Léčit, nebo nechat na přírodě

Léčit, nebo nechat na přírodě

Příspěvekod Zorge » 16.05.2018 14:50

Dobré odpoledne. Toto vlákno zakládám na popud mé ženy. Pokud tu něco podobného je,tak se omluvám a prosím admina o patřičný zásah.


Místní se v jiném vlákně shodli, že přežít nějaký tvrdý rozpad je možné pouze v komunitě. Za předpokladu, že v komunitě nebude platit moje-tvoje, ale naše, komunity tak mám něco k zamyšlení.
Žena je diabetik, nemocná štítná žláza, celiakie, alergie na některé potraviny a v létě jí našli cronovu nemoc.
Ona sama sobě prý optimisticky dává v pa době týden. Já jí řekl že se komunita v rámci možnosti postará. A ona bohužel trefně odpověděla proč by měla? Když to zevšeobecním. Na jedné straně bude 70ti léty vitální chlap, kovář-borec, a na druhé žena, která potřebuje nějaký režim, dietu atd a která krom domácnosti a třeba výchovy děti moc práce nezastane. A oba jsou diabetici a inzulínu je tak málo... Kdo ho dostane? Kdo to rozhodne? A když bude i na pa dobu málo jídla? Nebo si bude moci komunita dovolit být až tak solidární a starat se o oba? Nebo se o ženu bude muset postarat příroda?
Zorge
 
Příspěvky: 62
Registrován: 29.09.2013 14:30
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Léčit, nebo nechat na přírodě

Příspěvekod Patrol » 16.05.2018 15:29

Základem asi bude to, že aby jste v PA době přežili v nějaké komunitě, musíte si tu komunitu nejdříve vytvořit. Rodina, přátelé, sousedi, ...to jsou lidé kolem vás a s nimi se stýkáte a prohlubujete vazby již dávno. Pokud by nějaký průšvih nastal, bude hodně záležet, jak tato komunita je schopna v krizové situaci reagovat a řešit problémy. To, jestli vám budou ochotni poskytnout nějaké léky, které mají navíc, bude záležet právě na tom, jak hluboké vazby s nimi máte. Čekat až to praskne a pak hledat nějakou komunitu, a spoléhat na to, že mi dají své léky je naivní.
Co se týká léků, tak bych se spíše snažil vytvořít si sám zásobu, kterou jsem schopen obnovovat(dle expirace) na co nejdelší dobu.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Patrol
 
Příspěvky: 421
Registrován: 24.08.2015 13:38

Re: Léčit, nebo nechat na přírodě

Příspěvekod Rafael » 16.05.2018 17:37

Nemusí se vůbec uvažovat v tom směru o nějaké PA době, stačí se podívat kolem sebe:
Kolik lidí, kolik rodin v dnešní nebo dobách nedávno minulých, se dokázalo postarat o své nejbližší?
Málokdo až nikdo!!!
Domovy důchodců, hospice, co nejvíce prodlužování jejích pobytů v nemocnicích apod...
(A přitom vím z vlastních opatrovnických zkušeností jak takoví lidé ocení domácí péči svých blízkých a jak rychle se doma vzpamatovali a ožili po návratech z nemocnice odkud jsme si je sice vyzvedli vyléčené a po nezbytných život zachraňujících zákrocích, ale jinak ve velmi žalostných stavech.
*
Pro PA dobu bych si proto nedělal v tom směru žádné iluze...
*
A čistě teoreticky, od klávesnice, tlachání, a vzhledem k mému aktuálnímu zdravotnímu stavu bych se v PA době a takové nějaké podobné situaci, asi snažil se zabít sám abych nezatěžoval komunitu...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Rafael
 
Příspěvky: 341
Registrován: 07.12.2017 17:26
Bydliště: Valašské království

Re: Léčit, nebo nechat na přírodě

Příspěvekod Kapo » 16.05.2018 19:11

V riadnej PA dobe bude dosť ženských, čo ti dajú svoje srdce za konzervu fazul ...takže treba hromadiť fazule. :lol:

A prepér-romantik by mal okrem zásob fazulí aj dačo naštudovať o alternatívnej liečbe a samozrejme mať aj potrebné zásoby daných liekov, ako už hlopi predo mnou poznamenali. ;)
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Uživatelský avatar
Kapo
 
Příspěvky: 829
Registrován: 10.04.2012 11:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Léčit, nebo nechat na přírodě

Příspěvekod Zorge » 16.05.2018 19:18

To Patrol. Léky samozřejmě syslime, akorát doktor nechce nebo nemůže napsat recept na víc jak x balení za y času. Vlastní komunita je problém, protože když nakousnu toto téma a fórum tak jsem za cvoka a všichni tady taky :roll: . Manželku přesvědčilo, když nám v zimě zdechlo auto a mi asi v minus osmi tri hodiny čekali na odtáhl. Auto netopilo a byla fakt zima. Žena panikařila co budem dělat a já v klidu začal tahat liháč, vodu,čaj, řeku atd a najednou už ani já ani ostatní tady nejsme blázni. Takže mi zatím nezbývá než spoléhat na komunity co vzniknou v průběhu...

To Rafael. Já jsem asi výjimka. Svatba byla sice před měsícem, ale o nemocích víme dlouho a to starostovo "v dobrém i ve zlém, ve zdravý i nemoci" beru sakra vážně. Když to beru cinicky tak můžu říct že já jí nezastřelím. A jsem připraven se v nemoci postarat o kohokoliv z rodiny. Jak jen budu moc a jak zaměstnavatel dovolí. Jinak mas asi ve všem pravdu,. Je rozdíl jestliže dá rodina dědulu do domova důchodců, protože to pro něj bude lepší, nebo proto aby měli klid. A ideálně se za ním jet podívat na návštěvu čistě náhodou když bere důchod. Jinak tvůj názor je tedy takový že lidé jako moje žena budou mít v pa dost malé šance? Já si bohužel myslím něco podobného, ale věřím že šance je vždy.
Zorge
 
Příspěvky: 62
Registrován: 29.09.2013 14:30
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Léčit, nebo nechat na přírodě

Příspěvekod Lumberjack » 16.05.2018 21:37

Bude to znít drsně, ale tvoje žena je se svým názorem realista. Jak píšeš, je i v dnešní době problém nasyslit zásobu léků. V případě průseru bude možnost sehnat léky skoro nulová, protože potraviny,léky a zbraně lidi z obchodů a skladů vyrabují jako první. Takže to nebude ani tolik o ochotě se postarat o svoje nemocné, ale o možnostech.
Něco jiného je nasbírat bylinky na krkobol a něco jiného sehnat inzulín, nebo antibiotika. Prostě drsná realita bude neskutečná úmrtnost a přežití jenom zdravých a silných. Vymoženosti dnešní medicíny, která dokáže udržet při plnohodnotném životě lidi, kteří jsou těžce nemocní budou v nenávratnu a lidi budou umírat i na ,,prkotiny" jako otravu krve, záněty slepáku ..... natož pak kardiaci, cukrovkáři a podobně nemocní.
Zní to drsně, ale tvoje žena má pravdu. Přežít dokáže jen tak dlouho, dokud jí vydrží léky.
Lumberjack
 
Příspěvky: 41
Registrován: 28.01.2016 20:25

Re: Léčit, nebo nechat na přírodě

Příspěvekod Annele » 17.05.2018 19:26

Spousta leku, vcetne inzulinu, se da vyrobit. Je to ovsem velmi slozite a pravdepodobne se to nepovede.
Pokud k rozpadu dojde, muzete to vyzkouset jako posledni sanci, ale nejspis to dopadne tak, jak predpovida tvoje zena.
Annele
 
Příspěvky: 203
Registrován: 07.04.2013 14:20

Re: Léčit, nebo nechat na přírodě

Příspěvekod Zorge » 17.05.2018 19:54

Konkrétně cukrovka třeba se údajně nechá trošku korigovat pomoci stravy,ale jinak to vidím bledě.
Zorge
 
Příspěvky: 62
Registrován: 29.09.2013 14:30
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Léčit, nebo nechat na přírodě

Příspěvekod Fantozzi » 18.05.2018 6:27

Je nekolik typu cukrovky, ale u urciteho typu to bez inzulinu nepujde. Doporucuji knihu "Vteřinu poté" kde je tato situace popsána.
Fantozzi
 
Příspěvky: 54
Registrován: 13.03.2016 17:27

Re: Léčit, nebo nechat na přírodě

Příspěvekod golem » 19.05.2018 18:01

"Příběh paní Evy Saxlové (1921, Praha – 2002, Santiago de Chile) je pozoruhodný. V roce 1940 jako Židovka uprchla s manželem Viktorem z nacisty okupované Prahy do čínské Šanghaje, kde zjistila, že trpí diabetem. Další okupace, tentokrát japonská, jí po čase uzavřela přístup k inzulinu, a tak se s mužem nakonec rozhodli, že jej budou připravovat sami. V amatérských a válečných podmínkách jej vyprodukovali tolik, že udrželi naživu celou šanghajskou diabetickou komunitu. Po válce manželé Saxlovi přesídlili do USA, kde paní Eva mj. pracovala pro Americkou diabetickou asociaci a neúnavně se angažovala ve prospěch dětských a mladistvých diabetiků."
Celý článek zde: https://www.tribune.cz/clanek/15912
golem
 
Příspěvky: 550
Registrován: 14.01.2011 2:36

Re: Léčit, nebo nechat na přírodě

Příspěvekod Zorge » 20.05.2018 9:53

Mno pěkně. Ono vážně jde asi všechno když se chce. (To se mistr v práci nesmí dozvědět). Mi to nevzdáme a budeme pátrat a doufat dál.
Zorge
 
Příspěvky: 62
Registrován: 29.09.2013 14:30
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Léčit, nebo nechat na přírodě

Příspěvekod PeFi » 16.06.2018 17:24

Zorge píše:Konkrétně cukrovka třeba se údajně nechá trošku korigovat pomoci stravy,ale jinak to vidím bledě.


Ono se toho pomocí stravy a doplňků dá korigovat poměrně hodně, bohužel v ČR je tato cesta velmi rychle označena za šarlatánství a tmářství. Korigovat se to dá dokud se nenasadí léky, které mají charakter vyhánění čerta ďáblem.
Další ránu tomu nasazují tím, že sice zjistí, že něco nefunguje jak by mělo (např štítná žláza), ale absolutně nepřemýšlí čím je to způsobeno. Přitom celá řada biochemických regulačních smyček je probádaná a dá se jít po příčinách problémů.
Konkrétně v našich končinách spoustě lidí chybí jód, selen, bór, zinek, ale místo toho, aby se hledaly a řešily deficity a výživové disbalance (často způsobené třeba dlouhodobým stresem), tak se podávají léky, které sice degradaci zastaví nebo zpomalí, ale málokdy vyléčí.
PeFi
 
Příspěvky: 187
Registrován: 15.03.2014 13:01


Zpět na Hygiena a zdraví

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 1 návštěvník