Ekotoalety/kompostovaci toalety a jine nesplachovaci zachody

Re: Ekotoalety/kompostovaci toalety a jine nesplachovaci zac

Příspěvekod kregan » 25.04.2014 7:27

Uvažoval sem o něčem takovym do LMŠ. Nicméně po několika konzultacích s vývojáři technologií a prostudování dostupných materiálů sem dopěl k názoru, že se to ekonomicky nevyplatí (když sečtu náklady na vybudování a na pravidelnou údržbu).

Spíš je to vhodný pro ekologický nadšence, kterým nevadí obětovat trochu volnýho času a energie pro záchranu planety (já zachraňuju v jiných oblastech a preferuju suchej či splachovací záchod).
kregan
VIP

Příspěvekod Ivana » 25.04.2014 15:06

Jo, mám. Všechny typy co jsem zatím potkala tak smrdí, některé typy dokážou provonět i část domu. Kromě jednoho separačního, moč jde jinam a zbytek se vysušuje (za použití elektřiny). Ten byl ale tuším drahý.
Ivana
Rozpadlík & Sponzor serveru

Příspěvekod Baca » 25.04.2014 19:00

Hmm, takze smrdi aj separacny pilinak ?? (moc do zbernej nadoby a sracky sa zasypu pilinami)
Baca
VIP

Příspěvekod DanBlack » 01.05.2014 22:25

JOKE
Separační WC je vhodné jen pro lidi s pevnou stolicí...co když dostaneš hnačku? :moon
/JOKE
DanBlack
Sponzor serveru

Příspěvekod Michal S. » 04.05.2014 16:46

Od ledna 2014 mám kompostovací vynášecí záchod, který jsem si dal k narozeninám. Původně jsem si ho chtěl dělat sám, ale po vánocích jsem byl líný, tak jsem si ho objednal a dobře jsem udělal, protože bych netrefil objem shromažďovací nádoby. Záchod mám za plentou v dílně, oddělenný dveřmi od hlavní chodby, kterou chodí všichni do domu ( i návštěvy)., používám ho hlavně já, občas žena. Pubertální synové opovrhují (ale tím pádem se o tom neodvažují před nikým zmínit, že NĚCO TAKOVÝHO MÁME DOMA!!! Záchod nesmrdí, pokud se o něj dobře staráte. Není separační, míchá se moč a hovna, zasypává se pilinama (ne hoblovačkama). Je nutné udržovat na povrchu pokud možno suchý pilinový zásyp. Pak to nesmrdí. Na začátku eventuálního smrdění je průsak moči pilinami. Začnete cítit pach moči s pilinami (něco jiného než klasická kadibudka - ta smrdí jak ventra), pak opět zasypat pilinami. Musíte to mít vychytaný, pak si nikdo ničeho nevšimne. Vynáší se na kompost a překryje slámou a na to něčím těžším (třeba organickým odpadem z kuchyně nebo plevelem z pletí záhonu).
Ideální velikost shromažďovací nádoby je 30l. 20l nakadíte moc rychle a musíte často vynášet, 40l se už těžko vynáší.
;)
Michal S.
Sponzor serveru

Příspěvekod Ivana » 25.11.2014 19:52

Baca píše:Hmm, takze smrdi aj separacny pilinak ?? (moc do zbernej nadoby a sracky sa zasypu pilinami)

Byl to piliňák, moč tam neseparovali. Byl tam prostě takový "odér", v té místnosti a trochu i kolem. Smrdí to jinak než h****o v lese a ty chemický smrdějí zase jinak nepříjemně.
Ivana

Příspěvekod Fabulous » 25.11.2014 20:00

Tři roky jsem v novém domě shitoval do chemického hajzlíku. Ve finále jsem splachoval jen čistou vodou. Smrad byl chvíli jen při otevření otvoru a oplachu. No a pak byl jednou za cca 10 dní zážitek s vyléváním "kejdy". To chtělo dělat v prudkém větru s konví vody, kterou se opláchly závity výlevky. No a na vylitém dnes roste trávník jako nikde :)
Fabulous
Administrátor

Příspěvekod sigmark » 25.11.2014 23:02

nemá zvláštní barvu?
sigmark
VIP

Příspěvekod Fabulous » 25.11.2014 23:57

Jo. Zelenou :mrgreen:
Fabulous
Administrátor

Příspěvekod Ivana » 27.11.2014 18:44

Anebo modrou. Záleží na značce. Smrději mi obě.
Ivana

Příspěvekod Lombard » 04.01.2017 13:14

Péče o zdroje pitné vody bude nutně zahrnovat vypořádání se s otázkou splachování shitů vodou. I kdyby ne pitnou, čištění té kontaminované bude problém, stejně jako její prosaky. Suchý záchod má budoucnost!
Docela jsem si početl v odkazech k úvodu vlákna, doporučuji! Záchod je třeba vnímat v širším kontextu a ne vytrženě jako "dal bych si ho teď do panelákového bytu"?
Je užitečné se v podobných úvahách vrátit ke kořenům byť našich CHA-CHA rodičů (chataři, chalupáři), protože to je, nebo bylo české unikum a pro PA slušný náskok v rozvoji improvizací, včetně těch toaletních.
Vraťme se na chalupy, podpořme venkov, začněme znovu experimentovat a své zkušenosti sdílet na tomto fóru.

Mám separační kadibudku, nelevné švédské prkýnko odvádí moč hadicí stranou (mám kompostovací jámu vedle WC, a tam to crčí do posekané trávy). Pod dírou... mám prostě lavor s navrtanými otvory po obvodu cca 2cm nad dnem (všetečnost, kdyby tam snad nějak něco nateklo, aby pevná složka nebyla dlouho ve vodě). Lavor není v žádné jámě, je prostě v bedně pod sicem, zezadu dvířka a pohodlné vyndavání (lavor s úchopy). V provozu od května 16, pravda, spíše nárazově, ale hromádka se spíše zcvrkává, žádné vylévání á týden.
Ano, je to formát kadibudka, takže ne interiérové WC, ale nějak se začít musí.
Hovnu zdar, jdu se juknout do sekce s kompostem...
Lombard

Příspěvekod Heike » 04.01.2017 19:33

Lombard: Pokročilejší verze je děrovaná trubka vedoucí pod terénem, tzv. trativod. Jediná vada na kráse tohoto osvědčeného zařízení je, že je to zakázané.
Heike
VIP

Příspěvekod K4cer » 05.01.2017 0:33

Důležitý je to voddělení tekutý a pevný části - spolu to produkuje daleko víc smradu než je součet smradů voddělených složek.

První je nutno odvádět tak, aby nedošlo k postupné kontaminaci blízké studny - to je jeden z důvodů proč ne trativod.

Druhá část se do značný míry rozloží a zbytek vyschne, jde tomu pomoct občasným prosypáním pilinama pokud sou k dispozici (nebo kočkolitem třeba). Zbytek se jednou za čas může vynést a zakopat někde kde nepřijde do styku s jedlejma rostlinama (myslím že kvůli přenosu tasemnice a podobnejch radostí, nebo tak něco), ale není to nutný, v hliněnný jámě se to redukuje samo na naprostý minimum. Tohle je výsledek pozorování za iks let pobytu na různejch chatách a pod., zachytávat do lavoru sem nikdy nezkoušel.

V bytě/domě by šlo použít velkou konev na mléko nebo podobnou plastovou nádobu s víkem.
El sueño de la razón produce monstruos
K4cer
VIP

Příspěvekod venca_h » 29.01.2017 22:40

Přemýšlím o zrušení staré kadibudky na chatě a nahrazením separační nebo pilinovou. Jen bych potřeboval vymyslet likvidaci. Chata je u řeky, záplavový území, kompostování nechci ( a) není co hnojit, b) představa, že by to odnesla voda se mi moc nezamlouvá), zakopávat do země taky není úplně možné ( celkem frekvence, řeka, terén ).
Jak to legálně a ekologicky likvidovat ? Chata se využívá 2-3 týdny v létě a pár víkendů tzn. žádný velký objem. Stávající řešení je 20 let staré a dosluhující - betonová jímka o prosaku si nedělám iluze, loni vyčerpána kapacita až povolí mrazy tak musíme vybrat a zase co s tím ... Dík za rady ..
venca_h

Příspěvekod proforma » 30.01.2017 8:09

Starou kadibudku nerus, novou uz nepostavis! :-)

My mame jeste puvodni kadibudku, necelych 200 let :-) Chalupa obyvana 3/4 roku v roce. Kadibudka system "to nech lezet" :-) Uplne v pohode staci, kdyz se na to jednou za 2-3 tydny vyleje nejaky bakterialni urychlovac rozkladu (driv se to jmenovalo Latrin, ted je neco noveho) a uklizet se nemusi nic. "Podlaha" kadibudky je vyspadovana do byvaleho hnojiste, nyni osazeno psim vinem, ktere kryje kadibudku a byvaly "servisni" otvor. Vino roste jak z vody :-) a starost s tim zadna.
Deus Omnipotens! Tohle snad neni mozne ani u nas v Bavorich!
Ma-li problem reseni, neni treba se znepokojovat. Nema-li reseni, starosti nepomohou.
proforma
VIP

Příspěvekod venca_h » 30.01.2017 14:36

Jenže ta kadibudka byla povolená pouze dočasně,po dobu stavby ( před cca dvaceti lety). Takže černá stavba. Je to spíš o tom, že se někdo začne starat ... Prostě je na místě vymyslet jiné řešení. Takže zpět k otázce - kam tento druh odpadu legálně vyvážet v menším objemu?

Jo něco na urychlení rozkladu se tam lilo, bez velkého úspěchu.
venca_h

Zpět na Hygiena a zdraví