Fyzická a psychická příprava

Fyzická a psychická příprava. Náměty z této oblasti.

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvekod Cep » 24.05.2016 12:31

Cep
 
Příspěvky: 816
Registrován: 09.04.2015 10:22

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvekod Mirino » 25.05.2016 13:27

Tady evidentně platí, že CO NEMÁŠ, TO NEPOTŘEBUJEŠ.
Mirino
 
Příspěvky: 32
Registrován: 12.10.2014 12:11

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvekod marcel3032 » 31.05.2016 10:52

Máte niekt nejaké odkazy na knihy alebo stránky ktoré sa zaoberajú prežitím v meste za normálnej situácie, pred VP? Aj fyzická, aj psychická príprava.... Také niečo ako Cooperov kód a tak.
marcel3032
 
Příspěvky: 1
Registrován: 30.05.2016 12:27

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvekod Ironborn » 06.08.2016 17:14

Začínal jsem před 8 lety s cvičením podle videa P90, pak P90X, pak Insanity, Max Out 30 atd. Dnes kombinuju tyhle videa, posilovnu, běh 6-12km - maximálně běhám 1/2maraton, většinou když závod, tak desítku, ale nic super rychlého - kolem 45:00 a jógu (dobrá je série Ultimate Yogi) + strečink - většinou tak 5-6krát týdně.
Všude chodím - zcela záměrně nemám auto.
Pro začátečníka bych P90X apod. určitě doporučil, protože vás to vede a máte od začátku jasný systém.
A psychická příprava - jako se vším, prostě se musíte vystavit zátěžovým situacím, jinak je to všechno jen teorie.
Uživatelský avatar
Ironborn
 
Příspěvky: 9
Registrován: 06.08.2016 16:11

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvekod Sushi » 24.09.2016 22:22

Psychiku a tělo nelze oddělit.
Nejprve je nutné si uvědomit, že lidské tělo funguje jako složitý celek, nikoliv jako soubor jednotlivých částí. Psychika ovlivňuje fyzický výkon a obráceně. Se špatnou náladou snadno podáte podřadný výkon, i když jste pár dní před tím měli opačnou zkušenost. Vaše tělo se od té doby nezměnilo, ale rozdíl byl v soustředěnosti, odhodlání, psychické připravenosti. Stejně tak se změní vaše výkonost pod vlivem stresu, nevyspání, strachu, hladu a v nepříznivých podmínkách. Atlet podává perfektní výkon jakoby snadno, ale podal by jej i v době, kdy mu právě umřela žena, 4 dny nejedl, je podchlazený a nevyspaný? Takto byste měli nahlížet na fyzický trénink a sami zkoumat dopad stresu, únavy a dalších faktorů na jeho ne/kvalitu. Znalost toho, jak vaše tělo v různých situacích reaguje, je mnohdy nejdůležitější.

Imunita, otužilost, metabolismus, kondice.
Fyzický trénink by tedy měl být chápán včetně psychického faktoru, ale nikoliv výhradně. Chápejte trénink těla, včetně všech souvisejících vlivů, schopností. Trénink těla a mysli je vše co se odlišuje od výstroje, výbavy, znalostí, dovedností atd. Patří sem tedy zejména i otužilost, silná imunita, dobrý metabolismus, a celková a správní kondice.

Jakou fyzickou kondici v PA době potřebujete?
Nikdo s přesností nedokáže určitě, jaký druh kondice a fyzických dovedností využijete v PA době a to již z toho důvodu, že situace, na které se chcete připravit, jsou natolik rozmanité a je jich takové množství, že je nelze předvídat. Obecně, dle mého názoru, ale jde s jistotou říci, že fyzická připravenost, by se měla podobat fyzické kondici vojáků či speciálních komand. Tito jsou především vystavování dlouhým a častým běhům, pochodům a nesení břemen na různé vzdálenosti. Taktéž všeobecná fyzická zdatnost je základním předpokladem. Cviky/aktivity jako kliky, dřepy, shyby, sedy-lehy, šplh, plavání, překonávání překážek by vám neměli být cizí, ba právě naopak.

Moderní nebo primitivní strava/metody?
Otázkou, která je v souvislosti s takovouto přípravou často zůstává, jaký způsob přípravy zvolit. Armáda volí ten logicky nepřirozenější přístup. Trénuje se za co nejvíce podobných podmínek, přibližujících se realitě. Tak je sklouben faktor fyzický i psychický, připravující na modelové situace. To je samozřejmě činěno i za okolností nedokonalé a z hlediska sportovní výživy někdy i částečně nesprávné stravy. Výsledkem nejsou nejlepší atleti, ale lidé, schopni přežít a podat maximální výkon za daných okolností.

Na druhou stranu nám moderní doba nabízí mnoho vymožeností z řad doplňků stravy a moderních, sportovních postupů, disciplín, které nám mohou pomoci urychlit naše snažení a posunout se k vytyčenému cíli.
Problémem samozřejmě zůstává fakt, že v PA době, dojde při vysazení těchto moderních preparátů, postupů k výraznému poklesu kondice (a tím také často psychické odolnosti, imunity atp.).

Neměli bychom však zapomínat na mechanismus „paměti“ organismu, známého často jako svalová paměť. Tato schopnost lidského těla nefunguje jen v oblasti objemu svalové hmoty, ale i její aerobní trénovanosti. Pokud jste někdy v minulosti soustavně věnovali nějaké fyzické aktivitě, jistě jste si vědomi, že váš návrat do původní kondice, nebo přiblížení se k původní úrovni, by byl mnohem snazší, než její počáteční nabytí.

Shora popsaným mechanismem lze snadno odvodit, jakým směrem se vydat. Můžete nabýt požadované kondice pomocí moderních sportů, doplňků, postupů, relativně snadno a rychle. Tyto si pak můžete udržovat postupným přechodem k jednoduššímu způsobu cvičení a stravy bez přítomnosti speciálních doplňků. Rychlejší postup ke stejnému cíli.
Přesto, že se vlákno této diskuze zabývá především fyzickým tréninkem, než samotnou stravou, která by jej měla doprovázet, nesmíme zapomenout na skutečnost, že lidský metabolismus se může (i cíleně) měnit. Během PA doby pravděpodobně budete muset podávat fyzické výkony za přísunu minimální a nedostačující stravy. Dá se předpokládat, že tato strava nebude bohatá na základní živiny, zejména sacharidy. Je tedy žádoucí, abyste i v běžném životě a běžné fyzické přípravě byli na takováto období zvyklí a zvládali během nich plnit fyzické výkony v odpovídající kvalitě. Nedokážete-li během dne nebo jeho počátku (ranní nastartování) fungovat na 100% bez potraviny s vysokým obsahem sacharidů (pečivo, ovoce, obiloviny, atd.) nebo například bez stimulantů typu káva, čaj, cigareta, počítejte s tím, že v PA době zaznamenáte dramatický pokles vaší psychické a fyzické odolnosti, který často může vést až k úplnému selhání.

Trénujte funkčně celé tělo, včetně silově-vytrvalostních a především vytrvalostních aktivit. Využívejte moderní poznatky a stravu k rychlému dosažení cílů. Postupnou změnou přejděte k co nejzákladnější stravě, bez speciálních potravin a udržujte vaši nabytou kondici dlouhodobě.
Sushi
 
Příspěvky: 19
Registrován: 24.09.2016 22:19

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvekod kregan » 26.09.2016 7:58

Cíl "dokázat v PA přežít" je dost obtížně měřitelný.

Jinak mám zajímavou zkušenost z víkendu. Po 40 min. zápasu mě svaly a klouby bolí víc než po dvou hodinách v posilovně nebo týdnu v horách.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
 
Příspěvky: 1791
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvekod Sushi » 26.09.2016 19:37

Ač to není můj výrok "dokázat v PA přežít" je velmi dobře měřitelný cíl, až PA pomine :D
Sushi
 
Příspěvky: 19
Registrován: 24.09.2016 22:19

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvekod fransilice » 08.04.2017 7:31

protože se syn pomalu připravuje na vojenskou školu,tak jsem zvýšil nám oběma intenzitu tréninku...
od pondělí do pátku každé ráno 10 min strečink+ 60 kliků,60 dřepů a 100 leh sedů
v úterý,čtvrtek a neděle odpolední trénink TRX(ruce+břicho....záda,ramena,prsa,břicho....nohy+břicho)
jednou v týdnu běh cca 2 km,o víkendu pochod se zátěží okolo 20 kg-vzdálenost 10-15 km...
a syn má ještě v pondělí a ve středu dvouhodinový trénink JUDO....
fransilice
 
Příspěvky: 47
Registrován: 26.08.2015 12:45

Re: Fyzická a psychická příprava

Příspěvekod RobertK » 29.05.2017 11:11

Jeden zajímavý článek:
Běžela v sukni a v sandálech z pneumatik: Přesto vyhrála ultramaratonský závod
http://revue.stoplusjednicka.cz/bezela- ... nsky-zavod
Robert
-----------------------------------------------------------
Očekávám to nejlepší ale připravuji se na nejhorší.
RobertK
 
Příspěvky: 218
Registrován: 02.06.2016 12:19

Předchozí

Zpět na Tělo a duše

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník