Voda v domácnosti

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.

Re: Voda v domácnosti

Příspěvekod Rafael » 07.08.2018 10:33

Studna cca 9m. vody. Dle vyprávění mého dědy v suchém roce 1946-47 ji spřístupnil. Ne proto, že by musel, nebo chtěl zachraňovat lidi před žízní, takový nedostatek vody zas nebyl. Trávníky a zahrádky se nezalévaly, bazeny nebyly, vody bylo potřeba hlavně pro zvířata. A tak si okolní sedláci jezdili pro vodu - byla to jedna z nejvydatnějších studní v okolí.

V sedmdesátých nebo osmdesátých létech, už přesně nevím bylo taky dost sucho tak jsme zalévali pomocí Darlingu a několika desítek metrů hadic rozsáhlý švestkový sad. Asi týden a podařilo se nám vyčerpat ani ne polovinu.
Během moravských povodní se kolem té studny valily proudy vody, tak jsem ji pak chtěl vyčerpat a vyčistit. Velkou el. ponorkou to nešlo, muselo se použit hasičské čerpadlo. (Totálně jsme vytopili část příjezdové polní cesty).
A vloni jsem dělal revizi vodního hospodářství a jak jsem kouknul do studny, tak jsem se zděsil. Necelé 3m vody která navíc nevypadala moc vábně. A náhradní studánka ve sklepě skoro prázdná.
(Letos u nás občas prší, sklepní studánka je na polovině, větší odběry teď nepotřebuji, tak jsem se ještě nedíval. Raději...).
Fact to s tou vodou začíná být vážné.
*
Jinak si stále nechávám suchý záchod v bývalém chlévě. Taky mám spoustu vzduchotěsně uzavíratelných sudů, demižonů, ale i kýblů apod. Ruční pumpu nebo čerpadlo nezávislé na el. neřeším. Vždy se dá spustit kýbl na provazu nebo použít tu sklepní studánku. Z ní bereme ručně vodu v zimě když tam trvale nejsme a je vypuštěný vodní řád.
Taky pořád bojuji se zemědělským družstvem aby na hranicích s mým sadem a zahradou v mírném svahu udržovali brázdy na zachycování vody - aby to neorali do rovna.
V druhém bydlišti používáme na splachování vodu z vany po koupání apod. Jednak z úsporných důvodů a pak taky je mi líto ji jen tak bez užitku vypouštět.
Když vidím kolem sousedy, jak furt zalévají trávníky jen proto aby je mohli 2x týdně sekat tak by mě jeblo.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Rafael
 
Příspěvky: 1056
Registrován: 07.12.2017 17:26
Bydliště: Valašské království

Re: Voda v domácnosti

Příspěvekod DeadMan » 07.08.2018 11:45

Protože nezalévám, tak jsem už tři týdny kvůli suchu trávu nesekal (stejně moc neroste a nechci, aby to to slunce spálilo).
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
DeadMan
 
Příspěvky: 2069
Registrován: 30.04.2012 18:27
Bydliště: Slezsko

Re: Voda v domácnosti

Příspěvekod Count » 07.08.2018 12:16

Letos jsem koupil černé IBC a udělal svod z jednoho okapu. Postupně napršelo a beru z něj vodu konví. Ale už mám připravené čerpadlo na hadici na stromy. Laboroval jsem s filtrem, protože jak prší jen občas, tak voda ze střechy bere prach a dělá se z toho bahýnko. Zatím mám v okapu jemný cedník a čekám na výsledek. Připojil jsem k tomu i sifon proti komárům. Uvidím jak dlouho v něm vydrží v tom horku voda. Taky jsem zvednul plovák v jímce, kterà slouží jako retence přívalových dešťů, aby bylo víc na zálivky. V pohotovosti mám jeden 50L kanystr a vody v PET. Plán na příští rok je dokoupit další IBC a spojit je. A taky z nich udělat automat na napouštění samozavlažovacích květináčů, kde máme rajčata. Teď je co tři dny plníme hadicí. A se ženou se pořád dohadujeme kvůli sekání zahrady. Má to jako relax ale v tuhle chvíli klidně může tráva přerůst, hlavně že je zelená na rozdíl od domů okolních milovníků golfových hřišť. A kdybych musel pít tu dešťovku tak mám filtry, jen zvažuji zda je Sawyer mini dostatečný, nebo přikoupit výkonnější.

Ptal jsem se v jiném vláknu na IBC z druhé ruky, ale nakonec jsem, po průzkumu trhu, investoval do repasovaného REKO s novou nádobou. Alespoň mám jistotu, že je čisté. Kdyby chtěl někdo info, tak sz.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
Count
VIP
 
Příspěvky: 683
Registrován: 20.05.2015 18:11

Re: Voda v domácnosti

Příspěvekod Cep » 07.08.2018 20:05

Vrátil jsem se ze zahrádky a u zvonků vodaři, že v 22:00vypnou vodu na noc a dopoledne. Naplnil jsem 2x 10l, 1x 5l, 2x kýble a 1 PETku (x PETek s vodou na zalévání nepočítám). V panelkovém bytě to je tak 1/2 kapacity v nádobách, co bych dal dohroamdy (vanu nepočítám).
Cep
 
Příspěvky: 1140
Registrován: 09.04.2015 10:22

Re: Voda v domácnosti

Příspěvekod Zorge » 07.08.2018 21:02

U nás v práci to samé. Máme na WC dva kanystry na splachování a vodu na pití beru z domu.
Zorge
 
Příspěvky: 150
Registrován: 29.09.2013 14:30
Bydliště: Malé Svatoňovice

Re: Voda v domácnosti

Příspěvekod DeadMan » 08.08.2018 6:16

Jak nic nezalévám, tak včera už jsem musel po asi měsíci zase zalít dvanáct loni zasazených jabloní (začaly žloutnout listy) a ty opravdu nechci nechat chcípnout.

Jinak doma mám na pitnou 25l a 10l kanystry, které používám i na dovoz pitné na chatu (25l) či do kempu (10l).

Na chatě sice pramen je, ale už se mi pro vodu hned po příjezdu chodit nechce, zvlášť když je tam člověk s malými dětmi a potřebuje je zabydlet.

Jinak už dlouho pokukuji po IBC na zahradu, ale pořád jsem se k tomu nějak nemohl nedokopat, ovšem po letošním létu to už musím vyřešit.

Nemáte někdo nějaký tip na prodej v Ostravě a blízkém okolí?
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
DeadMan
 
Příspěvky: 2069
Registrován: 30.04.2012 18:27
Bydliště: Slezsko

Re: Voda v domácnosti

Příspěvekod Královák » 08.08.2018 10:29

S vodou to mám jednoduší než většina obyvatelstva. Mám studnu kopanou přímo ve sklepě domu, voda je pitná, ale bohužel pramen je stržen blízkým lomem, proto nelze použít na trvalé zásobování ale jako nouzovka ano. Další studna je vrt 32 m, bohužel vyšší obsah železa. Napojení na městskou vodu vyřešilo vše, ale oba zdroje si zachovávám, co kdyby. Jinak můj pozemek sousedí s menší říčkou a tak voda na zalévání je hned k dispozici v dostatečném množství.
Královák
 
Příspěvky: 125
Registrován: 07.07.2017 11:39

Re: Voda v domácnosti

Příspěvekod Rookie81 » 08.08.2018 20:16

Já mám hned vedle domu řeku, hladina je asi 5m pod úrovní podlahy v garáži. Dál je 100m od domu obecní studna, sice s užitkovou vodou, ale myslím po přefiltrování by byla ok. Zásobu mám 2 balení minerálek a 2 kanystry po 10l.
Na dešťovou vodu jsem pořídil 2 ibc nádrže, zachycují vodu z poloviny střechy. Je jen na zalévání, zatím pomocí konve, do příští sezóny chci ukutit kapkové zavlažování. Nepěstuju toho moc, jen něco zeleniny, ale myslím že takto bych vodu využil nejlépe. Máte s tím zkušenosti?
Ještě mám v plánu využít vodu z druhé poloviny střechy a taky nádrže zakopat, ať nejsou vidět a hlavně abych mohl vodu využívat celoročně, takto musím přes zimu nechat nádrže prázdné.
Uživatelský avatar
Rookie81
 
Příspěvky: 181
Registrován: 02.02.2011 21:14
Bydliště: moravské slovácko

Re: Voda v domácnosti

Příspěvekod zedik » 08.08.2018 20:28

Vyjádření SPD k tomu zákonu o studních - vcelku rozumně napsané řekl bych :

Odmítáme plány Ministerstva životního prostředí, které vede hnutí ANO, na prosazení ještě přísnějších pravidel pro soukromé majitele studní. Stávající legislativa je zcela dostatečná a dává státu dost kompetencí pro řešení případné krize. Hnutí SPD prosazuje zcela jinou cestu na řešení problému se zajištění dostatku vody. Především je nutná změna koncepce českého zemědělství. Musí skončit zemědělství pro biopaliva a bioplynové elektrárny. Místo řepky a kukuřice se na pole musí vrátit víceleté pícniny zvyšující schopnost půdy zadržet vodu. Ze stejného důvodu je nutné v půdě zvýšit její organickou složku znovuobnovením živočišné výroby spojené s organickým hnojením. Uvedená opatření jsou jednoduchá a každý hospodář je zná. Jejich zavedení brání regulace a zemědělská politika EU.

Druhým zásadním opatřením je zvýšit ochranu zemědělské půdy před zástavbou. Každý hektar betonu je krok k suchu v České republice.

Třetím krokem musí být deprivatizace vody z rukou zahraničních investorů zpět do rukou měst a obcí a ukončení nevýhodných dlouhodobých pronájmů. Je to nezbytné k zabránění dalšího nárůstu cen vody v zájmu zisku těchto společností. Hnutí SPD prosazuje výše uvedené kroky a nebude organizovat hon na majitele malých studní.
zedik
 
Příspěvky: 631
Registrován: 29.03.2016 19:41

Re: Voda v domácnosti

Příspěvekod Rafael » 08.08.2018 22:45

DeadMan píše:Jak nic nezalévám, tak včera už jsem musel po asi měsíci zase zalít dvanáct loni zasazených jabloní (začaly žloutnout listy) a ty opravdu nechci nechat chcípnout.

Mladé vysazené stromečky v suchu zálivku nutně potřebují. A ne jen jednorázovou. Nejsou ještě pořádně zakořeněné a ne, že jen neporostou a zbrzdí je to ve vývoji, ale můžou i uhynout.
Pro ten účel bych si i vodu "sám odtrhnul od huby"
(Jsem se pro ty účely něco natrápil. Ať už s hadicemi nebo barely s vodou a traktorkem. Taky je dobré je v takových dobách stříknout nějakým listovým hnojivem. Ale jen ráno nebo v podvečer).
Jinak omluva za OT, asi by to patřilo do Farmaření...,ale snad to trochu k hospodaření s vodou k domácnosti trochu sedne.
*
Komentovat postoj státu k suchu si odpustím. Jen jsem zvědav, jak dlouho jim vydrží tvrzení, že za to můžou naší předci kteří pracně meliorovali svá políčka a pak i lány v úplně jiné situaci.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Rafael
 
Příspěvky: 1056
Registrován: 07.12.2017 17:26
Bydliště: Valašské království

Re: Voda v domácnosti

Příspěvekod Lyster » 11.08.2018 9:41

Zestátnění studní je nesmysl, vyvrací fámu ministerstvo
https://www.novinky.cz/domaci/480137-ze ... rstvo.html
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
 
Příspěvky: 2467
Registrován: 22.03.2014 23:01
Bydliště: Litoměřicko

Re: Voda v domácnosti

Příspěvekod TomSmith » 11.08.2018 20:49

Větří volby, křiváci.
Možnost vstoupit na pozemek k vůli kontrole studny ta mají pořád :head
TomSmith
 
Příspěvky: 570
Registrován: 17.02.2015 14:33

Re: Voda v domácnosti

Příspěvekod K4cer » 12.08.2018 10:04

Rookie81: v tý garáži máš studnu? Pokud ne tak bych neváhal ani minutu (za předpokladu že je tam není nějaký šílený podloží); přecejen studna v domě je lepší než 100 m od domu. Pokud bys použil Lilu, tak by šla připojit na domovní vodovod a/nebo na zmíněný IBCčky na dešťovou vodu.

Já v dílně studnu nemám (mám před dílnou cca 20m) ale přemýšlím že si ji udělám, jen tak pro jistotu.
Doma mám zásobní 20l kanystr s pitnou vodou, druhej mám v dílně. Ale nemám (a nevím co vlastně bych měl mít) alternativní vodní hospodářství, mám akorát jeden kbelík kterým meju podlahu :?
Pomohla by mi informace ve stylu "potřebuješ dva kbelíky na mytí rukou a nádobí, jednu konef s kropítkem na sprchování, jeden kbelík na hajzl a jeden rezervní.." nebo tak něco..
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
 
Příspěvky: 1649
Registrován: 30.03.2014 19:37

Re: Voda v domácnosti

Příspěvekod Rafael » 12.08.2018 10:19

AfricaShower_20180812111450416.jpg
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Rafael
 
Příspěvky: 1056
Registrován: 07.12.2017 17:26
Bydliště: Valašské království

Re: Voda v domácnosti

Příspěvekod Rookie81 » 12.08.2018 20:28

K4cer - studnu nemám, ani zatím neplánuju, sousedi okolo nemají ve studních kvalitní vodu a navíc hladina jim dost poklesla po vrtech pro koupaliště. Kopaná studna u mě nepřichází v úvahu, jedině s povolením, přemýšlel jsem o samodomo vrtané, ale nevím jestli by se to vyplatilo. Kdyby v ní byla jen užitková voda, tak to můžu chodit brát do řeky. Zatím vystačím s vodovodem a dešťovkou, žiju sám tak moc vody nepotřebuju.
Uživatelský avatar
Rookie81
 
Příspěvky: 181
Registrován: 02.02.2011 21:14
Bydliště: moravské slovácko

Re: Voda v domácnosti

Příspěvekod Cep » 12.08.2018 21:06

K4cer - zavři ventily před vodoměrem a zjistíš, co přesně potřebuješ ty sám...
Cep
 
Příspěvky: 1140
Registrován: 09.04.2015 10:22

Re: Voda v domácnosti

Příspěvekod Rafael » 15.08.2018 13:51

A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
Rafael
 
Příspěvky: 1056
Registrován: 07.12.2017 17:26
Bydliště: Valašské království

Re: Voda v domácnosti

Příspěvekod step » 24.10.2018 11:58

Pořídil jsem si podzemní nádrž na dešťovou vodu.
Plánuji to pořídit i do firmy, kde se za srážkovou vodu tekoucí do kanalizace platí cca 12000 Kč/rok a kde je potenciál úspor splachování WC jasně vidět.
Celkové náklady: nádrž 5m3 -24500 Kč, automatická tlaková stanice 12000 Kč, výkopové práce a písek 10000 Kč., materiál cca 2-3 tis., práce svépomocí. Nové rozvody jsou v rámci celé rekonstrukce domu.
Uvažoval jsem o dotaci na dešťovku, ale potom jsem to vzdal. To bych musel doplnit ještě projekt, stavební povolení, dohodu s vodárnami a mít svůj podružný vodoměr na dešťovku aby se nechalo spočítat stočné. Vodoměr samozřejmě jako ověřené měřidlo. Také eternitová střecha prý není moc ideální.
Beru vodu pouze z poloviny střechy - 45m2, nádrž se celá během dešťů na začátku září naplnila. V plánu je připojení i sousedovy poloviny střechy (dvojdomek) a nová krytina (asi plech).
Vzhledem k celkové rekonstrukci domu vodu používá jen zedník na splachování WC a zatím vůbec neubylo. Voda je čistá, nezapáchá, nekazí se. Teče přes nátokový filtr do nádrže a přes jemný domovní filtr za čerpadlem. Čerpadlo má plovoucí sání s nátokem cca 20 cm pod hladinou.
Jak budu vědět úsporný potenciál a spotřebu vody na splachování, tak napíšu.
Škoda že jsem neuhlídal instalatéry a nemám podchycené i vedení šedé vody z vany a sprchy.
step
 
Příspěvky: 82
Registrován: 04.04.2015 16:50

Re: Voda v domácnosti

Příspěvekod kregan » 24.10.2018 12:17

Podle mě by se ti dešťovka pořád finančně vyplatila, byť je to práce navíc.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
 
Příspěvky: 2133
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Voda v domácnosti

Příspěvekod step » 24.10.2018 12:46

podle mě by se dešťovka taky vyplatila, ale nemám rád úřady v míře větší než nutné.
navíc mám přepad nádrže do kanalizace, což by se muselo také zohlednit
a pravidelně platit za stočné
a metrologické ověření vodoměru
a ....
step
 
Příspěvky: 82
Registrován: 04.04.2015 16:50

PředchozíDalší

Zpět na Přežití v obydlených oblastech

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník