Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod Jenda » 03.09.2015 5:48

Patrol píše:Bydlím pod kopcem, takže moc ideální podmínky pro stacionární radiostanici nemám.

Přijde na to. Pokud to není vyloženě zářez mezi dvěma příkrými skalami, 80 a 40m by projít mohlo.

Patrol píše:Navíc pasivní přijmač není nijak zaměřitelný

Paranoia: z některých superhetů prosakuje mezifrekvence. Není to o tom že by za tebou přišel ČTÚ že rušíš, ale když po tom někdo aktivně půjde (válka a zákaz poslouchání zahraničního rozhlasu), tak tě může dostat.

bacil píše:Hodně loví lidi s dovezenýma CB, kdy vysílají mimo povolené kmitočty v ČR

Proč to někdo dělá (dokonce schválně)? Chápal bych to kdyby na CB bylo tak přeplněno že nejde najít volný kanál, ale dneska se volno najde snadno.
Jenda
 
Příspěvky: 275
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod dako » 03.09.2015 7:49

Co se týče toho tzv. pasivního přijmače, to uz je takova vyžší paranoa. Příjmač, ve kterém by skutečně žádný oscilator neběžel musí být v provedení pouze přimozesilující (bez zpětné vazby) s detektorem a to znamená pouze poslech AM a FM, ssb a cw vyzadují záznějový oscilator (BFO).
Superhet je v tomto připadě "bezpečný" přijmač, zpětné vyzařování mf do antény je nulové a v plechové odstíněné krabici je vyzařování mf sotva nekolik cm, co je vůbec alespoň trochu měřitelné.
Větší problém mužou napachát pravě audiony s "nasazenou" zpětnou vazbou, které do vstupniho laděného obvodu produkuji zázněj, které se antenou vyzáří.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
dako
 
Příspěvky: 124
Registrován: 02.10.2012 8:43
Bydliště: RTD

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod GOD » 03.09.2015 10:44

Do nedávna som považoval linkovú komunikáciu telefónmi za prežitú. ale v poslednej dobe sa stretávam z daleko väčším rušením a možnosťami rušenia ako v minulosti (širokopásmové plávajúce).
No a v prípade invázie susedného kmeňa by som rušičky nepodceňoval ako potencialne riziko obmedzenia komunikácie.
GOD
VIP
 
Příspěvky: 581
Registrován: 09.05.2012 10:18

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod bacil » 03.09.2015 10:49

Za komunistů se zjišťovalo co lidi poslouchají právě díky vyzařování toho stíněného oscilátoru superhetu na 455kHz.

Jednoduchá možnost odstínění rušiček je příjem magnetické složky pole a omezení směru rámovou anténou - tak se to za komunistů dělalo když rušili Svobodnou Ojropu.
Společnost již vykazuje všechny prvky fašismu včetné hledání názorových odpůrců a jejich eliminace.
bacil
 
Příspěvky: 1271
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod Foxy » 03.09.2015 11:53

bacil píše:Za komunistů se zjišťovalo co lidi poslouchají právě díky vyzařování toho stíněného oscilátoru superhetu na 455kHz.

Ne.

Rozhlasové přijimače mívaly téměř jednotně MF = 468kHz. A MF prakticky nevyzařovaly. Slabě vyzařoval nanejvýš oscilátor, ale i to bylo v praxi k ničemu. To až soudobá technika by si s tím snad poradila.

Co ale vyzařovalo skutečně silně a daleko, byl mezinosný kmitočet 6,5MHz (zvukový doprovod) tehdejších elektronkových televisorů. Vyzařování (rušení) bylo tak silné, že bylo možno zjišťovat provoz televisorů provozovaných bez koncese (televizních poplatků), aniž by bylo nutno vstoupit do bytu či domu. Podle některých publikací (Český - Rádce televisního opraváře) se tak prý i skutečně dělo.
Stejně intensivně ovšem vyzařovaly i koncové stupně řádkového rozkladu na kmitočtu 15625 Hz a jeho harmonických, mnohdy až ke krátkovlnným rozsahům. Jen o málo méně vyzařovaly dlouhé nestíněné spoje mezi obrazovým zesilovačem a kathodou obrazovky, podle obsahu přijímaného obrazu se měnící trsy harmonických se základem 50Hz vrčení snímkového kmitočtu - a opět až k rozsahu krátkých vln. Běžící sousedův televisor tak člověk jednoznačně zaregistroval i zcela nechtěně.

K rušičkám; zvláštní schizofrenií našeho stalinismu padesátých let bylo to, že zahraniční krátkovlnný příjem "ideodiversních" stanic byl sice tvrdě rušen a stíhán, přičemž však byly neustále vyráběny rozhlasové přijimače s perfektně fungujícími rozsahy krátkých vln (třeba Harmonie a její klony s rozestřeným pásmovým laděním).
Kvalitní krátkovlnné přístroje, tuzemské i z dovozu, byly běžně v prodeji později, a to po celou dobu provozu rušiček, až do jejich trapného konce.
Když je zle, je to vlastně fajn, protože by mohlo být i hůře.
Když už je tak zle, že horší už to být nemůže, je to vlastně fajn, protože pak už může být jen lépe.
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
 
Příspěvky: 480
Registrován: 13.10.2012 17:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod dako » 03.09.2015 12:52

baci:
Taky bych to tak videl, co pise Fox, z MF at uz 455 nebo 468kHz nebyla šance v rozumné vzdálenosti zjistit odposlech naladěného pořadu,to už by bylo jednodužši rovnou odposlechnout reproduktor z příjmače.
K rušičkám, to je jiná kapitola, a rozhodně "příjmem magnetické složky" se nic neodstiní.

Fox ma pravdu, řadkový rozklad elektronkových a pozdeji i polovodičových televizorů byl hodně slyšitelný rep. jejich VN trafa.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
dako
 
Příspěvky: 124
Registrován: 02.10.2012 8:43
Bydliště: RTD

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod Josef » 03.09.2015 13:34

Myslím, že Dikobrazovy úvahy o použitelnosti pásem a typů radiostanic jsou velmi dobré,
1. PMR v rámci vlastního pozemku, případně v rámce menší obce
2. CB mezi blízkými obcemi, mezi vzdálenějšími domy či čtvrtmi města, mezi domem a autem, mezi auty navzájem.
3. Krátké vlny jako dálkové spojení "spřátelených obcí" (tedy 1 stanice na několik menších samot či malých obcí mezi sebou vzájemně provázaných síbíčkem) se světem nebo jinými takto spřátelenými obcemi.
Vcelku to odpovídá i počtu radiostanic, které se vyskytují v tuto chvíli mezi lidmi a se kterými je možno počítat v okamžiku, kdy by např. došlo k přerušení mezinárodního obchodu.

Záměrně nehovořím o "dvoumetru". Pokud uvažujete o "dvoumetru", zapomeňte na to, že budou fungovat dnes běžně využívané převáděče. Už nyní je jejich financování problém. Často jsou v nájmu na lokalitách patřícím jiným majitelům a službám. Pracují jen díky obrovské obětavosti jejich správců a ti v ekonomicky špatné době budou mít úplně jiné starosti, než je držet vlastními prostředky v chodu. Navíc mnoho převaděčů má kromě přenosu hlasu mnohé nadstandardní funkce a provázanost s počítačem, což se projevuje na energetické spotřebě. Proto jsou ve valné většině závislé na elektrorozvodné síti a vzhledem ke spotřebě by nebylo snadné je 24h denně ukrmit fotovoltaickými panely. Ruční stanice na dvoumetr na direkt, tedy bez podpory převaděčů, případně bez podpory silných zesilovačů, bude mít jen o málo větší dosah než síbíčko, protože bude dost závislý na terénních překážkách a bude vyžadovat, aby lokalita vysílajícího byla nezastíněná. Totéž samozřejmě platí o ručních stanicích na "sedmdesátku" (433MHz).

Takže tam, kam už nedosáhne "síbíčko", ani "dvoumetr" přímým dosahem (direkt), přijde ke slovu "osumdesátka" (cca 3,7MHz LSB), případně omezeně "čtyřicítka" (cca 7,06MHz LSB). U "osumdesátky" se nemusíte bát, že bydlíte v nevhodné lokalitě, někde na dně úzkého údolí. Tato frekvence se (s anténou NVIS) dokáže vykopat z jakéhokoliv členitého terénu. Je vyzkoušené celostátní ba i mezistátní spojení ze dna propasti Macocha v Moravském Krasu a nemyslím, že by někdo z vás měl pro vysílání horší lokalitu než je tato díra. Ale na oplátku musíte u "osmdesátky" respektovat denní dobu, kdy je možné spojení (přes den cca od 9:00 do 15:00 to prostě nechodí).
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
 
Příspěvky: 1693
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod Foxy » 03.09.2015 15:19

Jelikož, jak Josef správně uvádí, přes den cca od 9:00 do 15:00 osmdesátka prostě nechodí, je na ní možno na krátkou vzdálenost s radioamatérským kamarádem (kamarádkou - nepodceňovat schopnost ženských!) nerušeně trénovat spojařské dovednosti a pilovat telegrafii.
Celé to může být pojato jako rodinná zábava, kdy člověk opráší historickou techniku (třeba dvě RM 31-T proti sobě) a udělá s nimi "bojovku".
Nebo je možno si sehnat (nejlépe postavit) QRP staničku a k ní přijimač schopný chytat A1/SSB.
Člověk tak získá i praktické zkušenosti se stavbou antén, protiváh a uzemnění; zjistí prakticky, co lze tak trochu ojebat a přes co naopak vlak nejede. Ono totiž praxi nic nenahradí.

Samozřejmě předpokládám, že to celé běží kryto radioamatérskou licencí. Na tyhle hrátky bohatě stačí i třída "Novice".
A děcka mohou páchat provoz "pod dohledem".

Jak na to lze nalézt na:
http://www.crk.cz/CZ/KONCEC#CO

Tož hodně zábavy :) :) :)
Když je zle, je to vlastně fajn, protože by mohlo být i hůře.
Když už je tak zle, že horší už to být nemůže, je to vlastně fajn, protože pak už může být jen lépe.
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
 
Příspěvky: 480
Registrován: 13.10.2012 17:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod dako » 03.09.2015 21:41

Foxy píše:Samozřejmě předpokládám, že to celé běží kryto radioamatérskou licencí. Na tyhle hrátky bohatě stačí i třída "Novice".
A děcka mohou páchat provoz "pod dohledem".


Pod dohledem, a také mezi PSK, JT65 a dalšími "pískacími" mody v segmentech určených pro QRP.

Tož tedy hodně té zabavy :)
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
dako
 
Příspěvky: 124
Registrován: 02.10.2012 8:43
Bydliště: RTD

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod Dikobraz » 07.09.2015 9:19

Josefe díky za doplnění, současné převaděče fungovat samozřejmě nebudou, ale pokud by byla potřeba, tak věřím, že se mezi vesnicemi, které se budou umět domluvit (mezi jejich radioamatéry) dokáže najít vůle si nějaké zprovoznit tak, aby to fungovalo. Solární panely, baterie (převaděč může fungovat jen hodinu 1x za den) a převaděč samotný se navíc dají i zamaskovat. Je asi zbytečné se pouštět do diskuzí kdo by je mohl zničit atd. - záleží od scénáře. Ale obecně by převaděče představovaly užitečný hardware, který by místní komunity mohly uživit.

Ještě bych doplnil, že u 40m a 80m je nesmírně výhodné používat telegrafii - i vzhledem k tomu, jak málo rozšířená dnes mezi veřejností je. Kódované zkratky pro jednoduchou komunikaci (u nás vše OK, potřebujeme lékaře, máme zboží na směnu, skupina několika desítek lídí táhne vaším směrem) by mohly odvést hodně muziky za málo peněz.
Dikobraz
 
Příspěvky: 45
Registrován: 01.09.2014 20:37

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod petr_ » 15.09.2015 20:18

Co třeba modemy na Iridium? Je to polovojenská satelitní síť, která se mimo jiné vyznačuje tím, že satelity dokáží komunikovat mezi sebou bez pozemního segmentu. Mimo jiné ji využívá armáda US.
petr_
 
Příspěvky: 4
Registrován: 15.09.2015 19:55

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod Count » 15.09.2015 21:18

Pokud máš konkrétní projekt, sem s tím. Jinak je to dle mého jen snění, podobné napichování na satelity pro GPS. Iridium je placená služba a v PA bude s takovými problém.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
Count
VIP
 
Příspěvky: 698
Registrován: 20.05.2015 18:11

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod Rainier Wolfcastle » 20.09.2015 15:16

Kupovali jste nekdo Baoefung přímo z Číny? Mohl bych poprosit odkaz na nějakého prověřeného prodejce?

Díky
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
 
Příspěvky: 1535
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod Artifex » 20.09.2015 18:05

Ebay, kdokoli, můžeš jít klidně dle nejnižší ceny... tam si tě nikdo nedovolí odrbat protože by přišel o pozitivní bodíky.
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
 
Příspěvky: 1040
Registrován: 26.03.2012 16:08
Bydliště: Brno

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod Rainier Wolfcastle » 20.09.2015 20:04

mel jsem sice v planu to brat nekde z aliexpressu, ale tam to bude asi podobne
Uživatelský avatar
Rainier Wolfcastle
 
Příspěvky: 1535
Registrován: 30.01.2011 14:33

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod Kocour » 20.09.2015 22:35

Petr_, Count et al.: existuje jeden zajímavý způsob komunikace, který je ze své podstaty nezákonný a jedná se o napichování satelitů, nicméně je alespoň technicky realizovatelný.

Existuje třída komunikačních družic ozbrojených sil USA, která byla postupně uváděna do provozu od 70. let a poslední byly vypuštěny někdy koncem 80. let, ale přinejmenším ještě nedávno dvě z nich stále sloužily. Jedná se o družice FltSatCom, z nichž jedna (FltSatCom 8) visí na geosynchronní dráze nad atlantikem a její výstup je ke slyšení i zde ve středu Evropy. Technicky je to poplatné době vzniku, takže se jedná o ničím neomezené FM převaděče vždy pro celou řadu kanálů šířky 25 MHz (a také jeden širokopásmový převaděč a několik úzkopásmových 5 MHz). Převaděč může stále sloužit svému účelu, protože prostě vše, co se do něj pošle uplinkem, se objeví na downlinku, ať je to prostá hlasová komunikace, nebo hlas s nějakým scramblerem (pravděpodobné hlavní použití v době vzniku systému), datový přenos, FAX atd.

Někdy v 90. letech kdosi v Brazílii přišel na to, že když na frekvenci uplinku zavysílá patřičnou anténou (která se dá postavit svépomocí), na downlinku ho slyší celá Brazílie. Jedná se o frekvence na horním okraji VHF, downlink okolo 250 MHz, uplink o něco výš, až skoro ke 300 MHz, takže se velice rychle rozšířily návody na up/downconvertery, které umožnily použít ke spojení běžné amatérské transceivery pro 2 m pásmo. Postupně se z toho stal téměř národní sport, akorát že to vadilo Američanům, kteří by na svých satelitech rádi vysílali sami. Brazilcům nahrávalo, že v Amazonii je spousta osamocených usedlostí, kde je obtížné přesně zaměřit původ vysílání. Jako vedlejší efekt bylo ovšem portugalštinu možné slyšet nejenom na amerických válečných plavidlech, ale i v půlce Evropy a Spojených států. Na Youtube je možné najít zajímavé nahrávky, které pořídili posluchači v Evropě. Američani si stěžovali u brazilské obdoby ČTÚ a v roce 2009 byli schopni dodat triangulací získané souřadnice pirátů. Brazilské úřady udělaly razii a bylo zatčeno přes 30 lidí, ovšem využívání FltSatComu 8 pokračovalo dál.

Stačí si naladit na poslech frekvenci 255.550 MHz FM a měla by se tam občas objevit portugalština. Sám jsem měl takové štěstí někdy před půl rokem se SDR donglem na zcela pofidérní anténu za oknem avšak s předzesilovačem. Asi byly zrovna nějaké skvělé podmínky šíření signálu. Normálně se používá menší parabolická helikální anténa. Ve vojenském provedení je patrabola skládací, asi jako deštník a místo textilu má kovovou síťku, z čehož je evidentní, že se nejedná o nějaký extra přesný výrobek. Také zaměřování antény na družici nemusí být zcela přesné, stačí přibližně odhadnout její polohu nad rovníkem na 72. stupni západně. Jestliže je zde družice slyšet, bude s velkou pravděpodobností schopna i přijímat uplink.

Z hlediska nouzové komunikace v rámci celé ČR to ovšem má jednu vadu - pokud by události pokročily tak daleko, že by zde neexistoval ČTÚ nebo by nebyl schopen vynutit svoji dozorovou funkci, mohla by mít o vysílání na těch pár kanálech zájem půlka Evropy.
Kocour
VIP
 
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 21:29

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod dako » 21.09.2015 8:38

Tak už druhý víkend mám postavený příjmač (2x NE602, nf konec s LM365)...taková klasika, která nezklame :) + cw vysílač, je to spiš jen oscilátor, výkon za filtrem jsem naměřil jen nějakých 0,3mW zkoušíme to s kamošem zatím jen přes ulici, na drátovku a použitelné to je. Mezitím samozřejmě pilně trénuju CW :). K TX ještě dodělám budič + konec s IRF510. U příjmače ještě musím pořesit stabilitu VFO, které cestuje.
Taky jsem zapřemýšlel nad podobu "rozpadlickych" znacek, viz jak jsem naznačoval výše, značky by mohly být ve formátu Rxy, kde R (.-.) je pevný znak (Rozpadlík, Radio, jak kdo chce) x - příslušnost kraje (A - Praha-město, S - kraj středočeský, M - olomoucký, B - brněnský, Z - zlínský, T - moravskoslezský atd. atd.) a poslední y - písmeno A - Z příp. číslo, třeba začátek přezdívky atd.
Příklad, RTD jako moje maličkost :)
Nikoho samozřejmě nechci nabádat, ale beru to především jako zpestření tréningu a taky si zase trochu zabastlím :)
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
dako
 
Příspěvky: 124
Registrován: 02.10.2012 8:43
Bydliště: RTD

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod dako » 01.10.2015 19:32

Předevčirem mi dorazil z ebaye klon oblíbené stavebnice RockMite http://www.ebay.com/itm/PIC-Version-8W- ... 2a57d70fef
Osadil jsem jen TX část, ta je stejná, se kterou jsem laboroval pred nekolika týdny. Bylo potřeba upravit výstupní filtr dolní propusti, především jsem neosazoval původní keramické kondy, ale ty nahradil kvalitnějšími foliovými kondy. Filtr mě ovšem potrápil, bylo dost problém dosáhnout rozumného průchozího útlumu. Nakonec jsem se vlezl do zhruba 0,6dB, výstupní výkon cca 4,8W. Samozřejmě na webu deklarových 8W je iluze, to by šlo dosáhnout jedině zvýšením napětí na koncovém tranzistoru. Rovněž čip PIC, který je klonem ve stylu PicoKeyer svou funkčnosti moc neoslovil a co nevidět ho nahradím PICAXEM 08-M2, který si naprogramuju podle svých potřeb vč. majákového modu. Výhoda předevšim je velice kvalitní tišták a velice jednoduché a nezaludné zapojení. Příjmačová část je přímosměšující NE602, vstupní obvod je řešen krystalem, což v tomto zapojení a provedení má své výhody. Celkově si myslím, že pro rozpadlíky telegrafisty je to nanět na dlouhé zimní večery.
Jinak, čekám z ebaye další zásilku a to rádio PIXIE
jako za 90,- vč. "šipingu" to jinak nemá chybu :), pravda, RX je tam řešen skutečně "rozpadlicky".

rm.jpg
klon RockMite
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
dako
 
Příspěvky: 124
Registrován: 02.10.2012 8:43
Bydliště: RTD

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod dako » 11.12.2015 17:50

Po delší době, udělal jsem pár testů v pásmu 60m v době dobrých podmínek viz. http://147.231.47.3/latestFrames.htm, jako "protistanice" výborně posloužily websdr v německu http://dj3le.spdns.de:8901/ a v Polsku http://websdr.sp3pgx.uz.zgora.pl:8902/ a výsledky výborné, až budou krystaly a hlavně trochu čas vyzkouším ještě 80m s Pixie.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
dako
 
Příspěvky: 124
Registrován: 02.10.2012 8:43
Bydliště: RTD

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod dako » 26.03.2016 10:26

Tak jsem se zase po dlouhé době dostal k experimentování na 60m s RM. Podmínky sice nejsou nic moc, na websdr v Evropě to moc slyšet nejde. Nicméně zkusil jsem zaexperimentovat s FeldHell mode, který se dobře hodí pro CW. Upravil jsem zdroják pro FeldHell Arduino (pro zájemce, ať mi napíšou do SZ) z
https://gist.github.com/NT7S/3a85c57af3808d14c390
Umožňuje přímé klíčovaní CW TX a přidal i CW jako identifikaci. Pro příjem stačí klasický ssb přijmač a jak je vidět na videu, stačí k repráku přiložit mikrofon a na PC spustit Fdigi s modem FeldHell a už to fičí.

http://ulozto.cz/xfJmyFpB/fh-mp4
(kvalita nic moc, ale nic lepšího jsem momentálně neměl po ruce)

FeldHell je velice dobrý provozní mod (který je skoro už zapomenutý), výhoda je, že je to klíčovací CW mod, nejedná se tedy o přímo digitální mod jako např. RTTY apod., ale tzv. fuzzy mod, PC je v tomto případě pouze "zobrazovač" nikoliv přímo dekodér.

Až se trochu vylepší podmínky tak tu postnu i jak to fičí na evropských websdrRX :).
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
dako
 
Příspěvky: 124
Registrován: 02.10.2012 8:43
Bydliště: RTD

PředchozíDalší

Zpět na Komunikace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník