Chov křepelek - vejce, maso

Chov křepelek - vejce, maso

Příspěvekod OldSoldier » 25.02.2019 12:03

Nenašel jsem podobné téma a myslím si, že křepelka je celkem opomíjený zdroj potravy. Proto přidávám sem ke zvážení.

Křepelka japonská je skvělý zdroj vajec a masa. 5-6 křepelčích vajec odpovídá jednomu slepičímu, což se může zdát nevýhodné, ale když si uvědomíme, že křepelky jsou, oproti slepicímm, naprosto nenáročné na chov a prostor, už to tak zle nevypadá. Ve volieře o vnitřních rozměrech 2x1,5m se dá chovat i 50 ks. Od jara do podzimu křepelka snáší jedno vejce denně. Co se krmení týče, je vhodné kupovat specializované krmivo pro křepelky a pak čistou vodu.

Jedinou nevýhodou je, že křepelky nemůžou (narozdíl od králíků) přezimovat venku, protože nesnesou teplotu pod 20st.

Proto je nejekonomičtější model nakoupit křepelky na jaře (v roce 2018 stála 50,-Kč/ks) a na podzim je "zamrazit" :) Během roku máme tedy přísun vajec a přes zimu křepelky.

Do budoucna bych pak rád začal experimentovat s vytápěnými kotci a pokusit se o odchov.

Výhodou je, že křepelka je natolik nenáročná na chov, že se dá chovat například v paneláku na balkoně, její zvukový projev je minimální a neobtěžující.
Uživatelský avatar
OldSoldier
 
Příspěvky: 42
Registrován: 25.02.2014 10:58
Bydliště: Praha a okolí

Re: Chov křepelek - vejce, maso

Příspěvekod TomSmith » 25.02.2019 15:10

S tím hlasovým projevem nevím nevím:
Křepelka polní a její volání „pět peněz” se dříve v naší přírodě dost často hlasitě rozléhalo.
https://www.novinky.cz/bydleni/jak-na-t ... ickum.html
Vnitřní chovy mají ale i svá úskalí. Tím největším je zápach, jako v každém vnitřním chovu. Omezit se dá jen častou výměnou podestýlky.
TomSmith
 
Příspěvky: 601
Registrován: 17.02.2015 14:33

Re: Chov křepelek - vejce, maso

Příspěvekod dracekvo » 25.02.2019 19:03

Já nevím jestli takový intenzivní chov už nehraničí s týráním.
Nejsem nějakej zelenej vegan, ale zastávám názor, že každý živočich chovaný na maso by měl mít adekvátní podmínky pro jeho krátký život.
Je to jistě zajímavá volba, ale ani slepice nepotřebuje nic extra a vydrží i zimu. Navíc cena za vynesenou nosnici, která snáší podle počasí vejce tak jednou za dva dni vychází výhodněji.
A nemusím jim kupovat extra krmení. Žerou celé zrní, nebo nahrubo namleté smíchané s drcenejma skořápkama. Na přilepšenou dostávají zbytky z kuchyně.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
 
Příspěvky: 1844
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Chov křepelek - vejce, maso

Příspěvekod TomSmith » 26.02.2019 20:48

Zajímalo by mne zda křepelky v množství cca odpovídajícím slepicím (poměřováno vejci),
zničí zahradu stejně rychle jako slepice ;)
Zda stějně jako slepice rozhrabou a zlikvidují vše zelené nebo hrabou míň apod.
TomSmith
 
Příspěvky: 601
Registrován: 17.02.2015 14:33

Re: Chov křepelek - vejce, maso

Příspěvekod Alacatazar » 27.02.2019 7:18

Křepelky chovám 3 roky. Jsou to opravdu výborné nosnice. Chov je ale nutný buďto nejčastěji v klecích, nebo jiných uzavřených prostorech (voliéry, králíkárny, chlévy). Na volno na zahradě je chovat nejde, uletěly by. Také by byly snadnou kořistí například pro kočky. Chov není až tak náročný, jen je třeba dodržet čistotu, plné misky a přístup k čisté vodě. Také je nutný světelný režim (v zimě jim přisvícet) a pokud možno stálá teplota. Loni jsem poprvé zkoušel chov několika kusů venku v králíkárně. V létě jim bylo horko a divoce dýchaly, takže bylo nutné jim stínit. Na podzim nosily až do cca 10 stupňů, pak přestaly. Po přestěhování do vnitřních prostor se během měsíce opět roznosily. Proto je praktičtější chov v teplotně stálých prostorách. Také jsou choulostivé na průvan. Nevýhoda je, že se samy téměř nerozmnožují (nehnízdí), takže je nutný umělý odchov v líhních. Také nesnáší do hnízd, ale kde je to zrovna napadne. Proto je výhodější chov v klecích s roštěm z pletiva a se spádem, kde se vejce vykutálí dopředu. Také se tyto klece snadněji čistí. Chodit mezi nimi a sbírat vejce na zemi je nepraktické a pro ně také více stresující, navíc se tato vejce snadno ušpiní od trusu. Jsou velice plaché a lehce se vylekají. Stačí, když k nim přijde někdo, koho neznají a hned začnou šílet. Na druhou stranu, velice rychle dospívají a vejce začínají snášet už po 6 týdnech, takže od nasazení do líhně, po první snesené vejce stačí cca 2 měsíce. Mladí kohouti jsou skvělí na maso, staré vynesené slepičky pak na polévku. Zrovna minulý týden se mi vylíhlo 130 malých.
Alacatazar
 
Příspěvky: 3
Registrován: 19.02.2016 8:38

Re: Chov křepelek - vejce, maso

Příspěvekod Piston » 27.02.2019 7:57

Chov křepelek mi připadá jako něco, co je lepší provozovat ve velkém, takže vybudovat nákladné zázemí, udržovat ptákům podmínky, chránit je před predátory, pak si najít si stálé odběratele na ta kvanta vajíček a masa… Rozhodně to není alternativa prakticky bezúdržbových slípek. Ovšem jako koníček, co by ne.
Uživatelský avatar
Piston
 
Příspěvky: 79
Registrován: 13.08.2016 20:33

Re: Chov křepelek - vejce, maso

Příspěvekod Bill Masen » 27.02.2019 8:04

A není s nima daleko víc práce při zpracování? jakože škubat 5 křepelek na oběd proti jednomu kuřeti? Kamarádka je chová a když nám přinesla v misce 100 vařených křepelčích vajíček, tak prej to loupání jí taky dalo zabrat.
Uživatelský avatar
Bill Masen
VIP
 
Příspěvky: 2353
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Chov křepelek - vejce, maso

Příspěvekod Alacatazar » 27.02.2019 8:59

Práce se škubáním s nimi samozřejmě je, ale to člověk nemůže počítat. Maso mají výborné. Jejich porovnání se slepicemi je určitě ve prospěch křepelek. Na to kolik potřebují místa, krmení a péče, v porovnání s tím, kolik snesou vajíček jsou křepelky daleko výhodnější. Slepice snáší daleko menší vejce v porovnání ke své tělesné hmotnosti a spotřebě. Také začínají snášet až od cca 6 měsíců věku, křepelka už od 6 týdnů. Já teď přešel na chov křepelek masného typu. Jsou větší, takže je z nich více masa a snáší i větší vajíčka. Rozdíl v počtu snesených vajec oproti nosnému typu jsem nepoznal.

Mám z vlastního pokusu odzkoušeno, že neoplozená křepelčí vajíčka, vydrží při uchování v lednici i 3 měsíce. Pokud mám přebytek vajec, uvařím je, oloupu a zavařím je v nálevu s různými ingrediencemi. Například s cibulí, česnekem, chilli papričkami, houbami nebo červenou řepu. Takto zavařené vydrží opravdu dlouho a je to skvělý doplněk k pivu nebo grilovanému masu.

Chov se určitě vyplatí. Denně mívám cca 40 vajíček. To co v domácnosti nespotřebujeme, prodám známým jako vejce ze dvora, rozdám rodině, nebo zavařím. Podotýkám, že nemám žádný velkochov. Mám 5ks doma udělaných klecí, umístěných nad sebou, s asi 60 křepelkami (mezi nimi je i pár kohoutů). Vejce prodávám za běžnou cenu 2,50Kč. Výdělek z toho není, ale na krmivo si většinou vydělají. K tomu mám navíc vejce pro sebe a maso z kohoutků a vynesených slepic. Momentálně mi přestávají nosit, proto obnovuji chov a nalíhnul jsem mladé. Až začnou mladé nosit, tak ty nejstarší půjdou na polívku.
Alacatazar
 
Příspěvky: 3
Registrován: 19.02.2016 8:38

Re: Chov křepelek - vejce, maso

Příspěvekod Piston » 27.02.2019 9:17

Je to podobné jako s holuby. Ale křepelčí vajíčka jsou známá pochoutka a mají svůj odbyt jistý.
Uživatelský avatar
Piston
 
Příspěvky: 79
Registrován: 13.08.2016 20:33

Re: Chov křepelek - vejce, maso

Příspěvekod dracekvo » 27.03.2019 19:16

Zaujalo mě to a začal jsem něco zjišťovat a možná si založím i chov.

1. Vejce jsou prej zdravý. Citace z webu ctidoma
ravidelná konzumace normalizuje krevní tlak a jsou přirozeným pomocníkem při léčbě kardiovaskulárních chorob, ale i cukrovky. Jsou ideální potravinou pro vaše děti trpící oslabenou imunitou a také těhotné ženy.
Toto mám z více zdrojů.
Také maso je prý zdravé. Takže to chci vyzkoušet kvůli rodičům tlakařům.

2. Křepelka je oproti slepici lepší nosnice v poměru zpracované potravy.

3. Není pravda, že by nepřežili teploty pod 20°C. Když se otužují tak přežijí i nižší teploty. Jen jim pak stačí malé topítko, pod které se přidou nahřát, pokud je jim fakt zima. Jen pak méně, nebo vůbec nenesou. Píšou že snášku spíš více ovlivňuje délka osvětlení jak teplota.

Křepelky nemůžou bejt venku jako slepice. A to z jednoho důvodu. Umí lítat :) A nějak je mrzačit, by se mi nechtělo.

Na škubání si lze vyrobit škubačku.

Proti slepici se nechají výborně množit. Do líhně se křepelčích vajíček vejde 4x více a odchovny jsou nenáročné na prostor.
Jejich klece se nechají věšet na stěny. Píšou že se do 100x50 cm podlahové plochy nechá dát až 40 křepelek. Viděl jsem to, a příde mi to jako v japonském metru. Proto zkusím tento počet ponížit na polovinu. A příští rok uvidíme.

Jo a jsou dva základní druhy. Buď na vejce, nebo na maso. Logicky jsou mastné těžší, ale méně nesou a naopak.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
 
Příspěvky: 1844
Registrován: 06.02.2012 18:05


Zpět na Farmaření

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník