Peruánské byliny

Peruánské byliny

Příspěvekod J-e-n-n-y » 21.10.2016 12:57

Procházela jsem fórum a nikde jsem nenašla téma, týkající se peruánských bylin. Já sama mám výbornou zkušenost se Sangre de drago (dračí krev) a teď na imunitu doma používáme od podzimu Camu camu, které má údajně 30-60 x více vitamínu C než je v pomerančích. Tak uvidíme, zda se přes zimu osvědčí.

Máte někdo s peruánskými bylinami také dobrou zkušenost?
Na internetu jsem narazila i na takový "herbář" peruánských bylin, kde jsou popsány jednotlivé byliny, jejich účinky, použití, recepty atd. http://www.herbarperuanskychbylin.cz/

Pro vaši představu kopíruji info o Sangre de drago:
Croton lechleri je strom dorůstající výšky 10-20 metrů, v horní části je koruna silně rozvětvena. Roste v Andách na stráních úvozů, v tropických lesích horního toku Amazonky i v nížinách, ve výškách od 300 do 2.000 m.n.m.
Místy tvoří malé lesy. Červeno-šedavá kůra s bílými skvrnami je hladká a po naříznutí vytéká tmavočervená pryskyřice.
Listy má velké (12-30cm dlouhé), světlezelené, srdcovité, pokryté tenkými chloupky. Četné květy barvy zeleno-bílé až jantarové tvoří hroznovitá seskupení.

Plody jsou malé, kulaté, červenavé, pokryty chloupky, pukající semena jsou hladká, měkká, tvarem připomínající draka.
Ve fytoterapii se používá kůra, listy, větvičky a pryskyřice.
Pryskyřice sangre de drago má silné vlastnosti svírající a je tedy využívána proti průjmům. Použita vně usnadňuje hojení ran.
Za svůj název "Dračí krev" vděčí tento strom tvaru semen a barvě pryskyřice, která připomíná krev.

SANGRE DE DRAGO - ÚČINKY: silné účinky antivirové, antibakteriální, protiplísňové, hemostatické, protinádorové, protistresové a tonizující. Posiluje imunitní systém a napomáhá regeneraci organizmu.

Z mnoha různých látek, které Sangre de Drago obsahuje, je důležitý taspin – alkaloid s účinky hojivými, protizánětlivými a antibakteriálními, mající vliv na hojení ran a chránící žaludeční sliznici. Další složky působí protivirově, a proto je užívání doporučeno v případě viróz dýchacích cest, oparů a virových zánětů jater typu A a B. Rovněž při průjmech (různého původu) a jako pomocný prostředek při AIDS. Je nenahraditelným pomocníkem v každé domácí lékárničce.

Sangre de drago patří díky svým obsahovým látkám a jejich účinkům k nejprozkoumanějším rostlinám z Peru.
Již od šedesátých let minulého století probíhají výzkumy na předních univerzitách po celém světě.
Z pryskyřice byly izolovány látky SP-303 (užívané při léčbě průjmů při onemocnění AIDS a při léčbě průjmů spojených s cestováním) a Taspin (vykazuje protizánětlivou aktivitu a hojí rány [topická aplikace]).
Obsažené látky brání dalšímu rozvoji nádorových buněk.

OBSAŽENÉ SLOŽKY: alkaloidy - taspin, betanin, flavolany - gallokatechin, katechin, epikatechin, epigallokatechin, proanthocyanidiny - katechinové, epikatechinové, gallokatechinové, galloepikatechinové, proanthocyanidiny oligomerické - solutaridin, alfa-kalakorin, SP-303, eterické oleje - borneol, kalamol, kamfen, eugenol, D-limonen, mircen, fenoly a jejich sloučeniny - kyselina galová, steroidy - sytosterol, sytostenon, katechiny, nenasycené mastné kyseliny, taniny, metylotymol, množství pigmentů.

V Peru je pryskyřice používána vnitřně i vně. Vnitřně při léčbě nádorových onemocnění, vředovém onemocnění žaludku a dvanáctníku (dvanácterníku), anemii, cukrovce, hepatitidě A i B, zánětech tenkého i tlustého střeva, Crohnově chorobě, průjmech, nadýmání a trávících problémech. Pomáhá zvýšit imunitu organizmu. Je úspěšně používána při léčbě leukémie a je součástí protinádorových kúr.
Rozředěná ve vodě se používá k výplachům dutiny ústní při zánětech dásní, po extrakcích zubů, ke kloktání při angínách.Vně je užívána při bércových vředech, k regeneraci poškozené pokožky při poraněních, popáleninách apod., při hemeroidech.

TRADIČNÍ POUŽITÍ V LIDOVÉ MEDICÍNĚ:
vnitřně při:
► nádorových onemocněních, leukémii, AIDS
► vředové chorobě žaludku a dvanáctníku
► zánětech tenkého i tlustého střeva, Crohnově chorobě
► virových zánětech jater typu A, B a C
► cukrovce
► průjmech
► trávících problémech a nadýmání
► anemii
► pásovém oparu
► virovém zánětu dýchacích cest
► zánětech hrtanu, mandlí a dutiny ústní
► tuberkulóze
► chřipce a angíně
► revmatismu - pomocně
► prevenci arteriosklerózy
► proti Herpes simplex viru typu 1 a 2, syncytialviru (RSV), influenza A viru
► pomáhá předcházet skleróze tepen

vnější použití:
► zastavuje krvácení, chrání před infekcí a urychluje regeneraci tkáně
► k potírání oparů, bércových vředů, popálenin, pokousání hmyzem
► hemeroidech
► proti dermatofytickým plísním
► jako prostředek urychlující hojení ran, popraskané kůže a vředů
K vnějšímu použití se aplikuje na předem desinfikovanou ránu.

ZPŮSOB POUŽITÍ: kapky rozředěné ve vodě nebo ovocné šťávě pít nalačno, max. 20 kapek denně.
Vzhledem k tomu, že živice je čistá a neředěná, k této dávce se dochází postupně, zvyšováním denní dávky o 2-3 kapky.
Dávkování je individuální, podle snášenlivosti.

Ke kloktání a výplachům: 5 kapek rozředit v 1/2 dcl vody.

K vnějšímu použití:
jednou kapkou potřít očištěné poškozené místo na pokožce (před aplikací Sangre de Drago je nutno ránu dezinfikovat) nebo připravit koupel s 20 kapkami živice.

UPOZORNĚNÍ:
Přestože klinické testy neprokázaly vedlejší účinky, není doporučeno Sangre de Drago podávat těhotným a kojícím ženám.
Rovněž překračování doporučených dávek může vést k zácpám a oběhovým potížím.
Kapky přechovávejte dobře uzavřené, na chladném a temném místě.
V případě zaschnutí neřeďte vodou, pouze etylalkoholem.

Nestor peruánské fytoterapie, páter Edmund Szeliga doporučoval pryskyřici Sangre de drago jako nedílnou součást všech proti nádorových kúr.
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
 
Příspěvky: 443
Registrován: 26.03.2015 8:56

Re: Peruánské byliny

Příspěvekod kregan » 21.10.2016 13:26

Žvýkání listů Koky na vysokohorskou nemoc opravdu zabírá :yes

Jinak osobně dovozu do ČR nevěřim. Buh ví odkud to pochází, jak je to starý a co se s tim během sklizně, zpracování a cesty dělo. Pokud to člověk koupí na místě, tak je zas velká pravděpodobnost, že se z toho vzhledem k nedostatku hygieny prodejců podělá. Taky si myslim, že trávení a imunitní systém českého člověka je nastavenej na český plodiny.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
 
Příspěvky: 1791
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Peruánské byliny

Příspěvekod janek » 14.02.2017 23:41

Nevím teď, jestli Maca patří taky mezi peruánské byliny (mám pocit, že ano), ale už léta si ji kupuji na podporu energie a potažmo i libida. Nejvíce se mi osvědčila Bio Maca, ale ta je poměrně drahá. V porovnání s tím, co si normálně koupím v lékárně byl ale její účinek zřetelný. Macu doporučuji vyzkoušet všem, kdo se cítí bez energie, v depresi, letargii a podobně.
janek
 
Příspěvky: 1
Registrován: 14.02.2017 23:37

Re: Peruánské byliny

Příspěvekod Druid » 16.02.2017 6:04

Macou se cpala kolgině z práce a bylo s ní pak k nevydržení... :D Takže minimálně ten účinek na libidlo tam bude.
Druid
 
Příspěvky: 16
Registrován: 26.11.2016 10:46

Re: Peruánské byliny

Příspěvekod Ivana » 16.02.2017 11:35

Na (ženské) libido zcela stačí jetel luční, natrhaný na louce za barákem, na to není potřeba uvalit bezmála sedm stovek (za 300 g) za macu.

Do jisté míry zájem o "cizí" léčivé rostliny chápu, ale na druhou stranu si myslím, že je z mnoha hledisek (nejenom finančního, ale třeba i těch, co zmiňuje Kregan) daleko lepší strategií naučit se znát to, co roste kolem. Opodstatnění to má spíše v ojedinělých případech - například adaptogeny, které u nás v přírodě nerostou.
Ivana
Rozpadlík & Sponzor serveru
 
Příspěvky: 364
Registrován: 24.04.2012 11:49
Bydliště: Brno

Re: Peruánské byliny

Příspěvekod J-e-n-n-y » 17.02.2017 13:21

Já mám výbornou zkušenost se spirulinou (beru skoro denně od října). Její pravidelné užívání je takový univerzální přírodní způsob, jak do těla dostat vitamíny, minerály, antioxidanty, esenciální mastné kyseliny atd.... neskutečně se mi zlepšila po jejím užívání imunita, mám i více energie, zmizely některé zdravotní problémy.

Teď přes zimu jsme celá rodina užívali několikrát týdně i Camu camu (přírodní zdroj vit.C, až 60x více céčka než v pomerančích) a klepu klepu na dřevo, žádná viróza, nachlazení, chřipka... všichni kolem lehli a my jsme fit ;)

Samozřejmě nejradši mám naše české bylinky, jen mám pocit, že nic z našich bylinek nemá takovou sílu. Možná to bude tím prostředím, kde spirulina roste nebo dostatkem sluníčka, kdo ví. Na mně to prostě funguje a na rovinu, lépe si objednat každý měsíc přírodní doplňky za cca 200-300 Kč, než tyto peníze utratit za chemii, ATB a "jedy" v lékárně. Ani ty syntetické vitamíny v lékárně nejsou dobré a při dnešním způsobu pěstování ovoce a zeleniny si nedělám iluze, že mají v sobě spoustu vitamínů. Je to třeba někde dohnat. Až budu mít na zahradáce více svého "bio" ovoce a zeleniny, tak možná nebudu spirulinu a camu camu vůbec potřebovat, zatím jsem ale ráda, že něco takového na trhu je :-)

Však zkuste a uvidíte sami ;) Taky je asi důležité zvolit kvalitní produkt, ne všude asi budou byliny v top kvalitě, GMO free atd. Pokud by měl někdo zájem, tak ráda doporučím značku, ale nebudu tady dělat reklamu na fóru. Pište prosím radši do zpráv :-)

EDIT: Sangre de drago používám s úspěchem už roky- na opary, afty, desinfekci, na drobné popáleniny, odřeniny atd., ke kloktání, občas vypiju i pár kapek ve vodě, ale moc mi to tedy nechutná, ale je to účinné :-D. Myslím si, že má své místo v každé domácí lékárničce.
Naposledy upravil J-e-n-n-y dne 17.02.2017 13:35, celkově upraveno 1
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
 
Příspěvky: 443
Registrován: 26.03.2015 8:56

Re: Peruánské byliny

Příspěvekod J-e-n-n-y » 17.02.2017 13:26

janek píše:Nevím teď, jestli Maca patří taky mezi peruánské byliny (mám pocit, že ano), ale už léta si ji kupuji na podporu energie a potažmo i libida. Nejvíce se mi osvědčila Bio Maca, ale ta je poměrně drahá. V porovnání s tím, co si normálně koupím v lékárně byl ale její účinek zřetelný. Macu doporučuji vyzkoušet všem, kdo se cítí bez energie, v depresi, letargii a podobně.


Ano patří :-) http://www.herbarperuanskychbylin.cz/maka-maca
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
 
Příspěvky: 443
Registrován: 26.03.2015 8:56

Re: Peruánské byliny

Příspěvekod ada » 03.05.2017 20:17

Ahoj, z peruánských bylinek znám samozřejmě uňu de gato, a maku - černou i normální, ale nejvíc na mě působí Pasuchaca, měla jsem trochu zvýšený cukr a po ní to mám úplně fajn. Hlavně cítím, že když je mi třeba špatně po jídle, nebo když se nacpu sladkým ( sladký je zdravý, to musí bejt) - tak si dám Pasuchacu a hned se cítím lehce a fajn. Z mak mi sedí víc ta černá, chutí, ale i víc účinkem. Když si jí dám, dodává energii, cítím, jak se rozproudí krevní oběh až do prstů u nohou. Jen se musí opatrně a spíš míň, je hodně silná a když to člověk přežene, pak může být trochu podrážděnější.
ada
 
Příspěvky: 2
Registrován: 03.05.2017 20:08

Re: Peruánské byliny

Příspěvekod ada » 03.05.2017 20:19

Jo a teď jsem si zrovna objednala pěknou zásobičku černý maky i pasuchaky, kdyby někdo sháněl - můžu se podělit, vyjde to o trochu levněji než normálně. Ahoj
ada
 
Příspěvky: 2
Registrován: 03.05.2017 20:08


Zpět na Hygiena a zdraví

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků