GMO

GMO

Příspěvekod Gloch » 12.03.2013 0:28

Jelikož se debata o GMO rozvinula ve vlákně o kamutu a zbytečně ho zaplevelovala je lepší vytvořit nové vlákno na toto téma.
Ad Arpád Pusztai - není žádnou obětí nějakých lobby - je to usvědčený podvodník. Je významným odborníkem v oblasti lektinů což je skupina proteinů. Jeden z těchto lektinů se vyskytuje ve sněžence a chrání ji před hlodavci. Pusztai cíleně použil brambory s genem pro tvorbu, tohoto hlodavce poškozujícího lektinu, v pokusu kde dokazoval škodlivost GMO. Hlodavci, kteří tyto brambory konzumovali byli jimi pochopitelně poškozováni což poskytlo argument pro odpůrce GMO. Tento vědecky "nestandardním" způsobem provedený test byl důvodem k neprodloužení Pusztaiovy pracovní smlouvy.
Ad neklíčivost - neklíčivost semen GMO v další generaci byla původně požadavkem ekoaktivistů - aby se zabránilo samovolnému šíření GMO plodin dále.
Roundup - "extremně toxický glykofosfát" - jeho toxicita je velmi nízká až nulová (Roundup 5000 mg na kg nulová úmrtnost např. Paralen má toxickou dávku 140 mg/kg - - zde výsledky testů: http://www.roundup-garden.cz/Files/Roun ... 7cs-cz.pdf
A naopak - normálně je nutno k ošetření pole použít směs 2 a více herbicidů prokazatelně toxických.
ad"GM plodiny mají negativní vliv na volně žijící floru" - mnoha výzkumy bylo naopak prokázáno, že v porovnání s klasickým zemědělstvím s opakovanými postřiky pesticidy dochází k daleko větší genocidě necílových organismů.
GMO se používá už dávno a nikomu to nevadí - příkladem je ječmen - před lety zmutovali u nás ječmen - odrůda Diamant. Její vlastnosti byly natolik zásadní, že dnes až na vyjimky všechny ječmeny mají někde v rodokmenu tuto odrůdu. Takže každé pivo je vlastně GMO
Gloch
 
Příspěvky: 68
Registrován: 09.04.2012 22:23

Re: GMO

Příspěvekod Mr.Spock » 19.03.2013 22:11

Tak proč Monsanto tak vyvádí?

Pěstuješ něco geneticky modifikovaného? Tedy, kromě toho ječmene :D
Mr.Spock
 
Příspěvky: 1
Registrován: 19.03.2013 21:18

Re: GMO

Příspěvekod Gloch » 20.03.2013 0:47

Protože mu aktivisti dělají škodu a Monsanto přichází o peníze. Nic GMO nepěstuji - i když - kdo ví, že?
Gloch
 
Příspěvky: 68
Registrován: 09.04.2012 22:23

Re: GMO

Příspěvekod biskup » 20.03.2013 18:57

Gloch:

Co má společného genetická modifikace ala Monsanto a vznik Ječmene Diamont?

Na vysvětlenou:
Diamont:
Když docent Josef Bouma v roce 1965 ozářil semena ječmene Valtický, vybral z potomstva mutanta, který měl o 200 – 300 klasů na m2 více, stéblo bylo o 15 cm průměrně kratší a výnos o 12 % vyšší.Tak vznikl ječmen Diamant.
(Zdroj Wiki)

Genetická modifikace:
do organismu vneseme nebo v něm cíleně deaktivujeme nějaké konkrétní geny (například rostliny, do nichž byl za pomoci bakterie Agrobacterium tumefaciens vnesen gen pro odolnost k herbicidům nebo gen pro produkci insekticidů - viz např. Bt-kukuřice).
(Zdroj Wiki)

Nemusím být genius abych poznal rozdíl technologie. Tvrdit že je "to stejné" je trochu mimo. Pak bych musel říkat "dítě je geneticky modifikovaný jedinec" :D. Jde o "geneticky modifikované", většinovou lidu je tím myšleno "zásah do genomu přímo" a ne zvýšením dávky záření, což je i let letadlem, návštěva hor nebo i některých oblastí kde se nachází radioaktivní horniny.


Co se týká Roundup,
Roundup - "extremně toxický glykofosfát" - jeho toxicita je velmi nízká až nulov
. Pokud vezmu ty studie co to prý tvrdí:
V roce 2008 vědecký časopis Chemical Research in Toxicology publikoval studii, podle které Roundup a jeho metabolity již v poměrně nízkých koncentracích zabíjejí lidské embryonální a pupečníkové buňky i buňky lidské placenty. Studie však naznačuje, že onou toxickou látkou není glyfosát, ale další přídatné látky obsažené v receptu na Roundup.
. Takže jsi střelil vedle další ránu.


P.S. netvrdím, že jsou GMO plodiny škodlivé či nejsou, ale když použiješ fakta na odstřelení druhého názoru, použij trochu "informačně lepší střelivo".
biskup
 
Příspěvky: 176
Registrován: 22.01.2013 19:20

Re: GMO

Příspěvekod Gloch » 21.03.2013 0:25

Z Wikipedie: "Geneticky modifikovaný organismus (GM organismus, GMO) je organismus, jehož genetický materiál (tedy DNA, příp. RNA u RNA virů) byl úmyslně změněn, a to způsobem, kterého se nedosáhne přirozenou rekombinací."
Což u Diamantu bylo změněno "nepřirozenou" cestou, navíc - dnes se vnáší geny se známými vlastnostmi, při ozařování vznikají mutace jejichž vlastnosti jsou neznámé. Transgenní organismy jsou jen jednou z možností GMO.
Let letadlem popř. ozáření RTG u lékaře dokáže vyvolat změny v genetické informaci, ale tak malé (většinou) že je tělo dokáže "opravit". A pokud ne, vznikne např. rakovina. Pokud by toho záření bylo hodně, vzniknou "neopravitelné" změny. Takže pokud poletíš letadlem, nepoškodí tě to fatálně, ale lidé, kteří byli vystavení radiaci v Hirošimě utrpěli neskonale více.
K Roudupu:"Studie však naznačuje, že onou toxickou látkou není glyfosát, " Takže to co je jedovaté na Roundupu není glykofosát, ale přídavné látky. Dnes se používají desítky herbicidů na bázi glykofosátu, s jinými přídavnými látkami. V Roundupu je to POEA surfaktant, který slouží k usnadnění pronikání látky do rostliny. V podstatě je to saponát. Tato Seraliniho studie byla opakovaně rozporovaná. Já jen vycházím v hodnocení toxicity z toho, co je platné podle testů u nás oficiálních.
A podle US Úřadu pro ochranu životního prostředí: „Odhady rizik spojených s užíváním tohoto herbicidu nezakládají důvod k obavám,“
Gloch
 
Příspěvky: 68
Registrován: 09.04.2012 22:23

Re: GMO

Příspěvekod biskup » 21.03.2013 20:18

Nu prvně si budeme muset definovat o čem kdo mluví, tvůj příspěvek je hodně zavádějící. Srovnávat technologii použití izotopů (tedy v reálu díky testům jaderných zbraní či nehod jaderných elektráren podstoupilo "přirozeně i lidstvo") s technologií kdy vezmu tu něco od myši, podruhé část chobotnice a zakomponuji do rostliny a naopak je nefér. Já oponoval přiznávám taky nefér - omluva. Přesto považuji přistupovat k definici "geneticky modifikované" obsahově ve smyslu zásahů do DNA vědci. Už jenom proto, že bežný člověk pod tímto pojmem toruzmí právě a jenom toto.


A podle US Úřadu pro ochranu
To jako když mě někdo dá bumážku "je to bezpečné" a přitom studie ukazují opak(tedy ne ty placené monsantem) je to zdravé? Co takové umělé sladidlo dle současné administrativy "bezpečné", ale přitom to bylo vedeno jako bojová látka(aspartan vyvinut jako bojová neurotoxická látka)? Co takové sladilo Stevia, dle současné US administrativy těžce nebezpečná rostllina a přitom 10sítky let používáno v Japonsku a jinde po světě? Pardon, Stevia je zdarma, aspartan vydělává... To samé Monsanto vs svět, dle mě je to stejný boj. Být závislí na prodavači nebo mít svobodu sázet zdarma předchozí úrodu?
biskup
 
Příspěvky: 176
Registrován: 22.01.2013 19:20

Re: GMO

Příspěvekod Maximus » 21.03.2013 21:17

"The Truth is Out There" - a často někde uprostřed ;).
Maximus
Moderátor
 
Příspěvky: 4054
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: GMO

Příspěvekod Gloch » 22.03.2013 7:02

"Už jenom proto, že bežný člověk pod tímto pojmem toruzmí právě a jenom toto."
Právě to je chyba - lidi si ani neuvědomují, že ta problematika ja daleko širší.
A pokud vezmu transgenní technologii - používají se geny o známých vlastnostech, od organismů, se kterými lidsto během svého vývoje přišlo mnohokrát do styku, zatímco při zásazích izotopy, zářením či chemickými látkami vznikají naprosto nové věci u kterých si nemůžeme být jisti, co to vlastně budou znamenat.
Pokud se týká té jedovatosti - či škodlivosti, bohužel ti musím dát za pravdu v tom, že ne vždy se dá orgánům státní spravy věřit, každý člověk je ovlivnitelný. Bohužel na tuto hru přistoupili i ti, kteří si hrají na ty "hodné" a snaží se lidi přesvědčit o své pravdě pomocí manipulací s fakty a nebo výběrem jen vhodných faktů.
Pokud se Roundupu týká - beru ho jako nutné zlo, protože většina herbicidů je daleko jedovatějších - mě tam v tom příspěvku vadilo slovo "extrémně" jedovatý. Což rozhodně není. A Paralen je opravdu jedovatější. 8 tablet užitých během jednoho dne dokáže normálního člověka zabít. Pochopitelně závisí na jeho kondici.
Gloch
 
Příspěvky: 68
Registrován: 09.04.2012 22:23

Re: GMO

Příspěvekod Koniáš » 22.03.2013 14:29

Gloch prosím tě mohl bys to upřesnit nebo rozvést? Já si pamatuju jak mi doktorka před několika předepsala 2 paraleny co 6 hodin. To je 8 tablet za den. A žiju. A ulevilo se mi. Ani mi nebylo špatně. Natož pak nějaké velké problémy s otravou.

Omluva za OT

Koniáš
Koniáš
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 558
Registrován: 27.11.2012 21:28

Re: GMO

Příspěvekod SaraH » 22.03.2013 17:56

8 tablet Paralenu užitých během jednoho dne dokáže normálního člověka zabít. Pochopitelně závisí na jeho kondici.


Denní max. dávka Paracentamolu 500 mg je 8 tablet. Paracentamol obecně není ideální na játra, měl by se tedy brát jen nezbytně potřebnou dobu a nepřekračovat denní dávku.
Při jeho používání by se neměl pít alkohol, protože vzájemně posilují své negativní účinky na játra a ty jsou tak více zatěžována.
Jsou popsané případy (nejsou časté), kdy při dlouhodobějším (v řádu 3 a více měsíců) používání dávek nižších než 8 tablet denně došlo k selhání jater a k poměrně rychlému úmrtí.
Pokud ale nebudete brát Paracentamol déle než cca týden (což je běžná doba, za kdy se i těžká rýmička vyzdraví) a nebudete překračovat max. denní dávku, tak by nemělo hrozit žádné nebezpečí.
Jinak do teploty 38°C by se neměl brát žádný lék na snížení teploty, někdo říká, že až do teploty 39°C.

Takže Paracentamol užívat s rozumem, nezobat ho jako Antiperle a nepřidávat do koktejlů. Rozhodně "normálního" člověka neohrozí jedna denní dávka 8 tablet.
Uživatelský avatar
SaraH
VIP
 
Příspěvky: 339
Registrován: 14.05.2011 11:18
Bydliště: Střední Čechy, Vysočina

Re: GMO

Příspěvekod Gloch » 22.03.2013 19:19

Záleží na kondici a stavu vašich jater. Nezabije vás to hned, ale dokáže to natolik poškodit játra, že mohou selhávat. Aby vás to zabilo hned muselo by těch tablet být cca 20. Těch 8 tablet je hraniční dávka - ta už např. v kombinaci s jinými léky, popř. při chorobách poškozujících játra vás skutečně může zabít. Já se vyjádřil poněkud nepřesně, za což se omlouvám.
PS. Protijedem je acetylcystein známý jako ACC Long. Takže kombinace Paralen na snížení teploty a ACC Long na vykašlávání je poněkud problematická.
Gloch
 
Příspěvky: 68
Registrován: 09.04.2012 22:23

Re: GMO

Příspěvekod Maximus » 22.03.2013 20:03

Diskuse o velice nebezpečném předávkování Paralenem je jistě zajímavá (smrt je to spolehlivá, ale krajně odporná), ale toto je vlákno o GMO.
Maximus
Moderátor
 
Příspěvky: 4054
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: GMO

Příspěvekod Lyster » 28.10.2015 18:29

Země EU nebudou moci zakazovat geneticky modifikované potraviny schválené Bruselem.

http://www.novinky.cz/ekonomika/384757- ... selem.html
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
 
Příspěvky: 2733
Registrován: 22.03.2014 23:01
Bydliště: Litoměřicko

Re: GMO

Příspěvekod Baca » 31.10.2015 13:37

Ak budu dosledne oznacene aj vyrobky z nich KUPOVAT SI ICH NEBUDEM !! :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Baca
VIP
 
Příspěvky: 1510
Registrován: 19.03.2014 19:42

Re: GMO

Příspěvekod bonika » 31.10.2015 18:08

Mám pocit, že v USA je právě zakázáno tohle uvádět, takže pokud tohle projde v rámci TTIP i pro Evropu, jako spotřebitelé máme smůlu.
bonika
 
Příspěvky: 4
Registrován: 28.02.2015 20:24

Re: GMO

Příspěvekod Baca » 01.11.2015 10:47

Budeme si to musiet u politikov vydupat a ked vydupanie neprejde, vybuchat :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Baca
VIP
 
Příspěvky: 1510
Registrován: 19.03.2014 19:42

Re: GMO

Příspěvekod Dagobert » 02.11.2015 16:19

@Baca: A co budeš jíst? :-) Veškeré vyšlechtěné odrůdy a plemena jsou geneticky modifikované právě tím šlechtěním. Nic dnes není bez aspoň nějaké modifikace a čistě přírodního není dnes už prakticky nic ze souboru kulturních plodin a plemen, které nám slouží k obživě. A ještě zmíním mnohem nebezpečnější chemické ošetřování, umělé hnojení a podobné aspekty zemědělské velkovýroby, které nebereš v úvahu.
Neříkám, že není potřeba informovanost, ale hysterie okolo GMO opravdu není na místě.
Uživatelský avatar
Dagobert
 
Příspěvky: 583
Registrován: 28.05.2014 11:21

Re: GMO

Příspěvekod herman » 02.11.2015 16:42

No, pokud se do červené řepy dají geny hovězího, tak to asi není přírodní křížení či šlechtění
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Uživatelský avatar
herman
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1882
Registrován: 26.12.2013 17:51
Bydliště: Ostrava

Re: GMO

Příspěvekod Dagobert » 02.11.2015 17:32

Přírodní není ani roubování stromů ani křížení druhů a přece s tím nikdo problém nemá. :-) V lidském genomu je spousta genů jiných zvířat a kdoví čeho, zanesených nejspíš viry a přesto žijeme. Do rýže se přidal gen tuším z mrkve, aby se nahradil nedostatek vitaminu A u lidí v některých oblastech a hystericky to bylo zamítnuto a "zlatá rýže", která mohla zachránit zdraví spousty lidí, je zakázána.
Jak píšu, informovanost určitě, hysterie ne. Každý ať si jí co chce, jen Bacův výkřik mně přijde velmi neinformovaný, protože, jak jsem psal, geneticky modifikované a "nepřírodní" je za ta tisíciletí šlechtění, roubování, řízené plemenitby a podobně prakticky všecko, co pěstujeme a chováme.
Uživatelský avatar
Dagobert
 
Příspěvky: 583
Registrován: 28.05.2014 11:21

Re: GMO

Příspěvekod cipis » 02.11.2015 17:47

Ono je asi potřeba rozlišit, co přinese užitek "všem" a co jen "výrobci". Tedy takové věci, jako nemožnost to pěstovat ze semen dál - musíš znovu nakoupit atd. I když to je zase vztah prodejce - zákazník a tam by mělo platit, co si ti dva domluví.
cipis
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 2508
Registrován: 26.10.2012 12:27
Bydliště: blízko Brna

Další

Zpět na Farmaření

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků