Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Vysílačky, mobily, kódy a šifry...

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod dracekvo » 24.12.2016 11:23

Jo rušení v létě je u CB problém. Pokud mají lidi lepší rozšířený staničky na více kanálů, tak se to nechá řešit odskokem na jiné pásma, kde je relativně klid. Ale né všichni to mají. Většinou je to 40 kanálů. Nově co vím tak je povoleno 80, ale to mají jen nové prodávané stanice.
Těch 240 kanálů mají většinou lidi co se o to trošku zajímají a rozšířili si stanici prostě jen tak, aby mohli machrovat počtem kanálů, než že by to využívali. :D
Ale pokud umlkne ruské taxi, tak by i přes léto na CB mohl být relativní klid.

Má vůbec někdo přehled kde se nejvíc vysílá? Asi 2m, ne?
Ono takovou stanici může mít každý bez licence, ale nesmí do ní ani pípnout :)
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
 
Příspěvky: 2133
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod dako » 24.12.2016 13:05

Chlapi, já obdivuju vaše představy o CB a PMR, nebo že znáte nějakého radiomatéra, který někde něco odvysílá apod. o tomhle to není. CB a PMR vzhledem k jejich frekvenčním pásmu jsou použitelné v rámci skupiny (družstev, četa - ti co byli na vojně vědí), zapomeňte na nějakou celorepublikovou štafetu. Při občanské válce (což je nejpravděpodobnější scénář) je to k ničemu, protože se pak není šance spoléhat na kohokoliv. To, co popisuji já, je spíš forma agenturního vysílaní, kde by se v případe konfliktu vysílalo i šifrovaně a kde je třeba vysílat P2P s omezenými prostředky a s min. energetickou náročností. Jak už jsem psal, nikoho nenavádím a řeknu to na rovinu (i když o vánocích by měli být lidé slušní, tak se omlouvám), tohle není pro připosrané PMRkáře nebo CBčkáře, které něco "nebaví" jsou spokojeni s tím co mají a nejsou schopni více na sobě pracovat. Probíral jsem tohle téma s místní skupinou "domobrany" a tam je nálada víceméně podobná, ti "lepší" už řeší VHF/UHF pásma, ale pořád je to spíš komunikace ve skupině (holt, jsou to většinou airsofťáci) komunikaci v rámci celonárodních skupin to jako by neexistovalo. Otázka rádiové komunikace je až to poslední téma, preferuje se především fyzický výcvik, sebeobrana, střelba, zdravověda, přežití v polních podmínkách, z čímž samozřejmě 100% souhlasím, protože tohle je priorita, ale na rádiokomunikaci by se zapomínat nemělo. No, dál budu sledovat tohle téma :).

PS: kdo nestihl poslechnout SAQ na VLF ze Švédska má možnost tady:
https://ulozto.cz/!pdRHHUtUhFmG/saq-sta ... 7-2khz-wav
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
dako
 
Příspěvky: 125
Registrován: 02.10.2012 8:43
Bydliště: RTD

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod K4cer » 24.12.2016 14:10

Jdeš do toho zbytečně konfliktně.
Mohl si prostě napsat že chceš k vánocům ať všichni CBčkáři bez HAM licence chcípnou bolestivou smrtí a nemusels to balit do odstavce. :mrgreen:

Já ti tvoje představy a vybavení přece neberu, ani nehaním.
Ale z mýho pohledu je to pro mě zbytečné, já jsem hlavně řidič/mechanik/technik a pak taky trochu kuchař (kromě kdečeho jinýho), a v případě kolapsu se budu věnovat tomu co umím já a neumí ostatní (nebo na to nemaj vybavení) a recipročně někdo jinej bude opět dělat to co umí von a má na to věci, třeba dálkový spojení.
Vůbec to není vo tom, jestli na sobě chceme nebo umíme pracovat. Ano, v ideálním světě by měl každej (rozpadlík) umět a mít naprosto všechno - jenže já mám jen jeden (a rychle se zkracující) život, omezený prostory, příjmy, a celkově možnosti - takže se je snažím tak nějak co nejsmysluplněji rozdělit na věci podle jejich priorit, a komunikovat s druhou stranou republiky pro mě priorita není. Taky musím mezitím žít a nějak z tý činnosti vydělat na jídlo, pokud možno tak abych dělal něco co mě když né zrovna baví, ale alespoň mi není votporný. Je asi milion dalších věcí který bych teoreticky měl, číst víc knížek, chodit víc na tůry, trénovat (cokoli), mít kamion střeliva a BVP... jenže nemám na to ani čas, ani peníze, tak se snažím vařit co nejlíp z toho co mám, vomlouvám se.
Umím se spojit na úrovni CB a PMR (i při blackoutu), to na moje potřeby je víc než dost - a rozhodně víc než naprostá většina obyvatelstva. Nevidím smysl v tom, aby se každej uměl spojit s každým v evropě. Pokud to opravdu někdy nějak kníkne, tak budete potřebovat nejen radioamatéra (třeba tebe) jako spojaře na dálku, ale i kuchaře nebo někoho kdo má představu jak odtáhnout betony ze zasypanýho COkrytu - a přesto ti necpu, že si máš udělat papíry na buldozer a zakoupit Stalince.

Takže ty mi přeneseš zprávu z Prahy do Banský, a já vám za to uvařím guláš tak, že nebude poznat že je ze psa, dohodnutý? : )
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
 
Příspěvky: 1669
Registrován: 30.03.2014 19:37

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod dracekvo » 24.12.2016 15:09

Ono to není o připosranosti, ale o tom, že mě vysílání až tak nebaví abych si dělal licenci a nakupoval další vysílačky a druhá věc je, že mám další koníčky, které sežerou nějaký čas a finance a na další už prostě nezbejvá místo ani v kalendáři, ani v rozpočtu.
Jinak CB sem používal dlouhá leta, jak na baráku, tak v autě. Takže sem si plně vědom jeho limitů a mám docela dobrou představu, kam jsem se od nás dovolal a kde sem měl komplet hluchá místa.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
 
Příspěvky: 2133
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod Josef » 24.12.2016 15:23

2 dako:

Ono záleží, k čemu má ta celorepubliková komunikace sloužit. V mých scénářích s radiostanicí uvažuji jako s podpůrným prostředkem v krizích typu povodně a jiné živelné pohromy (ledovka, námrazy, sněhová kalamita, větrné smrště) a s tím spojený blackout, případně vykrýt výpadek standardních komunikačních sítí (způsobený např. hackery nebo v souvislosti s EMP), dále při zadření dopravy a zásobování (opět třeba klimatická obtíž). Výhoda radiostanice je nejen v organizované síti, ale i tam, kde neznáš telefonní čísla těch druhých, ale potřebuješ jim něco sdělit nebo se od nich něco dozvědět (typicky řidiči kamionů se CB stanicí) atd. Armádním záležitostem rozumí lépe armádní spojařští odborníci a i IZS má tak své specialisty.

Pokud někdo uvažuje radiovou síť, která má sloužit pro období nějaké občanské války jak naznačuješ, pak je důležité v první řadě říci, kdo má být onen fiktivní nepřítel a proti komu i na jakém území a jakým způsobem bude bojovat. A komu má sloužit ta síť? Bojovníků? Které z bojujících stran, která je ta správná* (ve prospěch ideálů koho)? A kde a co bude v takové situaci dělat naše armáda (i s oněmi spojařskými odborníky)? Nebo snad má ta síť pomoci civilnímu obyvatelstvu postiženému následky takové nepřehledné situace? Do jednoznačného zodpovězení těchto základních otázek je přeci zcela nepodstatné zaobírat se technickou otázkou věci.

*) Občanská válka, alespoň v provedení jak ji chápu já, je boj souseda proti sousedovi a od toho něco zcela diametrálně odlišného je např. okupace země cizí armádou nebo pro změnu výskyt cizích gerilových jednotek škodící obyvatelstvu i infrastruktuře.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
 
Příspěvky: 1693
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod postak » 31.12.2016 11:54

jen doplnim pro ty co to zajimá tak videotutoriály k jednotlivym bodúm pro připravu na zkoušky ale i pro všeobecne povědomi je (anglicky) i na

http://dcasler.com/ham-radio/extra/

k te komunikaci je spousta radiokoleček ad ranní nebo večerní nebo noční a teměr na vsech pasmech od CB PMR az na profi ktere lze na rucnich stanicich slyset dokonce je nekteri prenaseji na zello lze poslouchat i na netu, nyni sice jen davaji report o pocasi atd ale v době kdy to bude nutne tyto stanice budou zdrojem informací o vsem moznem. Dnes je na jejich webech i seznam volaček ktere jsou dnes vyžadovany a lze z nich dohledat i lokality stanic behem hovoru je hlasen i lokator od kud stanice vysilají dnes diky inverzi slyším na baofengu z Karvine i Praděd typek je na vyslapu a sem tam dava report
postak
 
Příspěvky: 84
Registrován: 23.03.2013 10:26

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod dako » 06.01.2017 13:58

Původně jsem tedy (radši) reagovat nechtěl, ale nějak mi to nedá.

K4CER: to sis vyložil velice špatně, a vůbec to tak nebylo myšleno, pro i tak rozsáhlý odstavec, taky předpokládám, že nejsme tady žádné citlivé dámy.

dracekvo: pokud tě vysílání nebaví pak nevím k čemu se tady vyjadřuješ, řešíme tady "nezávislou komunikaci v rámci celé ČR" a už před nějakou dobou jsme si ujasnili, že pomocí CB,PMR apod. to moc spolehlivě nepůjde

josef: Ty to řešíš už moc politicky, až tak daleko jsem zacházet nechtěl. Chtěl jsem spíš předvést alternativu komunikace, jako experiment dostupný pro téměř kohokoliv, bez potřeby drahé techniky, a se skoro nulovými náklady. Pravda, je třeba pro to udělat více, než zajít do obchodu, koupit to hotové a jen připojit kabel :).

postak: dávat sem nějaké odkazy na nějaký US ham kurz, navíc do českého prostředí :) je trochu OT, tím tady nikoho neoslníš

K tomu ještě dodám obecně:
60m pásmo, které je pro daný účel nejideálnější neleží na oficiálních ARS pásmech, je potřeba mít v rámci ARS zvlášť povolení (platí se ročně a je povoleno jen několik kmitočtů). Dále, myslet si, že si v rámci ARS bude možné vyměňovat zpravy, je taky zcela zcestné a i v dnešní "normalní" době to je nepřípustné.
Takže chtěl jsem spíš navnadit různé scaneristy, kteří by se chtěli někam pohnout a umějí vzít pajku do ruk, a nejen umějí zašroubovat konektor od CB stanice nebo vymýšlí jak zvětšit dosah PMR.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
dako
 
Příspěvky: 125
Registrován: 02.10.2012 8:43
Bydliště: RTD

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod K4cer » 06.01.2017 14:18

Já to samozřejmě taky myslel jako srandu, proto je tam ten smajlík. A háklivej nejsem, i když vím že část radioamatérů se na nás co vysílaj bez zkoušek, kouká tak trochu s despektem (čímž netvrdím že je to i tvůj případ).

Mě, jako Dracekva, to vysílání taky až tak nebaví - baví mě do tý míry, že je to funkční spojení na nějakou vzdálenost, je nezávislý na čemkoli kromě elektřiny, a je zadarmo bez ohledu na délku komunikace. Co mě nebaví je dělat spojení jen pro spojení, vést si záznamy a kvákat jen proto, abych se dovolal dál než soused.
CB používám dlouhý roky, PMR několik let, a mám nějaký zkušenosti z praxe; takže s dovolením občas nějakým poznatkem přispěju a možná je někdo (kdo vysílá málo nebo vůbec) komu se ta informace hodí.
Já sem původně reagoval jen na Josefův příspěvek ohledně doručení zprávy v cílové lokalitě konkrétní osobě. Moje navrhované řešení (přenést zprávu na frekcence s lokálním dosahem, ale zato s řádově vyšším množstvím přijímatelů) a tvoje představa dálkovýho přenosu nijak přímo nesouvisí, jsou to nanejvýš dva článku řetězu které se nijak nevylučují.
V případě krize bude na vás přenášet zprávy na stovky km, já to neumím, nemůžu umět všechno. Já zase přispěju tím co umím, tedy třeba rozšířením zprávy mezi širší obyvatelstvo - nebo tím gulášem :)
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
 
Příspěvky: 1669
Registrován: 30.03.2014 19:37

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod dracekvo » 06.01.2017 15:16

dako píše:dracekvo: pokud tě vysílání nebaví pak nevím k čemu se tady vyjadřuješ, řešíme tady "nezávislou komunikaci v rámci celé ČR" a už před nějakou dobou jsme si ujasnili, že pomocí CB,PMR apod. to moc spolehlivě nepůjde


jen sem si chtěl ujasnit, že bez licence komunikace v rámci čr nepůjde, tak promiň a už sem ani nepáchnu...
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
 
Příspěvky: 2133
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod Jenda » 06.01.2017 22:51

Zde jest pojednání ultraslow radio for decentralized global digital communication (mirror). Některé myšlenky jsou spíš sci-fi, celkově je to ale velmi zajímavé.
Jenda
 
Příspěvky: 275
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod dako » 08.01.2017 13:04

jenda: pěkné pojednání


Dnes jsme našel bezva tip, http://www.ebay.com/itm/DIY-Kits-10W-Ra ... Sw7FRWYOXq

vhodné k přehledovému RX jako vysílací doplněk, stačí jen dobastlit antenní relé (třeba i vylepšený o preselektor).

Jestě k tomu odkazu od Jendy, je tam odstavec o VLF resp. ultra-low frekvency radio.
Pro bobkaře, "sledovaný" úřední rozsah rádiového spektra je >9kHz a celkem úspěšně se tam i testuje (5170Hz, 6470Hz
, 8960Hz apod.) ale to nevím jestli tohle tady bude mít půvab. (kilowatové PA, antenní cívky velikosti pivního sudu a délka symbolu i 90 vteřin).
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
dako
 
Příspěvky: 125
Registrován: 02.10.2012 8:43
Bydliště: RTD

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod Josef » 08.01.2017 19:32

2 dako:
Píšeš -"Josef: Ty to řešíš už moc politicky, až tak daleko jsem zacházet nechtěl."
To máš sice pravdu, ale ona to není jen politická otázka, ale také nezbytná otázka technická - když nemáš definovaného "nepřítele", nemáš tím definované technické prostředky, které má on k dispozici. A tím pádem nevíš, jaké prostředky máš sám použít, aby jsi mu vše nenaservíroval pod nos nebo aby se ti do pěti minut neobjevil za zády...
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
 
Příspěvky: 1693
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod Foxy » 08.01.2017 21:15

Obávám se, že Josef má pravdu.
Jako první věc v průšvihu typu válečný konflikt/okupace by přišla stopka koncesovaným radioamatérům. Třeba i se šťárou a zabavením radiostanic.
V momentu, kdy v takové situaci nažhavím záložní, do té doby dobře skrytou radiostanici, budu automaticky zaznamenán a přesně zaměřen dřív, než vyladím antenu a vyšlu tři V. Co přijde pak, to je jasné jak temná noc.
I tady se vojenská technika od doby druhé války světové přeci jen kapánek změnila.
Takže perpetuum silentium?
Technické možnosti a situační možnosti radiového spojení jsou dvě různé věci.
Když je zle, je to vlastně fajn, protože by mohlo být i hůře.
Když už je tak zle, že horší už to být nemůže, je to vlastně fajn, protože pak už může být jen lépe.
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
 
Příspěvky: 480
Registrován: 13.10.2012 17:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod Kocour » 10.01.2017 1:19

Tyhle pokusy s vysíláním mimo uznávaná pásma a licence, co tady předvádí "dako" jsou zřejmě oblíbená kratochvíle mnohých. Asi jako byly dřív ve větších městech pirátské stanice FM.

V létě jsem chytil na 6397 kHz USB (přesná frekvence nosné snad byla 6398.5 podle odkazů na internetu) CW maják vysílající opakovaně "COMMON AND PRECIOUS JO62SK 52W DIPOLE JO62SK". Lokátor míří do nějakého vybydleného areálu u Berlína (pokud to není záměrně klamný údaj). Kmitočet je v námořním pásmu, ale lokátor je Maidenhead, neboli typicky radioamatérský. Takže zřejmě nějaký podobný experimentátor umístil na opuštěném místě primitivní vysílač s přednastavenou hláškou a dostatečným zdrojem energie (možná jej chodil i vyměňovat, protože vysílání prý trvalo poměrně dlouho).

Pravděpodobnost, že by úřady odpovídající našemu ČTÚ měly trpělivost místo pouhého zajištění vysílače na místě čekat dlouhé dny nebo týdny, až se dostaví majitel, je velmi nízká. Mají jiné starosti a tohle je jenom relativně neškodná položka. Trochu nechápu, proč si dotyčný pro svoje experimenty nevybral nějakou část HAM pásma a nevytvořil zprávu včetně věrohodně znějící volačky. A nebo se spoléhal, že lodě budou jeho pokusy ignorovat, zatímco HAMové by hned zahájili protiakci?
Kocour
VIP
 
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 21:29

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod dako » 13.01.2017 10:20

Co k tomu dodat :) opět trochu mimo misu. Umísťovat někam maják s trvalým provozem je dnes naprostý nesmysl, kór na 60m, když po Evropě je už celkem dost hustá síť internetových sdr příjmačů. A může si tak ověřit stav podmínek podle potřeby :).
Spojení dokonce potvrzoval i QSLem viz. http://www.iz0kba.it/commonandprecious.html
Taktéž předávaná QST je taková divná.

jinak pro Kocoura: námořnictvo již HF pásma dávno opustilo, některé lodní, pobřežní nebo polární stanice možná "udržují" HF techniku, ale spíš to budou jen zombie, a vládne tam už Inmarsat a jiné technologie v L-band a C-band.
Takže jestli ho, jak ty říkaš "ignorovaly" tak spíš o něm ani nevěděly,a celé to bylo přestavení pro scaneristy a HAMs.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
dako
 
Příspěvky: 125
Registrován: 02.10.2012 8:43
Bydliště: RTD

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod Kocour » 13.01.2017 22:59

Sem tam v HF námořním pásmu slyším i USB hovor a pak celkem běžně DSC hlášení na GMDSS kmitočtech, jak o sobě dávají vědět lodě. Nemluvě o meteorologických a varovných hlášeních přes Navtex, Fax, SITOR a další protokoly. Takže úplně mrtvé to není.

Taky tam vysílá Stanag 4285, pravděpodobně nějaká válečná námořnictva (to je stejné jako v leteckých HF pásmech, kde taky probíhá různá vojenská komunkace).

A úplně teoreticky, k "Možnosti nezávislé komunikace" - vzhledem k ceně některých Pixie, RockMite a podobných transceiverů by se dalo tohle využít k šíření nějaké jednoduché zprávy. Použité zařízení by se naprogramovalo, uvedlo do provozu a už by se k němu nikdo z bezpečnostních důvodů nevracel. Další pokus, jiné QTH, jiné zařízení. Pravda, kdyby to udělal každý, bylo by na 7023 kHz kapku husto. Chtělo by to udržovat nízký klíčovací poměr :) .
Kocour
VIP
 
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 21:29

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod K4cer » 14.01.2017 12:15

A kdo to na 7023kHz (nebo jakékoli jiné smrtelníku nedostupné freqenci) přijme?, a co s tím udělá dál?
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
 
Příspěvky: 1669
Registrován: 30.03.2014 19:37

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod dako » 14.01.2017 18:57

Kocour:
Na 60m v úseku 4900 až někde k 5400 je toho skutečně tady v Evropě minimum, občas tam jede nějaké RTTY a CW (číselné řady). Tohle pásmo má výhodu, že to "jede" skoro pořád celý den, což oproti pásmům na 3,5Mhz nebo 7MHz je úplně o něčem jiném a to nemluvím o QRM. Dobrá by byla "amatérská" 5262kHz, jenže ta je povolena tuším pouze v Británii, němci mají povoleno 5351,5 – 5366,5 kHz, taky nějak nechápu, proč to u nás nejde.

K4cer: Kdysi, můj velitel roty (VZP npor.) na vojně pronesl, "vojáku, zkuste spíš přemýšlet jak to udělat než výmýšlet jak něco neudělat" je to už bezmála 20let (byl jsem tam jako spojovací mechanik). A občas si na to při podobných příležitostech vzpomenu. ;)
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
dako
 
Příspěvky: 125
Registrován: 02.10.2012 8:43
Bydliště: RTD

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod dako » 18.01.2017 9:32

Když už se tak "bavíme" :), kromě toho že teď trochu sleduju majáky na 60m, tak včera ve 23:00 jsem na QRG 5376kHz zachytil zajímavý provoz na CW, 9ZAP volal 6NBZ, pak asi jestě 3x volal (bez odezvy), dale jsem to sledoval, ale pak už nic. Hodně zajímavé :).
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
dako
 
Příspěvky: 125
Registrován: 02.10.2012 8:43
Bydliště: RTD

Re: Možnosti nezávislé komunikace v rámci celé ČR

Příspěvekod dako » 06.02.2017 23:08

Konečně jsem se dostal k osazení malého vysílače Pixie, a tady je výsledek:

pixie1.JPG


pixie2.JPG


vazební kondy + kondy filtru opět osazeny kvalitnějšími fóliovými, dále, tranzistor oscilátoru osazen KC508 a jako koncový tranzistor použit KF507 (vše československá kvalitka :) ) takže to dává skoro 1W při 12,5V. Krystal použit pro 40m qrp frekvenci.
Bohužel se potvrdilo že takto řešený "přimosměs" nebude to pravé, a tak jako bonus je to zároveň i příjmač středních vln :). Trochu jsem to čekal.V pozadí sice jdou slyšet CW stanice, ale ty "střední vlny" jdou slyšet pekelně, což pro telegrafního eléva je fakt peklo. Zatím jsem neměl možnost to "provětrat" někde, kde je klid. TX ale nasazuje nádherně a klíčuje bez kliksání, takže když už, tak stačí osadit jen TX část, strčit do nějaké kovové krabičky a je to parádní TX doplněk ke "scaneru". Chce to ale osadit dobrými tranzistory (KC507 a KF508 nebo jejímy náhradami za 2N2222 a 2N2219). Za stovečku z ebaye za kvalitní tišták + nějaká bižuterie to se i oplatí.
Výstupní dolní propust se láme někde kolem 8MHz, takže použitelné i na 60m bez přelaďování filtru.
Радист не знает tелеграф - радиоинвалидa :D
dako
 
Příspěvky: 125
Registrován: 02.10.2012 8:43
Bydliště: RTD

PředchozíDalší

Zpět na Komunikace

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků