten se mi po chvíli sám složil a vytekla všechna chladící voda a u lahváčů :beer jsem se tak kýžená teploty nedočkal :head

Nádoby na vaření mají hliníkové dno , takže na plynovém vařiči by ten silikon neměl přijít do styku s plamenem.
Ale vařit na ohni nebo dřívkáči bych se v tom bál. Takže konev (X-Pot Kettle) nemám a ani neplánuji, neb vaření na ohni má své kouzlo.
Jestli potřebujete uplatnit svou schopnost přežít, pravděpodobně jste předtím něco zvorali.
Hohepa
VIP

Příspěvekod DeadMan » 21.10.2018 19:55

Když je venku hnusně a rozpadlík se nudí, tak zaleze do dílny a během dopoledne spáchá malá kamínka z kanystru od ředidla, aby se zahřál a uvařil trochu čaje :mrgreen:

Inspirovala mě trubka (hesla: ammo box wood stove nebo hot tent wood stove) ;)
Přílohy
IMG_20181021_105613_1.jpg
IMG_20181021_105624_1.jpg
IMG_20181021_105726_1.jpg
You cannot kill me as I am already dead!
DeadMan

Příspěvekod Hohepa » 21.10.2018 20:54

:yes
trochu to připomíná co sem kdysi dával Josef

Josef píše:Stránka o různých improvizovaných kamnech a jejich detailech, včetně podrobného stavebního návodu jak vše vyrobit např. se starých barelů:
http://autonopedia.org/crafts_and_technology/Woodburners/Wood_Stoves_Part1.html
http://autonopedia.org/crafts_and_technology/Woodburners/Wood_Stoves_Part2.html

Léty prověřená a na detailech "vychytaná" miniaturní plechová kamínka na tuhá i kapalná paliva 35x40x66cm i se skládacím komínem najdete na Googlu pod heslem "Yukon stove":
Obrázek
Obrázek
Jestli potřebujete uplatnit svou schopnost přežít, pravděpodobně jste předtím něco zvorali.
Hohepa
VIP

Předchozí

Zpět na Palivo, zdroje energie, světlo a teplo