Puškohledy, kolimátory

Dalekohledy, puškohledy, kolimátory, noční vidění, atd.

Re: Puškohledy, kolimátory

Příspěvekod Fik » 07.12.2017 8:07

Zdravím, sháním zvětšovák před kolimátor, ale aby byl co nejkratší..našel jsem nejmenší cca 10,9 cm, hodil by se mi nejlépe do 9 cm.. prošel jsem net, googl, ali a nic..nevíte náhodou někdo o nečem?? díky
Fik

Příspěvekod Lex_Luthor » 05.01.2018 11:03

Ahoj panove, mel bych dotaz :

Situace jednoducha - mam cloveka v USA ktery pojede za par mesicu na pracovni cestu do Prahy. Vim, ze kdyz ho pozadam tak mi priveze co si k nemu necham zaslat. Otazka je - projde mu na letisti v USA Eotech v zavazadle (ne prirucnim)? Nezkousel to posledni dobou nekdo? Jde mi o to, abych mu nezpusobil problem jeste na letisti v USA. Jakmile bude tady v EU, tak uz to nebude problem. Diky za info (klidne i jen pres PM).
Lex_Luthor

Příspěvekod bivoj » 05.01.2018 18:38

Záleží o jaký model jde a jestli podléhá omezení ITAR. Pokud ano, tak tomu svému známému můžeš na letišti způsobit celkem dost problémů, přičemž zmeškané letadlo nebude asi ten největší.
bivoj
VIP

Příspěvekod bivoj » 05.01.2018 22:46

No tak jsem se na to ještě mrknul a silně nedoporučuji to zkoušet! Pro vývoz elektronických zbraňových příslušenství (do nichž spadají i kolimátory) je třeba příslušná zbrojní vývozní licence. Takže pokud ji nemá (a to tipuji že ne, že...) tak pokud mu nechceš zařídit pár let v chládku, tak bych se do toho nepouštěl...
bivoj
VIP

Kolimátory VOMZ

Příspěvekod Zarozak » 28.01.2018 11:21

Začal jsem se zase opět zabývat otázkou-jaký otevřený kolimátor. Posledně jste mi tu rozmluvili tu čínu, tak jsem se na to vysral a fungoval zatím s otevřenými. Furt mám ale nutkání si něco otevřeného pořídit

Díval jsem se dost na ty VOMZy, ale nikde jsem nenašel nic úplně konkrétního k nim.
Mohl by tady prosím některý z uživatelů kolimátoru VOMZ napsat a trochu rozvést své postřehy? Zajímá mě především kvalita skla, kvalita elektroniky, výdrž baterií, vodě a teplotní výkyv odolnost, kvalita a přesnost seřizovacích prvků apod.
Betelnost konstrukce asi nemá smysl u rusáka řešit, moje zkušenosti se sovětskou optikou, především dalekohledy jsou veskrze doposud poměrně pozitivní.

Když už se něco najde, řeší se tam veskrze největší model pilad 1x42, který jediný se tady u střelců asi nakupuje, ale je opravdu dost velký.
Pokud je někdo máte,zajímají mě i ty menší modely 1x30 a 1x20,ale jinak VOMZ obecně klidně
Zarozak

Příspěvekod hrd » 28.01.2018 22:52

Ahoj, který z kolimátorů má obrazec (tečku, kríž...) viditelný i při vypnutém svícení? Vím o Vortex Spitfire, mám pocit, že ještě i nějaké ruské, ale nevím, které. Dík za info.
hrd

Příspěvekod bivoj » 29.01.2018 0:29

Technická - pokud má něco záměrný obrazec viditelný i bez "napájení", tak to nikdy není kolimátor, ale je to zařízení konstruované na principu puškohledu. V praxi se tyto zaměřovače poznají dle toho, že mají výrobcem definovaný "eye relief" - tedy určenou vzdálenost ze které se do nich může hledět. Kolimátory eye relief nemají - je jedno, jestli se do nich kouká z 5 nebo 20cm... Ale nemůžou mít díky tomu, pochopitelně, jakýkoliv "pevný" obrazec. Kolimátor s pevným obrazcem je technický nesmysl.
bivoj
VIP

Příspěvekod JOBU » 29.01.2018 17:42

Takže napr. kolimátor K10T je puškohľad?zaujimave :D
JOBU

Příspěvekod bivoj » 29.01.2018 19:00

No, zrovna k10-T je takový divný hybrid - Tím, že má daný eye relief (v češtině vzdálenost výstupní pupily) je blíž puškohledu, způsobem promítání záměrného kříže kolimátoru. Nicméně v moderním podání se tomu zadání asi nejvíce blíží Leupold Prismatic Tactical 1x14. Což byl také hybrid puškohledu a kolimátoru, nicméně příliš úspěšný nebyl a už se myslím ani nevyrábí...
bivoj
VIP

Re: Kolimátory VOMZ

Příspěvekod xajan » 02.02.2018 6:59

Zarozak píše:Začal jsem se zase opět zabývat otázkou-jaký otevřený kolimátor. Posledně jste mi tu rozmluvili tu čínu, tak jsem se na to vysral a fungoval zatím s otevřenými. Furt mám ale nutkání si něco otevřeného pořídit

Díval jsem se dost na ty VOMZy, ale nikde jsem nenašel nic úplně konkrétního k nim.
Mohl by tady prosím některý z uživatelů kolimátoru VOMZ napsat a trochu rozvést své postřehy? Zajímá mě především kvalita skla, kvalita elektroniky, výdrž baterií, vodě a teplotní výkyv odolnost, kvalita a přesnost seřizovacích prvků apod.
Betelnost konstrukce asi nemá smysl u rusáka řešit, moje zkušenosti se sovětskou optikou, především dalekohledy jsou veskrze doposud poměrně pozitivní.

Když už se něco najde, řeší se tam veskrze největší model pilad 1x42, který jediný se tady u střelců asi nakupuje, ale je opravdu dost velký.
Pokud je někdo máte,zajímají mě i ty menší modely 1x30 a 1x20,ale jinak VOMZ obecně klidně

Kolega měl na střelnici ten tubusovej VOMZ, ale moc dobrej dojem to na mě nedělalo. Velkej, neforemnej, měl jsem z toho pocit, jestli to není čína s ruským nápisem.
xajan

Příspěvekod štaflík » 02.02.2018 8:04

Jo, bacha, Číňani opravdu padělají i ruské optiky a to i ty levné, třeba POSPy (OK, je Běloruský, ale víte, jak to myslím). Viděl jsem to na vlastní oči a vypadal dost přesvědčivě, vč. kladívkového laku.
štaflík
VIP

Příspěvekod JOBU » 02.02.2018 20:23

To sú asi tie drahšie,pravdepodobne asi airsoftové,pretože ich kvalita tomu aj zodpovedá...
JOBU

Příspěvekod xajan » 14.02.2018 9:03

Měl bych dotaz na majitele puškohledů v cenové hladině do cca 15.000,- Kč.
Sháním puškohled na cz550, rád bych si zkusil vystřelit na cca 300-500m, zatím je favoritem Meopro 6-18x50.
Četl jsem tady na fóru o nějakých problémech, ale celkově vypadá relativně dobře.
Doporučíte v této cenové hladině něco jiného?
Díky za názory.
xajan

Příspěvekod Maximus » 14.02.2018 11:00

Pokud nepotřebuješ nějaké menší přiblížení, tak v této cenové relaci není špatná volba toto:
https://www.fomei.com/blog/recenze-fomei-6-24x50-foreman-htc-pro-detail-237063

Puškohled od Meopty jenom zadarmo :lol:
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Maximus
Moderátor

Příspěvekod Bill Masen » 14.02.2018 11:47

Možná se zeptám blbě, ale mám pocit, že jsem někde viděl na zbrani kolimátor a za ním (nebo před ním) ještě něco na zvětšení obrazu. Co se na to používá?
Bill Masen
VIP

Příspěvekod xajan » 14.02.2018 11:49

Od Meopty mám Artemis a slouží velmi dobře, ale na delší vzdálenost je malé zvětšení.Nějakej Fomei (model už nevím) měl kolega a proti Meoptě byl obraz mnohem horší.
xajan

Příspěvekod zdoch » 14.02.2018 12:25

Bill Masen píše:Možná se zeptám blbě, ale mám pocit, že jsem někde viděl na zbrani kolimátor a za ním (nebo před ním) ještě něco na zvětšení obrazu. Co se na to používá?

Asi máš na mysli optiku s výklopnou montáží. Koukat se dá buď přes kolimátor, nebo vyklopenou optiku z boku případně přes obojí. Když je puškohled blízko za kolimátorem, tak se ani moc nezvětší tečka kolimátoru.
Přílohy
maxresdefault (1).jpg
výklopná optika
Buď opatrný v tom, co trénuješ, můžeš se stát opravdu dobrým, ve špatné věci!
Tony Blauer
zdoch

Příspěvekod Serža » 14.02.2018 12:46

ta výklopná montáž neslouží k tomu, abys přes to střílel ve vyklopeném stavu, ale abys to dal PRYČ od kolimátoru = záměrná lajna je stále jen jedna
1) buď jsi nablízko (v budově) = nechceš zvětšení = odklopíš zvětšovák a čumíš jen přes kolimátor
2) máš prostor a čas na lepší míření (cíle jsou dál) = zvětšovák je v linii s kolimátorem a koukáš skrz oboje, zvětšení je fixní, většinou 3x

čumět jen přes zvětšovák je na nic, protože v něm nejsou žádné záměrné prvky
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Serža

Příspěvekod Kapo » 14.02.2018 14:25

Maximus píše:Pokud nepotřebuješ nějaké menší přiblížení, tak v této cenové relaci není špatná volba toto:
https://www.fomei.com/blog/recenze-fomei-6-24x50-foreman-htc-pro-detail-237063

Puškohled od Meopty jenom zadarmo :lol:

Tak za dalšie 4 roky bude v kurze Meopta... ? :? :mrgreen:

Maximus píše:Fomei na kosu opravdu ne :evil:.
Když už optiku, tak jedině POSP ....
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Kapo

Příspěvekod Maximus » 14.02.2018 15:12

To kapo: Moje poznámka platila na samonabíjecí kosu, kde levná optika nevydrží a robustní je zase drahá a je otázka efektivity vynaložených prostředků. Kosa a lovecká kulovnice je podle mne trochu jiná kategorie a požadavky na optiku pro ně jsou přirozeně také jinde. Na loveckou kulovnici pro "univerzální lov" bych u variabilního zvětšení začínal u 2 až 3x.

Kvalita firem i naše vědomosti se v čase mění (k lepšímu či horšímu) - u Fomei v případě uvedené řady právě výrazně k lepšímu. U výrobců optiky včetně puškohledů je spíše pravidlem, že mají tyto firmy několik kvalitativních řad a občas se stane, že nejvyšší řada "výrobce II. kategorie" má lepší poměr výkon cena než základní řada "výrobce I. kategorie".
Rozhodně neplatí, že lze paušalizovat a vše odbýt tvrzením je tam "jen" Fomei či Tasco, ... . Většinu z produkce uvedených firem bych si nedal ani na loveckou malorážku, ale některé jejich "vlajkové lodě" stojí za úvahu, pokud mám výrazný finanční limit a nemám ambice stávat na bednách velkých střeleckých závodů.
Stejně tak základní řady Bushnellů, Nikonů, Vortexů či Meopty nejsou z různých důvodů až takové zázraky.

Zrovna na vývoji odkazovaného puškohledu od Fomei se podílel pokud se nepletu Figi - známá to osoba v komunitě českých střelců LR.

O víkendu na závodech jsem měl možnost mluvit s dalším známým střelcem - instruktorem LR a jeho zkušenosti i hodnocení by si Meopta "za rámeček" opravdu nedala.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Maximus
Moderátor

PředchozíDalší

Zpět na Optika