Panevropská unie

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.

Panevropská unie

Příspěvekod Rase » 26.08.2018 10:59

Docela jsem koumal, zda existuje v Evropě nějaký tradicionalistický myšlenkový proud, který by nebyl proti EU, ale nabízel pevný ideologický potenciál. Přeci jen evropská kultura má dost co nabídnout, ale tak nějak to neumíme "prodat" - pak je problém konkurovat protitlakům (islamismus, ruskem podporované negace všeho Západního atd.). Vyšmejdil jsem a zalíbil se mi, koncept Panevropské unie. Jedná se o nejstarší a doposud existující, hnutí za sjednocení starého kontinentu. Pochází z roku 1922, respektive 1924, jako přímá reakce na hrůzy první světové války. Zastává myšlenku politického a hospodářského sjednocení evropských národů na demokratických a přátelských základech, s plným vědomím křesťanských kořenů kontinentu. Myšlenkový obsah tohoto hnutí formuloval Richard hrabě Coudenhove-Kalergi na svém panství Poběžovice na Domažlicku. Mezi historické členy Panevropské unie patřili mimo jiné Albert Einstein, Thomas Mann, Edvard Beneš, Franz Werfel, Salvador de Madariaga, Otto von Habsburg, Charles de Gaulle, Aristide Briand, Konrad Adenauer, Franz Josef Strauss, Bruno Kreisky či Georges Pompidou. Od roku 1933 byla Panevropská unie v nacistickém Německu zakázána, po skončení druhé světové války byla v Západním Německu opět obnovena. Předsedou mezinárodní Panevropské unie se po smrti Coudenhova-Kalergiho stal Otto von Habsburg, který tuto funkci zastával v letech 1973-2004. Po svém odstoupení zůstal až do své smrti v létě roku 2011 mezinárodním čestným předsedou unie. Jejím novým vrcholným představitelem je od roku 2004 předseda francouzské frakce Paneuropa-Union, Alain Terrenoire.

Pianpo-Kallergi.jpg

obálka knihy před WW2
Uživatelský avatar
Rase
VIP
 
Příspěvky: 523
Registrován: 26.04.2012 23:19
Bydliště: Prostějov

Re: Panevropská unie

Příspěvekod Zapadlo » 26.08.2018 19:53

Staré, přežité, bez vazeb na v současnosti aktivní ekonomicko-politické subjekty.
Asi stejně úspěšné jako myšlenka Jiřího z Poděbrad na Tractatus pacis toti Christianitati fiendae.
Zjednodušeně : teoretický blábol o jednotnosti Evropy na základě společných křesťanských hodnot.
Síla evropských států se obvykle projevovala spíš ve vzájemných bojích než ve společné obraně čehokoliv, typickým případem jsou zrovna protiturecké války kdy nám (rakouskému císařství) obvykle nikdo nepomohl, naopak třeba Francie měla v té době s Turky vztahy více než vřelé...
Koneckonců i současná E U je o tom, jak si Německo a Francie ekonomicky rozdělily zbytek Evropy.
Občánkům samozřejmě cpou do hlavy propagandistický balast...
Zapadlo
 
Příspěvky: 140
Registrován: 24.08.2014 18:59

Re: Panevropská unie

Příspěvekod Rase » 27.08.2018 7:36

Jiřík mě taky zrovna napadl .) Jen jsem si říkal, že je to PU taková zajímavá alternativa k EU. Přeci jen výsledek by byl asi podobný, ale EU i PU začínaly zcela odlišně. PU měla být nejprve sjednocení politicko-ideologické, obchodní až později. Moderní EU měla být nejprve sjednocení obchodní, přes EHS a politicko-ideologický aspekt přišel až později (nebo ještě ani to ne). Možná by byl koncept sjednocené evropy na jednotném ideologickém základě, pevnější, než svazek postavený jen na penězích volném pohybu, možná že taky ne.
Historii samozřejmě znám, s Turky se ale spolčoval kde kdo, i uherská šlechta proti Habsburkům, Britové atd.
Uživatelský avatar
Rase
VIP
 
Příspěvky: 523
Registrován: 26.04.2012 23:19
Bydliště: Prostějov

Re: Panevropská unie

Příspěvekod Jenyk » 27.08.2018 11:40

Problémů hodně, řešení v nedohlednu: http://ceskapozice.lidovky.cz/na-zapad- ... -tema_lube
Jenyk
 
Příspěvky: 44
Registrován: 04.01.2016 13:41

Re: Panevropská unie

Příspěvekod Rase » 27.08.2018 14:02

Díky za velice trefný článek k tomuto tématu. Vyzobal jsem si nějaké zajímavé části:
- EU se stala projektem postnárodním, multikulturním, globalistickým, univerzalistickým a technokratickým. Evropská unie se nehlásí ke křesťanské Evropě, její historii a národům, ale vzývá abstraktní hodnoty, jako je diverzita, inkluze, tolerance.
- Postupné odcizování USA a Evropy je oboustranné a dlouhodobé. Z hlediska realpolitiky není nepředstavitelné, že USA jednoho dne začnou považovat EU za potenciálního soupeře.


ps. ještě si říkám, že pokud by měl někdy vzniknout z EU nějaký superstát, tak by bylo hodně vhodné rozdělení velkých států na menší celky. V podstatě tak jak je rozčleněné Německo na spolkové státy, to samé aplikovat na všechny státy v Evropě. Pak má smysl se bavit o nějakém sjednocování. Dokud ale bude německo, a s přivřenýma očima i Francie, Evropě tak zásadně dominovat, nebude to nikdy fungovat "demokraticky". Myslím to tak, aby každý tento díl, měl jeden hlas v případě hlasování atd. Andrej Duhan sice píše, že vliv Německa v Evropě by mohla vyvažovat Francie, ale nejsem si moc jistý, zda je to ideální koncept. Aby se pak kolem Německa nenabalil blok států střední a východní Evropy (i část Balkánu) a kolem Francie zase západ a jih Evropy. Tedy zase takový scénář rozpadu Francké říše... zkrátka bez Británie, která skvěle fungovala jako vyvažovací prvek mezi Francií a silným Německem, to bude v Evropě dost těžké. Tři velké státy byly už z principu lepší než jen dva.
Uživatelský avatar
Rase
VIP
 
Příspěvky: 523
Registrován: 26.04.2012 23:19
Bydliště: Prostějov

Re: Panevropská unie

Příspěvekod TomSmith » 27.08.2018 15:46

...Británie, která skvěle fungovala jako vyvažovací prvek...

Nemyslím si, někde tu byla zmínka že dlouho dlouho před Brexitem si britové nechali zpracovat studii o tom zda jsou schopni v rámci EU prosadit nějakou svoji agendu ... zjistili že ani náhodou.
Celé to převzali technokrati a těm je fuk odkud jsou.
Zvolením do Evropské Komise se její členové zavazují že v momentu zvolení přestávají mít jakékoliv vazby na mateřské země a pracují už jen a pouze pro EUsssr
Citát z WiKi:
    Komise (kolegium komisařů) je složena z komisařů. Komisaři pocházejí z členských států a jsou těmito státy do své funkce navrhováni. Jsou zcela nezávislí, nesmějí přijímat instrukce od státu, ze kterého pocházejí, ani od jakéhokoliv jiného státu a jsou povinni prosazovat výhradně zájmy unie....
TomSmith
 
Příspěvky: 710
Registrován: 17.02.2015 14:33

Re: Panevropská unie

Příspěvekod honzasl » 27.08.2018 17:38

Evropská unie se nehlásí ke křesťanské Evropě, její historii a národům,


No, bodejď by hlásila, když církevní rozkoly, historické nespravedlnosti a pocit národní nadřazenosti byly typickou záminkou všech konfliktů v posledním tisíciletí. Neříkám, že velkou roli v tom nehrálo převeliké ego různých králů, papežů a dalších.

Jakmile začnete stavět na společné křesťanské historii, začne se vám do toho srát Vatikán a na druhé straně odpor vůči Vatikánu. Na národy rovnou zapomeňme, to snad chápe každý.

Společná pro Evropu je leda tradice Římské říše a tradice osvícenectví. Řím, to je římské právo a silnice, osvícenectví - to to je vysloveně anti-církevní záležitost a víra ve svobodu a lidského génia. No prostě technokracie jak vyšitá.
honzasl
 
Příspěvky: 46
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: Panevropská unie

Příspěvekod senil » 29.10.2018 8:50

U oslav 100. výročí Československa mě mrzí, že Bohužel elity co slaví nezávislé Československo by nejradši chtěli aby dnes bylo Česko Bruselskou provincií. A tedy jsou zástanci panevrospké unie. Ty by neměli slavit nic.
senil
 
Příspěvky: 118
Registrován: 23.05.2018 16:16


Zpět na Teorie rozpadu / úpadku společností

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: bivoj, devlop a 2 návštevníků