Nevim jaka je presna zavislost, ale cim vetsi vykon, tim vic je samozrejme videt v prvni generaci i prisvit s vetsi vlnovou delkou. U prisvitu zalezi jestli clovek kouka na velikost/spotrebu nebo na to jeslti to je videt. 3W uz je sakra hodne takze to je videt i v prvni generaci, v druhy generaci to musi bejt jako kdyz noc se stane dnem a pro trojku spis nepouzitelny.
nextclick píše:On se nezničí spíš jen rychleji opotřebí. Když to zapneš ve dne bez ochranného víčka, tak vidění přežije jen si ubereš nějaké ty hodiny z životnosti.
Prostě koukat s tím do lamp, do ohně, do čehokoli jasného prostě spotřebovává chemické látky co uvnitř té elektronky zajišťují princip zesílení světla. Čím víc světla tím ubývá rychleji.
1) Poulicni lampy, ohen, svicka, celovka by tomu extra vadit nemely v rozumnem case (sekundy, sesitky sekund), ale nedoporucuju koukat schvalne. Jak pise nextclick, tohle ubirat zivotnost, protoze NV je delane na tmu a pokud do nej jde moc svetla, musi to elektronika vyrovnavat a dostava pomerne zahul. Jen dochazi k opotrebeni spise elektronicke casti zesilovace, opticka cast zesilovace tim moc netrpi.
2) Muzou bejt vsak zdroje svetla, ktery dokazou poskodit i optickou cast menice nebo delat smouhy, cary a body v obraze. Nejvetsi riziko je LASER, ten dela cary a spoty, muze i smouhy. Velkej zdroj svetla nebo delsi doba ve dne celel displej zacne jakoby zatemnovat nebo delat smouhy.
Ale zalezi na typu pristroje, nektere pristroje prvni generace maj ochranu ve stylu uplneho vypnuti, takze pri zapnuti ve dne nebo pro velkem zdroji svetla by se mely sami vypnout. Na LASER to ale imho nefunguje.