Kde a jak ušetřit

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.

Re: Kde a jak ušetřit

Příspěvekod sauerkraut » 20.06.2018 15:39

Do prace jsem:
- chodil pesky hodinu, nebo jel autem 5 minut; socka hodina a ctvrt (totalne to objizdela)
- chodil pesky 42 minut, nebo na kole 19 minut; autem to bylo 40-45, sockou taky
- jezdil na kole 50 minut; sockou to bylo na stejnou a autem pres centrum mesta taky
- jezdil autem za 13 minut, nebo chodil pesky za 45 minut; sockou se daly z tech 45 usetrit 3 minuty a zaplatit za ne jako za 83km v aute (od 113 tisic cisteho mesicne by se ty 3 minuty zacaly vyplacet :-)), na kole to bylo priserne do kopce
- jezdim autem 25 minut; pesky by se to dalo asi za 3 hodiny a sockou asi za 2.5h se dvema nenavazujicimi prestupy (a zpatky pesky, protoze uz nic nejede) za cenu, za kterou bych ujel 134km autem, na kole jsem to zatim nezkousel, to prevyseni je dost brutalni

Nejak se mi nikdy nestalo, ze by se mi socka vyplatila. Kdyz uz nebyla vyrazne pomalejsi, tak byla aspon vyrazne drazsi.

Samozrejme zalezi na tom, co mate za auto. Sbirka neopravitelnych lisovanych, nebo lepenych kurvitek, kde vymena zarovky stoji 800kc v servisu a trva jim hodinu je na provozovani neprilis prekvapive draha. Co v aute neni, to se nemuze podelat a pokud uz tam neco je, melo by to byt prisroubovane a pristupne. To samozrejme znamena automaticky zapomenout na jakekoliv vozidlo z tohoto tisicileti.

Zajimava alternativa je elektrokolo.
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
sauerkraut

Příspěvekod Václaf » 20.06.2018 19:55

Když už jsme u těch dopravních prostředků,tak jako OSVČ-zedník si neumím představit,jet na akci jinak nežli svojí vybavenou dodávkou nářadím. Navíc člověk za život projebe tolik peněz,že nějaká nafta ,olej nebo pneumatika je už prostě banalita. Stejné je to i s nákupem nářadí nebo spotřebních věcí. Z levnejch věcí jsme už s kolegou vyrostly,když to nejvíc potřebuješ,posere se to a pak lítáš po okolí a hledáš půjčovnu nářadí apod. Jak se dá ušetřit? Pokud člověk není úplnej lempl,zvládne spoustu řemeslné práce sám a ušetří za řemeslníka. Kdybych si měl vystavět živnost jen na poradenství,asi bych byl za vodou a ještě nechodil dom zhuntovanej. Kdysi jako učedníkovi mi jeden starej fachman povídal ,,Venco,můžeš bejt blbej,ale musíš si umět poradit,, Tesat do kamene :hand :beer
www.zprimskehopodzamci.cz
www.zednictvi.zprimskehopodzamci.cz
Václaf
VIP

Příspěvekod proforma » 26.06.2018 12:36

Pochvala pro O2: mela jsem u nich mobilni net 3 GB za 300 Kc. Dostala jsem lepsi nabidku, tak jsem si zasla na prodejnu pro CVOP (cislo pro prenos cisla k jinemu operatorovi). Kluk u pultiku zavolal na specializovane oddeleni pro nastvane ochazejici zakazniky :-) a mila slecna mi nabidku dorovnala, takze zustavam. Vezte, ze O2 umi tento senzacni tarif:

Za 250 Kc vc. DPH 30 GB dat/mes. To uz jde :-) Zkuste to taky :-)
P. S. Mam to normalne na sebe, ne ne firmu.
Nikdy neříkejte, že něco nejde. Dříve či později se totiž vždycky najde nějaký blbec, který to neví, a udělá to.
proforma
VIP

Příspěvekod DeadMan » 26.06.2018 13:50

Smutné na tom je, že se začnou starat až v okamžiku, kdy člověk naštvaně odchází, tak najednou to jde, ale že by přišli sami s tím, že věrným zákazníkům dávají speciální nabídky, tak to ne :ne
You cannot kill me as I am already dead!
DeadMan

Příspěvekod Vladimir » 26.06.2018 14:22

Presne ako píše DeadMan, keď som pred rokmi bol v T-Mobile, dal som si pre mňa nevýhodný paušál, bolo to vtedy 20+20 alebo niečo také, polovica voľných minút bola na pevnú linku, čo som vôbec nevyužil, viazanosť na dva roky. Bol to vtedy najnižší paušál, tak som ho vzal. Mesačne som zaplatil cca 15 - 20 eur, keď bol mesiac, kedy som potreboval volať veľa, tak aj 50 eur. Po dvoch rokoch, keď mi skončila viazanosť, odrazu mi začali vyvolávať, že je ten paušál pre mňa nevýhodný a že majú pre mňa lepšiu ponuku. Už som im len povedal ďakujem, ale kde ste boli doteraz? To som už prechádzal na O2 a som tam dodnes, mesačne zaplatím 4 - 5 eur, keď volám ozaj veľa, tak sa to vyšplhá na nejakých 8 eur.
Vladimír
Vladimir

Příspěvekod Hdm » 26.06.2018 14:50

Stávající zákazník je obtěžující když něco chce, ale platit musí včas jinak hned vyskočí a ječí. Nový zákazník je hýčkán jen do doby podpisu. To je známá věc a platí všude, viz. povinné ručení.

Kdo má co do činění s AGRO oblastí, zkuste si zjistit zda by nešlo přejít pod zemědělský svaz. Mají tarify srovnatelné s firemními.
Hdm

Příspěvekod sauerkraut » 27.06.2018 13:15

Proforma: pred O2 varuju. V poslednich dvou letech se ke mne dostalo nekolik podobnych pribehu ruznych znamych. Chovaji se podobne, jako Oskar nekdy pred patnacti lety - lzi, svinarny a snaha odrit cloveka o kazdou korunu.

Jsem liny popisovat detaily, ale tento clanek toho vetsinu vystihuje: http://dfens-cz.com/uvazek-neskoncil-st ... obet-prva/

Me a me blizke pribuzne uz zkusili podrazit vichni tri fyzicti operatori, takze nemuzu doporucit ani jednoho. Povedlo se mi najit virtuala, ktery mi neposila zadne faktury a ja posilam penize jemu na ucet, kdy uznam za vhodne. Tam je prostor pro svinarny vyrazne mensi. Jmeno psat nebudu, aby se to nebralo jako reklama, ale pokud narazite na virtuala, kde na otazky na foru odpovida primo majitel, ktery zaroven technologii nasazuje, tak jste asi spravne.
sauerkraut

Příspěvekod Vladimir » 27.06.2018 15:34

K tomu ako sa nedať obabrať a teda k téme kde a ako ušetriť, vlastná skúsenosť, v skratke:

Ponúkli nám internet od T-čosi, bolo to už pred rokmi, neviem ako sa vtedy volali, výhodná cena neviem čo, bol to nejaký ich externý pracovník prišiel rovno k nám. Nebol som vtedy doma, mama to podpísala, samozrejme maličké písmenká nikto nečíta. Prvé tri mesiace všetko v poriadku, štvrtý mesiac faktúra nehorázna, cena niekoľko násobne vyššia, ako bola dohodnutá. Prišiel som domov, pozerám na zmluvu, čítam všetko dopodrobna, samozrejme malými písmenami akciová cena platí prvé tri mesiace, potom cena podľa ich cenníka a samozrejme viazanosť na dva roky, vysoká zmluvná pokuta pri nedodržaní. Mama sa sťažovala, že bola podvedená, keďže ten ich pracovník jej povedal niečo iné ako bolo v zmluve, vedome ju oklamal. Oni na to, že to chápu, ale že to bol ich externý pracovník a už u nich ani nie je a že oni s tým nič nemôžu spraviť, že to podpísala a nedá sa to zrušiť, jedine so zmluvnou pokutou. Tak mama povedala dobre, keď sa nedá tak sa nedá, ale aby to nespravil ďalším ľuďom, tak ja ho dám do televízie a všetko ako ma oklamal im opíšem.

Vtedy pani na telefóne o 180 otočila, odrazu vedela čo sa dá robiť, povedala mame aby poslala sťažnosť, presne kam ju treba poslať, čo napísať, komu to ešte poslať na vedomie. Skončilo to tak, že nám to zrušili bez pokuty a dokonca vrátili aj komplet celú sumu, čo sme dovtedy zaplatili, takže suma sumárum internet na tri mesiace bol zdarma.

Známy ten istý problém, po rokoch sme sa o tom bavili, tiež sa sťažoval, ale nespomenul televíziu, tak nepochodil, musel zaplatiť zmluvnú pokutu.

Takže v takýchto prípadoch odporúčam pohroziť televíziou, zlú reklamu nikto nechce.
Vladimír
Vladimir

Příspěvekod proforma » 27.06.2018 16:07

@Sauerkraut: mam dostatek zkusenosti jak s velkou trojkou, tak s asi 7 virtualy. Nemam s nimi zadny problem - jakmile vidim vyhodnejsi nabidku nebo kdykoli mne i jen trochu nastvou, proste odejdu. Nikdy totiz neuzaviram smlouvy na nejakou lhutu, byt je to cenove sebelakavejsi. Proste si nechavam moznost kdykoli zvednout kotvy. V jednani s nimi jsem se uz naucila byt dostatecne asertivni, takze obcas ja vytacim je :-)
Nikdy neříkejte, že něco nejde. Dříve či později se totiž vždycky najde nějaký blbec, který to neví, a udělá to.
proforma
VIP

Příspěvekod zedik » 27.06.2018 16:57

Proforma: to samé praktikuju na povinné ručení,plyn,elektriku..stačí jen to sledovat,rozdíly jsou značné a rozhodně se to vyplatí třeba dvakrát do roka porovnat
zedik

Příspěvekod Rafael » 27.06.2018 18:42

Co si o tom mám myslet nevím.
Tak asi jen tak pro zajímavost...
https://ekonomika.idnes.cz/slevy-promoa ... nomika_fih
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Rafael

Příspěvekod majsner » 28.06.2018 12:11

Tenhle bolševik chce asi spáchat politickou sebevraždu ještě dřív, než si ohřeje židli. Hodit vidle do letákových akcí, to mu jeho voliči neodpustí... :devil

Abych jenom nekecal: koupil jsem pár lahví v Decathlonu po 49 Kč a musím říct, že dobrý. Nevím, jestli je to akce, nebo trvalá cena. Je to stejný materiál, ze kterého jsou Nalgeny. V klasické čutoře od Nalgeny (Oasis) nosím jen a pouze vodu, protože po čemkoliv jiném ten plast začne časem smrdět, nemluvě o tom, když v tom člověk ten nápoj občas zapomene a vzpomene si až za pár dnů. Ale tohle je dobrá alternativa, když chci tahat cokoliv mimo vodu... džusy, čaj apod. Až to začne smrdět, tak to letí do koše a za 49 Kč vezmu další (na rozdíl od Nalgeny za 2 kila, kde už by mi to bylo líto). Navíc to má trochu širší hrdlo, než klasická čutora, takže se do toho dají nasbírat borůvky apod.
majsner

Příspěvekod DeadMan » 28.06.2018 13:48

Je to trvalá cena (takových drobných věcí za pár korun tam mají víc).

Asi dva měsíce zpátky jsem to koupil dětem a za ty prachy super :yes
You cannot kill me as I am already dead!
DeadMan

Příspěvekod Hdm » 29.06.2018 9:08

V decathlonu doporučuji tyto boty především pro větší děti:
https://www.decathlon.cz/turisticka-obuv-nh100-cerna-id_8354268.html
https://www.decathlon.cz/damska-turisticka-obuv-nh100--id_8354266.html

Původně jsem je koupil jako "jednorázové" na Gladiator race synovi, ale už v tom odběhl dva závody a boty pořád drží, přestože dostanou zabrat a pak je vystříkám hadicí a vyperu v pračce. Navíc si pochvaluje, že jsou pohodlné. Teď má druhý pár ještě na běžné chození a taky chválí. Tkaničky se rozvazují když jsou nové, ale jak se trochu ošoupou tak drží. Dámské jsou už od velikosti 36, sice s červeným vnitřkem, ale když se to dětem dobře podá(fotbalisti mají taky barevné kopačky, kolikrát i růžové) tak není problém ani u chlapce ;-) Zároveň při růstu nohy z nich vyrostou dřív, než se stihne podrážka zničit (obvykle velikost vydrží max jednu sezónu). Boty mají dlouhodobě v prodeji.
Hdm

Příspěvekod J-e-n-n-y » 29.06.2018 10:25

Hdm píše: Dámské jsou už od velikosti 36, sice s červeným vnitřkem, ale když se to dětem dobře podá(fotbalisti mají taky barevné kopačky, kolikrát i růžové) tak není problém ani u chlapce ;-)

Já ty boty mám, ale uvnitř jsou totálně tmavě růžové ;-) To by mi syn neodpustil :lol:
Kdo je připraven, není překvapen.
J-e-n-n-y
VIP

Příspěvekod Nuwara » 02.07.2018 12:15

No, není to až tak přímo o šetření a myslím, že se to většiny rozpadlíků moc netýká, nicméně je to docela zajímavá úvaha na téma úspor a připravenosti...
http://www.svobodny-svet.cz/6418/zivot- ... adrze.html
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
Nuwara

Příspěvekod Rafael » 02.07.2018 20:14

Za mě dobrý odkaz, článek :yes

Můj otec po svých sice malých, ale hlavně po zkušenostech mého dědy mě varovali hlavně před nejrůznějšími podomními prodejci, podivnými půjčkami, hypotékami, nejrůznějším podvody jak ožebračit lidi apod. které po změně režimu zase nastanou. A taky na nezaměstnanost, krize a nutnost myslet na "zadní kolečka" jak tomu říkal.
Varoval mě co mě čeká a čeho se mám vyvarovat. Naštěstí jsem je, na rozdíl od jiných rad které jsem jako mladý nebral v úvahu, v tom poslechl a něco si z toho vzal.
*
Ve svém okolí, ve velkém průmyslovém podniku u mladých , perspektivních a v tom prostředí celkem slušně vydělávajících lidí vidím absolutní chudobu.
Žijí úplně doslova "z ruky do huby a od výplaty k výplatě". Jsou tak zatíženi exekucemi a nejrůznějšími splátkami z půjček, že je to až neskutečné.
A nepoučilo je i když podnik párkrát odsunul ze špatné finanční situace o pár dnů výplatní termín. Fact jen pár dnů, žádné týdny.
A zas to museli řešit dalšími půjčkami, ale to už jsou ty dluhové pasti....
Nebyl a není to pěkný pohled na mladé zaměstnané a relativně dobře placené zaměstnance žebrající v práci o cigarety nebo pozvání na alkohol. O drobných osobních půjčkách nemluvě.
*
Nemůžu si pomoci, ale ti mladí jsou úplně zpanchartělí. A když jsem se někdy jen tak nesměle zmínil, proč musí mít teď zrovna novou koupelnu, kuchyňskou linku, novou podlahu, proč musí jezdit 2x ročně na drahé dovolené, proč musí chodit v drahých značkových hadrech a botech a proč si raději na nejisté doby neudělají nějakou finanční rezervu tak se na mně dívali jako na nějakého neandrtálce.
*
Tak jsem si z toho, už kdysi udělal závěr takový, že nejlépe ušetřím tak, pokud si odepřu to , na co momentálně v kapse nemám a budu absolutně ignorovat veškeré půjčky, hypotéky, splátky lizingy apod.
A historické okénko:
Screenshot_2018-02-15-18-00-52_20180215181025296.jpg
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Rafael

Příspěvekod Vladimir » 03.07.2018 8:12

Presne ako píšeš, len poopravím, nie je to o "dnešných mladých". Poznám veľa mladých, ktorí rozmýšľajú inak, podobne ako ja, pozerajú na zadné kolieska a nefungujú na žiadnych úveroch a pôžičkách. Ja osobne som nikdy nič také nemal, jediné čo ma čaká a v blízkej dobe neminie bude hypotéka na byt / dom, keďže platiť donekonečna podnájom nechcem a je to také drahé, že ma prakticky rovnako výde tá hypotéka.

Poznám na druhej strane veľa ľudí starších, niektorí už pomaly v dôchodkovom veku a tí doslova žijú na dlh, samé úvery, pôžičky a už aj exekúcie, ...

Osobne naozaj nechápem ľudí, čo niečo čo nutne nepotrebujú si kúpia na splátky alebo si zoberú úver. Raz keď to súrne nepotrebujem tak si to kúpim, až keď si na to našetrím, tým sa ja riadim. Veľa ľudí to ale nevie, veľa ľudí mi rovno povie, že ak niečo chce, musí si to kúpiť na splátky alebo úver, lebo by si na to nikdy nenašetril. Tomu ja samozrejme nerozumiem, ale je to tak.

Ja sa riadim tým, čo hovorila moja nebožká babka. Prikrývaj sa len takou perinou, na akú máš.
Vladimír
Vladimir

Příspěvekod sauerkraut » 03.07.2018 15:06

Pujcka nemusi byt spatna. Kdyz stavim barak a diky pujcce ho dokazu dodelat o rok driv a tim usetrim rok najemneho jinde a za uroky zaplatim mene, tak jsem vydelal. Kdyz potrebudu jezdit do prace a autem usetrim stovku a dve hodiny denne, tak pujcka asi taky dava smysl (ale ne 300 tisic na fungl nove auto, to da rozum, v takove situaci si pujcim deset tisic na nejakou ojetinu).

Ale lidi si pujcuji na hovadiny. Maji auto, ale chteji novejsi, ktere neni ani vetsi, ani spolehlivejsi, ani nema mensi spotrebu, jenom je novejsi, aby se mohli chlubit, ze maji novejsi auto, ktere je odveze uplne stejne (a se zapocitanim nakladu na autorizovany servis vyrazne draz), nez Wartburg z roku 1970. Maji metrovou televizi, ale musi mit metr a pul velkou. Musi jet na dovolenou k mori, protoze tam jeli sousedi. Skonci v nejakem stredisku pro turisty, kde z dane zeme uvidi akorat hotel, stanek s burtama a pivem a ctvrt milionu dalsich turistu snazicich se zabrat misto na plazi, protoze udelat si vylet sami by bylo moc tezke (a zbytecne levne, takze by se nedalo chlubit tim, ze byli na dovolene za tricet tisic, za kterou ale ve sleve zaplatitli jenom 24990).

Pokud mam za neco dat penize, tak je musim mit a musi mi to udelat radost. Vyjimka je jidlo, nejaka strecha nad hlavou (barak/auto/stan/kontejner) a nejaka moznost dopravy, pokud mi vydela vic, nez stala (at uz to je cestou do prace, kterou bych jinak nemel, nebo do obchodu s tretinovymi cenami za jidlo).

Staci se kouknout na lidi, kteri vyhrali miliony v loterii. Za 5-10 let z nich jsou chudaci, kteri jsou na tom jeste hur, nez predtim. Kdyz si koupi barak, tak to neni tepelne izolovany pasivni dum, kde se nemusi topit, ale je to palac se ctyriceti pokoji, jehoz bezna udrzba stoji dvojnasobek prumerneho platu mesicne. Kdyz si koupi auto, tak neni spolehlive s malou spotrebou, kterym budou jezdit az do smrti - je to sportak, kde vymena brzdovych desticek vyjde draz, nez cele moje auto.

Ano, timto zpusobem se daji rozhazet za nesmysly libovolne velke penize. Takze sice zijeme v nejbohatsi spolecnosti v historii lidstva, nase zakladni potreby jsou tak levne, ze pokud clovek ma pozemek, kde se da postavit stan, maringotka, nebo zahradni chaticka, tak si jenom ze socialnich davek muze zit lepe, nez 99.9% lidi pred sto lety, ale porad tu mame chude lidi, kteri jsou velmi casto chudi jen vlastni blbosti (svobodne matky a nemocne lidi do toho nezahrnuji). A ten zmineny pozemek se da poridit za 5-10 prumernych platu! Tedy za mene, nez tri roky te nejblbejsi a nejhur placene prace! Kdo se vybodne na stredni skolu to muze mit vydelane v 18 letech!

Lidi proste nechapou, ze kdyz nemaji na hotel, maji spat v aute, kdyz nemaji na benzin, maji jet na kole a kdyz nemaji na uherak, maji si dat vysocinu, nebo tocenak. Hlavne vsechno hned a urok 30% p.a. nikoho nezajima, protoze matematika je fuj.

Chtelo by to trosku vzdelani smerem k pouziti vlastniho mozku, ale to se zadnemu urednikovi nehodi do kramu, takze k tomu nikdy nedojde. Svoje deti si musime vzdelat sami a vetsina populace je pri prvnim vetsim pruseru - preceno slovy Patejla - substrat pod tatrgel. Coz je bajecne, kdyz si clovek uvedomi, ze tihle lide, kterym urady+skoly odeprely vzdelani k samostatnemu mysleni (a sami od sebe na to nemeli), maji volebni pravo a vyuzivaji ho. Takze kdyz treba Rusko zatlaci, ze vypne plyn, tak obetuji cokoliv - svobodu, uzemi, lidska prava - jen, aby jim v zime nebyla zima, protoze si neumi predstavit, ze by to slo resit i jinak.

V linkovanem clanku take pisi, ze lide s nasetrenymi 50 tisici ziji stale v nejistote s penezi maximalne na 2 mesice zivota. Ja teda nevim, ale s 50 tisici vystacim bezne 3-5 mesicu, aniz bych se jakkoliv omezoval a pokud bych vedel, ze s tim potrebuju vystacit dele, tak minimalne 10 mesicu dam i kdybych nezacal delat nic navic. No a jaky by k tomu mohl byt duvod? Asi nezamestnanost, ze? Takze by clovek mohl zvladnout udelat neco navic. Treba zasadit brambory i tam, kde byla cesticka, zkusit prodat nejake veci, ktere uz nepouziva, ale nikdy mu to nestalo za tech par stovek. Vyrobit neco pro kamarady a zname - on se najde nekdo, kdo neco potrebuje. Prestat pect chleba v drahe elektricke troube a prejit na obtizneji regulovatelnou plynovou.
sauerkraut

Příspěvekod dracekvo » 04.07.2018 20:44

Jediný rozumný zadlužení je hypo.
Jelšpí platit 25 let hypo i s tím, že přeplatím několik stovek tisíc a pak mít na důchod svůj dům/byt, než 25 let platit nájem a pak mít holej zadek.

A s těma 50 tis. Ono záleží jestli s nima máš žít ty jako jeden, nebo rodina. A ještě nejhorší varianta je rodina s dětma a ještě v podnájmu. Děti jsou drahá sranda. Neustále ze všeho rostou :D A ve ŠK taky potřebují platit obědy, školní výlety a další věci. To pak s 50 tis dloho nevydržíš i když se snažíš uskromnit. Pokud vím, tak se doporučuje mít rezervu na 6 měsíců normálního života.

A s půjčkama na auto máš pravdu. Lidi za auta vyhazujou nesmyslný peníze i když třeba takový auto ani nepotřebujou, nebo pro ně není ani vhodný. Ze svého okolí znám jednoho, co si koupil dnešní "český standard" 2.0TDi a dojížděl s ním každý den asi 5 km do práce. No co se mohlo stát. Po 4 letech do toho zahučel asi 100 tis. Něco s hlavou hlavy, výměna turba, PDF a ještě pár věci okolo. Kdyby si koupil to samé auto, ale v benzínu 2.0i, tak jezdí do dneška a mění jen svíčky a filtry.
I tak se dá šetřit, že si pro sebe koupím vhodnější věc i když papírově na 100 km jezdí dráž. Ona pak ve výsledku ale vyjde levněji.
A s chlebem je podle mě nejlevnější si ho koupit. Když vemu kolik stojí, tak je pro mě lepší ten čas co bych ho pekl, raději zůstat v práci přesčas za vydělat si za tu samou dobu na chlebů 5.

Nedavno sem zabrousil na web emimino.cz. Jestli chcete vědět jak se to nedělá stačí si přečíst nářky maminek, jak nevýcházejí. Nemají pomalu ani co žrát, půjčky nestíhaj platit, ale musí mít televizi, neomezenej paušál na kecání s kámoškama. Přitom stačí TV prodat, zrušit poplatky a žít jen s internetem. Atd...
dracekvo
VIP

PředchozíDalší

Zpět na Přežití v obydlených oblastech