Alternativní klimatizace

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.

Alternativní klimatizace

Příspěvekod Rafael » 13.05.2018 18:07

Žena dnes viděla v TV domácí klimatizaci z PET láhví s ledem a ventilátorku a....
Při té příležitosti jsem si vzpomněl a vyčenichal jednu opičárnu:
Co říkáte na tenhle bangladéžský nápad?
Kdyby se zajistil průvan nebo aspoň nějaké proudění vzduchu tak by to snad fungovat mohlo ne?
Anebo je to něco jako perpetum mobile?

https://www.youtube.com/watch?v=T7xkGDLvXVY
https://www.youtube.com/watch?v=Oh9LhrLGUc4
apod.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Rafael

Re: Alternativní klimatizace.

Příspěvekod bivoj » 13.05.2018 19:34

Rafael píše:...Co říkáte na tenhle bangladéžský nápad?...

Že je to pičovina non plus ultra. Vlastně je to naopak takový ohřívač, protože teplota vzduchu na výstupu z hrdla bude o pár setin stupně vyšší než na vstupu.

Edit - nedejte se zmást na konci toho druhého videa tím měřením - je to takový laciný trik - měří totiž pouze teplotu vzduchu, který ten ventilátor odněkud (z chladnější části) nasává - kdyby změřil teplotu na vstupu a na výstupu těch petek zárověň, tak by byly naprosto stejné (resp na výstupu by byla nepatrně vyšší, pokud by měl laboratorní teploměr schopný měřit na tisíciny).
bivoj
VIP

Re: Alternativní klimatizace

Příspěvekod krvfx » 14.05.2018 5:23

Viděl jsem něco jiného, co funguje (původem z Číny nebo jihovýchodní Asie). Vzduch byl veden hliněnými trubkami, které byly polévané vodou. Akorát u nás je to nepraktické.
krvfx
VIP

Příspěvekod proforma » 14.05.2018 5:48

Ohledne klimatizace bez klimatizace mam ve svem byte v podkrovi s okny na jih bohate zkusenosti. Nejlepsi klimatizace je pres den zatahnout rolety (idealne predokenni, nebo alespon meziokenni), vecer (22-23 hod.) otevrit okna a dvere, udelat pruvan a hodit pred okna mokre prosteradlo. Je-li hodne velky horko (pres den okolo 40 C a v noci nad 25 C), tak i nekolikrat za noc menit. Tak se teplota v byte da udrzet na snesitelne urovni.

Problem jakekoli klimatizace s pouzitim vetraku je ten, ze jednak jen honi vzduch dokola, ale neochlazuje, jednak jeste sam svou cinnosti vyrabi teplo. Takze vetraky jsem az na vyjimky (kdyz je v byte pres 30 C, ale to uz se mi moc nestava) zavrhla.Varianta dat neco mokrreho pred ten vetrak je malo ucinna - mala plocha toho mokreho ve vztahu k proudu vzduchu z vetraku.
Jaky je rozdil mezi optimistou, pesimistou a realistou?
Optimista veri, ze svet, ve kterem zijeme, je nejlepsi mozny.
Pesimista se boji, ze je tomu skutecne tak.
Realista se uci strilet.
proforma
VIP

Příspěvekod Patrol » 14.05.2018 7:14

Ve starém Řecku se prý v nóbl domech používala na podlahu v dlouhých chodbách žula, či mramor, a tu podlahu pak služebníci stříkali,či polévali vodou. V horku se voda rychle odpařila, ale při odparu dochází k ochlazování. V Turecku jsem si toho všimnul i na nějaké památce(už nevím, kde to bylo),..všude byla totální výhěň, jen tady paráda i přes to, že to byl otevřený prostor. Občas tam projel kropící vozík s jemným rozstřikem na podlahu, a ač to schlo velmi rychle bylo to efektní.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Patrol

Příspěvekod bivoj » 14.05.2018 12:09

JJ, odparem vody (tzv. adiabatické chlazení) se ochlazovat dá a leckdy i velmi účinně. Jistě si každý pamětník vzpomene na filcový obal na klasickou ČSLA čutoru. Ten, když se v létě pořádně polil vodou, aby filc kompletně nasákl, tak obsah čutory (zavěšené zvenku na báglu) byl vždy chladnější jak u obdobné, ale bez téhle vychytávky.

2 - Partol jen drobná grammar nazi poznámka - to odpařování vody určitě vypadalo efektně, ale jistě bylo i efektivní. ;-)
bivoj
VIP

Příspěvekod dracekvo » 14.05.2018 13:12

Ještě je možnost otevřít lednici )
Jinak na bázi odpařování vody fungují takové ty pseudo klimatizace, ale na normální to nemá.
A při ceně dnešních nástěnných klimošek nemá moc cenu alternativy řešit.
dracekvo
VIP

Příspěvekod proforma » 14.05.2018 16:45

Dracku, ja treba "alternativni klimosky" resim, protoze nemam moznost mist "normalni". Stacionarni me v noci rusi a delenou s venkovni jednotkou nemam kam dat, neb jsme v pamatkove zone a krabici na fasade do ulice by urad neskousl. A jinou moznost nemam. Takze jsem se naucila vyuzivat fyzikalni zakony jako stari Rekove a jde to, zadny problem. Jo, zapnout klimosku a vychladit to na prijemnych 23 C by bylo fajn, holt se musim spokojit s 25, ale to je myslim pri 35 C venku pres den i tak dost slusny vysledek :-) Jenom kdyz to splha pres den ke 40 C a na noc neklesne pod 25, to je potom problem, uchladim to na nejakych 28, ale v tom uz se mi fakt blbe spi - skoro nespim, tak muzu v noci klidne vymenovat prosteradla :-D
Jaky je rozdil mezi optimistou, pesimistou a realistou?
Optimista veri, ze svet, ve kterem zijeme, je nejlepsi mozny.
Pesimista se boji, ze je tomu skutecne tak.
Realista se uci strilet.
proforma
VIP

Příspěvekod Nuwara » 14.05.2018 17:11

Ty prostěradla jsou dobrý trik, díky za inspiraci :-)
Nuwara

Příspěvekod Rafael » 14.05.2018 20:35

Možná jsem vybral špatná videa, moc jsem se na tabletu s FUPem nesnažil, nebo to blbě napsal bez odkazů, nevím.
Nemyslel jsem tou "bangladeži"nic co by nahradilo klimatizaci.
Jen takovou blbinku která nic nežere, jen se vysadí nějaké okenní křídlo a ta opičárna se nasadí místo něj. Podobně jako síť proti hmyzu která taky moc nefunguje - stejně přiletí odjinud...
Každý snížený °C by byl dobrý kdyby to fungovalo bezenergeticky a po instalaci bezpracně a samo.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Rafael

Příspěvekod bivoj » 14.05.2018 23:03

Rafael píše:...Každý snížený °C by byl dobrý kdyby to fungovalo bezenergeticky a po instalaci bezpracně a samo.

Pokud jsi ve fyzice základní školy dával alespoň trochu pozor, tak víš, že nic takového (bezenergeticky) fungovat nikdy nemůže! I ty adiabatická chlazení nejsou bezenergetická, neboť jim musíš stále doplňovat "palivo" (v jejich případě vodu).

Ten bangladéžskej nesmysl vzduch nijak neochlazuje, naopak ho ještě ohřívá, to už jsem ti napsal hned v prvním příspěvku - něco jsi na něm nepochopil?. (Pozn - zvyšuje RYCHLOST proudícího vzduchu, takže pokud je člověk zpocený, tak ho to může ochlazovat více - obdobně jako ventilátor - čím rychlejší proud vzduchu, tím silnější odpařování potu z pokožky těla, ale to jsme zpět u adiabatického chlazení, kde dochází k ochlazování podkladu odparem vody z něj).
bivoj
VIP

Příspěvekod Rafael » 15.05.2018 23:27

Úplně slepá ulička, omlouvám se, že jsem tady s tou bangladeži vůbec začal.
*
Aby to nic nežralo a bylo to skoro bezúdržbové budeme se muset se ženou dál spokojit jen se starým osvědčeným způsobem naších předků. V našem případě s obrovským ořešákem rostoucím v blízkosti okna a stavení a jeho tlustými a trochu vlhkými zdmi.
Zelená "džungle" - příjemné mikroklima.
Rafael

Příspěvekod bivoj » 16.05.2018 11:49

Tak tak, "bezenergeticky" funguje zeleň, částečně bezenergeticky fungují ty polévané trubky/podlahy/prostěradla (prostě adiabatické chlazení) ale tam už se musí čas od času přidávat voda. No a zbylé způsoby ochlazování vzduchu jsou už prostě vždy závislé na nějaké energii (mechanické, elektrické, chemické atp.).
bivoj
VIP

Příspěvekod TomSmith » 16.05.2018 14:02

U nás nejlépe zafungovalo zateplení ;) paneláku.
Panely se už neprohřejí a tak "stačí" vysvětlit celé rodině že větrat se bude jen ráno a večer.

Někteří jen těžce chápou že ten "průvan" který je tak osvěží, znamená že všechen chladný vzduch z bytu utek a dovnitř se natlačil horký z venku.
TomSmith

Příspěvekod Rafael » 22.05.2018 18:09

Citace ze zahrádkařského webu:
Pokud strom zastíní v našich zeměpisných podmínkách plochu jednoho aru, tak má klimatizační výkon cca 7-14 kW (dle dostupnosti vody, živin a rostlinného druhu).
(Dá se po zadání do vyhledavače najít souvislosti)...
Já osobně nevím, nejsem schopen ten údaj nijak ověřit a ani okomentovat.
Tak jen jako námět k úvaze to tu dávám.
(Žena právě šmejdí po netu, po obrázcích "moderních zahrad" a mimo thují a vyholených trávníků nemůže skoro nic najít. Proto mě to tak napadlo...)
Rafael

Příspěvekod dracekvo » 22.05.2018 18:24

A pokud není možnost stromu, tak určitě předokenní žaluzie, či stíniče oken.
Ty musí být tak, aby stínili slunce v létě, ale v zimě, když je níž nad obzorem naopak slunce do oken svítilo.
Jak sluneční paprsek projde oknem, tak už prostě teplo zůstane za tím oknem a nevyzáří se na zpět. Proto žaluzie uvnitř oken, nebo až za okny nejsou moc užitečný.
Ono ve výsledku je to docela věda. Když sem si pohrával s myšlenkou stavět barák, tak sem všechno ohledně pasivů a nízkoenergetickejch baráků študoval. Jedna věc vám většinou moc nepomůže, ale když se těch opatření udělá víc, tak už to bude znát.
dracekvo
VIP

Příspěvekod krvfx » 22.05.2018 21:55

Tak třeba světlé vnitřní žaluzie jsou také hodně znát, vnější jsou určitě lepší, ale vnitřní jsou pořád lepší než nic.
krvfx
VIP

Zpět na Palivo, zdroje energie, světlo a teplo