Povrchový sklep z pytlů (superadobe)

PříspěvekNapsal: 05.04.2018 20:57
od Count
V domě nemám sklep a chtěl bych ho. Proto hledán cesty, jak postavit potvrchový sklep. Nadchnul jsem se pro systém výstavby z polypropylenových pytlů naplněných hlínou, tzv. Superadobe. Má někdo z místních zkušenost s takovou stavbou? Nebo byste navrhli jiné řešení? Nápad zakopat starý mrazák jsem opustil. :D

Váhám, zda jako základ použít kruh, či čtverec, nebo do jaké výšky to stavět. Taky přemýšlím o základech - kolik pytlů do hloubky a jak udělat odvodnění.

http://superadobe.cz/
http://living.iprima.cz/zahrada/navod-jak-si-postavit-domek-z-pytlu-s-hlinou-staci-9000-kc

Zatím nejlevnější pytle.
https://www.pytle-fokus.cz/PP-pytel-50x80-cm-d26.htm

Re: Povrchový sklep z pytlů (superadobe)

PříspěvekNapsal: 06.04.2018 0:03
od bivoj
Sklep je sklep hlavně pro svoje určité parametry, které primárně vyplývají z toho, že je v zemi. Z toho vyplývají hodnoty průměrné teploty, vlhkosti atp, které souvisejí (hlavně ta vlhkost) s podložím kde se sklep nachází.

Výhod klasických hlubokých sklepů je několik - jsou už pod zámrznou hloubkou, uplatňuje se v nich "jeskynní mikroklima" (tj teploty trvale kolem 6 - 8°C) a spousty jiných užitečných vlastností. K tomu se vážou i jejich ostatní vlastnosti dlouhodobě uchovávat utčité druhy potravin či tekutin (pivo, v případě dobrého zaledování celoročně atp...)

Výše zmíněný "povrchový" sklep nemá žádný z benefitů klasického podzemního sklepa. Bude v něm příliš teplo (to hlevně od jara do podzimu) a ani v ostatních parametrech bych naň nesázel mnoho...

Re: Povrchový sklep z pytlů (superadobe)

PříspěvekNapsal: 06.04.2018 6:09
od DeadMan
A co tak postavit něco ve stylu vinných sklípků?

Částečně zahloubit do země a zbytek navršit hlínou?

Re: Povrchový sklep z pytlů (superadobe)

PříspěvekNapsal: 06.04.2018 6:46
od Count
Tradiční sklep, ani vinný sklípek u nás provozovat nejde. Půda je, kromě 30cm ornice na povrchu, samý jíl a podzemní voda je dost vysoko. Sklep pod domem by nás stál asi tolik, co samotný dům, díky různým izolacím právě proti prosakující vodě.

Primární účel by bylo uskladnění ovoce a zeleniny přes zimu. Síla stěny 60cm a k tomu další desítky obsypu hlínou by mohly mráz držet venku.

Zatím jsem ještě nenarazil na žádné měření v takovém prostředí, ale hledám dál.

Re: Povrchový sklep z pytlů (superadobe)

PříspěvekNapsal: 06.04.2018 7:40
od Jason
Pokud budes neco takove realizovat tak poraden vyber ty pytle aby neco vydrzely.. Pred lety jsme si budovali s KVH zakladnu a na satavbu bunkru jsme pouzili pytle od kamose ze mlejna. Presne takoveto potravinarske. Behem jednoho roku z nich zbyly jenom hromady bilejch trasni..

Re: Povrchový sklep z pytlů (superadobe)

PříspěvekNapsal: 06.04.2018 9:42
od Count
Máš z té stavby zkušenost s nějakým typem pytlů? Ano, chci použít potravinářské na obilí. Našel jsem je na bazarech za tři koruny kus. To se vyplatí i kdybych měl dávat dva pytle do sebe. Vnější strana bude obsypaná hlínou, takže rozpad bude pozvolnější a nebude to esteticky vadit. Vnitřní část mám v plánu pokrýt mazaninou. Jednak abych schoval pytle, zabránil jejich náhodnému protržení při manipulaci s věcmi uvnitř a ten rozpad by taky nemusel vadit.

Re: Povrchový sklep z pytlů (superadobe)

PříspěvekNapsal: 06.04.2018 10:46
od LivingShield
S tatou jsme kdysi staveli neco podobneho, ale jednodussiho. Potrebovali jsme uskladnit pres zimu asi tunu repy. Normalne jsme na zahrade odkopli asi 20cm hliny (pod tim uz je jil), pak vzali stare palety a udelali na vysku palety konstrukci (tusim 3x3 palety) a vepredu na sirku jedne palety byl vchod. Stlouct hrebikama a pak se na to hodily stare pytle (nahoru tusim igelit aby nezatykalo) a cely se to zasypalo hlinou (tusim nahore cca 30cm) Sklon kopecku byl cca 45 stupnu. Repa v tom v pohode prezila vzdycky az do jara (jen ji vzdycky trochu ujedly mysi). Puvodne to melo vydrzet jednu sezonu, nakonec to slouzilo asi 4 roky, pak se samozrejme zacly palety rozpadat. V lete v tom zelenina taky vydrzela v pohode. Takze kdyz to fungovalo takhle primitivne, myslim, ze udelat neco vychytanejsiho by nemel byt problem.

Re: Povrchový sklep z pytlů (superadobe)

PříspěvekNapsal: 06.04.2018 12:33
od Kapo
Urobiť to z debniacich tvárnic bude lepší počin. Cenovo to nevýjde o moc viac a už keď sa narobiť, tak nech to stojí za to, a nech to aj vydrží.
Existuje vela riešení. Napríklad betónové prefabrikáty, alebo klembové pivnice z kameňa či tehly.

Re: Povrchový sklep z pytlů (superadobe)

PříspěvekNapsal: 06.04.2018 12:47
od Count
Jistě, vyzdít to z tvárnic, či cihel je také možnost. Chci se ale dostat s cenou co nejníž a taky budu mít po terénních pracech dost zbytné hlíny. Místo abych jí odvážel z pozemku a platil za její uložení, tak ji ponechám v jiném tvaru pro jiné využití. Sklep z pytlů je proto ideální řešení.

Re: Povrchový sklep z pytlů (superadobe)

PříspěvekNapsal: 06.04.2018 13:04
od gravedigger
Já bych to udělal pořádně, tohle je řešení do Afriky. Půjde ti do toho vlhkost, pytle se rozpadnou a zasype tě to.

Ztracený bednění nebo segmenty, já jsem volil segmenty.

Re: Povrchový sklep z pytlů (superadobe)

PříspěvekNapsal: 06.04.2018 13:10
od Kapo
Ono aj tak na hotový sklep treba aspon meter hliny. Aby to udržalo klímu. Tie pytle sa vcelku rýchlo rozpadajú a práce je s tým nakoniec viac, než s murovaním.

To bych už skôr použil staré pneumatiky, aj keď nic moc eko.

Alebo to urobil ako Sepp Holzer. Proste s gulatiny postavená pagoda s dverami, obložená nopovou fóliou a zasypaná hlinou.

Re: Povrchový sklep z pytlů (superadobe)

PříspěvekNapsal: 06.04.2018 13:46
od Patrol
Taky jsem přesvědčený, že potravinářské pytle s hlínou jsou do našich podmínek nesmysl. Mám podobné podmínky jako ty, ale měli jsem štěstí, že jeden zkrachovalec potřeboval prachy, tak nám prodal levně svůj pískovcovej sklep. Odkopali jsme ho, označili barvou číslama každej šutr, rozebrali převozili k nám, a znova postavili. Je to na sucho skládaný, ale museli jsme trochu zmenšit rozměr, protože něco se při rozebírání a převozu stejně rozbilo. Na klenbu jsme měli vyrobenej ocelovej rám, na kterej se šutry poskládali a pak se to podkoplo a klenba se vlastní vahou sesedla do sebe. Trvalo nám asi rok, než jsme to dotáhli do finále, ale výsledek stojí za to.
Tobě bych doporučil nějaké druhojakostní betonové ztracené bednění s pár panelama, nebo překladama ze stavobazaru a pak to celé zasypat tou přebytečnou hlínou.
Potravinářské pytle používám běžně různé a vždy se po pár letech začnou rozpadat. Za tu práci to nestojí. Vydrželo by ti to funkční tak tři roky a pak by jsi se bál tam vkročit, aby tě to nezasypalo.

