Bunkr domácí výroby?? Opět...

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.

Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvekod IkaSGC » 07.09.2019 21:12

Ano na tohle téma zde byli již desítky různých diskusí. Ale všechny si tak utíkají vlastním směrem, že bych rád nahodil vlastní myšlenku na tvorbu domácího krytu. Stále více mě to láká ikdyž se k tomu asi nikdy nedostanu. Přeci jen je to celkem díra do peněženky, navíc mám ještě co splácet, ale i tak to reálné je.

Oč jde?? Stavba vlastního krytu (dům mám, tak proč né bunkr??). Co by takový kryt měl umět??

A) Ukrýt celou rodinu do bezpečí (pod zem) na pokud možno co nejdelší dobu.
B) Být samostatně funkční bez nutnosti vycházet na povrch
C) Dostatečně bezpečný a zajištěný před vniknutím z venčí
A prakticky cokoli co pomůže přežít jakýkoliv průser.

Nemá cenu diskutovat na ceně a nad financema, prostě to něco stojí a kdo chce kvalitu musí platit.

1)Pozemek:
Prvním krokem je logicky pozemek, na to by prakticky vyhovoval jakýkoliv pozemek v dostatečně blízké dojezdové vzdálenosti od domu. Představa je taková, že by to byl pozemek na kraji dědiny. Tak aby nebyli moc zvídaví sousedé, nebo zcela na vyloučené lokalitě. Plocha pozemku by měla být dostatečná na samotnou plochu krytu ale i něco navíc pro ukládání vykopané zeminy. Ideálně v první fázi pozemek oplotit dostatečně neprůhledně, aby lidi moc nekoukali.

2)Základy:
Pro základy je samozřejmě potřeba vykopat velkou díru, což si žádá bagr. Kryt by měl mít alespoň dvě poschodí a dostatečnou železo-betonovou desku jak nahoře, tak dole. Základ by bylo tedy vykopat díru a vylít dostatečně silnou základovou desku (stejně jako kdyby jsme stavili dům). Vhodné by bylo v této fázi počítat i se studnou která by se na dně krytu měla nacházet. Nejlépe dva vrty v rozdílných koutech.

3)Stavba samotná:
Pro samotný kryt je vícero možností jak udělat místnosti. Samotné betonování je ale nákladné a komplikované, čím více se bude betonovat, tím více lidí bude o krytu vědět a prostě to je složité. Osobně bych kryt asi sestavil z lodních kontejnerů. Dají se celkem levně sehnat a jsou celkem "modulární". Po té co by jsme měli rozmyšleno sestavení, provedla by se izolace a sestavení kontejnerů. Ty by se jednoduše poskládali na sebe (a základní deku) a sešroubovali. Navíc, kontejnery jako takové jsou v podstatě Faradayova klec. Následně by se provedla izolace samotných kontejnerů a celé okolí by se zalilo betonem. Následně by se udělal prostup (ideálně krycí chatka na povrchu) a nouzový výlez (ideálně na černo za hranu pozemku). Ten by se udělal metodou jakou používali v US. Šachta vyvedená bokem a zakončená těsně pod povrchem. Šachta by se případně naplnila pískem který by se v případě nutnosti úniku vysypal dovnitř a obyvatelé by vylezli a prohrabali zbylý kus hlíny.

4)Zázemí:
Kryt by logicky musel mít vlastní zásobu energie, či elektrárnu. To je docela problém jelikož skladovat množství paliva pro diesel agregát třeba na rok, je prakticky nereálné. Zde mě napadají snad jen nějaké geotermální vrty (což je také nereálné) nebo solární panely na povrchu (doufaje že je někdo neukradne nebo nepřijdou k úhoně). Němci například mají solární slunečnici, tedy panely na výsuvné konstrukci které umí vyjet ze země a automaticky se čistit a natáčet za sluncem. To by mohlo být řešení. Diesel by pak byl jen jako naprostá nouzovka.
Dále pak nutno mít dostatečný sklad trvanlivých potravin a hydroponii pro pěstování. Z toho důvodu potřeba aby byl kryt dostatečně veliký.

5)Vzduch:
Filtrovat venkovní vzduch je dobrá možnost za předpokladu že je použitelný. Filtry by nějakou dobu vydrželi ale co potom?? Generátor Kyslíku. Takový generátor se sehnat dá, sic je to opět pěkný ranec. Jedinou nevýhodou je snad jen spotřeba energie, i tak by to ale bylo řešení. Skladovat kyslík by pak bylo možno v tlakových lahvích... Není to zrovna bezpečné ale kde jinde sehnat kyslík pod zemí?? Musíme počítat s tím že na povrchu je neobyvatelno.

Závěrem:
Psát a diskutovat na tohle téma bych uměl celé dny.... Kdo to přečetl sem je borec, já bych to nečetl... Každopádně věřím že by se z takového krytu dalo vyždímat maximum. Cena by navíc nebyla tak kritická. Pokud vezmeme v potaz samotnou stavbu, nebyla by to větší cena než stavba rodinného domu. Nejhorší by bylo asi dodržet utajení a finální vybavení krytu. Každopádně je to velmi lákavé.
IkaSGC
 
Příspěvky: 2
Registrován: 28.08.2016 9:40

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvekod DanBlack » 10.09.2019 9:15

Tenhle slovní průjem byl v koši...proč tam nezůstal??? :puke
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
DanBlack
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 593
Registrován: 02.02.2012 23:19
Bydliště: Severní Čechy

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvekod Radek07 » 10.09.2019 9:41

Proč průjem?
Radek07
 
Příspěvky: 756
Registrován: 30.07.2011 10:30

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvekod DanBlack » 10.09.2019 10:08

Protože sám pisatel přiznává že to je bullshit. :x

IkaSGC píše:Ano na tohle téma zde byli již desítky různých diskusí.
...
Psát a diskutovat na tohle téma bych uměl celé dny... Kdo to přečetl sem je borec, já bych to nečetl...
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Uživatelský avatar
DanBlack
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 593
Registrován: 02.02.2012 23:19
Bydliště: Severní Čechy

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvekod Fabulous » 10.09.2019 10:38

Já osobně jsem na podzemní bunkr rezignoval. Resp. na bunkr dlouhodobého přežití. Je prakticky nemožné v soukromých podmínkách vytvořit něco, v čem přežijeme ve zdraví více jak tři dny.

Ale pokud se to někomu podaří, tak držím palce :yes
EU delenda est! - Ostatně soudím, že EU musí býti zničena.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
 
Příspěvky: 7291
Registrován: 17.09.2011 20:33
Bydliště: Praha a okolí

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvekod bivoj » 10.09.2019 10:44

Nemožné bych neřekl. Spíš kurevsky (ale fakt že moc) drahé. Pokud to teda má opravdu zajistit dlouhodobé přežití jaderné apokalypsy.
Sic semper tyrannis.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
 
Příspěvky: 2344
Registrován: 03.09.2012 18:54
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvekod OldSoldier » 10.09.2019 12:44

Když se staví sklep, říká se, že náklady jsou dvojnásobné oproti nákladům stavby nad povrchem (proto taky dneska spousta novostaveb sklep nemá, nevyplatí se to). Pokud byhc tedy chtěl postavit něco, jako rodinný dům pod zemí, bude to stát dvojnásobek ceny rodinného domu (navíc stavěný off-grid).

V USA existují firmy, které takový bunkr (mnohdy ultra luxusní) o velikosti zakopané maringotky nebo i větší. Co jsem měl možnost vidět, tak bunkr o dispozici 3+kk (dvě ložnice + obývák s kuchyní, sprcha, záchod), s oddělenou technickou generátorovnou a vzduchotechnikou, se podle výbavy pohybuje mezi 200.000-500.000 USD (4-10 mil. korun).

Při stavbě svépomocí bych si nejvíce dával pozor na CO z elektro generátoru (malá dírka ve výfukovém potrubí a už se neprobudíte) - vše ostatní je jako stavba sklepa, se všemi problémy.
Uživatelský avatar
OldSoldier
 
Příspěvky: 53
Registrován: 25.02.2014 10:58
Bydliště: Praha a okolí

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvekod dracekvo » 10.09.2019 15:06

Řekl bych že postavit sklep třeba 1+1 + odhlučněná technická místnot a vybavit ho vzduchotechnikou by až takový problém nebyl.
Ale bude finanční problém ho udržovat připravený. Obměna jídla, paliva. A druhá věc je na co je vlastně takový bunkr v ČR potřeba?
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
 
Příspěvky: 2001
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvekod Maric » 10.09.2019 18:05

V našich podmínkách mi dává smysl spíše úkryt pro případ nepokojů a částečně živelných pohrom(schovávat se před vodou pod zem je kravina, před ohněm či orkánem to takový nesmysl není), než před (krajně nepravděpodobným) jaderným či chemickým útokem. A také budování jednoúčelového prostoru je mrhání prostředky.
Stavit sklep pod domem pro tyto účely je nebezpečné kvůli zavalení, a vzdálený vchod bude budit zbytečnou pozornost. Jedině ho maskovat kůlnou, což zase zvyšuje náklady a opět nevýhoda jednoúčelovosti.
Jako ideál se mi jeví přiměřeně velký vinný sklep s prostorem na uskladnění potravin, opevnitelným, bránitelným vchodem a zabezpečeným chráněným záložním přístupem vzduchu (Primárně, spousta sklepů má kamna nebo krb, tak komín nad vinným sklepem nikoho nepřekvapí). A samozřejmě nacvičenou rychlou evakuací z domu do sklepa, dejme tomu během hodiny. A pokud bude mít vinný sklep pověst mizerně zásobeného, okolí bude zanedbané a bude na vlastním pozemku za domem, tak bude velmi slabá motivace tento prostor dobývat (v případě rabování).
Maric
 
Příspěvky: 110
Registrován: 16.10.2018 22:26

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvekod Livin » 26.09.2019 13:24

Co se týče použitelnosti, přijde mi jako jedno z vhodných řešení zapustit stavbu do svahu. V přední části malá "chata" v rozměrech bez stavebního povolení (tj max 5x5, bez postelí, a sociálního zařízení), kam se hodí třeba křesla, knihovna, stolek. Před stavbou, pěknou terásku, okolo vysadit třebas pár stromů. V zadní části již zcela zakryté zeminou a oddělené maskovanými trezorovými dveřmi, může být něco jako panic room. Třebas i s postelemi, soc. zařízením a nouzovými zásobami. Nic na dlouhé přežívání, ale vhodný úkryt při různých krizových situacích a zároveň rekreační chata u které můžete mít třeba zahrádku (nejvhodnější pro měšťáky) :F
Livin
 
Příspěvky: 6
Registrován: 29.06.2016 17:16

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvekod Hohepa » 26.09.2019 15:13

....a krytou uzavírací garáž, protože lufťák, jedoucí si v okamžiku VP okopávat kytičky na zahrádce u své chatičky,
je pro místní strašně "nenápadnej" a určitě nikdo nebude zvědavej "Co to tam ten blb z města vlastně dělá ?"
Jestli potřebujete uplatnit svou schopnost přežít, pravděpodobně jste předtím něco zvorali.
Uživatelský avatar
Hohepa
VIP
 
Příspěvky: 2410
Registrován: 22.07.2013 21:16
Bydliště: Praha

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvekod Rafael » 26.09.2019 15:44

Já bych měl strach, že se to při budování zřítí. Myslím, že schůdnější a levnější je udělat díru než razit nějakou štolu.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Rafael
 
Příspěvky: 1563
Registrován: 07.12.2017 17:26
Bydliště: Valašské království

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvekod Matěj » 26.09.2019 18:41

A co si koupit nějaký hotový sklípek na jižní Moravě? ... v něčem takovém, dobře zásobeném, si dovedu představit přežít i delší čas (dobře - kvalitně zásobeno zdůrazňuji, bez toho by to nešlo). :lol:
Matěj
 
Příspěvky: 1056
Registrován: 28.08.2016 10:52
Bydliště: okres KM

Re: Bunkr domácí výroby?? Opět...

Příspěvekod Maric » 27.09.2019 13:05

Byl jsem v jednom rodinném vinařství ve Strážnici, které není v kopci, ale pozemek (z jedné strany dům rodiny, z druhé strany vinárna) je kompletně poddolovaný rozsáhlým labyrintem chodeb se sklady lahví, sudů apod. Majitel říkal, že sklepení budovaly výhradně ručně předchozí generace jeho rodiny, a on v tom pokračuje. Kope těsně nad hladinou spodní vody, takže v metr hluboké studni má 30 cm vody. Strážnice a blízké okolí stojí převážně na pískovci, takže budování chodeb je velmi snadné. Navíc odpad je písek, takže velmi příjemný benefit pro budování nad zemí.

A co se týká hloubení štol ve svahu, tak s pomocí prefabrikovaných segmentů bych se závalu rozhodně nebál. Jen to je obrovsky pracné. To potvrdil i vinař, že vykopání metru chodby vyžaduje obrovské úsilí, protože vše musí hloubit a nad zem dopravit ručně.
Maric
 
Příspěvky: 110
Registrován: 16.10.2018 22:26


Zpět na Přežití v obydlených oblastech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků