Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

...aneb debata mezi zastánci kolektivního přežívání.

Re: Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

Příspěvekod Jardaxyz » 10.12.2018 13:27

Rafael píše:Na samotě u lesa v polích jsem měl problém uhájit jen úrodu v sadu.
To byly nájezdy místních z vesnice. Srovnatelné se řáděním sarančat nebo termitů. Traktory s vlečkami, náklaďáky, multikáry - odřené dolámané stromy atd.
A v některých případech to byli známí od kterých bych to vůbec nečekal.
Ale někdy i vzdálenějších. Třeba podnikový naklaďák z Tatry Kopřivnice Vráželi s ním do kmenů švestek a plody jim padaly přímo do korby.
*
V posledních létech takových případů ubývá. Nevím jestli za to může pes, nebo to že tam jsem skoro pořád, nebo místní "sběrači" zlenivněli.
Poslední roky přijdou a zeptají se, už žádné masové nájezdy nejsou.
*
Na druhou stranu, co tak slychávám se všude neustále zhoršují sousedské vztahy. Hádají se, dělají si schválnosti, soudí se o kdejakou blbost a v jedné nemovitosti se neshodnou ani sourozenci.
Takže co se týče nějaké společné obrany vesnice nebo osady s takovými lidmi byl bych velmi skeptický:-(((


A mel jsi to oznacene cedulemi? To bych neveril dnes bude nekdo masove krast ciziho majetek ... to vedeli ci to je? Ti znami?

A nyni chteji zvednout na trestny cin z 5000 na 10000 CZK...
Jardaxyz
 
Příspěvky: 27
Registrován: 10.12.2018 8:11

Re: Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

Příspěvekod Rafael » 10.12.2018 18:15

jardo, to je dávná historie. Poslední roky se to děje jen velmi omezeně.
Jinak to byl, je, celkem rozlehlý selský sad protknutý polní cestou.
Mimo stromů i rozsáhlá rybízovna, borůvkovna a angreštovna.
Bez cedulí a oplocení.
(Jen v době vzrůstaní byly keříčky chráněny el. ohradníkem. Hlavně proti zvěři čtyřnohé, samota v polích u lesa. Ale dlouhodobě to udržitelné nebylo, Jen než to vyrostlo a výsadby se zahustily).
Ale fungovalo to i na dvounohé. Hlavně jak bylo sychravo a sršely z toho jiskry.
pixlr_20181210181050548.jpg
pixlr_20181210181050548.jpg (19.01 KiB) Zobrazeno 6590 krát
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Rafael
 
Příspěvky: 1813
Registrován: 07.12.2017 17:26
Bydliště: Valašské království

Re: Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

Příspěvekod Jardaxyz » 12.12.2018 5:24

Nojo, drive lide meli jeste pozistatky socialismu v sobe (vse je vsech, nebralo se tojako kradez), dnes uz si to malokdo dovoli, protoze prece jen nejake povedomi o (soukromem) vlastnictvi je vyssi.

I kdyz nedavno jsem si par kukurice do batohu take uloupnul :-) obrovskemu zahranicnimu zemedelci korporaci neubude :)
Jardaxyz
 
Příspěvky: 27
Registrován: 10.12.2018 8:11

Re: Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

Příspěvekod Matěj » 14.12.2018 12:55

Dědovi kradli brambory pořád, ale to je už taky jiná doba. Jezdíval na kole kazdou chvíli kontrolovat pole. Tehdy si je zloději museli vlastnoručně vykopat, nevím, jestli by se jim to oplatilo ještě dneska.
Matěj
 
