Noční vidění

PříspěvekNapsal: 22.01.2012 0:03
od Karlos
Před pár dny jsem se vracel kolem pulnoci domu a na nasem sidlisti nesvitilo poulicni osvetleni, bylo zatazeno a panelaky take po tmě až na par oken... proste tma jak v :moon ...tak si tak jdu a rikam si ze tak nejak by to asi vypadalo nejen v PA ale i v dobe vetsi krize kdy nebude na elektrinu pro verejne osvetleni... nicmene jeden podstatny rozdil tu bude, zatim co nyni jsem se vubec necitil jakkoliv ohrozeny tak v době byť jen krize to bude jine kafe...

No a protoze kriminalni zivly budou uradovat prevazne v noci tak jsem si rikal ze jakekoliv nocni videni by mohla byt docela uzitecna vecicka. Treba pri podezrelem pohybu kolem domu, pri hlidkovani, presunu atd. Clovek muze byt po zuby ozbrojen ale pokud nic nevidi... a to neuvazuji pripad ze nocnim videnim muze byt vybaven kriminalnik.

Ono i nejobycejnejsi nocni videni 1. generace by cloveku poskytlo neskutecnou vyhodu, ne-li rozhodujici.

Co myslite? Máte nekdo nocni videni?

Re: Noční vidění

PříspěvekNapsal: 22.01.2012 12:51
od vrb
Jám mám dvě noční vidění 1. generace

Staré PNV 57 z tanku - to je téměř k ničemu , i za hodně temné noci je vidět lépe očima než tímhle. Výhoda je, že detekuje i vzdálené infra, takže lze detekovat hodně nahřáté předměty. Puštěnou letovací pájku atd. Další výhoda je, že obarvené předměty mají v infra úplně jiné optické vlastnosti. třebas černá tepláková souprava svítí jako žárovka, protože v infra je naprosto bílá.
Dá se to využít když je totální tma v uzavženém prostoru tak s přísvitem 940nm je vidět na několik metrů, když vezmu reflektor od auta a dám na to přiložený filtr, tak je tím vidět do 100m. Pro myslivost je to nepoužitelné. možná jako detekce něčeho do 100m při opravdi silné tmě.

Pak mám Nightforce 1.gen s přiblížením 2,5. To už je trochu lepší, zesiluje to světlo, ale bez přísvitu taky marné. Problém je, že pracuje spíše s blízkým infra, a to lidské oko detekuje jako temně rudý svit, takže je pozorovatel s přísvitem vidět pouhým okem. Je to dobré, pokud nechcete vyloženě rušit ostatní. Používají to v kinech když potřebují něco zkontrolovat během promítání. Když si chci prohlídnout zvěř z posedu tak si to beru abych neoslnil polovinu honitby. Kdžy jsem to srovnával s ruským 7x50 mysliveckým dalekohledem, tak je zvěř na více jak 50m lépe vidět v dalekohledu.

u nočního vidění je hlavně problém značná zrnitost obrazu, takže podrobnější obeznání objektu je nemožné.

Pro PA krizovky už je lepší použít silný reflektor a útočníky oslnit. Policajti vám taky svítí baterkou přímo do obličeje, když vás zastaví v noci s autem.

Měl jsem půjčenou termovizi, a to už je jiné kafe, detekuje člověka na více jak 200m se značným kontrastem i schovaného když je vidět jen kousek, stejně tak zvěř. Pro systém detekce je to ideální záležitost, podrobné obeznání ale už není s termovizí tak snadné, obraz je tvořen naprosto jiným systémem než jsem zvyklí. Bohužel se zde pohybujeme v cenách nad čtvrt milionu, slušná termovize je přes 600 000Kč. kdo by měl peníze, rozhodně neváhat s nákupem.

PříspěvekNapsal: 22.01.2012 15:48
od Karlos
Nemáte někdo praktickou zkusenost s timto NV?
http://www.pixmania.cz/cz/cz/5985046/ar ... ePromo=oui

PříspěvekNapsal: 22.01.2012 16:32
od Fabulous
Je to levné vidění Gen.I. Nečekej zázraky. Při slabém osvětlení je skutečně leckdy lepší dobře světelný dalekohled než toto. Ale do úplné tmy to s přísvitem svoje odvede. Bohužel Gen.I je citlivá na protisvětlo a čip se dost rychle vypaluje. Proto jsem koupil digitální NV, které by tyhle potíže mít němělo.

PříspěvekNapsal: 22.01.2012 18:58
od Pepe
gen1 jsem zkoušel (značku nvm), je opravdu lepší koukat vlastníma očima. Pokud má ještě zvětšení tak se s tím ani nedá chodit.

Měl jsem možnost chodit i s Klárou a to je jiný kafe, krásná viditelnost a to je myslím jen gen2+. Nehledě na to, že je to malinkej prcek. Pokud bych něco pořizoval tak jedině gen 2+ a více, rozhodně nic slabšího.

PříspěvekNapsal: 22.01.2012 21:58
od goral
Budu znit jako skeptik ale nic pod gen 3 nema smysl... rozhodne ne na plnohodnotne pouziti (ala film - na ksicht a vidim jak ve dne).
Na staticke pozorovnani ci pri nekterych specifickych situacich se da pouzit nizssi generace, ale jinak ne.
Gen1 - to radsi koukat ocima
gen 2 - nemel jsem
gen 2+ (klara, meo50) - desnej kram. Na statiku do vzdalenosti 200 metru dobry, na chozeni uplne na prd (v lese, ci nekde kde neni moc svetla - samozrejem kdyz si to zkusite na louce, pripadne te si jak alenka v risi divu, ale louka neni idealni testovaci prostor)
3 a vice to uz je lambada

PříspěvekNapsal: 23.01.2012 7:47
od Karlos
Jenze pokud se nepletu je gen.3 a vice pro civilni trh zapovezena ne?

PříspěvekNapsal: 23.01.2012 10:08
od Pepe
Není, možná v USA.

PříspěvekNapsal: 23.01.2012 11:45
od goral
U nas je legalni uplne vsechno, jen to nesmis davat na kver.
Z USA se neda vyvest (ale vlastnit se tam da vsechno) de facto nic legalne (mozna ta dvojka) a uz vubec ne armadni kousky. Ale to neznamena ze to nejde...

PříspěvekNapsal: 23.01.2012 15:56
od vrb
jenže ty ceny u vyšších generaci... Pro normálního smrtelníka se vyplatí investovat do jiných věcí.

PříspěvekNapsal: 23.01.2012 21:02
od BOGOVIK
Generace III se dá koupit i v ČR, ale cena cca 120k a více.

PříspěvekNapsal: 24.01.2012 7:48
od Karlos
No prave, za tu cenu ma clovek BVPcko + jidlo na rok :)

PříspěvekNapsal: 24.01.2012 9:26
od MacGyver
Ale zase na druhou stranu znám lidi co jezdí ve celoročně ve Felicii, ale na zahradě mají bazén za sto klacků, ve kterým se koupou 6 týdnů v roce. Takže všechno jde když se chce a život je otázkou priorit. Admine utáhni rodině trochu opasek v každodenním životě a za chvíli máš našetřeno :)

Trochu odbočím: Možná je dobře, že jsou takové věcičky takhle předražené a zlevní se až příjde "čas". Výrobní cena bude určitě minimální, ale ač jsem liberál, myslím, že není dobré kdejakou technologii dávat do ruky masám. Osobně si myslím, že již dávno existují technologie, které by dokázali dát jednotlivci velký zdroj energie. Jenže jsou drahé proto, že nejsou masově rozšířené. Zároveň jsou některé velmi dobře tajeny. Nikdo nemá zájem na tom, aby někdo dokázal baterkou do mobilu vyhodit do vzduchu rodinný dům nebo svým autem blok baráků...

PříspěvekNapsal: 24.01.2012 23:54
od vrb
MacGyver: Co máš proti Felicii? :-D pro mě je auto spotřebka, tak do toho nehodlám vrážet více než je nutné. :-D ale bazén nemám. Zato spoustu jiných věcí, které mají mnohem větší hodnotu než jestli si vozím prdel v drahém nebo levném. Navíc Felicie je asi nejméně nápadné auto co znám, ve Felicii jste téměř neviditelní.

Gen 2+ a 3 jsou fakt drahé díky malé sériovosti, hodně náročné technologii a plnění armádních norem. Pokud to chcete používat k něčemu praktickému v normálním životě, nebo máte zbytečných 150k tak si to kupte. Jestli to chcete jen na PA, tak si kupte několik neprůstřelných vest za dnes směšnou cenu a to noční vidění bude mít cenu asi jako neprůstřelné vesty pro jednu rodinu. Nebo zásoba konzerv na měsíc. Já jsem testoval gen1 a je to slepá cesta. Až budu mít vyřešené bydlení a zajištění tak si chci koupit termovizi, ta sice stojí 500k, ale je použitelná i na jiné věci a detekce je tam úplně jinde.

Kdo má prachů zbytečně moc, tak si přimontujte na felicii tohle:
http://www.gs.flir.com/products/land/starsafirelv.cfm

BTW: Zkoušel někdo použít jako noční zobrazovadlo moderní digitální zrcadlovku, s obrovskou citlivostí? třeba u 51200 iso? Jak se to chová ve tmě?

PříspěvekNapsal: 25.01.2012 0:05
od Fabulous
Na některých US autech byl systém nočního termovidění. Díky sériovosti byl cenově relativně přijatelný. Na Ebay se dá vcelku běžně koupit. Najde se kutil, který by to chtěl zakoupit a dotáhnout do podoby použitelné rozpadlíky?

http://www.ebay.com/itm/Cadillac-Devill ... es&vxp=mtr

PříspěvekNapsal: 25.01.2012 7:31
od MacGyver
To vrb: Proti Felicii nemám vůbec nic, ba naopak. Byla to pouze metafora. Chtěl jsem vyjádřit to, že věci mají pro každého jinou užitnou hodnotu. Naštěstí je každého věc za co svoje peníze utratí.

PříspěvekNapsal: 25.01.2012 11:08
od goral
S tim"termovidenim" z auta - je to tam debilne popsany ale nejedna se o prosty zesilovac svetla aka nokto 1/2 generace v kombinaci s prisvitem?? Ta cena mi pripadne zcela mimo...

Termovize, jako opravdu termovize, to je cena v radech desitek milionu. Mam kamarada v jednom civilnim vyzkumnem ustavu, ktery tam ma tuhle hracku a krom toho ze jsem si s ni mohl pohrat, tak jsem byl i zasvecen do zdlouhave cesty ziskavani tohoto pristroje - vice jak dvouleta papirova valka mezi USA a CZ urady, aby jim to pro vyzkumne ucely dodali... (bavime se o civilnim sektoru - armada je jina pohadka)
Navic termovize je strasne precenovana vec. Co jsem mel moznost zkusit tak nevidi pres zdi, ani pres okna, jak to byva ve filmech. A co jsem se bavil sveho casu s pohranicnikama, co meli termovizi na vrtaku z nemecka (tehdy to nemci nejak darovali po shenghenu), tak rikal ze na prohledavani hlubokyha lesa taky zadna vyhra - nekolikrat jim proklouzli utecenci pred vrtulnikem a chytla je az pesi hlidka.

Jinak k noktakum. Pokud se smirite s tim, ze budete mit prisvit, tak i 1+ uz je dostacujici hracka. Problem je, ze dobra prisvitova baterka, ktera neni videt pouhym okem, stoji celkem hodne a hlavne vas detekuje kdokoliv s noktem na velke vzdalenosti.

mmj. ted je u turbanu v mode noseni kamer s nocnim rezimem. Amici jsou bohuzel vidlaci a svy nejlepsi nocni vybaveni nepouzivaji jak maji - vetsinou maji zaply baterky, zamerovaci lasery, stroba, odrazky... a to s obycejnou digi kamerou s nocnim rezimem (=zesilovac svetla, aka nokto 1.gen) bez potizi detekujete na velke vzdalenosti.

PříspěvekNapsal: 25.01.2012 11:28
od JimmyJazz
v radech desitek milionu? To se mi nejak nezda. Za 12 milosu se da poridit dalkova termovize na auto...Ja osobne bych sel FLIR cestou, kdybych si mel neco takoveho koupit. Maly pristroj pro osobni pouziti se da poridit kolem 5000 USD (hledejte FLIR thermal na eBayi). Jak je to ovsem s vyvozem z USA, to nevim.

PříspěvekNapsal: 25.01.2012 17:11
od vrb
Ruční Termovize se tu normálně prodávají pro průmyslové účely. Mají to hasiči na každém okrese, aby zjistili skryté ohnisko po uhašení. Dál to používá kdejaká firma na měření tepelných ztrát budov, nebo na kontrolu výkonové elektroinstalace, zda se nějaký kontakt nepřehřívá přechodovým odporem. Cena je od 50 000Kč za dost mizernou kameru tuším 120*80 pixelů, až po 750 000Kč, tam je už rozlišení 640*480 se vším komfortem a výměnnými objektivy.

AD sklo: Pro běžné termovize je okno černá stěna. Jak to dělají ty armádní že vidí lidi přes okno na obrovské vzdálenosti to nevím, možná nějaké selektivní spektrum propustné sklem.

Noční vidění US Army se tu občas objeví v inzerci, ale za tu cenu to nepotřebuju a nevím jestli riskovat ty peníze za gen3+ ale z pochybného zdroje bez záruky. Může to být něco po odpisu, co schytalo při přesunu protijedoucí dálkové halogeny naplno...

AD infra blikačky: Je to zjistitelné čímkoliv. I jednoduchou kamerou za pár tisíc. Jesti to amíci používají tak to si můžou rovnou svítit halogenem. Když máte okonavyklé na tmu, tak infra je dost dobře vidět na dálku. Vypadá to jako hodně tmavá červená, až do fialova. Rostliny se v tom jeví bíle, viz infra fotografie. Vyrobil jsem si blízký infra přísvit s výkonem až 250W ale je to fakt vidět. Taky pozor na oči, koukat do infra reflektoru 250W z blízka vás neoslní, ale hrozí popálení oka. Infra pod 900nm vidět už skoro není, ale když člověk hodně dobře kouká a je tma, tak to taky dokáže rozeznat.

PříspěvekNapsal: 26.01.2012 11:13
od JimmyJazz
Zrejme si nerozumime: Ja nemyslim tohle http://www.youtube.com/watch?v=SnQcyyDJLCo , ale tohle http://www.youtube.com/watch?v=HN8cWzovTP4 - to druhe mi prijde vyrazne pouzitelnejsi.

PříspěvekNapsal: 26.01.2012 11:20
od goral
s termem mam jen tyhle informace, je mozny ze maji ve vyzkumaku nejakou lepsi hracku a spatne jsem to pochopil... koukam ze jsou ceny tak dole

Nevim rozdily mezi technologii infra prisvitu (filtru), ale mel jsem moznost pouzivat nejake lepsi filtry na baterky a nebyly videt okem. Ani prisvity na noktacich (klara) nejsou (moc) videt

PříspěvekNapsal: 26.01.2012 11:37
od JimmyJazz
Idealni by bylo samozrejme tohle http://www.youtube.com/watch?v=mP2FQLm1Coc , ale to rekl bych, ze cena tohoto bude vpravde astronomicka. Nicmene, vystacil bych si i s timto: http://www.militaryinfrared.com/Thermal ... BORNE.html - jeizsku...?

PříspěvekNapsal: 26.01.2012 12:33
od vrb
Goral:
Mohl by jsi prosím zozvést ty IR filtry? Odkud to bylo, kde to sehnat, jaká je cena a tak?

PříspěvekNapsal: 26.01.2012 12:48
od goral
Pouzival jsem standartni baterku surefire s filtrem. nevim typ (6p mozna? fakt nevim - nebyla LED), kamos to vysmelil s amikama.
Ale pokud vim tak je to bezne dostupna vec (at jiz za cenu malobchodni, nebo na "cernem" trhu)

PříspěvekNapsal: 26.01.2012 13:52
od B89
Co sem zatím vyzkoušel tak to bylo PNV-57 ale bez přísvitu to stálo za prd. S přísvitem (UAZ s ir filtry) to bylo lepší, ale používat to při pohybu nic moc, u těchto některých přístrojů docela píská měnič napětí. Ale jako statické použití bych si to dovedl představit. Bohužel Je to 1gen. tak se dá snadno zničit přesvícením/střelbou. Možná kdyby si stím někdo pohrál tak by nebylo špatné si k tomu zbastlit ochranu proti přesvitu. Odlehčit by to nejspíš šlo výměnou měniče ale vzhledem k ceně se to asi nevyplatí...
Pak sem taky vyzkoušel ATN NVG7-2 a to bylo jiné kafe :) gen.2+ ochrana proti přesvícení, váha kolem 0,5kg napájení na 3V(123)/1,5V(AA) s výdrží bez přísvitu kolem 8h.Vlastníka to stálo přibližně 20k.

Vrb: jj termovizi mají i u ČEZu, co sem slyšel tak cena kolem půl milionu a tahá se v kufříku se šňůrou na ruce. :mrgreen:
Používá se na hledání závad rozvaděčů apod.... a občas se prý taky používá pro "přivýdělek". Občas změří nějaký barák za menší obnos. :lol:

PříspěvekNapsal: 26.01.2012 15:14
od MRAK
Kdyby někdo z vás věděl o gen II kolem 20K tak mi dejte echo ....
Spíš do ruky, než na pušku ...

PříspěvekNapsal: 26.01.2012 15:23
od Pepe
Tohle jsi viděl? Je sice na pušku, ale o kvalitu bych se nebál a majitel je důvěryhodný člověk.

"Jen pro upřesnění, toto NV GenII je kvalitou obrazu i provedením nesrovnatelně výš než komerční NV GenII, spíše na úrovni komerčních GenIII ..."

PříspěvekNapsal: 26.01.2012 16:32
od Fabulous
To: Mrak
Já mám digitální NV a výrobci tvrdí, že digitál je na úrovní Gen II. Je fakt, že je to o velký kus lepší, než Gen I, co jsem kdysi měl a cenovka digitálu je dnes už dost nízko.

Docela mě zaujalo toto: http://www.xenonics.com/SuperVision/

PříspěvekNapsal: 26.04.2012 20:08
od rudde
Problematice přístrojů nočního vidění se věnoval seriál v časopise "střelecká revue"
(čísla 4/2011 až 12/2011)

Zdroj: Noční vidění, s.r.o.
http://www.nocni-videni.cz/

PříspěvekNapsal: 20.05.2012 13:10
od Dalish
No já hodně přemýšlí nad tím FLIR Scout PS24 nebo PS32:
http://www.youtube.com/watch?v=pJrzS_-t ... re=related
vypadá to už celkem použitelně:
http://www.youtube.com/watch?v=zfnJyuJO ... re=related
Má to někdo z vás?

PříspěvekNapsal: 20.05.2012 16:01
od Fabulous
Taky jsem o tom na minutku premyslel, ale ma to desive male rozliseni a stale hroznou cenu. Radsi jsem opet zvolil digitalni NV.

PříspěvekNapsal: 23.05.2012 11:34
od MeGusta
Dobrý den. Četl jsem Vaše příspěvky a tohle téma již chvíli sleduji. Pracuji ve společnosti, která dodává infračervené termovizní kamery od společnosti FLIR na náš trh. Rukama mi prošli různé IČT kamery včetně http://www.termogram.cz/prehled-rady-flir-HS , http://www.termogram.cz/prehled-rady-flir-hsb , http://www.termogram.cz/termokamera-flir-MSrada + mi prošlo rukama několik I2 systémů (hlavně PHOTONIS) na porovnání. Pokud by jste chtěl někdo rozčísnout dilema co se IČT kamer týče klidně mě můžete kontaktovat a kameru (FLIR HS 324) Vám předvedu a snad i přesvědčím, že těch 320x240 pixelů fakt není málo. :)

PříspěvekNapsal: 23.05.2012 14:12
od JimmyJazz
No tak v tom pripade by bylo uplne super, kdybys v budoucnu dorazil na nejaky sraz a nejaky naradi dotahl!

PříspěvekNapsal: 15.07.2012 21:20
od felix5
ty termokamery sou dobrý ale na nějaký pobíhání po lese to taky nebude . bez "stereo"obrazu hádám, že si při nejbližší příležitosti člověk o něco rozbije hubu .

PříspěvekNapsal: 01.12.2012 23:08
od isew
jaky je vas nazor na digitalni noktovizor nv 5x50? uz delsi dobu premyslim o nocnim videni, muze se hodit, ale 20k zbytecnych nemam. predpokladam, ze to je 1 generace a jeste digital, ale zase si rikam, ze je to porad lepsi nez nic. chteji za to 4k. je to k nečemu, nebo vyhozene prachy?

PříspěvekNapsal: 04.12.2012 22:28
od Artifex
Digitální není vůbec žádná generace, digitální není na bázi fotokatody ale je to obyčejné citlivější CCDčko co snímá IR přísvit.

