Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

PříspěvekNapsal: 25.09.2014 13:39
od PIPboy
Na tento problém narazil nejeden rozpadlík. Kdo má v rodině právo veta o kterém se nediskutuje, ten je docela v pohodě. Ne tak ostatní kteří potřebují souhlas manželky ( tchýně :-) ) ke koupi věcí. Přátele také není možné přesvědčovat silou. Stejně nakonec všichni budou tlouct na dveře vašeho krytu a v rámci rodinných pout, lásky, přátelství a jánevímčehoještě se budou dožadovat vstupu.
Strategie prepperů, kteří si myslí že se s manželkou a dvěmi dětmi posadí na hromadu nasyslených zásob a budou v pohodě, je nebezpečně naivní. V tèžké době je každá pomocná ruka (svírající zbraň) užitečná. Jen je řeba se důrazně vyvarovat přijetí problematických a konfliktních osob do komunity (byť příbuzných). Tolik k úvodu.

Přiznám se, že já už z toho začínám být zoufalý. Sice s širší rodinou mám výborné vztahy, ale přesvědčit je k investicím aspoň do základních zásob a vybavení se zdá být nemožné. Všichni si naivně myslì, že současný životní styl si udrží napořád. Nebyla jim dostatečným varováním válka v jugoslávii, ani začátek krize 2008, dokonce ani zoufalá situace Řecka, které ekonomičtí jestřábi trhají na kusy a další evropské země budou následovar (zvlášť pokud bude přkjata transatlantická dohoda). Ignorovat skutečnost, že v zemi vzdálené od našich hranic pouhých 400 km (!!) zuří krvavá občanská válka je naivita hraničící s blbostí adepta na darwinovu cenu. K tomu už není co dodat.

Nepomáhá ani, že jim občas pošlu varovný článek z poměrně seriozního nezávislého média nebo od uznávaného publicisty. Raději věří té uklidňující propagandě z prolhaných oficiálních médií. Fakt nevím jak s nimi pohnout. Navíc nejsem tak bohatý abych zařídil zásoby a vybavení pro všechny a jen jim v době PA řekl pojďte dál, už to tu na vás všechno čeká, rád vás tu vidím i když jste přišli s holými zadky a bez jediné koruny a vůbec mi nevadí, že jste poslední penìze utratili za dovolenou u moře a nenechali jste si žádnou finanční rezervu. Takhle to opravdu nepůjde.

Můžete někdo poradit co s tím (s nimi)? Určitě nejsem sám, kdo tenhle problém řeší. A času mnoho nezbývá.

Re: Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad

PříspěvekNapsal: 25.09.2014 13:54
od Joezbrna
A je nutné přípravy prezentovat jako přípravy na apokalypsu, válku apod.?
Děti jde tahat na vandry, naučit je vařit na ohni, hledat potravu v přírodě, spát na sněhu, střílet vzduchovkou, lukem, malorážkou, pistolí, skrývat tábořiště (cvičně třeba v národním parku), ...
Nákup zásob trvanlivých potravin a kvalitního vybavení pro pobyt venku při pravidelném ježdění ven taky dává smysl.
Co konkrétně chceš mít připraveno a nejde to nacvičit nebo nakoupit jako "civilní" záležitost?

PříspěvekNapsal: 25.09.2014 14:01
od Fabulous
Nerad bych se mýlil, ale podobné vlákno zde již je?

PříspěvekNapsal: 25.09.2014 15:08
od Skalik
Fabulous píše:Nerad bych se mýlil, ale podobné vlákno zde již je?

Jo je probíralo se tam hlavně to, že jeden z partnerů se o rozpad a s tím související nezajímá. Avšak úvodní příspěvek určitě nebyl z 2/3 tvořen blbejma kecama o médiích, krizích a dovolenejch. Aneb máme kryt, ale moře děcka ještě neviděli. :lol:

PříspěvekNapsal: 25.09.2014 15:39
od MacGyver
Někoho o něčem přesvědčovat je ta nejhorší možnost na světě ať už se jedná o cokoliv. Není lepší ukázat možnosti, ať si každý vybere co je mu libo?

Pár lidí, zde zná osobně nejednoho člověka, kterému obavy o budoucnost přerostly přes hlavu a prakticky mu zničily život. Hodně lidí, kteří již překročili určitou hranici, žije už nyní v rozpadu a nemá k tomu jediný racionální důvod. Jestli se konec světa nedostaví, vyřídí je to už úplně.

Rozpad se poměrně hodně vymezuje, vůdčí extrémním alternativním způsobům života, fundamentálnímu prepperství, sektářství atd. Zdravá hranice je pro každého jinde, ale duch hesla "Buďme připraveni na nejhorší, ale očekávejme nejlepší!" by mělo být tesáno do kamene. Všude kolem je mrtě rozpadlíků a ani o tom neví. Moje babička strčí do kapsy mnohé nebezpečné mladé hochy vyskytující se na tomto fóru. Vím ale, že počáteční panika mnohých panelákových lidí, kterým život trošku vybočí ze stereotypu a nachystá jim překvapení, je v konfrontaci s touto neznámou realitou obrovská.

Osobně si myslím, že je celkem jedno, jaký má kdo pozemek, jestli má třicet nebo tři sta konzerv. Důležitější je jak umí žít sám se sebou a s okolím. Proroků, mesiášů a jiných bláznů je až příliš. Osobně se k nim řadit nehodlám.

PříspěvekNapsal: 25.09.2014 16:05
od Kapo
Pripravit sa treba hlavne v hlave. Naškrečkovať zásoby a zakopať sa pod zem do betónu je typická predstava prípravy každého typického občana konzumnej spoločnosti.

Avšak o zásoby prídeš, ani nevieš ako, možno sa k nim ani nedostaneš. A na kolko si naškrečkuješ? Na týždeň? mesiac? rok? A čo potom?

Vedomosti by nám mali pomôc prežiť spolahlivejšie, ako dáka tuna paštik a suchárov. Preto treba sysliť radšej tlačené knihy, dokumenty skúsenosti. Staré preperské porekadlo vraví: Lepší návod v hrsti, ako bunker na streche....či tak dáko.
A ako spomínali chlapci, rodinu brať na dovolenku na čundre, na chatu, v lete v zime, nech má horská služba v tatrách stále čo robiť :D

PříspěvekNapsal: 25.09.2014 17:00
od PIPboy
Tak samozřejmě jsem už byl upozorněn, že mi z toho může hrábnout a jsem si toho rizika vědom. Komické ovšem je, že mi tohle většinou říkají známí, kteří žijí ze dne na den, na účtu žádné finanční rezervy, nepatří jim ani psí bouda natož nějaký pozemek, bydlí v drahém podnájmu, zbytek výplaty utratí za blbosti a kdyby je vyhodili z práce (smlouvu mají samozřejmě na rok) tak jsou do týdne na ulici. Ještě před pár lety jsem je přesvědčoval, že je lepší po vyhození z práce jít do vlatní malé chalupy 20 km za městem, než zůstat ve městě pod mostem. Marně. Opravdu nevím, jaký by ještě argument, když pár stovek kilometrů odtud zuří válka a v jižní evropě ekonomicky kolabuje jeden stát za druhým.

Úplněně nejhorší jsou v tomto pražáci a obyvatelé velkých měst, s tím souhlasím.

Ukázat možnosti a nechat je vybrat je samozřejmě to nejlepší. V praxi to ale vidí tak, že jedna možnost je městský pohodlný život v přepychu jako z reklamy a druhá možnost nepohodlné uskromňování a utrácení peněz za zásoby a výbavu pro spartánský život místo za radovánky. Jediná možnost, jak jim ukázat druhou stranu mince by byl poznávací zájezd za krásami Sýrie nebo východní ukrajiny. A to je skoro neproveditelné a krajně riskantní. Tak co s tím?

Myslím, že dnes je stejně nebezpečné být členem "Pštrosí" sekty strkačů hlavy do písku v domnění, že to co nevidím jednoduše neexistuje jako členem nějaké apokalyptické sekty Soudného dne. Hranice toho, co je normální a rozumné zabezpečení před rizikem je opravdu značně pohyblivá v čase. Teď se ale pohybuje bohužel směrem k rozpadlickému přístupu.

PříspěvekNapsal: 25.09.2014 18:36
od Hohepa
Tak bacha kámo.
Jak jsi přišel na to, že nejhorší jsou pražáci co ? :punch

Ano pražáci jsou na tom nejhůř z hlediska podmínek, ale to neznamená, že jsou nejhorší.
To co popisuješ je většinou střední managmet ve věku do cca 30 let, náplava co nemůže vesnici ani cejtit neb jako malý museli s hospodářstvím pomáhat. Tak zdrhli do města sedí v kanceláři , berou prachy za nesmyslnou a nepotřebnou "práci" a jsou šťastní jak blechy, že nemusí makat. A ti co na venkově zůstali, jsou pro ně blbý vidláci co jim kouká sláma z bot.
Zažil jsem jich už docela dost.

PříspěvekNapsal: 25.09.2014 19:03
od MacGyver
Pražáci só v pohodě. Trpaslíci só daleko horší.

PříspěvekNapsal: 25.09.2014 19:26
od Hohepa
:hand
Ale zpátky k tématu.
Jak přesvědčit rodinu ?
Stačí půl roku nepřinést domů výplatu.

Bývalý kolega dělal na švarce (OSVČ) a zůstal půl roku marod s malým děckem a manželkou na mateřský.
Kdyby ho jeho brácha finančně nepodpořil, tak by snad umřeli hlady.

No ale jaká je to teď rozpadlická rodina :yes a ani o tom neví.

Jednou vidět je lepší, než to stokrát slyšet
a jednou zažít je stokrát lepší, než celej Hollywood s celou postapo kinematografií.

PříspěvekNapsal: 26.09.2014 9:00
od viktor
ber to jako druh sportu, jinak se z toho zblaznis...rodinu moc nepresvedcis, sice co mam zpravy tak poptavka po ukrytech je spise od manzelek nez od muzu, ale radeji utecou myslenkama jinam nez ze bude hodne spatne, deti jsou na ipodech a jine virtualni realite, nemas sanci. 90% kluku vyradej pro needostatecnou fyzicku kondici a psychicku odolnost pro prijimackach k policii a army. A ty by sis chtel z nich udelat experta na preziti. Nemas vubec sanci. Navic skutecne delat zasoby na dlouhodobe preziti, ruzna nouzova zavazadla atd nevim jestli to ma smysl. Myslim ze nejvice lidi tady na foru to bere jako druh zabavy, nez aby to brali vazne. Uvedomit si skutecne vaznou hrozbu a nebo si na ni jen hrat je hodne velkej rozdil..
viktor

PříspěvekNapsal: 26.09.2014 12:34
od Prepper Tom
Každý má své vlastní motivy, zastává jiné hodnoty a budou pro něho důležité jiné argumenty. Zásadní asi je – vynaložit svou osobní energii a rozpadlické či prepperské „salvátorství“ jen tam, kde je to důležité, resp. pouze na nejužší rodinu a případně velmi spolehlivou okolní komunitu (tady např. aby soused měl svoje dřevo a vodu, aby netoužil po mojí…)
Já jsem se z toho snažil udělat především „hru“:
- manželka: užívám si luxusu, že mám bystrou a chápavou ženu. Ne, že by hned se vším souhlasila, ale čte a věcem rozumí. Takže zde zafungovala diskuse a nasměrování na zdroje a články mimo masová media a là Ordinace v růžové zahradě na Nově. Teď už sama kouká a přemýšlí i o zprávách Alexe Jonese na infowar.com :shock:
- dcerky studentky: tady se nám společně povedla „hra“ na samo-produkci téměř čehokoliv. Předplatil sem jim pár časáků o byliknách, vaření a zavařování. Tolik zavařenin, nasušených a zmražených věcí jsme dlouho neměli. Naštěstí doma dělané „švédské kapky“ zplesnivěly a u domácí ořechovice jsem je musel brzdit.
- syn (10): to mám největší radost. I když generační rozdíly byly a jsou a pro děcka je styl rodičů mnohdy nepochopitelný a nepřijatelný – z pohledu rozpadlictví je opravdu varovné, když si většina dětí vystačí s mobilem a tabletem... (no řekl bych, že s touhle výbavou by se venku nevyspali, bažanta neulovili a oheň nerozdělali). Tedy, synek do 8. narozenin dostával lego, předminule dostal celtu, dýmovnici, sekyrku, dali jsme ho na skauta, jezdíme na čundry a hlavně – ke všemu co dělám ho beru, ať vidí „co/proč/jak“ :x . Nedávno mne moc potěšil, když jsem mu říkal, ať některé věci klukům ve škole o rozpadlictví něříká, stroze a pragmaticky odvětil „... tati, to ani nemá cenu, oni by to stejně nepochopili…“
- rodiče: tím netrápím a bude-li třeba, postarám se
- vybraní sousedé-kamarádi/spolužáci: tak tady jsem byl, musím říct, několikrát za opravdového blázna  Nicméně, promysleli to, doma si udělali pořádek, uklidili sklep, nyní některé věci řešíme a např. nakupujeme společně.
- švára: vtáhnul jsem ho přes zbroják a vybavení arzenálu rozpadlíka + jeho rodiče bydlí na statku a aniž to tak berou, jsou to 110% rozpadlíci už dlouhé desítky let :clap . Přemýšlím, že místo toho si od nich brát med se naučím včelařit.

PříspěvekNapsal: 26.09.2014 23:38
od drigon
Ne nadarmo se říká: Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody. A to platí v rodině i v okolí.
Se sousedem jsme se jednou bavili o tom, co kdyby se situace zhoršila. Došli jsme k závěru, že nejlepší je mít vlastní barák se zahrádkou. Spousta věcí se tam dá vypěstovat. Věci děláme tak, aby byly co nejpevnější (malá potřeba následné údržby). S kým však leckdy vedu dohady je vlastní matka, která mi v nestřežené chvíli (byl jsem v práci) kompletně vyházela a spálila veškeré návody a zápisky. Když jsem jí to vyčetl tak mi řekla že ji nějaké popsané papíry nezajímají a ať se co mne to napadá ji kvůli pár papírkům rušit u ordinace v růžovém oparu. I když pak časem nějaké věci pochopila (prezentoval jsem to jako možnou další ekonomickou krizi s inflací - následek situace na ukrajině a embarg). Tak už mi do toho alespoň nezasahuje a sama začala aktivně v některých věcech spolupracovat. Zbytek rodiny nemá cenu řešit - zahrádku zrušili, dali tam bazén a jezdí po světě. Navíc jsou skoro uprostřed velkého města, asi kilometr od velké rafinerie. A veliké panelákové sídliště tak 30 metrů od baráku. Mají svůj styl a nenechají se vyrušovat. Inu, uvidíme jak dlouho jim to vydrží. S pozdravem M.

PříspěvekNapsal: 29.09.2014 19:25
od JirkaK
Ahoj,
manželka také není příznivcem a nejradši má seriály Ulice, Ordinaci atd. Jinak mám dvě dcery. Můj názor, ale respektuje a v pořizování zásob mi nebrání. Jinak bydlím v RD a v případě mohu na zahradu, kde mám chatu - voda i topení soběstačné. V RD mám ve sklepě místnost, kde jsem postupně nashromáždil všemožné zásoby - konzervy, rýže, těstoviny atd. - 3 měsíce na pohodu s omezením na půl roku, zavaření nepočítám. Jediná podmínka manželky k mému hromadění byla, že nejsme tak bohatí, aby se věci následně vyhazovali.
Vše vedu v programu Excel a potraviny pravidelně točím.

Pokud rodina uvidí, že nevyhazuješ peníze jen tak z okna, tak si časem zvyknou. Příbuzné nepřesvědčuj, protože Tě budou mít jen za blázna. I když není manžela příznivcem, tak všichni vědí, že o tom, že máme zásoby, se nikomu neříká a je to rodinné tajemství. Pokud by se něco stalo, tak bych byl nerad, aby se všichni co se mi ze začátku smáli pro mé názory, dožadovali, abych se s nimi dělil o potraviny. Takže když se něco semele, budu se chovat jak ostatní - naříkat a potají zásoby ujídat. :lol:

Pokud by situace byla horší než např. v Argentíně, tak na to se moc nedá připravit - viz. Ukrajina

PříspěvekNapsal: 29.09.2014 19:30
od Joezbrna
Jo, to je moudré a prozíravé. Zásoby ve sklepě. A pak uděláš takovou blbost, jako že se tím pochlubíš veřejně na internetu. Tak zatím pá, a počítej s návštěvou :twisted:

PříspěvekNapsal: 29.09.2014 19:33
od MacGyver
Trochu jsem to tady "zcenzuroval". Vysvětlím když tak dotčeným v SZ. :hand

PříspěvekNapsal: 29.09.2014 21:27
od K4cer
Ale vony to nejsou nutně přípravy na rozpad přece!

Pokud to budete prezentovat před "civilistama" jako přípravy na jadrovou válku, tak vás pochopitelně budou mít za pošuka, a já s nima souhlasím. Průser nemusí bejt nutně mega, aby měl nepříjemný dopady. Účelem je zabezpečit život a fungování jednotky (pro ůčely této diskuse rodiny) za jiných než ideálních okolností, přeloženo když se něco vysere.

Na otázku "co když sem padne atomová bomba" (kterou samozřejmě občas dostávám), se dá odpovědět jedině "už nic :lol: "
Ale co když... prostě nepůjde večer elektřina? napadne půlmetru sněhu? nenastartuju páč sem osel a nechal jsem zaplý světla? co když ten plyn opravdu zavřou? co když mě zítra vyhoděj z práce a nebudu mít za co žít?
SVěří vaše polovička vaše děti, které je potřeba vyzvednout ze školy, nepodložené jistotě, že se nic z toho nestane, protože se to stát prostě nemůže? Nebo jejich zdraví prohlášení euroůřednice, která tvrdí že plyn nezavřou, protože se to přece nikdy předtím nestalo? Záručním listem od sporáku který se právě porouchal, je nenakrmíte.
Začít je potřeba s průsery malými a reálnými, které nepřinutí ostatní k ťukání na čelo, ale které jsou i pro zhýčkaného civilistu v oblasti "možné"; a až po úspěšném završení příprav na tyto, je možné salámovým zpúsobem pokračovat do dalších levelů.
Každej příčetnej člověk musí uznat, že odpovědná hlava rodiny má starost o to, co se stane, když něco nevyjde tak jak by mělo, tedy že tu odpovědnost nese, a nespoléhá slepě na to, že silničáři vždy odhrnou, policajti budou vždy na dosah, a kamarád který MÁ lano a kabely, bude vždy na telefonu.
To, co tady v poloutajení nacvičujeme, není totiž (do určité úrovně) nic jiného než zdravej selskej rozum, kterej jsme s nástupem ultrakonzumní společnosti jaksi pozbyli. Naše babičky by obavami neusnuli, kdyby neměli ve spíži na týden žrádlo, v šuplíku sirky a svíčky, a v kůlně kupičku dříví - a na dva západy zamčeno - a proč? Protože dobře věděli, že konečná odpovědnost leží na nich, a nevěřili až tak bezmezně, že se stát postará, že všechno bude fungovat, že se NIC nemůže stát. Protože ono se občas něco stane.

EDIT: překlepy.

PříspěvekNapsal: 29.09.2014 22:14
od K4cer
JirkaK píše: ... Jediná podmínka manželky k mému hromadění byla, že nejsme tak bohatí, aby se věci následně vyhazovali. ...

To je snad bez diskuse*. Taky nejste tak bohatí, aby jste pohrdli úsporou, žeano. Já alespoň nejsem.

Modelovej příklad: Máš třicet tisíc korun, ekvivalent 30.000 rohlíků, 1000 litrů nafty, televizor cigaret.
Když je dáš do banky, úroky mizivý, inflace o to větší, za rok máš třicet tisíc, a ještě riskuješ, že v případě průseru je z banky nedostaneš.
Když si je dáš pod polštář, úroky žádný, inflace ta samá, a za rok máš třicet tisíc - ale aspoň víš že je máš doma.
Když za ně nakoupíš zmíněné zboží a uložíš ho do spíže, za rok máš 30 tisíc rohlíků, 1000 litrů nafty, televizor cigaret.

ALE: za 30 tisíc si za rok koupíš jen 28.000 rohlíků, 900 litrú nafty, 45 kartónů startek (schválně, jo?)

Takže rozumnej civilista si koupí kubík nafty, sto litrů vyleje do kanálu, zbytek půjčí sousedovi, a je na tom samým, jako by je měl v bance :mrgreen:

IMHO skladování tuny rýže v plastovejch flaškách, a dennodenní konzumace dusitany přecpaných konzerv je pitomost; ale věci které běžně spotřebovávám, se snažím uchovávat v množství limitovaném jen trvanlivostí, případně prostorem, protože levnější to nebude, a tím že to nakoupím teď levněji, v budoucnu vlastně ušetřím, a ještě jsem klidnější, protože vím že mám co jíst. Někdy se podaří vystihnout "akci", kde jsou úspory ještě markantnější; nehledě na to, že nesnášeje nakupování, chodím do krámu jen pro rohlíky, mlíko, a šunku, a když se mi nechce, tak na nákup nemusím vúbec.

*) V jistých specifických případech lze vyhazování odůvodnit, pokud se jedná o relativně malou finanční částku, která přinese rádově vyšší komfort - příkladem budiž sušené mléko nebo vejce: běžně je nekonzumuji, protože je to eklhaft hnusnej, přesto mám malé množství pro případ války - lepší než žádné, umožní mi pestřejší jídelníček, ale v mírových podmínkách se kvůli pár korunám nutit to žrát nebudu.

PříspěvekNapsal: 30.09.2014 9:18
od prvak
Vcera som na to myslel ze konzervy kupene pre 3 rokmi sa spotrebovali, az na par co nemali chut.
A tak tie co sa nezjedli davam postupne psovi.

PříspěvekNapsal: 01.10.2014 10:38
od PIPboy
PrepperTom:
Tiše závidím, jak to je u vás doma rafinovaně zařízené. :)

Jak jsem podotknul, můj největší problém je, že nemám tolik finančních prostředků, abych mohl nakoupit zásoby pro širší příbuzenstvo a pak je jen pozval do krytu s tím, že vstupné je 50tis na osobu, které jsem za každého utratil (byť by to tak bylo nejlepší). Proto je musím přesvědčovat.

Smutné je, že většina z nich se mnou jezdila na výlety a čundry, takže si stejně dobře jako já dokáře představit, co je to hlad, žízeň, zima a podobně. Jen jaksi v pohodlí města zdegenerovali, zatímco já si moc dobře pamatuju, jaké je to vrátit se z putování vyprahlou krajinu domů, kde je tekoucí voda a plná lednička.

Nejmenší rozumné zásoby jsou na 1 rok !!
A to z toho důvodu, že když z nějakého důvodu bude nedostatek potravin (válka, krize, erupce, ...) tak další nám na poli narostou až příští rok! A v některých případech (sopečná erupce) je neúroda až 2 roky (viz. Cílek). Válečný konflikt taktéž neproběhne během pár měsíců. Blitzkriegy se poslední dobou jaksi nekonají. Tedy optimální zásoba je na 2 roky. Víc nemá smysl z logistických a skladovacích důvodů (ovšem pokud má tříčlenná rodina obří sklep, tak proč ne). A to už se špatně odůvodňuje tím, že nepůjde elektřina nebo nás na týden zasype sníh :D .

Pořád v ČR přetrvává jakési socialistické myšlení, že stát se postará. Což už nejméně dvacet let není pravda. Když vidím, jak se stát „stará“ o lidi kteří přišli o práci a střechu nad hlavou, jak pomalu umírají na ulici na podchlazení, hlad a nemoci, tak si živě dokážu představit, jak to bude vypadat v případě nějakého velkého průšvihu.

PříspěvekNapsal: 01.10.2014 11:23
od Kapo
PIPboy píše:....... a pak je jen pozval do krytu s tím, že vstupné je 50tis na osobu, které jsem za každého utratil (byť by to tak bylo nejlepší). Proto je musím přesvědčovat.......

Najprv by si mal presvedčiť seba a svoje uvažovanie :)

Kúp si za 150 eur tonu obilia, za 200 eur strukovín, za 100 eur 100 litrov rastlinného oleja, k tomu pridaj med, soľ, koreniny a domáce pálené .........do aleluja.
Budeš mať za pár korún dosť na skromné prežitie, ale aj dobrý obchodný artikel, ktorý nestratí na cene, kvalite ani na hodnote, či už rozpad príde, alebo nie.

Obilie môžeš na jar predať za 200 eur, a po žatvách zase kúpiť čerstvé. Čerstvé obilie nie je moc vhodné na skrmovanie, ale vydrží dobre uskladnené aj niekolko desiatok rokov. ;)

PříspěvekNapsal: 02.10.2014 1:37
od JirkaK
Zásoby na rok a více je celkem nákladná věc a připadá mi to i celkem zbytečné. To se nedá použít systém rotace a hodně potravin pak vyhodíš. Jediná možnost potraviny MRE, BP 5, NRG-5 atd., ale to je celkem nákladné.
Osobně mám pár balíčků NRG 5, ale to mám pro případ, kdybych musel rychle dům opustit a mohl si vzít max. co unesu a na to je BP 5 ideální.

PříspěvekNapsal: 02.10.2014 3:45
od Desouza
Jít příkladem a nebát se pochválit :) .
Určitě tu je nejeden člověk , který díky svým znalostem druhým pomohl nebo dokonce zachránil život . Holt příklady táhnou ..

Opravdu to není o velikosti zásob . Zásoby vám jednou dojdou , můžou se zkazit , může vám je někdo ukrást .

Pokud chcete být připravení tak musíte :

Za prvé : znát všechny jedlé rosliny . ( alespoň ty pro lidskou stravu vhodné )

Za druhé : umět ulovit nějaké zvíře pro stravu vhodné . Tedy zajíce ,bažanta nebo nějakou tu rybu ulovit .

Za třetí : znát pěstitelské a chovatelské dovednosti .

Nakoupit hromadu konzerv umí každý trouba . ( Rozhodně tím nechci říct že zásoby jsou zbytečné , jen chci poukázat na falešný pocit jistoty , který vám hromady zásob můžou přivodit )

PS : Opravdu si nemyslím ,že rozpad je spolek důchodců , kteří každý den v plné zbroji bojují o konzervy ve slevě .

PříspěvekNapsal: 02.10.2014 8:48
od gravedigger
Nikoho nepřesvědčuju.

Rodina, to je žena a děti, moji rodiče a ženy rodiče. Moji a ženini sourozenci a jejich děti.

Naštěstí jsou na tom všichni finančně tak, že jsou zajištěni a i v případě nějakého průseru, mají přístup ke zdrojům - hotovost, technika.

O čem jsme mluvili a všichni to vědí je to, že v případě výpadku energií - elektřina, plyn - dlouhodobě v zimě, se můžou stáhnout k nám domů. Se zásobama co máme vydržíme 14 dní a pokud nepůjde elekřina déle, nastane stejně apokalypsa.

Spíš to vidím v tom, že učíme děti stanovat v přírodě, včera si samy nachytaly ryby na večeři. Nebojí se a neštítí zabít domácí zvíře(drůbež) a jsou schopni pomáhat u porážky větších - prase, býk, ovce, kůzle. Vědí, že když se něco zasadí,tak to i vyroste, když se o to staráte.

Od mala se učí střílet a zacházet s nářadím. Nejstarší ví, jak jsou které stavby vzdálené od okna, kde je 100,200....600 metrů a jak má naklikat na tuhle vdálenost optiku. Vědí, že beretta 71 je fajn a náboje do ní jsou levné, proto se vyplatí cíl trefit 2x i 3x.

Reálně jsme připraveni na takovýhle průšvih, tzn. výpadek energií.

Kdyby se to tu schylovalo k něčemu podobnému, co bylo v Jugoslávii, tak to tady balíme. Máme nějaké zázemí na jihu a v USA.

PříspěvekNapsal: 02.10.2014 10:19
od Dagobert
Přesvědčování dětí je celkem v pohodě, protože děti si rády hrají (což je přirozený způsob učení). Takže se vyjede na něco-jako-čundr a hraje se třeba hra "a teď jsme všichni robinzoni, kteří ztroskotali na ostrově". Když se k tomu vymyslí nějaké příběhy a soutěživé hry, tak většinu dětí utáhneš na vařený nudli a nacpeš do nich spoustu dovedností a znalostí, aniž by to zaregistrovaly jako učení.
To už samozřejmě nefunguje u puberťáků. Puberťáky pro změnu zaujmeš na předvádění se před opačným pohlavím, když to šikovně navlíkneš, tak se holky a kluci budou hecovat navzájem a soutěžit. A budou si myslet, že jeden druhého balí.
Nejtěžší je to u partnera. Předpokládám, že tě zná dost dobře na to, aby laciný finty nefungovaly, tady zabere jen opatrné přesvědčování v dlouhodobém horizontu. V zásadě se partner dokáže smířit s "koníčkem", pokud to nebude moc narušovat chod rodiny. Ideálně se může podařit partnera do koníčku zapojit alespoň příležitostně ("pojďme na střelnici", "co bys říkala na dovolenou v přírodě?" a podobně). A pokud se podaří nadchnout děti, partner(ka) se většinou přidá, aby to dětem nekazil(a).
No a příbuzný a přátele, tam je to silně individuální, to se nedá odhadnout. V zásadě podobný přístup jako u partnera, tj. pomalé přesvědčování. Dají se použít i děti, když ty cizí budou závistivě poslouchat ty moje, které budou nadšeně líčit skvělou dovolenou "na pustém ostrově" a nabídneš, že můžou příště jet taky.

Každopádně je s tím spousta práce, organizování a pomalého posunování. Udělat to ale jde. Za sebe se třeba můžu pochlubit předěláním fůůj-zbráááň-pacifisty na člověka, který postupně přešel přes nechci-to-vidět a toleruju-že-máš do pozice vem-mě-s-sebou-na-střelnici-chci-být-připravený. Trvalo to 8 let. :-)

PříspěvekNapsal: 03.10.2014 22:05
od miki
Zdravím.
Zcela chápu a podporuji shora uvedené. Na děti je nejlepší forma hry já jsem to takto navlékl v případě obsluhy vysílaček a teď úplně bez problémů. a viděli by jste jak si závidí, že se nemohli všichni zůčastnit (jedna rodina z pracovních důvodů absentovala). Dnes škemrají, že chtějí opáčko. A stejné to bylo s rozděláváním ohně v přírodě, stanováním atd.
dokonce i dospělci (ti kteří odmítali) se přidali.
Manželka dokonce pod dojmem Ukrajiny a Eboly v Africe je přístupnější mnohem více než v minulosti, dokonce jsem byl svědkem debaty našich dam na toto téma. Časy se mění a to dost rychle. Přesto si myslím, že příklad je nejlepší metoda.
Miki

PříspěvekNapsal: 03.10.2014 23:02
od Pepasnek
manželka má hromadění zásob v genech a když jsem ji přesvědčil že 10 kg soli nám může zachránit půl mražáku masa tak prošel i mírný nestandart v nakupování této suroviny :D (a to je jen jedna z mnoha věcí) :beer

PříspěvekNapsal: 03.10.2014 23:58
od Desouza
Tomu říkám věcný argument . :yes

PříspěvekNapsal: 07.10.2014 21:06
od čičmundík
U mě doma nemá cenu cokoliv vysvětlovat a o čemkoliv diskutovat, protože elektřina a plyn přece vždycky pudou a kdyby náhodou nešly, tak přijede někdo, kdo to opraví, žejo :lol: To, že tedy máme kapánek nadstandardně narvanej špajz a pěstujem si vlastní zeleninu prezentuju jako součást svojí starostlivosti o rodinu, abychom netrpěli nějakym nedostatkem. A je přeci fajn, když se něco vaří, že je vždycky kam a po čem šáhnout. Navíc zelenina ze zahrádky je jaksi kvalitativně někde jinde než kupovaná. O nějakejch možnejch průs.rech tedy doma vůbec nemluvim. Zásobu máme tak na 2-3 tejdny, v šuplíku osivo tak akorát pro naší zahradu a něco navíc, studna na zahrádce je, uvařit se dá na kamnech nebo na grilu....příprava na soft scénář snad obstojná a doma o tom vlastně ani nevědi

PříspěvekNapsal: 13.10.2014 12:17
od PIPboy
Napadlo mě jedno trochu hardcore řešení při nedostatku peněz. Nakoupím si kvalitní zásoby pro sebe a 2 tuny pšenice pro blbouny, co se odmítali připravit na kolaps (=příbuzné). Takhle neumřou hlady a bude jim dobré ponaučení do budoucna, když budou rok chroupat obilí a dívat se, jak já jím kvalitní chutnou trvanlivou stravu :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 13.10.2014 12:36
od sigmark
aby tě po měsíci nekuchli když jim to budeš takhle dávat "sežrat"

PříspěvekNapsal: 13.10.2014 14:24
od Hohepa
Měsíc ?
tak max tři dny o hladu a bude vymalováno, příbuzný nepříbuzný.
" On má a odmítá se s NÁMA rozdělit ? " :head
To je snad jedna z hlavních zásad prepera
O tvých zásobách nesmí nikdo z venku vědět .
Těžko švagrovi vysvětlíš , že sice máš co "jíst", ale když mu dáš ( o všem okolo),
tak sám budeš zítra také hladovět. Je to hnusné, ale je to tak.
Jestli chceš přežít, musíš alespoň na oko chroupat tu pšenici s nimi.

PříspěvekNapsal: 13.10.2014 18:22
od PIPboy
sigmark: kuchnutíschopné a jinak problematické příbuzenstvo ssebou neberu

Hohepa: samozřejmě, že nikomu o zásobách ani muk, ale uhlídat to v PA čase asi bude docela těžké - před odchodem z domu vždy utáhnout opasek, ušmudlat se popelem a nasadit maximálně zbědovaný výraz :cry: :?

PříspěvekNapsal: 13.10.2014 18:34
od ilicz
Pár dní o hladu a uvidíš, jak je z toho milýho bratránka nekňuby odhodlaný zoufalec :)

PříspěvekNapsal: 13.10.2014 18:57
od Hohepa
PIPboy píše:...když budou rok chroupat obilí a dívat se, jak já jím kvalitní chutnou trvanlivou stravu :mrgreen:

PIPboy píše:...samozřejmě, že nikomu o zásobách ani muk, ale uhlídat to v PA čase asi bude docela těžké

Nějak si odporuješ ve svých tvrzeních.
Nebo jsi chtěl namísto " uhlídat to" napsat " uhlídat se" ? :angel

PříspěvekNapsal: 13.10.2014 19:06
od Baca
AK mas male deti je OBROVSKY problem akekolvek SPOLOCNE tajomstvo udrzat. Decko sa vo svojej naivite neudrzi a ak v nom niekto vzbudi doveru, alebo dokonca sucit, vytara cokolvek. Cize co dieta (alebo naivny slunickar) nevie to nevytara. Tazko potom budes skryto vylizovat jatrovku s celou rodinou a divat sa na inych ako zuju psenicu.

PříspěvekNapsal: 13.10.2014 19:19
od PIPboy
To je součástí problému „Jak přesvědčit rodinu/přátele k přípravám na PA rozpad“ čili „Jak ze sluníčkáře udělat realistu než se nastěhuje do mého obydlí/úkrytu“.

Nějak se nám to téma komplikuje. Nejlepší asi je, nechat sluníčkáře vymáchat ve sračkách krutého reálného života (zvlášť toho PA) a až potom mu nabídnout pomocnou ruku. Aspoň si toho bude víc vážit a nebude mít blbé sluníčkové kecy a svojí naivitou nepřivede své okolí do neštěstí.

PříspěvekNapsal: 13.10.2014 19:38
od MacGyver
Někteří jedinci obětovali přípravě na konec světa všechno, čekali, čekali a zase čekali a nic. Život v hajzlu, rodina v prdeli, kamarádi fuč, slušná práce sci-fi... Jsou z nich trosky, které bez pomoci od světa, kterým pohrdali, nebo mu nerozuměli, nejsou schopni existovat. Rozumný a zdravý rozpadlík netlačí na pilu. Žije tady , teď s tím co má jak nejlépe umí. Hm?

PříspěvekNapsal: 13.10.2014 19:38
od Hohepa
Baca: To máš pravdu, ale jen částečně.
Mám šestiletého syna tak vím o čem, že to mluvíš.
Přesto nemám problém si to s ním v klidu vypovídat a vysvětlit, že o tom a tom se z nikým jiným nemluví
a to proto a proto.

Přesto "mou plánovanou" strategií je chodit "lovit na barter" a mít v kuchyni k dispozici minimální zásoby, které občas dle potřeby doplním s "oficiálním" vysvětlením to jsem vyměnil z oním za to a to. Pak i případné bolševické přerozdělování s "návštěvou" by nebylo tak bolestivé.
Kde je železná zásoba jídla vím akorát já a manželka, ale to to už pustila z hlavy a snad si vzpomene až přijde krize.

z5 k tématu
Tím, že jsme "turisticky a sportovně " založená rodina mi nedělá problém obměňovat v zásobách konzervy jako fazole v tomatě nebo vepřovku z Lídla a podobně neb každou chvíly má ten starší sportovní zápas nebo turnaj a na víkend je pryč. Bere je z povděkem a automaticky jako samozřejmost, je to pro něj už léta něco jako Kádéčko, takže se ani nepozastaví nad tím, když je beru v obchodech po desíti. :rofl
Protože nechodím do závodky ani do hospody a jídlo si většinou vařím sám
( vono to je i o dost levnější :lol: )
tak těstoviny, rýže, mouka i chlebová do domácí pekárny, ovesné vločky , sójové maso, instantní polévky atd. atd.
nejsou už vůbec žádný problém.
V podstatě budu jíst tak, jako teď, jen ta čerstvá zelenina bude trochu problém.

Zkráceně řečeno já rodinu nepřesvědčuji k přípravám na rozpad , jen jsem je zapojil ( alespoň co se jídla týče ) tak trochu bez jejich vědomí.

Edit:
MacGyver
Velmi dobře řečeno.
"Připravuji" se tak, aby to dnes rodinný život neovlivňovalo a hlavně neomezovalo.

PříspěvekNapsal: 13.10.2014 21:49
od sigmark
souhlas s Macem. Je dobré být skautsky připraven, není dobré přípravám obětovat život a zdravý rozum.
PIP:
když si myslíš, že budeš ostatní nutit žrát obilí a sám se před nimi budeš producírovat s konzervami, prorokuju ti v případě průseru velmi krátké funkční období. ale vyvracet ti to nebudu.

PříspěvekNapsal: 14.10.2014 8:50
od PIPboy
MacGyver:
už mi tu takhle promlouváš do duše snad potřetí, beru na vědomí, netřeba to opakovat za každým příspěvkem ;)

sigmark:
místo poučování jak to nebude fungovat bych raději nějaké konstruktivní řešení jak zabezpečit sebe i ty kteří nemyslí na zadní kolečka s mými omezenými finančními prostředky. Nemůžu na to obětovat veškeré finanční rezervy, žiju totiž nejen rozpadem, ale i běžným životem v této společnosti, která se tváří, že žádný rozpad nikdy nemůže přijít. Holt požadavky současné civilizace se dost často rozcházejí s požadavky na PA přípravu. Jezdit do práce BVPčkem a chodit po ulici v atombordelu s intenzimetrem v ruce je prostě (zatím) nepraktické :rofl

PříspěvekNapsal: 14.10.2014 9:22
od MacGyver
PIPboy těší mě tvůj zájem ale jsi na omylu. Bereš osobně příspěvek, který je určen do debaty.

Pokud chceš brát něco osobně, tak si myslím, že tady s námi hraješ vtipnou hru, která mě osobně zatím baví. Můžeš naznačit věk a co děláš?

PříspěvekNapsal: 14.10.2014 9:59
od the.marek
Souhlasím s Macem...

Tvé příspěvky o ledasčemž vypovídají...

PříspěvekNapsal: 14.10.2014 12:27
od sigmark
víš PIPe, kdybys víc četl co se tu již napsalo, tak byses neptal jak se ptáš, máš tu kýble praktických rad a odkazů. stačí trošku hledat. ( jé sorry zase tě poučuju)A nedivil byses reakcím. takhle už se tu vymezovalo lidí...
Do práce jezdím neobrněným fiatem a geiger je doma ve skříni, beru si ho jen na státní svátky.
Nepřesvědčuju ve svém okolí o svých pravdách ostatní, kdo se nechce nechat přesvědčit, toho nepřesvědčíš. když už tak se je snažím inspirovat a být co nejvšestrannější.

Na jednu stranu hořekuješ nad omezenými prostředky na druhou stranu si vymlaskneš solárku za 50 litrů, místo abys zapátral po alternativách které spácháš ze šroťáku. S centrálním mozkem lidstva a veškerým věděním 50 cm od hlavy je snadné najít řešení na leccos - a vědomosti nic neváží.

PříspěvekNapsal: 14.10.2014 13:34
od miki
Zdravím.
Pipe pokud nejsi prvokatér tak je mě líto, ale tebe bych do skupiny nechtěl. Na můj vkus jseš moc rozporuplný.
Chtěl bych podotrknout, že to nejni slovo do "pranice" tady to je pouze moje konstatování.
Miki

PříspěvekNapsal: 14.10.2014 18:02
od Rase
Já osobně zastávám názor že na případ průseru se stejně nedá dost dobře připravit (tak jako ten knižní hrdina co se připravoval na odchod do koncentráku tak svědomitě až ho pak přejela tramvaj). Nějaké vysoké finanční výdaje mi přijdou zbytečné (myšleno co jeden vychválil nemusí pasovat druhému). Přeci jen co se oblečení týče tak každý za nějakou dobu nošení zjistí co mu nejvíc vydrželo - nemusí jít přeci o vojenské věci. To samé s výstrojí - praxí se zjistí co je moc velké, moc těžké, nebo úplně k ničemu. Zbroják nemám a ani ho neplánuju (díky čemuž nemusím přemýšlet jakou si vezmu zbraň, kam dám munici atd.). Jinou věcí je dělání si užitečných zásob jídla, to se vždycky nějak zužitkuje. Pro mě je rozpadlictví spíš o tom investovat do kvalitnějších věcí co vydrží potencionálně děle, než jednorázové věci. Byť za vyšší cenu.

PříspěvekNapsal: 15.10.2014 12:24
od Joezbrna
Rase píše:(tak jako ten knižní hrdina co se připravoval na odchod do koncentráku tak svědomitě až ho pak přejela tramvaj).

To zní dobře, co je to za knihu?

Jinak souhlas, až to přijde, půjdeš s tím, co máš. Kvalitní nenápadné hadry (maskáčové vzory nejsou nenápadné!), batoh, boty, nůž, případně pro začátek stan a spacák. Půl metráku BDP už neuneseš, nebude kam je nosit.
Umět ovládat běžné zbraně se hodí. Ale registrované zbraně odevzdáš jako první. Takže nějaký velký arsenál nemá smysl.
Dobrou inspirací jsou sovětské knihy o životě v krajině, kudy prošla fronta, knihy o útěku bratří Mašínů nebo třeba od Vrby Utekl jsem z Osvětimi.

PříspěvekNapsal: 15.10.2014 22:00
od B89
Myslím že to je kniha Pan Theodor Mundstock od Ladislava Fukse.
http://www.databazeknih.cz/knihy/pan-th ... stock-1842

PříspěvekNapsal: 16.10.2014 17:33
od Rase
To je vážně ono (pamatuju si jen tuhle část z povinné četby) :mrgreen:
Co se maskáčů týče tak v dnešní době bych v nich neviděl problém - jen to ale člověk nesmí přehánět (spíš vás nabonzují popruhy, řemení a všelijaké taktické vychytávky - maskované). Vojenská bunda, nebo vojenský batoh jako doplněk k civilnímu oblečení nesou moc nápadné - vojenský batoh dneska nosí kdejaký student.
Tak mě napadá že by bylo zajmavé zjistit s čím šli do světa Banderovci (jasně, doplňovali potreviny cestou, ale i tak - krosny neměli...). Přeci jen WW2 není tak dávno a tak by se dalo poučit tam

PříspěvekNapsal: 09.11.2014 9:51
od PIPboy
miki píše:Zdravím.
Pipe pokud nejsi prvokatér tak je mě líto, ale tebe bych do skupiny nechtěl. Na můj vkus jseš moc rozporuplný.
Chtěl bych podotrknout, že to nejni slovo do "pranice" tady to je pouze moje konstatování.
Miki

Život a svět sám o sobě je rozporuplný. Já to jen vnímám naplno, nezavírám před tím oči a nezjednušuju si to. Toť vše.

Jen tak na okraj, stále víc mě udivuje, jak jsou lidé lehkovážní. Čím víc se náš svět ekonomicky i jinak řítí do sr..., tím jsou lehkovážnější a více používají pštrosí taktiku (hlavu do písku). Takové je pak zatraceně těžké přesvědčit k přípravě na budoucí nouzi. Pořád jsen blábolí, že nějak bylo, a nějak bude. A nechtějí vidět, že to "nějak bude" může být už bez nich. Holt generace které žijí už třičtvrtě století v míru a blahobytu.

PříspěvekNapsal: 09.11.2014 11:44
od Kublajchán
PIPboy - přesvědčeného nepřesvědčíš, tak proč zbytečně mrhat energií a časem?

PříspěvekNapsal: 25.11.2014 11:33
od PIPboy
Protože po rozpadu nechci zůstat sám uprostřed zvlčilých lidí bloumajících krajem a schopných udělat pro trochu jídla úplně cokoliv (dříve nemyslitelného). To je ta praktická stránka. Ta druhá (taktéž pochopitelná) je, že prostě svoj příbuzné a kamarády mám rád. :-) A nejsem rokefeler, abych je v případě že si totálně zkazí budoucnost dokázal vytáhnout z bryndy.

Připraveným štěstí přeje. A to tím víc, v čím větší mizérii se ocitnou. V takovém případě se dá říct, že nepřipraveným smrt přeje.

PříspěvekNapsal: 25.11.2014 14:52
od Gustav
Hohepa píše:Ano pražáci jsou na tom nejhůř z hlediska podmínek, ale to neznamená, že jsou nejhorší.

Strašně nerad bych se někoho dotknul navíc je to skoro mimo téma
Ale opravdových pražáku je 32% zbytek je naplavenina
Trestná činost v Praze spadá 97% na naplaveninu z čehož skoro 80% spadá na naplaveninu z Moravského kraje.
Tedy viz statistiky za 2013

Co se týká měst, tak v případě že to krachne, jsou na tom všeobecně nejhůře, pro čež jsem opravdu rád že jsem se z Práglu odstěhoval, majíc slepičky a vyjíčka, králíčci a mnoho dalšího k sežrání.
To že to krachne je jisté, není ale jasné kdy, při současném zvaní Rusů tím vožralou se bojím že brzo...

PříspěvekNapsal: 25.11.2014 14:58
od Joezbrna
PIPboy píše:Protože po rozpadu nechci zůstat sám uprostřed zvlčilých lidí bloumajících krajem a schopných udělat pro trochu jídla úplně cokoliv (dříve nemyslitelného). To je ta praktická stránka. Ta druhá (taktéž pochopitelná) je, že prostě svoj příbuzné a kamarády mám rád. :-) A nejsem rokefeler, abych je v případě že si totálně zkazí budoucnost dokázal vytáhnout z bryndy.

Připraveným štěstí přeje. A to tím víc, v čím větší mizérii se ocitnou. V takovém případě se dá říct, že nepřipraveným smrt přeje.

No tak se týden někde schováš, většina umře hlady nebo se vybije navzájem, a ten zbytek začne kooperovat z ryze pragmatických důvodů. Bez moderní dopravní a obchodní infrastruktury a intenzivního zemědělství naše území/Evropa/zeměkule uživí nepatrné procento současného stavu.

PříspěvekNapsal: 25.11.2014 15:04
od Gustav
A k té rodině, pokud to krachne, prostě řeknu kdo jde semnou ať jde, kdo nechce musí se o sebe postarat sám. V baráku bych zůstal jen na oko, ale většinu času bych trávil v přilehlém okolí.
Chápu že rodina je důležitá, ale že má žena v hlavě nas*** s tím prostě nic neudělám, jediné kdy si dupnu budou děti ale jen ty které nebudou na obtíž. Vím je to hnusné co píšu, ale lepší zachránit jedno dítě co to zvládne než zakukat všichni.
A s takovým rozhodnutím pokud to krachne se bude muset potýkat každej a kdo to nedokáže má takříkajíc jistotu že to odnesou všicí. :ne

PříspěvekNapsal: 25.11.2014 15:12
od kregan
Čet sem nějaký paměti z koncentráku, kde když přijel transport, matky z miminama šly automaticky do plynu. Proto jim už u vagónu ostatní vězni řikali ať hned zahoděj dítě a zachráněj si život. Muselo to bejt strašný rozhodnutí.
A teda nedovedu si představit, že bych musel z dětí vybírat, který zachránim a který ne.
To je jak ta pasáž z Cesty od McCarthyho, kdy jsou v loji a otec zjistí, že syna nedokáže zastřelit. Tak mu dá revolver do ruky, řekne, že jestli ho objevěj, ať se střelí do hlavy a jde zkusit odlákat pozornost pronásledovatelů.

PříspěvekNapsal: 25.11.2014 15:15
od Gustav
Jo je to děsivá představa, ale naprosto reálná
vím že jiná cesta není, stačilo mi co jsem v životě viděl

PříspěvekNapsal: 25.11.2014 15:23
od MacGyver
Sophiina volba - Williamem Styron. Za nás povinná četba na střední.

PříspěvekNapsal: 25.11.2014 18:49
od Maximus
Taky způsob:http://www.urbanstalker.eu/prezit-home/pre%C5%BEi%C5%A5/136-ked-bude-zle-pridem-k-tebe-no-nie-neprides

Nicméně praktičtější je to udělat mnohem méně konfliktně, navíc nepřipravený člen rodiny, kterého znám roky s jeho klady a zápory je mnohem lepší volba pro PA situaci než zcela cizí člověk - přežití jedné rodiny bez napojení na větší komunitu je v mnoha PA scénářích stejnak ne zrovna ideální volba.

Proto mi příjde jako velmi pragmatické počítat s evakuačními a survival plány případné PA situace i s lidmi, kteří to s přípravami na PA situaci moc nepřeháněli, ale lze se na ně alespoň trochu spolehnout. Soudržnost, pracovitost a loajalita jsou podle mne dost cenné komodity a bylo by hloupé s nimi plýtvat.

PříspěvekNapsal: 25.11.2014 19:00
od Kapo
Jo, už sme to rozoberali-inde. Ja som dobrák od kosti, ale keby ma niekto vyprevadil zo slovami:""....Takže priateľu môj milý, tu je oficiálne varovanie: Ak je Tvoj "plán" pre bezpečnosť Teba a Tvojej rodiny prísť ku mne, OK rozumiem.Keď sa objavíš, slušne Ťa požiadam, aby si odišiel.Keď neodídeš, namierim Ti do tváre. Ak odmietnutie nepochopíš ani tak, zastrelím Ťa. Si pre mňa hrozbou...."" Tak miniem aj posledný benzín na vypálenie toho pelechu, a jeho slová a obavy naplním do posledného slova. :mrgreen:

Takže sú to skôr také motivačné kecy na rozhýbanie spáčov, ako riešenie do budúcna :angel

PříspěvekNapsal: 26.11.2014 11:07
od PIPboy
Joezbrna:
Za pár týdnů pomřou ti slabí, nebo je vybijí ti silnější. Takže za měsíc už budou bloumat krajem jen ti nejbrutálnější, nebo gangy z nich složené. Takže bude ještě méně bezpečno než na začátku :-/

Kapo & Maximus:
Dobrý odkaz, tak nějak to bude reálné.
Na dveře mi zaklepou příbuzní kteří utekli jen s holými zadky, bez věcí, bez peněz, a budou chtít abych je zaopatřil ze svých zásob. Jenže já ty příbuzné budu potřebovat (čím víc spolehlivých lidí pohromadě tím líp), takže mi nic jiného nezbude.

PříspěvekNapsal: 26.11.2014 11:56
od Heike
Mám to trochu jinak, spíš bych k sobě natahal ty méně schopné(věkem, atd) které mám rád. U zbytku reálně očekávám, že stejně jako dnes si utvrzují ego, i v PA by u mě chtěli hrát hry typu Prostřeno, tj. nažrat se a pomlouvat. Tedy jak jsou dnes experti na cokoliv díky tv, tak v PA: Tak já budu velitel, jsem nejstarší, ty budeš dělat tohle, moje stará bude vařit, aspoň něco uleje bokem, jo a kafe je kde? A hele švára taky nemá kam jít, s děckama tak uděláme hlasování esli může přijít, jo? Simtě, a zeptám se tě, na co hamoníš ty konzervy, já nebudu jíst rejži, chlap má jíst třikrát denně maso, co se to srovná pak ti to zaplatím, jo? Proč nemám svítit venku, dyť všude vypli proud, nebudu chodit se svíčkou, dyž máme elektriku. Takže nasr...A pokudkník nebude, nechci si vířit vztahy posíláním zpráv, aby se srovnali pro něco, co je jen moje představa, právě proto, že Rozpadlík má být trochu utajen: Hele, seš lempl, mám zásoby vody, jídla, zbraně, všeho, tak jestli se nesrovnáš, nechoď ke mě...Dostat takovou zprávu a být krapet zombík, je to pozvánka lákavá jak mléko za 9,90 v neděli v Kauflandu pro důchodce. Každý štěstí svého strůjcem.

PříspěvekNapsal: 27.11.2014 16:11
od PIPboy
To je značně relevantní připomínka. Hádavost a neschopnost se domluvit je bohužel typická česká vlastnost. Každý chce být generál, ale nikdo za ta rozhodnutí nechce nést zodpovědnost.
Za kámen úrazu se dost často dá považovat partner jinak spolehlivých příbuzných a přátel. Stačí jedna hádavá pletichářská ženská ženská a celá komunita jde do háje. Nebo vypočítavý švagr, co se přiženil do rodiny s holým zadkem a získal tím barák a celkové zázemí rodiny. Takové případy znám už dnes, nechci vidět, co by to udělalo v případě kníku.
Dotyčný hodný naiva býva dost často zaslepený a na svého problematického partnera nedá dopustit, což situaci dále komplikuje.

PříspěvekNapsal: 27.11.2014 21:37
od peteres
PIPboy píše:Joezbrna:
Za pár týdnů pomřou ti slabí, nebo je vybijí ti silnější. Takže za měsíc už budou bloumat krajem jen ti nejbrutálnější, nebo gangy z nich složené. Takže bude ještě méně bezpečno než na začátku :-/

Kapo & Maximus:
Dobrý odkaz, tak nějak to bude reálné.
Na dveře mi zaklepou příbuzní kteří utekli jen s holými zadky, bez věcí, bez peněz, a budou chtít abych je zaopatřil ze svých zásob. Jenže já ty příbuzné budu potřebovat (čím víc spolehlivých lidí pohromadě tím líp), takže mi nic jiného nezbude.

Děcka, zkuste být trochu realističtí a držet se při zemi. Co to bude za katastrofu, že do měsíce bude po všem?

Obléhání Stalingradu trvalo skoro dva a půl roku a ze tří milonů obyvatel jich skoro dva miliony přežily. A to dostávali dávky potravin na hranici přežití, zažívali kruté zimy a neustálé bombardování a ostřelování.
Člověk je odolnej a dokáže solidně přežívat i těžkosti, který si sám způsobí.

PříspěvekNapsal: 27.11.2014 21:40
od herman
Nemyslel jsi Blokádu Leningradu?

PříspěvekNapsal: 27.11.2014 21:54
od Heike
Děcka...to je oslovení. Nebylo to obléhání Berlína? Fýrer tam měl v bunkru zásob hromadu, mohl přežít vše a skončil to když se oženil. Stačí to co se dělo při Katrině, obklopen davy černochů...

PříspěvekNapsal: 28.11.2014 10:44
od PIPboy
Heike:
Já se mu ani nedivím, to chlap zjistí většinou právě po svatbě, co je ta ženská ve skutečnosti zač :mrgreen:
Peteres:
Takový dotaz bych předpokládal spíš někde na foru idnes.cz , než na tomhle rozpadlickém.
Nápověda: Jugoslávie, Argentina 2001,2014, Řecko, Ukrajina
Myslím, že Sobotka, nebo dokonce i Zeman jsou chabou náhražkou Stalina, díky kterému to obléhání přežili. Obecně totalitní režimy mají větší schopnost mobilizovat síly, než naše současná rozkradená mafiánská demokracie.Nedělám si iluze, jak by dopadlo tady.
ale to jsme už docela hodně offtopic, tomuto se zde věnují jiná vlákna

PříspěvekNapsal: 27.01.2016 0:15
od štek
Mám štěstí že v poměrně velké části mé rodiny třímá semínko rozpadlíka. Většina chlapů v rodině vidí situaci podobně a více či méně...spíš teda méně se připravuje. Kamarád od dětství je stejný blázen jako já. Ve vedlejší obci koupil menší statek a svépomocí ho opravujeme (upravujeme) takže bude použitelný i pro lehčí VP...(agregát, solární panely, obnovená studna s ruční pumpou, vrata spíš v podobě hradní brány, nový plot s ostnatým drátem kolem zahrady, rychle namontovatelné mříže na okna či jejich úplné zablokování...)

Do léta bude víc než polovina chlapů v rodině ozbrojená. Na mou radu mají nasyslené přiměřené zásoby a díky tomu že všichni rádi cestujeme na motorkách i více denní tripy, má každý i základní vybavení (vařiče, světla, spacáky atd.)
Na druhou stranu zbytek rodiny mě má za fanatika a pomalu i fašistu a nechtějí slyšet že svět není vymalovanej na růžovo a venku neběhají Teletubies.

Těžko přesvědčíte někoho kdo si je jistý svou pravdou.
Pokud někdo přijde jak na to rád se přiučím.

PříspěvekNapsal: 21.03.2016 20:35
od Václaf
Nepíše řečí mého kmene :ne Mimochodem,žena změnila malilinko názor na zbraně z ,,já to doma nechci,, na ,,stejně bych to neuměla použít,, To mi přijde jako dobrý krok :yes

edit: reagoval jsem první větou na tu angličtinu,už je to fuč

PříspěvekNapsal: 12.07.2016 9:13
od tygrsdrakem
Dovolím si načrtnout pár myšlenek ohledně vztahu ke zbraním a brannosti jako takové:

Ženy (nezadané či cizí): Překvapivě není třeba příliš přesvědčovat, stačí nabídka „pojď si někdy zastřílet“. U normální ženy obecné se zpravidla reakce nese v duchu „tyjo, to jsem nikdy nezkoušela, no tak jo“... Ženy sluníčkové zásadně nepřesvědčuju, je to ztráta času.

Žena (partnerka, vlastní): Moje osobní zkušenost je tato (zjednodušeně, časově zhuštěno):
Fáze 1: Já to doma nechci.
Já: Může se to hodit, je to koníček, není na tom nic špatnýho.
Fáze 2: Já to doma nechci.
Já: Udělám si zbroják.
Fáze 3: Já to doma nechci.
Já: Zítra mám zkoušky.
Fáze 4: A kde to máte? A z čeho tě tam budou zkoušet? Ale já to doma nechci!
Já: Tak jsem to udělal.
Fáze 5: No vidíš, šikovnej, ne že nás teďka zastřelíš!
Já: Tak jsem si koupil takovou plastovou hračku...
Fáze 6: Ty už sis to koupil???... No tak ukaž jak to vypadá.
Já: Zítra přijdu později, jdu s Markétou střílet.
Fáze 7: Hmm... no tak se nezastřelte.
Já: Zítra přijdu později, jdu střílet s Romanou.
Fáze 8: Hmm... no tak se nezastřelte. Já bych to třeba taky někdy zkusila...
Já: No jasně, super, tak kdy se ti to hodí? :)

Muži, kamarádi, kolegové, partneři kamarádek a obecná veřejnost – tady nemám specifický přístup, prostě se netajím tím, co dělám, a když to někomu přijde zajímavé, rád si o tom popovídám, nasměruju...

Co plyne z uvedených zkušeností:

1) Člověk pochází z opice. Každý marketér ví, že chce-li něco prodat, musí přesvědčit cílovou skupinu, že to ono je prostě super sexy zábava, je to trendy a kdo to dneska nemá/nedělá tak není in. Česká veřejnost má v tomhle silný potenciál díky historickým junácko – sokolským kořenům. Stačí to trošku rozvinout a nasměrovat žádaným směrem.
2) Žena je decission maker. Buď rozhoduje v rámci rodiny, nebo (před tím) rozhoduje zda si za partnera zvolí outdoorového borce, který umí střílet, nebo sluníčkového pseudointelektuála. (Berte prosím jako extrémní archetypy.)
3) Strašení koncem světa, NWO a globální světovládou vám maximálně vynese nálepku pošahaného konspirátora. (Aniž bych teď řešil reálnost uvedených teorií.)

Potřebujeme, aby se lidi naučili střílet, rozdělávat oheň a měli u sebe aspoň obvaz a nůž. To se dá zařídit v rámci lepšího turistického či skautského oddílu. Rozhodně není účelné rovnou na ně vybalit všechny možné scénáře, které se tady po rozpadu válí. Toho se každý lekne.

Takže rada pro úspěšné přesvědčování bližních zní: Dělat si svoje, moc jim to necpat, umět si z toho občas udělat srandu a spíš se držet okřídleného rčení, že příklady táhnou. Ano, to o čem tu mluvím je ta samá salámová metoda, kterou používá protivník. Použijme ji proti němu.

PříspěvekNapsal: 12.07.2016 10:21
od Lyster

Na těch jejich stránkách se mi líbí ten ukazatel radioaktivity. Je to sice taková blbůlsta, ale potěší. Možná by bylo fajn mít něco podobného na rozpadlických stránkách. Třeba nějaký ručičkový ukazatel aby to líp vypadalo.

PříspěvekNapsal: 12.07.2016 10:57
od Heike
Pochlubím se s ,,rozpadlickým" neúspěchem-dlouholetý kamarád, rybář, zálesák, milovník přírody-říkal jsem si, pro případ co kdyby mu naznačit...takže výlet po lesích, tři dny venku-během kterých si mě spletl se svou maminkou, postupně chytal nerv ze všeho-od komárů přes terén mimo cesty atd. Potřeba dělat skutečně velký oheň, bivak jako když se převrhne cikánská maringotka, hluk...bylo toho dost-já jen doufal že nikoho moc nepotkám, jak mi bylo stydno. Ponaučení? Kámoš klidně dál, ale stane li se něco, bohužel.

PříspěvekNapsal: 12.07.2016 12:12
od Cep
Překvapení - po tom, co jsi jej onálepkoval jako zálesáka..

PříspěvekNapsal: 12.07.2016 13:24
od Ibex
u mě krom toho, že žena je již polorozpadlice (hromaděná zásob ji evidentně chytlo :roll: :lol: ) jsem nutnost umět se o sebe postarat mimo civilizaci podtrhl minulý týden na dovče pod stanem..
Malá se sekla do palce, krve moc a teď co - osm večer, chirurgie ca 35-40km. Takže jsem vytáhl bágl, z něj lékárničku a už to jelo - vyčištění jodisolem, 2 stehy, bactigras mřížka na ránu a zafačovat - 15 minut čistá práce.
Za víkend defacto zahojeno. Manželka spokojená, že to dobře dopadlo a vysloužil jsem si pochvalu s obdivem, jak jsem by připravený - a vsadím se, že až bude balit příště, bude to trošku o jiných věcech....

PříspěvekNapsal: 12.07.2016 14:14
od Heike
On jezdí spát po lesích, bivakuje na rybách...pro mě to bylo skutečně nemilé překvapení. První den kecy o kráse přírody, druhý den nervíčky a třetí rozkopávání prašivek vztekem, že přes cestu jsou popadané stromy. Začínám si říkat, že třetí den prostě opadá přetvářka.

PříspěvekNapsal: 12.07.2016 19:07
od Hohepa
No něco mi to připomíná, 80-90 léta nebyl až tak problém narazit na partičku " jako trempů" co si vyrazili na "čundr".
Napřed se vožrali v nádražní putice , za tmy rozbili tábor a rozdělali vatru jak kdy by uprostřed stál mistr Jan a na celý les vyřvávali metaliku, plastik pípl a dorazili se flaškou rumu.
Kvůli těmhle "Zálesákům" jsem se před pětadvaceti lety zařekl , že už nikdy nevejdu do Židovi strouhy ( Bechyně)

Jediné štěstí, že jejich akční rádius od nádraží je maximálně 5 km

PříspěvekNapsal: 12.07.2016 19:23
od Count
tomas.kontakt píše:Takže jsem vytáhl bágl, z něj lékárničku a už to jelo - vyčištění jodisolem, 2 stehy, bactigras mřížka na ránu a zafačovat - 15 minut čistá práce

Čím jsi to šil a jak? Nedovedu si představit jak tahám šití a jdu na dceru s tou zahnutou jehlou. Nebo to byly nalepovaci?

PříspěvekNapsal: 13.07.2016 7:30
od kregan
Taky si to nedokážu představit. V situaci, která byla na šití přímo v terénu jsem zažil jednou a i přes slušně vybavenou lékárnu jsem ho s sebou neměl. A i kdyby jo, asi bych si na to netrouf.
(Kyrgystán: Na otázku "Můžete někdo prosím zavolat sanitku?" se místňáci rozesmáli, až se za břicha popadali)

PříspěvekNapsal: 13.07.2016 9:22
od Count
Můj recept je nepřesvědčovat. Nemá to smysl. Narazí to na hradbu pohodlí, protinázorů a nepochopení. Prostě si dělat svoje a když se někdo z rodiny ptá, vysvětlit. Nejméně práce je s dětma. Samy chtějí vědět co máme v lékárničce, jak funguje vodní filtr, nebo jak se dá zapálit oheň bez sirek. Žena si pomaličku zvyká. Na to, že je stále plná spíž, že máme doma víc zdravodnického materiálu než v sanitce, na to, že si dělám zbroják, atd. Posledně na kurzu to byla ona, kdo chtě vzít těch obvazů víc. Jsou přece za dobrou cenu a lepší než ty běžné. :) Teď chci dělat "sklep" ze sudů a po několika dnech povídání přišla sama s tím, že jestli se to povede, příští rok zasadíme brambor mnohem víc.

PříspěvekNapsal: 13.07.2016 9:34
od Ibex
jo kluci trošku jsem to přibarvil :oops: , ono to nebylo tak horký - žádný stehy se nedělali, manželka to zvládla bez nich

PříspěvekNapsal: 13.07.2016 10:34
od Count
Máš těch manželek víc - malou a velkou? ;)

PříspěvekNapsal: 13.07.2016 13:19
od Ibex
Neee sekla se dcerka, manzelka osetrovala a ja asistoval

PříspěvekNapsal: 13.07.2016 14:14
od Cep
S tím šitím jsi mne taky vylekal.
Když jsem se před lety sekl, tak to spravilo pár mašliček a obvaz...

PříspěvekNapsal: 13.07.2016 14:26
od Ibex
tak vono se to k tomu schylovalo, nakonec jsme to pořádně po ošetření zatáhli a naštěstí dobrý

PříspěvekNapsal: 13.07.2016 19:29
od proforma
Ja to doma nechci...
Ja to doma nechci...
Ja to doma nechci...

Dnes po navsteve banky: A vis, ze jsi mela ozbrojeny doprovod?
Fakt, jo? Ukaz...
:-)

PříspěvekNapsal: 13.07.2016 19:49
od herman
No u nás nákup kvéru probíhá asi takto:
Dívej, líbí se ti to?
a:Ne je to ošklivý, b: Ano, je to pěkný
Při variantě a: ale je do toho levná munice. Pak se spojí varianta a + b.
Takže si to mám koupit na Vánoce, narozeniny, na výročí seznámení, svatby.....?

PříspěvekNapsal: 14.07.2016 7:00
od čimango
kregan píše:Taky si to nedokážu představit. V situaci, která byla na šití přímo v terénu jsem zažil jednou a i přes slušně vybavenou lékárnu jsem ho s sebou neměl. A i kdyby jo, asi bych si na to netrouf.
(Kyrgystán: Na otázku "Můžete někdo prosím zavolat sanitku?" se místňáci rozesmáli, až se za břicha popadali)

V terénu jsem šil rány několikrát, ale jen u zvířat. Technicky to není nic náročného, zvlášť když jde jenom o kůži. U člověka bych si to asi lajznul, pokud by nebylo vyhnutí a příjemce ošetření by byl dostatečně motivovaný, protože bez anestézie není ani šití kůže žádný med. U dítěte už vůbec. . . V případě nouzové šití hlubokých ran jedině podle staré bradýřsko-ranhojičské poučky: sešij červené s červeným, žluté se žlutým, šedé s šedým a ono se to nějak uchytí :lol:

Ať nejsem úplně ot - manželka křečkuje zásoby všeho druhu zcela dobrovolně, až ji někdy musím krotit. Zdravotnickou sekci také zvládá dobře, jen ta obranná část selhává. Ke zbraním má tzv. tolerantí odpor - mě je toleruje, asi je i ráda že se máme čím bránit, ale sama na zbraň ani nešáhne, vystřelit je ochotná max ze vzduchovky (ale aspoň trefuje). Zvažuju pořízení nějakého předovky, to by jí asi až tak nevadilo.

PříspěvekNapsal: 14.07.2016 8:32
od Nicotinick
Lepší mezistupeň od vzduchovky je dlouhá malorážka ;)

PříspěvekNapsal: 14.07.2016 10:15
od K4cer
Šmarjá, vy s těmi želízky naděláte :)

Hasící přístroj nebo kleště do domácnosti taky kupujete podle toho, jesli se všem spolubydlícím líbí?

PříspěvekNapsal: 16.07.2019 14:26
od vratnikp
Ahoj,

jak jste neúspěch s navedením lidí na cestu minimální přípravenosti zahráli do outu?

nastíním situaci:

od školky jsme byli parta 4 kamarádů, s drobnejma odchylkama jsme spolu postupem let drželi stejný směr (SDH, čundrování, počítačový hry-rok 2000, airsoft...), teoretický survival/prepping nám nebyl cizí.
Dnes jsme si namíle vzdáleni. Já se zadlužil, koupil částečně zrekonstruovaný domek, který má za mne prepperský potenciál a poslední roky se bavím zvyšováním tohoto potenciálu - skleník, záhony a provozováním dalších prepperských činností, no zkrátka tvrdím, že jsem dospěl.
No ale z mých dlouholetých kumpánů se stali vášniví konzumenti požitků, žijí jako když nám bylo 16. Na brigádu, vydělat a utratit za hračky a zábavu. Bohužel neinvestují zdroje do ničeho, co by je někam posouvalo, ale do elektroniky, seriálů,počítačových her a dalších hove..výdobytků konzumní doby. ve svých 31-33 letech spokojení se svým metráčkem pivního pupku.
no a já blbec jsem se je poslední roky snažil polehoučku posouvat k nějaké úrovni připravenosti, hecoval jsem je aby začali cvičit - neúspěšně. U piva s nima probíral, že chci letos zavařovat a že chci koupit takový a onaký outdoorový věci, že jsem teďka v německu koupil výhodně 200 konzerv... no a na druhou stranu oni mi nabízeli akorát, jestli si nechci koupit mobil a jezdit s nima do města chytat pokémony a tak. Tak jsem začal postupně omezovat kontakt a jejich pozvání na konzumaci radovánek moderního člověka ignoroval tak dlouho, že už mne ani nezvou. Když se jednomu z nich letos narodil potomek a on absolutně nezměnil svůj životní styl, jsem je všechny odsoudil k přesunu z chlívku kamarádi, do chlívku známí.

No a konečně jsem se dostal k jádru pudla, tři lidé, kteří jsou v podstatě nepřipravení na dvoudenní odstávku inženýrských sítí, se kterými si už nemám co říct a nemám potřebu se s nimi aktivně vídat, neboť nám zůstal jen jeden společný zájem (deskové hry) a 25 let společných zážitků, vědí co všechno alespoň teoreticky umím, kde bydlím a na jakých hospodářských přebytcích sedím. Velice reálně očekávám, že minimálně onen jeden s malým děckem, až bude prchat z bytu po babičce, to vezme přeze mne a bude se odvolávat na "staré časy". Takže jsou to tři hladové krky, co nemají, kromě neodborné pracovní síly a 40ti lahví vína, co nabídnout. Rád bych tvrdil, že pokud by došlo k něčemu dlouhodobějšímu, budu mít koule na to, je vyhnat. Aktivně s nimi už přes rok nekomunikuji, ale je mi jasné, na koho si v hodině největší nouze vzpomenou. Nedostal jste se někdo vlastní naivitou do podobné situace? Nějaké tipy za zmírnění následků mé naivity?

P.S. - stěhovat se nehodlám

PříspěvekNapsal: 16.07.2019 15:44
od OldSoldier
Jediny, komu jsem ochoten v nouzi pomoci je nejbližší rodina (rodiče, sourozenci). Je mi líto, ale kamarádi mezi ně nepatří. A ano, na Tvojí otázku, co s nimi - vyhnal bych je.

Na druhou stranu, nikdo z mých kamarádů netuší o mé "zálibě", takže vlastně nemají důvod chodit.

PříspěvekNapsal: 16.07.2019 20:28
od K4cer
to vratnikp:

Neplýtvej energií na řešení neřešitelnýho. Nech věcem přirozenej průběh a většina se ve správnej čas vyřeší; a někdy je nejlepší řešení to co by tě dnes ani nenapadlo.

PříspěvekNapsal: 16.07.2019 20:34
od gravedigger
Takovýmhle kamarádům říkám, ať v případě průseru zazvoní u branky se zásobou jídla na několik měsíců. pokud zazvoní bez ničeho, ať počítají s tím, že po nich pravděpodobně střelím :D

PříspěvekNapsal: 17.07.2019 15:03
od Hohepa
V případě průseru si prostě dej na dveře jmenovku s cizím jménem a za plot si pořiď nějakého vlkodava nebo dogu :rofl

PříspěvekNapsal: 17.07.2019 15:15
od malajizva
když děláš teď "agitaci (čím více lidí bude připraveno, tím pak bude lépe)" - přesvědčuješ okolí o budoucím průseru a připravenosti na něj, pak tví kamarádi vědí, že máš, že víš, a kde bydlíš.

PříspěvekNapsal: 17.07.2019 17:04
od Bill Masen
Přesně, nejsem Německo, branku otevřu jen tomu, kdo pro mě bude přínosem.

PříspěvekNapsal: 18.07.2019 7:22
od Matěj
Myslím, že v případě průseru to nebudou stejně jediní lidi, co se u tebe zastaví. Takže bych to neřešil.

PříspěvekNapsal: 18.07.2019 15:18
od vratnikp
s jinými lidmi nemám problém vyběhnout, nebo je přesvědčit že sem smradlavej buran, kterýmu čouhá sláma z gumovek. Bohužel jak vyběhnout s lidmi, které sem přes dvě dekády považoval za nejlepší kamarády, ale kteří mentálně zamrzli ve věku 17ti let?

PříspěvekNapsal: 18.07.2019 15:27
od vratnikp
malajizva píše:když děláš teď "agitaci (čím více lidí bude připraveno, tím pak bude lépe)" - přesvědčuješ okolí o budoucím průseru a připravenosti na něj, pak tví kamarádi vědí, že máš, že víš, a kde bydlíš.

agitaci jsem bohužel prováděl pouze u lidí, se kterými jsem vyrůstal, neboť jsme dlouhou dobu směřovali stejným směrem. Ale když mi začli zvát na jůtubery, nablbý filmy podle komixů a simulátory virtuální reality kde bojujete se zombíkama :shock: :shock: :shock: a vyslech sem si, že akorát dřu a vůbec si neužívam??? tak sem je začal nevybíravě posílat do háje. No a situace byla naprosto opačná, když jsem je zval na běžecký závody nebo přátelské treninky v boxu. Nevraživost panuje doteď, nemám potřebu se s nimi stýkat, ale vědí o mě to samé co má žena...

Než zabřednu do odborné diskuse s kýmkoliv z vnějšího kruhu, tak ho nejdřív oťuklám, to je jasné. Pro zajímavost, dokážete kvantifikovat, na kolik lidí s různým stupněm rozpadlického myšlení narazíte? Mě osobně to hodně překvapilo, lidí moc neznám a nové lidi nevyhlédávám, nicméně v bývalé práci, v současné práci a v současném pracovním týmu ženy, je to zhruba každý desátý, co se minimálně teoreticky připravuje. A to jednotlivé kolektivy považuju za slušné reprezentativní vzorky, žádné sociální bubliny

PříspěvekNapsal: 18.07.2019 20:58
od JirkaK
Taky jsem se snažil působit na nejbližší příbuzné, ale po nějaké době jsem to vzdal. Byl jsem pro ně divný.

Tak si v klidu doma syslím a nikomu to již neříkám a rodina taky ne. V případě průseru mají příbuzní smůlu.

PříspěvekNapsal: 07.08.2019 9:23
od Kapo
Tak ono kto sa pripravuje aj na nemožné, a má dáky rozsiahlejší statok, tak je fajn počítať aj s dákymi hladnými krkmi navyše. Predsa len bude treba v zlých časoch viac manuálne makať aj brániť.
Naskladniť pár ton krmného obilia, trochu naviac cukru a soli nie je na škodu. Hlavne ak sa dačo doma chová, tak sa to postupne dá obmienať. A taktiež nakupovať vo velkom vo vhodný čas /žatvy, akcie/vie byť celkom výhodné aj bez PA doby :lol:

Dalšia vec je, že aj keď práve teraz nie je moc trendy, hrať sa na prepera, /všetkého prebytok, dobré ceny, vela práce.../ tak v prípade blížiaceho prúseru sa zásoby vedia urobiť /navýšiť/ velmo rýchlo.

A kto žije sám, tak vie sa v prípade lokálneho SHTF rýchlo presunúť do bezpečia, hoc aj na druhý koniec sveta. Čo rodinkári a statkári nevedia. Takže ich netreba hneď pochovávať a zatracovať. ;)

PříspěvekNapsal: 29.08.2019 11:30
od tygrsdrakem
Ja bych především nezatracoval tu osvětu. Přece jen, čím víc lidí pochopí a bude připraveno, tím min hladových zombiku. Vzdelavanim se zvyšuje resilience lokálních komunit i celé společnosti. Akorát se to musí dělat trochu s rozumem.

PříspěvekNapsal: 30.08.2019 16:11
od mercedes777
Mam to stesti, ze mam chytrou zenu a presvedcovat ji nemusim. Plne spolupracuje a zada vetsi zasoby, jak munice, tak potravin a jinych komunit. :yes
Uz jsem naockoval nektere sousedy a i ti plne pracuji na zasobach a sobestacnosti, ale nekteri debilove sousedi mi rekli, ze se prijdou najist k nam, tak jsem jim zdelil, ze je budu vitat olovem...... :lol: :moon
Tito ktereni vubec netusi, ktera bije..... :puke