Založení semenné banky

Založení semenné banky

Příspěvekod Fabulous » 29.11.2017 0:20

Založeno na přání

Georgin:
Zdravím rozpadlíky a preppery všeho druhu. Na sklonku tohoto roku kupuji zahrádku a chci začít experimentovat s výsadbou výživově hodnotných plodin s dobrou skladovatelností, jako jsou například fazole, hrách, kukuřice ... Většina lidí to neví, ale z kukuřice utrhnuté na poli po vysetí nevzejde použitelná rostlina, ale jen paskvil. Stejné je to často i u nakupovaných semen, protože jsou našlechtěná na lepší výnosy. Proto bych si chtěl vytvořit semennou banku odzkoušených odrůd, které se u nás pěstují. Využívat pro osev zrna a semena jen z těch nejhodnotnějších výpěstků a zbytek sežrat. Chtěl bych se tímto vláknem navázat na nějaké lidi, kteří už semennou banku mají a byli by ochotní na tomto spolupracovat. Uvítal bych nějaký základ a v příštím roce bych se zase já podělil. Najde se tu někdo?
EU delenda est! - Ostatně soudím, že EU musí býti zničena.
Fabulous
Administrátor

Re: Založení semenné banky

Příspěvekod turista » 29.11.2017 9:04

Koukni na www.gengel.cz . Specializuji se tam na problematiku, kterou navrhujes dublovat.
turista

Příspěvekod Lyster » 30.11.2017 7:06

Když už jsme u těch semen, narazil jsem na ebay na tuhle zajímavou nabídku. Docela zajímavé. https://www.ebay.com/itm/30-Heirloom-No ... 0005.m2219

Dají se tam najít i výhodnější balení.
Lyster
VIP

Příspěvekod J-e-n-n-y » 30.11.2017 15:16

Jako základ vlastní semenné banky doporučuji nákup zde: http://permaseminka.cz a poté zásobu semen obnovovat z vlastních výpěstků.
Kdo je připraven, není překvapen.
J-e-n-n-y
VIP

Příspěvekod georgin » 01.12.2017 8:13

Lyster píše:Když už jsme u těch semen, narazil jsem na ebay na tuhle zajímavou nabídku. Docela zajímavé. https://www.ebay.com/itm/30-Heirloom-No ... 0005.m2219

Dají se tam najít i výhodnější balení.

Tak tohle se mi hodně líbí. Nevím, jak se tomu bude dařit u nás v ČR, ale určitě bych to zkusil a za tu cenu je to hezký balík semen.
georgin

Příspěvekod malajizva » 01.12.2017 8:16

ahoj,
dáme dohromady nějakou společnou objednávku?
Rád bych také semena Painted Mountain...
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
malajizva
Sponzor serveru

Příspěvekod J-e-n-n-y » 01.12.2017 8:28

Pokud byste objednávali, tak bych měla o Malované hory taky zájem.
Kdo je připraven, není překvapen.
J-e-n-n-y
VIP

Příspěvekod georgin » 01.12.2017 9:33

K té kukuřici jsem našel ještě docela důležitý poznatek ohledně jejího pěstování. Když se bavíme o semenaření, předpokládám, že chcete po sklizni zachovat zrna z nejlepších rostlin pro další roky.

"Při semenaření je důležité vypěstovat alespoň 200 rostlin, aby nedošlo k inzuchtní depresi, tedy k degeneraci odrůdy v dalších generacích v důsledku příbuzenského křížení mezi malým počtem jedinců. Větší počet rostlin je ale důležitý také kvůli dostatečnému opylení, neboť při malém počtu rostlin je nedostatek pylu v ovzduší a většina klasů zůstane jen s malým počtem vyvinutých zrn. Sklízet ze dvou set rostlin znamená zaset 400 semen, neboť vzcházivost semen není 100% a po vzejití je užitečné též provést selekci." (http://www.potravinovezahrady.cz/malova ... pokracuje/)
georgin

Příspěvekod Cep » 01.12.2017 16:21

Kukuřici jsem nestudoval, jen jsem někde četl, že Inkové si její semena vyměňovali na docela velké vzdálenosti.
Zřejmě věděli, co dělají.
Jak přišli na to, že je to potřeba, by mne opravdu zajímalo...
Cep

Příspěvekod bivoj » 01.12.2017 17:00

Cep píše:...Jak přišli na to, že je to potřeba...

Musíš na tu dobu nahlížet trochu jiným časovým měřítkem, než dnešním, kdy každý chce, aby bylo vše vyřešeno hned a fofrem...

Klasická metoda pokusu a omylu v dlouhodém rámci (zde klidně desetiletí či staletí) vede k překvapivě dokonalým výsledkům...
bivoj
VIP

Příspěvekod Cep » 01.12.2017 22:20

Já neříkám, že ne, ale stejně: musíš dostat nápad - nebo si všimnout, musíš jej prověřit (tady 12 měsíců na prověření?), zapamatovat, vyhodnotit, zorganizovat ..
Cep

Příspěvekod sauerkraut » 02.12.2017 0:57

Kukurici pestovanou v malem mnozstvi (par desitek rostlin) je potreba rucne prznit. Utrhnout samci kvet nahore a prznit s nim samici vlasky klasu na jinych rostlinach. Neoplodnene semeno se nevyvine.

Nedoporucuje se pestovat krmnou a normalni kukurici najednou, protoze seminka pak pry chutnaji podle toho cim to bylo oplodnene. Ale to jsem nezkousel.

Na permakulturu bacha, nektere ty rostliny vyrostou a dokonce maji i plody, ale sklizni clovek stravi vic casu, nez by stravil staranim se kulturni varietu tehoz. Je rozdil nasbirat kilo rajcat za 400 milisekund (1x brandywine), nebo za hodinu a pul (500x divoke rajce). Ale jako zaloha do nejakeho utociste, kde clovek bezne neni to muze davat smysl.
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
sauerkraut

Zpět na Farmaření