Chov křepelek - vejce, maso

Chov křepelek - vejce, maso

Příspěvekod OldSoldier » 25.02.2019 12:03

Nenašel jsem podobné téma a myslím si, že křepelka je celkem opomíjený zdroj potravy. Proto přidávám sem ke zvážení.

Křepelka japonská je skvělý zdroj vajec a masa. 5-6 křepelčích vajec odpovídá jednomu slepičímu, což se může zdát nevýhodné, ale když si uvědomíme, že křepelky jsou, oproti slepicímm, naprosto nenáročné na chov a prostor, už to tak zle nevypadá. Ve volieře o vnitřních rozměrech 2x1,5m se dá chovat i 50 ks. Od jara do podzimu křepelka snáší jedno vejce denně. Co se krmení týče, je vhodné kupovat specializované krmivo pro křepelky a pak čistou vodu.

Jedinou nevýhodou je, že křepelky nemůžou (narozdíl od králíků) přezimovat venku, protože nesnesou teplotu pod 20st.

Proto je nejekonomičtější model nakoupit křepelky na jaře (v roce 2018 stála 50,-Kč/ks) a na podzim je "zamrazit" :) Během roku máme tedy přísun vajec a přes zimu křepelky.

Do budoucna bych pak rád začal experimentovat s vytápěnými kotci a pokusit se o odchov.

Výhodou je, že křepelka je natolik nenáročná na chov, že se dá chovat například v paneláku na balkoně, její zvukový projev je minimální a neobtěžující.
Uživatelský avatar
OldSoldier
 
Příspěvky: 53
Registrován: 25.02.2014 10:58
Bydliště: Praha a okolí

Re: Chov křepelek - vejce, maso

Příspěvekod TomSmith » 25.02.2019 15:10

S tím hlasovým projevem nevím nevím:
Křepelka polní a její volání „pět peněz” se dříve v naší přírodě dost často hlasitě rozléhalo.
https://www.novinky.cz/bydleni/jak-na-t ... ickum.html
Vnitřní chovy mají ale i svá úskalí. Tím největším je zápach, jako v každém vnitřním chovu. Omezit se dá jen častou výměnou podestýlky.
TomSmith
 
Příspěvky: 650
Registrován: 17.02.2015 14:33

Re: Chov křepelek - vejce, maso

Příspěvekod dracekvo » 25.02.2019 19:03

Já nevím jestli takový intenzivní chov už nehraničí s týráním.
Nejsem nějakej zelenej vegan, ale zastávám názor, že každý živočich chovaný na maso by měl mít adekvátní podmínky pro jeho krátký život.
Je to jistě zajímavá volba, ale ani slepice nepotřebuje nic extra a vydrží i zimu. Navíc cena za vynesenou nosnici, která snáší podle počasí vejce tak jednou za dva dni vychází výhodněji.
A nemusím jim kupovat extra krmení. Žerou celé zrní, nebo nahrubo namleté smíchané s drcenejma skořápkama. Na přilepšenou dostávají zbytky z kuchyně.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
 
Příspěvky: 1964
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Chov křepelek - vejce, maso

Příspěvekod TomSmith » 26.02.2019 20:48

Zajímalo by mne zda křepelky v množství cca odpovídajícím slepicím (poměřováno vejci),
zničí zahradu stejně rychle jako slepice ;)
Zda stějně jako slepice rozhrabou a zlikvidují vše zelené nebo hrabou míň apod.
TomSmith
 
Příspěvky: 650
Registrován: 17.02.2015 14:33

Re: Chov křepelek - vejce, maso

Příspěvekod Alacatazar » 27.02.2019 7:18

Křepelky chovám 3 roky. Jsou to opravdu výborné nosnice. Chov je ale nutný buďto nejčastěji v klecích, nebo jiných uzavřených prostorech (voliéry, králíkárny, chlévy). Na volno na zahradě je chovat nejde, uletěly by. Také by byly snadnou kořistí například pro kočky. Chov není až tak náročný, jen je třeba dodržet čistotu, plné misky a přístup k čisté vodě. Také je nutný světelný režim (v zimě jim přisvícet) a pokud možno stálá teplota. Loni jsem poprvé zkoušel chov několika kusů venku v králíkárně. V létě jim bylo horko a divoce dýchaly, takže bylo nutné jim stínit. Na podzim nosily až do cca 10 stupňů, pak přestaly. Po přestěhování do vnitřních prostor se během měsíce opět roznosily. Proto je praktičtější chov v teplotně stálých prostorách. Také jsou choulostivé na průvan. Nevýhoda je, že se samy téměř nerozmnožují (nehnízdí), takže je nutný umělý odchov v líhních. Také nesnáší do hnízd, ale kde je to zrovna napadne. Proto je výhodější chov v klecích s roštěm z pletiva a se spádem, kde se vejce vykutálí dopředu. Také se tyto klece snadněji čistí. Chodit mezi nimi a sbírat vejce na zemi je nepraktické a pro ně také více stresující, navíc se tato vejce snadno ušpiní od trusu. Jsou velice plaché a lehce se vylekají. Stačí, když k nim přijde někdo, koho neznají a hned začnou šílet. Na druhou stranu, velice rychle dospívají a vejce začínají snášet už po 6 týdnech, takže od nasazení do líhně, po první snesené vejce stačí cca 2 měsíce. Mladí kohouti jsou skvělí na maso, staré vynesené slepičky pak na polévku. Zrovna minulý týden se mi vylíhlo 130 malých.
Alacatazar
 
Příspěvky: 4
Registrován: 19.02.2016 8:38

Re: Chov křepelek - vejce, maso

Příspěvekod Piston » 27.02.2019 7:57

Chov křepelek mi připadá jako něco, co je lepší provozovat ve velkém, takže vybudovat nákladné zázemí, udržovat ptákům podmínky, chránit je před predátory, pak si najít si stálé odběratele na ta kvanta vajíček a masa… Rozhodně to není alternativa prakticky bezúdržbových slípek. Ovšem jako koníček, co by ne.
Uživatelský avatar
Piston
 
Příspěvky: 92
Registrován: 13.08.2016 20:33

Re: Chov křepelek - vejce, maso

Příspěvekod Bill Masen » 27.02.2019 8:04

A není s nima daleko víc práce při zpracování? jakože škubat 5 křepelek na oběd proti jednomu kuřeti? Kamarádka je chová a když nám přinesla v misce 100 vařených křepelčích vajíček, tak prej to loupání jí taky dalo zabrat.
Uživatelský avatar
Bill Masen
VIP
 
Příspěvky: 2518
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Chov křepelek - vejce, maso

Příspěvekod Alacatazar » 27.02.2019 8:59

Práce se škubáním s nimi samozřejmě je, ale to člověk nemůže počítat. Maso mají výborné. Jejich porovnání se slepicemi je určitě ve prospěch křepelek. Na to kolik potřebují místa, krmení a péče, v porovnání s tím, kolik snesou vajíček jsou křepelky daleko výhodnější. Slepice snáší daleko menší vejce v porovnání ke své tělesné hmotnosti a spotřebě. Také začínají snášet až od cca 6 měsíců věku, křepelka už od 6 týdnů. Já teď přešel na chov křepelek masného typu. Jsou větší, takže je z nich více masa a snáší i větší vajíčka. Rozdíl v počtu snesených vajec oproti nosnému typu jsem nepoznal.

Mám z vlastního pokusu odzkoušeno, že neoplozená křepelčí vajíčka, vydrží při uchování v lednici i 3 měsíce. Pokud mám přebytek vajec, uvařím je, oloupu a zavařím je v nálevu s různými ingrediencemi. Například s cibulí, česnekem, chilli papričkami, houbami nebo červenou řepu. Takto zavařené vydrží opravdu dlouho a je to skvělý doplněk k pivu nebo grilovanému masu.

Chov se určitě vyplatí. Denně mívám cca 40 vajíček. To co v domácnosti nespotřebujeme, prodám známým jako vejce ze dvora, rozdám rodině, nebo zavařím. Podotýkám, že nemám žádný velkochov. Mám 5ks doma udělaných klecí, umístěných nad sebou, s asi 60 křepelkami (mezi nimi je i pár kohoutů). Vejce prodávám za běžnou cenu 2,50Kč. Výdělek z toho není, ale na krmivo si většinou vydělají. K tomu mám navíc vejce pro sebe a maso z kohoutků a vynesených slepic. Momentálně mi přestávají nosit, proto obnovuji chov a nalíhnul jsem mladé. Až začnou mladé nosit, tak ty nejstarší půjdou na polívku.
Alacatazar
 
Příspěvky: 4
Registrován: 19.02.2016 8:38

Re: Chov křepelek - vejce, maso

Příspěvekod Piston » 27.02.2019 9:17

Je to podobné jako s holuby. Ale křepelčí vajíčka jsou známá pochoutka a mají svůj odbyt jistý.
Uživatelský avatar
Piston
 
Příspěvky: 92
Registrován: 13.08.2016 20:33

Re: Chov křepelek - vejce, maso

Příspěvekod dracekvo » 27.03.2019 19:16

Zaujalo mě to a začal jsem něco zjišťovat a možná si založím i chov.

1. Vejce jsou prej zdravý. Citace z webu ctidoma
ravidelná konzumace normalizuje krevní tlak a jsou přirozeným pomocníkem při léčbě kardiovaskulárních chorob, ale i cukrovky. Jsou ideální potravinou pro vaše děti trpící oslabenou imunitou a také těhotné ženy.
Toto mám z více zdrojů.
Také maso je prý zdravé. Takže to chci vyzkoušet kvůli rodičům tlakařům.

2. Křepelka je oproti slepici lepší nosnice v poměru zpracované potravy.

3. Není pravda, že by nepřežili teploty pod 20°C. Když se otužují tak přežijí i nižší teploty. Jen jim pak stačí malé topítko, pod které se přidou nahřát, pokud je jim fakt zima. Jen pak méně, nebo vůbec nenesou. Píšou že snášku spíš více ovlivňuje délka osvětlení jak teplota.

Křepelky nemůžou bejt venku jako slepice. A to z jednoho důvodu. Umí lítat :) A nějak je mrzačit, by se mi nechtělo.

Na škubání si lze vyrobit škubačku.

Proti slepici se nechají výborně množit. Do líhně se křepelčích vajíček vejde 4x více a odchovny jsou nenáročné na prostor.
Jejich klece se nechají věšet na stěny. Píšou že se do 100x50 cm podlahové plochy nechá dát až 40 křepelek. Viděl jsem to, a příde mi to jako v japonském metru. Proto zkusím tento počet ponížit na polovinu. A příští rok uvidíme.

Jo a jsou dva základní druhy. Buď na vejce, nebo na maso. Logicky jsou mastné těžší, ale méně nesou a naopak.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
 
Příspěvky: 1964
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Chov křepelek - vejce, maso

Příspěvekod dracekvo » 04.06.2019 9:11

Menší update.
Mám mastnej typ křepelek. Sice nesou míň, ale vajíčka jsou větší. Nejspíš už se naplno roznesli a od 10ks je asi 7 vajíček za den. Už mi jich doma leží asi padesát.
Měl jsem je z klecového chovu a byly strašně tupý :D Nedokázali ani popolétnout, natož vyskočit do bývalého prasečího koryta v kterém jsem jim udělal popeliště. Ale brzo se rozkoukali a už tam lezou normálě a už i popolétávaj.
Hlasovej projev není nic strašného. Většinou si jen lehce pobrukujou. Jen kohoutek občas zakokrhá. Ale je to o hodně méně pronikavé jak kohout.
Krmení jsem koupil originál pro křepelky a kvůli ceně ho míchám 50:50 s doma našrotovaným zrním (pšenice, ječmen, kukuřice).
Krmení se budu ještě věnovat později. Neměl by být problém všechny přísady koupit a namíchat si ho sám. Zrní mám za pakatel.
Když bylo chladno, tak jsem jim přitápěl 150W infra žárovkou. Když potřebovali, tak se pod ní došli nahřát.

Sehnal jsem si bazarovou líheň, takže se bude zkoušet množit.
Taky začnu se stavbou klecí, abych prostor bývalého chlivku pro prasata využil na maximum. Odhadem by se tam mělo vejít cca 300 křepelek.
Jen netuším co pak budu dělat s vajíčkama :D A těším se, až si nějaké křepelky pověsím od udírny.

Alacatazar: neměl bys nějaké ozkoušené recepty na ty zavařované vajíčka?
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
 
Příspěvky: 1964
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Chov křepelek - vejce, maso

Příspěvekod Haluziak » 04.06.2019 12:07

Přepočteš si cenu na vajíčko, vynásobíš dvěma a přebytky budeš prodávat měšťákům jako jsem já :D

PS: koukni do zákonů od jakého množství už si chovatel a potřebuješ nějaké veterinární aprobace atd. atd.
Beware of old men in profession where men die young.
Uživatelský avatar
Haluziak
 
Příspěvky: 268
Registrován: 18.09.2018 17:27

Re: Chov křepelek - vejce, maso

Příspěvekod PaF » 04.06.2019 20:38

Ty počty křepelek na m2 zní jako peklo na zemi. A to že se tak chovají slepice mne neuklidňuje.
PaF
 
Příspěvky: 777
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Chov křepelek - vejce, maso

Příspěvekod Alacatazar » 05.06.2019 5:35

dracekvo: Nejlépe se mi na nakládaná vejce osvědčil klasický okurkový nálev (Deko). Uvařená a oloupaná vejce vložím do sklenic a prokládám zvolenou ingrediencí. Poté zaliju nálevem, zavíčkuju a klasicky zavařím. Pak nechám proležet alespoň 14 dní a můžou se jíst. Zkoušeli jsme jednu testovací sklenici otevřít po dvou letech a byly stále výborné. Skladuju je v chladu.

Z příchutí se mi nejvíce osvědčily sušené houby (vejce jsou obarvená lehce do hněda), červená řepa (krásná fialová vajíčka :lol: ), cibule na kolečka (chutná jako utopenci), česnek, nebo pikantní paprika. Dávam 15ks vajíček do 0,3l sklenice. Teď budu zavařovat ty větší, tak uvidím, jestli se jich tam vůbec 15 vleze :D

Aktuálně mám nasazenou líheň s vajíčky z vlastního chovu. Oplozenost je výborná. Ze 74 vajíček bylo jen 5 neoplozených. Snad bude i vysoká líhnivost.
Alacatazar
 
Příspěvky: 4
Registrován: 19.02.2016 8:38

Re: Chov křepelek - vejce, maso

Příspěvekod dracekvo » 18.06.2019 12:42

Tak sem prosvětloval svítilnou fenix s 1000 lumen a bylo to dost na hraně. Ty kropenatý vejce jsou strašně světelně nepropustný. Ale laickým okem to vypadá, že ve většině vajíček něco je.
Uvidím. Za tejden by se to mělo začít líhnout.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
 
Příspěvky: 1964
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Chov křepelek - vejce, maso

Příspěvekod dracekvo » 24.06.2019 9:33

Tak se to v sobotu a neděli líhlo.
Z 50 vajec v deseti nic nebylo. Několik jich bylo lehce nakřáplejch, čehož jsem se předtím nevšiml a vajíčka vyschla. Zbytek byl asi neoplozenej. Nerozklepával jsem je, takže nevím jestli tam byl zárodek.

2 kuřata mají roznožku a dvoum jsem musel pomoci se líhnout. Jsou v karanténě od ostatních kuřat, aby měli klid se srovnat nebo umřít.

Zbylejch 36 se spokojeně prohání po odchovně. Na to že líhnu úplně poprvý v životě asi dobrý.
Jo a koupil jsem krmení od Energys Křepelka mini a přišli mi ty granule nějaký velký, tak sem je přejel šroťákem.

IMG_20190623_154155.jpg
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
 
Příspěvky: 1964
Registrován: 06.02.2012 18:05


Zpět na Farmaření

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník