Včelaři a brtníci,

Re: Včelaři a brtníci,

Příspěvekod Piston » 08.06.2017 20:42

Možná to opravdu pomůže, včely se většinou rojí do začátku léta, což je za dva týdny. Ale v plné sezóně, jak se dostanou do rojové nálady, tak už můžeš přidávat nastavky jak chceš, ale stejně se budou chtít vyrojit.
Piston

Příspěvekod vrbodol » 06.08.2017 15:12

Zdar.Potřebuju zase trochu poradit.Asi před 2 týdnama jsem sehnal konečně matky a udělal si 2 oddělky.Jeden do klasiky 39x24 a další do medný krávy.Tam jsem ty rámky zatim zavěsil jako do kasickýho úlu aby to včelky měly jednodušší,ale po kontrole mě znervozňujou 2 věci. Krávu mám jednu stranu prosklenou tak mužu sundat dvířka a kontrolovat a je tam na muj vkus nák hodně vos ,ale víc se mi nelíbí že mi asi nějaký zlodějky hrozně moc vykousaly ty krajní souše. Četl jsem že bych měl mít zavřený větrací očko a zmenšený česno aby si to líp ubránily.Je to vykusování takhle normální?Nebo by pomohlo kdybych přerušil krmení a dal tam další nástavek a do něj jen přes noviny ometl nějaký včely ,aby se prokousaly a spojily se s tamtěma a bylo jich víc a líp se jim to hlídalo.
vrbodol

Příspěvekod giotto » 06.08.2017 16:26

Ahoj, ackoli taky zacinam, tak bych doporucil par veci:

1] ocka dej jen tolik aby prolezla vcela, jelikoz to jsou oddelky (vestinou 2-3 ramy plodu + 1-2 zasobni), tak jsou relativne slabe, zvlast nez se usadi po tom prenosu, nez se rozklade matka apod. Pokud je tam velka dira a jak si sam napsal, ze tam je hodne vos, tak je evidentni, ze maj problem ten ul ubranit a maj tam zlodejky. (coz jim na klidu k praci, vystavbe a snusce moc neprida)

2] krmeni v tuhle dobu uz muzes zrychlit napr. kazde 2-3 dny, snuska je uz minimalni (zalezi jak kde) a potrebujes aby ti vcelstva zesilila. Opet plati, krmit hodne vecer pred zapadem slunce, kdy uz nehrozi loupeni.

3] co se tyka sousi, podle me je to dane tim, ze tam mas hodne zlodejek ktery tam nemaj co delat a vyziraj to. ja bych se pokusil vcelam lehce pomoct a vosy zamacknout, uzavrit lepe a pravidelne krmit.

4] je otazka jak jsou ty jednotlive oddelky silne, soused ktery vede me zacatecnicke pokusy, minuly rok napriklad delal oddelek v pulce zari a vydrzel mu. Obecne je ale uz pozdejsi obdobi, resp. lze to ale musis se jim venovat a mit kliku :-)

Snad poradi i pokrocilejsi vcelari....
giotto

Příspěvekod vrbodol » 06.08.2017 16:48

No ted jsem uplně zavřel očka a zmenšil česna na pár cm.Na očka mám úplný nálety chuchvalce včel,který se trhaj a padaj do trávy jak se tam snažej dostat.To samý malý skulinky v krávě uplně černo jak se dobejvaj.U 2 klasickejch silnejch včelstev hezky bojujou na prkně před česnem,na těch jsem taky očka radši zavřel.
vrbodol

Předchozí

Zpět na Farmaření