PříspěvekNapsal: 04.12.2012 23:02
od maci
IR přísvit - jsi vidět jako s baterkou. Nepoužitelné pro PA dobu.

PříspěvekNapsal: 05.12.2012 16:32
od Milli
Dobrý den Rozpadlíci,
omlouvám se, ale opět mám to svrbění prstů, tu neodbytně nutkavou potřebu se k problému vyjádřit.
Mám bohaté zkušenosti se zesilovačem zbytkového světla, noktovizorem Gen II, kanadská elektronika, ruská optika (tuším Zenit). Kdo byl na posledním rozpadu, mohl si ho vyzkoušet.

Stejně bohaté zkušenosti mám s termografickým scanerem, jak se termokamera správně nazývá, FLIR systems SC640 což byl před dvěma léty nejlepší termografický scaner na evropském trhu.

SC640_1.JPG

SC640_2.JPG

Obě tato zařízení jsou dobrým průzkumným zařízením, opakuji průzkumným. Ležíte-li někde, odkud je pěkný rozhled po okolí tak s oběma zařízeními detekujete naprosto perfektně každý pohyb v okruhu několika set metrů. Na něco je lepší termograf, na něco zesilovač světla, pozor na to.

Avšak je zde několik ale:
1. Byť vidíte, jste slepí. Představte si, ležíte v noci na louce, na displeji uvidíte na kraji rybníka tuleně cca 200 metrů od vás. Zvednete oči, aby, jste přesněji lokalizovali jejich pozici a uvidíte co, uvidíte tmu, jste slepí. Musíte se rozhodnout, buď budete mít oči přizpůsobené tmě a tomu odpovídající citlivost (rozšíření zorniček), byť za cenu omezeného optického dosahu nebo budete mít perfektní přehled o všem v okruhu několika set metrů ale jen na displeji.
2. Všechna optoelektronická zařízení, která jsem testoval, mají "nějaké" přiblížení. Takže překážky se vám jeví, že jsou blíže, než ve skutečnosti jsou. Na lesní cestě to vliv nemá, maximálně začnete dříve zatáčet, ale to lze snadno korigovat. V lese, kde je mnoho překážek se budete motat jak nudle v bandasce.
3. Noktorvizor váží půl kila, termokamera přes kilo. Vezměte si krabici mléka, dejte si ji k hlavě a vyražte na svižnou procházku. Po pěti minutách se vám bude ruka třepat, že se netrefíte ani do vlastní nosní dírky. Zprostředkovaný obraz vždy pracuje s nějakým zpožděním, přidejte třes ruky a výsledkem bude mazanina, na které nerozeznáte vůbec nic.
4. Samozřejmě zvýšená vlhkost vzduchu rozhodujícím způsobem ovlivňuje dosah všech optoelektronických průzkumných prostředků. V lehkém ranním oparu uvidíte více s podprůměrným dalekohledem než nejlepší elektronikou.

Jak to vidím já:
Termografický scaner, ano. Kolega Péťa leží na kraji louky, v uchu sluchátko a na klopě mikrofon PMR. Já někde úplně jinde, také s PMR. Na louku z rybníka vyleze roj tuleňů. Péťa na scaneru vidí mne, vidí tuleně a navádí mne. Na méně než dvě stě metrů i při slabším svitu měsíce, ale dobrém navádění jsem schopen cíl lokalizovat. Pouhýma očima bych zejména fázi vyhledání a detekce nezvládl.

Noktovizor, ano. Ale monokulár abych měl slepé "jen" jedno oko, to které "potřebuji" méně. Nemůžete-li z jakéhokoli důvodu použít baterku k získání přehledu o vašem okolí, noktovizorem v okruhu sto metrů uvidíte i stébla trávy, to termovize neumí, ta vidí jen teplotu.

A jsme zpátky u našich tuleňů. Něco jiného je být naváděn a něco jiného vidět. Mám-li informaci o vzdálenosti a směru, mohu si sám pomocí noktovizoru průběžně informaci o cíli upřesňovat. Jakmile zachytím cíl "neoslepeným" okem, mohu přejít na prosté optické sledování cíle např. pomocí monokuláru 4x25.

Závěrem:
Dělali jsme s kamarády kdysi před léty test v překonání cca kilometru "terénu", žádná dlouhá štreka. Kousek lesa, nějaký mírný svah, oraniště, pár výmolů, potůček, který se dá přeskočit bez rozběhu.
Jedna skupina testovaných byla "slepá", neměli nic, jen vlastní oči.
Druhá skupina měla baterky, ale mohli používat jen červené světlo (červené světlo je v lese téměř neviditelné).
Třetí skupina měla noktovizory, ano starší armádní Gen1.
Kdo si myslí, že "soutěž" vyhrál a kdo prohrál?

Takže optoelektronika je dobrá k průzkumu, zvyšuje vaše schopnosti vidět a nebýt viděn v řádech stovek metrů.
Naopak při pohybu je nejefektivnějším prostředkem baterka a vaše oči. V noci v lese s červeným filtrem a v mlze žlutým nebo zeleným. Filtry ne proto, že vy budete lépe vidět ale proto, že bude hůře vidět světlo vaší baterky.

Několik snímků názorné ukázky:
DC_01.jpg

Pohled z mojí laboratoře "ven z okna" snímek je pořízen fofotaparátem integrovaným do termokamery

IR_01.jpg

Tentýž pohled termografickým scanerem

NV_01.JPG

A stejný pohled noktovizorem, já vím snímek je přesvícený ale dělal jsem ho za denního světla "sorry"

Pokud máte jakékoli dotazy nebo připomínky rád vám na ně odpovím.

Poznámka: Něco se mi nepovedlo nebo neumím vkládat obrázky do textu. Omlovám se. Upraveno Karlos.

Hezký den

PříspěvekNapsal: 05.12.2012 20:37
od Milli
Děkuji Karlosi a přeji hezký večer.

PříspěvekNapsal: 06.12.2012 17:57
od uaz469

PříspěvekNapsal: 06.12.2012 18:16
od Fabulous
Digital za 4 tisice? Kde konci fronta, jdu se tam postavit!

PříspěvekNapsal: 06.12.2012 18:33
od Artifex
Digitál za 4000? Kde končí fronta, jdu se všem vysmát :D
Jak jsem psal výše, digitál nemá žádnou trubici zesilovače světla, je tam obyč CCD bez IR filtrující předsádky takže to není nic víc, než hloupý malý foťáček, který si nepřisvěcuje bleskem ale IR diodkou a který navíc ani fotit neumí. To samé je v každé videokameře. Celé je to jen zabalené do hypermegahustokrutocoolového šasi aby to vypadalo jako profi noční vidění.
http://www.youtube.com/watch?v=L9mwGeDAxhk Tu máte návod, jak to samé udělat z věcí ze smeťáku.

PříspěvekNapsal: 06.12.2012 19:13
od maci
Je tam krásně vidět, jak krásně svítíš a ukazuješ svojí polohu. Když budu mít nějaký pasiv, tak jsi prohrávající.

PříspěvekNapsal: 06.12.2012 19:27
od Fabulous
Tak já posledních pár let používám výhradně digitální typy neb se nevypalují a zatím žiji... Mám červený IR i neviditelný IR a samozřejmě, jiné noční vidění by mě vidělo, ale je to dost citlivé i bez toho. Má to totiž poněkud kvalitnější optiku a čipy než ty samodomo výrobky.

PříspěvekNapsal: 07.12.2012 14:16
od Jason
osobne pouzivam noktovizor - ruska vyroba gen1, provoz na dve AA baterie vydrz cca 60 hodin. Neni to zadnej zazrak ale kdyz si clovek zaleze nekde na dobre misto a chce pozorovat prostor pred sebou tak super vec. Samozrejme ze to nelze za uplne tmy, na to to nestaci ale pri trosku jasne noci neni problem. Neni s tim videt jako ve dne ale urcite to zesvetli.. Znacku kdyztak doplnim az budu doma

PříspěvekNapsal: 09.12.2012 2:39
od MeGusta
Po delší době si dovolím reagovat a trochu doplnit Milliho informace o IČT kamerách.

Co se váhy týče:
tak kolem kila mají binokuláry - detekce/průzkum/ostraha/cokoliv hlavně stovky metrů až kilometry (objekt velikosti člověka detekce max. na 2,45 km)
u monokuláru je ta váha 340g - detekce/průzkum/ostraha/cokoliv desítky metrů až stovky metrů (objekt velikosti člověka max. 1,09 km)

- max. detekční vzdálenost se liší dle konkrétního typu. Uvedl jsem maximální vzdálenosti dle katalogů, které mám k dispozici pro každou třídu (monokulár, binokulár) a pro typy kamer, které se dají čapnout do tlapek.

Ergo binokulár je lepší, na delší vzdálenosti zatímco třeba na dohledávání je lepší monokulár. Tohle je i hodně o osobních preferencích, kdy někdo chce monokulár, aby měl v druhý ruce pistoli a někdo má třeba problém koukat jedním okem, tak prostě chce binokulár. No a pak je tady skupina "východně mluvících myslivců", kteří mají radši od každého jeden.

Z potřeby praxe jsou nově některé monokuláry doplněny o značkovací laser.

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... 28cFb3RD3w

Ještě doplním, že jsou i přístroje, které kombinují IČT kameru s I2 systémem. (obrázek úplně dole). Takový 2 v 1. Ale to na civilním trhu v dohledné době nebude. :lol:

PříspěvekNapsal: 09.12.2012 12:52
od urbanwarrior
noční vidění k vidění v Lídlu :lol:
http://www.lidl.cz/cps/rde/xchg/lidl_cz/hs.xsl/offerdate.htm?offerdate=29216

- kvalita těžko říct, cena snová...

PříspěvekNapsal: 09.12.2012 13:18
od Milli
Dobrý den Rozpadlíci,
dovolil jsem si také jeden "reklamní" link.
http://dalekohledy.heureka.cz/bresser-n ... 0/recenze/

Hezké nedělní odpoledne

PříspěvekNapsal: 09.12.2012 15:20
od MacGyver
urbanwarrior píše:noční vidění k vidění v Lídlu :lol:
http://www.lidl.cz/cps/rde/xchg/lidl_cz/hs.xsl/offerdate.htm?offerdate=29216

- kvalita těžko říct, cena snová...

Řeší se to o cca 8 příspěvků výše.

PříspěvekNapsal: 09.12.2012 17:34
od sigmark
jój. mě se podařilo sehnat PNV57 za 600 plně fční :-)

PříspěvekNapsal: 10.12.2012 9:44
od Jason
sigmark: to mi slo z domu hned druhy den co jsem ho koupil :D Nekdo si ho pochvaluje ale me osobne k srdci neprirostlo..

PříspěvekNapsal: 10.12.2012 10:33
od sigmark
ja vimm ze je to tezka krava, ale vzhledem k tomu, ze se da primo napojit na systemy brdm, tak odpadne akumulator.

PříspěvekNapsal: 10.12.2012 18:30
od shtf
tak jsem dnes rano zakoupil Bresser NightVision NV 5x50.......

.... a zitra ho jdu vratit.

to je opravdu kram k pohledani.
:head

PříspěvekNapsal: 10.12.2012 18:32
od Fabulous
Napiš o tom více prosím?

PříspěvekNapsal: 10.12.2012 18:52
od shtf
Bresser NightVision NV 5x50
(lidl - 3.900,-)
ofiko cena cca 5.200 http://www.aspex.cz/aspex/eshop/24-1-Op ... -video-out

takze prvni vec ktera ma na tom stvala je fixni zoom 5x
to znamena ze pro CQB nepouzitelny.
Minimalni pozorovaci vzdalenost cca 4-5m kde zorny pole je tak cca 30-40cm
to znamena za pro pohyb v mistnosti po tme nepouzitelne.
Pro pohyb venku nepouzitelne v clenitem terenu.
pro staticke pozorovani objektu >20m vcelku OK

NV se da trosku vytuningovat viz obr.
puvodni objektiv se da vymenit za jiny s F=50mm takze se zorne pole rozsiri a mohlo by se nazvat pouzitelne
pro pohyb v mistnosti.
bresser2.jpg

Ovsem, ten zobrazovac, ach jo.
Velikost vstupni cocky cca 15mm s dioprickou korecki +/- 5dioprii.
v zornem poli ten zobrazovac zabira tak cca 20% tzn, totalne nevyuzite misto.
A v podstate to vypada jak kdyby jste tak ze 2m koukali na 15palcovy monitor

nastaveni jasu je tragicke, bud moc presvicene nebo neni nic videt.
Ve dne je to vcelku OK, ale kdo potrebuje NV ve dne, ze?
Takze ve tme aby bylo neco videt se musi nastavit jas na takovou uroven
ze po cca 5minutach koukani se vam vypali obdelnicek do oka a pak ho jeste hodinu vidite.
Nemluve o tom, ze jste z toho okularu tak oslneny, ze kdyz nekoukate pres NV tak proste nevidite absolutne nic.
Proste oko je tak oslnene, ze ani pri mirne tme neni schopne nic videt.

rozpadlicky potencial: 10%
hodnoceni: nekupovat

kez by to artifex napsal driv :)

PříspěvekNapsal: 10.12.2012 19:23
od Maximus
Máte někdo osobní zkušenost s NV Challenger GS 1x20? Vypadá docela dobře a pro PA dobu či pro u nás nelegální způsob lovu má určitou přidanou hodnotu. Rozhodně ale nebrat nic z Binoxu.cz !!!

Takto nějak si představuji "bojový střet" profesionální jednotka vs. amatéři:
http://www.youtube.com/watch?v=dS_jxZTQ5Cg

(možná by to mělo být i ve vláknu o myších, krysách,... ;))

PříspěvekNapsal: 10.12.2012 19:28
od Fabulous
To je ale prima vzduchovka...

PříspěvekNapsal: 10.12.2012 19:31
od Fabulous
Levné noční vidění. Plastové tělo a v něm jednotlivé komponenty. Gen.1 - vypaluje se, ale to asi víš. Zcela jistě nesnese rázy. Vhodné na vzduchovku nebo max. malorážku.

PříspěvekNapsal: 10.12.2012 19:47
od Maximus
No pokud vím, tak "zlí a opovrženíhodní" myslivci to používají docela s úspěchem na svých kulovnicích při lovu prasat a lišek. Je jasné, že ale toho zas tolik "nevysypou".

PříspěvekNapsal: 10.12.2012 19:50
od Fabulous
Tak asi, když to uloží do nějakého kroužku (gumového?), tak to utlumí rázy, ale obecně je to zkrátka fórová záležitost. Já bych radši NV550, tu digitální hračku/zaměřovač. Nu, ale u nás je to zakázáno ;)

PříspěvekNapsal: 10.12.2012 21:12
od Maximus
Tvou postovaný přístroj je od stejného výrobce - Pulsar, takže kvalita +- stejná. Redukce na puškohled je v základním balení. Samozřejmě je to úplný low-level model trochu upravená I. generace NV, ale v noci v lese by udělal víc služby, než klasický dalekohled za 4 násobek peněz. Neřeším samozřejmě životnost, která asi při nějákem častějším používání asi nepřesáhne délku záruční doby.

PříspěvekNapsal: 10.12.2012 21:13
od Fabulous
Když on je to snad jediný digitální puškohled v této cenové relaci. Taky se mi nijak extra nelíbí, proto jsem si ho ještě nekoupil...

PříspěvekNapsal: 02.01.2013 15:31
od Pampalíny

PříspěvekNapsal: 02.01.2013 20:32
od Artifex
Ne přístroje na noční vidění ale zaměřovače na zbraních s nočním viděním. Pokud má dnes kdokoli noční vidění upnuté na hlavě a na pušce třeba kolimátor s IR bodem nebo optiku s IR přísvitem, není to ani v současnosti proti zákonu!

PříspěvekNapsal: 02.01.2013 22:10
od Pampalíny
Já jenom postoval a citoval zajímavost, na kterou jsem narazil a nevěděl jsem kam to jinam vrznout.

PříspěvekNapsal: 02.01.2013 22:58
od Artifex
Však to neber osobně, já zase psal upřesnění a komparaci se současným zákonem :hand

PříspěvekNapsal: 07.01.2013 20:27
od Tommy

PříspěvekNapsal: 08.01.2013 0:52
od Artifex
Opět: CCD a LED IR přísvit.

PříspěvekNapsal: 08.01.2013 18:54
od Kocour
Jenom technická poznámka:

Noční vidění se dají zhruba rozdělit na "skutečná" a "nepravá" či "improvizovaná". Přičemž ta druhá jsou vesměs digitály s IR přísvitem. Jenže všechno je otázka prachů a dostupnosti. Zásadní problém těch levných je v IR přísvitu. Pokud se omezím na statické pozorování, zdá se mi nejjednodušší přisvěcovat zdroji umístěnými mimo samotný přístroj. Rozestavit v terénu IR osvětlení tak, aby neprozrazovalo polohu pozorovatelů. Dokonce, pokud by se jednalo o vlastní dům, může tam mít člověk nenápadné IR osvětlení namontované na stálo a volitelně zapnout to, či standardní světlo. Útočník/narušitel nevybavený nočním viděním bude ve zjevné nevýhodě. Útočník s nočním viděním ví, že my víme o něm (jestli je to výhoda nebo nevýhoda, to závisí na dalších okolnostech). Mimochodem, jak se chová pravé noční vidění v protisvětle IR reflektorů, zkoušel to někdo?

Takhle nějak bych si představoval noční vidění chudých :)

PříspěvekNapsal: 08.01.2013 18:57
od Fabulous
Reflektor ti "prepali" obraz. Jenze reflektor je vetsinou dost smerovy a nove generace maji proti tomuto jevu ochranu. Takze na oslneni nespolehej...

PříspěvekNapsal: 08.01.2013 19:00
od urbanwarrior
A co třeba ten přísvit nepravidelně rozblikat á la stroboskop? Profi mašinku to asi nerozhodí, ale ty levné asi ano.

PříspěvekNapsal: 08.01.2013 20:35
od Kocour
Rozblikání by ovšem rozhodilo i náš noktovizor chudých. Prostě bych to bral tak, že jsem za míň peněz vyrovnal alespoň částečně možnosti protivníka.

PříspěvekNapsal: 08.01.2013 20:41
od urbanwarrior
Já bych blikal spíš tam, kam nevidím, nebo pro případ že noční vidění nemám, jako znejistění narušitele (když má levné, nevidí, když má drahé - mám taky drahé?). Akademická úvaha, jinak bych si spíš uškodil.

PříspěvekNapsal: 08.01.2013 20:47
od Fabulous
Ono to blikani bude dost rusit i obrance. To je jako stroboskop na diskotece :)

PříspěvekNapsal: 08.01.2013 21:25
od goral
IR strobo ;)

Ale vojensky nokto to nesestreli ani na blizko - vyzkouseno nekolikanasobnou diskotekou IR stroboskopu i odkrytych.

IMHO to nebude fungovat ani u levnejsich kousku.

PříspěvekNapsal: 22.03.2013 17:25
od escibe
Uvažuji že prodám. Chtěl by někdo?
http://www.conrad.cz/dalekohled-pro-noc ... ent=671499

PříspěvekNapsal: 14.04.2013 0:05
od Artifex
Ani ne, dík, jsem spokojen se svým Famous Trails FT300, vyjma přísvitu nepotřebuje baterie, energii VN pro trubici získává mačkáním piezokrystálku:

Obrázek

Ukázka obrazu, v reálu okem nebylo vidět nic víc, než 4 světla navrchu AZ tower, budova není podsvícená, pochopitelně focení hodně ubralo na kvalitě obrazu, ten je krásně ostrý.

PHOTO_20130414_012100.jpg

PříspěvekNapsal: 14.04.2013 9:08
od Karlos
Artifex píše:...energii VN pro trubici získává mačkáním piezokrystálku:

To mě zaujalo, můžeš prosímtě napsat kolik zmáčknutí je potřeba na řekněme minutu provozu? Kolik minut se dá "namačkat dopředu" do zásoby? Díky.

PříspěvekNapsal: 14.04.2013 10:19
od Artifex
Podle počtu fotonů, které trubicí proběhnou pravděpodobně z kondenzátoru, když je poměrně světlo tak to vydrží minutku, když na to hodím krytku tak to funguje i po dni. V praxi je to prostě tak, že když začne tmavnout obraz, zmáčkne se vršek NV, který vypadá jako měch, pod tou gumou je schovaná páčka. Ono to nijak nevrčí ani necvaká takže to není nijak omezující. Pochopitelně to má ochranu proti přepalu, při velkém světle se NV vypne a naskočí zase po pominutí nebezpečí přepalu.

PříspěvekNapsal: 02.05.2013 10:30
od jameson363
Artifex píše:Pokud má dnes kdokoli noční vidění upnuté na hlavě a na pušce třeba kolimátor s IR bodem nebo optiku s IR přísvitem, není to ani v současnosti proti zákonu!

To by me zajimal zdroj teto informace, me se to zda dost blbost. Ziju v domneni, ze do toho patri vse z zbran + NV a je jedno, jestli je to upnuto na zbrani nebo ve spojeni s IR kolimatorem na hlave.

PříspěvekNapsal: 02.05.2013 11:10
od sigmark
tak kolimátor na hlavě přijde jako blbost i mě, ale jestli máš na kvéru kolimátor s IR tečkou a nočko na lebedě, tak proč ne? noční vidění není zakázaný doplněk, protože na zbrani není vůbec osazeno

§ 4
Zbraněmi kategorie A jsou

c) doplňky zbraní
2. zaměřovače zbraní konstruované na principu noktovizorů

PříspěvekNapsal: 02.05.2013 19:21
od Artifex
jameson363 píše:
Artifex píše:Pokud má dnes kdokoli noční vidění upnuté na hlavě a na pušce třeba kolimátor s IR bodem nebo optiku s IR přísvitem, není to ani v současnosti proti zákonu!

To by me zajimal zdroj teto informace, me se to zda dost blbost. Ziju v domneni, ze do toho patri vse z zbran + NV a je jedno, jestli je to upnuto na zbrani nebo ve spojeni s IR kolimatorem na hlave.

Zdroj: MV
Žijše v domnění mylném, jak to není přidělané na zbrani, není žádný problém už jen z toho hlediska, že i člověk bez zbraně by musel na jakékoli noční vidění žádat o výjimku, protože by to byl zakázaný doplněk. Stejně tak to je, když si vezmeš do jedné ruky laserové ukazovátko a do druhé ruky zbraň, také nic závadného, o praktičnosti se pochopitelně nemá cenu bavit. :devil

PříspěvekNapsal: 02.05.2013 22:21
od jameson363
sigmark: melo tam samozrejme byt kolimator a NV na hlave, sorry za preklep.

Artifex: tak jasne, NV neni zakazane, ale stejne tak jsem zil v dojmu, ze neni zakazane ani NV se zamernym krizem, dokud ho jen mas a neni na pusce. Ono co si budeme povidat, neni moc o co stat, rozumnych NV se zamernym krizem je jako safranu a vetsinou je lepsi optika+NV k tomu vhodne jako predsadka.

PříspěvekNapsal: 02.05.2013 22:22
od sigmark
viz výše citace ze zákona

PříspěvekNapsal: 02.05.2013 22:26
od Artifex
Jak říkám, není zakázané ani NV se záměrným křížem, ani laserové ukazovátko s bajonetem na rail, doplňkem kat. A se to stává v momentě přidělání na zbraň.

PříspěvekNapsal: 02.05.2013 22:38
od jameson363
Artifex: tak na tom se tedy shodneme, i kdyz sigmark odporuje. Jeste se shodnout na tom druhem :D Nechci nikoho podcenovat, ale podle me zakonodarci s variantou kolimator + nv na hlave tak trochu nepocitaji, pac ji treba neznaji a pro to neni v zakone presne uvedena, ale obavam se, ze se na to bude nahlizet stejne, neb to funguje stejne zakerne, ne-li vice.

PříspěvekNapsal: 02.05.2013 22:53
od Artifex
Je úplně jedno, co si myslíš že je, nebo není, je kolimátor na principu nočního vidění? Není. Takže žádný problém. To, že dělá tečku viditelnou pouze v NV je jiná kapitola, která ale není podstatná, právě v tom Sigmark odkazuje na zákon.

PříspěvekNapsal: 03.05.2013 6:50
od sigmark
děkuju ti náčelníku, že ses mě zastal :-D

jak říká Artifex: proto jsem citoval literu zákona. zaměřovač není noktovizor ale kolimátor s IR tečkou (dá se udělat i duál IR/viditelné, nebo přepínací? určitě ano). to je součást zbraně, která není zakázaným doplňkem.

PříspěvekNapsal: 03.05.2013 9:08
od jameson363
No ja jsem pochopil zakon tak, ze pouziti zbrane s nocnim videnim, at uz jakymkoliv zpusobem, je proste zakazano.

Takze to jsem pochopil tedy spatne? :)

PříspěvekNapsal: 03.05.2013 9:31
od sigmark
ale ty NEMAS zbran s nocnim videnim. mas zbran A nocni videni. dokud to neni nafest na kver namontovane, neni to soucasti zbrane, tedy o takove veci zakon nemluvi. vzdyt je to tam jasne napsane (a uz 4x tady na tehle strance jen ode me a Artifexe)

PříspěvekNapsal: 03.05.2013 10:07
od jameson363
sigmark píše:ale ty NEMAS zbran s nocnim videnim. mas zbran A nocni videni. dokud to neni nafest na kver namontovane, neni to soucasti zbrane, tedy o takove veci zakon nemluvi. vzdyt je to tam jasne napsane (a uz 4x tady na tehle strance jen ode me a Artifexe)

Jasny no, ted uz to zrejme chapu, i kdyz mi to prijde nelogicke.

PříspěvekNapsal: 03.05.2013 10:13
od sigmark
neni to nelogicke, zakon jasne definuje co je to doplnek zbrane, i ktere doplnky jsou zakazane.

doplnek zbrane je to co je na zbrani nainstalovano. kolimator s dualni (infra/normal) teckou je naprosto koser, protoze nepracuje na bazi nocniho videni.

PříspěvekNapsal: 03.05.2013 10:15
od jameson363
Jo, to je mi naprosto jasne. Tou logicnosti jsem nemyslel doplnky, ja resim to, ze jsem myslel, ze zakonodarcum slo o vyhodu pouziti zbrane v noci atd. Ale zda se, ze jim slo o neco jineho :D

PříspěvekNapsal: 03.05.2013 10:20
od bivoj
2 jameson. Je to naopak zcela logické, viz Zákon o zbraních a střelivu, §4 písmeno c) odstavec 2.
doplňky zbraní kategorie A: 2. zaměřovače zbraní konstruované na principu noktovizorů.

Takže to MUSÍ být zaměřovač zbraně, tj s montáží na zbraň či primárně určený jako zaměřovač zbraně. Vše ostatní (náhlavní noktovizory ap.) nesplňuje tu podmínku "zaměřovač zbraně", takže je klidně můžeš nejen vlastnit, ale pomocí nich ze zbraně i střílet. ;)

PříspěvekNapsal: 03.05.2013 10:26
od jameson363
Ne, proste si stojim za tim, ze je to velice nelogicke, protoze NV na kver by si montoval leda vul, kdyz kombinace EOTech + NV na hlave je asi tak 100x lepsi a nebezpecnejsi kombinace :D A ja jsem mel dojem, ze se zakonodarci se tuhle nebezpecnou kombinaci snazi zakazat, misto toho zakazali pouze slabsi odvar v podobe optiky primo na zbrani, no co se da delat :D

PříspěvekNapsal: 03.05.2013 10:27
od sigmark
rebel bez příčiny

PříspěvekNapsal: 03.05.2013 10:28
od bivoj
Ono, dle výkladu toho zákona, je i dost diskutabilní, či samotný noktovizor (byť primárně určený na zbraň), je zakázaným doplňkem, pokud neobsahuje záměrnou osnovu či bod - protože pak už nesplňuje podmínku toho "zaměřovače" a je to pouhý noktovizor, nikoliv zaměřovač. To, že před něj dám kolimátor s IR bodem ještě z toho noktovizoru nedělá zaměřovací zařízení (tím je v tomto případě zcela legální kolimátor) a noktovizor slouží pouze k tomu, aby se na to dalo koukat v noci - noktovizor sám nic nezaměřuje, tudíž to není "zaměřovač".

To je ovšem spíše na právnickou diskusi - škoda, že tu není nějaký zkušený právník, který by to trochu osvětlil. :D

PříspěvekNapsal: 03.05.2013 10:34
od jameson363
Ackoliv jste me logicke uvahy zde jiz nekolikrat vyvratili, tak logicky noktovizor s montazi na zbran bez zamerneho krize IMHO neni zakazany, dokud na te zbrani neni.

PříspěvekNapsal: 03.05.2013 10:37
od cipis
Nejen, že to musí mít čím zaměřovat (bod, osnova), ale musí to být i štelovatelné. Aby to byl zaměřovač.

PříspěvekNapsal: 03.05.2013 10:37
od bivoj
Podle mě není zakázaný ani když na té zbrani je namontovaný, protože to není "zaměřovací zařízení konstruované na principu noktovizoru".

Podle mě je toto chyba v nepřesné definici zákona.

PříspěvekNapsal: 03.05.2013 11:13
od jameson363
Jenze je otazka, jestli se resi nebo neresi, ze to je z jedne nebo vic komponent.

PříspěvekNapsal: 03.05.2013 19:40
od MacGyver
jameson363 píše:Ne, proste si stojim za tim, ze je to velice nelogicke, protoze NV na kver by si montoval leda vul, kdyz kombinace EOTech + NV na hlave je asi tak 100x lepsi a nebezpecnejsi kombinace :D A ja jsem mel dojem, ze se zakonodarci se tuhle nebezpecnou kombinaci snazi zakazat, misto toho zakazali pouze slabsi odvar v podobe optiky primo na zbrani, no co se da delat :D

No tak pevně doufám, že tu chybu brzy napraví a novela projde s avizovaným uvolněním. Bude po diskusi a tisíce nimrodů si oddechne.

PříspěvekNapsal: 03.05.2013 22:02
od FarmářJan
současný návrh novely zák. o zbraních mění i zákon o myslivosti a umožňuje noktovizory na výjimku, zřejmě to bude povolovat kraj, odd pro myslivost. „zaměřovače zbraní konstruovaného na principu noktovizorů“.

Je tam i dost dalších změn co s enám hodí (zroják na 10 let) takže můžeme seldovat zde http://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=6&t=856 v Senátu to bude od půlky května.

Samozřejmě místo dlouhé diskuze zde se dá napsat na MV dotaz, jestli nokto bez zaměření je ok.

PříspěvekNapsal: 04.05.2013 8:08
od Artifex
Pokud to někdo čte pořádně tak jsem hernajz psal několik stránek zpět, jaká je odpověď MV na danou záležitost= jak je to upnuté tak je to kat. A, jak to není upnuté tak to není nic, na ničem jiném nezáleží.

PříspěvekNapsal: 04.05.2013 8:47
od FarmářJan
OK, ale to byl dotaz zda přidělané na zbrani nebo zvlášť. Tohle je otázka zda bez kříže nebo bodu jde o "zaměřovač" ve smyslu zákona.

PříspěvekNapsal: 04.05.2013 8:51
od sigmark
ale vzdyt to je preci jasne! jak je to na kveru a vidi to v noci, je to zakazany doplnek, i kdybys tam prisrouboval PNV sakra. a kriz nehraje zadnou roli. zamerovac na bazi noktovizoru muze mit misto krize namalovanyho mikimauze, a furt to bude zakazany doplnek

PříspěvekNapsal: 05.05.2013 15:13
od bivoj
Jenže to je právě to slovíčkaření. Pokud to bude tomo mikimause mít s možností adjustace, tak je to zaměřovač, pokud je to "jen" noktovizor, tak to rozhodně nesplňuje definici "zaměřovač na bázi noktovizoru". Prostě pouhý nokotizor na zbrani není imo zaměřovač, pokud jako zaměřovač není zkonstruován.

PříspěvekNapsal: 05.05.2013 15:33
od Artifex
Nj, jenže já si ten noktovizor se štelovatelným křížem můžu připojit třeba cojávím, na teleskop na pozorování hvězd, pak to sice bude zaměřovač ale nebude to na zbrani takže to nebude Ačko. :head

PříspěvekNapsal: 05.05.2013 16:01
od sigmark
bivoji, ve chvíli kdy přišroubuješ na zbraň COKOLI na bázi noktovizoru ( a zákonu je úplně jedno jestli budeš mít mikimauze štelovacího), tak je to A. To že s tim bude střílení nahovno nikoho nezajímá

PříspěvekNapsal: 05.05.2013 21:37
od cipis
To je právě to slovíčkaření - není tam cokoliv, je tam "zaměřovač".
A zaměřovač je dle ČÚZZS to, co se dá štelovat. Viz. to, co jsem psal o laseru. Dokud to nemá šroubečky/věžičky/hnoflíky/atd. na štelování výšky a směru, tak je to laserové ukazovátko. Takže takové laserové ukazovátko, "správně" přilepené na zbrani, je stále jen ukazovátko.
A největší sranda je, že se prodávají laserová ukazovátka, která to štelování mají. A pak babo raď, co to vlastně je - v daňovém dokladu mám laserové ukazovátko, ne laserový zaměřovač.

PříspěvekNapsal: 05.05.2013 23:57
od FarmářJan
Místo dohadování je lepší poslat ten dotaz. Takže to udělám, i když mě to je celkem jedno.

PříspěvekNapsal: 06.05.2013 0:43
od cipis
Na laser máš odpověď v mém příspěvku. Ale je to pár let, tak třeba změnili názor ...

PříspěvekNapsal: 06.05.2013 20:23
od Macek
No když už jsme u těchto diskuzí tak by mě zajímalo jak to je když si dáte laser nebo noční zaměřovač na karabinovou konverzi protože tyto doplňky de fakto nejsou přímo na zbrani ale na konverzi a zbraň jako taková je v podstatě uvnitř a teď je to zase o slovíčkaření protože podle mě je zde výklad zákona zase jinde a na tohle vůbec nepamatuje.

PříspěvekNapsal: 06.05.2013 22:23
od FarmářJan
Mackovi:
na zbrani to drží, takže bys to asi těžko uhádal. To je jako bys říkal, že to máš na nadpažbí a dá se sundat.

PříspěvekNapsal: 02.06.2013 19:54
od Macek
No nadpažbí je součástí zbraně, konverze není součástí zbraně ale je to zase jenom slovíčkaření a asi nemá smysl to tady rozvádět. Některé státy v USA dokonce doporučují laser na pistoli protože dokáže potenciálního útočníka odradit od útoku ale u nás je to automaticky kriminalizováno aby náhodou napadený nebyl ve výhodě oproti zločincům protože co kdyby chudinka lupič měl jenom kudlu a tak je třeba alespoň vyrovnat poměr sil protože napadený musí střílet ve stresu a nemusí se hned trefit.

PříspěvekNapsal: 22.08.2013 20:16
od Kedr
Osobní praktickou zkušenost mám jen s běloruským dipolem - generace 1+. S přísvitem(trochu demaskující z určitých úhlů) člověk problém v lese co do viditelnosti nemá, ale po chvilce mne bolely oči. Pohyblivost je v tom alespon pro mne mizivá - při rychlejších pohybech/přesunech jsem byl trochu dezorientovaný. Pracovat v čemkoliv takovém a za pohybu bych asi dlouhodobě rozhodně nemohl.Cena pro mne celkem přijatelná za podobnou hračku :)

PříspěvekNapsal: 10.09.2013 16:13
od jameson363
Kedr píše:Osobní praktickou zkušenost mám jen s běloruským dipolem - generace 1+. S přísvitem(trochu demaskující z určitých úhlů) člověk problém v lese co do viditelnosti nemá, ale po chvilce mne bolely oči. Pohyblivost je v tom alespon pro mne mizivá - při rychlejších pohybech/přesunech jsem byl trochu dezorientovaný. Pracovat v čemkoliv takovém a za pohybu bych asi dlouhodobě rozhodně nemohl.Cena pro mne celkem přijatelná za podobnou hračku :)

Obecne se rika ze - prvni generace je na staticke pozorovani, druha generace na chuzi, treti generace na rizeni vozidla a kdyz mas trojku binokular, tak se podle toho da i litat.

Bolej z toho oci ze zacatku kazdeho, casem se na to da v pohode zvyknout.

PříspěvekNapsal: 10.09.2013 18:24
od sigmark
tak to mi rekni, jak muze byt PNV 57 vozidlova sada ( znami s tim drandili i uazem v noci v lese), kdyz je to 1 generace....tam je to spis o generaci elektroniky nez o rychlosti pohybu. tedy spis dohlednost, kvalita obrazu, odolnost proti previceni a podobne ficurky

PříspěvekNapsal: 11.09.2013 8:33
od Kedr
Jameson:Je to asi trochu zavádějící tvrzení, vzhledem k tomu že jedno z "prvních nokto" měly třeba už i tanky panter - ne nijak oslnivé množství ale existovalo a sloužilo to právě pro boj a funkci(jízda) v noci. Dnes se to kategorizuje jako "gen. 0". Ony nároky na dané činnosti se posouvají s dostupnou technologií, ale máš pravdu je to jakýsi univerzální popis využití.

Jinak zvykat bych si na to (D-125) v rámci nějaké pracovní pravidelnosti nechtěl. Raději bych pořídil něco o generaci či nejlépe dvě výš.

PříspěvekNapsal: 11.09.2013 16:23
od goral
Neni to zavadejici tvrzeni, spis nepochopeni. Jsem si vcelku jist ze Jameson myslel pouziti noktovizoru BEZ PRISVITU.

PNV 57 melo v sade IR kryty na predni reflektory. Primo nokto Pantheru neznam, ale vsechny me zname noktovizory "nulte generace" - tedy vyvijene behem WW2 mely aktivni prisvit.

Obecne se da s jeho souhrnnym tvrzenim souhlasit. 2+ generace je pouzitelna na chuzi, pokud zrovna nejdete za novu lesem (tam to uz nedava). Tri a vyse je vcelku pohoda- temer jako z filmu

PříspěvekNapsal: 11.09.2013 17:40
od sigmark
s PNVčkem jsem lítal po skladu za minimálního "přísvitu" bez zásadních problémů. ono taky to že nezvětšuje hraje v orientaci alespoň pro mě zásadní problém. když jsem toto zkoušel s monokulárem zvětšujícím 3,5x, tak jsem si nabil kokos

PříspěvekNapsal: 11.09.2013 20:18
od goral
Ona vetsina jednickovych generaci treba ve meste funguje slusne - ac se ti to nezda, je kolem tebe hromada zbytkoveho svetla.
Opravdu se to lame az v lese kdyz nesviti mesic. Napriklad 2+ Klara na takove veci zcela nedostacuje a i starsi trojky mivaji s takovou situaci take problemy. Jednickove generace bez prisvitu jsou opravdu na statiku a i tam je nekdy lepsi je nemit vubec (casto lepsi jen naslouchat nez se honit za stinama v poloslepym noktu). Aspon takova je ma dlouhodobejsi zkusenost s noktama.

PříspěvekNapsal: 16.09.2013 18:32
od jameson363
Ano, mysleno samozrejme pasivne, bez prisvitu. Kdyz se pouzije prisvit, tak muzeme porovnavat "akorat tak rozliseni".

A jak rika Goral, v tmavym lese je to nekdy i s dvojkou napikacu a nekdy to neni zadnej zazrak ani s treti generaci.

Co se tyce zvetseni, tak samozrejme na pohyb/chuzi pouze zvetseni 1x nebo nejake tomu hodne blizke.

PříspěvekNapsal: 28.11.2013 9:35
od achopsalista
budem citovať: od Artifex » 14.04.2013 0:05
jsem spokojen se svým Famous Trails FT300...
pozeral som to na nete, 140 dolárov. netuším ako to funguje ale je to zaujímavé a cena je ešte zaujímavejšia. :)
vie sa niekto k tomu vyjadriť? artifexovi som písal sukromku ale bez reakcie.
taktiež by ma zaujímalo či viete niekto o dodavatelovi /predávajúcemu / do SR alebo ČR.
zrejme to nieje nijaký zázrak, mojim požiadavkam by to však asi mohlo vyhovovať.
/na statické pozorovanie nezalesnenej krajiny, v okrajových častiach vzdialených cca 400m mierne zalesnená./
počítam s prísvitom z viacerých miest...
keďže rozpočet je určený na iné veci, rady typu 3. generácia minimálne, mi nepomôžu...
v prípade že ten prístroj čo má arti je nepoužitelný /z nejakých dôvodov/
ale existuje niečo iné, vhodné dľa mojich špecifikácii, /napr.: nejaká stará vojenská uloženka za pár "kaček" /
budem veľmi vďačný za radu :yes

PříspěvekNapsal: 05.01.2014 17:32
od Chorche
já si myslim že klasický NV I-II gen sou k prdu. Daleko použitelnější je termovize. Už tu byl zmíněnej Flir PS, dneska sem náhdou narazil na deal na Aliexpresu viz. http://www.aliexpress.com/item/Competit ... 17209.html Jeden kousek vychází na 550 doláčů když se jich veme 20. Takže kdyby se nás sešlo tady 20 myslim si že by cena neměla chybu. Se clem a dphčkem to nebude víc jak 15000 Kč. CO ? Měli byste zájem ?

PříspěvekNapsal: 05.01.2014 17:44
od kregan
http://www.youtube.com/watch?v=KHc8XRhnc_A

Nevypadá to špatně. Bohužel mimo moje finanční možnosti.

PříspěvekNapsal: 05.01.2014 17:52
od Fabulous
Cena hodně podezřelá... A navíc bez záruky :(

PříspěvekNapsal: 05.01.2014 17:59
od Chorche
no je to velkovopchodní cena a záruka holt je riziko no, nad to je třeba se povznýst :)

PříspěvekNapsal: 05.01.2014 18:57
od realcop
Našel jsem přístroj se slušnými parametry a hlavně cenově dostupný

Cena 300 dol
http://www.opticsplanet.com/armasight-o ... -head.html

Ukázka z použítí v zastavěném terénu
http://www.youtube.com/watch?v=UpEAcqT80oM

PříspěvekNapsal: 05.01.2014 19:49
od Chorche
to je gen 1. Naprosto k hovnu.

PříspěvekNapsal: 05.01.2014 20:27
od realcop
A co bys doporučil. Myslím tím finančně dosažitelného pro běžného smrtelníka?

PříspěvekNapsal: 05.01.2014 20:48
od Chorche
voči ? :mrgreen:

PříspěvekNapsal: 05.01.2014 20:50
od Fabulous
Realcop: digitální kukátko ;)

PříspěvekNapsal: 05.01.2014 20:55
od Chorche
nesouhlasim. S digitálním kukátkem si neškrtneš bez přísvitu. A s tim tě zas každej uvidí jak lampijon...
Podle mě nejlepší řešení je ta termokamera. Kdyby se tu sešlo těch 20 lidí tak za ty prachy je to výhra. Skusim ještě navnadit lidi u mě na offroad fóru.

PříspěvekNapsal: 05.01.2014 21:15
od Fabulous
Tak chce to dobré kukátko se SW zlepšením obrazu. Ale ano, termokamera je jistě lepší.

Ale k té tvojí ceně je nutno připočíst nejméně 10% clo (odhad), 21%DPH a další poplatky. U 20 kusů budeš celníkům jen těžko tvrdit, že je to pro osobní potřebu. Byť by to byla pravda...

PříspěvekNapsal: 05.01.2014 21:31
od realcop
Fabulous píše:Realcop: digitální kukátko ;)

Hoď odkaz nebo alespoň přesný termín pro vyhledání Googlem

PříspěvekNapsal: 05.01.2014 21:39
od Fabulous
Třeba toto. S funkcí zvýšení kontrastu, což ti vytáhne detaily i v skoro úplné tmě.

http://www.binox.cz/nocni-videni-pulsar ... recon-750/

PříspěvekNapsal: 06.01.2014 9:35
od Chorche
Fabulous píše:
Ale k té tvojí ceně je nutno připočíst nejméně 10% clo (odhad), 21%DPH a další poplatky. U 20 kusů budeš celníkům jen těžko tvrdit, že je to pro osobní potřebu. Byť by to byla pravda...

Dyť jo, sem psal že se clem a dphčkem to by voko vyjde na 15000 CZK. A to mi příde pořád hodně sexy.

EDITa : Ten pulsar má přísvit v 780 nm, což podle mě okem viditelný, to je úplně špatně

PříspěvekNapsal: 06.01.2014 9:39
od cipis
Navíc ta cena není o moc levnější ...

PříspěvekNapsal: 06.01.2014 10:13
od Fabulous
Přísvit je vidět. Ale lze ho vypnout a přikoupit neviditelný.

PříspěvekNapsal: 06.01.2014 10:23
od Chorche
nojoo, ale to uš je zase další vopruz a dalších pár litrů navrch... S vyplym přísvitem to moc nefachá co sem koukal na trubce na videa... to svejma vočima uvidim líp.

PříspěvekNapsal: 06.01.2014 10:28
od Fabulous
Nemáš se dívat na videa, ale vyzkoušet na vlastní oko ;) Ten zesilovač kontrastu funguje skvěle.

PříspěvekNapsal: 06.01.2014 10:36
od Chorche
neznam nikoho kdo to má abych to moch vyzkoušet. Ale v říjnu sem skoušel jinej digitální sráč a nebylo s tim vidět lautr nic. Jenom sem pak asi hodinu měl v pravym oku vypálenej čtverec z toho kukátka :D Jinejma slovama, tam kam sem ještě viděl vlastníma očima (cca 100m) tak to nedohlídlo ani náhodou (bylo vidět jenom šedý zrnění), na kratší vzdálenost cca 20m byl strašně malej pozorovací úhel. Z mýho pohledu naprosto nepoužitelná věc, po pěti minutách co sem do toho koukal sem měl chuť na to šlápnout (naštěstí to nebylo moje, tak sem pokušení odolal :D ).

PříspěvekNapsal: 06.01.2014 12:05
od Maximus
Osobně pokukuji po nočním vidění alespoň v generaci II+ s černobílým obrazem (o dost méně unavuje oči) nebo po gen.III (tam by mi stačil i ten "zeleno-zelený") obraz. Kdo trochu pátrá i v zahraničí a různých forech, tak objeví solidní zařízení splňující moje požadavky do 60 - 75 tisíc. Je to sice už dost namalá finanční částka a její koupě by měla přinášet pokud možno i nějaké ekonomické výhody (lepší efektivita při lovu divokých prasat, studium nočního života zvířat, při práci u bezpečtnostní agentury či obecně při ochraně majetku, ...).

Nutnost podsvícení je opravdu "z nouze cnost" (přístoje III. generace ho již z principu nemají) a používat ho při nějakých PA konfliktech je už dost riskantní. Pokud má protivník patřičné vybavení (alespoň trochu funkční starý krám I. generace či Dragunov optiku), tak je použití přísvitu skoro srovnatelné s připnutím blikačky na klobouk. Takže na zombíky dobré, ale proti solidnímu protivníkovi ani omylem.

Problém slabého výkonu NV I. a II. generace či elektronického NV by šel řešit v případě ochrany stacionárních cílů použitím externích IČ světlometů (třeba ze staré vojenské techniky, či home made výroba), které by osvětlovaly chráněný prostor, nicméně je to už dost "kostrbaté" řešení.

Na nějakých záběrech z Afganistánu jsem viděl Talibance, jak suplují NV pomocí straré bazarové videokamery s "Nightshot" režimem. V tomto případě se bez externího přísvitu obejít nedá, ale ve spojení s osvětlením bojiště pomocí externích světlometů je to určitá "low cost" metoda pro případné "PA bojiště".

Nicméně už i ty prasata výrazně reagují na použití přísvitu nižších vlnových délek (nad 920 nm by to mělo být snad ok) - zejména starší a zkušenější kusy, které si dají do souvislosti IČ přísvit a hromovou hůl, při prvním sepnutím přísvitu okamžitě prchají. Jedním ze způsobů, jak toto eliminovat, je "zbastlit" zapínání přísvitu, který se zapíná nikoliv skokově, ale postupně.

PříspěvekNapsal: 09.01.2014 14:59
od realcop
Ehmm vždycky jsem si myslel, že jednotlivá témata jsou k tomu, aby člověk dospěl k ideálnímu cenově dostupnému řešení. Ale tady koukám to jde o zdi ke zdi. Pochybuju, že většina členů fóra ma peníze na optiku 2 nebo dokonce 3 gen za nějakých 100k. Ideální řešení si představuji na maximu 15 tis Kč.

Moje představa je viditelnost lidské postavy do 200m v noci, bez přísvitu a umělého osvětlení. Možnost montáže jako čelového zařízení nebo v kombinaci s puškohledem. Možnost dobíjení baterií pomocí solární nabíječky. Tedy levný a dostupnáý zdroj energie k tomuto zařízení.

Nic víc si myslím není potřeba. Pokud toto splňují přístroje 1 gen, pak je to podle mně dostačující. Nepotřebuju vidět ksicht utočníka. V PA mi stačí že vidím postavu se zbraní a mezi mnou a ním bude v dané chvíli alespoň 200m, abych dokázal dostatečně rychle a adekvátně reagovat.

Pochybuju, že v době rozpadu budou bandy zdejších sociálně nepřizpůsobivých a podobných individui pořádat nájezdy vybaveni nočním viděním 4 gen.

Pokud narazíte na profiky, např. dobře vybavené profíky např. bývalé elitní vojáky, má většina z nás minimální šanci se efektivně bránit nebo dokonce takovou skupinu porazit. To je prostě fikce a nebo nemoc z vysokého sebevědomí.

PříspěvekNapsal: 09.01.2014 16:16
od Chorche
jenže v tom je právě ten problém - zařízení 1. generace prostě nefunguje. A je celkem jedno jestli stojí 4 nebo 15 tisíc. Projeď si videa na trubce a posoudíš sám. Bez přísvitu neuvidíš v noci ani hovno. Víc uvidíš vlastníma očima, jak už sem psal. S přísvitem cosi trochu uvidíš, ale zároveň budeš sám viděn. Tzn. když si koupíš nějakou silnou baterku a posvítíš si přímo s ní, budeš na tom stejně... Možná i líp, páč protivníka oslníš :D
2. generace na tom bez přísvitu neni o moc líp, zato stojí už nesmysl
3. generace na tom bude naopak dobře, přísvit vůbec nepotřebuje ale je mimo finanční možnosti běžnýho člena tohodle fóra...

Proto sem já uváděl daleko lepší řešení v podobě termovize. Kde seš s cenou na úrovni 2. generace (v případě toho hromadnýho nákupu dokonce na úrovní 1. generace), ale výkon je podstatně někde jinde...

PříspěvekNapsal: 09.01.2014 16:58
od cipis
Já se na tu uváděnou termovizi díval a nějak se mi nepozdává ta množstevní sleva, přijde mi až moc velká :(
Nicméně vzhledem k tomu, co si někteří spoluhráči zvládli koupit za 15 tis., tak je to naprosto o něčem jiném. Chce to sportku.

PříspěvekNapsal: 09.01.2014 17:21
od Chorche
no nákup na aliexpress funguje tak, že když objednáš zboží, portál ti zablokuje prachy na kartě ale nepředá je prodejci. Čeká až ty sám potvrdíš jestli ti zboží dorazilo. Pak odklikneš potvrzení tak portál přepošle prachy prodejci. Takže dyš ti nic nepříde tak po cca 30 dnech napíšeš portálu že ti nic nepřišlo a prodejce pakliže nedoloží že zboží odeslal a že ti bylo doručeno, tak ti portál vrátí prachy na kartu. Takže mě nenapadá jak by tě prodejce moch vojebat. Leda by ti poslal bednu cihel a tvrdil že to byly termokamery. Ale to se dá zase snadno vošéfovat u spediční firmy, páč ta to musí clít/deklarovat a pakliže tam najde cihly místo termokamer, tak to vyclí jako cihly a ty budeš mít pro portál potvrzení že ti přišli cihly a tim pádem ti taky vrátěj prachy.

PříspěvekNapsal: 09.01.2014 17:35
od cipis
Ale tyhle důvody jsem nemyslel, spíš jestli to není předražená kopie ...

PříspěvekNapsal: 09.01.2014 17:48
od Chorche
no kdyby to byla kopie a fungovalo jak voriginál tak mi je to šumafuk :D Na znaky si vůbec nehraju. Ale spíš typuju že se voriginál vyrábí v číně a že se to tam dá za tudle cenu pořídit...

PříspěvekNapsal: 10.01.2014 12:24
od Fabulous

PříspěvekNapsal: 10.01.2014 13:28
od cipis
A kolik k tomu stojí ten telefon? :D

PříspěvekNapsal: 10.01.2014 13:32
od Chorche
s tou pidičočkou to bude spíš hračka...

PříspěvekNapsal: 10.01.2014 21:31
od bacil
Nedávno byly vyvinuté čipy na termokamery s výrobní cenou a velikostí obyčejných CCD (nebo větších cmos) čipů a na podzim proběhly už i ověřovací série. Takže počkejte ještě tak rok, ono se s tím roztrhne pytel. Ten dekl na ifoun zrovna jeden takový bude mít.

PříspěvekNapsal: 10.01.2014 21:33
od Fabulous
Chorche, pokud bych měl koupit termokameru, tak nejméně 640x480. Musíš ještě pohledat... ;)

PříspěvekNapsal: 10.01.2014 22:50
od Chorche
to je zbytečně velký rozlišení, mrkni na trubku že stačí i těch 320. Vehementy s většim rozlišenim už stojej naprostej nesmysl.

PříspěvekNapsal: 20.02.2014 22:40
od jameson363
Rozdil mezi 1. a 2. generaci je uplne stejny jako mezi 2. a 3. Dvojka rozhodne neni predrazeny nesmysl, je to naprosto regulerni mezikrok. Problem muze byt ten, ze nekteri prodejci/vyrobci vydavaji modernejsi jednicku za dvojku.

Trojka se da sehnat pouzita pod 50 tisic, staci jen hledat, nevohrnovat nos nad eersofty atd. Kamos mel problem udat treti generaci za 35 tis.

Cena je naprosto adekvatni vykonu, lidi kupujou za 50k obycejnej objektiv na fotak, kterej jen lepe foti ve dne, dobry horsky kolo taky stoji buh vi kolik, hodne vykonej pocitac to same. Proste to ma velkou pridanou hodnotu a cena tomu odpovida. Ze velkou pridanou hodnotu clovek nevyuzije, pokud to nema na praci, to je hold druha vec.

PříspěvekNapsal: 30.03.2014 22:17
od Maximus
Budoucnost NV, aneb co mají vojáci v laboratořích:
http://www.armadninoviny.cz/kontaktni-c ... ideni.html

PříspěvekNapsal: 11.04.2014 5:44
od kregan
Dovezl z USA přístroje pro noční vidění, hrozí mu až 10 let

Za dovoz přístrojů pro noční vidění z USA a Německa může skončit až na deset let za mřížemi brněnský podnikatel Radek Tyl. Podle státního zástupce totiž svými obchody porušil zákon, neboť neměl licenci pro obchod s vojenským materiálem, která byla prý k transakci potřeba. Tyl se začal ze svých obchodů zpovídat ve čtvrtek před brněnským krajským soudem.
Tyl dovezl při třech desítkách transakcí zboží za tři milióny korun. „Dovážel jsem zboží, které je v celé Evropské unii dovolené a není považováno za vojenský materiál. Všechny přístroje byly výhradně pro civilní použití. Firma, se kterou jsem v USA obchodoval, dělá přístroje pro noční vidění pro armádu i civilní použití. S těmi armádními ale vůbec neobchoduje, dají se dovézt jen ty civilní,“ hájil se u soudu Tyl.

„Je to technika vyrobená pro myslivce na pozorování zvěře nebo pro ostrahu objektů. Aby šlo o vojenskou techniku, musela by být vyrobena k armádním účelům, což se ale u námi dováženého zboží nestalo,“ dodal s tím, že s takovým zbožím se bez problémů obchoduje v celé unii, proto by měly stejné podmínky platit i pro Českou republiku.

Senát v čele s Alešem Novotným nakonec rozhodl, že je potřeba se ve věci obrátit na znalce, kteří by měli poskytnout vyjádření o využití přístrojů a také údaje o údajných legislativních nesrovnalostech provázejících obchod právě s touto komoditou. Verdikt v případu by mohl zaznít na konci května.

zdroj: http://www.novinky.cz/krimi/333129-dove ... 0-let.html

PříspěvekNapsal: 11.04.2014 8:37
od Chorche
nojono, viz téma o tom jak nám chce EU zakázat zbraně. Všechno se všim souvisí a tady už vídíte budoucí zákazy v praxi... Nedávno takle přeci soudili majitele alsy za to že dovez náboje 7,62x39.

PříspěvekNapsal: 23.07.2014 6:07
od Karlos
V aktuální střelecké revii vyšel článek o definici noktovizorů ve vztahu k zákonu o zbraních. Na různých střeleckých diskuzích a mezi střelci obecně je rozšířen názor že dokud není NV zaměřovač umístěn na zbrani nejedná se o zakázaný doplněk zbraně. Vždy jsem tento výklad považoval za nesmyslný a v článku je jasně vyvrácen. Pokud má totiž NV zaměřovač záměrnou osnovu a montáž na zbraň tak se jedná o zakázaný doplněk bez ohledu na to jestli je zrovna namontován na zbrani či nikoliv a na jeho držení je nutná vyjímka (rozhoduje tedy určení výrobku).

Na druhou stranu NV předsádka namontovaná na puškohledu není považována za zakázaný doplněk jelikož sama o sobě neplní funkci zaměřovací - to je v článku také explicitně uvedeno. Stejně tak pokud nebude NV zaměřovač na principu noktovizoru ale jiném např. termokamery tak se také nebude jednat o zakázaný dopněk byť by byl již od výroby zkonstruován jako zaměřovač na zbraň...

Píši to pro to aby jste se nedostali do případných potíží jste-li zastáncem onoho mylného výkladu.

PříspěvekNapsal: 23.07.2014 8:11
od Chorche
tady je vidět krásnej příklad našich dobastlenejch zákonů... :puke

PříspěvekNapsal: 07.08.2014 17:31
od MacGyver
Karlos tady tento zelenej strejda si to pravděpodobně vyložil jinak. Samozřejmě má určitě vyjímku. :roll:

http://bazar.hunting-shop.cz/inzerat/96 ... is-pulzar/

PříspěvekNapsal: 07.08.2014 18:45
od cipis
Výjimka jako výhybka ;) Hodně dobrá mnemotechnická pomůcka.
Ono je tam i podstatné to slovo zaměřovač. A podle jakési zprávy čúzzs je zaměřovač to, laicky řečeno, kde se může "hejbat s křížem/bodem". Tzn. laserové ukazovátko, našroubované na pistoli/pušce, není zaměřovač, dokud na něm nejsou dva štelovací šroubky. Tedy obdobně, pokud si na zbraň našroubuju noční vidění a je jedno, jestli je na základě zbytkového světla nebo infra(termo)kamery a nebude tam štelovací zaměřovací bod, tak to není zaměřovač. Dokonce ani v případě, že je na vhodném místě čočky "poškození".
Niméně článek jsem nečetl, takže už to může být zase jinak ... Jak psal Chorche, ty naše zákony ...

PříspěvekNapsal: 07.08.2014 20:16
od Maximus
Pulzar 550/750/780 je digitální přístroj (zesílení na bázi čipu Sony ala jejich videokamery) a ten je povolený - výjimka opravdu netřeba ;).

PříspěvekNapsal: 08.08.2014 6:01
od MacGyver
Tak to potom beru zpět. Myslel jsem, že je optika na principu noktovizoru. Moje blbost.

PříspěvekNapsal: 23.08.2014 6:04
od Maximus
Tak jsem měl možnost nedávno otestovat digitální noční/denní puškohled Armasight a velké zalíbení jsem v něm nenašel.
Pokud jste si oči "rozmlsaly" kvalitním přístrojem II. či dokonce III. generace, tak žádné "wow" se nekoná.
Digitální noční vidění má podle mne několik základních nevýhod pro rozpadlíky:
- proti klasickým noktovizorům II. gen (ke kterým se cenově blíýí) má podstaně vyšší nároky na zdroj energie (vydrží max. +- 5 hodin oproti typickým 30 - 40 hodinám u II. a III gen.
- bez přísvitu to v noci v podstatě nefunguje, takže v případě použití "na hraně" (např. PA situace) je jeho použití demaskující a svým způsobem případně docela sebevražedné

Samozřejmě nějaké plus mohu najít i zde:
- jako puškohled je na rozdíl od přístrojů na bázi noktovizoru zcela legální (noktovizorové předsádky a "zasádky" bez osnovy nasazované na normální puškohledy jsou ale také legální)
- se silnějším přísvitem byl výkon přístroje velice slušný
- lze jej použít na zbrani bez problémů i ve dne (přístroj I. gen ve dne se zničí hned)
- funguje s přísvitem vyšších vlnových délek kompatibilních s II. gen, který spolehlivě nevidí zvěř a ani lidi se starými nočáky I. gen :devil
- cena je přece jen nižší než u přístrojů II. generace (o III. gen. nemluvě)

PříspěvekNapsal: 23.08.2014 16:02
od Chorche
já sem to tu žu psal, ale furt na tom trvám, šel bych jedině cestou termokamery. Bělorus s rozlišením 320x240 stojí kolem 50 litrů a za ty prachy rozhodně nadělá víc srandy než noční vidění...

PříspěvekNapsal: 24.08.2014 21:41
od cipis
Maxi, můžeš prosím tě doplnit typ, co jsi zkoušel? A za kolik? Díky.

PříspěvekNapsal: 25.08.2014 23:25
od Maximus
Zkoušel jsem to toto : https://www.armasight.com/night-vision/night-vision-weapon-sights/armasight-drone-pro-5x/

To Chorche: Pro myslivecké použití jaké bych si představoval já, mi současné rozlišení "low cost" termovizních zaměřovačů příjde zatím ještě nedostatečné. Kvalitní noční vidění poskytne mnohem víc detailů nutných pro obeznání zvěře. Až základní modely termovizních zaměřovačů budou mát alespoň 2 až 3 x větší rozlišení, tak to bude dobrá volba, ale musí se zapracovat na spotřebě - dle specifikací jsou na tom "civilní" termovizní zaměřovače na tom s délkou funce na baterky stejně bídně jako ty digitální.

Lze to samozřejmě řešit třeba na posedu či jiném statickém místě extrení baterií, ale pohyb v terénu nic moc - je to svým způsobem takový návrat k prvopočátkům NV ala StG 44 Vampir
Stg 44 vampir.jpg
Stg 44 vampir.jpg (9.53 KiB) Zobrazeno 13494 krát

Nicméně vývoj jde na poli termovizí rychle dopředu a na podzim má být termovize integrvaná v čipu představena jako součást výbavy lepších mobilních telefonů - uvidíme jak rychle bude tato věc přesunuta z kategorie "Gadget" do kategorie "praktická věc" ;).

PříspěvekNapsal: 26.08.2014 7:47
od Chorche
nojo já to neřešil z hlediska vobeznamování jestli poznam srnu vot srnce, ale jesli poznam padoucha co se skrejvá v mlze/noci někde v šáší. U NV stačí když si voblíkneš věci který moc neodrážej IR a budeš neviditelnej. S termokamerou budeš vidět vždycky. Sem viděl na trubce video kde se chlap skoušel zabalit do termofólie jestli ho to zkreje. No zkrylo, ale xicht, ruce a nohy ho stejně prozradily... A to rozlišení 320x240 je podle mě dostatečný, neni tomu tak dlouho co se v tom koukalo na videa...

EDITa: todle má dokonce 384x288 : PULSAR Quantum HD19S https://www.youtube.com/watch?v=QXGEkQLnyvA a stojí 50litrů

PříspěvekNapsal: 26.08.2014 8:47
od FarmářJan
U těchto zařízení koluje spousta různých pověr i nesmyslů, takže zde již dávno slíbené vyjádření MV k nočnímu vidění. Zajímalo nás zejména využití NV k aimpointům apod., což u nás lze nebo mít některé typy NV legálně i na zbrani aniž by to byly dle § 4 písm. c) bod 2 ZoZ "zaměřovače zbraní konstruované na principu noktovizorů". Velká část NV – i těch které se kdekdo bojí vůbec mít - totiž není zaměřovač ve smyslu zákona, takže s nimi není problém. Třeba to někoho zajímá, takže tady naše dotazy a dole odpovědi OBP MV:
Obecným znakem zaměřovače je záměrná osnova, kříž, bod apod., chybí-li, nejde o zaměřovač, neboť není splněna funkce zaměření. V případě noktovizoru bez osnovy či bodu tedy pravděpodobně o zaměřovač dle dle § 4 písm. c) bod 2 zák. č. 119/2002 nejde. Ale může nastat několik situací, kdy dle mého názoru může nebo nemusí jít o zakázaný doplněk zbraně.
1) noktovizor s nebo bez záměrné osnovy či bodu je mimo zbraň, slouží pro sledování, ale ne pro míření.
2) noktovizor bez zaměřování je umístěn např. na boční montáži zbraně, mimo mířidla a slouží k pozorování ne pro zaměření a střelbu, pro to se využijí mířidla apod. Není to zaměřovač a tedy zřejmě nejde o zakázaný doplněk zbraně.
3) noktovizor bez zaměřování je umístěn na zbrani před mířidly zbraně nebo před kolimátorem apod. Zde dle mého názoru je zřejmě splněna definice "zaměřovače zbraní konstruované na principu noktovizorů", neboť noktovizor pak tvoří fakticky jeden celek s mířidly a stane se zaměřovačem.

Odpovědi:
Na základě výše uvedeného lze k jednotlivým, v dotazu uvedeným případům, uvést následující:
1) Pokud noktovizor neumožňuje zamíření, nejedná se o zakázaný doplněk zbraně. Pokud zamíření umožňuje, je rozhodující, zda je konstruován jako doplněk zbraně, zda má zejména nějaké montážní rozhraní a je tak určen pro montáž na zbraň. Pokud ano, pak by se o zakázaný doplněk zbraně jednalo. Jde-li o noktovizní zaměřovací přístroj, který není konstruován pro použití se zbraní, o doplněk zbraně se nejedná (tedy ani o zakázaný).
2) Pokud noktovizor neumožňuje zamíření a je upevněn na zbrani (např. boční montáž), nejedná se o zakázaný, ale dovolený doplněk zbraně.
3) Přestože výsledná soustava v tomto případě plní obě funkce, umožňuje noktovizi i zamíření, nelze vykládat šířeji pojem uvedený v zákoně o zbraních, kde je použit termín „konstruovaný“. Spojením dvou zařízení, která ve výsledku plní funkci zaměřovače a noktovizoru, není navozena situace, kdy se jedná o výrobek konstruovaný na určitém principu. Lze si totiž představit i jinou soustavu než jenom zaměřovač a noktovizor. Jednotlivé části soustavy potom zákazu podle zákona o zbraních nepodléhají.
Na základě výše uvedeného lze shrnout, že podle našeho názoru se o zakázaný doplněk zbraně bude jednat tehdy, pokud zařízení je již z výroby konstruované tak, aby současně umožňovalo noktovizi i zamíření, nebo bude-li následně do takové podoby upraveno (podobně jako např. úprava zbraně mající za následek změnu její kategorie). Připojení dalších zařízení nevyhovuje podle našeho názoru pojmu „konstruovaný“.
Ještě tam byly části k dotazům o umístění NV na přílbě (taky ok) apod.

PříspěvekNapsal: 05.09.2014 10:51
od achopsalista
okrajovo tu bol spomínaný PNV57.
jeho výhody / či skôr nevýhody/ sú mi známe...
zaujímalo by ma však bližšie špecifikum...
napr, ako je to s tým poškodením pri používaní za svetla? poškodí sa aj keď je vypnutý /myslím tým po odstránení krytiek/? poškodí /zničí/ ho v noci priame svetlo /napr. lúč reflektoru,Baterka/?
zvažujem kúpu. keďže bude používaný viacmenej staticky, a prísvit nebude priamo pri nočáku, považujem ho za postačujúci na to na čo ho budem potrebovať- dosah do 50m /samozrejme "za" hovorí v prvom rade cena/.
a ešte. ako je to so zapojením na externý zdroj, plus/mínus, je to nejako označené? /keďže prípojku budem musieť prerobiť a nerád by som niečo vyskratoval/. prosím berte ohlad na moju profesiu /som strojár, nie elektrikár/, priletovať však čoto dokážem...
za vyjadrenie dakujem...

levná termokamera

PříspěvekNapsal: 19.09.2014 17:41
od PIPboy
Jen pro informaci: někde jsem viděl levnou termovizi z číny 640x480 za 50 tis. ,je to ten typ co se montuje do automobilů tj malá pevná vodotěsná krychlička s objektivem, ale bez zobrazovače, jen s výstupními káblíky s klasickým videosignálem. Zobrazovací zařízení či okulár tyhle zařízení neúměrmě zdražují. Sice majì často software pro zobrazování v nepravých barvách, ale to už se bavíme o statisících.

Snad by neměl být problém tuhle kamerku napojit na počítač či raspberrypi a nějaký software co zvládne převod z ČB do nepravých barev (nesrovnatelně přehlednější).

Jako problém těchto levných řešení vidím (ne)možnost jiných IR objektivů, což je problém třeba při pozorování na větší vzdálenosti.

PříspěvekNapsal: 12.05.2015 0:52
od Fabulous
Tak jsem nevěděl přesně kam to dát, tak je to tady. Digitální koukání Photon na malorážce Ruger Charger. Esteticky žádný zázrak, ale v ceně do 20 tis. je to asi nejlepší NV, co jsem zkoušel. Brzy sem také napíšu pár vět o několika typech digitálních NV ;)

image.jpg

PříspěvekNapsal: 12.05.2015 8:00
od Rainier Wolfcastle
to máš to 4,5x nebo to novější s větším zvětšením? už se teším na prorovnání, protože teď také scháním :)

PříspěvekNapsal: 12.05.2015 9:03
od Fabulous
Je to 4,6x

PříspěvekNapsal: 12.05.2015 9:07
od Rainier Wolfcastle
tak hlavně aby to pár ran vydrželo

PříspěvekNapsal: 12.05.2015 11:26
od Chorche
čoveče, já ti nevim, bez přísvitu ani hovno a s přísvitem mi to taky nepříde jako zázrak https://www.youtube.com/watch?v=qnxiU5huJ04

PříspěvekNapsal: 12.05.2015 14:17
od Fabulous
Krátké porovnání optických vlastností některých dostupných digitálních NV:

1. Yukon Recon X550
2. Yukon Photon 4,6x42L
3. Yukon Digisight LRF N870
2. ATN X-Sight 3-12x

1. Yukon Recon X550 - cena 25 000 Kč
Jako jakýsi průmyslový standart beru model Recon X550, který v noci podává skvělé výkony. Bez přísvitu v bezměsíčné noci lze z pole u lesa pozorovat jednotlivé stromy, obrysy postav, atd. Po aktivaci SW funkce SumLight, která vytáhne i nejjemnější rozdíly šedé barvy máte pocit jako byste zapnuli přísvit. Obraz je při této funkci samozřejmě rozmazaný, ale dostatečně čitelný. Po aktivaci integrovaného červeného přísvitu (a vypnutí funkce SumLight) získáte ostrý a zřetelný obraz až na mezní vzdálenost cca 200 metrů. NV samozřejmě vidí i "neviditelné" přísvity, které lze připojit na integrovanou lištu. Obrazová kvalita displeje je velmi slušná a plně použitelná. Po mechanické stránce je kukátko udělané slušně, pouze víčko baterie je nedokonalé. Tento model se již nevyrábí, byl nahrazen vyššími modely s obdobnými parametry.
http://www.yukonoptics.co.nz/pulsar_recon_x550.html

2. Yukon Photon 4,6x42L - 14 000 Kč
NV s možností montáže na zbraň. Funkčně vychází ze stejné technologie jako X550. Ale protože se jedná o model za zhruba poloviční cenu, tak ho výrobce musel nějak ošulit. Proto mu vypnul funkci SumLight, což je obrovská škoda. Jinak jsou obrazové vlastnosti stejné. Po zapnutí integrovaného laserového červeného přísvitu je ale viditelnost zvýšena na cca 250-300 metrů komfortně a cca 500 metrů orientačně. Záměrný kříž je digitální. Mechanicky je NV velmi pevný a stabilní a vzbuzuje důvěru.
http://www.yukonoptics.co.nz/yukon_photon.html

3. Yukon Digisight LRF N870 - 44 000 Kč
Ten jsem zatím netestoval v noci. Obrazový displej je mnohem jemnější. Funkce SumLight je samozřejmostí a lze očekávat velmi slušné "noční" vlastnosti. U této verze je integrovaný dálkoměr. Přestože je NV plastový, působí velice důvěryhodně a pevně. Montážní rozhraní je duralové. Je to taková pomyslná špička mezi digitálními NV.
http://www.yukonoptics.co.nz/pulsar_dig ... _n870.html

2. ATN X-Sight 3-12x - 18 000 Kč
ABSOLUTNÍ PROPADÁK v testu. Koupí tohoto modelu vyhodíte svoje peníze z okna. Jak se zešeří, přestanete COKOLIV vidět. Displej je prostě černý...
Celokovová konstrukce a pěkný design jsou sice hezké (opravdu hezké), ale funkce není naprosto žádná. Po zapnutí přísvitu sice je něco vidět, ale obrazová kvalita je stále mizerná a dosah viditelnosti silně omezen. Po všech funkčních stránkách je tento přístroj to nejhorší, co jsem kdy měl v ruce! Mohl bych vyjmenovat celý seznam vad, které tento "přístroj" má, ale je to zbytečné. Je to prostě nefunkční drek. Dětská hračka za osmnáct tisíc...
http://www.atncorp.com/x-sight-night-vi ... cope-3-12x

PříspěvekNapsal: 12.05.2015 18:20
od Chorche
checht, nejhorší co sem teda viděl já bylo noční vidění z lídlu :lol: Přesnej název nevim, ale nebylo přes to vidět ani na 5 metrů daleko když sem svítil baterkou...
Nicméně furt se držim toho co sem tu už psal - a sice že noční vidění horší než 3. generace nemá smysl kupovat. Ani ty digitály mi nedávaj smysl, páč bez přísvitu nefachaj vůbec. Daleko víc práce udělá termovize. Která vyjde lacinějš než 3. generace NV.

PříspěvekNapsal: 12.05.2015 18:38
od sigmark
a když jedno dostaneš zadarmo? lepší než drátem do oka.

PříspěvekNapsal: 12.05.2015 19:14
od Chorche
čoveče nevim esli seš vědma, ale to lídlový do kerýho sem posledně koukal, vopravdu získal "spolubojovník" zadarmo jako dárek. A já bych to vskutku nechtěl ani zadarmo. Páč vlastníma vočima sem viděl líp než krz tudle vymyšlenost.

PříspěvekNapsal: 12.05.2015 19:29
od sigmark
čoveče nejsem :-) dostal jsem před časem PNV-57 za směšný peníz, za měsíčné noci funguje docela slušně, na to jaký je to veterán

PříspěvekNapsal: 12.05.2015 19:36
od Chorche
za měsíční noci nepotřebuju NV, mam voči...

PříspěvekNapsal: 16.05.2015 18:25
od Rainier Wolfcastle
Fabulos: Tak až se toho photona budes chtít zbavit tak pisni

PříspěvekNapsal: 21.05.2015 15:47
od rozkladCZE
Dovolím si nesouhlasit s hodnocením ATN X-Sight.
Už druhý týden jsem majitelem tohoto zařízení a jsem naprosto spokojeny, co jsme měl možnost porovnat, tak zařízení do 25 000kč jsem lepší nenašel. Samozřejmě mám jiná kritéria v tom směru, že chci jedno zařízení na pušku bez toho abych pořád něco sundaval a nandaval. ATN je jediné zařízení, které lze v pohodě použít i ve dne s Wifi a možností nahrávat bez dalšího dokupování nahrávacího zařízení.

Nedokážu si vysvětlit jak "Fabulous" testoval onu dětskou hračku, stačí se podívat na youtube.com kde si každý může přehrát videa uživatelů z celého světa a udělat si názor sám (já jsem přidal přísvit Pulsar X850 a 200m naprosto v pohodě).
Nakonec další perlička v hodnocení-> Yukon, který vidí na 500m, to už snad zavání reklamou každému kdo ho někdy měl v ruce :D

PříspěvekNapsal: 21.05.2015 16:22
od Fabulous
Teď řeknu něco, z čeho kolega Herman utrpí opakovanou poluci: V přímém srovnání ruské (Pulsar Photon) a americké (ATN X-Sight) technologie drtivě vítězí ta ruská (resp. běloruská).

Bez ohledu na papírové parametry, bez ohledu na skvělé reklamní žvásty, bez ohledu na úžasná Youtube videa se zapnutým přísvitem, je Pulsar zkrátka citlivější na zbytkové světlo. A to rozdílem třídy. A další rozdíl dvou tříd dělá funkce SumLight, která je prostě ňuch, ňuch (ovšem tu Photon bohužel nemá :( ).

Samozřejmě se najdou jedinci, kteří potřebují s nočním viděním vidět ve dne, propojovat pušku přes wifi s Iphonem a natáčet si hustokrutopřísná videa na integrovanou SD kartu. Ovšem my ostatní, kteří potřebujeme noční vidění hlavně na noční koukání, tyhle vifikundace moc neoceníme :)

No a jak je to s těmi 5-sty metry? Se zapnutím laserového přísvitu i přes lán pole lze zaznamenat citelné projasnění obrazu a zlepšení vidění. Nikoliv zázračně, ale jak jsem již napsal - orientačně.

A nařknout mě z reklamy může jen neználek. Reklamu dělám výhradně svým výrobkům ;)

PříspěvekNapsal: 31.05.2015 12:56
od Fabulous
Dnes vám předvedu hustokrutopřísné vidění z číny. Je to vzhledová napodobenina AN/PVS-14, které používá např. US Army. Zpracování a pocit z výrobku není až tak špatný. Ovšem ukrývá klasickou a poměrně nevýkonnou digitální techniku. Solidní a celkem ostrý obraz přechází se soumrakem v beznadějnou čerň. Po zapnutí integrovaného přísvitu se lze celkem jasně orientovat až na vzdálenost cca 30 metrů, což jistě není mnoho. Větší výkon přísvit nemá. Umím si představit montáž výkonnějšího přísvitu a v tom případě se použitelnost NV zvětší na jednotky stovek metrů. Za výraznou nevýhodu považuji absenci regulace jasu displeje. Prostě za svých 120-150 USD člověk dostane odpovídající zboží. Parametry slabé, ale vysloveně šmuk to není.

image.jpg

image.jpg

image.jpg

PříspěvekNapsal: 14.10.2015 13:16
od Rolid
"Digitální" noční vidění pod 20kKč je opravdu nesmysl. To už radši něco jako Newton NV 2×24 za 3500... dokonce se s tím dá jít s určitou opatrností i lesem v noci za minimálního světla. (zatažená obloha s měsícem nad obzorem .. tedy nějaké malé světlo tam je a už to pasivně dá informaci o prostoru (nenapíchnete se na větve))

Jinak klasické flir termokamery se dají koupit nové už od 15kKč. I při rozlišení 80x60 se už dá v absolutní temnotě spolehlivě pasivně detekovat osoba na 100m. Samozřejmě že to je nouzovka, na spolehlivé sledování okolí to chce min 240x180px (tedy cenovka cca 40kKč)

Co považuju za hodně velkou zajímavost je flir termokamera case na Iphone: http://www.ebay.com/itm/FLIR-ONE-Infrar ... 5425578e20 za 5000 že by byla kapesní termovize? Viděl jste to někdo v reálu? Počítám že to bude mít rozlišení max 32x32px a bude to jen jako doplňující heat mapa pro klasický obrázek z fotáku v iphone? viz video https://www.youtube.com/watch?v=82f8Def4qyM

https://www.youtube.com/watch?v=DIYYsuTsNRU

Edit:
http://www.flir.com/flirone/content/?id=62910
Druhá generace má rozlišení 120x160px a to už je docela slušný! Pokud bych si něco pořizoval tak toto. Hodí se to na hledání tepelných mostů, závad na elektronice a taky solárních panelech. A po večerech to může mít hlídka před vaultem :D

PříspěvekNapsal: 14.10.2015 19:35
od paja
Přemýšlím že si zbastlím něco takovýho: http://www.aliexpress.com/item/DIY-4-3- ... eb201560_9

bezpečnostní kameru bez ir filtru, displej, baterky, držák, a samozřejmě přísvit.

PříspěvekNapsal: 15.10.2015 8:41
od Rolid
Zajímavé řešení. Předpokládám, že to má za účel možnost střelby za rok z plně zakryté pozice? To bude dobré max na silnější malorážku s nábojem .22 wmr.
Otázkou je jestli IR záření prochází klasickým dalekohledem na pušku.

PříspěvekNapsal: 15.10.2015 13:19
od Chorche
proč by nemělo procházet ?

PříspěvekNapsal: 15.10.2015 19:06
od paja
prozatím to bude na větrovici na potkany a v případě PA to půjde na malorajdu, bo nenápadnost a tichst je základ přežití...

PříspěvekNapsal: 05.01.2016 4:36
od jameson363
vrb píše:tam je už rozlišení 640*480 se vším komfortem a výměnnými objektivy.

Na termovizi se nedaji vymenovat objektivy, jako treba na NV. Leda by to byla germaniova cocka, coz je soucast termosnimace.

vrb píše:AD sklo: Pro běžné termovize je okno černá stěna. Jak to dělají ty armádní že vidí lidi přes okno na obrovské vzdálenosti to nevím, možná nějaké selektivní spektrum propustné sklem.

Zadna termovize nevidi skrz sklo, ani vojenska.

To je rozdil mezi termen a NV. NV vidi skrz sklo, ale nevidi skrz mlhu, termo vidi skrz mlhu, ale nevidi skrz sklo. Castecne je teda s NV videt v mlze o kousek dal, ale asi tak o 10-50m, nic extra.

Nebo priklad kombinace s dalsimi optickymi pristroji: termo se dava na zbran zasadne mezi optiku a cil. NV se dava mezi optiku a oko, vyjma specialnich NV predsadek pro long range.

PříspěvekNapsal: 05.01.2016 8:00
od Lupus
Já mám na pušce Digitální zaměřovač Photon XT 4,6x42 L. Do 100 m vidíš detaily, na 300 m poznáš, jestli je to prase, srna nebo člověk. Dál mi defaultní diodový přísvit nesvítí. Za světlé noci bez přísvitu, v úplné tmě je nutno přisvítit. Do 50 m používám přísvit pouze první intenzity s tím, že rozeznáš detaily (výsady, zbraně na černé, slecho apod.). Pořizovací cena 15.000,- Kč. Z taktického hlediska je blbý akorát to, že v případě přísvitu svítí vepředu červené světlo intenzitou "potaženého doutníku", na lov to ničemu nevadí, pro lidi nepřehlédnutelné. Splňuje vše, co od toho já potřebuju.

PříspěvekNapsal: 05.01.2016 11:01
od K4cer
Nešlo by tohle (vzdálenost i viditelnost zepředu) řešit jiným přísvitem?

Předpotopnímu NV používanému ČSLA jsme přisvěcovali IR filtry nacvaknutými na hlavních světlometech, byly to taková černá skla s rámečkem, jistě to mnozí tady znají. Jednu tu sadu mám doma, ale k vyzkoušení jsem se zatím nedostal.

PříspěvekNapsal: 06.01.2016 9:38
od Lupus
Výrobce nabízí i přídavný neviditelný přísvit (na těle je na to připravený railík). Cena cca 2.500,- Kč. Takže ano, ale já do něj nešel, protože jsem překvapivě zjistil, že zvěři ten diodový nevadí a lidi nelovím (a doufám, že nebudu muset). Proto neumím recenzovat.

PříspěvekNapsal: 12.01.2016 23:21
od PetrNovak72
supik: pěknej kec..

jak bylo řečeno, Yukon-photon 4,5 nebo 6x50, v dnešní době poměr cena/výkon naprosto neporovnatelnej (s externím přísvitem neviditelným 940nm za cca 2500 ...) do 100 metrů čistý, do 200 metrů v pohodě.. za 20k ultimátní řešení
problém je u těchdle aktivních přísvitů že když jste u země, tak si na blízko svítíte pod sebe a oslníte si to..

jinak z hlediska profi, jediné řešení do budoucna je Termo - je to total pasivní, nedá se to zjistit žádnými prostředky.. u digitálů stačí mít podobný snímač a když prohlídnete protější stranu, vidíte ten "aktivní vysílačů...

díval jsem se analogama 2 a 2,5 generace, něčím vojenským, pár digitálama ... a za ty prach yukon-photon naprosto nemá konkurenci.

PříspěvekNapsal: 12.01.2016 23:23
od PetrNovak72
lupus: tak to máte divnou zvěř, to červený vadí i srnčímu do 50 metrů u nás, na lišku-prase bych to ani nezkoušel:-) 940nm to jistí... na lišku jsem svítil aktivně na 18 metrů a vůbec nereagovala..... to červenou diodu by asi nerozdejchala )

PříspěvekNapsal: 13.01.2016 0:42
od Alstratt
Pro ty ktere to zajima
http://tnvc.com/shop/muns-anpvs-27-magn ... ght-sight/
Jinak taky mam na pusce nocni i tepelne videni
A pokud volit mezi nocnim nebo tepelnym videnim volim radsi tepelne videni coz mi prijde teda mnohem lepsi co se tyka PA.
Ty levne NV za par tisic to opravdu nema cenu kupovat to lepe vidite okem ... to si radsi zaplatte mnohem vic a mate neco co bude fungovat a nebo nekupujte nic nez neco levneho.

PříspěvekNapsal: 13.01.2016 8:32
od Lupus
PetrNovak72 píše:lupus: tak to máte divnou zvěř, to červený vadí i srnčímu do 50 metrů u nás, na lišku-prase bych to ani nezkoušel:-) 940nm to jistí... na lišku jsem svítil aktivně na 18 metrů a vůbec nereagovala..... to červenou diodu by asi nerozdejchala )

Jiný kraj, jiný mrav. Když jsem Yukona kupoval, tak jsem byl přesvědčený o tom, že dokoupit neviditelný přísvit bude prostě nutnost a červenou doutnavku nechápu, proč tam dávaj. Byl jsem překvapen. U nás to zvěři nevadí. Asi jsem široko daleko jediný, který něco takového používá.

PříspěvekNapsal: 16.01.2016 17:10
od PetrNovak72
alstrat: ano, termo(pasivni) je to nejlepší co může být, navíc do pa (pasiv..)
ale v současné době je technika cenově jinde na rekreaci, navíc ceny hodně padají - před pár lety byly max drahé analogy, digitály nebyly.. nyní za 20-50k už je digitál který překonává analogy 2 generace ... nebo je srovnatelný za méně peněz..

dát dneska 150k za apex..někdo ty prachy může obětovat, někomu se do toho nechce..
do terma půjdu taky za pár let, až se to rozjede a naskočí do toho víc výrobců modelů jako u digitálů

PříspěvekNapsal: 16.01.2016 17:50
od Chorche
flir de koupit na aliexpresu za 1000 doláčů, to už je poměrně příznivá cena. Jen je třeba jich vzít 10. Už sem se tu pokoušel o společnej nákup, ale nikdo se k tomu neměl :evil: http://www.aliexpress.com/item/Flir-Sco ... 18400_6150

PříspěvekNapsal: 17.01.2016 22:26
od PetrNovak72
aha, takže abys koupil levnou sračku za 30, tak jich musíš koupit za 300.. great logika..
to za 150(125) je pulsar apex 75 proti tomu zadarmo..
:D

PříspěvekNapsal: 17.01.2016 22:39
od Chorche
Flir je sračka ? Odkdypak ? :shock:

PříspěvekNapsal: 17.01.2016 23:42
od Alstratt
Od FLIR mam nocni videni na pusku ale jine a je skvele chvalim si ho a od Armasight mam termo videni na pusku.

PříspěvekNapsal: 18.01.2016 16:49
od PetrNovak72
chorche: nevím konkrétně flir neznám, v ruce sem to neměl, ale dodání z číny-alibaba u takhle dražíšch věcí je vždy loterie.. navíc 10 ks.. dojde jich a 2 budou špatný.. to se bude losovat?

jinak jakej flir kterej má weaver lištu? nebo to jsou nějaký domo-úpravy? co se dívám na český "dovozce" tak tam nic montážního takhle narychlo nevidím

PříspěvekNapsal: 18.01.2016 19:43
od Chorche
tak když nevíš, tak si příště vodpust takový hýkání. Flir je špička v termokamerách. Zmiňovaná (prodávaná) termokamera neni určená k montáži na zbraň. Je to pozorovák.

PříspěvekNapsal: 22.01.2016 8:21
od Rainier Wolfcastle
http://www.mobilmania.cz/clanky/termoka ... gn=RSSfeed

Údajný dosah 300m. Má s tím někdo zkušenosti? Za rok/dva by to mohla být zajímavá alternativa ke klasickým termokamerám

PříspěvekNapsal: 22.01.2016 8:37
od Fabulous
Je to samozřejmě hračka s mizivým rozlišením. Pro jakoukoliv taktickou práci zcela nevhodné.

PříspěvekNapsal: 22.01.2016 12:27
od Rainier Wolfcastle
zatim ano, ale za rok/dva to muze byt plnohodnotne lowend reseni

PříspěvekNapsal: 22.01.2016 13:10
od Fabulous
Ale stále k ničemu, vždyť tě prozradí záře displeje :)

PříspěvekNapsal: 22.01.2016 16:41
od nextclick
1. displej nemusí být tam, kde je kamera
2. displej nemusí být dokonce ani v telefonu
3. dokonce nebude nutný ani telefon, ale obyčejná deska s androidem a výstupem třeba do nějaké varianty "Google glass"

vzhledem k tomu, že se jedná o zcela pasivní možnost sledování perimetru za úplné tmy, tak poměr cena výkon je slušný! Rozlišení 64x64 je dostatečné na rozpoznání postavy na 100m.

PříspěvekNapsal: 22.01.2016 17:16
od Alstratt
To by sis musel telefon orameckovat nejakou gumou ktera ti prilehne na oblicej a snizit Jas pak si to muzes pridelat na oblicej - oci a mit to jak termo bryle s tim ze te z toho ale brzo budou bolet oci a nevyrovna se to poradne kvalitni termovizi je to spis jako nouzove kdyz musis improvizovat.
http://vybaven.cz/zbytecnosti-a-gadgety ... o-android/

PříspěvekNapsal: 22.01.2016 17:47
od Rainier Wolfcastle
myslim si, ze je spousta situaci, kdy by pripojeni na mobil nebylo problem

PříspěvekNapsal: 22.01.2016 18:03
od Alstratt
Tak vzdy to muzes sundat a pouzit telefon na to co potrebujes na normalni ucely tak netahas celou hromadu veci toto jen pridelas na telefon a je to. Samozrejme opakuji nedosahuje to kvalit dobrych termovizii ale ten telefon ve spatne situaci muzes taky rozebrat a pouzit z nej soucastky predni display - safirove sklicko/gorilla glass vyuziti to ma, baterie z telefonu + tenky dratek/plisek - rozdelani ohne, v telefonu muzete tak sebou nosit i nejake rodinne fotky na zavzpominani na hezke casy ve spatne dobe a ucivo ktere se cestou muzete doucivat kdyz si treba delate jidlo u ohne (nic pro me do prirody se jdu odreagovat odpocinout si nebo trenovat) atd. Vyhoda da se to nabijet pres solarni nabijecku ten telefon tak se to da pouzivat dale. Vhodne pro lidi co nemaji dost penez tak je to takova levnejsi termovize pro ne kdo chce lepsi priplati si za poradnou termovizi.

PříspěvekNapsal: 23.01.2016 10:47
od Rainier Wolfcastle
Podle vseho to bude mit jeden muj dodavatel v nabidce, v lete bych mohl mit moznost to otestovat.

PříspěvekNapsal: 30.01.2016 23:57
od stani
Uvažuji o koupi, bohužel II. generace (která má oproti 1. generaci, ochranu proti přesvícení) je jaksi finančně mimo...

Proto se rozhoduji u těch levných mezi dvěma nejprodávanějšími: Pulsar Challenger GS 3,5x50 nebo Yukon NV 5x60.
Má někdo prosím zkušenosti, případně i porovnání?

PříspěvekNapsal: 02.02.2016 23:19
od jameson363
stani píše:Uvažuji o koupi, bohužel II. generace (která má oproti 1. generaci, ochranu proti přesvícení) je jaksi finančně mimo...

Proto se rozhoduji u těch levných mezi dvěma nejprodávanějšími: Pulsar Challenger GS 3,5x50 nebo Yukon NV 5x60.
Má někdo prosím zkušenosti, případně i porovnání?

Podle me jsou vsechno tohle vyhozeny prachy. Lepsi par mesicu nadelat nejaky prescasy a sehnat nejakou jetou druhou generaci v rozmezi 20-30tis. Pokud nutne pouze jednicku, kdy clovek pocita s neustalym aktivnim rezimem, tak bych zkusil koupit bazarove a rekl bych rozumna cena max za 3000kc. 10 000kc za prvni generaci je podle me dost blbost.

Zaroven bych doporucil (i treba kdyby to melo stat nejakou stovku), si nekde prvni generaci pujcit, aby clovek vedel, jak to stoji zahouby. Popripade mit moznost porovnat s lepsim.

PříspěvekNapsal: 03.02.2016 22:58
od stani
Já vím, ale když už bych uvažoval o II. generaci, tak bych možná raději šel už do III., viz. např. Nivisys MUM-14, ke koupi třeba zde.

Ale já se nyní ptám na ty levné. Třeba u toho Yukon NV 5x60 nejsou špatné recenze.
Teď jsem také objevil ještě v podobné cenové relaci jiný Ykon - Yukon Exelon 4x50, třeba by byl ještě lepší?
Píšou tam "Rozlišení na úrovní gen.2+ "... Tady je nějaká ukázka, toho "CF-Super" měniče. Jen jestli to není nějaké marketingové "šméčko"...

PříspěvekNapsal: 04.02.2016 7:58
od stani

PříspěvekNapsal: 04.02.2016 8:25
od Cep
Jediní zajímaví byli ti divočáci, a ti byli - počítám - s přísvitem. Čili do 100 m, jestli se dá věřit tomu, co uvádí.

PříspěvekNapsal: 04.02.2016 11:52
od stani
Ano, s vestavěným přísvitem je to do 100m. Což je zcela normální v této cenové kategorii. Stačí ale přikoupit silnější přísvit.
Tady jedna menší zkušenost:
Výborné, kvalitní přístroj, měl jsem před nákupem trochu strach, ale po vyzkoušení spokojenost, výborné a opravdu kvalitní provedení, přístroj je velikostí šikovný, ergonometricky dobře řešený. Pokud jde o vzdálenost pozorování, tak použitelné tak do max. 100 m, ale spíše méně. Přikoupil jsem IR laserový ozařovač Pulsar L808S a jsem nadšen, vidím ve výborné kvalitě tak do 200 m, což je perfektní. Mohu doporučit, pro sledování zvěře a dění kolem objektu naprosto vyhovující!!!

PříspěvekNapsal: 04.02.2016 14:45
od stani
Ještě jsem se právě dozvěděl jednu zajímavost: pokud budu s noktovizorem v noci pozorovat lidi (zloděje, pytláky, apod.), a aby si tito nevšimli přísvitu, musel bych použít přístroj který umí pracovat s IR 940nm - což jsou (bohužel) jen přístroje Gen. 2+ a digitály... :(

PříspěvekNapsal: 04.02.2016 22:30
od nextclick
stani píše:]Tady je nějaká ukázka, toho "CF-Super" měniče. Jen jestli to není nějaké marketingové "šméčko"...

Samozřejmě to je fake, A nebo srnku nejdřív vycpali a stojí tam dodnes ;) Gen1 je Gen1. Zrovna neostrost v okrajích považuju za nejmenší problém. Gen1 je prostě málo citlivá a jediné co může pomoct je průměr přední čočky.

stani píše:Ještě jsem se právě dozvěděl jednu zajímavost: pokud budu s noktovizorem v noci pozorovat lidi (zloděje, pytláky, apod.), a aby si tito nevšimli přísvitu, musel bych použít přístroj který umí pracovat s IR 940nm - což jsou (bohužel) jen přístroje Gen. 2+ a digitály... :(

To není pravda, mám k mému Gen1 Yukonu předělaný 940nm a jede to taky. Svítím si 3W IR 940nm Ledkou. Vidět není nic. (teda prostým okem)

PříspěvekNapsal: 05.02.2016 8:27
od stani
Taktéž jsem se dozvěděl (nezávisle na sobě) jak od distributora Yukon tak jednoho prodejce nočních vidění, že je důležitá vlnová délka přísvitu, která by měla být stejná s frekvenční charakteristikou přístroje - kdy se dosáhne nejlepšího výsledku.

Tudíž např. pro Yukon Exelon 4x50 je nejlepší přísvit 790 - 810nm.

PříspěvekNapsal: 05.02.2016 17:37
od nextclick
Distributor to čte z papíru, já to mám vyzkoušené osobně. Opakuji s 3W 940nm LED mi to funguje. Víc to komentovat nebudu.

PříspěvekNapsal: 05.02.2016 19:50
od stani
nextclick píše:Distributor to čte z papíru, já to mám vyzkoušené osobně. Opakuji s 3W 940nm LED mi to funguje. Víc to komentovat nebudu.

Distributor říkal, že se stejnou vlnovou délkou bude nejlepší výsledek. Psal mi, že když použiji např. 850nm, fungovat to bude také, ale že se stejnou vlnovou délkou bude o 50% vidět dál.

To jiný prodejce, psal, že 940 je určena pouze pro 2+ a digitály. Psal ale také, že "s přístrojem generace 1, nebudou dobře,nebo vůbec spolupracovat".

OK, když to máš vyzkoušené s 940nm LED, já tomu věřím. Ale asi určitě s 800nm by to fungovalo líp. Pokud ale bylo tvou prioritou mít neviditelný přísvit (na úkor samotné kvality obrazu), pak je vše (pro tebe) OK. ;)

Jen by mě zajímalo, cos tam tedy konkrétně namontoval...?

PříspěvekNapsal: 05.02.2016 20:57
od nextclick
Toto http://www.ebay.com/itm/10pcs-3W-high-p ... SwX~dWsJFt

jsem zastrčil do alu trubky. Optiku (jen parabolu) jsem použil ze nefunkční LED baterky. Driver jsem použil nejlevnější 3W LED driver: http://www.ebay.com/itm/1-X-3W-LED-Ligh ... Swk5FU1J6i

jako akumulátor používám 11,7V lipol acu z kvadrokoptérky. Konstrukce je problémová, diodka se v ní rychle ohřívá.

Asi objednám toto: http://www.ebay.com/itm/Z1-Zoomable-5W- ... Swf-VWZjEH a z nějakého ministativku udělám držáček přes ten stativovej šroub co to bude držet u toho vidění.

To, že to asi nemá takovou účinnost je dost nasnadě. Těch 3W svítí podobně jako ta integrovaná ledka.

PříspěvekNapsal: 05.02.2016 21:57
od stani
nextclick píše:
Asi objednám toto: http://www.ebay.com/itm/Z1-Zoomable-5W- ... Swf-VWZjEH
Hmm dobrý, ale dosvit do 60m není moc...

PříspěvekNapsal: 05.02.2016 22:41
od stani
Třeba by se vybralo něco lepšího tady...

PříspěvekNapsal: 06.02.2016 15:08
od stani
Ještě prosím dotaz k 1. generaci: vím, že se nesmí používat za denního světla, nikdo vám nesmí do něj zasvítit svítilnou, apod., jinak se přístroj zničí.
Je to v reálu opravdu tak špatné?

Třeba tady čtu v manuálu: Nikdy nesměřujte EXELON na světelný zdroj o intenzitì vìtší než 1 lux. Intenzivní světelné zdroje (např. přímé světlo reflektorù auta) mohou způsobit stálé zničení přístroje...

1lux to je svíčka, ne? :o :lol: :( A co třeba měsíc v úplňku. A co třeba svítící objekty z dálky (města, poluiční osvětlení, lodě, atd.)?

PříspěvekNapsal: 06.02.2016 15:17
od nextclick
Hmm dobrý, ale dosvit do 60m není moc...

Ty moc řešíš co se píše. Myslíš že to nedosvítí dál? Že tam je nějaká zeď? Ten údaj je klasický žvást co nemá pokud ho nevztáhneš k nějakému zařízení či citlivost žádnou váhu.

stani píše:Ještě prosím dotaz k 1. generaci: vím, že se nesmí používat za denního světla, nikdo vám nesmí do něj zasvítit svítilnou, apod., jinak se přístroj zničí.

On se nezničí spíš jen rychleji opotřebí. Když to zapneš ve dne bez ochranného víčka, tak vidění přežije jen si ubereš nějaké ty hodiny z životnosti.
Prostě koukat s tím do lamp, do ohně, do čehokoli jasného prostě spotřebovává chemické látky co uvnitř té elektronky zajišťují princip zesílení světla. Čím víc světla tím ubývá rychleji.

PříspěvekNapsal: 06.02.2016 16:58
od jameson363
Nevim jaka je presna zavislost, ale cim vetsi vykon, tim vic je samozrejme videt v prvni generaci i prisvit s vetsi vlnovou delkou. U prisvitu zalezi jestli clovek kouka na velikost/spotrebu nebo na to jeslti to je videt. 3W uz je sakra hodne takze to je videt i v prvni generaci, v druhy generaci to musi bejt jako kdyz noc se stane dnem a pro trojku spis nepouzitelny.

nextclick píše:On se nezničí spíš jen rychleji opotřebí. Když to zapneš ve dne bez ochranného víčka, tak vidění přežije jen si ubereš nějaké ty hodiny z životnosti.
Prostě koukat s tím do lamp, do ohně, do čehokoli jasného prostě spotřebovává chemické látky co uvnitř té elektronky zajišťují princip zesílení světla. Čím víc světla tím ubývá rychleji.

1) Poulicni lampy, ohen, svicka, celovka by tomu extra vadit nemely v rozumnem case (sekundy, sesitky sekund), ale nedoporucuju koukat schvalne. Jak pise nextclick, tohle ubirat zivotnost, protoze NV je delane na tmu a pokud do nej jde moc svetla, musi to elektronika vyrovnavat a dostava pomerne zahul. Jen dochazi k opotrebeni spise elektronicke casti zesilovace, opticka cast zesilovace tim moc netrpi.

2) Muzou bejt vsak zdroje svetla, ktery dokazou poskodit i optickou cast menice nebo delat smouhy, cary a body v obraze. Nejvetsi riziko je LASER, ten dela cary a spoty, muze i smouhy. Velkej zdroj svetla nebo delsi doba ve dne celel displej zacne jakoby zatemnovat nebo delat smouhy.

Ale zalezi na typu pristroje, nektere pristroje prvni generace maj ochranu ve stylu uplneho vypnuti, takze pri zapnuti ve dne nebo pro velkem zdroji svetla by se mely sami vypnout. Na LASER to ale imho nefunguje.

PříspěvekNapsal: 06.02.2016 17:13
od stani
jameson363 píše:Nevim jaka je presna zavislost, ale cim vetsi vykon, tim vic je samozrejme videt v prvni generaci i prisvit s vetsi vlnovou delkou.
No to jsem si původně myslel také, ale nezávisle od distributora Yukonu, mi to potvrdili ještě dva prodejci - vlnová délka přísvitu, by měla být stejná s frekvenční charakteristikou přístroje - kdy se dosáhne nejlepšího výsledku.

Tedy např. s Exelon 4x50 mohu použít třeba 850nm, ale s tím co je pro tento přístroj určené, tedy okolo 800nm, prý uvidím o 50% dál.

PříspěvekNapsal: 06.02.2016 17:22
od jameson363
Moje tvrzeni se ale s tim co ti rikaj prodejci nevylucuje.

EDIT:
Pro nekoho je nejlepsi vysledek neviditelnost prisvitu, kterou prodejci IMHO vubec neresili. Pro nekoho je nejlepsi co nejmensi vykon a tudiz co nejmensi spotreba baterii. Opticka odchylka bude podle me temer zanedbatelna, pokud vubec nejaka, samozrejme pri pouziti stejne optiky, a na kvalite pozorovani to nebude mit zadny vliv.

PříspěvekNapsal: 06.02.2016 18:32
od stani
Jo a ví někdo co je to "Generation FLAG"?

PříspěvekNapsal: 06.02.2016 19:09
od stani
A pak ještě "WPT".
-------------
Editace: aha, nebude to černobílý obraz?

PříspěvekNapsal: 06.02.2016 21:08
od jameson363
stani píše:A pak ještě "WPT".
-------------
Editace: aha, nebude to černobílý obraz?

Ano, obrazovka nema klasicky zeleny fosfor, ale bily, takze obraz je cernobily nebo namodraly.

PříspěvekNapsal: 06.02.2016 21:23
od jameson363
stani píše:Jo a ví někdo co je to "Generation FLAG"?

FLAG = Filmless Auto-Gated. Zjednodusene receno pokrocila varianta 3. generace, nekdo rika 4. generace, ale to je v podstate blbost. Je to eventuelne 3+. + znamena pokrocila varianta. Ja osobne ty + oznaceni moc nemam rad, protoze pak se to naduziva, najednou jse vsechno+ aniz by to byla pravda a clovek vedel o cem se mluvi. Lepsi vypsat slovne, co danej pristroj umi. Nebo napsat Generation FLAG je podle me super pristup.

Filmless znamena odstraneni jedne z vrstev/filmu, ktera snizovala vykon. Nerozumim tomu natolik, abych to dokazal presneji popsat. Ale google ti pomuze, pokud te zajimaj detaily.

Auto-gated - zjednodusene zlepsena automaticka ochrana proti presviceni a zaroven lepsi automaticke stelovani jasu atd. To same jako filmless, neznam dataily, zkus google.

EDIT:
Podobny problem byl s evropskejma trubkama od Photonis/DEP. Technologicky to stale je 2.generace, avsak vykonove to dotahlo 3.. Psat, ze to je 2.gen je skoda, ale psat, ze to je 3.gen je lez. Takze dneska solidni prodejce pise gen. XD-4 nebo gen. XR-5 a kdo ma seriozni zajem, tak si zjisti, o co se jedna.

PříspěvekNapsal: 06.02.2016 22:34
od stani
jameson363 píše:Nejvetsi riziko je LASER, ten dela cary a spoty, muze i smouhy. Velkej zdroj svetla nebo delsi doba ve dne celel displej zacne jakoby zatemnovat nebo delat smouhy.

Ale zalezi na typu pristroje, nektere pristroje prvni generace maj ochranu ve stylu uplneho vypnuti, takze pri zapnuti ve dne nebo pro velkem zdroji svetla by se mely sami vypnout. Na LASER to ale imho nefunguje.
V této souvislosti by mě zajímalo, zda se to týká i laserového přísvitu. Např. v armádě, když se používá více noktovizorů naráz, se může přeci stát, že budou dva namířeny proti sobě.

PříspěvekNapsal: 06.02.2016 23:53
od jameson363
Jak je to s prisvitem, kdyz je LASER rozptylen do sirsiho kuzelu nevim, ale hadam, ze to nebude tak hrozne. Pokud jde o znackovac/zamerovac cili uzky paprsek, tak tam samozrejme dochazi k poskozeni okamzite/rychle. Neslouzim v armade, takze jak casto se to stava u nas nevim, ale co rikali kamaradi, tak v AFG se fasujou PNV od Amiku a nektere z nich jsou takto poskozene, takze se to proste stava.

Jinak vojenske LASERove znackovace/prisvity maji tzv safety mode. Vetsinou ho zajistuje sroub, ktery v safety poloze zamezuje prepnuti na nebezpecny/vysoky vykon. Je to ochrana urcena hlavne k ochrane oci uzivatele pri vycviku, protoze narozdil od viditelneho laseru, kde clovek "svetlu" uhne, tady neuhne, protoze ho nevidi. Jak moc to slouzi k ochrane PNV nevim, snad odpovi nekdo jiny.

PříspěvekNapsal: 07.02.2016 19:35
od jameson363
http://www.spyshop24.cz/monokularni-nok ... Akdj8P8HAQ

Tohle je pomerne chvalenej produkt. Technologicky je to vylepsena gen1, ale vykonove se to prej hodne blizi gen2. Chtelo by to ale okouknout nazivo, ale co jsem videl nejaky fotky skrz, tak to nevypada marne.

PříspěvekNapsal: 10.02.2016 8:33
od stani
jameson363 píše:http://www.spyshop24.cz/monokularni-noktovizor-armasight-spark-core-357.html?gclid=Cj0KEQiA89u1BRDz8enExq7rvN0BEiQAaFCHm_Sl43lw67gyslixcEF2EHwGBMZGAzbyBl0ulJnkaP4aAkdj8P8HAQ

Tohle je pomerne chvalenej produkt. Technologicky je to vylepsena gen1, ale vykonove se to prej hodne blizi gen2. Chtelo by to ale okouknout nazivo, ale co jsem videl nejaky fotky skrz, tak to nevypada marne.
Tady je nějaká ukázka.

PříspěvekNapsal: 11.02.2016 13:05
od nextclick
Díky za ukázku, když to s rovnám s tím mým levným yukonem, tak nevidím zásadní rozdíl. Tedy i s o 10000 levnějším zařízením zahraju podobnou muziku.

Shrnutí: pokud svítí měsíc tak je GEN1 použitelná i pasivně. Pokud měsíc nesvítí, tak se musí vždy přisvicovat. Jediný rozdíl dělá velikost (světělnost) vstupní čočky.

PříspěvekNapsal: 23.02.2016 18:51
od Joe Azbest
Tak toto už začíná vypadat použitelně a zastavět by to šlo do ledačeho. Ještě bude zajímavá cena.
http://technet.idnes.cz/tohle-vas-telef ... ntent=main

PříspěvekNapsal: 03.03.2016 6:26
od stani
Joe Azbest píše:Tak toto už začíná vypadat použitelně a zastavět by to šlo do ledačeho. Ještě bude zajímavá cena.
http://technet.idnes.cz/tohle-vas-telef ... ntent=main
Naopak, dle mého názoru to vypadá zcela nepoužitelně... :)

PříspěvekNapsal: 03.03.2016 10:34
od Hohepa
Přesněji, vlastní termokamera má hodně nízké rozlišení např modul flir lepton 80×60 pixelů
http://www.flir.com/cores/content/?id=66257
a její obraz je počítačově kombinován s normální kamerou aby se na to dalo koukat.
Takže to má dva objektivy , tedy nemožnost kombinovat s další optikou.
V úplné tmě zůstane jen rozlišení termokamery :cry:

PříspěvekNapsal: 01.12.2016 14:29
od Erwin
jameson363 píše:
stani píše:Jo a ví někdo co je to "Generation FLAG"?

FLAG = Filmless Auto-Gated. Zjednodusene receno pokrocila varianta 3. generace, nekdo rika 4. generace, ale to je v podstate blbost. Je to eventuelne 3+. + znamena pokrocila varianta. Ja osobne ty + oznaceni moc nemam rad, protoze pak se to naduziva, najednou jse vsechno+ aniz by to byla pravda a clovek vedel o cem se mluvi. Lepsi vypsat slovne, co danej pristroj umi. Nebo napsat Generation FLAG je podle me super pristup.

Filmless znamena odstraneni jedne z vrstev/filmu, ktera snizovala vykon. Nerozumim tomu natolik, abych to dokazal presneji popsat. Ale google ti pomuze, pokud te zajimaj detaily.

Auto-gated - zjednodusene zlepsena automaticka ochrana proti presviceni a zaroven lepsi automaticke stelovani jasu atd. To same jako filmless, neznam dataily, zkus google.

EDIT:
Podobny problem byl s evropskejma trubkama od Photonis/DEP. Technologicky to stale je 2.generace, avsak vykonove to dotahlo 3.. Psat, ze to je 2.gen je skoda, ale psat, ze to je 3.gen je lez. Takze dneska solidni prodejce pise gen. XD-4 nebo gen. XR-5 a kdo ma seriozni zajem, tak si zjisti, o co se jedna.

Není ta zase taková blbost, označovat to jako 4. gen, protože z trubice (resp. z mikokanálové destičky) byla odstraněna tzv. iontová past tvořená oxidy hliníku nebo hořčíku (která tam byla např. v 3. gen technologicky vložena - to je ten jakýsi "film, který snižoval výkon" a dlužno dodat zvyšoval životnost) a jsou i naprosto jiné požadavky na kvalitu vzduchoprázdna v trubici. Tím se poměrně zásadně změnila technologie výroby a samozřejmě i parametry trubice (lepší odstup S/N a 3x lepší rozlišovací schopnost za nízkého osvětlení). Taky by se dalo říci, že gen. 2 je jen gen. 1 s mikokanálovou destičkou. Jediný problém toho všeho je v tom, že se firmy nedomluvily ve značení. Pokud se generace rozlišují podle nových technoligických postupů, je podle mého názoru 4. gen naprosto správné označení.

PříspěvekNapsal: 14.01.2017 5:59
od Desouza
O5 něco potřebuji . :)

20170111_004917[1].jpg

20170111_004903[1].jpg

Nemá o tomto cajku někdo nějaké ucelenější info ? Netuším ani jak to pojmenovat. :)

PříspěvekNapsal: 14.01.2017 11:43
od JOBU
Niečo medzi pnv57E a pnv57H.

PříspěvekNapsal: 16.01.2017 4:13
od jameson363
Vec k nicemu.

PříspěvekNapsal: 16.01.2017 8:19
od JOBU
Ako si k takému múdremu poznatku došiel?

PříspěvekNapsal: 16.01.2017 10:32
od Serža
googluj FILIN BN 2,5x42

PříspěvekNapsal: 16.01.2017 15:56
od Serža

PříspěvekNapsal: 16.01.2017 18:17
od JOBU
jameson363 píše:Vec k nicemu.

Nie každý si môže dovoliť nočák za xy tisíc,ktorý možno použije 3x v roku.Stále je to lepšie ako pozerať blbo do tmy a tipovať,čo to tam šuchoce.

PříspěvekNapsal: 25.01.2017 2:37
od jameson363
JOBU píše:
jameson363 píše:Vec k nicemu.

Nie každý si môže dovoliť nočák za xy tisíc,ktorý možno použije 3x v roku.Stále je to lepšie ako pozerať blbo do tmy a tipovať,čo to tam šuchoce.

Samozrejme zalezi proti komu/cemu clovek stoji a k jakemu pouziti NV ma, ale prvni generace a jeste ke vsemu nejaka takovahle stara jebka je vetsinou opravdu pouze spis pritez nez uzitek. Pokud nemam na poradny PNV, tak delam aktivity, abych ho nepotreboval.

PříspěvekNapsal: 25.01.2017 17:46
od JOBU
Jasne že ano,ale napríklad na pozorovanie okolia chaty,alebo neviem čoho,je to stále lepšie ako nič.

PříspěvekNapsal: 27.01.2017 0:09
od Desouza
Moc děkuji Seržo .

Ohledně funkčnosti a kvality ,

je o trošku lépe vidět , zejména za úplňku . Jinak , je to těžké ,ale podle mne nezničitelné . Prostě kus matroše , žádné plastové šidítko .

PříspěvekNapsal: 27.01.2017 0:31
od Serža
jestli se to při tý váze (a asi i výdrži na baterky) vyplatí tahat
spojenci například honěj čmoudy převážně termovizema...asi vědí proč = držel bych se toho

PříspěvekNapsal: 27.01.2017 6:57
od jameson363
Desouza píše:Jinak , je to těžké ,ale podle mne nezničitelné . Prostě kus matroše , žádné plastové šidítko .

Jako pro rozpadlicke pouziti beru, ale dneska se spis odlehcuje. Neni treba aby cokoliv vydrzelo vybuch atomovky a 10let nepretrzite valky, protoze za rok-dva se to stejne zmodernizuje. Dulezity je, ze kdyz s tim behate v horach AFG, v terenu jako krava, tak aby to bylo co nejlehci. Jinak ty vojensky glassfiber plasty celkem vydrzej.

PříspěvekNapsal: 27.01.2017 13:27
od hrd
napadá někoho vhodné zařízení (krom PVS-14), co bylo splňovalo následující požadavky?
1. umístění na hlavu, bez zvětšení (1x)
2. pouze na jedno (pravé) oko, levé zůstává volné
3. použitelné i bez přísvitu
hlavně mi jde o bod č. 3., něco spňující 1.+2. není problém najít, ale co pak s tím, když by se ukázalo, že je přes to v pasivním režimu vidět prd

PříspěvekNapsal: 27.01.2017 19:04
od JOBU
Simrad gn,ale nesplňuje tvoj bod č.2.

PříspěvekNapsal: 27.01.2017 23:36
od jameson363
hrd píše:napadá někoho vhodné zařízení (krom PVS-14), co bylo splňovalo následující požadavky?
1. umístění na hlavu, bez zvětšení (1x)
2. pouze na jedno (pravé) oko, levé zůstává volné
3. použitelné i bez přísvitu
hlavně mi jde o bod č. 3., něco spňující 1.+2. není problém najít, ale co pak s tím, když by se ukázalo, že je přes to v pasivním režimu vidět prd

Prakticky cokoliv s trubkou treti generace, co se ti podari sehnat a zaplatit, tech monokularu je krome PVS-14 spousta. Namatkou: ATN PS-14, MUM-14, PVS-18, ENVIS, Dipol D128/D300...

PříspěvekNapsal: 27.02.2017 22:07
od PetrNovak72
ted nakupujeme Mumy, takže za pár měsíců se určitě prodá pár balení ze "ztracených kamionů":-)

PříspěvekNapsal: 14.07.2017 14:13
od Bill Masen
Vzhledem k rozšíření divokého moru afrických prasat je povolené k jejich lovu používání zaměřovačů s noktovizorem. Ten je ale normálně zakázaný doplněk zbraně. Předpokládám tedy, že ho myslivci normálně nevlastní. Kde ho tedy myslivci vezmou a co s ním udělají, až bude zase zakázaný? Nebo je to jinak?

PříspěvekNapsal: 14.07.2017 15:35
od čimango
Z hlediska zákona o zbraních se nic nemění. K držení "noktovizoru" je třeba výjimka (nevztahuje se na digitály, předsádky apod.). Uvolnění je ve vztahu k zákonu o myslivosti, který jinak lov s nočním viděním klasifikuje jako zakázaný způsob lovu. Jediný rozdíl je v tom, že si lovec vybavený tímto doplňkem nyní nebudou muset vyřizovat výjimku ze zakázaných způsobů lovu.

edit: Výjimku ze zakázaných způsobů lovu nejčastěji vyřizuje nájemce honitby a platí pro celou honitbu. Na jejím základě bez problémů dávají výjimku na zakázany doplněk zbraně i policajti. Jak by se policajti dívaly na žádost jednotlivce dnes, těžko říci. Je ale možné, že ke kladnému vyřízení žádosti bude stačit lovecký lístek, povolenka a znalost mimořádného optření veterinární správy.

PříspěvekNapsal: 18.08.2017 7:29
od krvfx
Narazil jsem náhodou na noční vidění z Ruska - NP 75. Cena cca 700 USD. Ví někdo, o co jde? Zkoušel jsem ho tu najít, ale NP75 nenajde nic a NP 75 mě to hledat nenechá...

PříspěvekNapsal: 18.08.2017 8:31
od EyeOfTheDragon
Hmm, pomůže to? http://www.kremlinoptics.com/catalog/it ... np_75.html

Jestli ten odkaz tu nesmí být, kdyžtak ho admin smázne. ;)

PříspěvekNapsal: 18.08.2017 10:11
od krvfx
Tak googlit umím taky, tuhle stránku jsem viděl - akorát jsem tam přehlédl, že je to Gen1 noktovizor. Spíš mi šlo třeba o to, jaká je tam osnova, jak moc je to použitelné. Akorát je to zakázaný doplněk zbraně...takže bych stejně musel počkat na novelu ZoZ.

PříspěvekNapsal: 01.10.2017 9:35
od Erwin
Jen bych rád zmínil, co tu ještě nenaznělo nebo jsem to alespoň nenašel. Noční vidění je klasifikováno jako bezpečnostní materiál a takto s ním je také obchodováno a nakládáno. Takže představa, že si koupím legálně NV s XR5kou stejně jako máslo je naprosto milná. Je ale možné nějakým způsobem získat povolení na rok. Pak se budete klepat, jestli vám to prodlouží, nebo zda jste přišli o 150 litrů. Tuším, že se tímo alespoň částečně zabývá Zákon č. 229/2013 Sb.

PříspěvekNapsal: 02.10.2017 14:58
od Cep
Máš to o 4 příspěvky nad tím tvým.
Na výjimkuje noční vidění, pokud lze použít jako zaměřovač - to je pak zakázaný doplněk zbraně:
https://zbrane.subrt.cz/novinky/vyjadre ... ktovizoru/

PříspěvekNapsal: 02.10.2017 19:25
od Erwin
Cep píše:Máš to o 4 příspěvky nad tím tvým.
Na výjimkuje noční vidění, pokud lze použít jako zaměřovač - to je pak zakázaný doplněk zbraně:
https://zbrane.subrt.cz/novinky/vyjadre ... ktovizoru/

Nn, není to tam. Nesmíš mít ani NV, které není zamýšleno jako zaměřovač a není v rosporu se zákonem O zbraních a střelivu. Stačí že to překračuje nějaké parametry. Na toto téma se dělá každý rok konference tuším v Brně, kde se mimo jiné NV a termovize podle parametrů zařazují do kategorií pro civilní využití a pro vojenské využití. Tu část pro vojenské využití prakticky nemáš šanci koupit, ani když máš vyjímku na zakázaný doplněk zbraně. Jsou to 2 naprosto rozdílné věci.

PříspěvekNapsal: 02.10.2017 21:47
od Erwin
Jo a sorry za hrubky.

PříspěvekNapsal: 02.10.2017 21:53
od Cep
Tak hoď nějak odkazy s jakým zákonem nebo s čím vlastně to koliduje.

PříspěvekNapsal: 02.10.2017 21:54
od Erwin
Tuším že je to Zákon č. 229/2013 Sb. Pak k tomu budou ješte nějaký vyhlášky, kde budou konkrétní parametry, ale ty už neznám. Každopádně určitě nekoupíš XD4, XR5 natož Photonis Intens.

PříspěvekNapsal: 02.10.2017 22:09
od Cep
No, takže se jen vyhneš těm, kterou spadají pod vojenský materiál a jsou tedy zakázány.
Takové by ti normální prodejce stejně neměl prodat...
A protože v tom bude zmatek, tak se musí za prodejcem, který ví, že to omezují 3 zákony:
Zákon o myslivosti - č. 449/2001 Sb.
Zákon o zbraních č. 119/2002 Sb.
Zákon o nakládání s bezpečnostním materiálem č. 229/2013 Sb

PříspěvekNapsal: 02.10.2017 22:17
od Erwin
Zmatek v tom byl, dala se koupit i XR5ka. Ten jsme ale už prošvihli. Byly za to velký pokuty několik let zpátky. Z toho plyne, že budeš muset na svém NV používat přísvit skoro vždy.

PříspěvekNapsal: 15.03.2018 5:34
od chorus
Mate nejake tipy jak detekovat nocni videni? Myslim tim odhalit v noci nekho kdo se diva, fotopast... mam na mysli nejakej pasivni pristroj, kterej odhali ir prisvit. Neco jako filtr. Nevite o necem? Pro PA by mohlo byt uzitecne nejak detekovat jestli se me nekdo snazi detekovat:-))) Na mobilu jde ir zjistit na kamere ale je to nepouzitelne pro realne pouziti....

PříspěvekNapsal: 15.03.2018 8:00
od Bill Masen
Jo, použít tlačítko hledat a pročíst vlákno "Detekce fotopastí" http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=72&t=1631&hilit=detekce+fotopasti
Taky google je prej na hledání dobrej. :devil

PříspěvekNapsal: 15.03.2018 19:28
od chorus
díky Bile:-) na googlu jsem zjistil jen ten mobil.
dík za odkaz

PříspěvekNapsal: 10.04.2018 8:36
od ch62707
Dobrý den, na tyhle stránce nabízejí vojenské noktovizory [url]https://www.g-point.cz/pohoňovací-pristroj-hoňovizor-dst-ps-2000-gen2/d-92504/[/url]
Můžete mi poradit, jestli mátě někdo zkušenost, jestli je to dobrý noční vidění? Díky.

Tak jako obvykle. Spam. Ban. Fab

PříspěvekNapsal: 10.04.2018 11:22
od Serža
to jsem zvědav, na jaký vtipný odkaz se to promění, až bude vymodřeno :lol:

PříspěvekNapsal: 10.04.2018 11:46
od Kapo
Jo, toto má síce podobné znaky, ale príde mi to ako dobrý odkaz na vhodnom mieste. Minimálne by som tiež poprosil názor toho konkrétneho NV. Keďže už dlhšie sa obzerám po niečom cenovo dostupnom, odolnom a primerane výkonnom na to domácí šmrdkání :)

PříspěvekNapsal: 10.04.2018 12:12
od ch62707
Serža píše:to jsem zvědav, na jaký vtipný odkaz se to promění, až bude vymodřeno :lol:

Nerozumím reakci, čekal jsem nějaký názor, jestli je to dobrý, nebo ne.

PříspěvekNapsal: 10.04.2018 12:31
od Kapo
Pravidla: viewtopic.php?f=8&t=2 bod č. 11

PříspěvekNapsal: 10.04.2018 12:56
od ch62707
Na koho se mám teda obrátit, abych mohl umístit příspěvek? Kdo je administrátor? Díky za odkaz a omlouvám se

PříspěvekNapsal: 03.06.2018 2:00
od Serža
pěkný článek o historii NV na TechNetu:
https://technet.idnes.cz/vojenske-prist ... enstvi_erp

PříspěvekNapsal: 02.07.2018 11:03
od jameson363
Serža píše:pěkný článek o historii NV na TechNetu:
https://technet.idnes.cz/vojenske-prist ... enstvi_erp

Je to hodne povrchni a dost nepresne.

Nevim, jak ozbrojene sily jinych zemi, ale Americani a tipnul bych si i Britove pri operaci Desert Storm pouzivali stopro uz 3. generaci. Druha generace je u americanu zalezitost do prvni pulky 80. let tzn. op. Urgent Fury ci Eagle Claw. Od roku 1985 se testovala a zavadela 3. generace.

PříspěvekNapsal: 02.07.2018 15:13
od Serža
hlavně od Afghánu okupace to +/- stojí hlavně na termovizích

ten článek je nutné brát s rezervou - popularizace pro masy

PříspěvekNapsal: 24.08.2018 15:24
od jameson363
Serža píše:hlavně od Afghánu okupace to +/- stojí hlavně na termovizích

ten článek je nutné brát s rezervou - popularizace pro masy

Vybava jednotlivce urcite ne.

PříspěvekNapsal: 26.10.2018 12:39
od kregan
Zajímavá sleva na Alze na Night Pearl G7
https://www.alza.cz/sport/night-pearl-g ... 248908.htm

PříspěvekNapsal: 29.10.2018 11:54
od Maximus
Tak mám osobní negativní zkušenost s mým Yukon Photon XT (původní verze digitálního zaměřovacího dalekohledu) - postupně se mi začal hýbat nástřel a v současnosti už jsem s osnovou na maximu stranové i výškové korekce a stále nejsem ani zdaleka na středu. Po inspekci puškařem jsme nalezli zdroj problémů - povolil se spoj mezi tím předním "domečkem" a tubusem (je vidět prasklá vrstvička laku). Záruční list jsem někde pečlivě uložil v době velkého stěhování a zatím se ho nedaří vypátrat. Navíc mě další kamarád puškař upozornil, že nové verze nemají takovou hliníkovou objímku v tomto spoji a tendence k uvedeným problémům je výrazně vyšší. Takže případnou výměnou bych si moc nepomohl. Dám to tedy na opravu kamarádovi a uvidíme, co se podaří vymyslet. Jsem dosti zklamán, přístroj vydržel cca 200 ran na lovecké kulovnici postavené na bázi Mosina 1944.

Pokud někdo řešil podobný problém, tak budu rád za případné rady.

PříspěvekNapsal: 09.12.2018 19:40
od Serža
pěknej článek o (možném) novém noktovizoru pro AČR
https://technet.idnes.cz/night-vision-a ... enstvi_kuz

PříspěvekNapsal: 10.12.2018 10:33
od Hdm
Na první pohled s tím ten chlap vypadá jako "Jsme borgové, odpor je marný, budete asimilováni" :D
Jak se s tím míří? To asi nejde moc zalícit.
Tím nijak nesnižuji co to umí.

PříspěvekNapsal: 10.12.2018 12:26
od Bak-ly
Předpokládám, že primárně laserem :)

PříspěvekNapsal: 12.12.2018 5:05
od jameson363
Tipnul bych si, ze i na kolimator se s tim da naucit.

Jinak je to pekna hracka, ale pro vsevojskove pouziti je to samozrejme kravina, vzhledem k cene. Za cenu jedne 21cky se da da koupit cca 5 kusu klasickyho monokularu, kterej je pro beznyho pesaka, mechnare, vysadkare dostacujici. Tohle ma vyhodu fakt na cernou praci pro speslaky.

PříspěvekNapsal: 27.12.2018 15:34
od mischanek
..pokud mate nekdo volnych 33.740,- EUR :-) tady jsou jedny bazarove..: http://www.egun.de/market/item.php?id=6891531 (PNVG Panoramic Night Vision Goggles 97° FOV GPNVG-18 Gen3)

PříspěvekNapsal: 27.12.2018 20:00
od bacil
V číně se prodává modul s flir kolem 100 usd. Flir kamera kolem 200 usd. Jasně, má to malé rozlišení, ale i to mnohdy stačí. Bylo by zajímavé to dát na okulár, který dalekohled to pustí

PříspěvekNapsal: 27.12.2018 20:54
od JOBU
Termo moduly majú špeciálne sklo,ani jedna termovízia,či už civilná,alebo vojenská cez obyčajné kremičité sklo nevidí totálne nič,maximálne svoj odraz.Takže pripevnením na ďalekohľad nezískaš nič.

PříspěvekNapsal: 29.12.2018 18:53
od jameson363
mischanek píše:..pokud mate nekdo volnych 33.740,- EUR :-) tady jsou jedny bazarove..: http://www.egun.de/market/item.php?id=6891531 (PNVG Panoramic Night Vision Goggles 97° FOV GPNVG-18 Gen3)

Pominu-li cenu, tak to neni moc rozpadlickej noktak. Jednak je to oldschool pilotni ANVIS-10 a ne moderni GPNVG-18, coz znamena nizsi odolnost, kterou pilot v kokpitu nepotrebuje. Druhak to ma 4 roury, takze to bude zrat baterky jak protrzeny. No a navic je to velky a tezky jak zmrd.

Ale jinak jako jo, nekdy bych se pres to rad podival a pohonkal 8-) 8-) 8-)

PříspěvekNapsal: 12.01.2019 12:48
od Michal S.
má zde někdo zkušenost s tímhle:
https://dalekohledy.heureka.cz/pulsar-d ... e/#section

Přemýšlím nad něčím na noční lov prasat, na trhu jsou mraky nočních vidění nejrůznějších cen a už se v tom ztrácím
Na loveckým fóru psali, že to "za lepších podmínek" funguje i bez přísvitu.

PříspěvekNapsal: 17.01.2019 10:08
od mr_tricoder
Narazil jsem na tohle zatim jen na netu. https://www.optickysvet.cz/nocni-videni ... uskohled-/ Blizsi info google. Maj i starsi genereci za min penez

PříspěvekNapsal: 17.01.2019 10:27
od Fabulous
Předchozí generace byla čistokrevný šmejd, takže bude dobré počkat na nezávislé recenze novinky.

PříspěvekNapsal: 17.01.2019 13:53
od jameson363
S pouzitim bez prisvitu bych za beznych podminek moc nepocital. Ale tak na myslivost ten prisvit neni prekazkou, ne? Pominu-li zuzeni zornyho pole, semtam nejakejch neprijemnejch odrazu atd. Prase to nIR zareni nevidi, nebo jo? :D

PříspěvekNapsal: 17.01.2019 14:15
od mr_tricoder
940 nm nevidi. Tec 800 cosi videj a uz znaj :D

PříspěvekNapsal: 17.01.2019 21:47
od Maximus
Po tom ATN X-SIGHT 4K PRO 3-14x, také pokukuji. Nicméně ani to není dokonalé podle mých představ a uvidím jak dopadne oprava mého Photona.

PříspěvekNapsal: 11.02.2019 17:11
od hrd
Nějaký tip na co nejlevnější noční vidění na pušku? Po těch ATN X-Sight koukám také, ale zatím bych asi vybral Yukon Photon RT 4.5x42.

PříspěvekNapsal: 12.02.2019 18:28
od Zarozak
Ten čínský Flir,co je na aliexpressu.....to jako fakt funguje a dělá co to má dělat? Nebo to má jen nalepovací papírový display a uvnitř to podsvicuje diodka :chuckle

Koupil to už tady někdo a jsou s tím nějaké zkušenosti??

PříspěvekNapsal: 12.02.2019 20:16
od JOBU
daj prosím odkaz,nech to my lenivejší nemusíme hľadať a špekulovať,čo si tým myslel.

PříspěvekNapsal: 26.08.2019 13:39
od Filipvele

PříspěvekNapsal: 13.09.2019 8:47
od Zarozak
Máte někdo zkušenost s tímto?

Pard NV007

a tímto?

Pard NV008

?

jaké je reálné využití pro rozpadlíka,je vůbec nějaké? Dají se s tím alespoň vraždit vzduchovkou hraboši v noci na pozemcích?

PříspěvekNapsal: 14.09.2019 0:15
od bacil
Na hraboše je lepší zelený světlo, než noční vidělí.

PříspěvekNapsal: 13.10.2019 12:02
od Lyster
Právě jsem v letáku Lidlu narazil na noční vidění za necelých 2500 Kč, docela by mě zajímalo, jeslti je to použitelné. Nemáte někdo zkušenosti?

PříspěvekNapsal: 13.10.2019 14:06
od Fabulous
Hračka k ničemu.

PříspěvekNapsal: 22.10.2019 5:20
od jameson363
Minimum za co clovek koupi nejaky pouzitelny reseni na noc je asi tak 20k, cokoliv levnejsiho je dobry mozna pro myslivost, ale urcite ne pro rozpad. Pokud nechcete dat aspon 20k, tak na fungovani v noci zapomente. Zadny levny reseni proste neexistuje.

PříspěvekNapsal: 22.10.2019 11:51
od bivoj
Já bych tu minimální cenu viděl ještě výše, co jsem tak zjišťoval, tak solidní kousky NV začínají sice na 2500,- ale dolarů. (tj. u nás od cca 60 000,- Kč)

PříspěvekNapsal: 22.10.2019 13:44
od jameson363
Samozrejme cim vic penez tim lip. Ja reaguju na dotaz na ultra shit pnv za 2500kc. 20k je minimun a bida, ale uz aspon trochu pouzitelny. Za 17k levny termo, jasne neuvidis moc detaily a teren, ale to ve tmavym lese nemusis videt ani s dobrym nv, nicmene uvidis zivej objekt na 50-100-150, coz se nezda, ale v noci je to dost. No za zbyle 3k koupit jetyho Yukona apod pro detekci ciziho prisvitu, popripade pokud si clovek da svuj stacionarni.

PříspěvekNapsal: 22.10.2019 20:28
od Patrol
A co ten PARD 008, je to taky k ničemu? Známej si to myslím koupil na myslivost, ale ještě jsem s ním od té doby nemluvil, jestli je spokojen, nebo ne.

PříspěvekNapsal: 23.10.2019 6:59
od jameson363
Patrol píše:A co ten PARD 008, je to taky k ničemu? Známej si to myslím koupil na myslivost, ale ještě jsem s ním od té doby nemluvil, jestli je spokojen, nebo ne.

Myslivci maj jiny pozadavky.

PříspěvekNapsal: 24.10.2019 0:21
od Serža
tak nebuď tajnůstkář a napiš celou odpověď = jaké jsou ty jiné požadavky! ;-)

PříspěvekNapsal: 24.10.2019 11:26
od Patrol
Předpokládám, že Jameson chce citovat mnohokrát omílaný blud, že myslivec nepotřebuje střílet přesně, protože komora je velká jak pivní tácek. To ale nebude tenhle případ, protože ten známej, co si pořizoval toho Parda je správcem střelnice a střílí velmi přesně. Asi nezbude, než si počkat na jeho recenzi.

PříspěvekNapsal: 24.10.2019 11:51
od čimango
Spíš jde o to, že myslivec si v současné pre-PA době může dovolit infračervený přísvit, čili digitální noční zaměřovače a dalekohledy s cenovkou 20-30 Kč pro účely lovu plně postačí. Pro "bojové" použití v PA je nevýhodné, že zapnutý přísvit snadno detekuje jakákoliv kamera s nočním režimem, nebo levné NV s měničem 1. generace, a to na značně velkou vzdálenost.

PříspěvekNapsal: 24.10.2019 13:13
od Alice
spíš jde o to, že si dnes myslivec může pořídit termovizi...

mínusy termovize pro myslivost oproti nv:
- je dražší

plusy termovize oproti nv:
- lepší dostupnost podle zákona
- lepší světelnost, jde vidět i za úplné tmy bez použití přísvitu a bez zbytkového světla
- dovoluje větší zvětšení, takže se dá se střílet na delší vzdálenosti
- menší spotřeba energie
- termovize "nefázuje" obraz (zpoždění zvěře na místě, kde bylo před pár ms)
- oproti nv si termovizi můžu zapnout i ve dne, aniž bych si zničila optiku/elektroniku.
- při úplné tmě nepotřebuji infra přísvit, který "prý" černá dokáže vnímat, jestli je to pravda, toť otázka?

PříspěvekNapsal: 24.10.2019 13:44
od čimango
Už to zde v minulosti bylo mnohokrát probíráno, tak jenom zopakuji:

- použitelný termovizní zaměřovač 80 000,-, použitelné digitální NV zaměřovač 18 000,-
- z hlediska zákona je to úplně stejné - bavíme se o digitálním NV, viz zde několikrát odkazovaný výklad MV
- digitální NV lze samozřejmě bez problémů používat i ve dne - je to prostě videokamera
- přísvit do určité vlnové délky vnímá veškerá zvěř, nejen černá. Někdy to vadí někdy ne, stejně jako baterka. Nicméně
dnes se používají přísvity s vyšší vlnovou délkou, kterou zvěř nevnímá.

Termovize je samozřejmě mnohem lepší ale pro běžného lovce je poměr cena/výkon výrazně ve prospěch digitálu.

Do PA určitě termovizi hlavně proto, že z věcí které nepotřebují přísvit asi vychází stále nejlevněji. Ale také neumí vše - třeba přes sklo nevidí.

PříspěvekNapsal: 24.10.2019 14:01
od Patrol
Občas používám starší, ale celkem dobré NV, když jdu v noci na černou. Přísvit obvykle nezapínám, protože zesílení zbytkového světla mi stačí a nedráždím tak oko zbytečně silným jasem obrazu. Výjmečně si na okamžik zapnu přísvit, který mám zaostřený jako úzký kruh veprostřed obrazu. Zapínám to jen, když potřebuju rozeznat detaily.
I tak se do toho kukátka mrknu jen jednou za čas a pak se oko chvíli přizpůsobuje.

Pokud by to NV Pard008 bylo alespoň stejně dobré, jako moje staré NV, měl bych ho přímo na flintě, a mohl přes to mířit, tak by to bylo určitě také použitelné i bez přisvěcování pouze se zasílením zbytkového světla.
To, že by byla tma jak v pytli je velmi výjmečné. Bez přísvitu by to tedy bylo použitelné i v té PA na nepřítele s levným NV, ale pochybuji, že by jich takových kolem nějak moc běhalo. Pokud by mě chtěl v noci lovit nějaký nepřítel, neřešil bych, že může zahlédnout můj na chvíli zapnutý přísvit, protože by to byl jistě nějaký voják, který by měl tu termovizi.

Od koupě termovize mě osobně pořád ještě odrazuje moc vysoká cena, kterou za to nejsem ochoten dát. Proto řeším jestli je levné čínské zařízení(NV puškohled) použitelné, protože tuhle cenu jsem ochoten investovat. Plusem termovize by byla hlavně ta rychlá identifikace na velké vzdálenosti, což by se případně v PA mohlo obzvláště hodit v neznámém terénu.

Na přísvit mi zatím zareagovala jen lyška, ale nejsem si jist, jestli jsem jí nezradil nějakým pohybem, pachem, nebo hlukem.

PříspěvekNapsal: 24.10.2019 16:52
od jameson363
Urcite si nemyslim, ze myslivec nepotrebuje strilet presne. Osobne vidim ten rozdil v prisvitu. Prisvit je proste napikacu a v prvni generaci nebo digitalu je proste bez prisvitu videt hovno, i druha generace nemusi bejt zadnej zazrak. Ono dokonce v tmavym lese muze bejt videt hovno i ve treti generaci.

Spotreba terma je urcite nevyhoda a ne vyhoda, ale oproti klasickymu nv. Kolik zere digital nevim.

Na detekci staci termo za 20, na strelbu nevim, ale videl ksem na shopech predsadky za 65.

Termo jde pouzit ve dne, ale nesmi bejt moc teplo.

Z hlediska zakona je rozdil jestli to je termo nebo nv, nebo aspon teda z hlediska nv na principu zesilovace.

PříspěvekNapsal: 30.10.2019 12:17
od PetrNO
z hlediska "zakona" jde hlavně o to že je "zakázáno" svítit !!! na cíl... bylo to myšleno jako lov s baterkou atd..

jenže podle "extra výkladu" je i přísvit aktivní osvěcování cíle (sice jiná frekvence, ale prostě to "svítí" na zvíře..).. tzn. i digitály s přísvitem jsou na úrovni lovu s baterkou čistě dle výkladu (otázka kdo to vykládá, ale zatím u soudu to nebylo, počítám že by to bylo na znalce.-) - tohle mi řekl jeden PCR plukovník přes zbraně:-)) )

to vše řeší "termo" kde nic aktivně nevyzařuje..

kdyby to někdo chtěl rozstřelit tak bez změny zákona může 90 procent elfů zavřít krám, bez přísvitu "digitál" moc nekouká....

jinak g) zakázané způsoby lovu "zařízeí pro osvětlení terče", případně i "zdrojů umělého osvětlení".. to že každý druhý debyl propadl z fyziky a myslí si že neviditelný přísvit "není světlo" je druhá věc:-)

ovit zvěř s pomocí elektrických zařízení schopných zabíjet nebo omráčit, zdrojů umělého osvětlení, zrcadel, zařízení pro osvětlení terče, zaměřovače zbraní konstruovaného na principu noktovizorů, reprodukční soustavy s hlasy zvěře, výbušnin,

PříspěvekNapsal: 30.10.2019 12:26
od PetrNO
jinak osobně jsem se spíš setkal s opačným přístupem..

levnější "termo do ruky" kukátko kterým se elf a kdokoli rychle podívá na 2 km (1 km na obě strany na kopci...), dojde si a na flintě "digitál do 20".. do těch 100m/rána to bohatě stačí, většina dál nestřílí, natož v noci... a cenově je to nejlepší kombo - kukátko do ruky je levnější než odolný puškohled, 20-40....

PříspěvekNapsal: 24.11.2019 9:12
od jameson363
PetrNO píše:jinak osobně jsem se spíš setkal s opačným přístupem..

levnější "termo do ruky" kukátko kterým se elf a kdokoli rychle podívá na 2 km (1 km na obě strany na kopci...), dojde si a na flintě "digitál do 20".. do těch 100m/rána to bohatě stačí, většina dál nestřílí, natož v noci... a cenově je to nejlepší kombo - kukátko do ruky je levnější než odolný puškohled, 20-40....

Uplne si nejsem jistej, jak moc je termovize, ktera vidi na 1km, levna :-)

Staci si vyfotit nakej objekt na 1km, zmensit v PC na rozliseni napriklad 320x240px a clovek uvidi, kolik s tim na 1km ne/uvidi detailu. Rozliseni u termovize dela cenu. Objektiv respektive snimac termovize je vlastne matice miniaturnich senzoru. Pokud ma rozliseni 320x240px, tak obsahuje 77tis malejch termosenzoru, ktery pak dohromady tvorej obraz.

PříspěvekNapsal: 24.11.2019 10:37
od JOBU
Senzor je tam iba jeden, ako vo fotoaparáte, alebo kamere... Sníma iba v podstate jeden jediný bod z obrazu, ktorý jednoducho povedané iba posúva po riadkoch obrazu v určitej frekvencii. A čím je tá frekvencia vyššia,tým menší je šum obrazu. Tých spomínaných 77tisíc- to je iba počet bodov, ktorý je schopný prístroj zobraziť .

PříspěvekNapsal: 24.11.2019 12:07
od bacil
Možná to tak bylo kdysi. Už pár let se to vyrábí jako čipy jako do foťáku s megapixelovým rozlišením. Nejlevnější 8x8 senzor je za asi 30$, jinak pro iphone je už docela dlouho dostupná termokamera jako zadní dekl. Jediný rozdíl oproti čipům do foťáku je, že jsou o dost větší.