30 úžasných využití pro jedlou sodu

...aneb podělte se o své zkušenosti, zážitky a poznatky s ostatními.

30 úžasných využití pro jedlou sodu

Příspěvekod Fabulous » 05.08.2012 11:02

Je to strojový překlad, ale celkem srozumitelný.

Část z toho, že připravená je být vynalézavý a používat předměty pro více než jeden účel. Je důležité, aby mohli vědět, jak používat věci, jako jsou jedlé sody znovu a znovu, aby vám pomohl v různých ohledech.
Jedlá soda je skvělý nástroj ve vašem arzenálu víceúčelového! Můžete ji použít na čištění, vaření, osvěžující, údržbu a další! Zde je několik nápadů!

1. Zkontrolujte, zubní pastu
Můžete kombinovat s jedlou sodu 3 peroxidu vodíku procent řešení pro vytvoření non-zubní pasta.
2. Peeling obličeje
Místo do drahé lázně, vyrobit si vlastní tváře peeling! Udělejte si pastu z jedlé sody 3 díly na 1 díl vody. Rub v mírném kruhovém pohybu se odlupovat kůže. Opláchněte čistí. To je dostatečně jemný pro každodenní použití.
3. Deodorant
Pat jedlá soda pod paží k neutralizaci tělesný pach. Je to skvělá alternativa k drsnějším deodorantů.
4. Použití jako antacida
Jedlá soda je bezpečná a účinná antacidum ke zmírnění pálení žáhy, kyselé žaludeční a / nebo kyseliny trávení. Odkazovat na jedlé sody balíčku pro instrukce.
5. Dopřejte bodnutí hmyzem Všeobecné svědivá kožní
Za bodnutí hmyzem, aby pastu z jedlé sody a vody, a použít jako masti na postiženou kůži. Pro usnadnění svědění, třepe nějakou jedlou sodu do ruky a vetřete ho do vlhké pokožky po koupeli nebo sprše.
6. Proveďte Bath Soak
Přidejte 1/2 šálku jedlé sody do koupele k neutralizaci kyselin na kůži a pomáhá odplavit oleje a pocení, ale také je vaše pleť cítit velmi měkké. Epsom soli jsou velmi zázračné pro lázně příliš.
7. Uklidnit vaše nohy
Rozpustit 3 lžíce jedlé sody ve vaně s teplou vodou a namočit nohy. Jemně drhnout.
8. Make Hand Cleanser a aviváž
Přeskočit tvrdá mýdla a jemně seškrábat pozemní ve špíně a neutralizuje pachy na ruce s pastou ze 3 částí jedlé sody a 1 díl vody nebo 3 díly jedlé sody pro jemné mýdlo. Poté opláchněte čistou.
9. Houby občerstvit
Namočte stale-páchnoucí houby v silném roztoku jedlé sody, jak se zbavit nepořádku odst. 4 lžíce jedlé sody rozpuštěné v 1 litr teplé vody).
10. Polský Silver Dílenské
Použijte jedlé sody pastu dosažený 3 částí jedlé sody na 1 díl vody. Rub na stříbrné čistým hadříkem nebo houbičkou. Důkladně opláchněte a suchá, aby svítilo liber a postříbřené nádobí.
11. Čisté Sprchové závěsy
Vyčistěte a pachu své vinylové sprchovým závěsem stříkáním jedlou sodu přímo na čistou vlhkou houbou nebo štětcem. Drhnout sprchový závěs a opláchněte čistou. Pověste ho uschnout.
12. Rozšiřte Tekuté prací prášek
Dejte prádlo impuls přidáním 1/2 hrnku jedlé sody do prádla, aby se tekutý prací prostředek práce těžší. Lepší rovnováhu pH v mytí dostane oblečení čistší, čerstvější a zářivější.
13. Jemně otřete Dětské oblečení
Dětská pokožka vyžaduje nejšetrnější z čistící prostředky, které jsou stále k dispozici, ale zápach a skvrna bojovníci jsou často kruté. Pro zaschlé skvrny přidejte 1/2 šálku jedlé sody do tekutého pracího prostředku, nebo 1/2 šálku na máchání pro dezodorizaci.
14. Odstraňte olej a olejové skvrny
Použijte jedlou sodu uklidit lehkou ropu a maziva úniků na podlaze garáže nebo v příjezdové cestě. Posypeme jedlou sodu na místě a kartáčovat s mokrým štětcem.
15. Čisté baterie
Jedlá soda může být použit k neutralizaci kyselin baterie korozi na osobní automobily, trávu apod., protože jeho mírné alkálií. Ujistěte se, že odpojení akumulátoru před čištěním. Udělejte si pastu z jedlé sody 3 díly na 1 díl vody, použít vlhkou utěrkou, aby drhnout korozi z akumulátoru. Po vyčištění a znovu připojení terminálů, otřete je s vazelínou, aby se zabránilo budoucím korozi. Prosím, buďte opatrní při práci kolem baterií, které obsahují silné kyseliny.
16. Pachu chladničku
Umístěte otevřené okno v zadní části chladničky neutralizovat pachy.
17. Pachu na prkénko
Posypat prkénko s jedlou sodou, křoviny, opláchněte.
18. Odstranit zápach z koberců
Liberálně posypeme jedlou sodu na koberci. Nechte nastavení přes noc, nebo tak dlouho, jak je to možné (déle to nastaví, tím lépe to funguje). Smést větší množství jedlé sody a odsajte zbytek. (Všimněte si, že váš vysavač taška dostane plný a těžký.)
19. Odstranit zápach z vysavače
Pomocí metody popsané výše koberců, budete také navonět si vysavač.
20. Kemp všelék
Jedlá soda je musíte mít na další výlet. Je to myčka nádobí, hrnce pračky, ruční čistič, deodorant, zubní pasta, hasicí přístroj a mnoho dalších použití.
21. Hašení požárů
Jedlá soda může pomoci v počáteční manipulaci s menší tuk nebo elektrických kuchyňských požáry, protože když se zahřeje jedlá soda, to dá pryč oxid uhličitý, který pomáhá udusit plameny. U malých ohňů v pánve, brojlery, trouby, grily), vypnout plyn nebo elektřinu, pokud můžete bezpečně učinit. Stát v pozadí a házet hrsti jedlé sody na bázi plamene pomoci uhasit oheň, a volat hasiče jen pro jistotu.
22. Septik péče
Pravidelné užívání jedlé sody ve vašem kanalizace může pomoci udržet septiků plynule. Jeden šálek jedlé sody za týden pomůže udržet příznivé pH ve vašem septiku.
23. Ovoce a zelenina Scrub
Jedlá soda je jídlo bezpečný způsob, jak vyčistit nečistoty a zbytky z čerstvého ovoce a zeleniny. Jen posypeme trochu na čistou vlhkou houbou, omyjte a opláchněte.
25. Zbavte opruzenin
Dejte dvě polévkové lžíce do Vašeho dítěte koupele pomoci zmírnit opruzenin.
26. Čerstvé květiny
Mějte řezané květiny déle čerstvé přidáním lžičky do vody ve váze.
27. Odpuzují déšť
Otřete Čelní sklo s ní odrazit déšť.
28. Hudba Ovoce úleva
Namočte sušené fazole na jedlé sody řešení, aby byly lépe stravitelné.
29. Spot-léčbě akné
Můžete si udělat pastu s jedlou sodou a vodou. Naneste pastu na povrchu Zits. Pravděpodobně to nebude fungovat i pro hluboké kazy.
30. Je zřejmé, že vaření
Používejte ji jako náhradu za prášku do pečiva tím, že míchá s ním se smetanou zubního kamene nebo octem.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
 
Příspěvky: 7399
Registrován: 17.09.2011 20:33
Bydliště: Praha a okolí

Re: 30 úžasných využití pro jedlou sodu

Příspěvekod hanpari » 05.08.2012 14:21

Odkaz na originál by nebyl?
Uživatelský avatar
hanpari
 
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Bydliště: Velká Morava

Re: 30 úžasných využití pro jedlou sodu

Příspěvekod Fabulous » 05.08.2012 14:39

Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
 
Příspěvky: 7399
Registrován: 17.09.2011 20:33
Bydliště: Praha a okolí

Re: 30 úžasných využití pro jedlou sodu

Příspěvekod hanpari » 05.08.2012 17:39

Díky moc. Ještě tam mohli dopsat, že se používá jako nadouvadlo do plastů. Ovšem, když jsme to naposledy zjišťovali, nebyla cena za kg právě příznivá :)
Uživatelský avatar
hanpari
 
Příspěvky: 776
Registrován: 15.01.2011 21:10
Bydliště: Velká Morava

Re: 30 úžasných využití pro jedlou sodu

Příspěvekod Mr.Sock » 05.08.2012 20:58

Teda, tušil asi tak maximalne o piatich možnostiach využitia, mnohe z tych veci by ma ani nenapadli. Ja ju používam hlavne ako liek na palenie záhy. Kôli tomu ju ťahám na každý čunder a často aj pri sebe každý bežný deň. Je to zatial to najúčinnejšie čo som používal. Všetky tie lieky na palenie zahy a zaživacie problemy sú buď v mojom prípade neučinné alebo pomerne drahé a aj z tych drahých ani jeden neučinkoval tak spoľahlivo ako "koktejl" zo sody. A hlavne cena je neporovnatelna, aj ked chuť koktejlu dosť sporná :lol: Par krat som ju uspešne použil aj po bodnuti hmyzom a pri prírodnom kuchtení. Ešte s nou mam čo skušať na najbližšich čundroch ako vidim.
Inač, ak som to spravne pochopil, tak sa s ňou dá odstraňovať hrdza?
Uživatelský avatar
Mr.Sock
 
Příspěvky: 33
Registrován: 12.02.2012 11:29

Re: 30 úžasných využití pro jedlou sodu

Příspěvekod malajizva » 03.12.2015 14:27

jaký je výrobní postup? v PA v obchodě nebude...
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Uživatelský avatar
malajizva
Sponzor serveru
 
Příspěvky: 785
Registrován: 14.10.2014 19:46

Re: 30 úžasných využití pro jedlou sodu

Příspěvekod kregan » 03.12.2015 14:51

Když už je téma na povrchu.
Používám sodu jako čistící prostředek, prací prášek, šampón. Místo zásob třech spotřebních věcí si tak hlídám jen dostatečnou zásobu jedný. Je to podobný jako sjednotit ráže.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
 
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Prací prášek - vlastní výroby

Příspěvekod Patrol » 10.11.2016 11:58

Váhal jsem kam tenhle příspěvek napsat, protože je tu několik témat, kam jde zařadit.
Výrobou pracího prášku doma značně uspoříte,můžete s ním prát nejen v PA době, ale taky obsahuje sodu.

Inspirovala mě kamarádka, která to léta s úspěchem využívá a napsala návod na FB. Takovýto sypký prášek je prý mnohem účinnější, než kdejaké slizy. Další výhoda je, že pokud budete mít v zásobě jednotlivé chem. látky odděleně, namícháte si z toho nejen prášek na praní, ale i do myčky, či cokoli dalšího dle různých receptů.
Namísto prací sody lze využít právě klasickou jedlou sodu, která je sice o chlup dražší, ale Rozpadlík jistě ocení držení jen jednoho typu suroviny pro vícero využití. (Časem přihodím i prášek do myčky na mytí nádobí, s téměř stejnými surovinami,už jsem viděl na netu recepty.)
Já jsem zatím ve fázi, že jsem nakoupil suroviny a budu testovat dle receptu.(ale informace už mám :lol: )
Tak recept na prášek na bílé prádlo:
Smíchat 1Kg perkarbonát sodný a 1Kg uhličitan sodný . Přidat asi 50g TAED - pomůže v rozpustnosti a účinnosti. Pak nastrouhám mýdlo na jemno - 150g...kdo chce může použít jelena,nebo kvalitní olivové mýdlo...taky se dá asi použít mýdlo v prášku.
Dávkování hotového prášku asi jako u klasického prášku, jen je lepší ho sypnout rovnou do bubnu, protože některé pračky ho z šuplíku nevypláchnou, ale jen namočí.

Pokud chcete prát barevné, tak dejte jen 0,5kg(nebo ještě méně) perkarbonátu(je to bělidlo) a přidejte 50g kuchyňské soli. Tady bych byl opatrný s dáváním přímo na prádlo, aby perkarbonát neudělal světlé fleky.

Na aviváž se dá použít ocet a éterický olej vyjde to levněji a funguje stejně jako komerční aviváže.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Uhličitan sodný - prací soda, soda na praní
Další názvy: soda na praní, pH plus , Na2CO3 CAS 497-19-8

(Balení: 5 kg - 90 kč)
Uhličitan sodný se vyskytuje v přírodě, např. v mořské vodě. Soda změkčuje vodu, rozpouští tuk, odstraňuje skvrny a desinfikuje. Náš uhličitan sodný je lehčený, vhodný na domácí prášky na praní.
Uhličitan sodný se také používá na zvýšení pH do bazénů.
Použití:

Zvýšení pH: 100 g / 10 m3 zvýší pH přibližně o 0,2. Záleží na složení vody.
Ideální hodnota je 7,1 - 7,5

Změkčení vody: Váže ionty Ca2+ a Mg2+ za vytvoření ve vodě nerozpustné soli
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Perkarbonát sodný – bělidlo
Další názvy: peruhličitan sodný, peroxouhličitan sodný
(Balení 5 Kg – 149kč)
Perkarbonát sodný má při praní funkci bělidla. Často se používá k praní dětských plen a samozřejmě bílého prádla. Pro svou nezávadnost je vhodný pro alergiky. Neobsahuje chlor, nezanechává na prádle žádné rezidua. Je ekologický, během praní se rozkládá na sodu a peroxid, který způsobuje bělení. Neobsahuje chlor ani optické zjasňovače a je biologicky odbouratelný.
Využití:
- zvýšení bělícího účinku se všemi pracími prostředky – 2 až 3 lžíce do pracího programu při praní nad 60 stupňů (jinak neúčinkuje).
- Je také výborný jako sůl na skvrny rostlinného původu.
- Používá se i na umývání vany a toalety.(zalít horkou vodou)
- přídavek do myčky nádobí (lžičku přidat do myčky a paráda, hrníčky od čaje úplně pryč šmouhy a příbory nablýskané)
Perkarbonát sodný se aktivuje až při teplotě nad 60°C, pokud budete prát při nižších teplotách (třeba na 40°C) doporučujeme přidat TAED (i když název zní děsivě, jedná se opět o bezpečnou látku), který podporuje uvolnění peroxidu již za nižší teploty. Přidává se cca 3-5 %.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TAED - aktivátor perkarbonátu sodného
Další názvy: (Tetraacetylethylendiamin) CAS 10543-57-4
(Balení: 200g – 39kč)
Funguje jako aktivátor perkarbonátu sodného, tedy perete-li přinižších teplotách než 60°C, přidejte 5% (50g na 1 kilo) TAEDu.
TAED se využívá v pracích prostředcích , prášcích do myček, jako zvýšení účinku bělidel, do namáčecích prášků, apod., ke zlepšení čistících schopností. Doporučené dávkování je 3-5% (30-50g na 1 kilo) TAEDu do perkarbonátu sodného. ( z vlastní zkušenosti 3% postačuje)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Patrol
 
Příspěvky: 549
Registrován: 24.08.2015 13:38

Re: 30 úžasných využití pro jedlou sodu

Příspěvekod Cep » 10.11.2016 13:28

Díky, skočím si pro perkarbonát do mého oblíbeného chemického obchůdku..
Cep
 
Příspěvky: 1317
Registrován: 09.04.2015 10:22

Re: 30 úžasných využití pro jedlou sodu

Příspěvekod Patrol » 10.11.2016 14:02

Jo, už jsem našel, kde jsem viděl ten recept na prášek do myčky, tak tady je to.

Základní recept na domácí prášek do myčky
prací soda 350g,jedlá soda 350g,sůl(obyčejná kuchyňská) 150g,kyselina citrónová 150g
Vše dobře promíchejte. Jedna mycí dávka = jedna plná lžíce (asi 40 g)

Tenhle recept je z takovejch stránek pro ženský, kde je pěkně rozepsáno a vysvětleno právě vše kolem prášků do praček a myček. Koho to zajímá, tak tady je odkaz: http://www.mamavize.cz/mamablog/159-recept-na-domaci-praci-prasek
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Patrol
 
Příspěvky: 549
Registrován: 24.08.2015 13:38

Re: 30 úžasných využití pro jedlou sodu

Příspěvekod miki » 30.11.2016 9:54

Zdravím.
Tak ten recept mě rovnou nakop. Takže zabruslíme do chemie pro 8 třídu ZDŠ.
Kyselina a zásada ve vodném prostředí reagují za vzniku příslušné soli. Nebudu přepočítávat tak stupidní předpis zda souhlasí poměry v grammolekulách. V tomto případě vznikne reakcí kyseliny citronové a sody (zásada-uhličitan sodný)
nic jiného než citran sodný samozřejmě s malým podílem nezreagované buď kyseliny a nebo sody to podle toho které látky bylo více než zreagovalo. Tato reakce se od pradávna nazývá neutralizací.Takže v pracím roztoku budeme mít citran sodný a kuchyňskou sůl (chlorid sodný) se zbytkem sody a nebo kys. citronové...... to je opravdu silná kombinace k praní.
Žádné mýdlo ani jiné tenzidy tam nejsou. Zatímco ten předcházející recept sám používám a mohu doporučit.
Za mě přeji "příjemné praní".
Miki
miki
 
Příspěvky: 234
Registrován: 02.01.2012 14:37
Bydliště: Pardubice

Re: 30 úžasných využití pro jedlou sodu

Příspěvekod Annele » 29.09.2017 20:34

Jedlou sodou jsem si několikrát umyla vlasy podle metody no poo.
Smíchala jsem si trochu sody s vodou a vzniklou směsí jsem si umyla vlasy. Potom jsem si je opláchla vodou s jablečným octem namísto kondicionéru.
Mám dlouhé vlasy a výsledek byl dobrý. Na běžné užívání mi více vyhovují obvyklé přípravky na vlasy, ale pro případ nouze by se to každopádně dalo užívat bez větší újmy na vzhledu a kvalitě vlasů.

Peeling z jedlé sody jsem také zkoušela, ale hodně mi to dráždilo pleť. Pro suchou a citlivou pleť to nedoporučuji, raději zkuste kávovou sedlinu nebo cukr s olejem.

Na užití místo zubní pasty se jedlá soda nedoporučuje kvůli abrazivnímu účinku.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Prací sliz se dělá ze sody na praní, ta je silnější. Mám ním dobré zkušenosti.

Na čištění v domácnosti používám vždy prací sodu, nikoli jedlou, výsledky jsou lepší.
Annele
 
Příspěvky: 206
Registrován: 07.04.2013 14:20

Re: 30 úžasných využití pro jedlou sodu

Příspěvekod K4cer » 06.09.2018 22:00

Zlacnite si pranie. Postačí jedno euro
kryštalická sóda – 99 centov/kg (na jeden gel stačí 5 lyžíc)
mydlo na pranie – od 15 centov (podľa obchodov a akcií)
toaletné voňavé mydlo – od 23 centov
sóda bikarbóna – 15 centov za 15-gramový sáčok

Doma potom vo veľkej nádobe, v približne piatich litroch teplej vody rozpustite mydlo na pranie. Treba to poriadne premiešať a ešte teplé ponalievať rovnomerne asi do polovice nachystaných fliaš. V tej istej nádobe potom v ďalších piatich litroch teplej vody rozpustite päť lyžíc kryštalickej sódy. Viac sa neodpoúča, aby prádlo nezašedlo. Túto zmes potom ponalievajte do zvyšnej polovice nachystaných fliaš.
https://seniori.pravda.sk/hobby/clanok/ ... si-pranie/
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
 
Příspěvky: 1669
Registrován: 30.03.2014 19:37


Zpět na Vaše zkušenosti a zážitky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník