Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.

Potenciál AČR a OS SR bránit vlastní území

Příspěvekod Maximus » 07.03.2014 13:24

Určitě nejen já se domnívám, že ani jedna z podfinancovaných armád není schopna nějakého významnějšího vojenského odporu a jedině snad včasnou demolicí mostů by mohly tyto armády postup invazní armády našimi státy trošku zpomalit.

České PVO založené na 14 strojích JAS-39, které mají ve výzbroji i moderní PLŘS středního doshu AIM-120 AMRAAM, a pozemních PL systémů (v současnosti 4 komplety 2K12 M2 KUB, 16 kompletů 9K35 Strela-10M a 16 kompletů RBS-70) jsou absolutně nedostatečné ani na ochranu našich elementárních strategických prvků (JE by se v tomto typu konfliktu z počátku vynechala, nicméně se ví, že Rusové třeba nacvičovali scénáře útoku na vltavskou kaskádu pomocí Su-34 - co by protržení těchto hrází znamenalo nejen pro Prahu, ale i pro množství lidí v dosahu povodňové vlny je jasné !!!). Důležitých "neuralgických" bodů v ČR je rozhodně mnohem víc. V případném konfliktu by jsme se jen mohli "modlit", aby západní spojenci poslali nad naše území dostatek stíhaček.

Pozemní jednotky s 30 modernizovanými tanky T72, posledními zbytky rezervních nemodernizovaných T72, OT Pandur vybavené PTŘS Spike-LR a přenosné PTŘS FGM-148 Javelin (3 kusy odpalovacích zařízení a "možná"12 střel) jsou jediné PT prostředky AČR účinné proti moderním bojovým tankům - i laik pozná, že to v případném velkém vojenském konfliktu je to zoufale málo. Navíc asolutní většina PT prostředků je dislokovaná v rámci vojenské techniky, která v podmínkách předpokládaného bojiště bude mít nepříliš dlouhou životnost. Hypoteticky lze pro PT boj počítat s nasazením bitevních vrtulníků Mi24/35 a lehkých bitevníků L-159 ALCA, ale na jejich dlouhou životnost na bojišti bych si rovněž nevsadil.Takže i v případě PT boje jsme zcela odkázáni na pomoc spojenců.

Dělostřelecké prostředky a další kvantitativní i kvalitativní stánky AČR rozebírat zatím dále nebudu. Snad jen poznamenám, že naše úzká specializace na oblast OPZHN, pasivních sledovacích systémů a vojenského zdravotnictví není moc efektivní v případě přímého ohrožení našeho území.

Pokud to jen stručně shrnu:
- AČR/ASR je neschopná ani formálně klást odpor moderně vybavené armádě velkého státu jako je například Rusko a i v případě hypotetického konfliktu s Polskem bych na ČR/SR moc nesázel
- pro případ reálného napadení ČR/SR jsme zcela odkázáni na členství v NATO a dodržení všech smluv s tímto spojených (připomenu, že akceschopnost a síla NATO stojí a padá na ochotě a schopnosti USA se angažovat)
- PVO AČR není schopna ani elementárně ochránit strategické body v ČR, což by v případě leteckého napadení vedlo k rychlému zhroucení energetických sítí, kolapsu dopravní sítě, zlikvidovíní strategických rezerv PHM, umělým povodním, likvidaci i těch zbytků vojenské techniky, která je ve vlastnictví AČR, etc.
- není v podstatě schopná bojovat s moderními bojovými tanky v měřítku větším než malém
- minimální počty moderních přenosných PLŘS a PTŘS nedávají příliš velký potenciál pro efektivní "partyzánský" způsob boje jednotek AČR a případné "domobrany"
- pro mne neznámá je ochota příslušníků AČR v případě bezprostředního obsazení cizími vojsky nechat rozebrat vojenské sklady občany ČR ochotných bojovat proti okupačním vojskům

Byl bych moc rád, kdyby se k této problematice vyjádřili i lidé od "fochu" ;).

Edit: Vypadla mi ze seznamu moderní PT výzbroje AČR tarasnice Carl Gustav M3, která může používat munici účinnou i proti moderním tankům. To sice může i RPG-7, ale i takovou banalitu zapomnělo velení AČR nakoupit.
Maximus
Moderátor
 
Příspěvky: 4074
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Potenciál AČR a ASR bránit vlastní území

Příspěvekod herman » 07.03.2014 13:50

Nejsem od fochu, jsem jen důstojník v záloze, podle známé zaměstnankyně vojenské správy prý kapitán. Ale co mohu říci, zatímco v roce 1989 patřila tehdejší ČSLA mezi nejmodernější armády světa, tak dnes je to děs a úpadek.
A ochota bránit svou zemi, svojí vlast? Já přísahal věrnost republice Československé, ten přídomek socialistické snad nikdo nebral vážně. Co bránit dnes, stát vedený a ovládaný zloději. Stát kde různé menšiny mají privilegia a obyčejní poctivě pracující lidé jen musí držet hubu a krok.(a hlavně platit daně)
Stát, kde já platím měsíčně tisíce korun za léčbu své manželky, zatímco se tady zadarmo léčí ukrajinští extrémisté, jsou bezplatné operace různých úchylů, co se nechají přeoperovat z chlapa na babu či naopak.
Ano, i tento stát půjdu bránit.
Uživatelský avatar
herman
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 1882
Registrován: 26.12.2013 17:51
Bydliště: Ostrava

Re: Potenciál AČR a ASR bránit vlastní území

Příspěvekod goral » 07.03.2014 15:27

Dle meho nazoru je armada jako celek zcela nebojeschopna jiz ted. Nektere bojove prapory by pravdepodobne kladly hodne zasadni odpor, ale berte v potaz, ze realnych bojaru (ti co vazne umi valcit, valci a poradne cvici) je v nasi 20 000 armade tak maximalne 5000 a to jeste hodne prehanim.
Souhra naprikald s letectvem (to je taky kapitola sama pro sebe), delostrelectvem atd se prakticky necvici, stejne tak i souhry s jinymi jednotkami. Cvici se podle zajeteho scenare a malokdo dava svym lidem volnou ruku.
Ono je to dano znacne nestastnym systemem specializovanych brigad a pluku. Malokdy se treba blatoslap jen potkal s Danou, vrtulnik hodne lidi vida jen na obrazku, zeniste jsou takova pani Colombova atd.

U cviceni je hlavne dulezita bezpecnost, papiry a aby se nikomu nic nestalo. Takze se proste nic nedela, protoze by to mohlo nekomu vystrelit, nekdo by mohl neco chytit, fyzicky kontakt (boj) s jinym vojakem patri do rise fantazie atd. I kdyz nahodou jdou dve strany proti sobe a simuluji bezny konflikt, je to tak schematicke a vsichni vsechno vi, ze se to realite neblizi ani trosku.

A osobne mam nejvetsi hruzu z vyssich dustojniku, protoze jejich schopnosti velet realne bezici operaci, nedejboze na urovni brigady jsou vice nez mizive. Schematicky pripravene to zvladaji, ale pokud maji improvizovat...


Jedna takova zkusenost: Nejmenovana ceta par let zpatky, cvicici na odjezd do teplych krajin. Ve ctyrclennym druzstvu jsme jim delali partyzanske utoky a nebyli schopni snad ani jednou adekvatne reagovat (mnou odhadovane ztraty na jeden utok mohly bez problemu presahnout 50%). Doted se divim, ze se vsichni vratili zivi.

Pokud se vam to nechce cist, shrnu to: Nasi armadu by rozmrdala s minimalnima ztratama jedna kvalitni vsevojskova divize, podporena jednou az dvema letkama vrtulniku.

Nejvetsi ztraty by asi agresorovi provedly mensi jednotky lehke pechoty, pokud by se jim dala volna ruka k partyzanskemu boji.
Uživatelský avatar
goral
 
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 22:53
Bydliště: Morava!

Re: Potenciál AČR a ASR bránit vlastní území

Příspěvekod azavak » 07.03.2014 15:34

Ale pořád je (ty nepřátelé)můžeme rozkrást a vytunelovat.V tom jsme přece šikovní.Nebo né?
azavak
 
Příspěvky: 27
Registrován: 28.07.2013 17:25

Re: Potenciál AČR a ASR bránit vlastní území

Příspěvekod MRAK » 07.03.2014 15:39

Maximus píše:.....
- pro mne neznámá je ochota příslušníků AČR v případě bezprostředního obsazení cizími vojsky nechat rozebrat vojenské sklady občany ČR ochotných bojovat proti okupačním vojskům


toto by mě taky moc zajímalo ....

ono by asi dost záleželo na povaze útoku a aktuální situaci ....

a samozřejmě na tom, jaký přehled by měl velící důstojník té které posádky ..... bohužel obecně jsou vyšší důstojníci vnímáni pořád jako gumy, bez fantazie a špetky představivosti (natož samostatnosti) ... viz Goralovo příspěvek, takže se obávám, že by to tak jednoduché nebylo ....

na druhou stranu, si nedělám moc iluze o připravenosti ovčanstva, chopit se "moderních" zbraní a smysluplně je použít .....
Uživatelský avatar
MRAK
Moderátor
 
Příspěvky: 3026
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Potenciál AČR a ASR bránit vlastní území

Příspěvekod goral » 07.03.2014 15:47

Přišel Němec, pobyl a zase odešel a my jsme tady furt. Přišel mužik, pobyl, odešel a my jsme tady ještě pořád furt. Přišla Unie, pobude a až se rozpadne, my tu budem furt.Těžko nás porazit, když nebojujeme. A žádný vetřelec nezvládne poslouchat naše vtipy dýl jak čtyřista let, to je vyzkoušeno. Nestojíme za moc, ale ještě pořád stojíme tady. To není špatné.


http://www.zeitung.cz/peefko/?fb_action ... bject_map=[292025790922623]&action_type_map=[%22og.likes%22]&action_ref_map=[]
Uživatelský avatar
goral
 
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 22:53
Bydliště: Morava!

Re: Potenciál AČR a ASR bránit vlastní území

Příspěvekod muzzleloader » 07.03.2014 15:50

To je prave to,ze se ted vsude vyzdvihuje jen bezpecnost.Vyvedeni ted vypada tak,ze prapor,nebo nedej boze brigada,vyrazi do VVP a tam probiraji tisickrat probranou teorii,pak se provede nekolik ukazek.Ridici projedou hodne nebezpecnej "polygon" a jede se domu.Kam se ztratil vyznam hesla,tezko na cvicisti,lehko na bojisti?
Soucinnost cviceni,ruznych prvku armady a letectva je opravdu jen utopie a ta tezka vyzbroj je opravdu k smichu a na delani tech ukazek.
Ve skladech lezi jeste porad Maljutky a spousta dalsich vykriku tehdejsi moderni techniky,a ja se ptam:umi tyhle vykopavky jeste nekdo v nasi armade obsluhovat?Uci se to jeste aspon teoreticky?Urcite ne.A pritom by to porad udelalo spoustu prace,kdyby byl pruser a tech par kousku "moderni techniky" by nestacilo.
muzzleloader
VIP
 
Příspěvky: 753
Registrován: 04.04.2012 13:26

Re: Potenciál AČR a ASR bránit vlastní území

Příspěvekod Fabulous » 07.03.2014 16:27

Je těžké nás porazit, protože nikdy nebojujeme :mrgreen:
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
 
Příspěvky: 7397
Registrován: 17.09.2011 20:33
Bydliště: Praha a okolí

Re: Potenciál AČR a ASR bránit vlastní území

Příspěvekod Maximus » 07.03.2014 17:14

Muzzleloader: Maljutky jsou podle mne už většinou sešrotované, nicméně i novější "šrot" ala Konkurzy či RPG pokud nemají tandemovou hlavici, tak jsou proti modernímu tanku s dynamickým pancéřováním či vybavených ochranými ploty/sítěmi dost nanic.

To Fabik: Máš pravdu, nicméně jak dlouho může tato "taktika" fungovat? Historicky byly tyto malé rezignující národy téměř vždy nahrazeny - třeba ne "genově", ale kulturně určitě. A představa, že můj pravnuk bude mlátit hlavou o zem 5x denně směrem k Mekce či se dívat ve škole na obrázek nějakého ruského "baťušky" mi prostě nedělá dobře.
Maximus
Moderátor
 
Příspěvky: 4074
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Potenciál AČR a ASR bránit vlastní území

Příspěvekod maci » 07.03.2014 18:44

Vyvstává otázka: Proč se vůbec bránit? Změní se něco pro lidi v mém okolí? Je snad jedno, pro koho otročíš? Jestli pro úplatné tunelářské politiky, nebo pro nové pány, kteří to tady obsadí. Pro obyčejného člověka se nic nezmění a bojovat za ty ksichty v parlamentu se bude chtít asi málokomu. Po staletí přes nás chodili, válčili stovky armád a vždy tady někdo zůstal a usadil se. Jsme směsicí z celé Evropy a proto nás hned tak něco nerozhází a za ta staletí jsme si prostě zvykli.
maci
 
Příspěvky: 767
Registrován: 24.06.2012 22:22

Re: Potenciál AČR a ASR bránit vlastní území

Příspěvekod Kocour » 07.03.2014 18:46

muzzleloader píše:Ve skladech lezi jeste porad Maljutky a spousta dalsich vykriku tehdejsi moderni techniky,a ja se ptam:umi tyhle vykopavky jeste nekdo v nasi armade obsluhovat?


Fakt Maljutky? To bych myslím ještě zvládnul :) . Ale jestli je to pravda, tak a) budou pravděpodobně po takové době prošlé, b) už ke konci komunismu to byla zbraň zastaralá. Řekl bych, že se udržovaly hlavně kvůli kompatibilitě s BVP-1. Lepší jednotky měly tehdy Konkursy.

Jinak ona to s moderností naší armády k roku 1989 zase taková sláva nebyla. Nebo přinejmenším mezi tím vyšlo najevo, že Rusové do svých satelitů vyváželi "exportní" verze techniky a sami si ponechávali mírně odlišné elitní verze. Často se to lišilo jenom v nějakém na první pohled nezřetelném detailu, např. jiné technologii výroby pancíře, což by ovšem v boji mohlo znamenat hodně.

Některá technika byla opravdu na úrovni, například Dobrá A Neškodná Antikoncepce :), ale vývoj šel dopředu a soudobější jihoafrické houfnice například zasáhnou cílový prostor 5 ranami z jedné hlavně tak, že dopadnou najednou!
Kocour
VIP
 
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 21:29

Re: Potenciál AČR a ASR bránit vlastní území

Příspěvekod muzzleloader » 07.03.2014 18:51

Ja vim,ze ta potvurka,ovladana stejne jako auticka na "dalkove" ovladani,z detskych casu,bude uz asi pry.Ale v NZ je mraky materialu,se kterym nikdo necvici,protoze je zastaraly.Misto toho staci vyukovy plakat nejake moderny,kterou je mozno videt na Bahnech,nebo jine predvadecce ACR.
A s tim otevrenim skladu,v pripade problemu,bych se nebal.Mozna to nebude zrovna ala zakon,ale ceskej clovek si poradi :-)
muzzleloader
VIP
 
Příspěvky: 753
Registrován: 04.04.2012 13:26

Re: Potenciál AČR a ASR bránit vlastní území

Příspěvekod Kocour » 07.03.2014 18:56

herman: když koukám na "moderní" defétistické názory, co se tu teď všude objevují, asi to budou muset zachraňovat záložní důstojníci.

Ale aspoň nás mohli za těch 25 let pozvat podepsat novou přísahu...
Kocour
VIP
 
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 21:29

Re: Potenciál AČR a ASR bránit vlastní území

Příspěvekod maci » 07.03.2014 19:10

defétistické názory - pokud mi někdo nesáhne na rodinu, tak nemám proč bojovat. Za těch 20 let "demokracie" to tady pěkně rozkradli a mě se nechce bojovat za pár zbohatlíků jenom proto, abych jim pomohl ubránit jejich nakradený majetek a "demokracii" značící se nedotknutelností zlodějských zbohatlíků. Naši předci věřili svým elitám a proto za ně bojovali, já jim nevěřím a proto za ně bojovat nebudu.
maci
 
Příspěvky: 767
Registrován: 24.06.2012 22:22

Re: Potenciál AČR a ASR bránit vlastní území

Příspěvekod muzzleloader » 07.03.2014 19:19

Na elity hazet bobek,ale za svou zem by se clovek postavit mel.Ja bych nevahal,presto ze ji vladnou bandy vychcanych vyzirku,ktere jsme si zvolili.Nejaky kousek hrdosti a narodniho citeni,by mel mit kazdy clen,nejakeho naroda.
muzzleloader
VIP
 
Příspěvky: 753
Registrován: 04.04.2012 13:26

Re: Potenciál AČR a ASR bránit vlastní území

Příspěvekod maci » 07.03.2014 19:57

Jsi velký optimista, když si myslíš, že jsme si je zvolili. Hezký byl ten únik odposlechů, kde Kličku(Kličko) na ukrajině nechtěli ve vládě. Myslíš, že to tady není stejné? Pan Bělobrádek si odjel do USA pro instrukce, Zaorálek skáče jak v USA pískají, Náš premiér Sobotka poctí návštěvou korporaci Volkswagen ve Wolfsburgu (co tam má co dělat? Když už, tak tam má jet ministr průmyslu?) Jiří Dienstbier křičí podle not Zaorálka a to znamená podle not USA a EU . Tohle není elita ČR, to je maňáskové divadlo USA a EU. Vzhledem k tomu, že se tady skoro všechno rozkradlo, odprodaná konkurence se zavřela a vydělané peníze zbývajících podniků se vyvádí do mateřských firem, tak potenciál bránit tuhle zem vidím černě. Nemáme se proč bránit, vždyť Německo svou kolonii ubrání, tedy jestli se jim bude chtít. Co nám tady zbylo za výrobu, to jim možná udělají laciněji někde v Africe, ale asi počítají i s náklady za dopravu a proto se ta prvovýroba dělá u nás.
maci
 
Příspěvky: 767
Registrován: 24.06.2012 22:22

Re: Potenciál AČR a ASR bránit vlastní území

Příspěvekod Kocour » 07.03.2014 20:21

O potenciálu AČR bránit vlastní území (a asi to bude na Slovensku dost podobné) nemám žádné iluze. Prostě se s tím asi "nějak nepočítalo".

Zajímalo by mě, co si myslíte o nutných reformách, které by bylo třeba ohledně AČR a její doktríny učinit, aby s minimem nákladů maximalizovala odstrašující účinek pro případného agresora.

Už jsem to napsal do jiného vlákna - podle mého situaci může zachránit přechod na armádu miličního typu a taktiku pseudozáškodnického boje (na skutečný partyzánský boj tu není dostatečně rozlehlé pusté území).

Podle mého výbava pěšáka - občanského vojáka - by přišla na zhruba 100.000,- korun (za předpokladu hromadné výroby a ekonomické optimalizace). ČR má zhruba 5 miliónů ekonomicky aktivních obyvatel. Je třeba vyzbrojit zhruba půl miliónu vojáků, to je 10.000,- korun na obyvatele. Zanedbatelná položka. Kdybych měl jistotu, že se využije správně, klidně to vysolím na ruku. Teritoriální organizace s minimálními nároky na motorizovanou dopravu. Výcvik týden či 14 dní systematicky každý rok, každý pěšák bez rozdílu, mladší vojáci delší základní kurs. Příprava na záškodnický boj s využitím prvků každé lokality. Součástí výcviku přímo i plánování konkrétních scénářů pro případ ostrého nasazení. Důraz na maskování, překvapení, dálkově ovládané demolice, IED.

Co myslíte, je tohle použitelné k odrazení agresora, který nemá jiný cíl, než salámovou taktikou rozšiřovat svoje území? Je mi jasné, že kdyby se jednalo o nějaký strategický směr a kupříkladu boj s celým NATO, asi by to nefungovalo, ale o to Rusům v tuto chvíli patrně nejde.
Kocour
VIP
 
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 21:29

Re: Potenciál AČR a ASR bránit vlastní území

Příspěvekod Kocour » 07.03.2014 20:35

A ještě něco - když teď vidím, co se tu mezi tím zase napsalo - taková občanská armáda by mimo jiné měla pozitivní vliv i na morálku lidí. Maci uvádí, že pokud by mu někdo nesáhl na rodinu, bojovat nebude. Až mu budou sahat na rodinu, bude pozdě. Podstata jakéhokoli válčení už od vzniku prvních civilizací spočívá v tom, že všichni bojovníci drží při sobě. Samozřejmě při tom někdo zahyne, ale je to tak zařízené, že se jeho strana postará o jeho rodinu a o jeho památku. Jakékoli individualisty si organizovaný nepřítel rozebere po jednom.
Kocour
VIP
 
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 21:29

Re: Potenciál AČR a ASR bránit vlastní území

Příspěvekod Skalik » 07.03.2014 20:49

Já osobně bych to viděl na Švýcarský model. Prostě, aby potencionálnímu nepříteli nestálo za to se s náma srát a raději nás obešel. Aneb sa58 do každé chalupy - brát s rezervou prosím. Ohledně armády bych se vykašlal na tanky a jinou obrněnou techniku, teď co mají ty nové Iveca s .50 kulometem co ho ovládají z kabiny na dálku to by mělo stačit. Důraz bych kladl na zbraně co se dají odnést na zádech, hlavně ty určené proti obrněné technice.

Při naši hustotě osídlení je tank stejně k ničemu a co si budeme povídat ve chvíli kdy ztratíme kontrolu nad naším vzdušným prostorem tak je tank více měně jen prima terč.

Obranu vzdušného prostoru pomocí raket rozmístěních po menších bateríí zato hustěji.

Samozřejmě k obraně klíčových míst nebo dopravních uzlů kudy by mohl táhnout nepřítel využít dělostřelectvo, ale opět pěkně zamaskovat.

No a to co by nám pomohlo asi nejvíc by bylo pár topolů protože do někoho kdo má moderní střely s atomovkou se nikdo nějak extra srát nebude.

Nejsem voják tak mě berte s rezervou možná je to jen snůška blbostí tak buďte prosím trpělivý. Kritice se nebráním.
Skalik
VIP
 
Příspěvky: 332
Registrován: 24.11.2012 16:29

Re: Potenciál AČR a ASR bránit vlastní území

Příspěvekod maci » 07.03.2014 21:07

Že někdo napadne EU, toho se nebojím a když jo, tak to bude stejně jedno. Ruční zbraní rakety nesestřelíš a jestli budeme potřebovat MIM-104 Patriot, tak USA tuplem a nikdo nám je neprodá. Proti komu jinému se bránit? Slovákům , Polákům, Rakušákům a Němcům? Potenciál na obranu bych viděl snad jen u Slováků, ale ostatní by nás převálcovali. Spí se bojím, že USA něco vyprovokují a pak požádají o pomoc NATO. Dodnes si myslím, že naši vojáci neměli co dělat v Iráku. Irák nenapadl stát NATO, ale USA + Anglie napadla Irák a tak neměli právo žádat o pomoc NATO (nebo je snad Irák napadl?) Afganistán je to samé. Když se tady sejde pár magorů a vyhodí něco v USA, tak taky na nás zaútočí a začnou bombardovat? Napadl Afhanistán USA? Ne , jenom nějaký teroristický magor z organizace, kterou sponzorovala Saudská Arábie. Proč je USA taky nenapadli? Opět si myslím, že USA neměli právo požádat o pomoc NATO.
maci
 
Příspěvky: 767
Registrován: 24.06.2012 22:22

Další

Zpět na Off Topic a zábava

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků