Zapomněli jsme, že smyslem armády je boj, varuje šéf elitníc

Trochu okultní téma, ale musí zde být...

Zapomněli jsme, že smyslem armády je boj, varuje šéf elitníc

Příspěvekod RobertK » 09.01.2017 11:54

Pěkný rozhovor na Aktuálně
Snad to patří sem
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/za ... 1447148881

"Chceme-li mít mír, připravujme se na válku," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz šéf českých speciálních sil Karel Řehka s odkazem na nedávné teroristické útoky v Evropě. Brigádní generál patří k vojákům, které respektují i špičkoví čeští akademici Miroslav Bárta, Martin Kovář nebo Vladimír Mařík. Jejich ojedinělá publikace Na rozhraní, která vyšla na sklonku minulého roku, odpovídá na stále palčivější otázky hrozících konfliktů, ale i rizik civilizačního rozvoje. Právě Řehkova studie, která je součástí knihy, patří k jedněm z nejpozoruhodnějších.

Pokud šéf speciálních sil s válečnými zkušenostmi z Afghánistánu píše, že "otázkou není, zda budeme v budoucnu čelit válce, ale kdy k tomu dojde a jak se tedy máme na konflikt připravit", mrazí mě v zádech. Nepřeháníte a nestrašíte lidi?
Karel Řehka: Já ani náhodou nehodlám strašit lidi, natož vyvolávat paniku.

Realita je ale taková, jaká je. Příkladů z historie je pro mé varování víc než dost. Mezi lidmi zkrátka vždy byly, jsou a nadále i budou konflikty. To je neoddiskutovatelný fakt.
My k nim ale máme nyní mnohem blíže než v uplynulém čtvrtstoletí. Což se v dohledné době nezmění, spíš zhorší. Dokážu si představit, že se jeden ze současných konfliktů vymkne kontrole. Nebo některá ze "soupeřících stran" dá ve vzájemném sporu přednost násilí. Nebezpečné války tady ostatně už máme: Ukrajinu, Sýrii, Irák, Afghánistán... S nimi souvisí i stále častější teroristické údery.

Říkáte, že máme počítat s válkou, která dříve či později přijde?
Neříkám, že určitě přijde. Ale s přihlédnutím k množství válečných konfliktů, ale i teroristických úderů nám válka hrozí.
V Evropě znovu propukla na Balkáně v devadesátých letech minulého století a opět se válčí na Ukrajině. Ve válce s Islámským státem koneckonců už jsme. Já jen jako voják v publikaci Na rozhraní apeluji: pokud chceme žít v míru, připravujme se na válku.

Čím vycvičenější a akceschopnější ozbrojené síly (tedy i armádu) budeme mít, tím méně pravděpodobné je, že se ve válce ocitneme. Vyhnout se jí může jen k obraně suverenity velmi odhodlaná země. Tedy i politicko-vojenské uskupení NATO, jehož jsme členem. Jedno s druhým souvisí.
Většina z nás by se asi nepokoušela předejít kriminálním hrozbám třeba tím, že bude chodit v noci po ulicích s nápisem "nemám zbraň a neumím se prát, prosím neútočit" nebo vyvěšením cedule na dům "žádný pes, alarm ani zbraně, pouze ženy a děti, prosím neloupit".

Lakování na růžovo je cestou do pekel

Čeští akademici vás přizvali ke spoluautorství knihy Na rozhraní. Už nyní je z ohlasů patrné, že jde o mimořádné, ale taky nebývale kritické dílo o příčinách rizik, která nás obklopují. Nejste ale například k úrovni připravenosti naší armády až příliš kritický?
Doba je taková, jaká je. A nejsem zdaleka sám, kdo si myslí, že uzrál čas otevřeně diskutovat o rizicích, které mohou Česko ohrozit. Mělo by se o nich diskutovat až na samou dřeň, natvrdo, bez jakýchkoliv okolků. Zároveň ale věcně a bez emocí.
Velím sice speciálním silám, ale nedělám si patent na pravdu. Jde o mé osobní názory. Takže říkám: je nejvyšší čas diskutovat otevřeně o bezpečnosti a obraně naší republiky. Třeba i politicky nekorektně, jak se říká. Obrana vlasti a bezpečnost lidí je dnes základem všeho, i naší prosperity. Pro mě – stejně jako pro ostatní mé kolegy v armádě – jde o nejvyšší prioritu.

Co získáme lakováním reality na růžovo nebo nalháváním si, že nám pořád až tak nic moc nehrozí, takže můžeme to či ono v obranyschopnosti země odložit na jindy. Přesně tohle je přímá cesta do pekel.
V polemice o našich obranných schopnostech mi tedy nejde o nic jiného, než abychom neztratili schopnost reálného pohledu na skutečnost, na hrozby, které nás mohou zničit.

Buďme konkrétní. Říkáte například, že dnes vnímáme armádu jako všechno možné, jen ne jako nástroj k vedení boje. Jak tomu rozumět?
Ale to se přece nestalo až teď, ze dne na den. Fakt, že primárním účelem ozbrojených sil a smyslem jejich existence je boj a příprava na něj, jsme ztratili ze zřetele už dávno. A nejenom my v Česku.
Máme to sice zakotveno v zákoně, ale to je asi tak vše. I když se v historii nejednou ukázalo, že o existenci národa může rozhodnout právě úroveň vycvičenosti ozbrojených sil, tedy i to, zda je armáda schopna bojovat. Obecně platí, že pokud společnost nemá velkou vůli se bránit a do své obrany investovat dostatečné prostředky a úsilí, žádné ozbrojené síly ji neochrání.

V české společnosti se například diskutuje o armádních zakázkách, vyzbrojování, ale třeba minimálně o bezpečnostní doktríně. Podívejme se na průměrného důstojníka generálního štábu. Kolik času věnuje přípravě na válku a konkrétně své osobní připravenosti? Zjistíme, že je místo toho zahlcen milionem podružných věcí, které jsou pro něj ovšem alfou a omegou jeho bytí.
Velitelé a štáby by se ale měli dnem i nocí věnovat reálným přípravám na boj, od toho si je přece daňoví poplatníci platí. Všechno ostatní by měl být pouze "šum v pozadí", který musí jen podporovat primární smysl armády. A tím je boj.

Když vojáky ničí byrokracie

Pokud to chápu správně, smyslem vaší studie není kritika poměrů v armádě.
Ani náhodou. A ministerstva obrany už vůbec ne. Bylo by to hodně laciné a nefér. Jen popisuji realitu mnohaletého celospolečenského vývoje, kdy pro vedení realistické přípravy a výcviku nebyly současnému generálnímu štábu vytvořeny ani ty nejzákladnější podmínky. V posledních letech se naopak jen zhoršovaly.

Obrana země, která by odpovídala současným rizikům, není přitom otázkou týdnů, měsíců či několika málo let, ale generací. Začít s budováním bojeschopných ozbrojených sil až v okamžiku, kdy začíná krize, je pozdě. S křížkem po funuse, jak se říká.
Permanentní škrty, rušení a "optimalizace", kterými si v uplynulých letech prošla armáda, policie i hasiči, jsou naopak mnohem snazší a rychlejší než opětovné budování schopností a kapacit ozbrojených sil. I proto jsme koneckonců postupně ztratili ze zřetele, že jejich primárním účelem a smyslem je příprava na vedení války a boj. A odpovídá tomu i již zmíněný reálný poměr mezi časem a úsilím důstojníka generálního štábu vynaloženým na válečné přípravy a tím, který věnuje onomu "šumu na pozadí".
Většinu energie a času věnuje byrokracii, správní a jiné podpůrné činnosti, které se dnes staly běžnou náplní života velitelů i jejich štábů. Jsou tím "šumem" doslova pohlceni a – bohužel – za něj i hodnoceni. A hodnotí je za to i společnost.

Jakou tedy nabízíte alternativu?
Ani z pozice ředitele speciálních sil nemůžu pochopitelně vědět jakými těžkostmi, problémy a úskalími se musí každý den potýkat náčelník generálního štábu, natož ministr obrany. Takže v naší polemice o obranyschopnosti země sděluji jen své osobní názory, to ještě jednou podtrhuji. V našem rozhovoru je to dost podstatné.

Čtyřiadvacet hrdinů padlých za Česko v zahraničí. Mezi prvními byl Rus. Tváře teď poznají všichni.

Ale k věci. Kdy jste třeba zaznamenal diskusi nebo názorovou přestřelku o tom, jak má česká armáda vypadat a čemu má sloužit? Zda výcvikové metody odpovídají současným požadavkům a zda vzdělávání vojenských profesionálů reaguje na soudobé konflikty? O podobných výměnách názorů neuslyšíte.
Čerpám sice jen ze svých zkušeností a svého vzdělání, ale třeba výcvikových a analytických válečných her jsem moc nezažil. Prošel jsem všemi stupni našeho národního vojenského vzdělání, ale válečnou hru, která by velitele něco naučila a prověřila jejich schopnosti, jsem na těchto školách nezaznamenal ani jednu. Dokonce ani snahu o ni.
Přitom dobře připravená štábní válečná hra odhalí problémy, jichž bychom si jinak ani nebyli vědomi. Umožňuje hráčům si konflikt "prožít", bezpečně riskovat, redukovat překvapení, s nimiž se velitelé mohou v reálném boji setkat.
Abych to tedy shrnul: jedině válečná hra dostatečně simuluje realitu války, vtáhne účastníky do děje, klade nejvyšší důraz na Clausewitzův (Carl Philipp Gottlieb von Clausewitz, pruský generál a významný válečný stratég a teoretik. Jeho hlavním dílem je kniha O válce – pozn. red.) "souboj vůlí", který je pro pochopení války mimořádně důležitý. Hra na mapách je zkrátka a dobře efektivním nástrojem ve výcviku velitelů a jejich štábů. Přičemž armády, které tyto hry neopomíjely, měly v konfliktech vždy navrch.

Jak to vypadá v bojových útvarech?
Abychom si rozuměli: realistická příprava na boj a výcvik v armádě samozřejmě normálně běží, ale jen u útvarů a jednotek na tom nejnižším, taktickém stupni. Jenomže já v souvislosti s válečnými hrami mluvím o úrovni nejvyšší, strategické. Právě ona je pro vedení války rozhodující.
Válka se nepřipravuje ani nevede na úrovni brigád a chybné strategické rozhodnutí odsoudí k záhubě i sebelépe vycvičené jednotky. Navíc ani příprava a výcvik (především formou realistických válečných her) se nemůže týkat pouze vojáků, stejně jako není válka připravována ani vedena jen vojáky, ale především politickým vedením země a vlastně celou společností.

Důvod k optimismu? Stále existuje

Jen pro odlehčení: zdá se, že si rád hrajete a že se vám po válečných hrách stýská.
Jen málokterý způsob umožňuje vojákům napodobit realitu války lépe než válečná hra. Navíc snadno a levně. Pokud své budoucí scénáře a plány obranyschopnosti nebo vedení boje nepodrobíme realistickým válečným hrám, můžeme jen stěží říkat, že jsme pro obranyschopnost země udělali maximum a že jsou naše záměry dostatečně promyšlené.
Znovu proto říkám: v Česku jsme ztratili ze zřetele prapůvodní poslání ozbrojených sil. Tedy jejich přípravu na válku a na boj. Není to chyba generálního štábu, který navíc ani nemá strukturu k tomu, aby řídil boj nebo vedl válku. Do současné podoby byl "osekán" v určitých letech. Funkční velitelství, které má vést válku, vypadá úplně jinak.

Vaše názory nesdělujete na odborných seminářích nebo v článcích poprvé. Předpokládám tedy, že vaše postoje jsou důkazem prosazujících se moderních vojenských trendů na generálním štábu.
Důvod k optimismu v tomto směru určitě je. Například i proto, že vládní strany se usnesly na trvalém navyšování rozpočtu na obranu. Ale i proto, že nedávno byla aktualizována naše bezpečnostní strategie, která – zejména po ruské anexi Krymu – reaguje na změnu bezpečnostního prostředí. Tohle jsou alespoň pro mě povzbuzující a motivující signály.
Ale opět: rezignace společnosti na obranu země není záležitostí posledních pěti nebo deseti let, jde o generace. A nikdo si nemůže myslet, že když je obrana země celou tu dobu podceňována a odsouvána na vedlejší koleji, tak se pod vlivem obav z Islámského státu nebo jiného agresora změní vše najednou zázrakem k lepšímu. Takhle to prostě nechodí.
Obrana země – to je i fungující válečná ekonomika, přechod na ni, mobilizace lidí, věcných zdrojů a mnoha dalších věcí. Každá armáda je taková, jakou ji společnost chce mít, co od armády vyžaduje a jak ji hodnotí. To nemluvím o opomíjeném odhodlání společnosti se agresorům bránit. I v tom se můžeme my Češi poučit z historie.
Za připomenutí proto stojí slova bývalé britské premiérky Margaret Thatcherové: "Nikdy není nedostatek potenciálních agresorů a jediný způsob, jak zabezpečit mír a svobodu, je zajistit, aby mírumilovné demokratické země měly vojenskou převahu nad agresivními výtržníky."
Robert
-----------------------------------------------------------
Očekávám to nejlepší ale připravuji se na nejhorší.
RobertK
 
Příspěvky: 239
Registrován: 02.06.2016 12:19

Re: Zapomněli jsme, že smyslem armády je boj, varuje šéf eli

Příspěvekod Maximus » 09.01.2017 23:19

Pan brigádní generál patří mezi lidi v armádě, za které a pro které má smysl vždy bojovat :yes :yes :yes :yes :yes
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Maximus
Moderátor
 
Příspěvky: 3878
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Zapomněli jsme, že smyslem armády je boj, varuje šéf eli

Příspěvekod Kivan » 11.01.2017 18:16

To Maximus. Stejný názor jsem měl na generála Šedivého, stále mam.
Kivan
 
Příspěvky: 107
Registrován: 20.10.2016 18:28

Re: Zapomněli jsme, že smyslem armády je boj, varuje šéf eli

Příspěvekod pavel131 » 12.01.2017 13:32

Tak to jsem se hodně zasmál. Generála Šedivého znám ještě jako kapitána v Táboře u tankánů, kdy dělal zástupce velitele pluku pro výcvik v letech 1984 - 7. Sami lampasáci o něm říkali že všichni na pluku jsou šediví jenom Šedivý je zelený. Pak urychleně převlékl kabát, je to takový vojenský úředník, karierista, alespoň tak to vidím ze svých osobních zkušeností, sice nevím že by někomu ublížil ale že by vojáci nějak za něj bojovali to bych moc neviděl.
pavel131
 
Příspěvky: 95
Registrován: 08.05.2013 13:14

Re: Zapomněli jsme, že smyslem armády je boj, varuje šéf eli

Příspěvekod ropas » 13.01.2017 12:05

armada je na to, aby kryla ustup papalašom do exilu, odkial budu vyzývat k k aktývnemu odporu, ale v čase, ked su títo politici pri moci, tak sa im pri slove domobrana ježia chlpy.
a zaražaju ma reakcie typu: za toho-onoho generala by som bojoval. čo vari nemate ženu a deti?
to je akože osobnostna kvalita vybrat si niekoho koho slepo počuvnem ked ma niekam pošle zabíjať.

a k tomu vyroku v članku, že českí vojaci v zahraniči umieraju za čechov sa ani radšej nevyjadrujem.
akurat za seba možem povedat, že za mna nikto zo svk vojakov neumrel a ked to niekto tvrdi tak klame.
ropas
 
Příspěvky: 59
Registrován: 11.01.2014 18:11

Re: Zapomněli jsme, že smyslem armády je boj, varuje šéf eli

Příspěvekod Serža » 13.01.2017 13:01

jasně, takže budeš jen z domova bránit ženu a děti a až ti před barákem zastaví tanková divize (jestli zastaví) tak s nima pěkně zatočíš? :clap

Sun-Tzu: vždy bojuj na území nepřítele....
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Serža
 
Příspěvky: 2367
Registrován: 21.04.2016 15:12

Re: Zapomněli jsme, že smyslem armády je boj, varuje šéf eli

Příspěvekod Hohepa » 13.01.2017 16:12

Myslím, že česká historie je zcela jasným důkazem , že na to jaká tanková divize zastaví v budoucnu před barákem ,
nemá žádný vliv do které řiti v současnosti leze naše politická garnitura.

A už vůbec to neovlivní kolik našich kluků zařve v Afgánu při své najivní "žoldácké" misi.
Totiž jestli si například nevšimli, osoba již ta řiť patřila, za pár hodin v Bílém domě končí ;)


Pokud se jako národ nemůžeme spolehnout ani sami na sebe , tak je zbytečné spoléhat se na cizí.
Pocit důvěry v naší armádu může v rozhodující chvíli pozvednout morálku národa.
Například jako při poslední mobilizaci, i když ten pocit důvěry a hrdosti trval jen krátce.
Mám namysli důvěru v to, že se armáda postará o národ tady doma.
Většina Čechů ani neví kde ten Afganistán leží a je jim úplně ukradený
a nebýt Ramba tak o něm ani neslyšeli :lol:
Jestli potřebujete uplatnit svou schopnost přežít, pravděpodobně jste předtím něco zvorali.
Uživatelský avatar
Hohepa
VIP
 
Příspěvky: 1887
Registrován: 22.07.2013 21:16
Bydliště: Praha

Re: Zapomněli jsme, že smyslem armády je boj, varuje šéf eli

Příspěvekod ropas » 13.01.2017 18:27

seržovi: určite tankove divizie su na to aby mi obsadili zahradku :lol:
čo ja mam čo robit s nejakým divíziami moja strategia v takejto situacii je zašit sa, počkat kto vyhra a je mi v podstate jedno, kto to bude, hlavne len, nech je to rýchlo. čím viac "ochotníkov za vlasť" tým to bude dlhšie.
či mam padnut za to, aby naše krajny mohli dalej vlastnit babiš penta j@t a ich oligarší spolok? :finger
ropas
 
Příspěvky: 59
Registrován: 11.01.2014 18:11

Re: Zapomněli jsme, že smyslem armády je boj, varuje šéf eli

Příspěvekod Reccol » 13.01.2017 21:58

Ropas: Ty jsi jeden z těch typů, co si za 2. světový stěžovali, že partyzáni dělaj zbytečněj bordel, a lidi, co zdrhli bojovat do zahraničí, neuposlechli rozkaz, viď?
Reccol
VIP
 
Příspěvky: 463
Registrován: 19.09.2011 13:43

Re: Zapomněli jsme, že smyslem armády je boj, varuje šéf eli

Příspěvekod Desouza » 14.01.2017 5:17

@ Hohepa poprvé chybička :)
Většina Čechů ani neví kde ten Afganistán leží a je jim úplně ukradený

Zeměpis , první stupeň .
Vincit omnia veritas .
Uživatelský avatar
Desouza
 
Příspěvky: 782
Registrován: 02.08.2012 18:07
Bydliště: Za koncem světa

Re: Zapomněli jsme, že smyslem armády je boj, varuje šéf eli

Příspěvekod ropas » 14.01.2017 6:48

ja mam za blbca každeho, kto je ochotny umriet na rozkaz za cudzie idealy, ale nenedavam na to, ked ma to priamo neohrozuje a nemusim sa na to skladať.
všetko zle je na niečo dobre: blbci sa medzi sebou vystrielaju.
ja sa vobec nehambím, že sa na tom nemienim učastniť.
celý život sa živím vytvaranim a opravovanim realnych vecí, teda moj čas príde až ked sa to cele ukludní a jedine, čo ma bude zaujimať, ake su danovoodvodove zataženia výtaza a ako ich obisť, aby som sa neskladal na vdovy po bojovníkoch výtaznej strany.

uvedomte si milí vojačikovia, že o tom, ako je vam narod za vašu službu vdačný, vam do hlavy tlačia zas len vojačikovia, alebo papalaši, ale nie niekto, čo vam z vdačnosti musi davať zo svojho pod hrozbou nasilia zo strany štatu.
ropas
 
Příspěvky: 59
Registrován: 11.01.2014 18:11

Re: Zapomněli jsme, že smyslem armády je boj, varuje šéf eli

Příspěvekod Hohepa » 15.01.2017 23:41

Desouza píše:Zeměpis , první stupeň .


Jo ? zkus si soukromý průzkum jako já . Stačí se zeptat, jen tak mimochodem, třeba kolegů v práci , zda je k nám blíž třeba Tibet nebo Afganistán .....
o slepé mapě světa nemluvě
Jestli potřebujete uplatnit svou schopnost přežít, pravděpodobně jste předtím něco zvorali.
Uživatelský avatar
Hohepa
VIP
 
Příspěvky: 1887
Registrován: 22.07.2013 21:16
Bydliště: Praha


Zpět na Prognózy, věštby a předpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník