Vybavení na čundry

Výbava, výstroj, tipy a zkušenosti pro pobyt v přírodě.

Re: Vybavení na čundry

Příspěvekod Rafael » 09.01.2019 23:40

Nějak ten Váš žábomyší spor vůbec nechápu.
A tu snahu pobíhat někde ve vojenských uniformách armády slovenské nebo české už vůbec ne.
Přece ta uniforma má nějaký smysl, účel...
Taky by měla vzbuzovat nějaký respekt, nebo něco podobného v tom smyslu.
A neměl by v ní pobíhat kde kdo, kdo si ji někde koupí....
Nebo snad ne?
Proč se převlékat za někoho čím není?
*
Nebo jen ještě pořád řešíte levné výprodeje rozkradených, levných výprodejů bývalých armádních zásob?

Navíc když podobných "uniforem", oděvů, maskáčů, kabátů nepodobných naších armád apod., dostupných je všude v armyshopech více než dost a "možná" i kvalitnějších...
Jsou drahé nebo co?
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Rafael

Příspěvekod Piston » 10.01.2019 6:57

Hlavním cílem uniformy přeci není maskování, ale jednoznačné a snadné odlišení svůj/cizí - přítel/*nepřítel. Takže regulace užívání součástí výstroje plus označení a insignií dává smysl. Je to i v Polsku, kde je civilům zakázáno nosit AKTUÁLNĚ POUŽÍVANÉ uniformy polské armády.
Piston

Příspěvekod DeadMan » 10.01.2019 7:14

Přesně, souhlas s pány výše :yes
You cannot kill me as I am already dead!
DeadMan

Příspěvekod štaflík » 10.01.2019 7:24

Kristepane, myslím, že každý hovoříme jazykem jiného kmene. Já se bavil o použití GORKY v lese. Načež kolega ze Slovenska si povzdechne (jak se ukáže mylně), že u nich to nejde.
A najednou tady vyletí čerti z krabičky a začnou se bavit o používání komplet uniforem, včetně nášivek, odznaků a ještě vystupování jako člen LE složek. O tom se tu přece NIKDO NEBAVÍ, toto je vlákno o věcech do lesa.

Za další:
1.) Pokud stát prodává nějaké hadry, tak se ty hadry asi nosit smí.
2.) Uniforma je tvořena hadrama, insigniema apod. S insigniema se to neprodává a nikdo normální to s nimi nenosí. Už proto, že komukoliv dospělému by to přišlo infantilní.A s insigniemi je to dle zákona nekošer.
3.) Respekt se získává chováním, vystupováním a přínosem pro společnost. Ne kusem maskáčového hadru, u kterého většina populace netuší, jestli je to aktuální uniforma, minulá uniforma, uniforma strašných ruských invazních mužíků nebo uniforma hodných spojenců z USA. 98% LIDÍ NEVÍ, JAK PŘESNĚ VYPADÁ UNIFORMA AČR. (Rafael)
4.) maskovací uniforma sotva slouží k rozlišení naši/cizí (Piston).
4a.) její účel je vojáka SKRÝT, nikoliv identifikovat. S tím se přestalo někdy mezi prusko-rakouskými válkami a 1. světovou
4b.) armády dnes běžně používají celou řadu maskovacích vzorů, které se často na první a druhý pohled (a na víc pohledů není v boji čas) neliší od řady jiných maskovacích vzorů jiných armád
4c.) velitelé v poli neidentifikují svoje vojáky podle mundůru. Pokud lze vojáka identifikovat na nějakou vzdálenost podle hadrů, je to pravděpodobně mrtvý voják, nebo se mrtvým hodně rychle stane.
4d.) vzhledem k tomu, že celá řada firem dnes zcela běžně a legálně prodává hadry v různých maskovacích vzorech, byla by identifikace jednotek podle maskovacích vzorů "poněkud" ošidná

Osobně mám v maskáčích jen dvě věci:
-francouzskou polní blůzu v CCE kamufláží, která IMHO u nás funguje daleko lépe, než vzor 95
-obal na karimatku Therm-A-Rest Z-Llte ve vzoru 95, protože jiná barva nebyla a ten futrál je moc šikovný a vejde se do něj pár drobností navíc ke karimatce (tyveková podložka, nějaké paracordy apod.)
Ale znám spoustu normálních lidí, co mají hadry v 95 nebo Flecktarnu (stále aktuální maskáč našeho spojence, který se může pohybovat i u nás) a tahají to do lesa a na ryby. Prostě tyhle věci jsou do lesa praktické, zejména s přihlédnutím poměr cena/výkon.

Mohli bychom PROSÍM, toto téma uzavřít a vrátit se k tomu, o čem toto vlákno je? (Ne, opravdu si nemyslím, že je to tom, jak do lesa tahat všechny vojenské odznaky a nášivky), event. ať to admin přesune do vlákna o maskáčích.

Fakt jsem netušil, jaké peklo rozpoutám zmínkou o tom, že řádně upravená Gorka jsou velmi mimořádně praktické montérky do lesa za pár korun a to i ve značně nevlídném počasí.
štaflík
VIP

Příspěvekod Rafael » 10.01.2019 8:05

Omlouvám se, ale nějak mi to nedalo...
*
A teď něco možná k tématu:
Z chalupy na Samotě u lesa jsem to měl na bus do práce přes 2km. A byla tehdy fact třeskutá zima a musel jsem tam tu pěší docházku přes zasněžená a větrná pole nějak přežít...
V té době se ve F-M objevil Armyshop. A tak mě napadlo, že s větry, zimou a mrazy bude mít asi nejlepší zkušenosti nějaký severský národ.
Tak jsem si tam koupil švédský, vojenský, zimní kabát. Hodně drahý byl.
Ale, to byla věc...
Do smrti nezapomenu jak všichni okolo na šatně na mě po jeho svléknutí nevěřicně zírali, že jsem pod ním měl jen nátělník.
(Věděli z jaké prdele, z jakých končin jsem přijel...).
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Rafael

Příspěvekod štaflík » 10.01.2019 9:13

Máš link na ten kabát? jeden čas se mi líbilo staré švédské vojenské sako ze silné vlny. Přišlo mi, že s riflemi a koženžými botami by to bylo společensky akceptovatelné i ve městě. Ale nemohl jsem ho sehnat.
A po pár letech jsem ho viděl na hlavním hrdinovi seriálu Pravěk útočí )večerníček mých dětí :-)), který ho nosil normálně jako casual do města.
štaflík
VIP

Příspěvekod Rafael » 10.01.2019 9:37

Myslím, že polovinu mého tehdejšího platu mě ten kabát tehdy stal.
Ale bylo to v době, asi víc než 20let, jak tehdy začínaly Armyshopy...
Rafael

Příspěvekod fransilice » 22.01.2019 11:20

K těm gorkám....chápu,že mimo váhový deficit jsou vlastnostmi srovnatelné s goretexem?
fransilice

Příspěvekod štaflík » 22.01.2019 13:27

Ne, nejsou. Je to celtovina.
Je to mechanicky velmi odolné, vydrží to oheň. Odolnost vůči vodě je dána tím, jak to naimpregnujes. Odolné vůči větru. V základu to dejcháa nějaký déšť to zvládne. Když to navoskuješ nebo jinak napajcuješ, klesá prodyšnost a roste voděodolnost. Já tam mám pajcovani z festovniveci.cz Proti dešti je hodně odolná.
Ztežkne, ale dál nepustí.
štaflík
VIP

Příspěvekod DeadMan » 22.01.2019 14:08

Taky jsem nad tou impregnací uvažoval,ale zase mimo zimu se v tom bude člověk potit jak vrata od chlíva co?
DeadMan

Příspěvekod Kocour » 22.01.2019 16:27

Gorka je taky pěkný příklad statusového symbolu. Kdysi jsem si jí chtěl pořídit jako bundu do města, ale znechutila se mi po roce 2014. Ve zkratce - do přírody se dá sehnat spousta lepšího oblečení, vždycky je to něco za něco. Gorka (jako ostatně řada jiných vojenských hadrů) bere v úvahu, že ve válce se člověka pořád někdo pokouší zapálit :) . Ale jde to na úkor toho, čemu se dnes říká "funkční" oblečení. Nepropro materiálů je celá řada. Od těch, které upřednostňují vodní sloupec na úkor prodyšnosti, až po přesný opak.

Do hor mám radši větrovku natahovací přes hlavu. Ale když vezmu nějakou umělohmotnou, mám naději, že se mi jí v případě namočení podaří usušit ještě na té samé akci... Impregnace je možná dobrá do nějakého mrholení, ale když fouká vodorovně sníh s deštěm, nic moc. No a do lesa pro změnu nepotřebuju větrovku.
Kocour
VIP

Příspěvekod štaflík » 22.01.2019 19:06

Ježiš nevím, co je na gorce statusového a vojenské hadry to nejsou. 99% populace neví co je Gorka a nevím, proč by se mi měly znechutit po roce 2014. Tahali je/tahají je vesele Ukrajinci i Donbasané, stejně jako tahají flecktarny, vegetato, zajčiky a kdoví co ještě.

Až někdo udělá goretex, kde bude komplet kalhoty i bunda stát 60 euro, nebude mu vadit prodírání trním, nebudou mu vadit jiskry od ohně, nebude mu vadit, když si ho složím pod kolena na klečení, nebude mu vadit tahání hlíny a šutrů a podobně, zkrátka nebude mu vadit, když se k tomu chovám jako k montérkám, tak o něm budu uvažovat. Goráčovek mám ve skříni nekolik, ale do lesa mám radši Gorku. A statusy? Myslím, že divokým prasatům nebo srnkám Gorka srdečně ukradená.
Gorku neberu jako vojenské hardy, ale jako hadry do přírody. Gorka dobyla kus Sibiře. Na vandr postačí taky. A na vandr v goráči? Sorry, to už není vandr.
K bundě z X tisíc bych se prostě choval opatrně a s ohledy na tu bundu. Vadilo by mi, kdyby byla uzená kouřem, někde drblá od křoví nebovětve atd. A to není ta správná pohoda. Gorka je prostě parádně fungující levný hadr. A že za tím někdo hledá politiku nebo "statusy" mi přijde mimo.

DeadMan - záleží jak moc to naimpregnuješ. Já se potím jak prase i v Goráči. Goretex umí odvádět jenom páru a to jen ve stavu, kdy koncentrace vodní páry na jedné straně je vyšší, než venku. Což při dešti za tepla zhusta nebývá. Prostě osobně (kromě cenovky) nevidím rozdíl v potivosti nějakého zátěru nebo Goretexu. Možná jsem v Goretexu mokrý o 0. 768 minuty později, než v obyčejném zátěru nebo neznačkové membráně.
Když fakt leje a chci zůstat suchý, preferuji pončo. To větrá, kreje batoh (případně zbraň) a má víc použití.

Pro mě má ghorka (Ventile apod.) ještě jednu velkou výhodu: nešustí. Nemám rád "šustivý".
štaflík
VIP

Příspěvekod JOBU » 22.01.2019 20:53

štaflíku presne tak a k poslednej vete len dodám,roztrhnutie gorky tak "nezabolí" ako keď roztrhneš goráč.A k tej gorke si môžem "dovoliť" viac.
JOBU

Příspěvekod DeadMan » 22.01.2019 20:57

Pokud někdo sleduje ruské offroad kanály na trubce, tak gorky se tam objevují poměrně často a není to proto, že by to byl nějaký "status", ale protože jsou prostě praktické a pro pohyb v terénu a sračkách ideální ;)
DeadMan

Příspěvekod štaflík » 22.01.2019 21:37

Dead - taktak, prostě jsou to ruský pracovní hadry do přírody. A vůbec to není myšlený jako špičkový ruský hadry do přírody (až jsem se divil, jaké se v Rusku šijí technické nebo polárnické hadry). Já tomu říkám "lesní montérky".

Můžeš se k tomu chovat jako prase, je to nehorázně pohodlné, v lese jsi s tím hodně nenápadný, ale zároveň nejsi nápadný maskáčem mezi lidmy (mimochodem skvěle splňuje Miliho kritéria nenápadnosti z Mýtů a omylů) a k tomu to má solidní parametry a kvalitu. Výhodna i nevýhoda je "tvárnost" vlastností tohotodle hadru. Jaký si ho uděláš, takový ho máš.
Mě přesvědčila Gorka jednak bez úprav, kdy v Krkonoších ustála fakt hodně velký vítr (místama, na hraně Sněžných jam jsme museli po čtyřech) a zároveň dlouho vzdorovala dešti. Po navoskování je méně prodyšná, ale pořád to jde, ale vydžela mi 4 dny na čundru, kde první dva dny 80% sněžilo a 100% foukalo a druhé dva 80% pršelo a 100% foukalo. Ona je mokrá hned, ztěžkne, je mokrá i zevnitř, ale víc nepustí. Klidně bych si pod ní vzal na slabší až střední dlouhé deště i péřovku (třeba Drake od Warmpeacu) se základní vodoodpudivou úpravou. Dtto svetr pod ní bude jen navrchu trochu navhlý, ale mokrý nebude a uvnitř pohoda. Ano, Goretex, Gelanots, eVent... jsou lehčí, podstatně voděvzdornější, oproti neupravené Gorce mnohem potivější, po navoskování zhruba stejné, ale cena, cena, odolnost, šustivost
Celkem dotažená Gorka jsou IMHO Ventile hadry Fjallravenu. Jenom stojí 8-10x tolik.
Naposledy upravil štaflík dne 22.01.2019 21:43, celkově upraveno 1
štaflík
VIP

Příspěvekod štaflík » 22.01.2019 21:40

Ještě Kocour: "Impregnace je možná dobrá do nějakého mrholení, ale když fouká vodorovně sníh s deštěm, nic moc."
Pokud ti stačí 2 dny v kuse v Tebou popisovaných podmínkách, tak po zapečení tohoto:
https://shop.festovni-veci.cz/cs/kremy- ... dreva.html
To není "nic moc", protože je to fajn, funguje a drží. Jo, a krásně voní lesem. Jsi na čundru už ve výtah cestou na nádraží :D :hand
štaflík
VIP

Příspěvekod Serža » 23.01.2019 2:05

štaflík píše:Můžeš se k tomu chovat jako prase, je to nehorázně pohodlné, v lese jsi s tím hodně nenápadný, ale zároveň nejsi nápadný maskáčem mezi lidmy (mimochodem skvěle splňuje Miliho kritéria nenápadnosti z Mýtů a omylů) a k tomu to má solidní parametry a kvalitu.

a protože tutéž informaci má metrák lidí, tak jak uvidí člověka v gorce, připraví si zbraň v kapse...a nenápadnost je v hajzlu...
konkrétně pro mě je člověk v gorce totéž, jako člověk v multicamu a taktický vestě
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Serža

Příspěvekod DeadMan » 23.01.2019 7:31

Jo, ale to procento lidí, kteří jsou schopni toto zaregistrovat je násobně nižší, než kdyby jsi běhal po lese či dokonce městě v digitálu atd.

Co jiného do lesa by jsi chtěl, aby to plnilo alespoň z části funkci maskování a při pohybu mezi lidmi "nepobuřovalo"? větrovka z Decathlonu? vždyť Fjallraven vypadá podobně a spousta lidí nepozná rozdíl (z dálky ani ty ne) ;)

Jinak tohle by se asi mělo řešit v jiném vlákně o maskáčích .........
DeadMan

Příspěvekod Rampa » 23.01.2019 7:39

Jednoznačně souhlas se Seržou :yes , od roku 2014 je Gorka na každým druhým záběru "Východních vojáků", její nápadnost taky řadím na úroveň jakéhokoliv maskáče. Ale do lesa OK, mezi trempíky poměrně začíná zaujímat svoje místo, hlavně z toho důvodu, že je to takový "old school" materiál, který jde koupi jako novovýroba a je relativně levný. Nicméně chodit v Gorce po městě? Děkuji, ale opravdu nechci, krom toho, že člověk vypadá, jako pytel od brambor, její nenápadnost z ní dělá naopak až nápadnost, protože polovina lidí si řekne, co to je za divnej zelenej monterkovskej komplet a druhá si řekne, že seš příslušník okupačních vojsk :-D. Celkově se mi nelíbí chodit v jakémkoliv kompletu (vršek a spodek dohromady), většinou vždy nosím jen půlku v kombinaci s něčím jiným a není problém ani ve velkoměstech, ale celý komplet je vždy velice nápadný.
Rampa

Příspěvekod DeadMan » 23.01.2019 7:53

Tak městem jsem nemyslel třeba Ostravu :D , ale spíše menší městečka, kde ani v tomhle kompletu nebudí člověk pozornost ...... osobně vyzkoušeno :yes

V Praze zapadneš jedině jako hipster :rofl
DeadMan

PředchozíDalší

Zpět na Přežití v přírodě