Jak bylo dnes

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.

Re: Jak bylo dnes

Příspěvekod Patrol » 09.09.2019 9:57

Jo, jo, Zachranku jsme si hned nainstalovali oba. Za tu nepřipravenost se stydím :oops: , ale hnedle to napravíme.
Krom toho jsme se totiž s komunitou přátel z okolí dohodli, že u nás doma zorganizujeme kurs první pomoci. O prázdninách totiž byla manželka s rodinami přátel na chalupě, kde si za jeden týden museli taky volat záchranku dvakrát. Jednou otevřená zlomenina a podruhé trojitý epileptický záchvat.

Rozhodli jsme se tedy sepsat nejdříve seznam nejpravděpodobnějších možných scénářů, z nich si vytvořit první level školení, která jsme schopni provést zdarma vlastními silami a s podporou materiální i osobní od přátel lékařů.
Druhý level bychom si pak třeba objednali nějaké ten profi kurz, který už není zadarmo, ale myslím, že při dostatečné účasti už se to vyplatí.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Patrol

Příspěvekod Bill Masen » 09.09.2019 10:32

To určitě vyplatí, a dělá je jeden člen našeho fora. :hi
Bill Masen
VIP

Příspěvekod MPSMacek » 09.09.2019 23:16

Tak jsem se vrátil ze Šumavy, byl jsem se podívat v těch "mrtvejch" lesích, co tam před pár lety sežral kůrovec...a nádherná divočinka, lesy se pěkně zmlazují, borůvek neskutečně... takovej jeden tip na výlet, od pramene Vltavy k hranici a pak po hranici na západ na Malou a Velkou Mokrůvku, pozor bude se tam rozšiřovat v brzké době první zóna, ale hranice je prý pruh nikoho, tak po ní se dá beztrestně projít. Pak se dá odbočit do němec, vedou tam stezky, jež jsou od půlky léta do listopadu otevřený, jen se o tom nikde moc nemluví, o turisty tam nestojí... je to kvůli ochraně tetřeva, tak to prosím respektujte i na té hranici...je to tam poslední útočiště s životaschopnou populací tetřeva.
MPSMacek

Příspěvekod Královák » 10.09.2019 7:53

No, ono to zmlazení tam musel někdo z větší části "nastartovat" a za nemalé peníze daňových poplatníků. Tetřeva, pokud se budeš chovat "normálně" moc nevyrušíš - tzn. bez psa na volno a pokud možno sám - prostě se stáhne do borůvčí a nechá tě přejít. Jinak sice máš pravdu, že hranice je "pás nikoho", ale pak je celkem sranda, když se Ti něco v tomto terénu stane a potřebuješ pomoc a nemyslím jak Devlop - stačí zlomeninka nebo vyvrknutý kotník.
Královák

Příspěvekod Ibex » 10.09.2019 9:37

to zmlazení je přirozené - žádné investice do sazenic apod. Krásně je to vidět na Březníku a ještě lépe na Poledníku
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
Ibex
VIP

Příspěvekod Královák » 10.09.2019 9:58

Je hloupost tvrdit, že vše co tam roste je umělá výsadba stejně jako tvrdit, že vše je přirozené zmlazení. Na polesí Modrava jsem sloužil jako lesník a tohoto zalesnění jsem byl osobně ještě účasten. Dost podstatná část je z umělé výsadby, která nadobovala přírodu např. sázení sazenic jeřábu a smrku kolem pařezů, stromů, zlomů, či výsadba celých tzv. bioskupin braných z bývalých prostorů po drátech atd. A stálo to neskutečně peněz. Nestačí jen vidět, ale také vědět.
Královák

Příspěvekod Bill Masen » 10.09.2019 18:47

Ono by to asi přirozeně obrazilo, jen to to trvalo zbytečně dlouho. Ale nejsem lesník, jen si myslím, že si příroda vždycky dokáže pomoct, jen člověk má potřebu zasahovat. :F :F :F
Bill Masen
VIP

Příspěvekod Královák » 11.09.2019 6:33

Ale ano, samozřejmě, že by došlo k návratu lesa, ale jak si správně poznamenal nebylo by to v řádu let ale spíše desítek let. Příroda by si to "vzala zpět". Je to jakoby si měl stádo krav, ve kterém by na nemoc pošli všechny dospělé krávy schopné se otelit, býci oplodnit a tobě zůstali jen telata. Než se dostaneš na původní počty a věkové složení, tak to chvíli potrvá. U lesa je to stejné jen lidský věk je na to prostě krátký. Problém je jinde, jelikož bydlím nějaké to desetiletí u řeky na Šumavě přímo v aktivní zoně, tak mám docela přehled díky chmi a wetteronline.de, jak a kdy prší na kopcích a s postupující gradací kůrovce sleduji, že interval zvednutí vody od začátku srážek v oblasti hřebenů Šumavy a zvednutím vody v řece je čím dál kratší. I přes konstatování odborníků, že rozvolněný "mrtvý les" s převažujícím travním pokryvem má pojmout stejně ne-li více vody než zapojený les. A teď si musíme uvědomit, že kůrovcová kalamita se netýká už jen Šumavy a jedné max. dvou řek. A to nemluvím o vlivu na ovzduší potažmo, tak často zmiňované klima.
Královák

Příspěvekod Bill Masen » 11.09.2019 7:02

Ten konec byl pro mě trochu nesrozumitelnej, ale to je možná tím, že je na mě ještě brzo a mám zalepený oči.
Každopádně vím jak jedním tahem vyřešíme problém s kůrovcem a zároveň problém s nedostatkem sena pro hospodářský zvířata. NAUČÍME KŮROVCE ŽRÁT ŘEPKU. :devil
Bill Masen
VIP

Příspěvekod Královák » 11.09.2019 8:27

No ono to bude drobet moje chyba - tou aktivní zonou myslím aktivní zonu z pohledu vodního zákona nikoliv kůrovce a zkrátka dle mých pozorování se zkracuje doba, kdy na kopcích začne pršet a voda se začne v podhůří zvedat i přesto, že nám všichni "správní odborníci" tvrdí, že odumřelé a odlesněné plochy tu vodu zachytí ve stejném množství jako předchozí vzrostlý les. Asi tak
Královák

Příspěvekod MPSMacek » 11.09.2019 11:29

Tak jsem se akorát vrátil z 2deního vejletu mezi Vltavou a Mníškem p.Brdy, pěkně to navazuje tématicky na předchozí příspěvky... před cca týdnem v této lokalitě behem cca hoďky spadlo cca 70mm, u Mníšku mám zahradu a byl jsem tam v tom lijavci. Na zahradu vcelku na kopci přitékal solidní potok, moje zahrada ale pojmula vše, moje práce s tvarováním terénu a vozením organické hmoty se vyplatila, retenční kapacita nebyla zdaleka naplněna. Dneska cestou jsem viděl pole, kde zmizelo mnoho ornice díky zásahům člověka. Kůrovec už aplikuje smrk-off, těžaři těží a tuží půdu, kde je uválcováno, voda bere vše...hodně smutný pohled. Pakavaď vytěžení kůrovcem opuštěných stromů znamená zničení půdy, ať to tam radši zůstane stát, stejně už všichni brečej, že se to ani nevyplatí těžit...
MPSMacek

Příspěvekod Královák » 11.09.2019 12:18

Jenže problém je, že oni to vytěžit musí už kvůli lesnímu zákonu a také, kdyby v případě pádu té souše došlo ke zranění člověka, tak dotyčný majitel je v průšvihu. Další řešením je celoplošný zákaz vstupu do lesů a to asi nikdo z nás nechce. Ohledně toho utužování by chlapci s harvestory a vyvážečkami měli používat kolopásy, ale v současné době je každý hajný rád, že je tam má.
Královák

Příspěvekod Cep » 11.09.2019 12:40

Proč ne vstup na vlastní nebezpečí?
Cep

Příspěvekod Rafael » 11.09.2019 13:03

Dovolím si přidat něco z Valašského království ať Šumavě není "líto".
Nejvíce dřeva se vytěžilo v Moravskoslezském kraji. Hlavně kvůli suchu a kůrovci. Těžba dřeva v českých lesích loni překonala desetiletý rekord. Z celkových asi 20 milionů kubíků připadá nejvíce na Moravskoslezský kraj.
https://ostrava.rozhlas.cz/ondrejnik-ob ... su-7788183
apod.
Hrozný pohled na ty Ondřejníky. Ale velmi rychle to znovu zarůstá. Ostružiníkem...
Snad aspoň ten trochu zabrání erozi.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Rafael

Příspěvekod Královák » 11.09.2019 13:06

Cep - Protože je na to judikatura, že i přes toto konstatování jseš za to odpovědný. Rafael ostružiník - to se budou parádně sázet a ožínat sazenice.
Královák

Příspěvekod Rafael » 11.09.2019 13:18

Královák, to jo. Prý už tam, v místech kde byl les, nejde dnes ani projít...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Rafael

Příspěvekod proforma » 11.09.2019 16:46

Panove, nemohli byste misto lesa zacit diskutovat o pocasi? My museli o vikendu vykacet poslednich 150 stromu... :cry:
Nikdy neříkejte, že něco nejde. Dříve či později se totiž vždycky najde nějaký blbec, který to neví, a udělá to.
proforma
VIP

Příspěvekod Rafael » 11.09.2019 17:07

Počasí neovlivníme, můžeme jen vysazovat stromy, obnovovat keřiny, remízky, brázdy, všemožně podporovat zeleń a tak.
Pro potomky.
Rafael

Příspěvekod Lyster » 11.09.2019 19:22

Jo ,před 18 lety se taky kácely, ale mrakodrapy. Zatím jsem ještě nenarazil mainstreamu na nějakou zmínku. Asi už se to nehodí. :(

Zítra je výročí 336 let nakopání prdelí Osmanům u Vídně. To už si vůbec nedělám iluzi, že se někdo zmíní.

Ale právě jsem si vypral tričko na zítra do práce. :)
Přílohy
Tričko.jpg
Lyster
VIP

Příspěvekod Lyster » 12.09.2019 6:13

Jedna dnešní tématická, ať se lépe vstává, když je těch 336 výročí bitvy u Vídně.
https://www.youtube.com/watch?v=m5Serkwf5Mw
Lyster
VIP

PředchozíDalší

Zpět na Off Topic a zábava