Re: Povrchový sklep z pytlů (superadobe)

PříspěvekNapsal: 06.04.2018 14:24
od bivoj
DeadMan píše:A co tak postavit něco ve stylu vinných sklípků?

Částečně zahloubit do země a zbytek navršit hlínou?

Ony ty vinné sklípky jsou "zahloubené" poměrně dost - dá se říct, že celé stěny jsou pod úrovní terénu a nad něj jde (a to jen vyjímečně) klenba, na které je pak ještě alespoň metr hlíny. Takže na kvalitní sklep typu vinného (tj. skladovací) se stejně musí ty cca 1,5 - 2 metry vykopat.

Re: Povrchový sklep z pytlů (superadobe)

PříspěvekNapsal: 08.04.2018 17:09
od Hohepa
Trochu mi to připomíná stavby amerického architekta Michaela Reynoldse .
https://cs.wikipedia.org/wiki/Michael_Reynolds
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/archiv/1267774-stavim-z-odpadu-protoze-je-vsude-rika-michael-reynolds
říká tomu Earthship - zeměloď , jednu si pod jeho dohledem postavila partička "nadšenců" i u nás.
http://www.zemelod.cz/cz/zemelod.html
Jejich "životní filozofii" nebudu komentovat
( kdo jim na tom bude týden nádeničit s vlastní stravou a ubytováním a ještě za to zaplatí dva a půl litru :head )

ale to hlavní , základním stavebním kamenem jest pneumatika napěchovaná hlínou
Earthships_Michael_Reynolds.jpg

tedy podstatně větší životnost a odolnost proti vodě..
Někde mám o něm DVD z názvem Architekt odpadků a na rozdíl od těch šu..nů se zeměnkou to má za životní poslání.

Re: Povrchový sklep z pytlů (superadobe)

PříspěvekNapsal: 09.04.2018 0:31
od sauerkraut
Nez psat, ze to nejde, je lepsi zamyslet se nad tim, jaky je smysl toho, ze sklep je v nezamrzne hloubce.

Material okolo sklepa ma nejakou tepelnou kapacitu, ktera vyrovnava teplotni zmeny. A material nad sklepem ma nejaky tepelny odpor, ktery brani tomu, aby zmeny tepla na povrchu ovlivnovaly teplotu ve sklepe.

Takze nejnaivnejsi pristup je zaizolovat sklep tak, jaky by izoloval metr dvacet hliny (to pujde najit v tabulkach). Tenhle pristup ma 3 vady:
- izolace hlinou nema jenom tepelny odpor, ale i tepelnou kapacitu. Takze je nutne bud spocita o kolik vic izolace a nebo ji tam flaknout dost (hadam tak dvojnasobek).
- sklep v zemi je ohrivan z jedne strany (zvrchu) a tepelne stabilizovan z peti stran (kdyz je krychle). Sklep na povrchu to ma opacne, takze je potreba 25 nasobek izolace.
- izolace musi zvladnout vlhkost.

Tepelny odpor zeminy je 2.3 W/(m*K) (Rostl půdapísčitá,hlinitopísčitá- vlhká), extrudovany polystyren (ktery snese vlhkost a pouziva se do zakladu) ma 0.034 W/(m*K).
https://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-vy ... -materialu

1.2m/2.3*0.034=0.0177m polystyrenu pro naivni pristup. Po vynasobeni 2 a 25: 0.0177*50=0.8850m. Takze 90cm XPS ze vsech peti stran to vyresi a bude to asi fungovat jako (pomerne drahy) sklep.

Podle me (ale nejsem stavar! takze doporucuju hledat, nebo se zeptat nekoho, kdo to umi pocitat) by se dalo dostat rekneme na pulku az tretinu, kdyby se pod polystyren navrsilo dost hliny a ten sklipek se o kousek zakopal (treba i o tech 30cm). Protoze cpat hlinu na strop je hodne prace, zkusil bych asi z neceho udelat steny (pneumatiky s hlinou? beton? ztracene bedneni s hlinou?) a dat okolo celeho sklipnu tak metr a pul hliny a teprve pak na to tech cca 30cm extrudovaneho polystyrenu. Na strop jenom polystyren. Jeste bude nutne necim zadelat spary, aby jimi sklipek nevetral. Snad by mohla fungovat montazni pena, kdyz se pres to da neco, aby do toho neprselo (tasky? Vlnite plechy? par centimetru betonu?).

Cast hliny by mohly nahradit PETflasky s vodou - ta ma obrovskou tepelnou kapacitu. Ale nevim, jak dlouho tam ty flasky vydrzi.

Extrudak je pomerne drahy, takze by asi stalo za to zkusit vymyslet, jestli by to neslo udelat z neceho levnejsiho.

Re: Povrchový sklep z pytlů (superadobe)

PříspěvekNapsal: 09.04.2018 10:27
od Kapo
No iste. Tu chce Count žgrlit aj na betone, a určite bude utrácať za kamion polystyrenu... :D

Re: Povrchový sklep z pytlů (superadobe)

PříspěvekNapsal: 09.04.2018 13:25
od Rafael
OT jen takové tláchání a možná k zamyšlení:

Něco podobného jsem zažil. Bohužel...
Mému otci před cca 40 roky se přestal líbit sklep pod celým a celkem velkým domem. Byl tam kotel ÚT a tím pádem dost teplo a málo vlhko.
Snil o pořádném sklepu jak ho znal ze svého mládí. Celý v zemi, vlhký a se stabilní teplotou. Na uskladnění ovoce
, zeleniny, brambor atd..
Před domem byl cca 4m příkrý svah přímo se vybízející k takové stavbě. Vyrazit v něm nějaký "tunel" by jen stačilo. Což by pro něj jako důlního technika a vedoucího pole příprav v dole neměl být žádný problém. I přes to, že nahoře vedla místní komunikace.
Nešel do toho. Pak nějakou dobu přemýšlel o něčem podobném jako ty. Sklípek nadzemní. Ale pak si pár takových staveb projel a zjistil, že to není ono. A taky měl problém kde vzít tolik hlíny.
Tak se začalo na zahradě kopat. V blízké přítomnosti velkého rybníku, močálů, velmi vysoké podzemní vody a starých ucpaných drenáží které ještě vodu z druhé strany po narušení přiváděly.
Ornice byla jen na povrchu a pak jen velmi tuhý a namodralý jíl. A do toho voda. V nejnižším místě výkopu musela být jímka s čerpadlem a spínacím plovákem na odčerpávání vody. Kupodivu ta voda trochu usnadňovala ten boj s tou jílovinou. Kopalo se ručně, z výkopu se zemina tahala po fošnách vrátkem na klasickém dvoukoláku a pak dalším vrátkem do svahu na tu místní komunikaci kde jsme ji pak po cca 100m ji vysýpavali.
Kopali jsme to ve volných chvílích sami dva půl roku. Jen občas pomohla máti coby strojník vrátků nebo mí kamarádi.. Neskutečná dřina, ale šlo to.
Jediný a opravdu velký problém nastal když jsme měli zaarmovány boční stěny, roxory-bednění a čekalo se na domíchavače s betonem. Přišlo období dešťů. Odčerpavací jímka a čerpadlo fungovaly, ale do bednění ujela horní zemina a zčásti ho zasypala. Kuwaaa, dětské lopatičky a mravenčí práce pak nastala. A udělat ještě nové bednění - venkovní po zřícené hlíně...
*
A výsledek?
Dost nerad na to vzpomínám. Neskutečná dřina to byla a výsledek rozporuplný. Díky perfektní izolaci a i přes to, že strop toho sklepa je půl metru pod zemí není to žádný skladovací zázrak. Je paradoxně moc suchý a to i přes to, že ta původně odčerpávací jímka zůstala víceméně zachována - nepodařilo se ji zaasfaltovat takže se musí cca co 14 dní z ní cca 50l vody odčerpat.
Se sklepem kamenným, na chalupě po dědečkovi se ta opičárna srovnat nedá.

Re: Povrchový sklep z pytlů (superadobe)

PříspěvekNapsal: 09.04.2018 16:17
od Count
Díky za namety a pripominky. Pneumatiky, polystyren a beton jsou fajn, ale nic z toho pouzit nechci. Duvodu je vic. Sklep ma slouzit predevsim v zime, dal jsem si to jako maly projektik s ucelem vyuziti hliny z dalsi stavby na pozemku a jestli bude slouzit pet let, budu rad, protoze do te doby snad domyslim prilepek na barak, ktery by mel byt vyhrivan odpadnim teplem ze stavajiciho spajzu. Planuji mit prvni tri vrstvy pytlu pod zemi jako zaklad a az pak jit nad zem a izolovat zaklady odspodu nopovkou. Pres pytle pak plachtu a na ni dalsi hlinu.

Re: Povrchový sklep z pytlů (superadobe)

PříspěvekNapsal: 09.04.2018 21:27
od Cep
Až to budeš vymýšlet, tak se podívej, jak se dělají krechty. Některé tipy (pletivo proti hladavcům) by se mohli hodit i u těch pytlů

Re: Povrchový sklep z pytlů (superadobe)

PříspěvekNapsal: 11.04.2018 11:37
od Atraidis
To count
Jestli trváš na sklepu z pytlů měl bych pár doporučení.
Zaprvé založit co nejhlouběji to půjde. Ideálně do nezámrzné hloubky obvykle 800 mm ale záleží na tom kde bydlíš. Pokud se ti nepovede Dostat se tak hluboko tak bych doporučil se dostat aspoň na pevné podloží. V tvém případě bych to viděl na ten jíl.
Jestli pytle budeš zahrnovat z boku hlínou tak bych doporučil přidat geotextilii nebo nopovou folii mezi pytle a hlínu.Mohli by pak vydržet déle.
Uvnitř bych je doporučil nezamazávat. ( žádná omítka) budeš mít kontrolu nad tím v jakém stavu pytle jsou a kdy je čas sklep zrušit.
Jinak tloušťka té hlíny aby to sloužilo jako sklep by byla dobrá aspoň metr možná i víc.

Jinak jaký je sklep hodně závisí na podmínkách v daném místě.

Re: Povrchový sklep z pytlů (superadobe)

PříspěvekNapsal: 12.05.2018 0:23
od bivoj
OT, možná bz to mělo patřit do videí pro pobavení, ale kdzž se tedz bavíme o sklepech... Tak toto je ten správný level ;) :
https://www.youtube.com/watch?v=VSu7EFmjuQM

Re: Povrchový sklep z pytlů (superadobe)

PříspěvekNapsal: 13.05.2018 7:11
od Fantozzi
Mě překvapuje že na té rotundě neřeší hydroizolace od zemní vlhkosti.

Re: Povrchový sklep z pytlů (superadobe)

PříspěvekNapsal: 20.08.2018 22:13
od dracomalfoy
Ahoj!
Tady Milan. Zdar. Dcera by ráda na zahrádku boudu. Zdá se mi, že superadobe skromnějších rozměrů by mohlo být zajímavé. Líbil by se jí domeček se zelenou střechou - takže mám v podstatě stejný plán jako ty.
mělký ODVODNĚNÝ štěrkový základ (drenáž), kopule z naplněných pytlů, přes to PROVĚTRÁVANÝ dřevěný záklop (dole až po drenáž, nad drenáží sání vzduchu, nahoře odvětrání). Přes záklop hydroizolace a pak už jen hlína (asi s jutou) a kytičky.
Myslím, že budu mít do jara o čem přemýšlet. Zatím řeším materiál => potřebné finance a rovnou jsem narazil na nekonečný pytel - KDE HO VZÍT???? Budu rád za každý nápad a radu. A dej vědět jak ti to jde. Hodně štěstí. Dík Milan

Re: Povrchový sklep z pytlů (superadobe)

PříspěvekNapsal: 20.08.2018 22:24
od PeFi
Bacha na to, aby vám sluníčko nikde nesvítilo na plast, jinak se ten plast rozpadne a zamoří okolí. Mít po celé zahradě malé kousky plastu, které se rozpadají jen co na ně šáhneš, je na mrtvici - vyzkoušeno.