Příspěvky: 1216
Registrován: 28.08.2016 10:52
Bydliště: okres KM

Re: Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

Příspěvekod tygrsdrakem » 24.01.2019 11:40

Kolega Zavilka to v předcházejících příspěvcích popsal velmi trefně. Především se mi líbí ten seznam otázek - úkolů, co všechno je třeba zajistit. Ví, o čem mluví.
Myslím, že v zásadě to velmi konvenuje s myšlenkami, které zde prezentuji já nebo Maximus - tedy s potřebou udržet pokud možno systém funkční, alespoň na lokální úrovni. Z toho pak logicky plyne Maximova idea armádou kontrolovaných a podporovaných regionálních ozbrojených záloh ("Teritoriální obrana"), v podstatně něco na způsob Estonské obranné ligy, americké Národní gardy, a podobných.. viz též vlákno http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=7&t=3408&start=280 asi tak od února 2015.
Pro zájemce o podrobnější studium článek Libora Stejskala zde již patrně citovaný: https://www.researchgate.net/publication/274069675_Dobrovolna_obcanska_participace_pri_zajistovani_obrany_Koncept_zkusenosti_a_perspektivy
Prostě představa že pár osvícených Rozpadlíků v den SHTF rozdá svým nepoučeným, netrénovaným a vyděšeným spoluobčanům kvéry ze své trezorovky a společně s myslivci vybudují přes noc funkční domobranu je poněkud mimo...
Další věc samozřejmě je, že občané nesmí nechat systém zvlčet do té míry, že je začne utlačovat místo aby je chránil. K tomu vede legitimními prostředky jediná (imho) cesta: Osvěta, osvěta, osvěta. Jinými slovy, je třeba vhodným vysvětlováním a vzděláváním snížit podíl ovčanů ve voličeké populaci natolik, aby neměli navrch nad občany a nevolili lidi, kteří ten systém rozkládají. Ale to už je hodně OT.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
tygrsdrakem
VIP
 
Příspěvky: 473
Registrován: 01.06.2013 17:23

Re: Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

Příspěvekod vratnikp » 11.07.2019 20:00

tohle vlákno nemám ještě dojeté do konce (strana 8. - dotáhnu to při zítřejším rozvracení, teda budování německého socialismu), ale dokončím svojí myšlenkovou mapu z vlákna http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=10&t=1784&start=580. Chtěl bych se držet nejreálnější linky a upustit od fantazýrování. Miliho komentáře byly nejpřínosnější.

budu hodně teoretizovat a budu rád, pokud moje vize bude někomu stát za reakci

obecně, se můj plán točí kolem scénáře absolutního rozpadu státu a služeb, budování vesnické komunity v případě občanské války, povstání bankomatů v rámci Industry 4.0 atd. mi přijde zcestné

Problém obrany vesnice má podle mne dvě zásadní roviny, které se prolínají.
lidé - nad lidmi jsem zlomil hůl, mají se jak svině v žitě, makaj jen 40h týdně a k čemu to kvantum volnýho času užívaj? k budování něčeho? k práci na sobě? Ne. konzumní hojnost a mír je neměnný standard. z mých přátel se několik považuje za rozpadlíky - jen proto že si občas něco přečtou, kriticky myslí, a sbírají zbraně a konzervy... ti co to myslí vážně a odepřou si trochu konzumního pohodlí jsou tři. u zbylých tří, prepperství končí v momentě kdy se dostanou na hranici své komfortní zóny, nepracují na svých slabých stránkách, ale vydávají je za ctnost - "sem tlustý prase protože se mam dobře/ mam tolik zbraní že můžu bojovat v několika válkách, já se ubráním všemu co má dvě a víc nohou", ale když dojde na lámání chleba, tak oheň rozdělaj zapalovačem, nebo jdou hrát počítače. a to jsou ti, co alespoň kriticky myslí. Co ten zbytek co hladí mobily 10 hodin denně. takže já se domnívám, že kdyby ze dne na den přestal existovat stát, tak většina obyvatel do půl roku nebude
takže buduli uvažovat svojí rodnou vesnici, půl roku po průseru tu mám z původních 300 obyvatel 120 lidí co ručně makaj na polích nebo se starají o rybníky.

střelecko-taktická příprava - myslivci, ačkoliv myslivosti fandím, a v příštích 5 letech si chci udělat lovecký lístek, tak, budu generalizovat, myslivec si dojede na posed autem kde buď usne nebo střelí prase. Pokud má štěstí tak nepostřelí ani sebe, ani nikoho jiného. bezpečná manipulace je tristní. myslivci dobří pouze na statickou obranu v místě, kde nebudu provádět protiútok
sportovní střelci - generalizuju:"libovolná pistole a automatický trap - platí to co o myslivcích, kořalka na rozjezd před soutěží a když beru bouchačku tak to zadrápuju prstem do lučíku - vy běhači to máte jináč."
airsoft/paintbal - kdyby se mnou měli řešit situaci, tak se víc bojím jich než nepřítele, za mne jim chybí respekt ke zbrani, ale možná mám zkreslený pohled plný předsudků
záložáci - výcvik už zapoměli, strýc šel do výslužby jako kapitán ženistů v pozdních devadesátkách, otec a tchán (ročníky 66.) manipulace opět tristní (s vz. 58), co beru pozitivně tak ke zbrani chovají respekt. dokážu si představit, že po týdnu výcviku by se s nimi nechalo pracovat.

generalizuju a existuje nemalá řada vyjímek, ale vyjímka potvrzuje pravidlo a výše je popsán můj postoj ke skupinám, na které se pohlíží jako na vhodné pro jádro domobrany

Materiál:
co ve vesnici není teď, nebude tam ani po rozpadu, to si myslím. Rotě AZ při KVV vozí před cvičením zbraně ze skladů na druhém konci republiky (neověřená informace). Takže pochybuju, že se vesnice dostane k vojenskýmu materiálu

takže ze 120 lidí ve vesnici mám 20 lidí s braneckým výcvikem a jsou vyzbrojení kombinací samonabíječek a opakovaček, dalších 20 lidí na které zbraně nezbyly. Střeliva tak na 3 minuty obranného boje. Setkat se s partou kultivovaných lesních mužů jak to popisoval Mili, tak je budu chtít naverbovat a vydržovat si je. V případě hrubšího přístupu lesních mužů bych asi začal chystat nějakou chytrou likvidaci.

tolik k představě, já, starostou z boží milosti...

reálně:
navážu na svůj příspěvek ve výše uvedeném vláknu - reálným cílem, v případě absence státních služeb, pro sebe vidím v organizaci sousedské hlídky s cílem zajistit veřejný pořádek a bezpečnost - u sebe v ulici. Vizí nechť je organizace městské části (400 obyvatel v 10 ulicích z celkového počtu 5000, maloměštáci za řekou si můžou dál hledat wifi signál jak se jim zlíbí). Případně poslušnost zbytků státní moci (zastupitelsto) a korekce směřování formou občanské iniciativy. Osobně i po rozpadu zůstanu prepperem - dobře už bylo a neventilovat co všechno mám a vím, dokud to pro mne není výhodné. Nebudu se, ani s blízkým okolím (sousedství v ulici) dělit o svoje zásoby, pokud by to mělo mou rodinu ohrozit, nebo bych z toho nic nezískal. všichni jsme měli stejnou možnost se připravit, tak ať každý sklidí, co zasel. Jak tu bylo psáno, mocenské vakuum bude něčím vyplněno. Buď se přispůsobím a budu dál tajit že mám stále pár tisíc nábojů do deseti zbraní a jídla pro rodinu na půl roku (dám Milimu co chce a ještě něco navíc za to, že zlikviduje partu nájezdníků, které jsem už 2x rozehnal) nebo vše zakopu/resp. nevykopu a sbalím rodinku a zmizíme ke zpřáteleným prepperům do okolních vesnic. Přestože většinu LOSů, kam vyjdeme vyhrávají lidé z mého okolí, vždy tu je někdo lepší... a pokud je šance vyváznout z konfliktu materiálně, přijmu to. získám minimálně částečnou ochranu lesních mužů. Pokud by lesní muži byli neurvalí a třebas si nárokovali ženský, nebo metrosexuály z vesnice, i s tím nejlepším lze vyběhnout, ale osobně bych se té situaci chtěl vyhnout i útěkem do lesů. Jak zde bylo často propagováno - vystoupit a vést, tak osobně to mám spojené s tím, že ostatní uplatím otevřením svých skladišť, rozdáním svých zbraní, čili přijdu o svojí výhodu, mít navrch. A lidem prostě nevěřím, obrana můsí být důraznější než útok, a když se kouknu na materiál kolem sebe, nedokážu si představit, že tihle lidé drží pozici do posledního náboje podle rozkazu. V momentě kdy uvidí jiné, snazší východisko tak svého vůdce ochotně hodí napospas útočícímu warlordovi, a to i v případě vyrovnaných sil, nebo dokonce poměru v neprospěch warlorda. Hledat inspiraci v historii podle mého dost dobře nejde, neboť se dřív nosili jinačí hodnoty než dnes.
Takže můj pohled na věc, být prepperem i "až to rupne", starat se v první řadě o blaho svého nejbližšího okolí, mít plán na všechny myslitelné nepříznivé situace a ideálně ještě záložní plán. projevit se iniciativně, když z toho budu mít výhodu, nebo je to nutné, ale lidem prostě nevěřím, že mne v případě největší nutnosti nenechají v první linii samotnýho. Kdo byl pohodlný konzument nebo hajzlík na hraně zákona v době hojnosti, bude nespolehlivý i "až to rupne"

abych zodpověděl dotaz vlákna: "Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?"
ano je, ale základem je odhodlání obránců, ochota se obětovat. A myslím si, že dnešní populace to už v sobě nemá, jen jak ten eletrický proud plout cestou nejmenšího odporu...Dále dostatek materiálu a secvičenost. Operátorský výcvik nepovažuju za nutný, úroveň branecké armády z poloviny minulého století bych bral jako dostatečnou. Vezmeme li si jako model Miliho partu 14ti lesních mužů, tak si troufnu říct, že s 30 chlapama s braneckým výcvikem a 70. let starou taktikou (find him, flank him, finish him atd.) bych je, při znalosti okolí a minimální přípravě vypráskal. Ale přišel bych o část lidí. Tím bych přišel určitě i o velkou část jejich odhodlání - "proč Franta umřel při záchraně Pepovo manželky"? Nehledě na úbytek materiálu a jeho nemožnost ho doplňovat, neboť vypráskání 14 lidí co maj sjetou pokročilou taktiku by mi sebralo víc materiálu, než bych z padlých získal

P.S. doufám že to má nějakou formu, do filosofování jsem zabřed víc než jsem chtěl
vratnikp
 
Příspěvky: 88
Registrován: 21.08.2015 9:39

Re: Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

Příspěvekod BiSon » 12.07.2019 7:07

Ahoj,
uz jsem to tady asi psal, zasadni otazka je, proti komu se branit?

Proti vicemene nesourode parte zoufalcu s improvizovanymi zbranemi to asi pujde - proste pripraveny covek bude mit palebnou prevahu a mel by mit i rozmyslenou taktiku.

Ja za sebe si nedelam iluze (v pripade totalniho rozpadu) - z jedne strany je 601sss a z druhe strany 72. mechanizovany prapor. Holt s nema bude treba byt zadobre. Proti zkusenym, vybavenym a v boji ostrilenym jednotkam proste neni zadna sance ubranit se koordinovanemu utoku.

Milliho lesni muzi budou nekde mezi tim, imho maji velikou vyhodu - pohybivost, a s tim souvisejici volbu cile, mista a casu. Vesnice uz davno nejsou staveny jako opevnena sidla, takze v dlouhodobou uspesnou obranu moc neverim.
BiSon
 
Příspěvky: 262
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

Příspěvekod Matěj » 12.07.2019 21:27

Takže můj pohled na věc, být prepperem i "až to rupne", starat se v první řadě o blaho svého nejbližšího okolí, mít plán na všechny myslitelné nepříznivé situace a ideálně ještě záložní plán. projevit se iniciativně, když z toho budu mít výhodu, nebo je to nutné, ale lidem prostě nevěřím, že mne v případě největší nutnosti nenechají v první linii samotnýho


Jo, o tom to je... V případě průseru každý za sebe a nikomu nevěřit a nepustit si nikoho, koho fakt dobře neznám k tělu (otázka kolik lidí to je? :) ) Ideálně splynout s okolím neschopných, nezásobených budižničemů, kteří jsou odsouzeni k smrti hladem a chladem, nevybočovat, neupozorňovat na sebe. Ono nemusíme chodit do historie moc daleko, abychom našli spoustu konfliktů, kdy doslova přes noc začal soused zabíjet souseda. A ostatně nemusíme chodit ani geograficky daleko...

Bránit vesnici mnohonásobné přesile? Utopie. Bez šance... Vemte si, jak jsou vesnice a města stavěny. Dávno to nejsou opevněná bránitelná sídla. Jako bonus je většina novějších staveb z ytongu nebo jsou to dřevostavby. Při prvním náznaku problémů to lehne popelem. A i kdyby nebylo, tak zkušenější (nejen vojenská) jednotka si s Frantou i Pepou, kteří nebudou na útok připraveni, poradí docela snadno.

Ja za sebe si nedelam iluze (v pripade totalniho rozpadu) - z jedne strany je 601sss a z druhe strany 72. mechanizovany prapor. Holt s nema bude treba byt zadobre.


Abys nebyl překvapený, až ti vybrakují zásoby, přibijí tě na vrata a znásilní manželku. Zase tak bych na to nespoléhal. V armádě jsem strávil roky a je tam úplně běžné zastoupení společnosti. Tzn. včetně fakt regulérních hajz*ů, co se nebudou štítit to udělat. Psychotesty nepsychotesty. Myslíš, že nepojedou v případě potřeby na sebe? A krom toho... Kolik chlapů zůstane v případě fakt velkého průseru u útvarů? Taky mají své rodiny, někteří žijí hodně daleko od útvarů, kde aktuálně slouží a jejich počet taky vlastně není nijak vysoký. Kromě toho, tyto jednotky, na začátku průserů pravděpodobně přestanou existovat.

Nadějné vyhlídky... Doufejme, že to nezažijeme a pokud ano, tak budeme mít hodně velkou dávku štěstí.
Matěj
 
Příspěvky: 1216
Registrován: 28.08.2016 10:52
Bydliště: okres KM

Re: Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

Příspěvekod BiSon » 13.07.2019 12:53

Matěj píše:Abys nebyl překvapený, až ti vybrakují zásoby,....


Nedelam si iluze, neboj :)
Jenom rikam, ze podobne jednotky (nebo jejich zbytky) budou/muzou mit lepsi startovaci caru.
Spis chci naznacit, ze nekdo z nich se s velkou pravdepodobnosti stane lokalnim warlordem a par jednotlivcu na tom celkem nic nezmeni.

Stejne zavisi na scenari, vymyslet si muzeme cokoliv.
BiSon
 
Příspěvky: 262
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

Příspěvekod Count » 13.07.2019 14:33

Je zajímavé, jak každý počítá s tím, že se stane šedou myší na venek a bude dál využívat své zásoby. Pokud bych měl možnost kecat do obrany naši vsi, první pravidlo bude “Chceš ke společnému korytu? Tak ti prohledáme barák a podělíš se.” A zároveň se toho pravidla bojím, protože má připravenost jak ve formě jídla a obrany, je mojí jedinou výhodou. Můžu ještě nabídnout znalosti, ale ty jsou použitelné, až to poleví.

Z mého pohledu je lepší, znát alespoň nejbližší sousedy a když to prdne, tak vystoupit a hájit svoje okolí a ostatní zapojovat tak, jak se nabaluje sněhová koule. Když takových skupin bude víc, spolupracovat, ale místo jednoho centra, držet několik menších, s částečnou autonomitou.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
Count
VIP
 
Příspěvky: 700
Registrován: 20.05.2015 18:11

Re: Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

Příspěvekod vratnikp » 16.07.2019 14:48

souhlasím, jak jsem psal mým cílem je, v případě nutnosti, organizace sousedské hlídky na úrovni ulice a budu doufat ve snowball. Bohužel v dnešní době nevěřím, že by odcizení lidé, kteří žijí pár set metrů od sebe (takhle dnes vidím vesnici) byli schopní nezištně spolupracovat. Přičemž průměrný vesničan je dnes zástupcem druhu Homo Modernus, už nemá ani ty záhonky ani slepice, natož narvanej špajz (Lídl mam přece cestou z práce). Takže možností by bylo si koupit, až to bude nutné, loajalitu distribucí svých zásob, čímž se ale člověk připraví o svojí výhodu a ještě si na hlavu namaluje terč, neboť jakýkoliv neúspěch půjde za ním. Takže obrana vesnice stojí na jednotnosti obyvatel a dovedu si představit udržení této jednotnosti v rámci desítek lidí. V rámci stovek už ne. A co ve dvaceti lidech ubráním? ulici před kriminalitou a hladovým davem. Tomu věřím a to je můj cíl. Nevěřím, že by bylo v dnešní době možné z týdne na týden sjednotit vesnici za jednotný zájem
vratnikp
 
Příspěvky: 88
Registrován: 21.08.2015 9:39

Re: Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

Příspěvekod Matěj » 16.07.2019 20:07

Ani ulici neubráníš. Většina zástavby v ČR je strategicky dost nevýhodná. Možná pár domů a to ještě musí být s případnou obranou uvažováno při stavbě, respektive architektonickém návrhu. A stejně to neubráníš dlouho. Pokud bude někdo mít zájem se tam dostat a v horším případě mít i prostředky, tak neubráníš nic.

Mimochodem, ohledně toho odcizení na vesnicích. Žiju ve městě a neznám sousedy na druhém konci ulice. O víkendu jsem byl u kamaráda na vesnici, grilovali jsme apod. V sobotu jsme vyrazili ráno dokoupit zásoby a měl pomalu jsem se vrátil do mládí, kdy znal každý každého, nakonec mě dostal tím, že nezamykal ani auto, protože prý "kdo by mu to kradl, když se všichni znají", přitom nemá ani nějak nezajímavou starou popelnici, o kterou by zloději neměli zájem. Tak třeba to není všude ještě tak hrozné, jako jinde.
Matěj
 
Příspěvky: 1216
Registrován: 28.08.2016 10:52
Bydliště: okres KM

Re: Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

Příspěvekod Bill Masen » 16.07.2019 21:48

V naší čtvrti to taky funguje tak, že podnikáme společné akce u kulturáku a když někdo nechá otevřený kufr u auta a klíče v zámku, tak mu to někdo zavře, zamkne a klíče podá do okna. Vím kdo má zbraně, ale stejně, je to moje výhoda a bránil bych především svojí rodinu a barák.
Uživatelský avatar
Bill Masen
VIP
 
Příspěvky: 2745
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

Příspěvekod bivoj » 17.07.2019 0:01

Matěj píše:..Většina zástavby v ČR je strategicky dost nevýhodná...

Ale to se dá celkem lehce změnit. Pát tisíc pytlů s pískem, pár okopů a trošku ostnatého drátu - a hned je dané místo strategicky daleko lépe bránitelné. Chce to jen nesedět na zadku ale udělat si defenzivní a ofenzivní plány řešení situací v daném místě. To vám udělá buďto za peníze každý dobrý kontraktor, nebo se to lidi naučí přirozeně (se započítáním ztrát) sami.
Sic semper tyrannis.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
 
Příspěvky: 2484
Registrován: 03.09.2012 18:54
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

Příspěvekod Matěj » 17.07.2019 6:58

To je sice fakt, ale jak jsem psal i výš. Většina nových staveb je i z nevhodných materiálů. Stačí kouknout na oblibu dřevostaveb nejen v mém kraji. Já to myslím hlavně obecně. I když bych to mohl vztáhnout i na sebe - na druhou stranu, alespoň, když jsem já stavěl a řešil tehdy každou korunu, tak jsem část baráku postavil ze starých cihel z bouraček, kterými mě zásobovat příbuzný, který dělal v demoliční firmě (ale když si dnes vzpomenu, jak jsem tehdy jako debil a vlastně nejen já, ale půl rodiny oklepali kvanta cihel, tak dneska bych se na to vykašlal a postavil to celé z ytongu stavět e stejném věku a stejné finanční situaci jako tehdy ). Nicméně, pořád platí, že zástavba je dlouhodobě neubránitelná. Možná proti tlupě trhanů, co jdo okolo. Ale proti někomu, kdo bude mít prostředky (a čas + moment překvapení) nebude šance. A myslím, že ani chaotickým trhanům nebude dělat problém třeba tu drevostavbu, vesměs bez sklepa apod., zapálit - a pak je osadník v háji.
Matěj
 
Příspěvky: 1216
Registrován: 28.08.2016 10:52
Bydliště: okres KM

Re: Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

Příspěvekod Královák » 17.07.2019 7:35

K tomu bych ještě poznamenal důležitou věc, že většina staveb je napojena na vodovodní, kanalizační řad a elektro NN. Kolik lidí by bez těchto vymožeností dokázalo existovat - jo fajn - uděláš si kadibudku na zahradě, někdo ze sousedů bude mít funkční studnu - ale už vylejzáš ven a násobíš nebezpečí zranění. Jak budeš vařit nebo topit. Jasně ty to máš jako prepper už vyřešené ale co parta lidí, kteří to v ulici obci nemají. jenom zdroj závisti a třenic. Prostě ubránit se proti drobet vyzbrojenější a organizovanější partičce, která neřeší děti na krku jako ty, není reálné. Něco jiného bude parta pobudů či příležitostních zlodějíčků.
Královák
 
Příspěvky: 204
Registrován: 07.07.2017 11:39

Re: Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

Příspěvekod Maximus » 17.07.2019 9:44

Myslel jsem, ze je to jasne, bez spoluprace v ramci sirsi komunity je hajitelnost vesnice proti komukoliv trochu organizovanemu a odhodlanemu bez sance. Lokalne jde jen o to ziskat cas, aby sehrana parta ozbrojenych a alespon elementarne vycvicenych a sehranych sousedu provedlo utok do tylu utocniku, kteri ocekavaji odpor maximalne par "myslivcu" palicich z oken domu.
V pripade mensiho poctu obrancu by mel nejvetsi efekt nekolik "ostrostrelcu", kteri by ze zalohy zacali likvidovat utocniky. Nekolik presnych zasahu cilenych na velitele a nejlepe ozbrojene a vycvicene utocniky (neni to zas tak tezke poznat) by melo v rade pripadu k uhajeni vesnice stacit. Jsou dolozeny pripady, kdy jeden ci dva odstrelovaci dokazali zastavit utok cele roty.
Na udrzovani takovych kapacit nestaci urcite ani nekolik rodin "rozpadliku".
Komunita musi mit dostatek kapacit nejen bojovat, ale I pecovat o chod hospodarstvi a udrzovani alespon nekterych vymozenosti civilizace.
Tim nerikam, ze organizovat se jen v ramci ulice nema smysl, ale to je reseni opravdu jen proti "zombikum", kteri mohou jit rabovat o ulici vedle, kde zadny organizovany odpor neni. Casem ale bandy "zombiku" proridnou, ale ti co preziji budou mnohem organizovanejsi, schopnejsi, zkusenejsi a tim nebezpecnejsi. Darwin zafunguje I tady.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Maximus
Moderátor
 
Příspěvky: 4074
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

Příspěvekod malajizva » 17.07.2019 9:55

ahoj,
jen poznámka k odstřelovačům. Útočníci mají stejnou možnost - zahájit likvidaci vesnických vůdců z povzdálí. Taková taktika je dost devastující pro celou vesnici.
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Uživatelský avatar
malajizva
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 785
Registrován: 14.10.2014 19:46

Re: Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

Příspěvekod Matěj » 17.07.2019 10:30

Odstřelovač ale není vhodný prostředek pro vedení defenzivního boje. To, že dokáže během bojové akce zastavit postup roty je jiná věc, ono je odstrelovač hlavně psychologická zbraň, když voják neví odkud střela přiletěla a kdo může být další. Pokud by se jim ho povedlo této rote lokalizovat, tak bude mít problém. Proto se pálí z jednoho postavení tuším ideálně max. 2 rány (hádám, nevím) a pak je nutné změnit pozici, popř. desítky hodin vyčkává ve vlastních chcánkách na dobrý výstřel.
Ono je spíš myšleno něco na způsob "ostrostřelce", tedy vojáka vycvičeného na postrelovani cile přesnější zbraní (např. S puskohledem ), u nás v armádě běžně s SVD.
Matěj
 
Příspěvky: 1216
Registrován: 28.08.2016 10:52
Bydliště: okres KM

Re: Je možné ubránit vesnici několikanásobné přesile?

Příspěvekod Bill Masen » 17.07.2019 11:03

Nedělám si iluzi. Ve chvíli kdy půjde do tuhýho nebudu dávat zbraně sousedům, abychom šli na stanoviště bránit vesnici, ale rozdám je rodině, aby bránili sami sebe. Ono je hezký, že se mi podaří s pár sousedy zlikvidovat půlku útočící party, když mi zatím ta druhá půlka vleze do baráku. Moje rodina má pro mě vyšší hodnotu, než zbytek ulice.
Takže v organizovanej odpor nevěřím a bude to každý sám za sebe. Když uvidím jak se partička deseti lumpů snaží vlámat sousedovy do baráku, přitáhnu střelbou pozornost na sebe? A udělají to i ostatní, i když jsme se tak dohodli? Těžko.
To by celá vesnice musela být rozpadlická komunita, protože v míru, se na válku nikdo připravovat nebude.
Uživatelský avatar
Bill Masen
VIP
 
Příspěvky: 2745
Registrován: 08.02.2015 16:49

PředchozíDalší

Zpět na Přežití v komunitě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník