Expedice 2015

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.

Re: Expedice 2015

Příspěvekod Fjord » 23.01.2013 21:42

JimmyJazz:
mrkni se na youtube na sérii dílů motorkářů co vyjeli z Anglie, pak přes Evropu, jeli do Kazachstanu, Mongolska..a pak přes Aljašku do NY. Neviděla jsem všechny díly, ale měli namále přes právě ten Kazachstán a dál. Tam samo cesty už nejsou. I ty doprovodný vozy, co jeli s nimi měli často bouračky. Ale je tam dobrý vidět v čem se pohybují-jaký prostředí a něco se z toho dá určitě použít.

tady je díl v z Mongolska
http://www.youtube.com/watch?v=FWulfaUK6_M
Fjord
VIP

Příspěvekod Karlos » 23.01.2013 23:23

JimmyJazz: moc ti držím pěsti a (tak jako Mrak) tiše závidím, ale strašně ti přeji ať to vyjde :yes
Karlos
Rozpadlík

Příspěvekod MacGyver » 24.01.2013 8:43

Taky držím pěsti a na mudrování podložené sledováním TV, mainstreemového paradigma západního kramlu v hlavě v náhledu na svět, atd. nedbej. Však ty víš...

Závist jak sviňa, ale pokud by jsi o této akci neuvažoval jako o čistě soukromé, tak se ozvi. Věděl bych o další možné posádce, která má co nabídnout ;)
MacGyver

Příspěvekod Aldurn » 24.01.2013 16:26

To mi připomělo http://www.csfd.cz/film/221727-ewan-mcg ... lem-sveta/ . Hodně štěstí ;)
Případně je zde pravděpodobně ke stažení celý balík dílů http://uloz.to/xAW845f/ewan-mcgregor-na ... a-2004-rar
Aldurn

Příspěvekod urbanwarrior » 24.01.2013 19:09

Držím palce, tohle je věc, kterou neumím, ale ani mi nechybí (mně je tady v tom ďolíku fajn). Známá s baťůžkem a kamarádkou za tři měsíce projely Indii. Všichni se káceli, jak je to nebezpečné pro dvě pěkné mladé bílé ženské, ale nic se nestalo, vůbec žádná ataka.
Už se těším na reporty i na info kolem příprav. :yes
urbanwarrior
VIP

Příspěvekod DeadMan » 25.01.2013 7:20

To že se nic nestalo ještě nenamená že je to tam OK.

Posledních 6 let byla tohle mnou nejnavštěvovanější země a přítel a rodinný známý nás vždy ubytovával v "bezpečné" oblasti blízko svého bydliště (lepší čtvrť) a taky nám kladl na srdce abychom v noci raději nikam sami nechdoli přes den relativně OK ale zase záleží na oblasti a brzo jsme zjistili že fotit slumy není zrovna nejlepší nápad (je to bývalý plukovník Indické armády a zřejmě ví co říká - jeli jsme vlakem a asi takhle pokud zastavíme a bude to stanice tak je to OK ale pokud zastavíme někde mimo je to blbé můžou to být banditi navíc na nádražích všude prodávají řetězy se zámky hned mi došlo k čemu to asi je a cestovat autem dlouhé trasy v neobydlených oblastech = riziko s kterým je potřeba počítat on sám takhle raději nejezdí) - navštívené oblasti New Delhi, Lucknow, Bangalore.

V Iránu jsem byl jednou a to v Teheránu před cca 3-4 roky a cítil jsem se tam relativně bezpečně ale zase jen v doprovodu našeho místního člověka který taky nebyl moc nakloněn tomu abychom se tam pohybovali sami natož v noci(taky přítel čili myslel to v dobrém).

Oproti tomu nejvíce bezpečně jsem se cítil v Israeli (Tel Aviv, Haifa, Jerusalem) i bez doprovodu a v noci sám po městě OK.

Hong Kong OK, Manila OK (Filipíny), Taipei OK (Taiwan) a to je tak z těch asijských zemí asi vše.

Ale bez rizika by nebylo dobrodružství a taky držím palce bude to paráda :yes
DeadMan

Příspěvekod JimmyJazz » 31.01.2013 10:53

k tem bezpecnym asijskym zemim lze priradit i malajsie, vietnam a barmu. Vsude jsem osobne byl a az na urcite regiony v barme, kam je zakazan vstup (cti: vstup ti povoli jen za tucny uplatek) je to v pohode.
Nebyl jsem v Kambodzi a Laosu, nicmene od znamych, co tam byli, jsem slyzel, ze je to taky v poradku.

nicmene: trochu jsem zjistoval ohledne te ciny, a opravdu by to mohl byt temer neresitelny problem. Neresitelny z toho duvodu, ze cina neuznava mezinarodni ridicsky prukaz tudiz je nutne si poridit mistni. A tady to zacina byt komplikovane. Nejjednodussi postup pry je nasledujici: V Hong Kongu si mezinarodni ridicak premenit na Hong Kongsky. Po prijezdu na pevninskou cast ciny si HKG ridicak v nejakem vetsim meste s expat komunitou premenit na cinsky. A teprv pote muze clovek legalne v cine ridit. Lze samozrejme premenit mezinarodni ridicak primo na 'pevninsko-cinsky' i jinde v cine, nicmene tamni urady mimo velka mesta nepovoluji absolvovat teoreticky test v jinem jazyce nez cinskem a rovnez nepovoluji prekladatele :)
A jelikoz se stale chci vyhnout iranu a pakistanu, tak tohle bude jeste zajimava procedura. Nicmene pry existuji i agentury, ktere jsou schopne administrativni zatez snizit na naproste minimum. Zvlaste ve velkych mestech, kde maji centraly nadnarodni korporace.

dracekvo: jsem. Hilux je extremne odolne auto a navic uvazuju pouze o 'doublecab' verzi, nikoliv o cistokrevnem pickupu.
A to z tohoto duvodu, ze po prijeti do MY je v planu tam par let zustat a to auto pouzivat normalne v mestskem provozu. Coz sice s pickupem lze, ale je to extremne neprakticke.
JimmyJazz

Příspěvekod MacGyver » 26.06.2013 11:49

Jak to vypadá s plánovanou expedicí?

O víkendu jsem se setkal s kamarádkou, která procestovala v nedávné době Afganistan a Pakistan. Cestovala celá zahalená v doprovodu domorodce, který má kořeny na Slovensku a mluví slovensky. Bez jeho doprovodu a pokynů by byla několikrát mrtvá. V jeho společnosti se dostala i na autonomní území ovládané Talibanem v obou zemích. Muslimské země jsou mi dobře známé z vlastních zkušeností, ale z toho co mi vyprávěla mi běhal mráz po zádech. Byla svědkem několika přestřelek, kdy v bezprostřední blízkosti umírali lidi. Viděla umírající děti s jejich matkami, které skončili na ulici z důvodu úmrtí manžela a následného zapovězení rodinou. Na venkově jich byly tisíce. Zkrátka podnikla a přežila cestu o které drtivou většinu cestovatelů a dobrodruhů nenapadne ani přemýšlet.
MacGyver

Příspěvekod bivoj » 26.06.2013 14:36

Hmm... podnikla a přežila cestu o které drtivou většinu cestovatelů a dobrodruhů nenapadne ani přemýšlet...

A co z toho tedy vlastně měla? Mám procestováno (ve vlastní režii a svými plány, nikoliv s cestovkami!) celkem dost zemí a cestuji nejen za účelem poznávání krás přírody, místních architektonických a historických památek, ale také kvůli poznávání životního stylu a naturelu místních obyvatel. Opravdu by mě nenapadlo jezdit do jakékoliv země, kde jsou místní obyvatelé nepřátelsky naladěni k mé státní příslušnosti, vyznání, pohlaví, či čemukoliv jinému.

Skvěle jsem si dovedl pokecat např. nejen s farmáři v USA, ale i s lidmi z malých vesniček ve Finsku, Rusku, na Ukrajině, v Albánii, Rumunsku, a spoustě dalších evropských ("západ", "východ" i Balkán) i mimoevropských zemích. Na spoustu těchto setkání s místními lidmi mám velmi hezké vzpomínky, které někdy dokonce převyšují i vzpomínky na místní divy přírody. Proto mi není celkem jasné, jaký má smysl (kromě adrenalinu a možnosti chlubení se co jsem všechno přežil) cestovat po zemích, kde je pro našince více než nebezpečno...
bivoj
VIP

Příspěvekod MacGyver » 26.06.2013 14:57

A co se z toho co jsem napsal vylučuje s tím co píšeš ty?
MacGyver

Příspěvekod bivoj » 26.06.2013 15:22

...Cestovala celá zahalená v doprovodu domorodce, který má kořeny na Slovensku a mluví slovensky. Bez jeho doprovodu a pokynů by byla několikrát mrtvá...

Samozřejmě že vždy v dané zemi, jako host, respektuji jejich kulturní či náboženské zvyklosti, ale nesmí to pro mě být silně omezující! A taky mě nelákají země kde můžu být, bez zjevné příčiny, několikrát mrtvý.
bivoj
VIP

Příspěvekod MacGyver » 26.06.2013 15:42

Asi jsi to špatně pochopil. Nebyla non stop zahalená tři měsíce. Byla zahalená tam, kde to bylo třeba. Projela celý válečný Afgan i Pakistan. Tomu co podnikla se říká pravé cestovatelské dobrodružství. Zážitků z poznávání místní kultury a lidí má kopec. Jediné co nemá jsou fotky z těch nejzajímavějších míst ;)
MacGyver

Příspěvekod DeadMan » 26.06.2013 16:04

Tak to řekni těm dvěma češkám co jsou drženy v Pákistánu, že je to super žůžo dobrodrůžo ;) :(
DeadMan

Příspěvekod MacGyver » 26.06.2013 16:15

Zrovna rozpadlíci by mohli chápat, že svět je jiný, než nám ho předkládají média. Vůbec se tady o pokřiveném pohledu na tuto epizodu a na dobrodružné cestování nehodlám bavit. Ty holky nebyly žádné blbky, věděli do čeho jdou. Měli smůlu. Například Stingl, Livingstone, a další měli štěstí... Hranice mezi pozitivní a negativní popularitou je velmi tenká.
MacGyver

Příspěvekod Reno » 26.06.2013 18:20

MacGyver píše:...Ty holky nebyly žádné blbky, věděli do čeho jdou...

Tahle kouzelná věta na mě působí stejně, jako kdyby mi někdo řekl: "Ten chlápek nebyl žádný blbec, věděl, že když bude toho jedovatého hada dráždit bosou nohou, může ho ušknout..." :roll: Pro mě ale blbec je.
Reno

Příspěvekod MacGyver » 26.06.2013 18:39

Tohle přirovnání neberu zase já. Je velký rozdíl pokud člověk podstupuje riziko vědomě nebo pokud žije ve sladké nevědomosti. ;) Někdo dokáže podstoupit riziko jen za peníze. Jiný aby posunul své hranice nebo hranice lidského poznání. Pokud se svobodně rozhodnu riskovat svůj život je to jenom moje věc a nikdo mi do toho kecat nebude. Člověk který udělá něco nekonvenčního může být u bučící masy za hrdinu nebo za totálního vola. Smutné je že to ten člověk často dělá ze svých vlastních důvodů, které pak hodnotí kolemjdoucí, kteří o nich nemají nejmenší tušení. Všechno je jen úhel pohledu.

S nikým se nepřu, nikomu neberu jeho názor, být obyčejná šedá myš je snadné, mít vlastní názor a cestu už podstatně těžší. Prostě na základě mých zkušeností je mi z tak příkrých soudů smutno. Jé podívej to je debil, umřel kvůli nějaké blbé hoře, závodu, zážitku... Zároveň jsem si vědom, že tato debata nemá smysl...
MacGyver

Příspěvekod MacGyver » 26.06.2013 18:58

MacGyver

Příspěvekod bivoj » 26.06.2013 20:43

bivoj
VIP

Příspěvekod Fabulous » 26.06.2013 20:47

Pokud někdo jede jen pro svojí zábavu do rizikových oblastí, tak je to jistě jeho věc. Ale měl by dopředu podepsat reverz, kterým zbaví stát povinnosti platit za něj výkupné.

A protože civilizovaný stát nenechává své lidi v hovínkách, tak v tuto chvíli jsou aktivované desítky lidí, které pracují na jejich vysvobození/vykoupení. Ministerstvo zahraničí, vojenské zpravodajství, zastupitelské mise (naše i EU) v oblasti, zpravodajové v terénu, "civilní" týmy v sousedním AFG, atd. Náklady se budou počítat v řádech milionů a to ještě nepočítám ty desítky až stovky tisíc USD výkupného. Všechny tyto náklady samozřejmě platíme my, daňoví poplatníci. A to já vážně nerad... :(

Takže já osobně je za blbky považuji.
Fabulous
Administrátor

Příspěvekod MacGyver » 26.06.2013 20:51

Finance jsou další oblíbený argument, ale... ne je to vlastně jedno. Nemá to smysl.
MacGyver

PředchozíDalší

Zpět na Off Topic a zábava