Re: Povrchový sklep z pytlů (superadobe)

PříspěvekNapsal: 21.08.2018 10:05
od bacil
A není lepší ho udělat ze slisované slámy?

Re: Povrchový sklep z pytlů (superadobe)

PříspěvekNapsal: 04.11.2018 21:34
od Count
Letos jsem se ke stavbě nedostal. Tak sem alespoň dám jednoduché schéma stavby, která by, myslím, mohla pár let vydržet v našich zeměpisných podmínkách a budu rád za komentáře.

Re: Povrchový sklep z pytlů (superadobe)

PříspěvekNapsal: 05.11.2018 16:17
od LivingShield
Za me na obrazku chybi reseni mozne vlhkosti. Takze napr. drenaz okolo a hydroizolacni folie (napr bazenkova) kolem podzemni casti.

Re: Povrchový sklep z pytlů (superadobe)

PříspěvekNapsal: 07.11.2018 14:07
od Hdm
Jak bude řešena nosná konstrukce? Čím dýl na to koukám, tím mám větší pocit, že se to prostě zhroutí dovnitř. Nechce se mi věřit, že to udrží jen hliněná mazanina. Pytle se budou různě slehávat, pomaličku přesejpat uvnitř, to není jak přesazovat tvrdé cihly do oblouku/klenby. Ale třeba se pletu, jen jak nad tím přemýšlím...
Viz profesionálně naznačeno na obrázku ;-)
Bude to komolý kužel, nebo jiný tvar?

Bez názvu.png

Re: Povrchový sklep z pytlů (superadobe)

PříspěvekNapsal: 07.11.2018 18:12
od JOBU
Zosype sa to,len zhučí...Vrece nieje kameň,že udrží tvar na "1000 rokov",že kde ho jak položíš tak bude.

Re: Povrchový sklep z pytlů (superadobe)

PříspěvekNapsal: 08.11.2018 7:32
od dracekvo
Hlínu lehce promíchej s cementem a po prvním deštíku se to ani nehne :)

Ale vážně pochybuju o udržitelné teplotě uvnitř. Ta hlína bude v létě sloužit jako skvělej akumulátor tepla a nebo jí fakt budeš muset dát hodně velkou vrstvu. Možná tomu malinko pomůžeš, když se to osází hustou trávou, ale kdo to pak zase bude sekat :)

Re: Povrchový sklep z pytlů (superadobe)

PříspěvekNapsal: 08.11.2018 16:51
od Rafael
Asi to bude OT, ale možná to někomu pomůže, bo kdysi jsme s otcem podobnou věc řešili.
Prvotní nápad byl kopat nebo razit, využít vyvýšeninu pod vyvýšenou veřejnou cestou před domem. Udělat tam něco na způsob "důlní štoly"..
Nakonec od toho upustil. Nebyl to náš pozemek...
*
Dnes by asi nebylo špatné, mimo úplně domácí výroby, použít třeba něco takového - prefabrikované obloukové překlady. Např. https://www.zahradniklenutesklepy.cz/Cl ... klepy.html
anebo:
Jak se dělají klenby ocelářských apod. pecí aby byly samonosné?
Po obvodu je rám a pod ním trochu kuželovitá šablona. Na ní se za sucha kladou cihly s úkosem tak aby vyplnily celou plochu.
Jejích úkosy pak souvislosti s tím rámem zajistí nemožnost jejích zřícení. Asi nejstarší technologie budování stropů to je.

Re: Povrchový sklep z pytlů (superadobe)

PříspěvekNapsal: 09.11.2018 12:08
od Atraidis
To už je lepší to udělat ze ztraceného bednění strop ze spirolu nebo něčeho podobného a obsypat z venku hlínou. Méně práce a vydrží opravdu dlouho. Z venku bych ještě přidal dvě vrstvy lepenky kvůli vlhkosti a nopovku kvůli ochraně té lepenky. To všechno bych zahrnul metrem až metrem dvaceti hlíny a sklep by byl hotov.

Re: Povrchový sklep z pytlů (superadobe)

PříspěvekNapsal: 20.11.2018 21:44
od DeadMan
Jak se dá z pytlů postavit i dům https://m.youtube.com/watch?v=SXljsd2e-Jg