Chleba a suchary

Re: Chleba a suchary

Příspěvekod lordCorvin » 17.02.2019 22:32

Chleba jsem nějaký čas dělal v domácí pekárně. Skvělá věc, když večer člověk zjistí, že došlo pečivo. Ale z klasické trouby je chuťově lepší.

Základní recept hladká mouka + voda + sůl + droždí jde upgradovat, přidával jsem semínka, opečenou slaninu, jablka, olivový olej, různé mouky... Jen to chce vychytat, aby výsledek vypadal (množství droždí, vody, vyndání hnětacích háků, přísady, nastavení pekárny).

V současné době v pekárně už jen zpracováváme těsto, je to ohromná úspora práce. Výhoda pekárny je v tom, že po pár pokusech vyrobí slušný chleba i takové trdlo, jako jsem já.
lordCorvin

Příspěvekod Hohepa » 18.02.2019 12:53

Také mám pekárnu cca 15 let (svatební dar).

Nevím asi jsem móc rozmazlený, ale z pšeničné mouky a droždí to prostě furt chutná jako buchta, bez ohledu kolik procent tam je žitný mouky , semínek či škvarků. Zkoušel jsem i česnek .
Jo je to dobrý , ALE NENÍ TO CHLEBA.

Na čistě žitném kvasnice nefungujou , ty potřebují pšenici a pak to má pro mne ten buchtózní šmak.

Péc jsem přestal , když před časem kolega přinesl na ochutnání jeho domácí v troubě pečený kváskový chléb...
Jestli potřebujete uplatnit svou schopnost přežít, pravděpodobně jste předtím něco zvorali.
Hohepa
VIP

Příspěvekod jameson363 » 21.02.2019 22:57

Hohepa píše:Jo je to dobrý , ALE NENÍ TO CHLEBA.

Jo, proste neni nad Tanvald nebo Ceskolispskej chleba z velky pekarny. Me treba nechutnaj ani ty ruzny alternativni moderni hipstersky chleby. V nouzi to snim, ale dobrovolne bych si to nekoupil. Jsem proste konzerva jako prase. Mam proste rad klasickej konzeravtivni chleba, co se u nas delal uz za komousu. Nekdo rika, ze je kyselej, ja kysely nejim skoro vubec, ale tenhle chleba mi proste chutna nejvic. Je to ten, co ma zespoda takovy ty carky. Nevim, co ty carky znacej, ale at ho koupis kdekoliv od ruznejch vyrobcu, tak tenhle s carkama chutna +- stejne, minimalne od Prahy na sever, kde se pohybuju nejvic. Nejhnusnejsi chleba je ten, co ma zaspodu ty kolecka.

Na druhou stranu jak spousta lidi hejtuje emerickej styl toastovyho chleba, tak za me kdyz se opece v troube, tak je super.
jameson363

Příspěvekod Tina » 08.03.2019 14:44

Hohepa píše:
Péc jsem přestal , když před časem kolega přinesl na ochutnání jeho domácí v troubě pečený kváskový chléb...

Chceš kvásek? :-) I s receptem, okolo mě už všichni pečou už jen kváskový.
Chlebobuchty nebrat.
Tina
VIP

Příspěvekod Kolouš » 12.03.2019 10:00

Tina píše:
Chceš kvásek? :-) I s receptem, okolo mě už všichni pečou už jen kváskový.
Chlebobuchty nebrat.

Já bych recept uvítal :talk
Kolouš

Příspěvekod Nuwara » 12.04.2019 10:50

Může tě Tino taky o požádat o nějaký ten osvědčený recept? :-)
„Náhoda nepomůže tomu, kdo si nepomůže sám.“
Sofoklés
Nuwara

Příspěvekod Rafael » 13.04.2019 18:24

Ty "Chlebobuchty" jak píše Tina se nám taky vůbec neosvědčily. A zkoušeli jsem leccos.
A nic se neosvědčilo - max. jeden až dva pokusy na jedno složení. Žrát to déle nám nešlo.
*
Ale žena chtěla ty pekárny hlavně na přípravu těsta.
(Píšu pekárny, protože ty naše měly minimální životnost...).
*
Takže bych taky Tinu rád poprosil o nějaký Rp. Expedimentovat se už nám po špatných zkušenostech nechce a pekárna zahálí...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Rafael

Příspěvekod Atraidis » 29.05.2019 11:48

Včera jsem poprvé zkoušel dělat takzvané lodní suchary. Zkusím k tomu napsat pár poznatků na které jsem přišel třeba to někdo použijete.

Recept: Pšeničná mouka + voda + sůl. Vše se smíchá vytvarují se placičky a dají péct do trouby na dokud neztvrdnou jak kámen :D

Udělal jsem malé placičky( cca 5-8 cm v průměrů) a cca 3-4 mm tlusté. Někde jsem se dočetl že je dobré je naříznout nožem na čtvrtiny pak se dobře lámou můžu doporučit. ( Ideálně na takový kousek který se vleze do pusy a dá se cucat)

Překvapilo mě že je to poměrně syté jídlo na snídani mi jedna placička se sladkým čajem úplně stačila.

Dost obtížně se koušou je dobré je namočit v čaji nebo ideálně v polívce. Chuťově ale paráda.

Podle toho jak jsou tvrdý tak pokud budou skladovány v suchu tak vydrží opravdu dlouhou dobu. Dal jsem si je s instantní polívkou do auta a do práce jako takovou nouzovku. Ještě je zkusím s džusem to by mohlo být taky dobrý ale napadlo mě to až teď při psaní :nod
Atraidis

Příspěvekod Count » 29.05.2019 13:22

Napiš poměry surovin a zajímalo by mě, jestli to někdo zkoušel z pohankové mouky.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Count
VIP

Příspěvekod Atraidis » 29.05.2019 13:27

No mouky jsem vzal 400g do ní dal cca kávovou lžičku soli a vodu postupně přidával až z toho bylo zpracovatelné těsto. Zatím mě to nenapadlo zkoušet z jiné mouky ale nezní to jako špatnej nápad.
Atraidis

Příspěvekod dolmar » 29.05.2019 22:09

Já jsem zkoušel legionářské suchary, ze špaldové mouky a s olivovým olejem plus voda a sůl. Nenařezával jsem je nožem, ale propíchal vidličkou. Byly super, doporučuju.
dolmar

Příspěvekod Cep » 29.05.2019 22:26

A péct při jaké teplotě?
Cep

Příspěvekod Atraidis » 30.05.2019 6:43

No já pekl při teplotě 180 nebo 200 teď přesně nevím v horkovzdušné troubě.

Nad legionářskými suchary jsem přemýšlel ale trochu se bojím že ten olej by tam mohl zkrátit životnost. Ale asi zkusím až bude zase chvíle. Taky musím nějak ujednotit tvar aby se mi to vešlo do nějaké krabičky uvažuji o vykrajovátkách na cukroví.

Trošku zlepším proces výroby a pak je zkusím jíst po čtvrt roce a zjistím kdy se zkazí. Doufám že vydrží aspoň rok dost by mi to pomohlo při tvorbě zásob.
Atraidis

Příspěvekod dolmar » 30.05.2019 6:45

Na 150°C, pokud si vzpomínám, mají se péct na míň a dlouho, ale já je chtěl ochutnat hned a byly dobrý :) A pokud jde o životnost tak neboj, je to jako se sušeným masem - má vydržet dlouho, ale vydrží 14 dní max :D
dolmar

Předchozí

Zpět na Strava a tekutiny